HE BURGERS Hi GIIBEV^BALE door Pieter Oumont-Oinserceer Aannemer van openbars werken. I BELANGRIJK BERICHT Em. Lammens en Zotten Toiletartikelen Groote Kleerverwerij Bericht. Binnen- en Buitenland. Klerikale beleefdheden Eerlijke handelwijze Lijfrentkassen ï.cer belangrijk bericht. Land- en Tuinbouw Nieuws uit Nieuport Zoo dom niet, mijne Heeren Hoogwater te Nieuport ’s morg. Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. ADELSON DEPLANTER 1 vraag is om plaatsbewijzen doch daarom 14 15 18 MENGELWERK 7 (Wordt voortgezet). 1 toeloop bij ieder onzer vertooningen, ge lokte misschien wel gedeeltelijk, zoo wij hier niet nederschreven, als waarschu wing, dat, vooraleer deze geruchten als ernst te mogen beschouwen, de personen aan wie men dit zoo valscli verkondigde, goed zouden doen zich over den echten toestand der zaken in te lichten ten lokale onzer Rhetorica waar de kaarten verkrijg baar zijn Wij bekennen dat er ongelooflijk veel Oh! die sukkelaar# Bij koninkl. besluit van 10 December 11. zijn aan 9 verschillige pastoors en kerkbedi ’naars jaarlijksche pensioe nen (verandarende van 1000 tot 3000 fr. voor ean totaal van 14,728 fr. toegestaan. Oh! die ongelukkige sukkelaars! ’t Is wat meer dan 18 centiemen daags gelijk aan den armen afgesloofdan werkman. Havenbeweging. Gedurende de elf eerste maanden van 1911 zijn in onze haven 132 schepen met 34,466 ton, tegen 102 met 25,642 ton in denzelfden termijn 1910 binnengevaren. Dit is verheugend nieuws dat ons uiterst genoe gen doet! Waar blijven ze? Waar blijft het nieuw slachthuis? waar blijven de groote werken aan het hospitaal? waar blijven de werken aan de Espérance? En a propos van die laatste, is het waar, dat men over eeuigen tijd eraan begonnen is, en dal men na de daken afgetrokken tö heb ben, er van uitgescheid is? Is het waar dat alles daar nu ligt te rotten? Waar blijft de middelbare meisjesschool? En de havenwerken? Nochtans wierd alles met zooveel lawijd aan gekondigd voor de kiezing. Voor welke reden begint men aan niets? Wat schuilt daaronder? 29 25 OHEIt W.4TTEZ s avonds 2,31 3,9 3,48 4,30 5,15 6,2 6,57 Wij weten sedert lang dat de klerikalen hier ter stede alles bekampen en af breken wat door ons onder opzicht van kunst, voor het publiek wordt gedaan. Niet ge noeg is het hun ons alle mogelijke subsidie te onttrekken, personen lastig te vallen die het durven wagen openlijk met ons te w’ezen, vervolgingen uit te oefenen jegens diegenen die hunne politiek niet ondersteunen, nog meer doen zij heden. Pas eenige dagen werd door de kon. maat schappij Rhetorica (een doorn in hunnen voet natuurlijk) de vertooningen van 24, 25 en 26 December aanstaande door plak brieven bekend gemaakt oi een middel werd door hun beraamd om ons het ge deelte publiek te onttrekken, dat alhoewel klerikaal, het toch nooit laat onze ver tooningen bij te wonen. Zij vonden niets eenvoudiger dan uit te strooien dat reeds alle kaarten voor de drie dagen genomen waren denkende alzoo de personen terug te houden die geschikt waren er henen te gaan die handelwijze werd door katho lieken zelve aangebracht die ons dan ook daarover waarschuwden. Het middel, gezien de buitengewone had. «De stad zal geruïneerd zijn; hij vraagt millioenen! riepen de werk'ieden met angstig gezicht de eenen tot de anderen. Op de Groote Markt, vóór l et gasthof La Couronne ducale, stonden duizenden menschen te jouwen, te fluiten te schreeuwen en te vloeken. Daar was de vreemde heer binnen met den bur gemeester Ameels en eenige fabrikanten. Toen hij zijne ronde had gedaan in de ververijen had den de bazen, gansch uit hun lood geslagen, de koppen bijeengestoken niet wetende wat t.adoem Zij zagen hunne brandkasten ledig, hunne huizen verkocht en verloren het hoofd in dien toestand, die zoo schielijk opgekomen was Om aan de vervolging te ontsnappen meenden zij een probaat middel te hebben gevonden. Zij lieten hun werkvolk uit de fab lek los, en ver telden dat zij hen niet langer konden houden, dat zh allen geruïneerd waren door dien vreem den deugniet dat er geene ververij in Groe nendale meer kon blijven bestaan, dat hij mil lioenen vroeg. Dat was als vuur op buskruit door de stad geloopen. De fabrieken gesloten, geen werk en geen brood meer. Dat was kort en klaar; daar bleef niet over te redoneeren. Het was tien uren 's morgens. Op dat uur was het in de stralen te Groenendale gewoonlijk rustig Het volk werkte in de fabrieken; meesters en bedienden waren bezig in hunne bureelen, en de De personen geboren in 1843, 1844 of 4845, die tot nu toe de vereischte stortin gen niet gedaan hebben, om de toelage van 65 fr. te kunnen bekomen, zijn in het gedacht dat het te laat is om nog iets te verkrijgen. Dat is niet zoo, zij hebben nog tijd tot 31 December aanstaande, maar ze moeten desom van 18 fr. in eens in eene erkende lijfrentmaatschappij storten. Deze enkele storting welke zij zullen doen, zal op driejaar verdeeld worden, namelijk op dejaren 1910, 1911 en 1912 en in 1913 zullen deze ouderlingen hun toelage van 65 frank kunnen genieten. Wij roepen hierop de bijzondere aan lacht der belang hebbenden. Tram. Om u een gedacht te geven van de gewichtigheid der stoomtramlijn Oostende-Nieu- port Veurne zal ik u zeggen dat sedsrt 1 Januari is ontvangen is geweest voor vervoer van reizi gers en goederen de som van 338,156,89 tegen 307,946,34 in denzelfden termijn van 1910. Die som stelt eene ontvangst daarvan 34,23 fr. per kilometer en per dag, en van 1,26 per trein- kilometer. Schrikkelijk weder. Woensdag na middag werden we rond drie ure onaangenaam verrast dot r een schrikkelijk orkaan, dat met ongekende snelheid uitbrak, en na «enige minu ten met dolle woede leeide. De wind was ijselijk, en ongelukken waren te vreezen. Ook hebben deze niet lang gewacht zich voor te doen. De striemende westerwind heeft in korlen tijd zes visscherssloepen, allen fransche, op onze kust geworpen; en drie menschen hebben er het leven bij verloren, terwijl twee anderen zich al zwemmende kunnen radden hebben, en op dien oogenblik donderdag namiddag nog uitge put van krachten en schier bewusteloos te Nieuport-Baden worden verzorgd. ’t Valt erg te vreezen dat andere engalukkan nog zullen bekend gemaakt worden, want het weder dat gelukkig slechts eaniga uren heeft geduurd, was onuitstaanbaar. Wat zeker is, is dat de zeelieden dezen winter veel hebben te lijden door storm en tempeest en dat ze het schoone weder van dezen zomer duur bekoopen. De Marconi instelling te Nieuport-Baden heeft insgelijks veel van den wind te lijden gehad en volgens men beweert zou de bovenste «boog» langs waar men de elektrieke golvingen uitzendt gebroken zgn, en zou het seinen ónmogelijk zijn. Duurte der haver. Het jaar 1911 zal lang in ’s menseden geheu gen ligg -n. Eene droogte, zooals er gelukkiglijk zich zelden voordoen, heeft de boerderij aan Banditenstreek. Zaterdag morgen, rond twee uur, werd de poelier De Caet, die midden in de bossc en van Bouheyden woont, In den Oltershoek, door een gerucht gewekt. Hij wilde de deur zijner woon openen, doch gelukte er niet in; dan wilde hij het raam openen. Op dit oogenblik knalden twee revolverschoten. Hij wachtte eenigen tijd, beproefde nogmaals aan de deur, dis hij eindelijk met eenen ruk open kreeg; zij was langs buiten met eene koord vastgemaakt. Toen zag hij dat zijne schuur in brand stond; hij haastte zich zijne vrouw te wekken die half gekleed met haar kind vluchtte naar hare zuster, die in de buurt woont, terwijl de man om hulp riep en zijn paard bulten den stal haalde. Intusschen breidde de brand zich snel uit. Daar de geburen in de onmogelijkheid waren het vuur meester te worden, moest men alles laten branden. ’s Morgens ging De Caet den veldwachter verwittigen. Men vond aan den zoom van het bosch twee zakken met een twaalftal kiekens en evenveel konijnen, bij De Caet gestolen. De veldwachter verwittigde dadelijk het parket, dat met de tram van 2 ure aankwam. De hoeve is met den ganschen inboedel de prooi der vlammen geworden. De vensterluiken hebben twee gaatjes, door revolverschoten ver oorzaakt. De Cae: beweert dat de bandieten, met de schuur in brand te steken, gehoopt hebben den diefstal der kiekens te verbergen. Rond 4 ure is het parket terug naar Mechelen gekeerd. De hoeve behoort toe aan M. De Vrière, te Putte. Alles is verzekerd. Wraakneming. Zondag morgen, in de rue de la Butte, viel er te Luik een huiselijk drama voor. Daar wonen op kamers de echtge- nooten G... De man is mijnwerker en 29 jaar oud, zijne vrouw telt er 30. Zij hebben vier kinderen, doch oneenigheid heerscht lusschen hen en herhaalde raaien reeds gingen zij vaneen. Zondag morgen kreeg de mijnwerker, die nog te bed lag, twist met zijne vrouw. Plots greep de vrouw een ketel, die vol kokend water was, en ledigde dezen over het hoofd en het lichaam van haar man. De ongelukkige slaakte vieeselijke kreten en werd door geburen naar het gasthuis gebracht, waar zijn toestand als hopeloos werd aanzien. Bestolen. Louis S van La' en, zag in den laten avond hoe twee kerels een jong meisje van 18 a 20 jaar mishandelden in da Beursstraat te Brussel, en dreef de schoeljes op de vlucht. Met zoeten glimlach dankte het meisje den Jan Onversaagd en deze bood haar, op echt ri Iderlijke wijze aan, ze naar huis te vergezellen. Zij woonde, zei ze, in de Josaphafstraat Al gaande gingen zij er eentje pakken en zoo kwamen zij aan den hoek der Koninklijke straat en van den Haechtschen steenweg, waar het meisje eensklaps de vlucht nam. Heel verwon derd tastte S... naar zijn borstzak en stelde vast dat zijn portefeuille, welke 6.000 fr., dien dag ontvangen, in bankbriefjes bevatte, was verlwe- nen. Dadelijk liep hij ne vluchtelinge na en zag ze in een buis der Molenstraat vluchten. Zeker dat ze daar woonde, ging S... op zoek naar een agent en begaf zich met dezen naar het huis. Daar zei de eigenaar, een herbergier, die nog in ’t late uur open was, dat een meisje, welke zeide achtervolgd te worden door een misdadiger, was binnengevlucht, maar was vertrokken toen zij had gezien dat de stiaat verlaten was. De dieveg ge kon niet worden aangehouden. Moordpoging. Twee vuurschoten brachten maandag avond de Zwemstraat, te Elsene, in opschudding. Men ging weldra over tol de aanhouding van E V bakkersgast, oud 26 jaar, wonend in de Rioolstraat, die de vuurschoten had gelost. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 27 Donderdag 28 Vrijdag Zaterdag 24 December Deze had zijne gewezen r eesteres, Mevr. V., ontmo t, die eene bakkerij houdt in de Ophem- straat en den eersten kogel in hare richting i geschoten, zonder haar te treffen. De dader keerde vervolgens zijn wapen tegen zichvelven en schoot zich den tweeden kogel in den rechterslaap. De agenten Verstraeten en Diiouck deden hem naar het gasthuis der gemeente overbren gen. Zijn toestand is gevaarlijk, doch de dokters hopen hem te redden. Mevr. V.... had den gewon ie zaterdag 1.1. doorgezonden. Deze had zich over haar willen wreken. Liefdedrama. De mijnwerker E. B., 26 jaar, Putstraat te Seraing, onderhield liefde- betrekkingen met eene zangeres, Mej. H. C.. bijgenaamd Mignon, oud 20 jaar en wonend in de Bru’selsche straat, te Luik. De juffer was naar het Café Hansen gekomen om er eene verbintenis aan te gaan en haar minnaar vervoegde er haar. Het koppel dronk eenige glazen met den patroon. Op zeker oogenblik stond de zangeres op en ging naar de keuken. Weldra beklom zij de trap met haren geliefde en te zamen betrokken zij eene kamer op de verdieping. Eensklaps werden drie losbrandingen gehoord. Men liep naar boven en vond het meisje uitge strekt op den vloer, het hoofd doorboord met een I kogel. Nabij het venster lag B..., zeer veel bloed verliezend uit eene wonde aan het hoofd. De jonge zangeres was dood; de kogel was in I hare hersenen gedrongen. B... leefde nog en werd, na voorloopige verpleging, overgebracht naar de ziekenzaal der gevangenis van Luik. Het lijk van het meisje werd vervoerd naar het doodenhuis. Wat er eigenlijk tussehen de twee geliefden omging, weel men niet. Spoorwegongeluk.-— Maandag avond rond 5 ure, is de reizigerstrein n’ 675, komende I van Welkenraadt, dicht de statie Verviers met eene stilstaande lokomotief op de bijzonderste I baan in botsing gekomen. De trein ontriggelde, I waardoor het verkeer belemmerd werd. Veertien reizigers werden gekwetst, waaronder vier erg. I Een hulptreln werd gevormd om de gekwet sten naar Verviers over te brengen. De a/onddiensten geschiedde op enkel spoor; de lokaaltreinen werden opgeschorst. De inter nationale treinen ondergingen drie uren vertra ging. Bloedige twist In de Molengat- straat te Marcinelle, waar talrijke Vlaamsche werklieden wonen, ontstond tussehen de ge naamden Dormals en Verbeke, die in onmin leven een bloedige twist. Felix Verbeke die in het huis van Dormals, waar Joz. Delbeke en zijne zuster Maria inwoont, was gedrongen en Maria Delbeke alleen te huis vond, begon haar te mishandelen. Op haar hulpgeroep kwam haar broeder Jozef toegesneld en wierp den indringer aan de deur Eenige oogenblikken nadien kwam Verbeke met zijnen broeder Frans terug en sloegen op Delbeke met alles wat hen onder de handen viel. Jozef Delbeke, dol van woede, nam alsdan een keukenmes dat op de tafel lag en plofte het in den rug van Felix Verbeke tussehen de schou derbladen. De gekwetste zeeg ten gronde; zijn toestand is hopeloos. De moordenaar werd aangehouden. Hevige brand. - Dinsdag morgend, rond 4 1/4 ure, ontstond brand in het elektrici- teitsgebouw, Louis Biernauxstraat, bij de Brülot- testatie te Jumet. De brand ontstaan op de zolderingen, denke lijk door eene kortsluiting, nam zulke snelle uitbreiding dat het dak van het gebouw instortte en de lammen de machienzalen welke de mo tors en dynamos bevatten aantastte. Al de machienen zijn beschadigd en oobrulk- baar. Een deel der gebouwen kon gevrijwaard worden. De schade is aanzienlijk De gemeente die 25,000 zielen telt, is zonder licht en al de werkhuizen door elektriciteit bewogen, liggen stil, waardoor de werklieden broodeloos gesteld zijn. Diefstal Zondag namiddag is alhier een stoutmoedige dtetstal gepleegd bij M. Placide Schepens, bloemist, in de Kerkstraat te Saffelare. Tussehen 2 en 4 ure zijn de dieven, of dief, langs den hof van Schepens binnengekomen, hebben eene ruit uitgesneden, zijn alzoo in de woning gedrongen en hebhen gansch de woning doorzocht. In de kameiS hebben zij al de meubels open gebroken en hadden eene beurs met zilveren geld, en gouden uurwerk, en goud- en zilver werk gestolen. Al de kassen waren doorzocht, de papieren, de boeken, alles lag door alkaar gesmeten. De dieven moesten het huis goed kennen M. Schepens was naar Brussel en zijne vrouw en kinderen waren op het dorp naar ue inhaling van den pastoor gaan zien toen Madam kort na 4 ure te uis kwam bestatigde zij den diefstal. Een onderzoek is ingesteld. Zwakke lieden, bleek van kleuren, Neemt om u meer op te beuren, ’t Beste middel wijd beroemd, Samson- Kina, wordt ’t geroemd, Samson kina, zuivere Kina-Wijn. Jacques Neefs, Antwerpen. zotspel, waar zeker Roosje moet trouwen, en er mee ge reeds en indien het Nieuwsblad er vroeger van sprak ’t was om het te bekomen voor de vlot- kom, dien grooten katholieken kemel. En al wat wij zegden van de stapelhuizen. na ons daartoe bij bevoegde personen grondig ings- licht te hebben, was dat katholiek goed? Waar heeft het Nieuwsblad daar ooit van gesproken? Valt het Ie betwisten dat het katholiek stadsbe stuur onder dit opzicht alleen de zaak kan ver helpen en ze integendeel verslecht heeft. Is het I inderdaad een katholiek die poogde hier de haringvisscherij weder in te planten, hij alleen kon het doen door zijn beroep van haringrooker en koos hij daartoe onze haven ’t was dat zij daartoe best geschikt is, alware het maar door de heeft de tooneelmaatscbappij gezorgd met drie dagen Roze Kate, gevolg! door een prachtig, geestig blijspel, te laten op voeren. Wij houden er aan hier te verklaren dat wij liberalen geene de minste concurrentie vreezen en raden zelts eenieder aan ook eens die flinke spelers van den tap te gaan bewonderen menigeen zal dan zelf oor- deelen waar kunst te vinden is en vooral deze kunst om een soort liefdedrama onder mannen alleen voor te dragen. In ons nummer van 9" dezer schreven wij een artikel waarin wij, op onpartijdige wijze, onze meening te kennen gaven over eenige onderge schikte maar toch noodzakelijke hervormingen, welke ons onafscheidelijk schijnen van het uit- veeren der volledige havenwerken, wil men dat deze hun volle nut zouden uitwerken. Wij wezen voornamelijk daarop dat het ver keer onzer haven met het binnenland, alhoewel reeds tamelijk wel verzekerd nog zou di?nen verbeterd te worden door de volgende maatrege len 1) Het verdubbelen van het spoor op de ijzer- weglijnen van Gent naar Duinkerken en van Diksmuide naar Nieuport. 2) Het verleeoen, aan de haven van onze stad, van do voorrechten, in zake van vervoeitarieven welke de andere belgiscbe havens reeds genie ten. Wij bespraken bet vraagstuk der stapelhui zen dat voor den groothandel veel meer bela g heeft dan men misschien denkt en deden ook Deze en dergelijke feiten, die de Vlaamsche bevolking, sedert 1830 te Groenendale dearaan gewoon, onverschillig lieten, daar zij dachten dat het zoo alles Franssh zijn moest, gelijk bij de rijke en deftige menschen, maakten den volks man Jan Gossije, den hoofdman der onlangs gestichte volkspartij, woedend. Nu en dan gaf hij zijne verontwaardiging lucht over die wraak roepende behandeling van ’t Vlaamsche volk door eenige verbasterde calicot barons. Hij schieef artikelen in een Vlaamsel; blaadje van eene naburige Vlaamsche s'ad, en daagde de bewerkers van dien beroerden toestand, burge meester Ameels en Monsieur Antoine uit om eens in openbare vergadering hun werk van ontaarding te komen verdedigen Toen dit Mon sieur Antoine ter ooren kwam, zei hij dat een man van zijne conditie in geene meeting tegen een Jan Gossije vóór het volk kon gaan spreken. En de verachtelijke behandeling der Vlaamsche loonslaven door de verfranschte ver- vers-fabrikanten, die de taal hunner vaderen verloochend hadden, werd hoe langer hoe sleh- ter. Jammer, riep Jan Gossije eens uit, dat er geen regen van solfer en vuur meer nedervalt om steden gelijk Groenendale in hunnen hoogmoed en verdorvenheid te treffen... Maar zij zal wel eens gestaft worden, voegde hij er na eene poos bij. Maar op al die verwenschingen van eenen onmachtige, eenen kerel zonder geld, een Fla mingant met overdreven eischen, zooals men Jan Gossije noemde, werd niet geantwoord Wie ’t hoorde, haalde er de schouders bij op. De calicot-barons wonnen voort geld, bouwden prachtige woningen in de straten en villa’s op de hellingen der heuvelen. De zoons dier calicot- barons, die van geen werken hielden, dronken overdag champagne in de eslaminets, waar jonge meisjes waren; bet Vlaamsche werk vee verdien- dejuist genoeg om niet van honger te sterven, en de Vlamingen in stad en omstreken werden in de openbare besturen, als zij ’t ongeluk had den de land.taal te spraken, naar den bliksem gezonden. De riolen gaan... goed vooruit. Dit schoon fameus werk, dat aan de Nieupor- tenaars zooveel geld zal kosten, en dat tot weinig of niet zal dienen, werd begonnen rond 15 Maart. Het lastenkohier schreef ©ene tijdruimte voor van 6 maandan voor het uitvoeren dezer werken; deze moesten dus rond 15 September gansch voleindigd zijn. Heden zijn wij den 24n December en hoever is alles reeds gevorderd? De riolen in de straten werden aangelegd; vele schade werd de menschen berokkend, veel vuiligheid werd gemaakt, en daarea kraamde men op. Nu, na maanden lang stilleggen is men herbegonnen, en men is sedert deze week bezig aan het maken van het sasje dat de schotel- en regenwaters naar de haven zal voeren. Gansch de moerrieol op de kaai moet nog worden gegraven en ge metseld, en dat zal voorwaar geen gemakkelijk werk zijn. De 15 Septemper 1911 zal, wanneer alles zal voleind zijn, (binnen een jaar of drie, als het zoo voortgaat als nu), sedert vele maan den en jaren voorbij z-jn; er zal dus moeten effen rekening gemaakt worden, en boeten toegepasl voor te laattijdig» uitvoeringen. Wij zijn be nieuwd te weten hoe dit alles zal afloopen, en of de voorwaarden van het lastenkohier ja of neen, zullen worden gevolgd. Wij zouden bijna durven wedden van neen. Overigens geeft de stad voorzeker daarom niet; wat niet uitgevoerd is moet niet betaald werden, en binst al dien tijd ’t is nu drie jaren geleden trekt men op het stadhuis die duizenden, die voortskomen van het vermeerderen der belastin gen, en die moeten dienen voor het dekken van aflos en interesten van gelden uitgegeven voor werken die... niet worden uitgevoerd. De kiezing is nu toch nog eens voorbij, en hebben is hebben zeggen ze, doch krijgen is de kunst. En zoo wor den de Nieuperlenaars gefopt! Groole keus en beste hoedanigheid van Rooker sar tikelen. Engelschen en Wervikschen Tabac Cigaren en Cigaretten der beste marken. Groot assor timent - an Pijpe i en Portecigaren in écume of racine roef stee, t in amber Beste snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. Huis van Vertrouwen. uitschijnen dat het noodig ware dat het heele grondgebied rond de havengeul en de vlotkom bij Nieuport zou ingelijfd worden. Wij loonden nog dat het onontbeerlijk ware de vischverzendiogen naar het binnenland goed- kooper, gemakkelijker en sneller te maken. Wij legden nog uit hoe de visscherij in ’t alge meen, en in ’t bijzonder de haringvangst, zouden dienen aangemoedigd te worden en drukten voornamelijk op de noodige medewerking van alle belanghebbenden, als zijnde reeders, zout- zieders, haringrookers, kooplieden in zeilen, netten en koorden. Er was daar, in kort begrip, een volledig pro gramma dat, moest het onmiddellijk uitgevoerd worden, eerst en vooral bate zou aangebracht hebben aan een houthandelaar welke geen fictief stapelhuis bij de vlotkom kan verkrijgen in den L huidigen toestand; aan een scheepsbouwer die i reeds de moeilijkheden van den toestand van hel openbaar stapelhuis h eft ondervonden, van een reeder en haringrooker welke hier, dank aan het uitoefenen van dit tweede beroep, pogingen heeft kunnen aanwenden om de haringvangst weder in het leven te roepen. En dat zijn alle drie katholieken, wat wel be wijst dat wij spraken voor het algemeen belang en niet op partijdigen toon of in partijdigen geest. Meent gij, waarde lezers, dal de katholieken ons daarvoor erkentelijk waren en ons streven goedkeurden? Wel neen, wat van de liberalen komt; goed ook, kan immers niet goedgekeurd werden door onze dweepzieke Nieuportsche te genstrevers. In hun triestig Nieuwsblad schreven zij dan ook eene stedelijke kroniek waarin zij, zooals gewoole, beweren alles alleen te doen, al wat wij in ons artikel wenschelijk verklaarden reeds vroeger en bijzonderlijk verleden jaar, in heele kolommen gevraagd te hebben, zij beschuldigden ons met den wind te draaien, ons hun eigen goed toe te eigenen; zij waren zelfs zoo beleefd ons vriendschapsnamen als ellendige kluchtspe ler goedzakkige snul toe te werpen; zij dierven ons verwijlen laf te zijn, voor de valsch- heid te zijn onder den dekmantel der waarheid, ja, wat weet ik nog al. In vele bijzonderheden treedt het artikel niet; en geen wonder! Onze beknibbelaar beschuldigt ons maar van letterdieverij, zonder bewijzen. Hij zegt, wel is waar dat wij nu de vaart op Rousse- laere, welke wij slechts terloops vermeldden, wenschelijk verklaren on dat wij weten dat het stadsbestuur nu in onderhandeling is om ze te bekomen en voegt erbij Gij spreekt van dubbele lijnen, en tram en spoorweg die tot de kaai moeten kernen, waarom verzwijgt gij nu dat wij in het Nieuwsblad het reeds jaren vroe gen? Welnu, wij zeggen dat die onderhandelingen voor het bekomen eener vaart juist ooveel te beduiden hebben als de kieswandellng in auto mobiel van minister Vandevyvere rond de haven en hel ter studie leggen van een volledig ont werp tot verbetering dier haven Kiesparade en anders niet! ’t Is net alsof iemand die op sterven ligt zich zou voorstellen alleen de haven te ver beteren, want in den tegenwoordigen toestand van de politiek kunnen de katholieken niet meer hopen zulke zaken tot stand te brengen. De algemeene kiezingen slaan voor de deur en, voor den strijd, moet men de kiezers wat zand in de oogen strooien dat kost niet veel. Wie zijn dus de kluchtspelers? Moesten wij het laten eene dubbele spoorlijn te vragen omdat het Nieuwsblad daar al eens zou van gesproken hebben? Maar waarom hebben de katholieken dat in een kwart van eene eeuw niet weten te verkrijgen? Van tram en spoorweg die tot op de kaai zouden moeten komen, spraken wij niet eens, want op de kaai komen zij toch Nieuwjaarkaartjes. Wie wenscht dat zijn nieuwjaarkaartjes zoo snel mogeltjk ter bestemming aankomen, steke ze niet in de bussen maar geve ze in de postkantoren af aan de win ketten, en wel in twee pakken, kruiselings met bindtouw ombonden het eene bestaande uit kaartjes voer de stad of het postkanton, het ande re uit die voor elders. Hoogst wenschelijk is het, de postzegels in den rechter bovenhoek van het adres te plakken. Het publiek gelieve ook, zoo mogelijk, rond nieuwjaar de verzending van prospectussen, prijslijsten, omzendbrieven, enz. te staken. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Of ’t om ta lachen is. Morgen en dinsdag groote mirakuleuze pantomism, door de clowas van zekere club; daarna opvoering van «en waar er geen Roosje te vinden is. Of lachtn wordt! levensmiddelen verarmd. De voederbeeten, ge woonlijk 13 Êi 14 fr. betaald, geldden dit jaar, bij publieke verkooping, 28 fr. de 1000 kgr. De suikerbeet mislukte eveneens, zoodat de weinige pulp, peperduur zal betaald worden. De haver door den landbouwer van den ouden slenter, het onmisbaar paardenvoeder genoem 1, is van nu af reeds sebandig duur n wie weet, wat het in ds Lente zijn zal. Gelukkig voor ons, dat al de rijksveeartsen van het land een veevoeder aanraden, dat de dure haver gedeeltelijk bij de voeding van het paard kan vervangen, en dit op voordeellge wijze. Zij bedoelen het suikervoeder merk «sucrema». Welja, wil men dit voeder dagelijks met eene hoeveelheid van 2 kgr. in plaats van hetzelfde gewicht haver in het voederrantsoen van het paard brengen, dan bespaart, men niet enkel geld, maar hnudt nog menig ongeval van den stal verwijderd Dezelfde veeartsen immers, be kennen volmondig dat paaiden, met sucrema gevoederd, doorgaans van buikkrampen en droes behouden blijven. Dit feit is dan ook wel eens de moeite waard om ernstig overwogen te worden. Voegen wij er bij dat het van het hoogste belang is het suikervoeder, merk sucrema »iet te verwarren met andere euikervoeders van minde re waarde. A. Demblon, veearts Het is een merkwaardig schouwspel, de politieke mannen der rechterzijde en de ministers te hooren antwoorden op de beoordeelingen der tegenpartijen, met zel ve vragen te stellen. Men heelt het gezien tijdens ’t militaire geschil, dat over Congo, dat over de staatsbegrooting. Wat schikt gij te doen? Hoe zoudt gij het aan boord leggen? Wat programma, welke hervormingen stelt gij ons voor? ’t Is een oude streek die wel gekend is; ’t is een middel om zich, zoo goed mogelijk, uit den slag te trekken en zich te onthou den op hinderlijke vragen te antwoorden. Uw belastingstelsel stemt niet meer overeen met de economische belangen van ’t land, doet men den minister opmer ken. Legt een ontwerp neer betrekkelijk de herziening der belastingen, antwoordt aanstonds deze laatste @f een zijner poli tieke aanhangers. En degene die voorzeker de bezieler dezer tactiek is, komt er op zyne beurt tussehen. ’t Is heel gemakkelijk, zegt hy, maar onvoldoende zich bij bedillen te bepalen. Wanneer men oplreedt als regee- ringsmannen, moet men kunnen zeggen wat men zal doen... Natuurlijk. En ’t is ontwijfelbaar dat de vertegenwoordigers der tegenpartijen het heel wel kunnen. Maar ze zijn niet geval len in den strik die hun gespannen was en die dan aan de regeering zou hebben toegelaten de politiek der eerstkomende regeering van nu af te bespreken en er de voor ’t oogenblik best geschikte maatre gels van aan te nemen en er zich blijkbaar de vé. dienste van toe te schrij ven. Men heeft, ter rechterzijde, eenige te leurstelling moeten beproeven bij ’t be- statigen dat de linkerzijde niet meer toegeeflijk is. Men moet meer en meer overtuigd zijn, in ’t klerikaal kamp, dat de tijden veranderd en zelfs verloopen zyn... Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de aïleid.ing'bui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. - noceurs lagen nog in hun bed hunnen roes van den vorigen dag uit te slapen. Op straat werd er nu nochtans druk een en weer geloopen. Er j moest iets buitengewoons gaande wezen; want de lieden; die voorbij liepen, vertoonden een kommervol en ernstig gezicht. Iemand In de straat vroeg wat er gebeurd was. Oproer in de stad! werd er geantwoord Oproei? Waarom? «Ze willen Groenendale uithongeren! Meer menschen liepen gedurig voorbij. Eet volk verliet de fabrieken en werkhuizen. De klompen der arbeiders klepperden op de kassei steenen. Iedereen kwam in de straal aan zijne deur staan. In de verte hoorda men een verward geluid van menscheostemmea, een fluiten op de vingeis, en nu en dan een hevig gejouw. Iemand meenda den horen der brandweer te hooren blazen. ’t Zal een brand zijn! zei iemanl. Waarom fluiten ze? vroeg een andere. «De alarmklok luidt! riep een derde. Het gerucht nam in de verte toe, en ging soms geweldig op als eene wind en hagelbui. Elkeen liep naar den kant vanwaar het kwam. Er werd verteld dat er een vreemde heer ge komen was, die met de politie in al de ververijen ging en iadereen een proces aandeed, omdat men sinds jaren zonder toelating zijn stelsel van anilineverf gebruikt had en er nooit voor betaald Vaart van Roeselaere naar Nieu- poi't. In een onzer volgende nnmmers zulle» wij die kwestie der vaart van Rseselaete naar Nieuport in het lange en breede bespreken, en eens met bewijzen aantoonen wat al die groot- makerij en die bofferij van een Stinkertje waard is. 4,9 4,52 5,38 6,28 14 Dec. Provoost Gamiel Laurent, zoon van Au gust en Hendrika Lemaire. Provoost Rachel Maria, dochter van Au gust en Hendrika Lemaire. Geryl Valeer, zoon van Isidoor en Maria Demersseman. Vanhoutte Maria Sophie Therasia, doch ter van Arthur en Sybia Cainerlynck. Vandenabeele Richard Cornells Bernard zoon van Simoen en Adolphina Vantroyen. Sedert 1 Januari 1911 120 geboorten. STERFGEVALLEN. 13 Dec. Hamers Hendrik Lodewijk oud 17 dagen zoon van Emlel on Elicla ’t Jaeckx. Sedert 1 Januari 1911 71 sterfgevallen. Schoone keus van allerbeste toiletartikelen, zooals reukwater, zeep, kammen, borstels enz. Scheerzeu van uitmuntende kwaliteit. Verkoop van tabak, cigaren, cigaretten enz. van alle merken. Goneureerende prijzen. Goede en trouwe bediening bij BARBIER COIFFEUR Kjange#traat, 59, Wieuport beschikbare plaats om netten te drogen. Ons geschrijf, zeggen de beleefderikken van het Nieuwsblad, is weerdig verbrand te worden. Nog een beetje zouden zij voor ons zelf een lief brandstapeltje oprichten. Maar tot hun grievend spijt zeker, zijn de tijden der auto da fe’s en brandstapels voor goed voorbij. Dit gemakkelijk middeltje om tegenstrevers uit den weg te rui men pakt niet meer. Laf genoeg zijn zij om een zieke die nu niet antwoorden kan schandelijk aan te randen en te beweren dat M. De Jaegber het bezoek van mini ster Vandevyvere niet beeft willen bijwonen? Maar waarom durven zij aan hunne lezers niet uitleggen waarom M. Vandesompel dit bezoek niet heeft bijgewoond. De waarheid is d t de katholieken, in een kwart van eene eeuw dat hunne vrienden aan het beheer waren, niets of bijna niets voor onze haven verkregen, niets dan eenige lapwerkjes, zoo nuttig als plaasters op een houten been; dat zij nu wat kiesparade maken welke tot niets kan of zal lelden; dat zij al wat liberaal is onverdiend van tegenkanting beschuldigen om hunne on macht te verduiken dat zij knarsetanden omdat zij gevoelen dat wij klaar zien in de zaak en van het aanstaande vrijzinnige boatuur zullen beko men wat zij van hunne vrienden nooit bekwamen. De waarheid is ook dat, zoo de Nieuportsche katholieken in iets uitmunten, zelfs boven al hunne partijgenooten, het is in onbeleefdheid, gemis van beschaving en blinden partijhaat. Hare groote sterfte in hare zuiverheid Huis Edgard Houclc-Dedeystere Ihicollettenstraat, 43 (bij de markt) NIEUPORT. Droogwasscherij en verwerij van alle stoffen, in alle kleuren van vro iwen- mans- en kinder- kleederen zonder ze los te maken. Het l uis beveelt zich bijzonder aan voor het in ’t nieuw droog wasschen van gordijnen tafel- kleederen en kamerbehangsels, chals, zijde pane handschoenen, alsook voor het verwen en was schen van wolle en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte rouwstoffen worden geleverd ia 24 uren. Er is een bijhuis bij Wed. HOIjCK-DEZUTTERE Isenberghe. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen Da ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw» machienen, zooals lummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmacbienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, f®, Nieuport KCWSi 4 18 i \II r4> 30 26 2,12 2,50 3,28 b i?'3 fl U O»- 1 -

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2