Sunlight HE PRUTTELAARS IR IllilUl BELANGRIJK BERICHT Pieter SumoubBansereoer Aannemer van openbare werken. Onze Staats Middelbare Meisjesschool en de katholieken Vooruitgang Binnen- en Buitenland. Rechterlijke kronijk Andermans geestigheid Klerikale zegepralen! Hij ontwaakt... Hoogwater te Nieuport ’s morg. 2,-- 2,53 3,42 4,27 5,11 5,56 6,46 Nieuws uit Nieuport Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. o a- ge- JE©ep i MENGELWERK doopboek ingeschreven. (Wordt voortgetel/. lijken zouden kunnen schaden. Zulke wensch moet, logiek gesproken, de tijden der godsdienst- Nieuport Middelkerke Weitende Lombartzijde Oostduinkerke Wulpen Boitsheucke Zeetanaye Pervysa Avecappelie Ramscappelle St-Joris Mannekensverre Schoore Stuyvekanskerke Keyem Rtietorica. Heden avond zaterdag viert de aloude koninklgke gilde Rhetorica haar jaar- lijksch Driekoningenfeest. Benevens danspartij grijpen vele aantrekkelijkheden plaats, die onge twijfeld zooals telken jare den grootsten bijval zullen behalen, en eenieder in vreugdestemming brengen. Goed vermaak en eens duchtig ge sprongen! 968.677 1.469.677 874.134 1.120.355 1.232.867 888.341 275.691 231.215 362,846 12 13 Ons stadje gaat zeere vooruit dank aan ons goed bestuur, zoo riep de iange neuzel Zon Jag Maand,ig Dins iag vrouwen 2304 1550 642 571 1234 487 95 12 754 311 454 169 186 230 174 660 te zamen 4325 3028 1291 1163 2510 979 170 24 1429 620 889 362 369 464 346 1302 s avonds 2,27 3,18 4,05 4,49 5,33 6,20 7,16 OMGR WATTEZ Ruim esn zestal weken voor da laatste ge- meentekiezing werd in eene vergadering van het berek van geldwezen onder andere zaken m;er, gesproken over de middelbare meisjesschool en over de kwestie der herbouving dier lokalen. Denkt niet, besta lezers, dat da katholieken dit gedaan hebben uit eigen beweging, uit liefde voor die officieels, door ons zoo gepreze school. Het was enkel op gedurig aandringen van ons gemeenteraadslid heer De Jaegher, en om den schijn te hebben te bewijzen dat wat het Week blad schreef, namelijk dat de katholieken, de eeuwige vijanden dier scholen, alles doen om die te ontvolken, in het ongelijk was. Overigens was het alsdan bijna kiezing, en allés moest aislan in het werk worden gesteld om.de oogeri te verblinden, en om hunne partij in een zoo schoon rozekleui(!) mogelijk te kun nen afschilderen. En er werd over die kwestie der herbeuwing der lokalen gesproken; en de RECHTBANK VAN VEURNE Kesteloot Frans, kostganger te Nieuport, vour- waardelijk 4 maanden voor aanslag eerbaarheid. Debrue Theophiel, Vandenbussche Cyriel, beide werklieden te Dixmude, de 1' 26 fr voer slagen, de 2e 5 fr. voor beleedigingen. Vandenputte Désiré, smidsgast te Nieuport, 1 maand en 25 fr. voor slagen 15 fr. voor beleedi gingen en 25 fr. voor dronkenschap. Vauheuville .Victor, visscher te Oostduinkerke 50 fr. voor jacht, 10 fr. voor beleedigingen. Clabeau Richard, leurder te Poperinghe, 26 fr. voor hond zonder muilband. PoysHens Engelbert, visscher te Oostduinker ke, 100 fr. voor jachtdellkt Laevens Désiré, verzekeringsagent te Brugge, 25 fr. voor doodsa huisdier. als overtuigden, alhoewel zij slechts macht zondag uit. ’t Is op weg om een groote steê te worden. Halt! kameraad schaveling, niet te zeere. Ons stadje gaat vooruit, de bevol king vermeerdert, dat is onbetwistbaar. Maar of het dank is aan ons voorbeeldig stadsbestuur dat is een ander paar mou wen heid is tot stand gekomen; indien handel en nijverheid vasten wortel hebben ge schoten en zich meer en meer uitbreiden, dan is voor 't grootste, het heel grootste deel te danken aan de liberalen. Indien de bevolking is toegenomen, daar vele werklieden en ambachtslieden een goed loon verdienen, dan is dit te wijten aan de handelsinrichtingen der liberalen, aan de ontwikkeling van Nieu port Baden en omliggende badplaatsen. En dat is ten andere overal vast te stellen langs de kust. Al de omliggende dorpen en gemeenten zijn vergroef en in bevol king aanzienlijk vermeerderd of zij door I liberalen of door klerikalen bestuurd wor den. Wie zou bijvoorbeeld in het Oostende van beden het Oostende van over 20 jaar erkennen? Niemand voorwaar. Overigens, de bevolking van gansch het land is vergroot en evengoed zou men dan kunnen beweren dat Belgie op weg is om een groet land als Engeland of Duitsch- I te werden. Waar de lokale politiek toch nestelen gaat! inaar de tekst opgeluisterd met fraaie staalplaten, was toch nog gemakkelijk te lezen. Van achteres waren er verscheidene bladen afgescheurd. Dat had eens de ongeletterde wederhelft van den profeet gedaan, toen zij papier noodig had om ajuin en poreizaad in pakjes te doen. De profeet had toen op zijnen poot gespeeld»; maar Stanse, zijne vrouw, liet hem babbelen en deed, zonder er verder acht op te geven, altijd haar werk voort. «Ge zult nog zot worden van uwen boek! risp zij soms luide, als hij het haar nadien soms nog doorstak, dat zij zijne Historie van den ouden tijd had gescheurd. Eindelijk zweeg hij er over; maar als hij voor taan in zijne Historie las, en zijne lezing gedaan was, sloot hij het op in den koffer, de bij zijn bed stond, en verborg het zoo goed dat zijne vrouw het daar niet meer zou gaan halen om het te plunderen. Als de tweeling van den bakker ten doop werd gedragen, keken de pastoor en de koster vreemd op, toen zij da namen van Timoleon en Regulus hoorden De parochieherder verzocht om daar nog ee- nen naam van eenen heilige bij ta voegen. Peter en meter kozen de namen van de patroons der kerk, Sint Pieter en Sint Pauwel, en zoo werden de bakkerstelgen gekristend onder de namen van 8 9 VVoe s la 10 Donderdag 11 Vrijdag Zaterdag 7 Januari ='*SUNU6HT’’Zeep maakt de wasch kinderspel voor het meisje van Mjaar.enoeeft aan hetlijnwaad die frfsche aan» gename neuk van -t Duiten. zich de medewerking van redenaars voordrachtgevers, onder dewelke het ®n- oorlogen, der kettervervolgingen wenschen te rechtvaardig ZOU wezen, broeder Cyrille.. en M. Schollaert zelve niet te zien ver- i beelden M. Schollaert is koppig. Eene eerste les he ft waarachtig niet geholpen. M. Schol laert begeert den schooloorlog. Hij zal ze hebben! De zoon van Jan Rijkeman is nog luier dan een witte hond. Vervloekte nietweerd, roept zijn va der, wat zult ge later doen? ’k Zal doen zooals gij, vader, zegt de jongen; ’k zal alle maande de kwitantiën der huurders afteekenen Er bestaan stellig lieden die zich makkelijk verheugen, ’t Is het geval, bij voorbeeld, met de klerikale dagbladen die, sedert eenige dagen, te koop loepen met eene heel weinig gerechtvaardigde vol doening over hetgeen ze noemen de zegepraal welke de regeering komt te behalen tegenover de verbondene linker zijden Gy vraagt u af, zooals wij, waarin onze ministers welzouden hebbengezegevierd?.. Want eigenlijk, zegt gij tot u zelf, als men zich de laatste Kamerzittingen herinnert, kan men enkel esn totaal van vrij erbarm- lijke nederlagen opmaken... Het woord is niet te sterk; er bestaat geen ander om de zedelijke uitslagen der interpellaties te benoemen, welke, sedert de heropening, de ministers op ’tzondaars- acht dagen zijn sedert ruim drie maanden voor bij, en van notas, en van berbouwing is er nooit geen spraak meer geweest. Nochtans heeft de heer De Jaegher kort nadien de heeren Verbeke en Buyl van de zaak gesproken, die hunne me dewerking ten volle toezegden. Ziedaar, nog een bewijs te meer vand ernstige wijze waarop alles hier in het stadsbestuur wordt afgehandeld een enkel doel wordt er slechts beoogd politiek maken door oogenverblinding. En sedertdien is onze middelbare meisjes school nog in bevolking toegenomen; en worden de lokalen alzoo meer en meer onvoldoende. Wij weten wel dat wij van die katholieke dompers niets te verwachten hebben, hun haat tegen het officieel onderwijs, waar ernstig onderwijs gesteund op wetenschap wordt gegeven, is daar om te groot verdelgen willen ze, die scholen, ten einde de hunne, waar de geest wordt ver- kwezeld, meer te bevolken. Doch, dat zullen ze nimmer, en wat valsch spel ze ook spelen toch zullen ze daar nimmer in gelukken. Welhaast zal het uur der verlossing slaan; en dan zal een prachtig nieuw gebouw oprijzen, tot spijt van die fanatieke dompers. We zeggen onze vrienden, de warme voorstanders van die zoo nuttige gestichten, kloeken moed, tol weldra alsdan zult ge de weerwraak hebben voor de uw aangedane hoon. M. Schollaert, die ons sedert eenigen tijd, den indruk maakte, in de Kamer, de rol van een doofstommen volksvertegen woordigsr te spelen, verlaat zijne schijn bare ongevoeligheid. M. Schollaert begint zich te verroeren buiten de Kamer.... Daar hij bestatigd heeft dat zijne collega’s van ’t Parlement den schijn aannemen hem te laten varen, hij en zijn schoolwet* ontwerp, heeft M. Schollaert gezworen eene beweging te stichten, bestemd om zijn ontwerp weder vooruit te brengen. Die beweging, ’t is, gij hebt het reeds geraden, de ontketening van den school oorlog, M. Schollaertdoet, inderdaad, het begin van een nieuwen veldtocht verkon digen, bestemd om, er gebeure wat er wil, het hatelijk ontwerp een gevolg te doen hebben. De commissie, welke M. Schollaert voorzit, zal Commissie der Schoolhervorming heeten.Zy verzekert Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleiding Bui zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilükheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde •'■rders met dank baarheid te aanvaarden. aan den dag, dat die waarlijk niet echt kon zijn en die slechts door de schrik der nakende kiezing kon zijn ingegeven. En er werd zoo gezegd, naar middelen uitge zien om die herbouwing te bekostigen. De stad toonde zich bereid eene schoone som, wel 25,000 franken subsi ie, te geven, zoo verklaar den plechtig die heeren; doch daar ze over geene middelen kon beschikken om totaal en alleen de nieuwe lokalen op te maken, zoo werd besloten voor het overige de tusschenkoinst van het gou vernement aan te vragen. En om zoo gezegd, beter tot het doel te gera ken, werd met algemeene stemmen aangenomen het voorstel de steun van de senators en de volksvertegenwoordigers van bet arrondissement af te vragen, ten einde deze op hunne beurt bij den minister te doen aandringen, omdat deze de noodige subsidienzou toestaan. Dit alles was valsche kieskomedie, natuurlijk de senators en de volksvertegenwoordigers zou den in de acht dagen een nota van toelichting overhandigd worden, en de heer De Jaegher gelastte zich, met veel genoegen deze aan den .Indien er hier een beetje bedrijvig- h er Verbeke en Buyl te doen geworden. Die Petrus Timoleon en Paulus Regulus, en in het jaren lang op den zolder had gestaan. Er waren j groote ezelsooren om de hoeken van bet boek; Na ondervraging, is de moordenaar ter be- schikking van den prokureur des Konings ge steld. Moedermoord. Op Nieuwjaar avond is weduwe Van Daele van Zele, door baren ontaarden zoon Louis vermoord geworden. Het parket heeft de schurk doen aanhouden in het gevang van Dendermonde doen opsluiten Het parket van Dendermonde is Dinsdag middag, om 2 ure, opnieuw te Zele afgestapt j Twee wetsdokters vergezelden de gerechtsdie naars. Men begaf zich recht naar het hospitaal, waar de lijkschouwing van vrouw Van Daele plaats had. Er is vastgesteld dat de ongelukkige moeder bijna verraderlijk overvallen is geweest van ha ren ontaarden zoon. Zij heeft geene andere kneu- I zingen dan de verschrikkelijke wende aan den I hals, welke alle gedacht te boven gaat. Het hoofd hangt slechts nog langs den rechten kant I aan het lichaa Uit het onderzoek is gebleken dat het mes waar de moordenaar zich van bediend heeft, en dat door het parket aangeslagen is, buitenge woon goe I sneed. Uit de verklaring der broeders van den boos- I wicht blijkt dat v^or eenige dagen het slachtoffer met den moordenaar het broodmes samen heb ben geslepen. Aanslag. Dinsdag morgen, rond 3 ure, werd bij M. Hector Baekeland, vlas ande- I I laar en jager, Kor t rij kstraat te Bissegem. een I steen op het vensterluik geworpen; eenige minu ten nadien werd een revolverschot door de I voordeur gelost. M. Baekeland, door die feiten ontwaakt, wilde opstaan, doel) zijne echtgenoote I Het zulks niet toe. Plots werd een geweerschot I door hel vensterluik geschoten; oogenblikkelijk I daarna werd het bovenvenster, nevens den bal- I kon, door een geweerschot verbrijzeld. Een I I gebuur trok alsdan zijn venster open, waarop de twee kerels de vlucht namen in de richting van I Heule. Uit het onderzoek door den veldwachter en de I gendarmen gedaan, is gebleken dat de kardoe- I zen met gekapt lood gevuld waren. De voetstap pen der kerels zijn ter plaats opgenomen. Het lijdt geen twijfel of de kerels hadden het I op het leven van M Baekeland gemunt, denken- I de dat h:j door de schoten van het venster zou I gekomen zijn. B ekeland is een hartstochelijke I jager en aldus een gezworen vijand van wild- stroopers. Hevige brand. Vrijdag avond, rond I 8 1/2 ure, ontstond in Je fabriek van M. Biermé I Van Oye, Liestraat, te Halewijn (Frans Vlaande- I ren), brand. De fabriek hebbende twee verdiepen en die I eene oppervlakte beslaat van 5000 vierkante I meters, bevat eene mandenmakerij en koorden- I weverij, waar ongeveer 500 werklieden werk- I zaam zijn Rond 8 ure had de waker der fabriek zijne ronde gedaan en niets verdachts bemerkt. Rond 81/2 ure zagen voorbijgangers vlammen opslaan uit het eerste verdiep en gaven onmid dellijk het alarm. Eenige bedienden die nog in de bureelen wa ren poogden in afwachting van de komst der pompiers, het begin van brand te blusschen, I doch vruchteloos. Het vuur dat gemakkelijk voedsel vond, breid de zich zoo snel uit, dat weldra gansch de fabriek in laaie vlam stond. Tot overmaat van ramp bereikten de brand spuiten de vuurzee niet. De vuurgensters die 1 I langs alle kanten rondspatten, slichtten vuur en I weldra stond het dak der machienkamsr ook in vlam. De schoonvader van den bestuurder der fabriek. M Doerry vreezende dat de ketel zou springen, drong met gevaar van zijn leven in de fabriek en gelukte er in den stoom af te laten waardoor eene vreeselijke ramp vermeden werd. Middelerwijl woedde de brand in hevigheid to»; men moest de hulp inroepen der pompiers van Meenen, Roncq en Tourcoing, doch aan blusschen viel niet te denken. De vlammen bedreigden geheel de wijk en de pompiers hadden de grootste moeite om het huis van den portier, de bureelen, de woning van den bestuurder erf de aanpalende fabrieken te vrijwaren. Na groote opofferingen zijn zij daarin gelukt. Rond 9 1/2 ure, stortte gansch het gebouw in. Koopwaren en al de mekanieken zijn de prooi der vlammen geworden. De schade wordt gerekend op 1.300.000 fr. bij elf maatschappijen verzekerd. Vijf honderd werklieden zijn daardoor broode- loos gesteld. Het was Zaterdag morgen, rond 1 ure, toen de vlammen uilgedoofd waren, doch de pompiers van Halewijn zijn geheel den morgen ter plaats gebleven om de nog rookende puinen te bewa ken. De oorzaak van den brand is tot heden nog niet gekend. Het vuur zal denkelijk ontstaan zijn in een hoop dechets die in de smis lagen en diende om de machienen te kuischen. De eigenaar der fabriek M. Biermé denkt dat slechts een deel der werkliaden zullen moeten staken. De fabriekant zal maatregelen nemen om een Totaal voer geheel België 7.423 784 waarasder 62.204 meer vrouwen dan mannen Er moet dus niemand jonkman blijven tegen zijn goestlag; keus heeft eenieder meer dan genoeg! Zoo men rekent aan 40.000 man per volksver tegenwoordiger dan komt men tot het cijfer van 185 volksvertegenwoordigers, dus 19 meer dan nn; en dan zulle» neg 23.784 belgen zijn die niet zullen vertegenwoordigd zijn in de kamers! Familiedrama. De Pletinckxblok, gele gen aetiter het Park van Vorst (Brussel) is Zaterdag avond het looneel geweest van een schrikkelijk drama. Ziehier in welke omstandig heden Zekere Maria Bemoorter, 34 jaar oud en wet telijk van haren man gescheiden, hertrouwde vóór een 9-tal maanden met zekeren Jozef Dasy. groentenverkooper, wonende n. 313 van den Pletinckxblok. Het nieuwe huishouden was niet lang gelukkig; de man had, naar het scijnt, eene viiendin. Dikwijls ontstond er dan ook twist tusschen de twee echtelingen, bij zooverre dat, vóór drie weken, vrouw Maria Demoorter haren man verliet om op eene gemeubelde kamer te gaan wonen inde Biljartstraat, te Molenbeek. Zij kwam niettemin herhaalde malen terug in den Pletinckxblok, waar haar man woonde. Telkens zij malkaar ontmoetten, hadden er heftige too- neelen tusschen hen plaats. Dikwijls zelfs was de neef van Jozef Dasy, die daar ook woont, tus schen gekomen ten voordeele der vrouw. Enkele dagen geleden had Maria Demoorter laten hooren, dat zij zich wreken zou indien haar man diegene niet verliet waarvoor hij haar had laten staan. Zaterdag avond, rond 11 1/2 uur, wandelde zij en kleine kinderen. Daarboven ook eene rij glazen met stijfsel, blauwsel, bollekens-blauw, muskaatnoten, kaneelschors en andere winkel waren voor de Braxelsche huisvrouwen. In de twee eerste ramen aan de andere zijde ziet men de verschillende broodsoorten en allerhande bakwaren tarwe-, rogge en masteluinenbrood, fransebbroodjes, boei kens en mastellen. Binnen, in den winkel, twee bruiogeverfde toonbanken; op de eene de groote koffiemolen met aen blinkenden koperen ti echter, en, langs de wanden, op planken, al het goed, dat men In eene bakkerij en winkel van kruidenierswaren verkoopt. In De drij Woningen woonden vóór jaren de gebroeders Kantereel, bijgenaamd de prutte laars maar te Brakel en ’t omliggende bekend als goede bakkers, die met hun bedrijf een goe den ponk vergaard hadden. Zij woonden sedert den dood hunner ouders te zamen; twee vrijgezellen, die stillekens aan ouwe jonkmans werden. Aan trouwen hadden zij in hunnen jongen tijd nooit gedacht; men beweerde te Brakel, dal zij vrouwenschuw waren Het huis houden werd bestuurd door Siska, de oude meid, die nog hij hu. ne ouders gediend had en die hoopte in de bakkerij De drij Kortingen baar leven te mogen eindigen Siska deed de keuken en geriefde in den winkel, als de bakkers in de bakkerij werkten. i op straat heen en weer nabij de woonst van haren echtgenoot. Wanneer zij dezen zag afko- men in gezelschap van zijne vriendin, wierp zij i zich plotseling op hare mededingster en een i verwoed haarkenpluk greep plaats. Dasy wilde i tusschenkomen en zijne vrouw aanvallen, maar i op hetzelfde oogenblik kwam Gh. Disy, de neef, die, zooals men weet, in hetzelfde huis woont, buitengeslorrnd en ziende dat Jozef Dasy met zijne vrouw handgemeen was geworden, haaide hij een revolver te voorschijn en vuurde twee- I maal op Jozef Dasy. Een der kogels trof hem boven het linkeroog; hij stortte ineen, om niet meer op te staan; de ongelukkige gaf enkele stonden nadien den geest, vóór men den tijd gevonden had een geneesheer bij te halen. Aanstonds na het drama bega.en de moorde naar en de echtgenoote van- het slachtoffer zich I amen naar het politiekommissariaat van het Park, te Vorst. Na den jongeling ondervraagd te hebben, heeft de politiekommissaris, M. Depot- ter, hem ter beschikking van het parket gesteld. I Het parket is denzelfden nacht, rond 1 1/2 u., nog een onderzoe.k ter plaatse komen instellen. Het lijk van Jozef Dasy is naar het doodenhuis I I overgebracht. Aangevallen. Zaterdag namiddag tegen 4 uur werd de loodgletersgast Pieter Van I Hertewijck, wonende Chrlstinastraat, in de Rol- I lebeekstraat te Brussel, onverhoeds door vier I jonge kerels aangevallen, die zonder de minste reden den man vreeselijk afranselden. Een dar schurken bracht Van Hertewijck bo- I vrndien een messteek in het linkerbeen toe. Zwaar gewond zonk de getroffene neer, terwijl I de laffe daders de vlucht namen. In zeer ernstigen toestand werd de getroffene I naar het Sint Pietersgasthuis overgebracht, al- I waar hij in behandeling gebleven is Zondag ochtend was van de daders nog geen I I spoor ontdekt. Aanranding. Zaterdag morgen werd de gemeente Sinaai, in opschudding ge bracht door eene erge zaak. Om 7 ure ging het dochtertje van den land bouwer Alois Beernaèrt, vergezeld door het dochtertje van Jozef Van de Velde, beiden wonende aan de statie, naar het dorp, eene halve uur ver, naar de leering voor hunne Eerste Kommunie. Ondirwege, 5 minuten van hun huis af kwam een man uit het bosch gesprongen, en wilde de 2 tienjarige kinderen vastgrijpen Het dochtertje Beernaert kon ontvluchten; haar kameraadje viel in de handen van den schelm. Deze begon het meisje eerst te slagen, en daarna uit te kleeden. Maar het meisje riep zoo luide om hulp, dat een persoon ter plaats snelde, waarop de ellendeling de vlucht nam in het bosch. Seffens begon de politie opzoekingen te doen; in de gracht aan het bosch werd de chale van het kind teruggevonden. De kinderen konden slechts eene flauwe persoonsbeschrijving van den laffen aanrander geven. De beschrijving komt echter goed overeen met die van een slecht befaamde A. V.... van Belcele. Moord, en zelfmoord. Te Mar- chienne-au Pont heeft een drama plaats gehad. Frans G..., 21 jaar ®ud, leefde met Alice B..., een meisje van 18 jaar. Na eenen twist, eene maand geleden, verliet deze laatste haren minnaar en keerde terug bij hare ouders, Place du Nord, te Marchienne-au- Pont. G... kon zich niet troosten over deze scheiding. Zondag morgen, rond 9 uur, bood hij zich bij de echtelingen B aan, onder voorwendsel eenige voorwerpen te eischen welke hem toebehoorden. Nauwelijks stond hij voor Alice B.., of hij beval i haar het gemeenzaam leven met hem te herne men. Het meisje weigerde. Uitzinnig van woede, haalde G... een revolver van groot kaliber te voonchijn en schoot naar de ongelukkige, die aan het hoofd werd getroffen ineenzakte. Denkend haar gedood te hebben, keerde G... het wapen tegen zich zelven en schoot zich een kogel in de hersenen. Hij viel morsdood. Zijn lijk werd naar het doodenhuis vervoerd. Da toestand vsn het meisje is wanhopig Moord. Met nieuwjaarsdag werd in de volgende omstandigheden te Merxem een moord gepleegd. Twee dokwerkers, L. De Jonghe en Kamiel Borgemans, 21 jaar, kregen twist in eene herberg, hoek der Casslers- en Nijverheidsstra ten Beiden waren bedronken. Op zeker oogen blik liep De Jonghe naar buiten en keerde kert daarop terug in gezelschap van zijn vader. De twist herbegon met nog meer hevigheid. Man ging vervolgens buiten om te vechten en nauwe lijks op straat, hoorden de andere verbruikers een schreeuw. In een bloedplas lag het lijk van vader De Jonghe. Uit eene diepe wonde in de keel s roomde het bloed. De zoon lag geknield naast hef lijk van zijn vader. Men denkt dat de strotader overgesneden was. De politie wee I verwittigd en deed het lijk naar het doodenhuis brengen. Er werden vervol- gens opzoekingen gedaan naar den dader, die Dinsdag morgen op zijn bed aangehouden werd. Borgemans beeft bekentenissen gedaan, maar zegt zich verdedigd te hebben. De moord werd met zijn zakmes gepleegd. Henige cijfers. Eindelijk zijn de volle dige uitslagen der tienjaarlijksche velkseptelling bekend gemaakt geworden; we nemen daaruit het officieel bevelkingscijfer der gemeenten deel makende van het rechterlijk kanton Nieuport. mannen 2021 1483 649 592 1306 492 75 12 975 309 445 196 183 234 172 642 Te zamen 19291 Veurne telt 6583 inwoners. Dixmude telt 3884 inwoners. Oostende telt 42.207 inwoners. Wat de groote steden van het land aangaat, we treffen de volgende cijfers aan Brussel 177.087 inwoners. Antwerpen 301.766 inwoners. Gent 166.445 inwoners. Luik 167.521 inwoners. De 9 provinciën geven onder oogpunt bevol king de volgende uitslagen Antwerpen Brabant West-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen Op den hoek van de markt te Brakel en den steenweg naar Geeraardsbergen staat de oude en welgekende bakkerij De drij Koningen. Het lan ge, witte huis met vele vensters en groene luiken, heeft geene verdieping, maar naar de markt toe een trapgeveltje, met een paar bovenvensters en, onder de spits met den windwijzer, eene rende opening, juist groot genoeg om er eene men- schenkop door te steken. Op eenen arduinsteen in den gevel leest men anno 1734; en daaronder in groote zwarteletters: In de drij Koningen, bakkerij en winkel. De deur, ten halven gescheiden, is op den hoek van ’t huis, en men gaat er trapop binnen. De bovenste helft van de deur slaat in het goede seizoen gewoonlijk open, en van buiten kan men aan de zoldering reesems borstels bollen touw en ander gerief zien hangen. Naar de markt toe staan vóór de ramen de glazen bokalen met suikerstokken, babbelaars, mentebollen, spekken, mokken, peperbollen, speculatie en ander sneukelgoed voor groote tegenwoordige leden legden zooveel goeden wil j bankje hebben geplaatst, zoowel in den Senaat als in de Kamer. Om hier enkel de groote debatten aan te halen, betrekkelijk de verdediging van ’t land, ’t beheer onzer kolonie, dat van onze openbare flnanciëa, en verscheidene interpellaties welke ons de zonderlinge partijgrepen hebben ontsluierd, door de klerikalen volbracht met de toestemming onzer meesters, wat blijft er over, als ’t u belieft, van de jammerlijke uitleggingen onzer ministers? Tegenover de nauwkeu rige bevestigingen onzer vrienden, hebben generaal Hellebaut en de heeren de Bro- queville, Renkin, Levie, Berryer en Poul- let wel getracht eene ongedwongene, zelfs verwaande houding aan te nemen, maar het land heeft zich aan hunne woorden niet laten beet nemen. zelfs niet aan degene van M. de minister Renkin, die, van beschuldigde als hij was, zich beschut diger heeft gemaakt. Ook hebben de klerikale bladen schoon overwinningen in te schrijven, en, zooals de Antwerpsche Presse, te verkondigen dat de zegepraal van den minister der koloniën door nieman I in twijfel is getrok ken zij zullen niets aan de zaak veran deren. Er blijft bepaald I' Dat de regeering de klerikaalmaking onzer kolonie voortzet en dat zij er de gerechtigheid van twee maten en twee gewichten beoefent, om hare mannen de missionnarissen en de jezuïeten, te bevoordeeligeo. 2° Dat, voor hetgeen ’s lands verdedi ging betreft, al de bevestigingen der heeren Monville, llanrez en Wiereer staande blijven en dat de regeering, die hare beloften niet heeft gehouden, het licht vreest, aangezien zij ’t onderzoek weigert, dat door de linkerzijde werd gevraagd. 3e Dat de interpellatie van M. L Franck bewezen heeft, klaar als den dag, dat zeven emtwintig jaren klerikaal gezag de voorspoed van ’t land in ondergang hebben veranderd. 4' Dat het departement van binnenland- sche zaken besloten heeft de oogen te slui ten op de partijgrepen waarvan de provin ciale afvaardigingen zich regelmatig schul dig maken. 5’ Dat de belangen der officieële scholen en onderwijzers altijd opgeofïerd zyn en zullen zijn aan degene van de vrije scholen en’t klerikaal onderwyzend personeel. Ziedaar waarvan het land hedendaags ten volle overtuigd is, en dat, niettegen staande de klerikale tegenstrijdige be vestingen. En het zal van meening niet veranderen omdat het aan de vertegen woordigers der rechterzijde beliefd heeft de regeering blindelings met hunne stem men te ondersteunen... De ramenhang dien zij onze vrienden tegengesteld hebben, bewyst dat ter rech terzijde alleman gereed is om ai de werkingen van ’t eigste fanatism toe te juichen. En ’t is goed zich dat ook dikwijls te herhalen vóór de kiezingen die zich bereiden. Herbenoemingen burgemeesters. Het Staatsblad van 31 December 11. bevat een 1* reeks benoemingen van burgemeesters, of herbenoemingen van burgemeesters, die reeds dienst als dusdanig deden.Daaruit trekken wij de volgende namen, voor wat de gemeenten van ons rechteri'jk kanton Nieuport aangaat. Nieuport M. J. Snauwaert. Oostduinkerke M. S. De Clerck. Wulpen M. O. Faict. Boitshoncke M, C. Mus. Zaetenaeye M, L. Demolder, Avecappelle. M. E. Dequidt. (nieuw benoemd) Ramscappelle M. J.-B. Monteyne. St-Joris M. H. Mus. Maanekensvere M A. Coene. Stuyvekenskerke M. C. De Keyne Keyem M. G. De Cloedt. 3 Jan. Ferdinand Gerard Deseyn, zoon van Pros per en Paulina Dufour. Sedert 1 Januari 1912 1 geboorten. STERFGEVALLEN. 1 Jan. Vlieghe Sophia Rosalia, oud 80 j. 8 m. 2 d. dochter ven Joannes en Rosalia Gool- saet en weduwe van Frans Jacob Ketelers. Sedert i Januari 1912 1 sterfgevallen. zien herleven. Voor hem is er maar eene drijf veer tot het goede den wil van Gad en ds vrees voor de eeuwige straf. Het bestaan eener zedeleer zonder godsdienst kan hij niet begrijpen, en, ofschoon de levende tegenbewijzen hem overal in den weg loopen, is h§, overtuigd dat al wie niet katholiek is als hij, ónmogelijk een eerlijk mensch kan wezen. Zulke menschen kunnen noch, vredelievend, noch verdraagzaam, noch rechtvaardig zijn. Zonder het zelf te willen misschien worden zij de werktuigen van andere, welke zich ook uitge- i i _1 1 L r, I n. n l-> CT nr» n n h t ven i en voordeel beoogen; zoo worden zij de medehel pers tot de schreeuwendste verdrukking van alle niet katholieken, de bondgenooten van degene voor wie den godsdienst slechts een wapen is, een middel om zich te verheffen en te verrijken. Hoe langer de overmacht dezer laatste, dezer mannen zonder schroom duurt, hoe meer het getal aangroeit dergene welke, door dwang of uit vrees, zich verplicht wanen zieh ook voir katho liek te laten doorgaan en hoe meer de macht dier huichelaars aangroeit, totdat zij het zoo bont ge maakt hebben dat de gemoederen eindelijk wak ker geschud worden en de hatelijke dwingelandij eens voor goed omver geworpen wordt. Daarom is het katholicism het groot gevaar voor de samenleving; daarom kan het niet anders zijn; daarom moet en zal het het grootste gevaar voor het menschdom blijven, indien het niet verandert, wat niet te hopen valt; daarom zijn degene welke alhoewel niet gelooveode, uit ouden sleur of uit belang nog handelen alsof zij het deden. de medeplichtigen in het handhaven der geeslesverdrukking. Daarom kan het niet anders of wij zullen moeten blijven roepen Het katholicism dat is de vijand. -- Bij de pruttelaars woonde nog een weesjongen, Bertus Spileers; maar bij de Brakelaars beter bekend onder den spotnaam van «Beer ken». De ze hielp hen in de bakkerij werken en deed de boodschappen In ’t dorp. De gebroeders Kantereel heetten met hunne voornamen Timoleon en Regulus; doch te Brakel had men die «rij zonderlinge doopnamen voor Vlaamsche boeren verkort tot Mo) en Guul Hoe hun die namen gegeven werden, willen wij eerst vertellen. Jan Kantereel, hun vader, had eenen broeder', die te Eist woonde, en die mandemaker van beroep was In de streek ging hij door voor eenen hoogge leerde, die alle soorten van schriften uit den ouden tijd kon leren. Te Eist noemde men hem de profeet daar was hij kwaad om, en men zei het ook niet in zijna tegenwoordigheid. Toen de bakker, vader Kantereel, aan zijnen broeder Cies liet weten, dat hem een tweeling geboren was, en hem verzocht peter te willen zijn, had da profeet met plezier aanvaard en zei, dat hij aan zijne jonge neven eenen naam zou schenken, getrokken uit zijne oude boeken. Onder die boeken was er eene «Historie xan den ouden tijd een groot, dik, vuil boek zonder omslag, cat bij in de venditie bij eenen nota ris had gekocht met bucht in eene man i, die deel der werklieden werk te geven in eene kleine fabriek welke hij bezi- in de Schoolstraat, en in een gebouw van ongeveer 500 vierkante meters oppervlakte dat door den brand gespaard is gebleken. Ook zal hij trachten in de mekaniake koorden weverij welke hij te Gravelines bezit en waar 250 werklieden aan den arbeid zijn, een 200 getal mogelijk aldaar werk te verschaffen De automobielwereld. onthaald op sympatteke wijze het ontstaan der kleine Minerva zonder kleppen 12/18 HP. 4 cylenders. Zij verwacht zelfs met ongeduld hare verschij ning. Al d agenten der werkhuizen van Be>'- chem, zelfs die der meest verwijderde landen, nebben vaste levering genomen van zulke groote booveelheden van ’t nieuw rijtuig dat de maat schappij haar kapitaal moest vergrooten om er de vervaarding van te verzekeren zonder de levering der andere typen te benadeelen, die regelmaatig eenen verkoop beleven van 125stuks per maand. Men is verplicht, inderdaad, 2000 vierkante meters nieuwe werkplaatsen bij ta bouwen bij de reeds 10,000 meters reeds bestaan de ateliers. Jaarlijks vergroot Minerva. Die voorspoed is zonder weerga. Gelukkige aandeel houders. Als koliekan of als krampen T Vee doen zweeten en doen dampen En ineen doen krimpen van ds pijn Zal De Kempenaar verzachting zijn. 4 door

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2