B PBOTHAARS UI 8RAKEI BELANGRIJK BERICHT Pieter Damont-Oamrceer Aannemer van openbare werken. Men vraagt a/Éir boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. De schuilhaven der Panne Jan en Pier Binnen» en Buitenland. Tusschen twee metsers Visschers hce vindt gij dat? Een eenvoudig vraagsken j Eenige kleine opmerkingen Nieuport’s bevolking Slechte pers Weerkundige waarnemin gen te Nieuport in 1911 Hoogwater te Nieuport ’s morg. 7,48 9,01 10,05 10,56 11,41 12,- 12,41 Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Land» en Tuinbouw Nieuws uit Nieuport den moniteur BOg 5 G 7 7 9 10 zoon 8 10 11 2 MENGELWERK in don trapgevel stond gewoonlijk bij dag open, (Wordt voortgezei/. Gedurende het afgeloopen jaar zijn er aldus 150 schepen aangekomen met eene gezament- lijke tonnenmaat van 59712 ton, koopwaren en 146 schepen uitgevaren met 27480 ton koopwa ren. Voor den invoer had Handelen Scheepvaart 88 schepen met 29105 ton; Huyhgebaert en C° 28 schepen met 14370 ton; R. Hanze en C° 11 schapen met 9550 ton; A. en W. Deroo 6 sche pen met 3440 ton, Van Iseghem 5 schepen met 2300 ton, H. en A. Deseck 1 schip met 950 ton; H. Deswarte 9 schepen, en 2 zonder koopwaren. Voor Handel en Scheepvaart vertrokken er 56 schepen geladen met 26410 ton koopwaren; voor Huyghebaert en Ce 5 schepen met 830 ton en 2 voor A. en W. Deroo met 240 ton. Nooit sedert Nienport bestaat, was er in onze haven dusdanige beweging, en wij hopen dat het begonnen jaar niet minder gunstig zal zijn; verleden week waren niet minder dan 8 schepen aan het lossen en laden aan onze kaai, waarvan zes voor Handel en Scheepvaart. Voor al die schepen was natuurlijk geen plaats en moesten zij wachten voor hnnne beurt van aanleggen, waarvan verlies en groote kosten. Allo vooruit kadodders, wanneer gij gaat nog eens naar Brussel voor beloften van verbeteringen aan onze haven? 15 16 hebben jaren. Wat belovers, wat belovers! En alles komt iedere maal opnieuw te berde tegen dat ’t kiezing is. Nu tot daar... ’t is haast gedaan. 17 14 10 8 13 5 4 16 15 17 22 19 20 Het vroos het meest in den nacht tus- schan 31 Januari en 1 Februari 5 1/4’ De koudste dag is geweest den 21 Janua ri; op bet warmste van den dag teekende de thermometer nog1°. De warmste dag was den 29 Juli 31 1/4’. De warmste nacht was tusschen 13 en 14 Augustus; bij da grootste koelte wees de themometer nog 21’. De hoogste barometerstand was den OWEIl WATTWE s avonds 8,24 9,35 10,32 11,19 12,— 12,21 1,— vallen, zei zij met gedempte stem Djeemenis menschen, dat zijn toch din gen! Siska was eene zorgvolle en getrouwe meid, die zich als vaa de familie beschouwde. Zij droeg altijd, Zondag en weekdag, een witte pijpjesmuts, in de week echter een blauwen voorschoot en ’s Zondags eenen zwarten. Dan bad zij ook hare zwart zijden pelerine aan, om naar de mis te gaan, en hing haren lakenen kapmantel op, gelijk alle Vlaamsche vrouwen In de dorpen. B>erken, de vierde huisgenoot uit De drij Kortingen, was een twaalftal jaren oud, maar groot voor zijnen leeftijd. Hij haalde scheiers en budsen bij om den oven te heelen; be smeerde in de bakkerij de ijzeren platen met olie, woog het deeg voor de brooden af, legde de mokken en de speculatie in rijen op de gladde platienen. Somwijlen gelukte het hem er eene tersluiks in den mond te steken, als de bakkers den rug gekeerd hadden. Hij zwolg dat klompje gesuikerd deeg geheel naar binnen, opdat zij niet bemer ken zouden, dat bij knauwde Beerken was dik en vet en bad roode bolle wangen. Hij kon eten als een wolf, zeiden de bakkers, die al eens meenden en zeiden, dat hij eenen lintworm had. In ’t Stinkertje lezen wij het volgende De dagbladen melden dat de Heer Minister een wetsvoorstel zal neerleggen in ’t belang van de visschersbevolking. Goed nieuws, niet waar visschers? En nu allen gelijk geroepen leve de katho lieke minister, dien braven vent! En als ’t er van komt, want de kiezing van Juni nadert, dan een bedankingsbrief aan Pil en compagnie en aan den minister geschreven of ten ware dat de visschers, als verstandige en klaarziende kiezers, de gansche kalotenboel hun pasport gaven en allemaal dopten voor den heer Buyl en zijne vrienden. Want, visschers, vergeet het niet, ’t is de heer Buyl die in de Ka mers en de heer Verbeke die in den Senaat voor u in de bres sprongen. Zij zijn het die sedert jaren en jaren aandringen om u ook als arbeiders te doen erkennen om voor u ook rechtte eischen. Maar de katholieken bleven doof. Zij hebken liever dat gij in hunne gilden komt om u, als er een ongeluk gebeurt, te kun nen zeggen ziedaar, die aalmoes krijgt gij van ons, al komt geen nagel uit hun nen zak. Gelukkig dat hun ryk weldra ten einde is! Waarom geeft het Nieuwsblad, dat zoo kwi'tig is, in zijn nummer van den 6° dezer, met cijfers ever den inveor langs onze haven, niet de minste inlichting over den uitvoer? Of is het soms om niet te moeten doen uitschijnen hoe verpletterd zulke bekendmaking zou zijn vo®r de door het blad geliefde plaatselijke handelshui- zen en hoe overwegend, hoe vooruitstre vend, de uitvoer gedaan wordt door eene door het voddeblad gehate firma? Drinkbaar water. In de laatste dagen werd er in alle dagbladen veel gesproken over de kwestie van het leveren van drinkbaar water aan de groote steden. Zoo ’t schij.nt zal het water van den Bocq worden gebracht tot aan Oostende, en alle steden en gemeenten die op den doortocht liggen zul len er van genieten. Ware het oogenblik ook niet gepast om Nieuport ook van dit voordeel te kunnen doen genot trekken; er kunnen zich nog zomers voordoen zooals deze van 1911, zomers gedurende dewelke oprechte schaarsch- heid zich lieten gevoelen. Die kwestie van het drinkbaar water is te gewichtig om ze ongemerkt te laten voorbijgaan, vooral nu de gelegenheid zich zoo schoon voordoet, en dat er wellicht middel zal bestaan, in verstandhouding met de omliggende groote gemeenten, ons voor eeuwig tegen gebrek aan goed drinbaar water te be schutten. Bericht aan de belanghebbenden. steenen, stukken hout of rapen gericht werden, die van de boerenkarren gevallen waren, en langs de baan op de naar huis gaande school jongens lagen te wac ten. Deze namen de gelegenheid te baat, als nie mand in den winkel was, om dat ronde zolder- gat te bombardeeren, en dan luisterden zij naar het plompen van het werptuig op den planken vloer. Dan kwam Mol of Guul uitgeschoten, en riep de vluchtende jongens woedend na, dat hij met eenen borstel naar den kop zou werpen, als zij hel nog eens dtder. Degene, die het meest plezier had in de prut telende bakkers, was Jan Matthijs, de zoon van den smid, Jan Kobe geheeten, en die de naaste gebuur van de bakkerij was. Hij kon bun pruttelen en hunne manieren bij anderen zoo goed nadoen, dat de toehoorders schaterlachten, dat zij hunnen buik vasthielden. Dikwijls loerde Kolve de bakkers af, van uit zijn dakvenstertje, als zij op het koerken voor de bakkerij bezig waren met heirebekken. Siska, de meid, was dat pruttelen al lang gewoon, en scheen het niet te hoeren, tenzij als bet te ver ging, en zij er eenen ruwen vleek tusschen mengden, iets wat echter zelden ge beurde. Dan meende Siska, dat zij zouden vechten, en de handen in smeekende houding samenslaande, of van spy t op baar blauwen voorschoot latende Hadden de helden, wier namen zij droegen, in den ouden tijd dapper met het zwaard gestreden, hunne naamgenooten van Orakel, met meer menschelijke en vreedzame gevoelens bezield, deden dat met de tong. Bij zulken strijd vielen er noch dooden, noch gekwetsten, en liet genoegen duurde dan veel langer. Strijden moet een genoegen zijn, anders zou het niet zooveel en zoo gaarne gedaan wor den. I-i De drij Koningen was het genoegen nooit ten Zondag Maandag Dims lag Woe'sda’ 17 Do»d»t-l ig 18 Vrij hg ZaDndag De bakkers oefenden zich daarin, als echte krijgslieden, sinds jaren en jaren tot eigen vol van hunne geboren in ’t bijzonder, en de Brakelaars in ’t algemeen. Als zij bezig waren met <r herrebek- ken stonden de schavuiten uit de buurt hen dikwijlaf le luisteren aan de winkeldeur ot onder het venster der bakkerij. Opeens klonk dan een schreeuw om de pruttelaars te verschrik ken, en de straatjongens vluchtten roepende en i lachende weg. De bakkers lieten zich daar niet aan gelegen; zij hielden maar eenige oogenblik- i ken op, om daarna weer te beginnen. De schavuiten hadden geen grooter plezier 14 Januari in don trapgevel stond gewoonlijk bij dag open, om het goed, dat op den zolder was, te laten drogen. Dit gat was het mikpunt, waarheen alle Is het waar of niet, dat men ver zaakt heeit aan het voorttrekken van den kaai muur tot aan d’Yperstraat? Men heeft dit ons stellig verzekerd. Zoo ja, welke is de reden? Is het omdat men de volledige havenwerken, die we sedert zoo lange jaren, gevraagd en hervraagd en nog her- vraagd hebben, en waarop we sedert zoolang reebt hadden, gaat uitvoeren? Zoo het voor die reden is, dan mogen we er ons in verheugen; Het ware te lang om den lezer geheel de geschiedenis van hunne kinderjaren en hunne jeugd te vertellen. Zeggen wij alleen, dat zij, gelijk vele kinderen, gaarne boterhammen alen, i einde, vele broeken versleten, opgroeiden in wijsheid en jaren, tot zij eindelijk na den dood hunner ouders aan het hoofd stonden van een fortuintje eenige stukken land en de welgeka lante bakkerij De drij Koningen, gestaan en i gelegen te Brakel, gelijk in de erfenisakte ver- j I Het Nieuwsblad krijscht weer in zijn nummer van zaterdag laatstleden kroko dillentranen over den hoon en den laster welke de geestelijken van stad zou den te lijden hebben van een deel man nen die vol haat en verbittering voorthol len op den weg van zedeloosheid, van goddeloosheid en ondergang Dit geldt natuurlijk, in den geest van het welriekend blad, vooral wat liberaal is. Maar wij vragen u? 1) Wte zijn de lasteraars? Zijn het niet degene die aan hunne snullen van lezers trachten te doen geloovea dat al wat libe raal is, noodzakelijk zedeloos moet zijn? 2) Wie zijn de zedeloozen? Zie onder uwe vrienden, Stinkertje, daar zult gij ze vinden. Het gerechtshof ja de heele stad weet ervan te spreken. 3) Wie leidt naar ondergang? ’t Zijn toch zeker wel degene welke zoo onbeben dig op het stadhuis te werk gaan? tribunaal gezegd Een slecht boek heeft hem ’t hoofd op Branden. Zondag morgen, rond 6 uur, brak brand uit in de schrijnwerkerswerkhuizen en magazijnen van M. K. Weemaels, Veeartsen straat te Cureghem. Wanneer de brandweer ter plaats kwam, stonden de 2' en 3' verdiepen van het groot gebouw in vlam. Ean half dozijn lansen werden in werking gesteld en dank hieraan kon men het eerste verdiep, waar de meubelen ston den, redden. De aangerichte schade is niettemin aanzienlijk. Bij de wed. Jamar, herbergierster in de Denemarkenstraat te St-Gillis, brak Zaterdag avond, rond 11 uur, brand uit. De herbergierster was reeds te bed wa neer zij door het knetteren der vlammen en den dichten rook werd gewekt. Zij had juist den tijd in nachtgewaad te vluchten en werd bijna verslikt. De brandweer was spoedig ter plaats en na drie kwaart uurs werken was zij den brand meester. De schade bedraagt 2,000 frank. Moordpoging. Zo dag werd te Edin ghen een moordpoging gepleegd op den 24 jarigen Emiel Van Hoof, wonend te Maicq. De jong ling had in eene herberg een twist gehad met Maurits C.. van Edinghen, A. L... van Haves en G. N... Toen hij later buiten kwam, wachtten alle drie hem af in eene slecht verlichte straat, sloegen hem neer, schopten hem en gaven hem bovendien verscheidene messteken in rug en zijde. De toestand van Van Hoof is zeer erg Een der aanranders werd reeds aangehouden. Spoorwegongeluk. In de kleine statie van Coquetiers, op twaalf kilometers afstand van Parijs, is Zaterdag avond een reizigerstrein op eenen anderen reizigerstrein gebotst. Negen personen verloren het leven en talrijke werden gekwetst. Het was juist 7.57 ure toen de trein 535, uit Parijs om 7.30 vertrokken, in bestemming voor Gargan, zich in de statie van Coquetiers, aan de brug bevond. De trein wachtte er een signaal af om voorts te rijden, maar eerst moest een trein in bestem ming voor Parijs het enkel spoor voorbij Coque tiers, verlaten hebben. Een tweede trein, een direct, voor dezelfde bestemming, kwam in volle snelheid de statie binnen gestoomd en botste met vreeselijk geweld op den bommeltrein. Oorverdoovende kreten werden geslaakt, men hoorde alles kraken. De lokomotief van den aangestoomden trein was door de fourgon van den trein 535 gedron gen en had een tweede klas rijtuig samengedu- wen. De fourgon van den tweeden trein was in een derde klas rijtuig van denzelfden trein gedrongen. Op de lokomotief zag men Gestel en Petitpas, de mekanicleu es chauffeur liggen. Beiden wa ren ongedeerd Dadelijk kwam er hulp; veel reizigers waren uit de verschillende komparlimenten gesprongen en liepen het veld ia. Er waren voorzeker ge kwetsten bij. Men begon de reddingswerken en zeven lijken werden van tusschen de splinters en poutrels 4700 k hooi en 3325 k. nagras p?r La. 2) met fosfaat Bernard 4850 k. hooi en 3400 k. nagras Te Herenthom 1) met slaalslakken 5225 k. hooi en 2776 k nagras per Ha 2) mei fosfaat Bernard 5450 k. hooi en 3450 k. nagras. Die proeven zijn welsprekend en verdienen navolging. Er vali hier o to merken dal het fosfaat Bernard op dezelfde wijze als destaalslak- ken wordt aangewendVERITAS, --- i doch we vreezen dat die kwestie van verlenging, waarmede het Stinkertje en zijne opstellers zooveel valsche blaai hebben gemaakt, nogmaals een kolossaaie kiesfeppérij zal geweest zgn, waarmede men getracht heeft aan de onnoozele lichtgeloovigen het hoofd op hol te brengen. De tijd zal het best uitwijzen, doch van die geheels kliek mogen we niets goeds verwachten. --- Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleidingbui zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Uit ’t officieel orgaan van ’t sacristie en ’t stadhuis vernemen wij lat de bevolking van ons stadje op 31 December laatst tof, 4434 beliep. Er waren 138 geboorten sn 77 sterfge vallen. Er kwamen 206 menschen naar Nieu port en 148 verlieten de stad. In 1911 was er dus eene aanwinst van 109. Bravo! de Nieuportenaars doen ulder best om de bevolking te vergrooten. Dat er nog maar wat meer getrouwd wierd en wat min verkeerd ’t zoo nog beter gaan De slechte pers dat is natuurlijk de liberale is het voorwerp van altijd meer en meer dringende aanvallen van wege de klerikalen, die ten haren opzichte hunne regelmatige bladen en hunne schot schriften vullen met vertellingen die de haren van meer dan een goed christen zouden doen te berge rijzen. Het ordewoord dooede werkingscommissie gegeven, wordt letterlijk waargenomen. Maar het komt wel voor, dat men nooit zoo verre is gegaan in den aanval, hetzij van de over tuigingen, hetzij van de vrijheid zich in te lichten aan verschillende bronnen nopens hetgeen er omgaat, nopens hetgeen er gezegd en gedaan wordt. De goede jezuïeten die het land over stroomd hebben met lijsten van slechte dagbladen hebben zorggedragen tegen over die lijsten, overwegingen en be schouwingen te plaatsen, met casuistisch saus bereid, welker besluit dat men Huyhebaert en G°. 8 barge Mary Kate met 150 ton macadam, ver zorgers Huyghebaert en C°. 11 s/s Tromo In ballcst. 12 s/s Reporter in ballast. 14 s/s James Tennant in ballast. 16 barge Sepoy met 150 ton macadam verzorgers Huygebaert en 0“ 16 s/s Moskan in ballast. 18 s/s Clara in ballast. 15 s/s Leona in ballast. 25 s/s Clara in ballast. 30 s/s Gaerloch in ballast. 30 s/s Clara met 950 ton kolen voor Handel en I reeds bij de inleiding kan raden is, dat vete jaren niet is voorgevallen. Scheepvaart. meld was. Zij waren dan beide verre in de dertig, en Siska, de meid, was nu reeds de vijftig voorbij. De gebroeders Kantereel kwamen, zooals men zegt, goed overeen; maar mep moet nu die woor den niet juist naar letter opnemen, want zij prut telden en herrebekten geheel den dag door tegen elkander, wat hun echter niet belette elkander te versta n, goede zaken te doen en te i dan de pruttelaars te tergen. Het ronde venstertje zorgen, dat de bakkerij De drij Koningen vooruit ging, en de ponk altijd grooter en grooter werd. i hol gebracht en heeft hem in ’t verderf 18 Januari om 4 ure namiddag 779,9. j gestort». De laagste barometer stasd was den 19 November om 3 ure namiddag 735. Om 8 ure ’s morgens was de wind 32 maal noord, 103 zuil, 55 Oost, 56 west, 29 noord-west, 25 noord oost, 38 zuid west j en 27 maal zuid-oost. Hêt is 706 maal hoogwater geweest in dit jaar. Het hoogste getij was den 6 No vember om 11,45 voormiddag 5“52 boven gemiddeld laagwater van Oostende. Het kleinste hoogwater is geweest den 30 October om 4.55 u. ’s morgens 2m70 boven gemiddeld laagwater van Oostende. In 1911 heeft het op 153 dagen geregend. Op 12 dagen in Januari. Februari. Maart. April. Mei. Juni. Juli. Augustus. September. October. November. December. Er is eene laag water gevallen van 0m8093. Don 30 September beeft het in 24 uren 30,8 millimeters geregend; dit is de groot ste regen van het jaar. Het heeft slechts op 26 dagen gevrozen t. w. 12 dagen in Januari, 6 dagen in Februari, 2 dagen in Maat, 3 dagen in April en 3 dagen to November. In de maand December is de thermometer niet onder hetvri spunt geweest hetgeen sedert Sissen. Awel, hebt gij ’t ook gelezen in ’t Stinkertje? Henri. Wat dat, Sissen. Sissen. Wel, dat ze in den raad be sloten hebben den grond nog duurder te verkoopen. Henri. Wat wilt ge Sissen, de boter slaat wel op, ’t verdiest allemale. Maar ’t is toch een slechte zake voor ons. Sissen. Voorzeker Henri, er werd in den laatsten tyd al niet te vele gebouwd, ’t gaat daarmee nog verbeteren. Henri. Dat het niet ware van strange en Westendebains, we zouden niet vele moeten metsen. Maar waarom doen ze dat? Is er misschien krotte in de kasse? Sissen. Wat zou het, ze zwemmen er in! Henri. En wie stelt dat voren? Sissen. Wel, zeker gebrild ventje en Langbeen en Schorte etcetera en Janfjie vond het ook goed. Henri. Al die mannen gelyk Jautjie en Langbeen en dat brilleventje zouden beter doen zelf ’t voorbeeld te geven, maar zij houden ulder klutten vast; ze zien ’t liever van anderen doen om met ulder eigen te kunnen boffen. Sissen. Zoo is ’t Henri. lein J doening en tot groote leute 5 J ui. N udt Karei, zoon van Adolf en Eugenia Parmentier. Gbys August Alfons, Pieter zoon van Kaïvl en Irma Davynck. Lycks Julia Elodia Irma, dochter van Remigjus en Irma Bommelaere. T-'Sliert Flavia Maria, dochter van Hen drik en Maria Bonge. Hulrecht Pieier Gesar Lodewijk, zoon van Gesar en Damida Dewulf. Zoete Livinus Felix, zoon van Lodewijk en Eugenia De Graeve. Desehieter Robert Arthur August. Jan zoon van Lodewijk en Sophia Vande Waeler. Devos Gaspard Joseph Cornelia, van Juliaan eu Leonia Declerck. Sedert 1 Januari 1912 10 geboorten. STERFGEVALLEN. 6 Jan. Vanden Abeele Gemania Maria ond 1 j. 11 m. en 21 d. dochter van Benjamin en Emma Thery Sedert 1 Januari 1912 2 sterfgevallen. HUWELJIKEN 4 Jan. Vanhoutte André Achisd Corniel, oud 21 j. bediende bij staatszeewezen en Demeester Romania Adolphinn oud 24 j. naaister beiden te Nieuport. Vanden Abeele Pieter Lodewijk, oud 31 j. scheepstimmerman en Peire Alicia Melania Francisca oud 26 j. naaister, te Nieuport. Gerijl Jeroom Firmin, oud 24 j tweede stuurman ter lange omvaart te Nieupott en Engelbeen Elodia, Maria oud 21 j. dianstmeid te Oostduinkerke. Ghys Jacob Florentin, oud 27 j. zeeman en Bolle Jenobia Maria weduwe van Pieter Pauwel Looms oud 44 werkvrouw buiden te Nieuport. Sedert I Januari 1912 4 huwelijken. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Verbrugge Georges Firmin, timmerman te Nieuport en Durnez Valentina Maria, strijkster te Yper. gestort En verder Een ongelukkige, Servaes Baudie, gestraft door het menschelijk gerecht te Moütier (Savoye), aan den voet van ’t schavot gekomen, sprak deze woorden uit Ik zal vóór God verschijnen; gij allen mijne vrienden, onthoudt u bijtijds van de slechte gezelschappen, laat u niet misleiden door de gevaarlijke lezingen... Waarachtig, die lieden beramen enkel schrikmiddelen om hunne macht te hand haven. Tot hoeverre zouden zij ’t land brengen, indien men ze liet begaan? De weiden Wilt gij uwen veestapel verbeteren, verbeter dan eerst uwe weiden, dit is eene spreuk dia de zuivere waarheid bevat.’t Zijn immers welde weiden, die het gansche jaar door het vee voe den? Veel wordt er van de weide gevraagd, doch ongelukkiglijk, weinig wordt haar weergegeven. Het phosphateeren der welden is van aller eerste noodzakelijkheid. Het komt er echter op aan daartoe een rijk fosfoorzuurmest te bezigen j en dit. te zameo met potaschmeslen op de gras landen uil te strooien. Dit fosfoorzuurmest is wel degelijk hst fosfaat Bernard. Om dit klaar- biiikend te tonnen, ontleanan wij eenige cijfers aai; de verstegen van den heer Van Eist, nopans lagen in zijnen zak, sprong op zijnen velo dien hij buiten aan de deur geplaatst bad, en verdween er blksrmsnel mede in de richting van Grem- bergen. De juwelier zette hem orimiddellijk achterna. Ongelukkiglijk, daar het zeer geweldig regende, was er geen levend wazen op de straat en kon de dief gemakkelijk ontsnappen. "Wreede moord. Dinsdag voormid dag was M. V. Mabille, wonende steenweg van Waterloo, 55, te Namen verwonderd zijne ge- buurvrouw, de 62 jarige weduwe Frappaert, moeder van eenen advokaat van Namen, nog niet gezien te hebben. Hij klom over den muur van zijnen hof en zag eenen kerel die bezig was een pakje te maken. Hij ging bellen en de kerel die opendeed zegde dat hij voor Mad. Frappaert, met dit pakje bij eenen pasteibakker moest gaan. M. Mabille die achterdocht kreeg, achtervolg de den kerel, doch deze nam de vlucht. M. Mabille verwittigde eenen policieagent en zij ijlden den vluchteling achterna; ten slotte gelukten zij er in hem bij de kraag te vatten. Midderwijl waren andere geburen in do wo ning van Mad Frappaert gedrongen en vonden de onderlinge op vreeselijke wijze vermoord. Het slachtoffer was bij middel ven eenen hamer het hoofd ingeslagen; overal was het bloed rond gespat. De ellendeling naar bet policiebureel geleid, bekende den moord gedleegd te hebben. Het is zekere Biavat, steenkapper, 50 jaar oud, wonende Brouwersstraat, die door mad. Frap- paerl goed gekend was en dikwijls voor haar boodschappen deed. Maandag avond had de schelm bij eene oude juffer in de Brouwersstraat aangebetd, doch daar juist de juffer een bezoek kreeg, trok de kerel er van onder. Jan. Leest gij den moniteur, Pier? Pier. Welken moniteur, ’t Stinkertje of Jan. Neen, neen, den moniteur i de proeven onderzijn toezicht op verschiliige Beige. Pier. Neenik. Jan. Ehwel, ’k heb daarin gezien dat zekere kuiper benoemd is tot lid van de toezichtscommissie van de visscherschool. Pier. -- Aba! Die mensch moet daar veel verstand van hebban. Dat liet nog van weegen of bommen of mopsen ware maar van fokkemasten of raas of netten. Jan. Wat wilt ge Pier, de wereld draait verkeerd. Pier. En waar zijn! gehaald. Het waren die vau luitenant Dutrieux, van het garnizoen van Andelys; Mad. Glepun en hare dochter en zoon, Alice, 15 en Maurils, 22 jaar oud; Mad Flebel, dochter van den burgemeester van Livry; M Gilbert Muthieu Een zevende lijk werd nog niet herkend. Men schat hel getal gekwetsten op 20, waar onder een hunner in hopeloozen toestand ver keert. Reeds om 12 ure ’s nachts was het parket ter plaats. Be mekanicien Gestel is ter beschikking gest ld, voor doodsoerzaak door onvoorzichtig heid. Naar het blijkt zou hij wei de lichten van den stilstanden trein bemerkt hebben, maar tenge volge van den lichten mist bedrog hij zich. Hij vertraagde den gang en verkeerde zelfs in het gedacht dat het de lichten van den trein waren, voor Parijs bestemd. De stoker geeft denzelfden uitleg. Beiden zou den elkaar op den trein geraadpleegd hebben over die signalen. Intusschen was het echter te laat. liet getal slachtoffers was Zondag a'ond tot negen geklommen Men had nog een lijk van onder de lokomotief gehaald. De gekwetste die zoo erg gesteld was, is in het gasthuis van Lariboisière overleden. Zondag avond was de dienst op de verschil lende lijnen hersteld. Aangehouden. Overeen veertiental dagen werden te Brussel verscheidene kerels, waaronder mannen en vrouwen, die gestolen titels te koop boden, aangehouden. Een der kerels, zekere P.., werd gesnapt door M. Souval, bijzondere agent der Beurs, bij eenen wisselagent der Jozef II straat, te Brussel op het oogenblik dat de kerel esn bundel titels wilde verkoopen, die voortkwamen van eenen diefstal gepleegd bij Mad. Bouchlez, R.enlen!erster, Irlan- derstraat, te St Gillis. Opvolgentlijk werden zes andere personen aangehouden en in het gevang van Vorst opge sloten. Doch het hoofd dezer dievenbende, Ernest Van Eek, bleef ondanks alle opsporingen, onvind baar. De Kerel had zich, toen P... aangehouden werd, uit de v-.oten gemaakt en was niet meer in zijne woning, Lenneislraat, te St-Joost ten- Noode verschenen. Zijnu minnares werd aangehouden, doch zij weigerde de minste in'ichting over den vluchte ling te geven. De vrouw die in vrijhei! werd gesteld, weid goed bewaakt, daar men hoopte dat Van Eek, wel in de val zou loopen. Zaterdag nacht zag M. Souval, den dief Ernest Van Eek, in de Brabantstraat met zijne minnares in een autotaxi stappen die in volle snelheid wegreed. De agent sprong ook in een automobiel en volgde den taxi op Na verschillige straten en kaaien doorvlogen te hebben bleef den taxi aan de Vlaamsche poort staan en sprong Van Eek er uit, doch Sonval ijlde hem na en hield hem aan. De dief die opstand maakte, werd door den agent, die een echte herkuul is, als een pluimpje opgenomen en in den auto nedergezet en naar het policiebureel gebracht. Zondag morgen werd Van Eek in het gevang van Vorst, waar zijne medeplichtige reeds achter slot zitten, gevoerd. Ongeluk. Zaterdag avond, rond 5 ure, is in de fabriek van M. Leon Boone, bij de statie te Meulebeke, een vreeselijk ongeluk gebeurd; de werkman Gustaaf Maertens is medegerukt met eenen riem en letterlijk den arm van het lichaam gerukt. Eene doombuis is door het geweld ontploft. De ongelukkige is vader van 3 minderjarige kinderen; hij was op den slag gedood. De droef heid cier vrouw, Maria Timmerman, is onbe schrijflijk. Men heeft zijn lijk naar het hospitaal overgebracht. Zijne dochter is ook werkzaam in de fabri-k van M. Leon Boone en het ongeluk van haren vader vernemende viel zij in onmacht. Men heeft haar in eene nabuiige herberg gedragen. De man was van allen bemind en was eenen oppassende en naarstige werkman. Hij is 34 jaar Olld. Diefstal. Zaler'ag bood zich een welgekleede persoon aan bij den juwelier Emiel Loret, Frans Gourtensstraat Dendermonde. Daar deze afwezig was, verzocht de meid bem eenige oogeblikken te wachten ofwel weder te keeren waarna de onbekende persoon vertrok. Ongeveer een kwartier later kwam bij terug en zegde alsdan aan den juwelier van St. Gillis bij Dea- dsrmonde te zijn, van de familie Verbraken, en dat zijne moeder her gezegd had eene gouden horloge te mogen knopen voor zijn nieuwjaar. De juwelier toonde hem eerst eene horloge ter waarde van 25 fr. Daar deze hem niet beviel, vroeg hij eene duurdere te zien, een gouden remontoir werd hem alsdan getoond ter waarde van 80 fr., welke hem beter beviel maar toch niet al te wel naar zijnen zin was. Vervolgens vroeg hij er nog eenige andere maar teveus ook schoonere to mogen zien, en terwijl de winkelier deze van voor le vitrien wilde nemen, stak de onbekende de twee horloges die op den toog Volgens de dagbladen melden heeft de Minister de voorkeur gegeven aan het tweede ontwerp van schuilhaven dat wy vroeger breedvoerig in ’t Weekblad be schreven. De uitvoering zou zoo iets van 20 miljoen kosten. Gelukkige Pannenaars, want ten is voor elk zooveel niet. Wij wachten al twee, drie jaar achter een beetje onderhoudswerk en een eindje kaaimuur, alles te zamen voor een goe paar honderd duizend frank en wy zien maar niets beginnen. Ten ware dat de Pannenaars ook wat zouden moeten wachten en als in ’t evenredigheid van de somme is, dan ze er nog voor een goe getal Handel en Scheepvaart. 8 barg Shamrock met 150 tons macadam voor Handel en Scheepvaart. Rtietorica feest. Zaterdag avon-d had in het lokaal van het Willemsfonds het jaarlijksch Driekoningen feest plaats, en zeggen wij het terstond deftigheid, doch volkomene broederlijk heid waren de kenmerken, zooals overigens in alle liberale bijeenkomsten, van die gezellige avondpartij. En dit jaar pastte ds dag heel goed ’s anderendaags was het immers rustdag, en dit is juist hetgeen noodzakeijk is na zulk een danspartij. Al wie der leden niet belet was door een ernstige reden, had ër aan gehouden dit zoo puike avondfeest bij te wonen. Fliak en dapper werd er gedanst; leutig gebold en smakelijk geëetea. En wat zeggen van de Koningtrekking? Ernstige verzen wisselden elkander met luimige kluchtige af, en het in spanning dat de gansche zaal het uitkomen van het gelukkige Konings briefje afwachtte. Dit geluk viel onzen zoo sym- pathieken vriend A. D. te beurt, die dan ook met daverend handgeklap werd begroet. De Koninginnentrekking boezemde niet minder be lang in, en niet minder dreunde het in de zaal toen Mev. H. D. het zegevierend briefje Konin gin te voorschijn haalde. Harlelijk proficiat aan nieuwe Koningin en Koning; mocht uwe eenjaiige heerschappij» voor de maatschappij wezen wat ze is geweest voor uwe voorgangers, bloeiender en roemrij- ker. De nieuwe vorsten weiden met de gewone plecht aangesteld, en door hunne voorzaten ge schenken aangeboden. En het feest werd in volle blijheid voortgezet; •n zooals het liedje zegt vier ure slaat de klok toen nog geen enkel der aanwezigen zich er kon toe besluiten dit aangename gezelschap te ver laten. plaatssn met staalslakken en t- sfaat Bernard op I weiden onderiiomeu. Zoo bekwa n die heer te i Wesfineei-heeck 1) mei staalslukkofl Neen, neen, Scheepvaart. al degene die het ongeluk hebben andere 31 s/s La Flandre met 950 fon kolen voor M. bla(jen dan de klerikale te lezen, tot het Hanze C i scbavoi; bestemd zijn, in afwachting der 1 barge Lord Rosebery met ledige vaten voor'. eeuwlSe vlammen. Men kan oordeelen, door de volgende aanhaling, over de waarde der betoogen dezer heeren Ravachol, de anarchist, vervaLcher, 8 baii;gêiSciud metl5° lon macadam verzorgers moorc|enaar, begon met een slechte lezing, j M. Lagassa, zijn advocaat, heeft in volle K*8 B$& 1 fcasw I L door

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2