3 tg IteeMl en en njheiM a Te Gent TJA fff g Zaterdag 27 Januari 1912 N° i Andermans geestigheid Knorrepot’s praatje Derde Jaarlaag: Wat zullen ze nu zeggen? I e keten Gods I uÊx W-- A W W wer len in ’t der l VERKOOPER i®2c<cï’ Werst raete, zoon Valkestraat, Nieuport DRUKKER Statiestraat, Oudenaarde Een dienstknecht komt op 't postbureel en vraagt Is e!- geen ter post berustende brief voor M. X..., mijn meester? Habi ge eene toelating om hem te nemen? zegt de beambte. Neen. Welnu, ga ze halen. De dienstknecht ijlt weg en na een half uur komt hij ademloos en bezweet in ’t bureel terug met eene geschrevene toela ting. De bediende kijkt in al de vakkastjes en antwoordt vervolgens kalm aan den ar men knecht Neen,... er is geen enkele brief voor mijnheer X... op zij» go vl gemunt hadden, o .gelijk gesteld. Wat zullen de Belgische katholieken nu zeggen? Zullen zij hun ongelijk bekennen? Zal de Nieuportsche priester van wien wij hooger spraken eergevoel genoeg hebben om zijne beleediging te herroepen van op den predikstoel waar bij ze uitbracht? ’t Ware te wenschen voor de eer van het menschdom; maar wij kennen de ka tholieken te goed om het te durven ver hopen. ’t Is me onlangs voorgevallen op puinen te zitten mijmeren. Die oefening is alles behalve vroolijk, maar ze is heilzaam. Ze leert de ijdelheid der wereldsche zaken. Vóór de ingestorte muren der oude slot torens, tussehen de oude steenen overwel digd door gras en vergetelheid, gestem peld door de verslijting der verdwenen eeuwen, heb ik mij getroost noch geld noch goed te bezitten. Waarom bouwen, heb ik uitgeroepen, waarom een hot onderhouden, waarom zich afsloven van 1 Januari tot Sint- Sylvester, waarom zich kwaad bloed maken, waarom de maatschappelijke stan den beklimmen, waarom de eereteekens najagen, haken naar het, toppunt, aauge- PRIJS PER NUMMER S centi emexi Op verzoek van den voorzitter maatschappij der leerlingen ingenieurs van de scholen van Gent gaf de hier wel bekerde heer Debognie, ingenieur bouwer van vliegtoestellen te Nieuport Baden, den 16 dezer, in da groote hoorzaal van het Instituut der wetenschappen der Hooge- school, voor een talrijk en aandachtig publiek, waaronder hoogleeraars en inge nieurs zich in aantal bevonden, eene zeer merkwaardige voordracht over De theorie en den bouw der vliegtoestellen. Na eene inleiding welke van eene groote zelfs ietwat overdrevene bescheidenheid getuigde, toonde de begaafde spreker aan hoezeer de luchtdynamiek, aan degene welke deze wetenscpap beoefenen, nog verrassingen voorbehoudt en hoe zij nog in hare kindschheid is. Hij bestuudeerde dan de krachten welke werken op een vlak dat zich in de lucht voortbeweegt (drijfkracht, luchtdrukking of luchtsweerstand, en gewicht) en de invloeden welke op het evenwicht ervan zich kunnen doen gevoelen. Alzoo kwam hij er toe een begrip, een schema te geven van een bruikbaar vliegtoestel met zijne noodzakelijke dcelen. Dan stelde hij zich voor de berekening te maken van een zulk toestel dat zou beantwoorden aan de voorwaarden van franschen miliiairen wedstrijd te weten op bepaalden tijd eene bepaalde hoogte te bereiken; een vastgesteld getal kilometers af te leggen zonder nederdaling, drij honderd kilogr. te kunnen dragen boven het gewicht van den geleider, van het toestel «elf en van de noodige olie, en do hoogst mogelijke snelheid hebben. Hij gaf de formelen op welke tot deze berekening en toonde hoezeer de schadelijke opper vlakte b' invloedt. Dan ging hij over tot de studie van den bouw zelf van het ontworpene tuig en van den keus der bouwstoffen, en eindigde met het vrrtóonen van enkele lichtbeelden onder dewelke de meeste in zijne werk plaats en op het strand te Nieuport Baden genomen werden. II t uitgelezen en hooggeleerd publiek gaf door langdurig handgeklap en een daverenden triple ban zijne goedkeu ring te kennen. Wij w enschen den heer Debognie har telijk geluk over dezen bijval welke des te merkwaardiger is dat hij, die voor het eerste maal in het openbaar het woord op nam, liet durfde wagen voor zulke be voegde toehoorders, welks nooIzakelijk nogal kieskeurig moeten zijn, daar zij aan puike en geleerde sprekers gewoon zijn. ABONNEMENT frank per jaar op voorhand betaalbaar Annonsenpriis 0 15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoacen te weigeren is voorbehouden. De annoncen artikelen na madedeelinge’n moeten vóór den Donderdag middag in hzt koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of modedeelmgen, bestemd voor voor het Weekblad van Nieuport en Kanton moete i door den schrijver o iderteekead en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd in hare v-< r.i.-..? gewn ’t minste bezwaar vinden, iaden uien er niet, terzelvertijd met belofttB van genoegen, nog al Lelijke bedreigingen van ongelukken ontmoette. Waarom toch trachten de kerklieden zoo dikwerf -■'oor schrik te kunnen heer- schen? Is dat al wat hun overblijft van de onderrichtingen van den zachtzinnigen Nazareër? Toen Ferrer, de edele martelaar, in de loopgrachten der vesting van Montjuich onder moordende kogels viel, rees een kreet van vero twaardiging op uit alle denkersborsten, gansch de beschaafde wereld door. Ieder onbevooroordeelde mensch inder daad, deelde de vaste overtuiging dat de stichter der moderne school, als een Giordano Bruno, als een Michel Lervet, gevallen was als slachtoffer zijner vrijzin nige gedachten en gat.sch onschuldig was aan de feiten welke men als voorwendsels gebruikt had om eene veroordeeling te bekomen, in voorwaarden welke tegen alle rechtvaardigheid strijden en, terecht, alle rechtgeaarde gemoederen moesten in opstand brengen. In het algemeen afkeuren dier wraak roepende rechtsmiskenning wilden de katholieken evenwel uit blinden partijhaat niet mededoen. Door deze opvolgers der bevelen van de XVP eeuw werd de geval len martelaar overladen met beleedigin gen. De beklagenswaardige dood van den strijder voor het vrije gedacht had de dweepers niet ontwapend en zij moesten nog het aandenken van den doöde be zwadderen; geene scheldwoorden wer len hem gespaard en tot op den predikstoel, tot in de kerk werd hij door de venijnige tongen der politieke priesters aangerand. Hier te Nieuport zelf, had een hunner den treurigen moed hem ellendige schurk te noemen. Welnu, trots alle achteruitstrevende invloeden moest zijne onschuld on tegen sprekelijk bewezen worden en dit door toedoen van een Belg, de achtenswaardige heer G. Lorand. Deze verkreeg eindelijk van het Hooger Gerechtshof van Madrid een vonnis dat aan de erfgenamen vao Ferrer zijne goe deren en deze van de moderne school van Barcelona terug schenkt en dat herkent. 1) Dat niet een der plichtigen welke daarvoor vervolgd werden onder zijne bevelen stond. 2) Dat, in geen enkel der twee duizend processen welke den oproer volgden, het minste spoor gevonden werd van mede werking of opstoking van wege Ferrer. Dus werd de onschuld van betslacbtoffer door de hoogere rechterlijke macht van Spanje plechtig en ten volle herkend en in klaar licht gesteld. De kloosters, die het Een abonnent deelt ons een kostelijk klerikaal dingje mede, dat het goede fabriekmerk draagt en dat goede zielen, welgemeende lieden, in omloop brengen met het klaarblijkelijk voornemen een grooten dienst aan ’t menschdom te be wijzen. Dat zou hun tot verschooning kunnen dienen, indien ongelukkiglijk die brave personen zich niet de medeplichtigen maakten van eene nog al ellendige druk king welke men uitoefent, bij middel van dat papiertje, op de eenvoudige, onge veinsde en bijgeloovige zielen welkergetal, helaas! zoo aanzienlijk isiu ons land. Dat wordt de keten Gods genaamd. Ziehier wat men er kan in lezen Onze Heer, Almachtige en barmhar tige Go 1, wij smeeken u medelijden met ons te hebben, onze zonden te vergeven door de verdienste van uw kostbaar bloed, opdat wij eeuwig met u mochten verblij ven Dat gebed is opgezegd geweest gedu rende de feesten van Jerusalem en aan bevolen door den aartsbisschop. De persoon die het gedurende negen dagen aan negen verschillige personen zal schrijven, zal, omtrent den negenden dag, een groot genoegen hebben en zal gedu rende zijn leven van alle rampen bevrijd zijn. Al wie er zich zal van onthouden, zal bet ongeluk ontmoeten. Breekt de keten niet. Die keten Gods herinnert wonderwel hetgeen do handelaars sneeuwbal noemden. Men zag alzoo kooplieden in uurwerken, wandelstokkenregenscher men en andere dorgflijku artikels, door ’t publiek eene zeer werkzame propaganda voor hunne voortbrengsels doen maken. Dat gebruik werd overigens verboden. Wat de keten Gods betreft, men zou A I - M .-3 3 KK»OB>< V» K» F? F- 1 ;LW

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 1