II m'fflWIIS W BRAKH BELANGRIJK BERICHT Pieter ÖMont-Oamrwer Aannemer van openbare werken. Groole werken op de belgische kust Men vraagt JZ boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. Gemeenteraad ft Vervolg) Burgerstand Rechterlijke kronijk RECHTBANK VAN VEURNE Hoogwater te Nieuport ’s morg. 5,44 6,40 7,53 9,18 10,29 11,29 12,- van Nieuport GEBOORTEN. Nieuws uit Nieupert Binnen- en Buitenland. diepe droef- i te lr0kken voor de havenkapiteins van De MENGELWERK 4 Guuls afwezig- Dat deed haar veel verdriet. Beerken scheen geruster in de toekomst. On- s avonds 5,20 7,14 8,36 9,56 11,- 12,27 OWS'ilï W.ITTEZ 30 2 3 Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de aïleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Liberale levendigheid Al da feesten der liberale maatschappijen gelukken dezen winter blonder wel. Broederlijkheid, vermaak en bijxondere levendigheid heerschen er voort durend. Die teastand d»et ons veel genoegen, en bewijst ons dat de liberale partij alhier vel hoop en moed de toekomst te gemoet zien! Hierna geven we eene korte lijst van de groote werken die da Staat zinnens is uit te voeren of bezig is met oprichten op onze belgische kust. Te Zeebrugge waar reeds zoo oneindig veel geld zonder voldoenden uitslag is verteerd ge worden, miakt men een gebouw voor de staats diensten (posterijen, telegraaf, telefoon, douanen, loods- en zeewezen), dat wanneer het gansch zal opgedaan zijn ten minste 2 miliioen franken zal kosten. Vreeselijke groote som voor een gebouw, wanneer men inziet dat men met dergelijk geld van Nieuport de schoonste haven van gansch Belgie zou kunnen maken! Ten westen van den grooten zeemuur, Blan- kenbergewaarts, verlengt men den dijk (in gewapend beton) van 450 meters, uitgave 240,000 franken. Weldra zal men beginnen aan het graven van een bassijn van 300 meten op 40 meteis breedte, gelijkloopeud aan de kust, bedrag 250,000 frank. Die bassijn is als een voorbode van de groote vissct>eisha>en die men, wellicht vroeger als gedacht wordt, daar zal aanleggen. (Hoe logifli toch, daar zal men mil- akte Ten jare negentien hoenderd en twoalveop den zondag 7 Januari ten elven half in openbare zittiuge van den Gemeenteraad, ten stadhus van Niepooirf, voor ons Jantjie, burgemeester van de stee en ridder van de Leeuwenorde, zijn ver schenen Pietje, Poltjie, Monken, Leonsjle en Thomas Willemsfonds. Onze wakkere afdee- ling richt voor zondag 4 Februari een prachtig avondfaest in barer leden aangeboden Muziek, zang en tooneel zullen er zich alwisselen. 28 Januari r> Zondag Maandag Dinsdag Wosnsdag 31 Donderdag 1 Vrijdag Zaterdag lioenen verteeren om eene visschershaven in het leven te roepen, hier, waar de visscherij op groote schaal wordt uitgeoefend, wordt geen cent of zooveel als niet uitgegeven) zien alles eindigt in een hoop steenen, door mos, klimop of netels afgevreten..» O wereld! heb ik nog uitgeroepen, ge moest maar duizend jaren meer leven, volgens den profeet, en ge leeft nog! Maar ge vertoont merkelijke ouderdomsteekens. Ge verliest uwe wouden en uw water. Ge kraakt een beetje overal, ge begint opeene gedroogde peer te gelijken, ge spuwt uw laatste vuur en ge zijt gestadig aan ’t beven. Ge zult weldra vergaan. Ge zult misschien morgen een einde nemen en er zal niets overblijven, niets van hetgeen den dwazen hoogmoed der menschen uit maakt, niets van de pyramiden, niets van den duiveltoren, van ons merkwaardig museum, van ’t nog niet gebouwde slacht huis, van de sedert lang beloofde maar nog niet begonnen havenwerken, niets! Alsdan, ten prooi aan eene heid en eene droge keel, heb ik de puinen van den overouden slottoren verlaten en ’k ben eene groote pint gaan drinken in afwachting van ’t einde der wereld. Op de tafel der herberg die alzoo mijne smart beschutte, lag een dagblad dat eene onduidelijke nieuwsgierigheid mij vluchtig deed overzien. ’k Las er dat, volgens den beroemden leeraar Chamberlin, de wereldbol nog gedurende tien miliioen jaree bewoonbaar zal blijven en dat hij maar zal vergaan in ’t jaar 10001912 (in Januari waarschijn lijk), ten gevolge van eene algemeene verwoesting voortkomende uit het feit dat eea sterrenlichaam de zon te dicht zal naderen en alzoo gansch ons huidig zonnestelsel zal verwarren. Dat heeft me een beetje gerustgesteld, dat kunt ga wel peinzen, vriend lezer; want, niettegenstaande de goede gezond heid die ik de eer heb te genieten, ’k vrees wel dat ik de aankomst van dat sterren lichaam niet zal kunnen afwachten en dus het klein feest niet zal bij wonen dat ons door den vermaarden Chamberlin aange- kondigd wordt. Djeemenis menschee, dat zijn toch din gen! en zij ging onder hoofdschudden terug naar de keuken haar werk deen. Nooit kwam Siska er tusschen, als de bakkers pruttelden. Het ergste dat zij vreesde, was, dat zij elkander eens een ongeluk zouden doen, en dagelijks voegde zij bij hare gebeden eenige Vader-Onzen, opdat zij daarvan mochten bewaard blijven. De pruttelaars waren te voorzichtig om het zoover te laten komen. Toch stonden ztj eens op 1 ’t vechten, omdat de eene het zilveren uurwerk van den anderen, dat boven in een schuiflade lag Onze straten. Zondag bij het uiigaan der Kleine Harmonie hebben de leden zich ee*s te meer kunnen overtuigen van den waarlijken schandelijken staat der Nieuportsche straten, ’t Zijn ware slijkpoeten, een opeenvolging van hoogten en laagten. We kunnen wel verstaan dat aan het werk der riolen dien staat van zaken te wgten is, doch deze zijn sinds maanden aange legd, en niets is aan de kasseien verbeterd Treu rige nalatigheid van een zorgeloos bestuur! Allo, wie van de marionette jaknikkers doet er eens de mond open om dien toestand aan te klagen. Eene senoone gelegenheid voor Ghéri om zich aetis te onderscheiden en eene bijzon dere occasie o in de gratie der Nleuport- sehe juffrouwtjes te staan, die het met hunne hooge hieltjes in die modderpoelen ofte straten heel lastig hebben. Morree! Polidor, leeglooper te Dixmude 3 voor aanslag te eerbaarheid. D’hondt Lazarie huishoudster te Veurne, voor waardelijk 30 fr. voor slagen en 8 d. en 26 fr. voor smaad. Lobelle Jeroom, dienstknecht te Westvletteren voorw. 100 fr. voor jaebtdelikt. Demont Pieter, electricien, en Rossey Camlel, electriakbewerker, beiden ter Pani.e, elk 50 fr. voor onvrgw. kwetsuren en elk 10 fr. voor be lemmeren van openbaren weg. Dovolder Marcel, metserdiener te Nieuport, 100 fr. voor jachtstroppen, 1 m. en 16 fr. voor diefte. Ta eirne Remi, landbouwerszoon te Eessen, voorw. 50 fr. voor slagen. Vandamme Pieter werker te Oostende, 2 m. en 50 fr. voor slagen met onbekwaamheid tot wet k. Beauprez Joseph, leurder zonder vast verblijf, 26 fr. voor vischdelikt. Ollieux Eugenie, vischverkoopster te Middel- kerke, 2 maal 30 fr. voor eerroof. Jaeck.x Arthur, metser te Nieuport, 1 maand en 8 d. voor slagen; 8 d. en 24 fr. voor smaad; 2 maal 15 fr. voor nachtgerucht, voor slagen; 15 fr. voorlichte gewelddaden. Lycke Julia, werkster te Coxyde, voorw. 30 fr. voor smaad. nende Warmoesberg, kennis gemaakt met een meisje, wonende Bonneelsstraat, hoek Leuven- sche Steenweg. Dezer dagen kondigde het meisje hem echter aan, dat zij elke betrekking met hem afbrak. Hoewel X. alle pogingen aanwendde om haar tot andere gedachten te brengen, b eef ztj onver zettelijk, en de verlaten minnaar besloot zich te wreken. Zaterdag avond was X. per automobiel uitge gaan Na zeer vele koffiehuizen in de stad te hebben bezocht, belde hij rond 5 uur ’s morgens aan de woning van het meisje. Deze kwam bene den, en opende het venstertje van de straatdeur. Op hetzelfde oogenbllk loste X. op haar drie revolverschoten. Het meisje, aan de hand ge kwetst, snelde naar boven, luidkeels om tulp roepende. X. keerde alsdan het wapen tegen zich zelf, en schoot zich twee kogels door de hersenen. Door den chauffeur van zijn automobiel werd hij in allerijl naar het gasthuis vervoerd, waar X. kort na aankomst overleed. De toestand van het meisja is bevredigend. Groote brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag, rond 2 uur ’s morgens, brak er te Elsene, in de wijk van Ten Bosch, een geweldige brand uit in de automobielweikhuizen van het huis Franeau, rue de l’Aqieduc. Deze werkhuizen beslaan eene gro-.te uitgestrektheid. Toen men ’t vuur bemerkte, woedde het reeds verschrikkelijk en de werkhuizen vormden nog enkel eene vuurzee wanneer de pompiers toe snelden Een 50 lal prachtige automobielen wa- ren reeds door autogeleiders en policieagenten uit hunne bergplaats kunnen gehaald worden. De vlammen bereikten eene zeer groote hoogte en bedreigden de omgevende gebouwen. Om 2 1/2 uur ’s morgens bestreden de pom piers, zittend op da daken van aanpalenle hui- zeö, het vuur; om 3 1/2 uur woedde de brand, aangewakkerd door groote hoeveelheden hout, kleuren en vernis, nog even geweldig Heel de wijk was bedreigd. Slechts tegen den morgen was men den brand volkomen meester. De oorzaak dezer ramp is niet bekend schade bedraagt ongeveer 75,000 frank. Vier kinderen Een brand, die bijna vier slachtoffers gemaakt heeft, brak Zaterdag avond uit in de woning van den werk an Van- heylewyck, Vandenbrandenstraat, 65, te Brussel. De man was afwezig en de echtgenoote Van- heylewyck ging rond 10 1/2 uur ’s avonds bood schappen doen, nadat ze har vier kinderen, waarvan het oudste slechts 9 jaar is, te bed gelegd had. Terugkeerende vond ze ga. seh bare woning in vlammen. Op het noodgeroep der vrouw schoten drie burgers, Felix Moleuger, Isidoor Vanrossum en Jan Van Leeuw toe, en slaagden er met groote moeite in de vier kinderen uit de brandende woning te redden. De moedige redders, weer buiten komende, werden door de zeer talrijke aanwezingen geest driftig toegejuicht. Gansch den inboedel der woning is een prooi der vlammen geworden. De slachtoffers zijn niet verzekerd Bandietenstreek. Zondag in den vroegen morgen werd de gemeente Stekene in opschudding gebracht door eene stoutmoedige bandietenstreek. In de Bormtestraat staan er een twaalftal werkmanswoningen die al bewoond zijn In een dezer werkmansbuizen woont de familie A. Wuy- tack De Block, bestaande uit vader, moeder en kinderen. De man werkt op het gelaag, te Ste- St-Amandstraat in dienst, snelden ter plaats kene. Zondag morgen had hij zooals naar gewoonte zijne woning om 5 1/2 ure, verlaten om naar de vroegmis te gaan. Zijne vrouw was met de kin deren te bed gebleven. Toen Wuytack omstreeks een half uur weg was, werd zijne vrouw opeens wakker. Beneden boorde zij gerucht, maar dacht dat het reeds haren man was die terug kwam van de kerk. Een oogenbllk later traden twee zwarte ge maakte mannen hare slaapkamer binnen. De vrouw verschrikte en riep om hulp. Op hetzelfde oogenblik wiei pen de bandieten zich op haar, duwden de arme moeder den hoek van een beddelaken als prop in den mond en bonden har aan bed vast, met hare eigene wasebkoord. Rond 7 ure kwam A. Wuytack te huis. In de keuken waren de kassen opengebroken en alles lag op den grond dooreen geroeid. De werkman kon zich eerst geen gedacht geven van wat er gebeurd was. Hij liep naar boven en vond er zijne vrouw die geen teeken van leven meer gaf; zij zag zwart en blauw. Na eerst zijne vrouw van hare boeien verlost te hebben, liep Wuytack om geburen dieonmid- delhjk de policie verwittigen en een dokter gin gen halen Dr Van Halst was gauw ter plaats. Hij diende de beste zorgen aan de vrouw toe en gelukte er in haar tot het bewustzijn terug te roepen. De toestand der ongelukkige blijft echter beoenkelijk daar zij reeds lijdend was. In de benedenplaats waren al de kassen open gebroken. Een der kinderen heeft aan de policie verklaard, twee zwartgemaakte mannen gezi n te hebben, die de kamer verlieten. De buit der bandieten is zeer klein geweest. Ztj hebben slechts enkele franken kunnen mee nemen. verhoop da je allemoale gaat kontent zin. 1’ Openbare werken. In den tijd dat Thomas nog directeur van de gaze was, heeft hij zich veel met werken bezig gehouden. Hij is de rechte man (the right man, on the right place, volein- armenhuis in ’t verschiet; zij, die gehoopt had in aanstaande herfstverkooping. Dat bracht de bakkers aan ’t pruttelen, wat zij Zoo werd hun pruttelen een s!i ijd tot in ’t oneindige, een roosten met lanx vuur, een speldeprikken zonder genade. D ch zij waren wijs genoeg om te zorgen, dat hun kwikkelen het werk niet hinderde. Altijd voort maakte de bakkerij De drij Koningen goede zaken en de ponk weid grooter en grooter. Als de eene of de andere soms door een al te bitsig wooid zijnen tegenstander liad boos ge maakt, werkte deze dan zijne gramschap met en sprak stil tot baar zelven eene oorveeg uit op Beerken, onder voorwendsel dat hij altijd in den weg liep. De dikke jongen maakte zich ook zoo gauw mogelijk uit de voeten, als hij zulk onweer voelde naderen. Waren de pruttelaars bezig met het deeg in den trog te beslaan, dan kletsten zij de stukken zoo geweldig op elkander, dat de ruitjes der bakkerij in de looden raampjes daverden. Ander maal kregen de houten schraagstoeltjes of de i ijzeren bluschpot het te kwaad, en werden door den eenen omvergeschopt. De andere raapte ze op zonder iets te zeggen. De bluschpot droeg i zonder uitkooperii den 15 October 1911 gekozen i welke den eed volgens artikel 61 der wet hebben afgelegd en deze akte met oens hebber oender- teekend. En nu weerklinkt heel solemneel dat de ge welven der raadszaal er van dreunen In noame der wet zijt gij definitief aange steld. Miel die schettert van lacnen en knipt een oogsje langs bieren een oogsje langs daar, maar vijf minuten zwijgen is lastig en eindelijk roept hij triomfankelijk uit We zin nu geheel alleene oender us! Vive la calotte! Alleen applaudisseeren, zelfs Bertje die bezig wa: zooals gewoonte met ventjes en wij vetjes te teekenen op het blad papier dat voor hem ligt en die van verschot van Miels uitschote zijn potlood laat vallen. En winne nu, vraagt Monken. Attends je viens, zegt Theofie), ’k moeten toch eerst met het deze klaar zin. Voilé, c’est tait. ’t Is nu de kiezing van een schepen, eh Theo- fiel? vraagt .lanljie. Awol minheers, ge goal gidder allemoale een stik wit papier kriggen en je goat doarup de noame schriven van den deenen da je verkiest. Zij bezien elkaar een oogenblik om zich de voorgespelde les goed te herinneren want ze vreesden d’écervélés, ce petit groupe qui sa forme pour contrarier tout ce que les vieux veulent, zou Pietje zeggen. Maar de les heeft een heilzamen invloed gehad; geene wraak, hoewel de lust er toe bestaat, doet zich gevoelen en Pietje wordt met 10 stemmen en 1 wit briefje herkozen als schepene. Leve de ridder! roepen er eenige. Maar van waar komt dat wit briefje? In den tijd was dat verstaanbaar, als den liberaal er was, maar nu O Pietje, wat hebt ge de kaarle gemist. Zijn al de andereu, zooa’s ’t Brilleventje of Thomas of Miel, ja, ja Miel, dan allen te dom om schepene te zijn? O, Pietje, sympathiek onder de sympa- thieksten, kondet gij dan geen blijk uwer sym pathie geven en stemmen voor uwen boezem viend ’(Brilleventje? Deze, mompelt iets tusschen de tanden, iets dat wil zeggen ge moet daar vermilleraenten stommekl... voren zin. Pietje zweert en. tralala ’t affdren is klaar, alles is in orde. En nu de tabel van volgorde. Aan ’t hoofd komt Janljie, Pietje en Jultje, dan Pol, Monken, ’t Brilleventje, Miel Bertje, Micheltje, Leonsje en aan sfeertje Ttiomas. Als Ttiomas moet springen om aan den kop te geraken, ’t zal een ferme sprong zijn om te doen. T Is waar dat men al schaverdijnen ook verre kan geraken. Heeft er niemand aanmerkingen tegen de tabel van volgorde te maken? vraagt Janljie. Algemeen stilzwijgen. Niemand? vraagt Theofiel. Niemand... adjugé, met algemeene stemmen goedgekeurd ’t Is te wenschen dat het dikwijls alzoo zijn zal, zegt Jultjie, terwijl hij Thomas op zijde beziet. En nu de berekken, .Minheers, zegt Janljie en dat is een delicate kwestie. Thsofiel en ik, we hebben alles op zijn beste gearrangeerd en ik vele zichtbare sporen van zijne groote leidzaam- heid, en aan de schraagstoebj s werd er meer dan eens een pikkel gebroken. Degene, die het gebroken voorwerp dan hersteld?, deed het ge woonlijk in het zicht van den anderen, als wilde hij hem doen begrijpen is de eene dwaas ge noeg om zijn eigen goed te breken, de andere moet wijs genoeg zijn om het te maken. Na zulke daden kwam er gewoonlijk voor eenige uren wapenstilstand. Als Siska van uit de keuken een buitengewoon gerucht in de bakkerij hoorde, wam zij tot aan de achterdeur en bleef e n oogenblik den strijd afluisteren. Als zij dan opeens Beerken hoorde builen, die zijne gewone kwittancie gekregen had, of een voorwerp hoorde omver tuimelen, huiverde zij Zaterdag avond had da man zijn loon ontvan gen. Zijne vrouw had hiermede verschillige winkeliers betaald, zoodat er nog een zevental franken overblesen die dienen moesten om de buisiiuur te betalen. Dat moeten de stoutmoedi ge schurken geweten hebben. Zij hebben geen minste spoor achtergelaten. De policie is echter overtuigd .lat men hier met geene gewone ban dieten te doen heeft. Zij moeten goed bekend zijn met de gewoonten en gebjuiken der familie Wuytack. Zij moeten daarbij geweten hebben dat de man Zaterdag avond zijn veertiendaasch loon ontvangen had. Anders hadden zij geen het minste belang van bij een werkman binnen te dringen om er dief stal te plegen. Men hoopt de kerels te ontdekken. De bandieten hebben de deur niet moeten open breken. Wuytack had de deur niet op slot gedaan toen hij naar de kerk ging. Het parket wordt verwacht. Drama. Zaterdag nacht had ia de Molenaystraat, te Teraing, een schrikkelijk dra ma plaats. In nr 53 dezer straat houdt Marie Jacobin, echtgenoote Van Bezaniy, een kosthuis die door werkleiden bezocht wordt Onder dezen bevindt zich Jan Verhoeven, mijnwerker, 21 jaar oud. Daar de herbergiester aan Verhoeven, die dronken was, drank weigerde wilde hij zij e bazin te lijve gaan, doch de andere kostgangers sprongen toe en wilden den woestaard buiten drijven. Eensklaps nam hij zijnen dolk en bracht vrouw Van l>e aniy eenen vreeselijken steek in de richting van het hart toe. De ongelukkige plofte dood ten gronde. Een geneesheer ontboden kon slechts den dood vasts'ellen. De moordenaar, die de vlucht genomen bad, werd Zondag morgen aangehouden. Vreeselijk drama.Dinsdag mor gen werd ie bevolking van de St Pieterswijk te Gent in opschudding gebracht door eene gruwe lijke misdaad waarbij het slachtoffer het leven liet en de moordenaar zelfmoord pleegde. Op di-n hoek der Flobertstraat en St-Amand- straat, in de herberg a In bet Oud Gieterke woont M. Hector Buyle, herbergier en schoen maker. Sedert Zaterdag, dus vier dagen geleden, had hij aan Augusla Tomme, 30 jaar echtgenoote Philips, die *an haren man gescheiden leeft, eene kamer verhuurd, gelegen op het eerste verdiep, en uitgevende in de Sint-Amandstraat. Deze vrouw woonde daar alleen en de bewo ners van het huis wisten niet dat zij met iemand in betrekking was Rond 9 ure was Hector Buyle, die zooals wij hooger zegden, schoenmaker van beroep is, naar boven gegaan om leder te halen Toen hij voorbij de kamer ging, welke Augusta domme betrok, zag hij de deur tegenaan slaan en bemerkte dat nevens het bed iemand op den grond lag. Denkende dat de vrouw in onmacht gevallen was, stiet de deur open. Een vreeselijk schouwspel vertoonde zich aan zijne oogen. Nevens het bed op een oorkussen, geheel met bloed geverfd en midden eenen groo ten plas bloed, lag de vrouw in nachtgewaad met afgesneden keel ten gronde. Nevens haar lag een manspersoon die insgelijks de keel was overge sneden en bloedde. Hij slaakte een aangstkreet, welke de aandacht zijner vrouw trok, snelde den trap af en liep lan s zijnen winkel de straat op om hulp roe pende. De policieagenten Kallaert en Van Laer, op de en verwittigden dadelijk den heer Wauters adjunkt- policiekommlssaris van de 5' wijk, die na enkele stonden ter plaats kwam, de woning deed sluiten en de geburen die reeds in huis waren, deed verwijderen. Middelerwijl was M. Jules Piret, militaire ge neesheer, wonende schuins over het huis der misdaad, in de St-Amandstraat, op het geroep der geburen toegesprongen, om zijne hulp aan te bieden. De geneesheer stelde vast dat de vrouw reeds een lijk was, doch dat de zelfmoordenaar, die zich ook eene gapende wonde aan de keel bad toegebrac t, nog leefde. M. Wauters verwittigde dadelijk het parket. Het was den magls raten onmogelijk den zelf moordenaar te ondervragen; met de meeste voorzorgen werd deze met het ziekenrijtuig naar het gasthuis o<ergebracht. Een onderzoek in de kamer gedaan leidde tot de ontdekking van het vreeselijk wapen waar mede de gruwelijke misdaad gepleegd was, een groot slaehtersmes. De bewoners van huis werden ondervraagd en dezen konden niet uitleggen hoe de man daar op de kamer gekomen was. Zj verzekerden echter dat hij daar niet gesla pen had, zulks werd vastgesteld, doch de echtge- nooten Buyle denken dat de moordenaar langs de deur van den winkel zal gekomen zijn en ongemerkt naar boven is geslopen. Wat daar is voorgevallen, is tot hiertoe nog niet met zekerheid vastgesteld, doch men denkt dat de moordenaar na zich van zijnen overjas en schoeoen te hebben ontdaan, zijn slachtoffer in den slaap uit het bed zal genomen hebben en kussens op den grond heeft gelegd waarop de vermoordde met haar hoofd rustte. 24 Jan. Beun Marlial Marcel, zoon van Cesar en Rosalia Pyliser. Sedert 1 Januari 1912 11 geboorten. STERFGEVALLEN. 24 Jan. Vansevenant Karei Lodewijk, oud 75 j. 10 m. en 8 d. zoon van Pieter Jan en van Ludevica Cecilia Vande Casteele en echt genoot van Joanna Maria Decoster. Sedert I Januari 1912 4 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Demeester Seveer Richard werkman, en Riet- haege Pharailde Mathilde zonder beroep beiden te Nieuport. zal de aanbesteding van schrijnwerk en binnen werk plaats hebben beraamd op 2 miliioen. Be studies voor het opmaken van droge dokken zijn aan den gang, droge dokken die verscheide ne millioenen uitgaven zullen vergen. In de Panne zijn de studies voor het maken van de nieuwe haven aangevangen, en het schijnt dat de werken in 1913 zullen beginnen. En te Nieuport, hoeveel millioenen zal men daar verteeren? Men zal er eene kuischbank maken, eene kromme hoek uit d’haven wegnemen en men voorschrijft dat men de Westerestakade zal ver maken en de kaaimuur voor de stad wat verlengen. Men zal dus in 1912 in de andere havens en op de belgische kust (Nieuport niet inbegrepen) voor ten minste 10,372,000 franken nieuwe werken uitvoeren, en te Nieuport geen cent meer dan vroeger was besloten. Is dit geen wraakroepende schande? En als men dan nog ingaaf, dat onze haven ver de kroon spant, voot wat aaangaat den vooruitgang onder opzicht havenbeweging, dan kan men zijne woede niet verkroppen, en niet nalaten degenen openbaar te laken, die zulken wantoestand dulden; dan kan men ook niet begrijpen dat een enkele Nieuportenaar nog zijne stem kan schenken aan hen die onze moederstad zoo verraderlijk, zoo stiefmoederlijk behandelen. De Etoile Beige die onpartijdig die werken bespreext schrijft over Nieuport a Die haven, die hed n onder de bloeiendste mag worden gerekend, bezit slechts heel primi tieve of verouderde zeeinslallatien, en het. zal hoog tijdzon, indien men da schoons uitbreiding der zeevaartmaatscheppjen die er hun zetel hebben, niet wil tegenhouden, een Volledig programma van algemeene verbeteringen uit te voeren Dat het Stinkerlje eens op dit alles antwoorde, doch het zal er zich wel van wachten en voort gaan mei liegen en bedriegen, boften en stoffen. Wij van onz-n kant roepen eens te meer luide schande over het katholiek gouvernement, tien dubbele schande o^er ons lamlendig gemeente bestuur, dat dien ellendigen toestand laat voort duren en niets doet om onze rechten te verdedi gen en te eischen. Ook drukken we de vaste hoop uit, dat binnen kortan tijd, ills Nieuportenaren die met de belangen onzer sia l goed meenen, zich zullen weten te wreken, en onze vrienden doen zegepralen, van wie we niéts dan veel goed zullen hebben te verwac ten. De moordenaar moet met zijn slachtoffers mes met vreeselijk geweld te werk zijn gegaan. Hel hoofd hing slechts nog met eenige vezels vast. Eet oorkussen was rood van bloed en langs onder het bed weggevloeid. Daarna heeft de moordenaar zich nevens zijn slachtoffer nedergelegd en na zich eene diepe wonde in de keel te hebben toegebracht, het wapen onder het bed geworpen. De moordenaar is Isidoor Van Hoecke, wonen de Uilkensstraat, 83, gehuwd met Maria De Vos en vader van 5 kinderen, waaronder 3 dochters en 2 zonen. De man was een verkwister; de vrouw is integendeel oppassend en werkzaam, evenals bare kinderen. Eenigen tijd geleden, was de vrouw verplicht haren handel op den naam barer oudste dochter, een 23tal jaren oud, over te zetten, daar de man niet wilde werken en het zuur gewonnen geld verbraste Van Hoecke had sedert eenigen tijd kennis met zijn slachtoffer, Augusta Tomme, echtge noote Julien Philips, die sedert 20 December laatst de echtelijke woning had vallaten en -le echtscheiding had gevraagd. De vrouw heeft gewoond in het Roozendaalke in de Bagattenstraat en was Vrijdag uit Rijsel teruggekeerd. Zaterdag was zij eene kamer bij Henri Buyle op de St-Amandstraat komen huren. Vrouw Philips had geene kinderen. Al de nieuw gekozenen hebben nu gezwoeren. Jantjie staat recht en plechtstatig, zooals het een Leeuwenridder betaamt, leest hij de volgende digt Jultje) Algemeen bra’ o! Thomas buigt en verklaart zich vereerd. 2’ Financiën. Ook in den tijd hield hij zich vele bezig met de kluiten te tellen van de klutte- gaze Thomas is dus beslegen in de financiën, en zal voorzeker n’ goede klulteteller zin en ’k stelle voren... t Is niet noodig, zegt Miel. Mei algemeene stemmen, roept Monken. Zeer geflatteerd, zegt Thomas. 3’ Openbaar onderwijs. Leonsje kent goed latijn evenals uzzen Michiel die ook van dat berek deel maakt, want Michiel is een geleerde vent In d’boepsls en deduggen. Bravo Leonsje, roepen zeallemale. Gekozen! 4° Bibliotheek. Daar moet Leonsje bij z jn. Al die-studenten kennen goed die schimpbladjes zcoals Le Sifflet en ’t zijn zulke blsdjes die op da liberalen en de socialisten kappen dat wij voor de bibliotheek moeten aankoopen. En mi zijn wij klaar met me' alles. Gaat gij hen de les spellen of moet ik het doen? vraagt Theofiel. Laat maar, zegt Jantje, ’k heb het goed buiten geleerd. En hij begint alzoo Minbeers, we zin widder nu geheel alleene. k Zin toch zoo bljjde dat dtn anderen buiten ia en Theofiel ook. ’t Is spijtig dat het niet lang meer zal duren of er komen er vijf in, in de plaats van een, zucht Thomas. Als er maar geen zessetf zeven zijn, want met dat algemeen stemrecht en die evenre dige vertegenwoo digtng zullen wij gauwmeugen met eenige opkramen. ’t Za! toch fk niet zijn, zegt Miel. Noch ik, zegt Monken. Och heere, zuchten Bertje en Michiel en... Silence, schreeuwt lang Pietje, ge doet me huiveren van schrik, ’k Heb de pouvante in mijn lijf als Ik erop peins. Ge zoudt gidder een rnensch uit zijne redivoeringe smitten zegt Jantjie en hij gast voort 'k Verhope wel dat gij lie allemoale alles zult goedkeuren zoeals Theofiel het vroeger met ge wev-t wel wien en thans met Pousse Carette arrangeert en schaveelt, ’t Is toch zoo gemakkelijk als gidder allemoale knikt en de vergaringen zijn toene vro- g gedaan. t Is best oek dat ’t niet lang en duurt zegt Pietje die ook iets moet zeggen; vroeger werden er alszanne stokken in t Wiel gestoken, wij moesten vechten en strijden als leeuwen, maar dat zal nu gedaan zijn, niet waar, Thomas! Ja, zegt Thomas, ’k heb in den tijd dat ik nog dir..., ’k heb vroeger, wil ik zeggen, wel dikwijls gezeid aan al die het hooien wilde dat ik al dik wijls Mijnheer De Jaegher gelijk gaf en met hem zou gestemd hebben, maar ds tijden zijn veran derd, nu dat gij mij hier opgeuomen hebt zal ik al stemmen wat gij wilt. Te beter zegt Miel en nu ontstaat een oorver- doovend handgeklap en luide toejuichingen bij de 999 publiek en de 11 van de raad, want Jantjte plakt ook mee. De zitting is afgeloopen, T spel is gespeeld. ’t Brilleventje met zijn snikkenden vriend gaan arm en arm naar huis. Een batje dat het van den nuchtend geweest is in de plaatse van d’achternoene. Van winne? vraagt vriendje al trappelende. Wel, nu gaan we algelik van d’achternoena lijk gewoonte per velo naar Oostende kunnea rijden om us te veramuseeren En rtjden, rijden is toch zoo plezant! En fier trokken ze allen heen; Theofiel was kontent; Jantjie preus lijk een katjie en Mlehiel zegde Over zijne welgelukte, schitterende redevoering. Nu ga ik een druppel pakken, e* dan ga ik de vespers gaan zingen. Jaarlijkach. feest der Kleine Har monie.Zondag was die jongelingskring in veile feest zij vierde immers de jaarlijksche St-Cecilia, die door bijzondere omstandigheden tot dien dag was uitgesteld, en waarlijk, wa hebben bij dit verschuiven niats verloren! Na’s morgens de traditionaeele stadswandeling in da beste voorwaarden te hebben gedaan, was de moeie zaal van ’t Duyenenhuis om 5 ure stampvel kunstminnende dames en heeren. En waarlijk het Concert was uitgelezen! Wist da heer J Vandamme van Oudenaarde de zaal onder zijne schoont krachtige basstem ta doen dreunen en de toehoorders mede te slepen, de heer P. T., insgelijks van Oudenaarde, en die we met zooveel genoegen alhier opnieuw moch- tee aanhooren, wist de tegeuweordigen door zijne uitgezóchte kluchtliederen in blijde stem ming te brengen. Langs een anderen kant, teon dan de heeren J. Delporta en E. Bilo, solistan bij de kapel van het 4’ linieregiment te Brugge, hoe ze de ware kunst bezitten beurtelings in hunne airs varié aan hunne speeltuigen nu eens naelo diseh, dan eens snel opeenvolgende, doch hel derzuivere noten te onttrekken, terwijl ze door hun prachtig duo de zaal in wrare verrukking brachten De Kleine Harmonie bleef ook niet ten achteren, «n voerde met veel kunde een drietal eehoone stukken uit, en vertolkte voor het laatste eene mooie polka chantée die tol tweemaal word gebisseerd. Het klavier werd gehouden door den heer F. De Jaegher-Paul, die mat immer evenveel be reidwilligheid en talent zich van zijne taak wist te kwijten. In een woord, een uiterst aangename avond stond, en voor dewelke we al de vertolkers, van ganscher harte gelukwenschen, en onzen welge meende» dank toestuurden. Het bal was, het kaa niet beter, bijgewoond, vermakelijkheden wisselden elkander af, en het was ender den besten indruk dat allen huiswaarts togen, sommigen wanneer den dag van maandag resds aan ’t krieken was. Brand. Vrijdag avond, rond 10 ure, ontstemds in de loods van den luchtvaarder M. Walter Bulot, gelegen Ooefeningsplein, te Door nijk, brand. Het vuur dat volgens de verklaringen der eerste getuigen ontstaan was langs den rechter kant der loods, breidde zich op schrikbarende wijze uit en na weinige stonden stond de loods in vuur en v!am. Op het eerste noodgeroep snelde eene ontzag gelijke menigte naar het Oefeningenplein en had de policie de grootste moeite de menigte op afstand te houden. De pompiers waren ook spoedig ter plaats doch hunne tusschenkomst was vruchteloos. De loods stortte met groot gedruisch in en weldra bleef van gansch het gebouw waarin zich drie vliegtoestellen van eigen maaksel van M. Bulot, schroeven, motor, en andere benoodig- heden, niets meer over. Alles was de prooi der vlammen geworden De hond die in de loods waakte, ward ver koold van onder de puinen genaaid. M. Walter Bultot had gehetd den dag in zijn haagaar gewerkt, had deze om 7 ure verlaten en niets verdacht bemerkt. De oorzaak is onbekend. De schade door ver zekering gedekt wordt op 40.000 fr. geschat. Liefdedrama. Zondag ochtend, om streeks 5 uur, werd de Bonneelstraat, te St Joost ten-Noode, door een drama in opschudding gebracht Kort geleden had zekere X., 23 jaar oud, wo- Te Blankenberge zal men de groote spring- bassijn verdiepen (40,000 frank), aanlandings- plaatsen maken voor reddings- en tuibooten (35,000 fr; nk) Daarbij zal men er 67,000 franken besteden aan verbeteringen van den visschers- bassijn. De groote laan (boulevard) tusschen Zeebrugge en Blankenberge zal 500,000 franken kosten, en deze tusschen Zeebrugge en Heyst 420,000 franken Van Blankenberge naar Oostende zal de groole macadamweg nog worden verbeterd en hersteld, uigaven 100,000 franken, en men zal eene nieu we weg aanleggen tusschen Breede en Wenduyne voor de zware wagens (350,000 franken). Te Oostende versterkt men degroote kaaimuur der nieuwe haveninstellingen (300,000 franken), i maakt men de groots baragebrug te Slijken (meer dan 2 miliioen) en is men bezig huizen op t en de sluis t wachters van de sluis Demey (170,000 franken). Het metselwerk der groote nieuwe zeestatie is voleindigd en heeft 2 miliioen gekost, onlangs bij een uitstapje medegenomen had, en het glas en den langen wijzer gebroken had. Als Mol dat ontdekte, was hij met gebalde vuisten naar Guul gevlogen, en stak ze hem woedend en vloekend onderden neus. Doch daarbij was het gebleken. Hij verweet Guul, dat hij bet express gedaan had, omdat zijn eigen horloge niet docht, en hij jaloérsch was over het zijne. Ztj hadden elkander vreeselijke verwijtfngen naar ’t hoofd gegooid, zoo erg, dat Mol er van doorgetrakken was naar Floesberge bij zijne getrouwde zuster. In ’t weg gaan had hij Guul bedreigd te zuil n scheiden en alles door den notaris te zullen laten verkoopen. Mol was reeds dagen weg In den beginne had Guul gehoopt, dat zijn broeder seffens zou terug komen, maar, als hij antwoorde, dat hij na drie dagen nog niet verscheen, begon het hem ge voelig te spijten, dat hij zoo bitsig was geweest, en de gedachte begon ook b$ hem op te komen zijnen broeder te gaan halen. Siska was dan nog de ongelukkigste van het huis. Zij had nu en dan geschreemd bij de geburen, en als zij over dag In de keuken alleen 1U t ÜO8cn waren vele boom was. Aerkocht men om te scheiden de bakkerij, schors geteekend. Met esne bijl had en kwamen er vreemden wonen, dan zou zij - bast afgekapt en een cijfer in ’t rood waarschijnlijk moeten verhuizen En zij zag het schreven. Dat waren hoornen, aangeduid voorde armenhuis in ’t verschiet; zij, die gehoopt had in aanstaande herfstverkooping. de bakkerij te mogen blijven tot aan haren doo 1. j Dat bracht de bakkers aan ’t pruttelen, wat zij j sedert lang nu niet meer gedaan hadden. (Wordt voortgezet/. rust en gevoel waren niet In staat diep door zqne dikke laag vet te dringen, en zoolang hij ’s mid dags en’s avonds zijne opgehoepte telloor ge stampte pataten en zijnen schotel pap kreeg, zoolang ’s morgens zijne twee dikke masteluinen boterhammen bij den kom koffie lagen, en te vier uur zijn vesperbrood, kon het overige in da we- reld hem maar weinig schelen Mol trok den vierden dag van Guuls afwezig heid zijne frak aan, nam zijn mispelaren wandel stok, en ging om zijnen broeder naar Floesberge In ’I Walenland. Als de twee broeders elkaar zagen, hielden zij zich alsof er niets tusschen hen gebeurd was. Zij spraken over verschillige dingen en als ten laatste Guul aan Mol vroeg, of hij weer meê naar Brakel ging, zeide deze ja zonder voorwaarden te stellen. Zij namen belden afscheid van hunne zuster en hunnen schoonbroeder en begaven zich op weg door het bosch te Floesberge naar Brakel Onderweg spraken zij niet veel, waar schijnlijk om het pruttelen te vermijden. Op eene plaats in ’t boseh waren vele boomen op de men den l erop ge- BagaciBHWMaa m. 12,— door 29 TOiwwmi mj»Miu.in -2—tr-^i jmigmiiji ll. i mimui

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2