Sunlight lit PaCTTBLlARS Ï.U llliikfi BELANGRIJK BERICHT Pieter Oumont-Dansercaer Aannemer van openbare werken. Uil de Chronique des Travaux Publics Zullen er plaatsen genoeg zijn? Gemeenleraad 19 Januari 1912 Men vraagt h.^£U’" boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. Andermans geestigheid Nieuws uit Nieuport Uit het Staatsblad Binnen- en Buitenland. Land- en Tuinbouw Hoogwater te Nieuport ’s morg. 12,*5 1,45 2,31 3,13 3,51 4,28 5,07 Burgerstand van Nieuport Havenbeweging Januari Ingekomen ten van’t land gesticht en welker aanhan -<& «- 24 29 30 van MENGELWERK 5 fluweelen vest met kleine bloempjes. (Wordt voortgezet/, Men verwijt aan Balten dat hij zijn zoon te jong laat treuwen. Wacht, zegt men hem, tot dat hij wat verstandiger geworden is. Maar dan zou hy Biet meer willea trouwen, antwoordt Balten. schen priester door wien hij als een tegen strever, als een vijand wordt beschouwd en behandeld? Neen, niet waar? dat is niet meer en dat is alleen de schuld van den politieken priester, die misbruik maakt van zijn zoogezegd geestelijk gezag om wereld- schen politieken dwang uit te oefenen. herrebekken waren Jan Kolve bad alles afgeloerd en lachte dat hij schokte. 9 10 door O»1 ER WATTEI savonds 1,21 2,08 2,53 3,32 4,10 4,47 5,28 5 6 Een groot ondernemer van Oostende M. Smis- Valcke is er in gelukt verscheidene hooggeplaat ste belgische en fransche personen tot een soort Willemsfonds. De bloedende afdeeling van het Willemsfonds alhier, biedt morgen zondag 4 dezer aan hare leden een groot Concert aan. Bevens vreemde kunstenaars zahen tal van juffers, dames en tooneelliefhebbers van stad er hunne vereerende medewerking aan verleeuen. De leden zullen er muziek, zang, alleen- en tweespraken alsook een kluchtspel ten gehoore krijgen. Een feest dat voorwaar ongetwijfeld, de moei- lijkste» zal bevredigen. De heer Pieter Diagens, klerk bij het Beheer van Bruggen en Wegen die eeni- gen tijd geleden met het beste gevolg zijn naam had afgelegd voor onderbureelover ste, komt in die hoedanigheid bepaald benoemd te worden. Hartelijk proficiat! Ziedaar eens te meer de degelijkheid bewezen van het doelmatige onderwijs dat in Staats Middelbare Scholen en Athe neums gegeven wordt. behenigste klerikale propagandist, nacht in de menigvuldige werken op al de pun- en dag in de bres; hij maakt ons hatelijk bij het volk; hij beziet ons den dag der gers geplaatst zijn onder de rechtstreek - kiezing en ook wel anders met oogen die sche afhankelijkheid, onder de wezenlijke vuurpflen zouden willen schieten om ons voogdij der kopstukken, gewillige uitvoer Handel en Scheepvaart. 12 st Klippan in ballast. 16 st. Leona in ballast. lost Clara met 950 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 17 Kutter Post Boy met ledige vaten voor Handel en Scheepvaart. 23 Barge Mary en Kate in ballast. 25 Kutter Post Boy met ledige vaten voor Handel 25 st. Saga met 300 ton cokes voor Handel en Scheepvaart. 26 st. Clara in ballast. 31 st. Knippla met 500 ton cokes voor Handel en Scheepvaart. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 7 Donderdag 8 Vrijdag Zaterdag 4 Februari Ik heb de eer te laten weten aan de Hoeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Guul zei dat de venditie zou plaats hebben den 16 November aanstaande. Zij kochten elk jaar in dat bosch brandhout voor de bakkerij. Mol antwoordde dat de 16 November een Zondag was. Guul wierp tegen, dat hij den plak brief had gelezen, en dat hij wel gezien had, dat het op ’nen Maandag was. Dat kan zijn, dat op ’nen Maandag is; maar de 16 November is geen Maandag riep hij uit. Guul hield het tegenovergestelde staan. Dan haalde Mol uit de achterpanden van zijne frak zijn kerkboek om den kalander te raadplegen. Als hij gezien had, dat hij gelijk had, dat de 18 November een Zondag was, slak hij zijn openge slagen gebedenboek tot onder neus van zijnen broeder en riep gram Kijk ’ne keer hier, ongeloovige Thomas! De andere wilde er niet naar zien; maar ver zekerde, dat hij het zoo gelezen had. Dan had de notaris zich vergist, of bad de drukker eene fout gemaakt, meende hg. Nu. voor later De nuttige lijfrent- gilde hield zondag 11. hare eerste jaarlijksche algemeens vergadering. Met genoegen mogen we zeggen dat de toestand dier maatschappij bevredigend is, en ze op vaste basis is ingericht. We kunnen niet genoeg bij eenieder aandrin- g«a zich bij die belangvolle instelling als lid te laten inschrijven. Werklieden, zorgt voor uwen ouden dag, ge denkt dat het een plicht is voor u zelf te zorgen •n u tegen alle gebeurlijke armoede later te vrijwaren, spaart terwijl gij nog in volle leven dlgheid zijt, alle maanden eenige stuivers, en Wij hebben de gelegenheid gehad, on langs, te doen opmerken dat de naturali sation van vreemde onderwijzers en pries ter goed op gang waren en dat de klerikale scharen er zich merkelijk zullen door vermeerderd bevinden tegen den grooten kiesveldslag van Juni aanstaande. ’t Zwart leger was tamelijk talrijk nochtans. Maar men begrijpt dat, gezien de belangrijkheid van den inzet, de kleri- kalen niets verwaarloozen om zich ’t wel slagen te verzekeren. Tot welke propaganda is niet in staat zoo’n leger dat samengesteld was, bij de laatste volkstelling, uit 37.923 paters en nonnetjes over verbazend groote rijkdom men beschikkend, en uit 7.435 pastoors en kapelaans, allen, met eene treffende tucht, gehoorzamende aan de bevelen van hun oppergeneraal de kardinaal van Mechelen, die zelve zijne onderrichtingen van Rome ontvangt? Al die Kerkdienaars worden overigens met veel ijver een soms wat baat/uch tigen ijver bijgestaan door de jongelie den bijzonder tot den strijd bereid hetzij in de colleges, hetzij in de patronagiën; door de ambtenaars die eene buitenge woon snelle en onregelmatige bevordering te danken hebben aan hunne klerikale omgangen; door een groot getal vrouwen die langzamerhand ingelijM zijn geweest Huygebaert en C°. 11 Barge Princess May met 180 phosphate voor j "SUNLIGHT-Zeep maakt de wasch kinderspel voor het mdsje van 14jaar.en oeeft aan het lijnwaad die frfsche aan» grename reuk van 't buiten. de verlenging te stort ze in de lijfrentgilde, later zult ge over u eigen tevreden zijn, en u een schoen pensioen bezorgen. Werklieden! gedenkt dat niemand in het vervolg het ouderdomspensioen zal genieten die in de lijfrentkas niet heeft gestort. Burgers, vei meerdert uw inkomen later, en maakt van heden af deel van Nu, voor later. Ouders, zorgt voor uwe kinders, en maakt ze lid van die zoo belangwekkende maatzehappj. Hoe vroeger ge begint te storten hoe kleiner de maandelijksche bijdrage moet wezen, om later een behoorlijk pensioen te trekken. De kinders mogen lid worden van af den ouderdom van 6 jaren Luistert allen naar onzen goeden raad, en neemt ten spoedigste inlichtingen bj het bestuur van Nu, voor later Nieuport Nieuport heeft veleden week het bezoek ontvangen van hooge beamten van Bruggen en Wegen, gelast door den heer minister Vamle Vyvere verslag te maken over den kaai muur gelegen voor de bestaande hangaars onzer stad en die op een gedeelte zijne lengte in zeer bedenkeb’ken toestand verkeert sedert eenigen tijd. Nieuport evenals Antwerpen en Oostende waar de kaaimuren ook vooruitgeschoven zijn, ziet zijnen kaaimuur vooroverhellen en uitglij den. Men zal, zegt men, seffens maatregelen nemen en aan de herstelingswerken van dezen muur welura beginnen. Dat men zich spoede indien men niet alras hetwerk wil zien vernietigd zijn. Het is zooveel te meer noodig aan dien toestand degelijke verbetering te'brengen daar de zeevaartbeweging nabij deze kaai zeer pruk is mits bijna alle schepen daar komen aanlanden. Tot daar de Chronique des Travaux Publics Wij voegen er echter bij Zal er onmiddellijk naar doelmatige middelen uitgeziën worden? zullen die onverwijld aangewend en uitgevoerd worden? of zal het weer zijn, zooals het gewoon lijk gaat als er kwestie is van Nieuporl; ’t is te ^al er veel beloofd maar weinig gedaan worden? Wij wachten. Uitgevaren 3 sL Clara met 950 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 4 st La Flandere in ballast. 6st. Spsernpoint in ballast. 10 st. Svenske in ballast. 11 Barge Shamrock met 150 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 11 Barge Wimfred met 135 ton macadam Handel en Scheepvaart. 11 Barge Hebernia in ballast. 11 Barge Brit aaie met cement en glas, verzorgert ders van de onderrichtingen der geeste lijkheid Bij die onderneming van klerikaalma king van ’t land voegt zich degene, ter- zelvertijd geleid, van de klerikaalmaking der ministeriën en der belangrijkste be sturen. Maar, indien de klerikalen, tot in deze laatste tijden, een schijn van eer baarheid hadden behouder, zij hebben zich heden zonder schroom ontdaan van den kommer der menschenpraatjes. Zij gaan eene onge- (vrij naar ’t Stinkertjej Voorzitterschap Jantjie. Afwezig Mieltje en Berfje. Jantjie. Theofiel ik bid u geeft lezing van ’t proces verbaal der vorige zitting ’t verslag van 't Weekblad niet wel te verstaan. Theofiel voldoet aan Jantjie’s bede. Jantjie. Z'.n tr bemerkingen tegen den opstel van dat verslag? 7 Brilleventje. ’k Vraag het woord. (Algemeens verwondering) Jantjie. ’t Woord is aan u. 7 Brilleventje. Jean, ’k zin verwoon- derd van te zienen dat den telefoon ver millemt nten toch houten staken placeert voor dt n telefoon naar ’t huis van den zeekommissaris. Jantjie. A wol, er was niets aan te doenen. We mosten widder wel aan veer den. 7 Brilleventje. Hadt ge koppig geble ven en al je groote influcence gebruikt ge kunt altjemets niet weten of den telefoon geen ijzeren staken zou g> geven hebben. Jultje. Ge zijt niet op d’hoogte, mijn beste kameraad. Dat ge moest schepene zijn gelik ik dan zoudt ge weten dat er maar ijzeren staken kommen in steên van 60 duist zielen. En we zin nog zoo* verre niet hier, al zyn er vele goe werkers voor ’t vaderland. 7 Brilleventje. En in Oostende. Jultje. Daar zijn 60000 zielen in den zomer, al de jufvrouwtjesmeegeteld. Maar te Brugge, te Gent, te Kortrijk vindt men nog houten staken. Thomas. Pardon, cher collega. In den tijd dat ik nog directeur van de gaze was ging ik souvent naar Brugge en ’t zijn daar ijzeren staken. 7 Jultje. Te Brugge in den Meersen toch niet. Jantjie. De staken staan er, en gelijk ofdat zij staan geneert het toch niet vcL], 7 Brilleventje. Ik zou nog wat wiQen zegden. Ik vinde dat het niet noodig is alszanne dat schoon verslag over den ge meenteraad met kanten en boutjes hier in ’t begin der zittinge te lezen. We zijn widder allemoale geen renteniers; wij hebben ook onze bezigheid en ons werk. Daarbij er bestaan van die ambachten en foenctien die eischen dat men altijd thuis i is omdat de vrouwen niet altijd de klienten kunnen of meugen bestellen. Is ’t niet waar Miel? ’k Zijn zeker dat ge van men gedacht gaat zin; ge ziet wel, Minheers Miel heeft zeker djuste een boendeltje hout voor den oven moeten bestellen en daar mee is hij te laate. Nu ter zake; hoe korter dat wij hier alles trekken hoe beter. Daar bij ’t Nieuwsblad is toch onzen offlcieelen moniteur; en we kennen ’t proces verbaal voor dat ’t hier gekzen wordt ?au buiten vermits we zelf aan ’t Stickertje meewer- ken, verschyot daar sedert jaren djuste in gelijk of wider met Theofiel het op zijn pootjes zetten. We zouden kunnen bevelen want wijdoen nu toch alles wat wij willen, dat het eene hnlve uug voor de zitting op de raadstafel neeregelegd worde en dat er maar lezicge zou gegeven worden van den korten inhoud.. Jultje Een goed gedacht, waarachtif er is stof in u voor een schepene. Jantjie. ’k Vinde ’took goed Vroeger had een mensch nooit geen tijd om een slaapmutse te drinken voor den souper. Monken Maar, Minheers, is dat niet strijdig met de wet. Waf peinst gij daarvan Miel? Miel. Theofiel moet het weten. Jultje. Allons, allons, Monken, lulle- pas, hé! Jantjie. Awol, zoo gezei I zoo ge laan, ’k legge het voorstel ter stemrainge. En de tien knikkers knikken allen ja- Jantjie. Zijn er nog andere hamer kingen tegen het verslag? Theofiel. Ja maar pardon, al dat er is gezeid geweest en waren geene be merkingen tegen us verslag ’t waren nieuwe voorstellen die aan ’t orde van den dag niet, stoenden. Jantjie. Nu, nu, ’k heb me slecht geexplikeerd. Geene bemerkingen? Nie mand? Niemand? Adjugé, met algemeene stemmen goedgeknikt. f Wordt vervolgd.) Rhetorika. Met uiterst geneegen verne men we dat de wakkere maatschappij Rhelorika, die door de Kerstdagvertooningen haar faam in de gaasche streek nog zooveel heeft vergroot, en wier bijval zoo eindeloos is geweest in hare vier winter eptredingen, van het tooneeljaar 1911- 1912 een gansch bijzondere vertooning inricht op Zondag 3 Maart. Deze zal bestaan uit Moederhert, aangrijpend drama in 4 bedrijven, door Nestor De Tière, (dezelfde schrijver van de onvergetelijke Roze Kale), en Keizer Karei en de Berchemsche Boer, groot blijspel met zang in 2 bedrijven, door den nooit volprezen Van Peene. Die vertooning 6 bedrijven dus bevattende zal buitengewoon prachtig zijn, en is bijzon der aan alle tooneelliefhebbsrs aan te bevelen. Moederhert, vol diep gevoelen, van het begin tot het einde is treffend door zijne droevige waar- heidsvolle toestanden, terwijl het blijspel zonder den minsten twijfel een waar succes zal we zen. We zullen ons dus aan iets buitengewoons mogen verwachten, en we zullen met veel ge noegen de knappe tooneelspelers van Rhetorica terug aan het werk zien. Comiteit te vereenigen om betrachten van de Koninklijke laan Oostende- Westende langs Nieuport tot aan Duinkerke. De besprekingen zijn ver gevorderd en een groolsch ontwerp is op het punt te verschijnen. De overtocht der havengeul van Nieuport zou geschieden door eene groote wipbrug door elec- triciteit bewogen. ^De ontworpen laan zal 30 meters breedte hebben en tramspoorlijnen, weg in teermacadam, voetpaden enz. bezitte De electrische tramweg zou tot aan de Panne en Duinkerke verlengd worden. Het ontwerp zal ia min dan twee jaar tijds tot stand kunnen gebracht worden. Als ’t maar waar isl? Solirikkelijk drama. Maandag mor gen, rond 2 1/2 nur, heeft de genaamde Ferdi nand Passel, 24 jaar, wonende Han elstraat, 12, te Antwerpen, een moord gepleegd op dan soldaat Jan Boels, van het 8’ linieregiment. Passel heeft zijn slachtoffer een dolkmes in de borst geploft. De ongelukkige overleed schielijk. Daarna heeft de moordenaar zijn slachtoffer met een scheermes den hals afgesneden, en ook nog eene snede ov«r het aangezicht toegebracht. Vervolgens loste hij revolverschoten naar ’t 12-jarig broertje van Boets, den kleinen Karei, en naar de 18 jarige zuster, gelu kiglijk zonder hen te treffen. Op het gerucht der losbrandingen, liep vader Boets naar boven Toen vuurde de moordenaar insgelijks op hem en trof den man aan den lin kerschouder, naast den hals. De kogel veroor zaakte slechts eene vleeschwonde. De moordenaar heeft alsdan zelfmoord ge pleegd met zich een kogel in den rechterslaap te schieten; hij weid in hopeloozen toestand naar het Stuivenberggasthuis gebracht Het lemmer van het dolkmei, waarmede de moordenaar den ongelukkigen Jan Boets den steek in de borst toebracht, was 15 centimeters lang. Het slachtoffer is slechts 21 jaar; de soldaat was eenige dagen in verlof en verbleef in de ouderlijke woning. De moordenaar, Ferdinand Passel, was knecht bij Boets en bad 's Zondags eene woordenwisse ling gehad met vader Boets. Tijdens den nacht, toen elkeen leeds langen tijd te bed was, is de moordenaar opgestaan en heeft zich eerst naar de kamer van den zoon begeven. De misdadiger was gewapend met een I dolkmes, twee revolvers en eon scheermes. Uit het eerste onderzoek blijkt dat de misdadiger te maken, zooals zij hem genoemd had. Toen liep zij tot aan de achterdeur om hel goede nieuws aan Beerken te zeggen. Zij zijn daar, jongen! riep zij luider dan zij gewoon was te spreken. Beerken was bezig met in eene groote laap te bijten, welke hij met zijne tanden geschild had. Hij keek verwonderd op naar de oude Siska, om dat zij er niet uitzag gelijk gewounlijk, meende hij. Toen beet hij in der haast nog een paar malen in zijne raap en stak ze tusschen het stroo in de mijt om ze te verbergen. Vervolgens ging hij voort met in hel stalleken sioofhout voor de week te kappen, op zijn gemak neergehurkt, alsof er niets ongewoons gebeurd was. Alles kwam nu weer in den haak. De twee broeders waren nu weerom thuis en werkten en pruttelden als naar gewoonte. Door dien toer van Mol hadden de schavuiten van Brakel veel plezier gehad, en hield men zich in ’t dorp veel met de bakkers bezig. Zij w ren nu nog meer het mikpunt der grap penmakers. Eens werd er oor Jan Kolve een domoor van ’oen jongen naar de bakkerij gezonden met de complimenten van mijnheer den burgemeester of zij voor den volgenden Zondag geene pruttel - pastei zouden willen bakken. Het wasjui*t op ’t Slachthuis. Het Stickertje vindt het geradig eens te meer te moeten boffen, en ditmaal met de herstellingen die men aan ’t slachthuis uitvoert. M i dunkt, dat zij daar niet zoo hoog moeten mee oploopen; hebben de beenhouwers niet jaren en jaren lang geduld moeten hebben en wroetelen en mooschën zonder einde? Zij beter dan iemand weten wat. schade zij hebben geleden door de nalatigheid vaa stad, die reeds van over tien jaren verbeteringen had moeten toebrengen. Het Stinkerlje heeft dus nogmaals e-n schoone gelegenheid verloren te zwijgen, en we zouden het aanraden in het vervolg al d.e potjes gedekt te laten. Het zal alsdan zeer voorzichtig zijn. De vrije invoer van het vee. Met vrije invoer van vee en de duurte der le vensmiddelen hielden zich de wetgevende Ka mers in hunne jonaste vergadering onledig. Verscheidene sprekers behandelden dit onder werp en de achtbare minister legde diensaan gaande belangrijke verklaringen neder. De duurte der levensmiddelen! Ja dat is wel eens eene bespreking weerd. De veevoeders, vooral de krachtvoeders van den handel, die reeds aan hooge prijzen aangeteekend slaan, zullen nog zoo haast in prijs niet dalen. Granen, melen en koe ken van allen aard zijn peperduur en de hande laar zoekt voordeel uit den toestand te trekken. Verre zijn van ons ’t gedacht den verkooper in ’t ongelijk te stellen... dat is de handel en het staat de boer vrij eene keus naar goeddunken, tusschen al de krachtvoeders te doen. Om den veehouder die keus gemakkelijker te maken weze het hier gezegd, dat er nog altoos een kracht- voeder bestaat, dat voor paarden en r.unders een zeer gezocht voeder uitmaakt. Dit is het suikervoeder merk s sucrema Een dagelijksch rantsoen, samengesteld, met 2 3 k. van dit voeder, geeft de beste opbrengsten en is ui'erst voordeelig, gezien zijne lage prijzen en zijnesamenstelling. Wat meer is, het verschaft daa bij aan koeien, paarden en mestvee een uit muntenden staat van gezondheid daarover kan iedereen zijnen veearts raadplegen. Men neme wel in acht dat het wegens zijne onovertrefbare hoedanigheid is, dat dit gekend merk suiker voeder onlangs in de tentoonstelling te Charleroi het eerediploma bekomen heeft, de hoogste onderscheiding. LEX. Scheepvaart 25 st. Knippla met 650 ton rogge voor MM. Van- doorne, bezorgers Handelen Scheepvaart. 30 Barge Shamrock met 150 ton boonen voor MM. Vandoorne, verzorgers Handel en Scheepvaart. 31 Zeilschip leda met 170 ton boonen voor MM. Vandoorne, bezorgers Handel en Scheep vaart. Goa je-gaao! riep Guul toornig met de vuist op de toonbank slaande; goa je-gaan, mardjiune! of ge krijgt ’nen bustel op ouwen kop! En hij greep naar de birstels, die aan de zoldering hingen. De jongen vloog den trap af, en liep huilen de straat op, alsof hij den duivel ge zien bad. Beerken stond juist in den gang en zag het lustige spel aan. Hij lachte ook, dat bij zich krinkelde, iels wat hem niet dikwijls in zijn leven gebeurde. Hij scheen er nu leute late hebben, dat een ander zooveel kon verdienen als hij zelf Zulke grappen deden het pruttelen niet op ou den noch verminderen, integendeel, met de ja ren werden de pruttelaars nog slechter geluimd, nog sjagrijniger zooals men te Biakel zegt; juist alsof zij azijn dronken bij hun ombijt. Hoe onder zq werden, hoe magerder ook hun aangezicht werd, en hoe scherper hunne kin. Hun mond tras ingevallen, sedert zij hunne tan den begonnen te verliezen. Zij hadden beide zwart sluikhaar, dat zij overkamden, droegen eene lakensche klak, in de week eenen voor schoot en eene vest met bruine dismetten mou wen. Als ’t Zondag was, trekken zij hunne donkergroene lakensche frak aan en hun oud oogenblk dat Mol en Guul in den winkel aan ’t te dooden of weet ons met zoo’n tergende glimlach te bejegenen, die de kalmsten zouden doen opvliegen. Beziet ze in hun werk, beoordeelt hunne daden, gaat hen na in hun handel en wandel, beste lezers, en zegt ons dan of het voor een rechtzinnig, overtuigd libe raal nog mogelijk is den waren godsdienst te beoefenen teoals hij destijds door alle liberalen beoefend werd. Zegt ons of het nog mogelijk is dat een man met liberale princiepen zich wende tot den hedendaag- er tegenwoordig door met dwongenhetd die niet laat van nog al walglijk te zijn, maar die ons nochtans niet moet verwenderen. Die brave lieden zwelgen dubbele mondvollen in. Lievelin gen welke niet de minste aanspraak bezit ten, onbekwamen alleenlijk voorzien van aanbevelingen uit vrome middens, zien zich ambtenaars gebombardeerd in dit of dat gebied welk hun volkomen vreemd is Of wel, zij krijgen eensklaps, dank aan de heimelijke tusschenkomst van een pastoor, zulke uitstekende hoedanigheden dat men niet anders doen kan, dan aan hunne verdiensten hulde te brengen met hen in een sprong verscheidene trappen der regelmatige bevordering te doen over schrijden.... Dat neemt, hedendaags, veeleer veront rustende verhoudingen voor de gunstelin gen die nog te plaatsen blijven. Nooit zal de regeering genoeg veelopbrengende ambten vinden om alleman te kunnen bevredigen. Hoe zal zij het binnen kort aan boord leggen? Mol was weer in zijnen schik gekomen, omdat hij in de prulteliog geliik hal Virder spraken zij dan niet meer o^er de outverkooplng in ’i bosch. Guul was zoo wijs zijnen broeder niet langer te tergen; hij mocht nog terug naar Floes- berge keeren, eer zij Brakel bereikten. Zij kwamen er zonder verder ongeval aan. Siska had hen ongeduldig verwacht. Zij konden elkander een ongeluk gedaan hebben, vreesde zij. Zij zuchtte van schrik, als zij aan zoo iets dacht, en onderdrukte menige opwelling van Djeemenis menschen, dat zijn toch din gen! Nu en dan ging zij aan de winkeldeur staan en zag de straat op. Van verre zag zij hen tegen den avond aankomen. Zij stapten nu nevens elkander. Dal was hunne gewoonte niet. Als zij ’t dorp uit moesten ^aan, ging de eene den anderen altijd een tiental stap pen voor. Mol Bakker» is daar weêre! riep Jan Kolve, die ook juist op de straat stond, en hij liep, op zijne dijen slaande van leute, naar het huis van eenen gebuur om het nieuws aan te kondi gen, want gansch Brakel wist, dat Mol verhuisd was. Siska was ook seffens binnen getrokken, en voelde blijheid in hare goede ziel. Driftig aan de stoof ramm lend, koterde zij het vuur op om een goed potje koffie voor den verloren zoon gepleegd, is stroornd. zichtbaar. Het parket, samengesteld uit den prokureur des Konings, Jacobs, Lamproye, onderzoeks rechter en De Roeck, scheikundige, heeft zich insgelijks naar het gasthuis begeven, maar de moordenaar, die in stervensgevaar verkeert, kon niet ondervraagd worden. Jan Roets heeft niet een enkelen kieet geutt na den doodelijken steek te zijn toegebracht. De dood moet oogenblik kei ij k geweest zijn; men denkt dat het hart doorstoken werd. Van Passel heeft zich willen wreken omdat hij Zondag door vader Boets uit zijn dienst ontslagen was. Hevige brand. Zaterdag nacht heeft een hevige brand de fabriek van caoutchouc en automobielbanden, toebehooreude aan MM. Cap- pelle, Latour en Goethals, IJperstart, te Meenen, in asch gelegd De fabriek, gelegen op een driehonderdtal meters van de spoorwegbarieel, achter het huis van M. Richard Latour, die afwezig was, In den vorm van een vierhoek is een zeer oud gebouw. De werkiieiL-n hadden bij het verlaten der fabriek geen spoor van brand bemerkt. Rond 11 1/2 ure ’s nachts zagen voorbijgangers en spoorwegwerklieden die op de kaai werkten, eensklaps vlammen uit het dak opslaan. Onmiddellijk gaven zij het alarm, doch het was ónmogelijk het gebouw te naderen, daar de ingangpoort van de koer gesloten was. Na weinige oogenblikken stonden al de ge bouwen in volle vlam en was het onmogelijk den vuurpoel te bereiken door de groots hitte. Het vuur aangewakkerd dooreen hevige wind in de aanwezigheid van ontvlambare stoffen, dreigde de aanpaknde geboutven in brand te steken, de pompiers haddi n de grootste moeite deze te vrijwaren. Vaten naphte en benzine die ontploften lever den een groet gevaar op voor de pompiers, die onder bevel van M. Dössel, wonderen van dap perheid veriehlte. Op dit oogenblik hoorden de redders klagende kreten. Het was de waakhond die In den kelder opgesloten zat en op tiet punt was te versfikkeH. Het vuur dat niettegenstaande de krachtdadige pogingen der pompiers zich altijd uitbreidde deelde zich mede aan de woning van M. Latour, doch ten slotte konden de branweermannen dezes woning en die van M. Ivo Van l.'ooren, rentenier, vrijwaren. Een onderzoek onder het bevel van M. Vande- Voorde, adjuekt policiecommissaris werd inge richt. Na drie uren werkens was alle gevaar gewe ken. De schade door de verzekering gedekt bedraagt meer dan 200,000 frank. Een dertigtal werklieden zijn daardoor broode- loos gesteld. Zondag morgen heeft M. Vande- voorde een onderzoek ingesteld dat lot hiertoe geenen uitslag gegeven heeft. Het parket van Kortrijk is Maandag morgen te Meenen afge stept. -A-fscnuwalijke misdaad. De oudste vrouw der gemeente St Pauwels is wed. Louisa Bodart, beter gekend onder den naam van Vioen Zoo heette haren eersten echtgenoot. Zij is 91 jaar oud en woont op den weg van St Niko laas naar Hulst, juist nevens het postbureel van de gtmeenle St-Pauwels. Deze oude vrouw die althans het slachtoffer is geworden eener onnoembare misdaad, genoot nog het volle besef harer zintuigen. Zij woonde gansch alleen en hield een klein winkeltje. Zij verkocht kruidenierswaren. Des avonds kwam er altijd bij haar een meisje uit de gebuurte slapen. In gansch de gemeente had vrouw Bodart den naam dat zij rijk was. Dat zij eenig geld bezit is inderdaad waar. Nooit hield zij veel geld in huis. Telkens zij een honderdtal franken in haar bezit had en deze niet dienen moesten tot het betalen harer rekeningen werd het geld op de post geplaatst. In haar winkeltje had zij eenige vaste kalan ten, waar zij veel aan hield en bijzonder fier op was. De naaste geburen van de vermoorde vrouw zijn de echtgenooten De Glercq die veel bij haar ten huize komen. Bijna dagelijks in den valavond, gingen zij bij het oud vrouwtje, in wier huizeken het zoo proper is, dat men van den vloer eten zou. Gewoonlijk deden zij dan samen een kaartje. Dat was wederom het inzicht der echtgenooten De Clercq, Zaterdag laatst. Rond half zeven verlieten zij d n ook hunne woning om vrouw Bodart te gaan gezelschap houden. Op het oogenblik dat de echtgenooten De Glercq hunne waning verlieten, hoorden zij in de woning van de oude gebuurvrouw gerucht. Zij dachten dat het de val was van eenen stoel en gaven er verder geen acht op. Toen de echtgenooten De Clercq aan de voor- voornemens was de gansche familie Boets te vermoorden. Het parket werd dadelijk door politie verwit tigd en kwam nog in de voormiddag ter plaats. Dit schrikkelijk drama heeft in do volkrijke 5* wijk de grootste opschudding verwekt. Voor de d.“ur van het huis waar de misdaad werd eene talrijke menigte samenge in het huis zijn overal bloedsporen zoon van deur der woning van vrouw Bodart kwamen, vonden zij de deur op slot. Hierop sloegen zij geen acht, daar de oude vrouw nogal voor gewoonte had ’s avonds hare winkeldeur op slot te draaien. Vrouw De Clercq zegde hierop tot haren man zullen langs achter gaan Op hetzelfde oogenblik hoorde de heer De Glercq gerucht in huis. Iemand scheen van de trappen te komen, waarop De Clercq tot zijne vrouw zegde Het Is niet noodig dat wij langs achter gaan, moeder Bodart komt al Er kwam echter niemand en daar men toch niet kwam open doen, gingen de bezoekers langs achter. Juist toen zij op den hof kwamen, sprongen twee personen bulten. Vooraleer de echtgenoo ten De Clercq zich rekenschap hadden gegeven van wat er gebeurde, waren de twee personen die uit de achterdeur van vrouw Bodart spron gen, in de duisternis verdwenen. Het was toen juist tien minuten voor zeven ure. Verschrikt dierven de echtgenooten De Clercq het huis niet binnengaan. Samen gingen zij da geburen verwittigen. Met den heer Van Hove en andere personen trok men dan de woning binnen. Een onbeschrijflijk schouwspel vertoonde zich voor hunne oogen. Dichtbij de achterdeur lag moederken Bodart vermoord. De keel was letterlijk doorgesnaden. Naast het hoofd lag een groote bloedplas Een harer voeten stak nog tusschen de sport van den stoel, wat bewijzen scheen dat de arme vrouw op haren stoel geduwen was dour de bandieten. De ontdekkers der misdaad waren zoodanig getroffen door de akeligheid ervan dat niemand een woord uitbrengen kon. GEBOORTEN. 23 Jan. Vansleenkiste Etienne Adolf Frans, zoon van Julius en Maria Bailleul. Duflou Jeannette Rosalia Paulina Sophia, dochter van Hendrik en Elodia Legein. Provost Marie Jeanne Denise Alice doch ter van Theephiel en Maria Van Wassen- I ove. Boydens Hendrik Joseph, Joseph en Elodia Norullie. Sedert 1 Januari 1912 15 geboorten. STERFGEVALLEN. 26 Jan. Dobbelaere Martha Maria Joanne, oud 2 m. en 14 d. dochter van Theophiel en Maria Deechieter. Sedert 1 Januari 1912 5 sterfgevallen. HUWELJIKEN 30 Jnn. Bemeester Seveer Richard, oud 22 j. en Riethaege Pharailde Malhlldeoud 17 jaar werkvrouw beiden te Nieuport. Sedert 1 Januari 1912 6 huwelijken. 1 st. Svenske met 650 ton rogge voor MM. Vandoorne, verzorgers Handel en Scheep vaart. 1 Barge Britanie met 150 ton boonen voor MM Vandoorne, verzorgers Han tel en Scheep vaart. 2 Barge Princess May met 160 ton boonen voor MM. Vandoorne, \erzorgers Handel en Scheepvaart. 2 st. Spurnpoint met 220 ton boonen voor M. Vandroy, verzorgers Huyghebaert en C°. 3 Barge Hebernia met 150 ton boenen voor M. Vandroy verzorgers Huyghebaert en C°. 9 st. Klippan met 650 ton rogge >oor MM. Van- doorne, verzorgers Handel en Scheepvaart. 11 st. Clara met 950 ton kolen voor Handel en Scheepvaart. Io st. Leona met 850 ton kolen voor Huygebaert en C°. 15 Kutter Post Boy, in ballast voor Handel en Scheepvaart. 16 Bargs Mary en Kate met 170 ton boonen voor MM. Vandoorne, verzorgers Handel en Scheepvaart. 23 st Saga in oallast voor Handel Scheepvaart. 24 st. Clara met 950 ton kolen voor Handel en Scheepvaart. 24 Kutter Post Boy, in ballast voor Handel en mnrwji voor s

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2