A iiecMl It oor F r ij heid en en we; Ons Praatje N* 6 Zaterdag 10 Februari 1912 Derde Jaargang Landbouwbelangen Vlaamschgezindheid R VERKOOPER Pieter Werstraete, noon Valkestraat, Nieuport PRIJS PER NUMMER 5 centiemen Brabants provincieraad heeft hen door zijn wijs besluit een flinke les gegeven en ’t ware te wenschen dat het voorbeeld navolgers vond. Zagen wij verleden jaar de antiklerikale senators den Senaat niet verlaten? Waar toe dienen immers hoffelijkheid, goede inzichten, wijzen raad, verstandige wen ken, wanneer ze toch door de klerikale koppigaards immer moedwillig in den wind worden geslagen? Is het dan niet best die fanatieken te laten wroetelen in den modderpoel van onrecht en zich niet om hen te bekommeren? Is het dan niet best hen met het vuur te laten voortspelea? Wie immers met vuur speelt verbrandt zich ras en modder zinkt altgd, hoe men er ook in roere. De klerikalen zullen het dra ondervin den dwingen den strijd voor ’t recht der Vla mingen te staken. Beter zouden de boe nende omzendbrieven door dergelijke mannen in het licht gezonden openlijk af keuren. Maar daarover zwijgen ze liever en die Vlaamsche ridders houden den bek in de pluimen, he Stinkertje? Of keuren zij misschien goed, wat Hooger Leven schreef, namelijk nog liever eene fransche katholieke beschaving in Vlaanderen dan eene vlaamsche onka tholieke En zou len zij ook niet aarzelen om aan de Vlaamsche ouders en de Vlaam sche studenten eene fransche katholieke Hoogeschool aan te bevelen? Wij twijfelen er niet aan, want de scho len van fransche maseurkens worden overal door hen aanbevolen en die vlaam sche brullende klerikale leeuwen zenden er hunne dochters heen, als ze dochters hebben. Vlaamschgezindheid is voer hen, net als vele andere dingen, een uithangbord om kiezers in hunne netten te vangen, anders niet. Wat is een klerikaal. Ziedaar eene aardige vraag, zult ge mij zeggen waarop veel kan geantwoord wor den. En dat is inderdaad zoo. Doch ’k wil hier slechts wyzen op de slaafsche onder danigheid, op de verblindheid, op de halsstarrige koppigheid die alle klerikalen kenmerkt. ’k Wil hier natuurlijk spreken over de klerikalen die als politieke mannen gekend zijn. Van die lieden welke bijna ongeleerd, nooit geen vrijzinnig blad in handen ne men, die niet begrijpen wat de liberalen wenschen en willen, di.; onze betrachtin gen niet beseffen, kan er geen spraak wezen; die menschen, jammer genoeg, handelen zonder overwegen, zonder na denken en doen al wat van hen door den politieken dorpspriester geeischt wordt, want zijne stem alleen hooren ze en wat hij b-ve Ir. him ze. Maar’k heb betover klerikalen, ‘He voor verstandige, min of meer ontwikkelde menschen doorgaan, die kunnen redeneeren als zij willen, die zich een gedacht vormen kunnen over de beste oplossing die aan welkdanig politiek of sociaal vraagstuk kan gegeven worden, ’t Zal u zeker wel al gebeurd zijn met zoo’n klerikaal te redetwisten over een of andere politieke aangelegenheid? W-dnu, hebt ge tan niet opgemerkt, dat met zoo’n man discuteeren even moeiehjk is als eene koe leeren zingen? Men hpeit schoon de doeltreffendste argumenten aan te halen, de grondigste beweegredenen, de klaarste bewyzen in te roepen, van zienswijze zul len zij niet veranderen. Inwendig zijn zij wel overtuigd dat gij gelijk hebt; zij doelen wel uwe m-eoing, maar dat zeggen, zulks bekennen zullen zij niet. Waarom? Omdat het aan de klerikalen niet losgelaten is eene eigene, persoonlijke denk- of ziens wijze te hebben, ’t Is voldoende dat de- groote kopstukken gesproken hébben, ’t is voldoende dat iets in het belang hunner partij is, om alle persoonlijke gedachten op zijde te schuiven t-n dank aan hunne slaafsche onderdanigheid zeggen zij na hetgeen de groote chefs voorhouden. Fanatiek zijn ze in merg en been en dit fanatism maakt hen verblind, dwingt hen tot koppigheid. Bespreken wij, liberalen, een of andere maatschappelijke kwestie, dan zien we dat de verschillige meeningen zich vrank en ABONNEMENT 2,60 frsiixli per jaar op voorhand betaalbaar DRUKKER JOSEPH HAECCK Statiestraat, Oudenaarde Annonce» prijs O 15 fr per drükregeL Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen artikelen au mededeelingen moeten vóór den Donderdag middag in hst koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels ot mededelingenbestemd vooi voor het WeekbM wn Nieuport en Kanten mosten door den schrijver onderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. - Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. Op het liberaal congres der vlaamsche gewesten werden breedvoerig de land bouwbelangen besproken. Volksvertegenwoordiger Buysse van Gent betoogde de noodzakelijkheid van eene nieuwe pachtwet. De huidige dagtee kent van 1804 en geeft aan den eigenaar alle rechten ea aan den pachter alle lasten. Niets kan den eigenaar beletten zijn pach ter plotseling de huur op te zeggen. Een wet, die deze tiranny zou te keer gaan, zou dus niet alleen aan wraakroepende misbruiken een eind® stellen, maar ook een landbouwer economisch bevrijden. En inderdaad, stemt den boer niet zooals het zijn klerikale eigenaar beveelt of wordt hij door den dorpspastoor met geen goed oog aanzieu om lat hij zich eenigzins vr$- zinnig toont op staanden voet kan hij op zeg van pacht krijgen. Is het dan te ver wonderen dat de landbouwer uit vrees zwijgen ma/. Volks ver tegen woord igérVekemans sprak op hst congres over de misbruiken in zak® patentrechten die te zwaar op de kleine landgebruikers drukk- n. Ook de werkzame heer volksvertegen woordiger Buyl nam de verdediging der landbouwbelangen op zich en bewees dat vrij uiten. Niemand heeft de pretentie alleen de waarheid en het recht in pacht te hebben; er wordt geredetwist en wie het verkeerd opheeft, laat zich overtuigen. Zoo komt men toteene doelmattige eerlijke oplossing die in niets strijdt met onze vrij heid; zoo zegepraalt de waarheid en het recht; zoo werd ons programma meer en meer vooruitstrevend; zoo bekeerden zich de ouderen of gematigden allengskens tot de ware democratie en kleven bijvoorbeeld nu allen het zuiver algemeen sten recht aan. Gaat het ook zoo bij onze tegenstrevers, de klerikalen? Niemand zou zulks durven beweren. Zij blijven verblind verstokt in hunne koppigheid omdat zy het belang, het voordeel hunner partij boven de politieke eerlijkheid en rechtvaardigheid plaatsen. En zulks gebeurt niet alleen bij de kleine gewone klerikale politiekers, de groote klerikale leiders zijn met dezelfde zonde besmet. Door officieel© ambtenaren be- noem I door de klerikalen, en ook met de zelfde saus overgoten, worden zij tevens ondersteund en aangemoedigdom in hunne 1 koppigheid te volharden. Wi herinnert zich de menigvuldige verbrekingen niet, der kiezingen ten voor- deele der liberalen uitgevallen? Wie herin nert zich het verwerpen der met bewijzen gestaafde reklamatien niet, door de libera len gedaan tegen kiezingen, waarin de klerikalen door bedreiging en omkooperij zegt vierden? Zooals de klerikalen waren over jaren, zoo zijn ze nog. ’t Is even moeielijk een koppigaard reden t® doen verstaan als een neger wit te wasschen. Het belang' hunner partij gaat bij hen voor alles. Ze komen er een nieuw bewijs van te geven. Hebben zij de besluiten niet verbroken der liberale bestendige afvaar diging van Brabant diode gemeentekie zingen van Etterbeek en Anderlecbt wei gerde goed te keuren en tot dia weigering de gegrondste redens inbracht? Zijn de liberalen niet verplicht over die onnuem lijke daad het klerikaal ministerie, dat. zich aldus medeplichtig maakt aan bedrog en «alschheid, in de Kamers t@ ondervra gen? Heeft deprovinciale raad van Brabant als protest tegen diepolitieko oneerlijkheid niet besloten geene zittingen te houden zoolang dis kwestie niet opgelost is? O, voor een aanslag min ofmeer deinzen de klerikalen niet achteruit, wanneer hun politiek belang op het spel staat. Maar Het eerste liberaal congres voor de Vlaamsche gewesten werd veertien dagen geleden te Brussel gehouden en talrijke ernstige vraagstukken werden er breed voerig besproken. Zoo werd gehandeld over het vakonderwijs en deswege werd het volgende besluit door 500 aanwezigen gestemd. Het congres besluit te eischen van de wetgeving de inrichting in de Nederland- sche taal in de Vlaamsche gewesten van het technisch onderwijs door oprichting van Vlaamsche vak- nijverheids- en land bouwscholen in de gemeenten en in ’t bij zonder door de Vervlaamsching der Gent sche Hoogeschool. Wij juichen ten volle dit besluit toe, want die schier eenparige stemming (er waren 2 onthoudingen) is een feit van groot belang Het bewijst dat de liberale partij, die zooals volksvertegenwoordiger Franck van Antwerpen, zegde democra tisch en vlaaraschgezind moet zijn, het reeds ten volle is. Wj, vlaamsche liberalen, worden te dikwijls door de klerikalen verweten ons te onverschillig te toonen in den vlaam schen strijd. Zal het besluit door het eon gres genomen de klerikale schrij velaars wat weten in te toornen! Beter zouden die mannen in hunne bladjes hunne lezers eens medeo'eelen hoe hunne leiders, zooals bisschop Waffelaert van Brugge en zijn kanunnik Mahieu de katholieke vlaamschgezinde jeu^d willen 1/ 1 o i IS (js s - R SS -3Ë aS’ vi S «Cr-Vk- .-aw rafW

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 1