l)E PKÜÏTEUABS VAN BUM BELANGRIJK BERICHT Pieter Draoïii-Dmercwr Aannemer van openbare werken. Weerkundige waarnemingen Men vraagt Gemeenteraad 19 Januari 1912 (Vervolg) te Nieuport sedert 2S jaar Havenwerken Binnen- en Buitenland. Land- en Tuinbouw Benoemingen Nieuws uit Nieupurt I Knorrepot’s praatje Hoogwater te Nieuport ’s morg. 5,52 6,55 8,18 9,40 10,38 11,23 12,- Andermans geestigheid Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. 31 4 5 7 8 MENGELWERK 6 van 3 8 ni. (Wordt voortgezet/. Er was niets in de wereld, dat de pruttelaars zoo op de zenuwen werkte als een onweder. Dat bracht hun gansch van hun stuk. Ze konden dan niets meer doen, zoo zeer waren zij getroffen en verbauwereerd Toen zij aan de kimme, naar het westen toe, naar den Scheldekant zooals zij zeiden, zwarte wolken zagen opkomen en het flikkeren van den bliksem ontwaarden, öf in de verte dof den donder hoorden rommelen, spraken zij geen woord meer. De eene broeder ging naar de dresse nam de flesch met wij- Jaar 1887 1888 1889 1890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899 1900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 19G9 1910 1911 Mestmengels Bij de bemesting der weiden wordt niet zelden eene mengeling van fosfoorzuur- en potaschhou- dende meststoffen loegepast. ’lis immers alzoo dat de landbouwer tijd en moeite spaart en bovendien het stuiven bij het uitstrooien belet. Een leerjongen voer het drukker of het boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. 12 13 16 17 s avonds 6,20 7,35 9,01 10,13 11,01 11,43 12,03 Vorst 58 59 58 67 62 58 42 30 80 56 54 40 70 50 86 79 64 78 76 65 51 62 69 17 26 door OHER WATTEZ Gedenkt misschien, waarde lezers, bij het lezen van den titel van dit artikel, dat ik hier wil spre ken over de groote, de kolossale werken welks men hier begint te Nieuport, getuige eenige staken ie men reeds geplant heeft en wat mol lenwcrk op de kaai. Maar in dat geval, zijt ge mis Biet zulke lapjeswerken, met zulke kies- patade, met zulke beuzelarijen houd ik mij voor *t oogenblik niet bezig. De ha'enwerken, welke ik bedoel, zijn slechts ontworpen en nog niet begonnen; zij gelden Nieuport niet, maar eene andere aanlegplaats, en toch mogen zij de Nieu- portenaars niet onverschillig laten, want ook hunne belangen staan daarbij op bet spel en het is hetgeen ik hier wil aantoonen. Sedert lang klagen de vistchers van de Panne over hun toestand en is aldaar eene beweging In hun beenigen kop tin elden een paar bruine oogjes, en op hun gerimpeld voorhoofd stond als geschreven, dat zij, wat het verstand betreft, niet misdeeld waren. Waren zij bloo op sommige punten, op andere (integendeel gaven zij blijken van beleid en schranderheid. Zij konden wonder wel uit het hoofd rekenen, en zij wisten, ondanks hun pruttelen, waar hun profijt lag, en waarmee er iets te verdienen was. Wij vernemen met genoegen, het wel- gelukken in liet exaam als Teekenaar bij het bestuur van Bruggen en Wegen van de heeren Adolf Dingens, oud leerling onzer staats middelbare school en koninklijke Atheneum van Oostende; M. Leon Hinne- man, oud leerling van het koninklijke Atheneum van Brugge en van M Arthur Goethals, ou 1 student der Hoogenschool van Gent. Onze b?ste gelukwenschen. Ouders! bij vernieuwing vestigen wij uwe aandacht op het voordeel van het officieel onderwijs. Bovengenoemde heeren hebben allen hun onderricht genoten in onderwijsge stichten van den staat en door de kennis sen aldaar verkregen, zich kunnen be kwamen tot het bekomen van de belang- r. ke bediening waartoe zij komen benoemd te worden. Vergeet dit niet bij het doen eener keuze van onderwijs voor uwe kinderen. sedert een dertigtal jaren onze vlaamsche landbouwers jaarlijks 2 miljoen belastin gen meer betalen dan zij zouden te betalen hebben, indien hun grond in het Walen land gelegen was. De bespreking liep uit op het aannemen van een dagorde, waarbij de wensch wordt uBgedrukt dat de aanstaande vrij zinnige regeering eindelijk ter harte zal nemen wat de klerikalen sedert 27 jaren verwaarloosd hebben, omdat zij slechts om het maken van kiezers bekommerd van oude vijvers, vurige woorden in de duisternis uitgesproken, Wanneer dan in Februarl-Meert nogmaals dezelf- verklaar dat hij de weide met een stikstofraest wordt begunstigd, zoo heeft men eene volledige bemesting toege past. Bij de mestmengeling dient er echter acht genomen aat dit mengen innig en gelijkmatig gebeure; onnoodig te zeggen waarom. Voor een weiland is bet volgende mengsel aan te bevelen 1000 kgr. phosphaat Bernard met 8"0 1000 kgr. kaïniet. Het phosphaat Bernard wordt eerst op den harden vloer uitgestort, daarop de fijn vergruis de kaïniet en alles wordt met spade of schepel wel verdeeld en naar de weide gevoerd Eene welde die zulke bemesting voor, gedu rende of korts na den winter per Ha. ontvangt, moet en zal rijke opbrengsten leveren. Cultura. kinderen met blonde kroezelharen, een bevredigden ou derdom stil als een dag die wegsterft in den hemelluister. De jongelingen doen bijna het zelfde. ’t Leven is anders, de man verandert evenals de vrouw. Niemand verkoopt het geluk, niemand geeft er; ’k bedoel dat geluk waarvan men droomt en dat de romanschijvers in hunne domme boeken afschilderen. De luchtkasteelen zijn onbewoonbaar, de echtelijke haardstee gelijkt dikwijls meer op ’t vagevuur dan op ’t paradijs, de wandelingen op de boerden der oude vij vers bestaan, negen malen op tien, in een glas te drinken in d’eene of andere her berg, de uitgesprokene vurige woorden zijn meestal gevolgd door eene bezending werptuigen of eene reeks oorvegen, de kinderen hebben ’t haar dat ze kunnen hebben, de oude dagen zijn begiftigd met rheumatiek en andere rampen... Tot wat dient het zich te beliegen of zich ’t hoofd akelig op hol te brengen? Harold Vanderbilt kemt een tijdelijken echt aan te gaan met miss Elenor Sears. Een huwelgk met pacht van zes maan den. Dat schijnt voorzichtig. Zes maanden!..’t is nog lang, meen ik. Grootste Warmte 30 1/4 28 3/4 28 1/2 28 3/4 28 1/2 30 1/2 33 1/2 30 3/4 30 1/4 29 30 1/2 31 28 3/4 33 1/4 29 1/2 28 1/2 28 3/4 30 27 28 1/2 26 1/4 27 3/4 28 1/2 26 1/2 31 1/4 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 14 Donderdag 15 Vrijdag Zaterdag 11 Februari b I. Verschillige aankoopen van grond. Jantjie. In de voorgaande zitting had i'heo- phiel beslist en widder jageknikt een perceel Koude 9 1/4 10 1/2 —16 15 3/4 11 3/4 9 3/4 —12 1/2 —14 3/4 —15 7 1/4 6 3/4 5 1/2 —15 7 1/2 —10 1/2 12 —10 1/4 8 1/4 —10 3/4 —10 1/2 -12 —15 1/2 7 3/4 3 1/2 5 1/4 ondiep bad geplant, en dal het daardoor was, dat zij uitgestroomd waren. Het pruttelen deed ben de aandoeningen het onweder vergeten. Z'j herstelden te zamen wat er beschadigd was, en als zij Beerken ge vaar werden, kreeg deze van Mol eene muilpeer b omdat hij tijdens het ongeweerte weggeloo- pen was, in plaats van met h.n in de keuken ta komen lezen b. Beerken werd rood, keek gram op, en ditmaal durfde hij zelfs binnensmonds tegen de bakkers leelijke loeders! b mompelen, den scheldnaam, waarmee hij alleen tot dan toe de jongens van zijnen leeftijd, die hem tergden, betiteld had. Beerken was in den laatsten tijd stouter ge worden. Hij had gehoord dat andere gasten niet grooter dan hij, ’s Zondags meer drinkgeld kregen, terwijl hij maar eenen kluit op zak had. Toen begon bet in zijn hoofd te spelen te ver huizen, om meer loon te verdienen, en bijge volg meer drinkgeld van zijne moeder te krijgen. Hij was nu vijftien jaar oud, kon gemakkeltjk het werk doen van eenen knecht, en oordeelde dat de tijd gekomen was om zich eene pijp en tabak te koopen, want hij had er te Brakel al gezien, nog zoo oud niet als hij, die ’s Zondags smoorden gelijk Turken. Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleiding bui zen. in gres, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. visschers, als al degene van den Westhoek, be zwijken onder de mededinging der stoomvls- scherij. Onze vischhandel zal grootendeels naar de Panne veri uizen. Daarbij, indien ooit de maalbooten naar de Panne komen, dan zal het verkeer der ha' en dier plaats met het binnenland natuurlijk verbeterd worden en zal men, door verbetering der be staande lijn van Gent naar Veurne en het leggen van eene vertakking naar de Panne, eene groote internationale lijn met snelverkeer tot stand komen, wat voorzeker oo’; voor gevolg kan I ebben een groot deel onzer havenbeweging naar d Panne over te brengen. Dan zal Nieuport zich ontvolken, verlaten worden, en zal het weldra op een kerkhof gelijken want, bet spreekt van zelfs, na eene haven in de Panne mat groote ko ten lot stand te hebben gebracht, na deze van Oostende verbeterd te na deze van Ztebrugge, die aidere er van onze meesters voor Nieuport niets meer over blijven en zullen zij beweren dat er, op de bel- gische kust, welke slechts 67 kilometers lang Is, reeds havens genoeg beslaan. Ziedaar wat wij, Nieuportenaars, aan het katholiek landsbestuur, indien de kiezers het laten voortlevnn, zullen te danken hebben. Trots al den bluf van het Nieuwsblad t over onze knappe gemeentebestuurders, die wel zouden weten te verkrijgen dat men alhier de volledige havenwerken uitvoere, zullen wij niets krijgen en zal de eenige natuurlijke'haven der kust waarvan men, met kleine kosten, de beste zou maken, van alle verbetering beroofd blijven; zal ons geliefd stedeken gansch ontvolkt en lot den dood gedoemd worden. Indien er dan nog van die Nieupoitenaars overblijven die zich geregeld laten omkoopen om voor de katholieken, de moordenaars onzer stad te stemmen, dan ja, dan zullen zij staan kijken, met neuzen lijk pijken. Bericht. Het Comiteit van het Volks- Sanatorium van Ter Hulpen Waterloo (Maat schappij van Weldadigheid) heeft boekjes met postzegels ingevoerd, waarvan de blaadjes met adverteutiën zijn bedrukt; de Maatschappij haalt daarbij geen ander baat dan de opbrengst der aankondigingen, zoodat de kooper de gestorte som geheel in zegels terugkrijgt. Er zijn drie soorten van boekjes. Eene eerste soort telt 20 zegels van 5 centiemen en 10 zegels van 10 centiemen en is te koop, tegen 2 frank, in alle postkantoren en telegraaf onfvangerijen. De twee andere soorten, die enkel verkrijgbaar zijn in de postonvangerijen, bestaan uit 50 zegels van 5 ofwel van 10 centiemen en kosten 2 frank 50 of 5 frank, al naar het geval. De boekjes van 2 frank zijn verkrijgbaar van 1 Februari 1912 af! de andere rond 1 Maart daar aanvolgende zijn, namelijk 1° de bescherming van reehten en be langen van den pachter tegenover den eigenaar; 2° de verzekering van het vee, het land bouwkrediet; 3° de wegenis op het platte land; 4° de zekerheid en de politie op den bui ten; 5° de herziening der grondlasten op den landbouweigendom. Landbouwers, oordeelt daardoor wie het goed meent met uwe belangen en helpt om de klerikale veelbelovers binnen kort wandelen te zenden. Rhetorika. Op zondag 3 Maait prachti ge vertooning. Men zal opvoeren Moederhart, het zoo gekende drama in 4 bedrijven van Nestor De Tière, en het immer nieuwe Keizer Karei en de Berchemsche boer, groot blijspel met muziek in twee bedrijven door H. Van Peene. De Rhetorika heeft er aan gehouden voor de laatste vertooning van 1911-1912 iets buitenge woons tot siand te brengen, en ze is er ten volle in gelukt. Nooit zal eene opvoering meer bijval hebben dat kunnen we verzekeren, en de too- neelliefhebbers zullen nogmaals in massa naar het lokaal van het Willems-Fonds stroemeo. Willems Fonds. Zondag It. had de afdeeling van het Willems Fonds alhier, een groot concert ingericht bareleden voorbehouden. De ruime zaai was stampvol; en alle huisgezin nen waren vertegenwoordigd. Het bestuur van het Willems-Fonds wilde iets prachtigs aaneen brengen, en het is er ten volle in gelukt. We willen in geene bijzonderheden treden, doch enkel zeggen dat alle uitvoerders zoo vrouwelijke als mannelijke met zooveel talent de wederzijdsche nummers ben toevertrouwd vertolkten, en dat den heelen tijd van het concert eindelooze bravos weerklonken, en de meeste geestdrift in de zaal heerschte. Aan allen onze welgemeende gelukwenschen en tot weerziens. Veloclub. De Veloelub De Vroolijke Wielrijders viert zondag 11 Februari de inhul diging van haar vaandel. Óm 3 ure vergadering bij W’ De Vry, Markt plaats om stoetsgewijze met muziek aan ’t hoofd de vlag af te halen brj den voorzitter heer Jules Vandevside. Daarna zullen er voor de leden nog vermakelijkheden plaats hebben. Men heeft reeds zooveel kwaad over ’t huwelijk gezegd, dat het onmogelijK is er nog meer over te zeggen. Trouwt ’ne keer zegt de eene. Pakt ’ne koordeke, raadt de andere. Er bestaan in Europa zes gelukkige huisgezinnen, schreef, niet lang geleden, een geduldige statistieker. Ik heb ze ge vonden in ’t noorden van ’t gravei schap Kent. Waarop iemand geleerds antwoordde De geduldige statistieker overdrijft. Er bestaat géén enkel goed huisgezin in gansch Groot Brittanje, noch elders. ’t Is mogelijk. Het huwelijk, zooals de paalfoltering, begint zeer wel en eindigt zeer slecht. De lieden die uit liefde trouwen, :ijn gelukkig gedurende vier en twintig uren,., daags vóór hun bruiloft. ’t Zijn de best bedeelde. Degen® die trouwen uit berekening, uit belaag, om eene fout te herstellen, om een einde te maken, omdat ze lijden aan flere- cijn of begeeren neefjes te onterven, zijn nooit gelukkig. water en het palmtakje, dat in ’t stopsel stak, en goot het wijwalervatje vol, dat hij van den muur had genomen.Met het palmtakje besprenkelde hij het huis van beneden tot boven, aan alle deuren en vensters, in alle hoeken en kanten. De andere volgde hem overal met zijn gebe denboek, waaruit hij luide het Evangelie van den Heiligen Johannes las. Als zij zoo langs binnen overal het huis hadden rondgeloopen, gingen zij dan in de keuken vóór het venster staan en be zagen sprakeloos en angstig het geluchte b, waaruit nu en dan geweldig bliksemstralen scho ten, gevolgd door donderslagen, die de bakkerij De drij Koningen op hare grondvesten deden daveren. Siska zat stil en ingetogen nevens de tafel en bad aan haren rozenkrans. Beerken was dan alleen in de bakkerij. Hij hield er niet van in huis te blijven; da r meest hij zich stilhouden en lezen en hij had liever naar ’t onweder te kijken; te zien hoe de weerlicht de wolken scheurde, hoe alles dan roodachtigblauw verlicht werd, hoe het alles kraakte en kletterde als schoot men ineens honderdduzend kanonnen af, gelijk hij zeide. Hij had er leute b in te zien hoe de regen op de ruitjes der bakkerij gutste en in beekjes neer droop. Het onweer maakte hern zenuwachtig, maar ook vroolijk; hij lachte, riep en sprong, afschoon men hem, toen hij klein was, daarvoor dikwijls als er iemand mijn plaats wil van president... Thomas wil zich oprichten en die post aanvaardt met liefde, maarop een teeken van Theophiel wordt hij gansch rood, als een kind dat misdaan heeft, en de groote ingenieur zet zich beschaamd weer neer. Pietje. Ge zult 6 nieuwe arme menagien intrekken en ge zult nog meer verwenscht wor den, Poltje. Zoudt ge niet nog een beetje voort doen alzoo. Kwestie of gaat et niet beter gaan. Mieltje. We moeten niet meer probeeren, ’t kan alleszins niet zijn Pietje. Zult gij daarmee ongezonde woonsten afschaffen? De gezondheid voor alles, minheers, in de woonsten, in de scholen, overal geene ongezonde lokalen meer. Mieltje, Ja ’k weet het wel. Op aandringen van de gezondheidscommissie mogen er maar half zooveel menayien meer wonen in ’t begijn hof en stad is van een derde vergroot. Er moeten weunsten zijn en als ’t niet wel en is, ge moet het gidder maar zeggen. Jultje. ’k zon aan 2 frank verkoopen om entwat te doen Poltje. ’k Zou den vollen prijs doen betalen. Mieltje. Wij h bben gepeinsd van een frank en een kwart. Thomas. Slaat den stok in twee. Mieltje. Alia bonheur, mijnheer den inge nieur dat is ten minste esn ingenieuse proposi tie. In den tijd dal hij directeur van de gaze was.. Jantje Silence we gaan stemmen of anders gaan de zittingen nog langer duren als vroeger, en ’t Brilleventje en Loontje zouden onpatientig worden. Stemming. Met 7 stemmen tegen 3 verkocht aan 1,25 fr. (Jultje, Poltje en Pietje stemmen er tegen). Jantjie. Er is aanvraag van grond van wege A) de heer Rathé Germaan voor baehten de kerk; b) de heer Louis Monteny 1 ngs den boulevard c) de wed. Maes-Geryl en de heeren Lodewijk Lafaire en Karei Germonprez in de Coupe Gorge. Ik bid u, Theofiel, leg de verkavelingsplans aan die heeren v@or; we zullen dan vrage per vrage bespreken en er over stemmen Theofiel haalt de plans en toont van welke gronden er sprake is. Vervolgt} ’t Is hunne straf. ’k Denk dat het huwelijk eene uitmun tende en zelfs wensehelijke zaak zou we zen inclien men er geen begrip van be stendigheid en gelukzaligheid aan hechtte. De jonge meisjes werpen zich als zottin nen in de armen van een man; ze beelden zich in dat ze ’t geluk gevonden hebben; ze gelooven dat die man bekwaam is het hun te bezorgen; ze bouwen kasteelen in de lucht; ze vermoeden talloozegenoegens, eene aardstee, wandelingen op de boorden over hun toestand en is aldaar eene beweging - ontstaan tot het bekomen eener schuilhaven, i hebben, Lang heeft men zich bediend van dien wensch 1 groote kemel, gemaakt te hebben, zal am die visschers met kiesbeloftsn te paaien. Volksvertegenwoor 'igers, senatoren, ministers zelfs, kwamen met de vleet naar de Panne om altijd maarte beloven, a’hoewel de voorbereiden de studiën geenzins aan het ontwerp gunstig Dagen Regen 143 164 149 156 157 176 155 202 166 185 171 162 174 188 145 159 183 144 171 168 155 150 160 200 153 beknord had, zeggende dat het Onze-Lieve-Heer- ken was die keef, als het donderde Als er een felle donderslag gehoord werd op ’t oogenblik dat een helle bliksemflits de keuken mei lichtblauwen schijn verlichte, beefden de bakkers en Siska in ai hunne leden en dachte» dat de dondersteen op ’t huis gevallen was. Djeemenis menschen, dat zijn toch din gen! zuchtte Siska in stilte. De bakkers maakten in haast een krulsken en Guul nam weerom het wijwaterpotje met het palmtakje. Mol zijn gebedenboek, en zij deden nog eens, de eene achter den anderen, de ronde van het huis Toen het ophield te regenen, en het onweer was afgedreven, gingen zij buiten om te zien of er aan woning en schuur, in tuin en boo gaard niets contrarie gebeurd was. Het duurde niet lang of de behoefte om Ie pruttelen kwam weer boven. Zij schenen tot het gewone, rustige leven leruggekomen, terwijl Beerken in zijne dagelijk sche emoedsrust dommelde en weerom beer achtig keek als vroeger. Mol beschuldigde Guul de tuindeur te hebben opengelaten. De stalgoot had de stand b met regenwater doen overvloeien. De vloed was langs den wegel in den tuin geloopen, en had een paar beddekens met groenten overstroomd. Guul ver- we t dan aan ol, dat hij de suikerboonen te Een vrek is ziek. Di geneesheer komt hem bezoeken. Hoe komt dat toch, dokter, dat ik acht dagen gebleven ben zonder eten, en dat ik niet verminderd ben? De koorts voedt, antwoordt de ge- neesheer. Zoudt ge er niet een beetje aan mijne dienstboden kunnen geven? ware i en dat het voor iedere menseb met gezond verstand klaarblijkend was dat hetgeen diende gedaan te worden iets heel anders was, namelijk het verbeteren der naburige natuurlijke haven, deze van Nieuport. Maar nu, nu zullen de visschers van de Panne aldaar eene haven krijgen, waar men twaalf mil joen, om te beginnen, aan verspillen zal, en die aen kolossale kemel zal zijn en ongehoord veel zal kosten aan onderhoud ten gevolge der ver zanding. Zal er iemand \oordeel bij vinden? Ja, de bezitter der gronden, wion ze peperduur zullen betaald worden, maar hij alleen. Maar, zult ge zeggen, waarde lezers, de vis scherstoch zullen er voordeel bij vinden! Welnu Been; de visschers met zeilbootea, gewoonlijk zelf bezitter van hunnen boot, verre van daar voordeel uit te trekken, zijn daardoor tot onder gang gedoemd en dat wil ik in weinige woorden bewijzen. Niet eene schuilhaven voor kleine visschers- booten, zooals deze onzer visschers, zal men maken; maar eene haven voor schepen van vijf meters diepgang of zestien voet ongeveer. Dat vernam ik uit de meest bevoegde bron Welnu, dit zal toelaten aan de kapitaalbezitters stoom- booten \oor de visscherij uit te rusten, wat zij niet nalaten zullen te doen en wat den volledigen ondergang der kleine visscherij onvermijdelijk zal bewerken. Naief zijn zij die denken dat de katholieken de partij der brandkasten en van het uitgestrektj grondbezit, 12 miljoen en meer zouden gaan uitgeven voor onze immer verwaarloosde en toch zoo belangwekkende visschersbevolking. Ware er daar we ier geene gelegenheid de zakken van eenige der hunnen te vullen, er zou niets van komen. Te Oostende heeft men ook reien te vreezen dat zulke haven - oor degene dier stad schadelijk zal wezen; dat de stoomvisscherij inde Panne mededinging zal in den weg leggen; dat eens of later de maalbooten inde Panne eene aanleg plaats zullen krijgen welke dichter bij Engeland zijnde en de stroombank vermijdende, veel voor- deeligei ware, in zeevaartkundig opzicht, dan de tegenwoordige aanlegplaats, maar waar Oostende natuurlijk veel zou btj verliezen. En Nieuport. Welke zijn daarin de punten welke ons aanbelangen? Z j springen in bet oog. In den beginne, toen de kleine visscherij nog niet gansch dood zal zijn zal onze kleinhandel de opbrengst verliezen der aankoopen welke de visschers van de Panne hier doen, maar weldra zullen ook de hier gevestigde grond te verkoopen gelegen tusschen de eigen dommen der heeren Deetens en Michiels, maar der zin al met nen keer nieuwe liefhebbers opge komen voor die partij. Daarom zijn widdercollege ('t is te zeggen ik, Pietje en Jultje) vaa gevoelen dat wij moeten verkoopen in ’t openbaar. Wat denkt de raad daarvan? Niemand van de raadsknikkers zegt iets en Jultje (lid van ’t college) neemt het woord als volgt De eerste liefhebber, hoer Buffel, ziet af van zijne aanvraag en ais de twee andere liefhebbers xlch willen verstaan, laat ons uit ter hand ver koopen. Eenige raadsknikkers krijgen de spraak terug en zeggen, ’t Ware alzoo goed openbaar te ver koopen. Jaltje. Waarom onkosten smeden? De men schen die groend koopen hier, kriegen al genoeg gepeperde rekeningen van meetingen, expertisen en sorties de caisse Als de liefhebbers mal kaar verstaan laat ons uit ter hand verkoepen en komen ze niet overeen laat ons wachten tetdat er een derde liefhebber komt Geheel de raad (’t college dat eorst voer ’t openbaar verkoppen was inbegrepen) knikt van ja op ’t voerstel van Jultje, die sedert de zitting van ’t college van gedacht veranderd was. (Bereid dan al iets in ’t college op voorhand! En wat het verkoopen van grond betreft, ze zsjn niet haastig. Er wordt al genoeg gebouwd, er is al werk te veel voor d’ambachtsmans en de stad heeft geen geld noodig; ze zwemt er in) Jantjie. Minheers, we hebben er over lang eens van gesproken vaa den afstand van grond in de Coupe-Gorge aan het Bureel van Weldaad om er een soorte van nieuw begijnhof te maken. Gij hebt allen... Thomas en Leonsje. Pardon, we weten van niets Jantjie... allen tijd gehad om er op te peinzen en we moeten nu nen keer definitief beslissen. ’t Brilleventje. Gaat ’t Bureel van Weldaad toch dat affaire vermillementen doordrijven. Pietje. ’k Vreeze dat er armen van den vreemde daardoor naar hier gaan komen. Miel'je. ’t Bureel, waarvan ik de eer heb sedert jaren president te zijn vindt het noodig van 6 splinternieuwe weunsten te bouwen, maar we hebben ons een beetje miscijfert en wij vra gen aan stad den grond voor cadean ofwel aan hall geld. Pietje. Is een slechte operatie, Miel. Mieltje Er zijne geene werklieden te veel in stad, maar dikwijls te kort en als ze altemets entwat vragen aan den Disch, wel zij brengen toch ook nering en tering in stad. De stad en kan met renteniers en wegsmijters lijk Jantjie en Cie. alleens niet voorts. Jultje. We moeten het toch niet zoeken om er nog meer le hebben in den Disch Mieltje. Als da werkmenschen vragen aan den Disch, ’t is emdat ze veel jongeas hebben en op mijn woord van president er zijn er geen drie dat we zouden kunnen afschrappen. (En wij die dachten dat de werklieden in Nieu port 't kalotenbestuur en door de kaloten allemale rijk werden!? Oh la la Miel!) ’t Brilleventje. Gaat ge er profijt mee doen met te bouwen. Mieltje. Alleszins. 't Brilleventje. Awel, als ge profijt er mee gaat doen, dan moet ge morventer geen grond voor nieten hebben of afslag krijgen. Mieltje. Alwel, en als ’t een van ulder is die bestierder van den Disch wil zijn 'k geef hem m^n plaatse ten is zoo geestig niet? Alhoewel ik altijd zoo beleefd zin en dat ik de menschen altijd zoo zacht en zoo lieftallig aanspreek, noemen zij mij algelijk nog de bittebauw Silenoe général want Miel die dreigt met zijn demissie, dat zou erg kunnen worden. En Mieltje gaat veort wit van kolerie lijk laatst In d’houtvenditie van strange We waren te wege muren van een halfsteen te maken maar de joengei.s hadden er wel door gewroeteld; we waren te wege spanningen van lichte sparren, enfin alles liehter te maken, maar ge wilt gidder alles kloeker en beter en zoo ver- meest onze cSferinge van 2000 frank. Pietje. Ge zult met julderen bouw geen ongezonde woningen doen verdwijnen, want ge zoudt er vele moeten afbreken, en ge zult 6 nieuwe arme menagiën in stee lokken. Peltje. De Disch vraagt den grond aan 657,50 frank min. Ik, man van princiepen, ik ben er tegen. Komt den Disch te kort, widder, stad, moeten toch bijleggen. Pietje.Ik, ernstige voorstaander van hygeen, jk zou ’t doen Indien er daardoor ongezongde woningen verdwenen. Mieltje. Verleden jaar hebben we altemets 2 en 3 trank daags betaald voor kinders in te nemen sedert de afschaffing van ’t droog logist aan 20 centiemen per dag en per kop. Poltje. Als d’ouders ulder kinders achterla ten, ge kunt toch de kinders alleene in die nieuwe huizetjes niet steken of gaat gij er een kindermeisen bijzetten? Als ge zulke huizetjes beuwt, ze zullen al opgepropt zitten voor dat ze in ’t drooge zijn. Mieltje. Hier in den Raad klaagt gij lie dat wij te veel geven en ik word overal verwenscht gescholden omdat er niet genoeg gegeven wordt ’k Heb het u gezegd Eb ’k zeg het aog 31 Jan. Declercq Antoinette Maria Juliana, doch ter van Joseph en Elisa Verstraete. Maesen Arthur Emile, zoon van Theodoor en Maria Vinek. 3 Febr. Hillebrant Juliana Rosalia, dochter vaa Hendrik en Bertha Bongé. Vanlandschoot André Eugeen, zoon van Eugeen en Maria Verstraete. Provoost Julius Hendrik, zoon van Hen drik en Elisa Lammerant. Vanden Abaele Hendrik Gustaaf zoen van Benjamin en Emma Thery. Demeester Maurits Pieter Cornells, zoon van Pieter en Silvia Baillleu. Sedert 1 Januari 1912 22 geboorten. STERFGEVALLEN. 2 Febr. Lingier Lodewijk Alexander Jacob eud 8 ra. en 16 d. zoon van Lodewijk en Maria Bailleul. De Koninck Virginie Bernardina oud 77 j 9 m. 20 d. weduwe van Edward Be- kaert. Verwichte Jvliaan Emile oud2j. 21 4. zoon van Firmin en Celine Parmentier. Sedert i Januari 1912 8 sterfgevallen. Wij vernemen later dat het bloedig tooneel plaats had op den openbaren weg. Brandhout kaai. D... ging als een wilde te werk en bracht zijn slachtoffer niet mln dan 14 steken toe. Geene der kwetsuren is echter doodelijk. De dader bracht den nacht door in den amigo en werd 'e anderendaags naar het Justitiepaleis overge bracht. Brand. Een brand, nie ontstaan schijnt te wezen in een droogkamerof waschhuis, brak Zaterdag uit in een krankzinnigengesticht te leperen, alwaar meer dan 300 ongelukkigen verpleegd worden. Het vuur, dat dadelijk eene groote uitbreiding nam, sterkte zich weldra uit tot gansch een vleugel van het uitgestrekte gebouw. En de brandweer, die onverwijld ter hulp gesneld was, kon niet verhinderen dat eea aanpalende vleugel eveneens vuur vatte. Het vernielde gedeelte bestaat uit de droogka- mer, het waschhuis, de afdeeling der onrustige zieke en nog eene andere afdeeling. De bestuurder, de heer Van Raes, door zijn personeel geholpen, ging over tot de ontrui ming der bedreigde lokalen, en de 300 verpleeg den vonden onderkomen in drie zalen, gelegen ter plaatse waar hoegenaamd geen brandgevaar aanwezig was. Dit krankzinnigengesticht, bestemd voor man nen, is omstreeks 15 jaar geleden op last van het bestuur der godshuizen te leperen, naar de plannen van den bouwmeester Coomans opge trokken. Ongeveer een zesde gedeelte van het gebouw is thans in asch gelegd. De schade wordt op 75,000 frank geraamd. Verongelukt. M, Frans Reichelt, kleermaker, 32 jaar, beproefde Zondag een kostuum-valscherm in zijde vervaardigd. M. Reichelt had het reeds beproefd met een gemaakten man (ledepop) van het eerste platvlak van den Eiffeltoren, te P rijs, te werpen. M. Reichelt, die een dergelijk kostuum aan had, sprong nu Zondag zonder aarzelen van het zelfde eerste platvlak. Het toestel, dat opensprin gen moest door aan een koordje te trekken, werkte niet en de ongelukkige uitvinder viel zich te pletter op den grond, waar hij vijftien centimeters diep indrong. De ongelukkige werd dood opgenomen, met gebroken ruggraat en ledematen en gepletterd hoofd. Het slachtoffer was ongehuwd en een Oostenrij ksch onderdaan. Laffe aanslag Zaterdag namiddag, omstreeks 3 uur, is te Saffelare eene laffe aan randing heschied. Op vermeld uur, kwam zeker heerschap met een valies in de hand bij den metser en herber gier Pr. Geers binnen. Hij vroeg aan de dochter B... of hare moeder niet te huis was, waarop deze ontkennend antwoordde. Alsdan bestelde hij een glas bier, en terwijl het meisje dit ging halen in den kelder, sprong hij baar achterna, wierp zich op haar en bond ze, onder doodsbedreigingen, de handen bijeen. Daarna trok hjj de deur van den kelder toe, en bond deze bij middel eener koord aan den ring van de toonbank vast. Vervolgens trad de kerel de kamer binnen, met het inzicht te stelen, maar inmiddels had het meisje toch om kuip geroepen, hetwelk ge hoord werd door haren broeder, die achter het huls aan 't werk was. Onmiddellijk kwam deze toegesneld, juist op het oogenblik dat de booswicht de kamer verliet en zich met spoed langs de voordeur verwij derde. Zoodra de broeder zijne zuster van hare boeien had verlost, heeft hij de geburen verwittigd, welke met de politie den booswicht achtervolg den. Men heeft eehter den laffen bandiet niet kun nen achterhalen. Ongeluk. Zendag morgen gebeurde een smartelijk ongeluk in eene kamer der tweede verdieping van het huis 48 der Korte Van Ruus- broekstraat, te Antwerpen. In de deze kamer bevond zich eene familie van Russische Joden, bestaande uit den vader, Morgenstein genaamd, de moeder en drie kinderen. Rond 9 ure ’s mor gens, toen Morgenstein vuur in den kachel wilde maken, nam hij eene kan en wierp petrool in de kachel. De kan is ontploft en Morgenstein en zijne vrouw kregen bijna gansch den inhoud over het lichaam. In een oogwenk waren beiden door vlammen omringd. Op het hulpgeroep der ongelukkigen kwamen andere personen toege sneld, die met veel moeite de vlammen konden blusschen. De man heeft doodelijke brandwonden opgeloopen; gansch het onderlijf is verbrand. De vrouw is insgelijks erg verbrand, maar verkeert niet in stervensgevaar. Twee der drie kinderen, van 3 en 5 jaar oud, bekwamen brandwonden aan de handen. De geneesheeren Nacken en Herz hebben ter plaats de slachtoffers verzorgd. De heer adjunkt Geerts had intusschen per telefoon de automobiel van het verbandhuis der Bordeauxstraat gevraagd waarmede de slachtoffers naar het Elisabethgast- huis werden gebracht. Men vreest dat Morgen stein zijn wonden niet zal overleven. In de kamer waar het ongeval gebeurde had het vuur zich insgelijks aan de meubelen meege deeld. De pompiers hebben den brand gebluscht. Verstikking. De echtgenooten Gi- gon-Bertrand, beide 25 jaar oud, zijn huisbe waarders in eene brouwerij der rue des Armu- rieis, te Luik (St-Leonard). Zondag morgen, toen de brouwer M. Huck daartoekwam, vond hij de deur nog op slot. Hij opende met den sleutel dien hij bezat, en begaf zich naarde woonkamers der huisbewaarders, boven de stalen gelegen. Daar niemand op zijn geroep antwoordde, stamp te hij de deur in en vond de beide echtgenooten en hun 5 jarig zoontje levenloos in hun bed uitgestrekt. Vrouw en kind waren dood, de man werd in stervensgevaar naar het gasthuis ge bracht. Het onderzoek heeft bewezen dat de ongelukkigen door houtskooldampen, voortko mend van vuurpotten, in hunne slaapkamer geplaatst en welke gevuld waren met houtskolen zijn gestorven. Bloedig drama. Zondag avond had in de Rolslraat, te Brussel, een bloedig drama plaats. Daar woont, in het huls n. 14, L. D... oud 50 jaar, met zijne minnares, Marie S... oud 34 jaar. Tusschen beiden heerschte oneenigheid. Twist was alweer tusschen hen ontstaan. D... nam eensklaps een mes en bracht er zijne vriendin verscheidene ste en mee toe. Da vrouw, gevaarlijk getroffen in den rug en de borst, zakte ineen en verloor stroomen bloeds. Op het noodgeroep van geburen, snelde de politie toe en hield den dader aan. Een dokter verzorgde de gewonde, die vervolgens naar het St-Jarsgasthuis werd overgebracht. Haar toe stand is zeer bedenkelijk. FM B b ■4-

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2