Sunlight 1IE PRUTTELAARS m BRAKE! BELANGRIJK BERICHT Pieter Oumont-OausBrceer Aannemer van openbare werken. Gemeenteraad 19 Januari 1912 Men vraagt Onderofficier onderpastoor Nieuws uit Nieuport Hoogwater te Nieuport Land- en Tuinbouw Binnen- en Buitenland. Geruchtmakend proces Veritas. maar 10,50 Heer Camiel Geeraart heeft de ^©ep op- MENGELWERK vierde vrijde met eenen soldaat, die te Oudenaar- i l Wordt voorlgezel). liberaal dat zou sen ander paar mouwen zijn. En intusschen betalen we reed» een drietal jaren dubbele kontrtbutien, voor werken die niet wordeia uitgevoerd. Of het geestig is, he! eena Men persoon 23 24 19 20 21 s avonds 12,40 1,13 1,47 2,21 2,54 3,27 4,04 door omi:k wattez Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de aïleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Karnaval. Ten einde de Karnaval wat op te wekken, Karnaval die de katholieken met zooveel gretigheid zouden afgesehaft zien, indien z« maar durfden, en wat nering en tering bij te brengen heeft de Kleine Harmonie besloten op Karnaval Maandag ’s namiddags een uitstapje te doen ter stede. Vertrek om 3 1/2 ure juist van het lokaal Duynnenhuyg. Allo, liefhebbers van de leute, eens goed het hartje opgehaald, en allen mee met de onver moeibare Kleine Harmonie. "Willemsfonds. Morgen Zondag ver kleed kinderbal voor de kinders der leden van het Willemsfonds, hun door den heer voorzitter Deswarte heusch aangeboden. Dit feest, dat telken j»re zooveel gewettigden b|val behaalt, wordt nogmaals met onzeglijk ongeduld door ouders en kinders afgewacht, en zal nogmaals levendig, doch ten hoogste aandoénlijk wezen. Velo-Olub. Het feest ingericht door De Vroolijke Wielrijders ter gelegenheid van de Inhuldiging van haar vaandel op 11 Februari 1.1. Is ten volle geslaagd. Met een prachtig weder, doortrok de stoet, naafhaling van het vaandel bij denbeer voorzitter Vandevelde, waarden aan wezigen den eerewijn werd aangeboden, de bijzonderste straten der stad. Daarna met klaroen aan ’t hoofd, een uitstapje bij de leden. Allen waren in verwondering geslagen over het mooie der vlag, en het zij gezegd, te harer eere, het werk verricht door Mej. Ant. Demesmaeker was en is onberispelijk en onnabootsbaar. Het dansfeest voor de leden is insgelijks, buiten onze verwachting goed afgeloopen. Naar we ver nomen hebben zal die maatschappij deel nemen aan den Carnavalstoet op Nieuport-Baden. Als de twee pruttelaars te zamen moesten uitgaan, zooals wij reeds zeiden, vertrokken zij nooit terzelfder tijd. Als Mol het huis verliet, moest Guul nog zijne pijp aansteken. Guul rookte en Mol niet. Uii het blikken kokertje onder den boogen schouwmantel, nam hij dan eenen sol ferpriem en deed hem aan den stoofpot in de keuken ontvlammen. Dan moest hij nog wat wachten tot de blauwezwavelvlam wasafgebraod, eer hij zijne pijp kon doen vunken Hij smak te met de lippen, want de tabak was altijd wat vochtig, trok geweldig aan zijne pijp, met diepe 4 snokken De rookwolken vervulden dekeuken en Siska moest hoesten van de brandende tabak, die van de pijp op den vloer viel. Met eene wal mende streep rook achter zich, verliet hij dan ook haastig het huis, doch 1 aaide zijnen broeder niet in. Gewoonlijk bleef hij een tiental stappen achter hem. Mol was altijd voorop met het gele k; baas van stroo gevlochten aan den arm, De menschen, die het zagen, zeiden, dat de bakkers gingen 4 berechten omdat zij achter Weet gij, geachte lezers, wat onder scheid er bestaat tusschen die twee soorten van Staatsdienaars? Eh wel! Luistert, ik ga het u zeggen 1. Een onderofficier dient het vaderland en een onderpastoor bedient zioh van het vaderland 2. Een onderofficier mag zich niet met de politiek bemoeien omdat hij staatsbe diende is, terwijl de onderpastoor zich met politiek onledig houdt van den morgen tot den avond, alhoewel staatsbediende. 3. Een onderofficier wint geen trank daags en een onderpastoor kan tot 4 a 5000 franken ’s jaars gaan. 4. Een onderofficier, omdat hij bereid is het vaderland diensten te bewijzen, heeft geen enkele stem, terwijl de onderpastoor, die weigert het vaderland te dienen, er vier heeft. 5. De onderofficier stelt den koning bo ven den paus, terwijl de onderpastoor den paus verre boven den koning plaats en den koning enkel acht voor zooveel hij naar zijn goeddunken hand It. De koning, waarschijnlijk uit erkente nis, stelt den onderpastoor boven den on derofficier. 6. De onderofficier is altijd bereid zelfs zijn leven ten pande te stellen, om den coffre fort te bewaken van de onderpas toor, terwijl de onderpastoor, als het ge vaar opdaagt te gemakkelijk valt om zyn eigen coffre-fort te verdedigen. (Vervolg) Aankoop van grond. I. Aanviaag kinderen Rathé. Thomas. Minheers, ’k vrage 't woord (Silen ce) President, ’k vrage ’t woord. Jantjie. ’t Woord is aan den heer ingenieur die,’k ben er zeker van, ons een of andere in genieus, lumineus en geniaal gedacht zal ten beste geven. Thomas. Rh.etori.ka Op Zondag 3 Maart prachti ge vertooning door de bloeiende teoneelmaat- schappij Rheterika, met de medewerking der dames Mary Vanden Wouwer, van Antwerpen, en De Coo van Oostende. Er zal opgevoerd worden Moederhart, drama in 4 bedrijven door Nestor De fiére, en Keizer Karei en de Berchemsche Boer, blijspel met zang In twee bedrijven deor H. Van Peene. Gezien de belangrijkheid van die vertooning is het de plicht van alle tooneelliefhebbers op tijd voor hunne kaarten te zorgen, die te bekomen zijn in het Willemsfonds, die van 0.50 en 1 fr. van heden af, «n degene 1.50 fr. van af Vrijdag 1 Maart om 8 ure ’s morgens. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 22 Vrijdag Zaterdag 18 Februari andere. Als nu de eene bij toeval een te bitsig woord zei, sprong de andere eensklaps boos in zijne vliegende vaan uit zijn bed en sloeg met geweld de deur toe, dat heel de bakkerij De Brij Koningen rammelde. a Djeemenis menschen, dat zijn toch din gen! zuchtte Siska in haar bed aan de andere zijde van het huis. En Beerken die onder de pan nen sliep, op den zolder, waar muizen en ratten liepen, verschrikte met een gevoel, alsof hij eene muilpeer ging krijgen. Hij trok zijne dekens dicht over zijn hoofd. Toen hij weer tot zich zelven ge komen was, in de overtuiging builen bereik te zijn, mompelde h j halfluid 4 leelijke loeders! En hij lachte in zijn eigen van leute hij krinkelde zich als een paling van dat onderdrukt lachen, en hij verborg zijn hoofd in ’t kussen, opdat niemand iets zeu hooren. V. Riolen. De riolen gaan met eene won derbare snelheid vooruit. Reeds een paar maan den werkt men aan het sasje dat de gezuiverde waters in de kaai zal lossen. Binnen een jaar of twee indien het zoo voort gaat, en dan mogen er geene karweitjes zooals aan de damen meer tusschenkomen zal de riool op de kaai voleindigd zijn; rekent dan nog een jaar voor de verbindingen, en we mogen zeggen dat veorzeker binnen een jaar of drij we van de wereldberoemde Nieuportsche riolen zulle» gebruik maken. Ze zijn nu reeds een jaar bezig, dat zal te zamen een drie of viertal jaren zijn voor zoo een werkje! Of ’t belachelijk is! Moet de boete voor achterstallige dagen toege past worden, dan zal de ondernemer er vette zappen aan wesken, doch ’t is immers een hun nar beste vriendjes; ware de aannemer een maatschappelijk kapitaal zou gestori zijn geweest vóór het onderteekenen van den akt alsook vosrgebruik te hebben gemaakt van eene valsche volmacht onderteekend door twee veronderstelde personen, die eigenthjk niet bestonden en welke aangewezen waren als ware deelhebbers; deze war n enkel uitgevonden geweest om het getal der zoogezegde deelnemers te kunnen bereiken, dat door de wet wordt vereischt! Deze zaak heeft nog al veel opspraak verwekt; want ook in onze streek zooals in andere gedeel ten van ’t land, zijn pogingen aangewend geweest namelijk bij middel van veelbelovende en oog verblindende omzendbrieven, waarin men aan de toekomende actionnarissen eenen intrest van 12 per honderd verzekerde, dit, om inschrijvers aan te lokken; gelukkiglijk geschiedde zulks zonder goeden uitval voor dezen die den oproep hadden gedaan; want niemand liet zich hier beet nemen. Herinneren wij dat de Na mlooze Maatschappij zoo gezegd gesticht was geweest ten kapitale van één miljoen terwijl de debat’en hebben bewezen dat geheel het aktief dat ingébracht was, en ten gevolge der infalingverklaring van den inbrenger, verkocht wierd, niet meer dan rond de 80,000 fr. had voortgebracht. Ziet hier nu de uitspraak. W... de financier van Antwerpen, die de bij zondere oprichter was van die zoogenaamde naamlooz.e en ook... vermogenlooze maatschap pij wordt, bij verstek, veroordeeld tot 2 jaar gevang en 500 trank boete. Zijne onmiddellijke aanhouding wordt bevolen. De gefaalde brouwer en oud-notaris De G... krijgt 6 maanden gevang en 100 frank boet. De lijfstraf voor de niet betaling der kosten is vastgesteld op ééne maand. De andere betichten zijn vrijgesproken. wedde van den schrijver schatbewaarder met 300 frank te verhoogen en ze dus te brengen van 1200op 1500 frenk.Zijne familie vermeerdert van langs om meer en wij moeten daarin voorzien. Nu trekt hij 150 frank supplement voor reiskos ten, maar al wat we hem opslaan, zal hij boven zijn 1500 frank jaarwedde maar 78 frank reiskos ten meer hebben (6 trank voor een reize naar Veurne met een kaartje van 1,30 fr.) Hij zou dus maar 222 frank opslag krijgen en in alles te gare 1578 frank winnen, waarvan hij den tram naar Veurne moet betalen Ge ziet het. ’t is niet te veele voor zulke lastige bediening met zooveel werk En daarbij dat komt toch uit ons beur» niet, ten zou ons maar 28 frank in’t geheele kosten. Voor den eenen een kleintje en voor den anderen es ’t... een schoon cadeautjie. Al de raadsleden Knikken om ter meest van ja en ze knikken totdat. Jantjie Theofid gebiedt weer plaats te nemen aan de taadstafal. Jantjie. Er zijn nog kleinere bedienden, namelijk de twee portiersters en willen wij eene reden hebben om in te roepen om voorgaande verbuoging te kunnen steunen dan moeten we ulder ook iets geven ’t Besturend bureel stelt 150 frank voor op conditie dat ze zelf ’t noodlge stoofhout en schaveling en bakkerskolen bekos- teneeren. Verschillige leden We welen dat alletnale. ’t Is toegestaan door eene algemeene knikking. Jantjie. En nu is er nog een ander punt. Volgens een omzendbrief van den heer gouver neur, waarvan ik Theofisl zal bidden lezing te geven, zou het traktement van den gemeeuteont vanger ook met 200 frank moeten verhoogd worden. Jantjie. ’t College vindt de voorgestelde grondslagen goed en ’k proposeeren van allen ja te knikken. Jultje. Ik niet. Ik wil mijn besten vriend eens een blijk geven van mijne innige vriend schap; ’k vinde ik, groote irnancieman, ik vind dat alles niet in orde gaat. Ik zou voorstellen zijne jaarwedde niet te verhoogen zoo lange de ge schriften van mijn besten vriend niet in regel zijn. Wantik kenne dat superlatief goed. Jantjie. Wij hebben hem gevraagd zulks te doen en de jaknikkers met eenpaiigheiJ van hunne knikkebollen besluiten de voorgestelde grondslagen goed te keuren doch aan de deputa tie te vragen dat z j de verhooging niet zou toestaan omdat het Jultje... zijn besten vriend is. (Jultje lacht gelijk een Brugsch zotjle.) Jantjie. Heer Gusten Lombaert heeft ons op het spoor gezet van tien duist ou Ie kasseien en voor belooning vraagt hij om ze te mogen ver voeren aan 23,40 fr. per duist. Wat zeg ie gijlie daarvan? Mieltje. andere kasseien bijna voor niets vervoerd en ’t is ook een van men gebeurs. Laten v ij hem de helft vervoeren en Gusten Lombaert de andere helft. Algemeene knikkebolling. Jantjie. Menheers, de zitting is geheven en nu ga ik een kootjie gaan pakken Au revoir et merci! ="SUNLl<5HT”Zeep maakt de wasch kinderspel voor het meisje van Hjaar.enjyeeft aan het liinwaaadie fnscnp aan= pename reuk van 't buiten. kerel zich op dit oogenblik voor een ander mis drijf in de gevangenis bevindt. De toestand van het slachtoffer is onrustwek kend; Mej. Daelman is naar het gasthuis ge bracht. - Bloedig drama. Maandag namiddag had op den paardenmarkt te Ciney, die door eene groote menigte bezocht werd, een bloedig drama plaats. Rond 2 ure, ontsond in de herberg Fontaine- Jaminet, Handelstraat, tusschen koopers en paardenfokkers van de streek van Charleroi, twist. Eensklaps trok den genaamden Arthur H..., Aan Marcnienne, eenen revolver en loste twee revolverschoten op de bazin, de licht gekwetst werd Alleman werd op straat gezet; Alfred G van Marcinelle, die tusschenkwam om H.. te beda ren, werd door deze op zijne beurt aangevallen en kreeg een kogel in volle borst, waardoor bij op den slag gedood werd. De ooggetuigen die het slachtoffer ten gronde zagen vallen snelden de moordeaaar die de zlucht genomen had, achterna en haalden hem in. Toen de gendarmen ter plaats snelden om den moordenaar aan te houden, ging het niet al te gemakkelijk. De verontwaardigde menigte ramelden den moordenaar geducht af en sloegen en stampten hem dat het bloed hem van het aangezicht liep. Ten slotte leverden zij hem over aan de openba re macht, die hem in het gevang van Dinant opsloot. Vreeselijk drama. Grsten Bayard, 24 jaar oud, werkz am in de koolmijn van Lens, had 6 jaren geleden betrekkingen aangeknoopt met een buurmeisje, Valerie Coulon, thans 21 jaar oud, van Liévin (Frankrijk). Zekeren dag kregen zij twist en Bayard die een oploopend karakter heeft, bracht zijne be minde met een houweel twee slagen in den rug toe, waardoor zij gekwetst werd. Bayard werd door de gendarmen aangehouden en in het gevang van Bethune opgesloten. Voor de recht bank werd da plichtige op het smeeken van Valérie Cou!cn, vrijgesproken. De jongelieden vereenigdeu zich verder en be sloten nadat Bayard zijnen diensttijd zou vel- bracht hebben, te trouwen. Doch daarover ont stond twist tusschen den jongeren broeder van Bayard die soldaat moest worden en zijnen broe der Gaston aanraadde niet te huwen daar hunne moeder zonder bestaan zou zijn. Tusschen de twee familiën Bayard en Coulon was daarover ook twist ontslaan en Valerie brak met haren beminde af. zes een- de damen in avondkleedy of soiréetoilet I op en op ’t slot van ’t spel hebben verschijnen, en heeft deze beslissing mede gedeeld aan het diplomatisch korps bij het Vatikaan en aan de heele zwarte wereld. Nu zullen de damen er aan moeten ver zaken, op ontvangsten, hals en schouders te laten zien of zullen zy van het gezel schap van de priesters beroofd worden. Misschien wel zullen vele vinden dat het geen groot verlies zal zijn en, in alle geval ’t zou wel kunnen gebeuren dat de mode sterker zal zijn dan het pauselijk bevel. Wy zullen wel zien. nopens eene liefdekwestie. De twist liep weldra zoo hoog op, dat alvorens de gezellen van Vander Ghinste, konden tus- schenkomen, De Bouvre als een razende op zijnen tegenstrever toesprong, hem ten gronde wierp en met zijn mes verscheidene steken toe bracht, waaronder drie doodelijk. Het slachtoffer dat twee steken in de zijde en een in den rug had bekomen, verloor veel bloed en werd door de hulp van zijne gezellen naar zijne woning, wijk Meulenhoek, overgebr-cht en te bed gelegd. Onmiddellijk werd dokter Fleliers ontboden die het slachtoffer wiens toestand erg is, de noo- dige zorgen toediende De gendarmerie kan Olsene verwittigd opende dadelijk een o derzoek. Het parket van Gent, door de gendarmerie van Deinze op de hoogte gebracht van het schrik kelijk drama, is maandag namiddag, om 1 3/4 ure, afgestapt. De magistraten, vergezeld door de bevelhebber der gendarmerie van Deinze, zijn bij het slach toffer geweest, die zij nopens de feiten en den aanval hebben ondrvraagd, alsmede de jongelin gen, die Van der Ghinste hebben thuis gebracht en bij het drama aanwezig waren. Het parket is met den trein van 4 ure 11 terug naar Gent vertrokken. René De Bouvre werd aangehouden en in de gendarmerie van Olsene opgesloten. Gestoken. Zondag avond, rond 9 ure, begaf zich de genaamde Joannes Aendenboom, oud 75 jaren, landbouwer wonende in de Ardool- straat te Hamme, huiswaarts. Onderweg werd hij verraderlijk aangevallen door eenen onbekende die hem eene steek in de bil gaf. De wonde is tien centimeters diep en stelt het leven van den landbouwer in gevaar. In eene naburige herberg ontving hij de eerste zorgen door een bijgeroepen geneesheer. De pollcie van deze laffe aanranding verwit tigd, opende onmiddellijk een onderzoek. Reeds is men op het spoor van den dader. In den vooravond had de landbouwer in herberg woorden gehad met zekeren X. veronderstelt dat hij door bedoelden werd aangevallen. Maandag morgen was de toestand van het slachtoffer een weinig beter. Het parket is verwittigd. Moordpoging. Eene nieuwe mis daad werd maandag avond te Antwepen gepleegd. In het huis n. 12 van de Koningstraat, woont de aalmoezenier M. Van Camp met zijne dienstmeid Joanna Daelman, 51 jaar oud. De heer Van Camp was maandag namiddag, volgens gewoonte, voor bezigheden uitgegaan Wanneer bij ’s avonds thuis kwam, vond hij zijne dienstmeid bewuste loos ten gronde. De aalmoezenier, die veronder stelde dat de vrouw ziek geworden was, ging in de buurt om hulp te halen, doch toen hij weer keerde, zag hij dat de meid In een bloedplas lag. Alsdan werd insgelijks de politie verwittigd, waarop de adjunkt Van Malderen een ernstig onderzoek opende en te 7 uur kwam insgelijks het parket ter plaats, vei tegen woordigd door M. Jacobs, prokureur des Konings en Steyaert, onderzoeksrechter. Men denkt dat de misdaad rond 5 uur moet gepleegd zijn. Een onbekende zou zich hebben aangeboden om den aalmoezenier eene drin gende boodschap te doen. Op het antwoord der dienstmeid, die hem meldde dat de heer aalmoe zenier afwezig was, heeft de maa gevraagd een briefje te mogen schrijven. Terwijl de meid hem in de ©ntvangstkamer bracht, heeft de schelm haar langs achter met een snijdend voorwerp, een slag op het hoofd toegebracht. Daarna heeft ’t slachtoffer nog twee slagen op het hoofd beko men. De meid heeft twee gevaarlijke wonden op het hoofd en eene boven het linkeroog, vermoe delijk met een mes toegebracht. Eene worsteling moet tusschen den aanvaller en het slachtoffer hebben plaats gehad. Nadat de schelm zich van de meid ontlast had, heeft hij zich naar de bovenverdieping begeven en er de lessenaar en kassen opengebroken. In de kassen lagen blaien papier die met bloed besmeurd waren, De schelm heeft niets kunnen stelen. Er wordt verondersteld dat de booswicht zich nog in het huis bevond wanneer de aalmoezenier ne eerste maai binnenkwam. Hij moet gevlucht zijn terwijl M. Van Camp hulp ging zoeken. Josepbina Daelman is geboortig van Aertselaer en kwam in dienst bij M. Van Camp toen deze nog onderpastoor in de gemeente was. Een der wonden op het hoofd, is wel timeters diep. Door geburen is in den vooravond een kerel in den omtrek van het huis gezien, die onge twijfeld het vertrek van M. Van Camp heeft be- speid. In de ontvangstkamer werd een briefje gevon den waarop de naam Pierard geschreven was, maar deze was niet gekend op het er bijgevoegd adres. Verscheidene agenten der opsporingsbrigacie zijn met de opzoekingen gelast Een oogenblik heeft men, volgens de aandui dingen per geburen, vermoedens gekoesterd op een gekenden booswicht, maar dit spoor moest al spoedig opgegeven worden, aangezien onze 1 ze dan nog geen brokke kasseide of geen macadam voor ulder woonste. Jultje.. We gaan kasseiden of macadams leggen. Thomas. ’k Weet het wel; ge gaat dat van over 4 5 jaar doen met het geld van ulder leeninge, maar ten is nog niet gedaan, al hebt ge er wel twintig kéers van gesproken en hoe- vele blij ft er nog over van dat geld van die lee ninge? (Algemeene stilzwijgendheid). (Thomas gaat voort). In andere steden gelijk in den tijd dat ik te Brugge was, begonnen de i bijeen te komen, want ’t is nu al zoo late en gemeentebesturen met zelf straten aan te leggen i zouden om ulder grond als bouwgrond te kunnen ver- I Alge I koopen en in weerde te doen stijgen, maar hier te Nieuport, c’est pas possibel, der is geen zaad in ’t bakske. Mieltje. A l’ordre, A l’ordre! Zeg ons liever hoe dat we goedkoops straten moesten hebben. Thomas. J’y suis, j’y suis. Awel, tenez. Als ge grond verkoopt, ge moet niet alleen den grond verkoopen dat de menschen noodig heb ben om ulder huis op te bouwen, maar ge moet ze den grond doen koopen en betalen van den trottoir en ook den halve breedte van de strate, zonder dat ze aan dien grond entwadde te zeggen hebben. Winne is dat bij nog zoovele? Twintig meters diepte par exempel voor een huis, twee meters voor een trottoir, zes meters voor de halve strate op 6 meters breedte ze betalen toen 28 meters op 6 of 168 vierkante meters en ze worden eigenaar van 120 vierkante meters. In de plaats van 4,50 frank de meter, kost de grond ulder 6,30 frank de meter, maar daarachter en cijferen ze zoo nauwe niet. Jultje. ’k Hebbe het altijd gezeid, dat of te wel taksen per strekkende meter voorgevel. Mieltje. Taksen, taksen! Worden we nog niet genoeg verwenscht? en zijn er al geen tak sen genoeg? Teofiel. Ik stel voor alles naar ’t berek van werken te zenden en dat onder ons te bespreken; ’t zou hier in ’t publiek een slecht effekt maken. Bertje. ’t Is zoo; daarbij, mijnheere den directeur, pardon den ingenieur wil ik zeggen, dat komt hier niet van passe bij de vrage van Rathé (wat zegt ge nu van Bertje?) Jantjie A wol? Allen. De vrage toestaan aan 4,50 fr. de meter, maar de heer Ra hé moet de facade ma ken zooals wijlie hem verplichten altoos in den zelfden stiel van Vieux Neuf. II. Vraag heer L. Monteny. Jantjie. Deelt mede dat er meters breedte meer is tusschen de twee eigen- domm n, waarvan de heer Monteny 5,50 meters vraagt, zoodat er maar 5 meters meer zou over blijven. Jultje Vindt dat de aanvrager heel de breedte oopen moet of te wel tevreden moet zijn met de helft of 5,25 meters. De raad beslist hem die keuze te laten. III. Aanvraag Mevr We Geryl Maes. Jultje. We hebben wel een vastgesteld verkavelingspiau en eene schoons maquette, maar we zijn wld er toch meester en we ver anderen als we ’t peinzen. Zou ien wij hier in dees geval de ontworpene straat niet verleggen opdat er langs weerskanten bouwgrond van ons zeu liggen. We moeten toch een anders zen eigendommen niet in weerde doen vermeerderen (prachtig gedacht! ware genegenheid voor fe inboorlingen en schoon voordeelig vooruitzicht voor alle belanghebbenden!) Eenige leden zeg gen als ’t. mogelijk is. In ’t berek onder ons alieene bespreken, dat is veel beier; roepen er eenige andere; niemand zal het dan voo<tvertellen. Zulks wordt met algemeene knikking aangenomen. elkander gingen, gelijk de pastoor en de kos'er, als zii het H. Sakrament naar eenen stervende dragen. Men meende ook, dat zij het deden uit eerlijke schaamte, om dan onderweg tegen el kander niet te moeten 4 herrsbekken Toen zij in den winkel gekomen waren, waar ze eene boodschap moesten doen, sprak Mol gewoo ilijk alleen den winkelier aan, kocht een of ander voorwerp en betaalde. Guul aanschouw de intusschen de andere voorwerpen, met den rug naar zijnen broeder gekeerd, en hield zieh alsof hij can den koop vreemd zou geweest zijn; hij luisterde toch alles af wat gezeid werd. Toen gingen zij naar huis, gelijk zij gekomen waren. De koop, in den ijzerwinkel, of bij den zaadhan- delaar, ot elders, gaf aanleiding om te huis lang over de hoedanigheid en den prijs van het voor werp te kibbelen. 4 Als gij het beter weet, waarom koopt gij bet zelf niet? snauwde Mol hem toe. 4 Toeko menden keer zult gij het mogen doen. Maar toen was hel vcorval reeds vergeten, en Mol was weer de kooper. Zij a herrebekken ook soms ’s avonds in hun bed. Hunne slaapkamers waren nevens alkander tegen den voorgevel en ’s zomers, als het te warm was, lieten zij gewoonlijk de deur open voor e lucht. Toen gebeurde het, dat zij pruttel den in ’t naar bed gaan, en nog voortdeden, toen zij reeds te bed lagen, van de eene kamer tot de ’s morg. 12,22 12,57 1,30 2,04 2,38 3,10 3,45 boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. Volledige vetten. Het is een gekend feit dat alle planten ter ontwikkeling zekere stoffen vragen waaronder stikstof, phosphoorzuur, potasch en kalk het meest onze aandacht verdienen. Evenzeer is het den landbouwer bekend dat hij die 4 vruchtbaar- makende bestanddeelen onder vorm van mest stof aan den grond moet weergeven. Groote moeilijkheden levert het echter op, wanneer de boer bij middel van eenledige meststoffen de juiste hoeveelheid voedsel voor elke plant in ’t bijzonder wil bepalen. Immers, dan valt er bij nitraat, sulfaat, metaalslakken, phosphaat Ber nard, superphosphaat. kaïniet, chloor- of zwa velzure potasch te rade gegaan. Benevens die eenledige stoffen komen de samengestelde of volledige vetten, waaronder wij de natuurlijk samengestelde, zooals, de guano 4 de Ploeg voor de goede aanzien. De zoogenoemde gefa- brikeerde samengestelde mesten kunnen tegen hare werking niet opwegen, Sedert vele jaren staat de guano 4 de Ploeg in achting bij den landbouwer. Wij zouden ze voorzeker niet voor- deelig door eenledige mesten kunnen vervangen. Neen, die vervanging is slechts doelmatig wan neer er spraak is van fosfoorzuurmesten. Zoo bij voorbeeld de staalslakken mogen thans plaats maken voor het tosfaat Bernard dit ondervonden reeds verscheidene landbouwkundigen De laatste proefnemingen door de heeren Van Eist en Car lier met beide meststoffen genomen, geven ons alle zekerheid nopens de heilzame werking van het fosfaat Bernard. Drama. De 18-jarige mijnwerker Frans V..., van Herenthals. wonend rue Neuve te Luik, bij de echtgenooten Peeters, zocht de hand der dochter van den hoofdbewoner van het huis, de 16 jarige Maria. Vrijdag morgen ging V... ze afwachten op de Nijverhelcskaai, bij het varlaien der fabriek waar zij werkt, en opnieuw drong hij nabij haar aan. W’oedend zich te zien afgewezen, trok hij alsdan een revolver en loste een kogel op Maria Peeters, welke de keel met een kogel had doorboord. Meenend ze te hebben gedood, begaf V... zich naar den Maasoever, schoot een kogel in den rechterslaap en viel in den stroom. Ean kwart uurs later haalde men zijn lijk op. De toestand van het eisje is hopeloos. Messengevecht. Op den weg van Aalst naar Hofstads had zaterdag avond, rond 8 uur, een schrikkelijk messengevecht plaats. Tusschen 7 en 8 uur bevonden zich in de herberg van Edmond Sonck, te Aalst, de ge naamde Jozef De Valck en Leopold Van den Ab- beel, beiden van Hofstade en fabriekwerkers. Op zeKer oogenblik ontstond er tusschen de twee verbruikers twist nopens een velo. ’t Ging er nog al hevig toe, doch de herberg- gier deed de twee jongelingen zwijgen. Eens op straat zijn de twee jongelingen nieuw aan het twisten gegaan. In het hevigste der woordenwisseling trok Van den Abbeel zijn mes (een lierenaar) en plofte het in den rug van Jozef De Valck. De ongelukkige viel badend in zijn bloed ten gronde terwijl Van den Abbeel de vlucht nam. De gekwetste had ever.wel de kracht zich nog op te richten en tot aan de herberg van Edmond Sonck ie gaan, alwaar hg uit eput neerviel. Onmiddellijk werd een dokter verwittigd. De dader had het mes met zulk geweld in den rug geploft, dat de lierenaar in de wonde was blijven steken. Het wapen was naast de ruggegraat tusschen twee ribben In het lichaam gedrongen. De geneesheer deed den gekwetste naar het hospitaal St Elisabeth te Aalst overbrengen. Intusschen was da gendarmerie van Aalst ver wittigd. De dader is zondag morgen aangehouden. Men denkt niet dat de ongelukkige zijne wond zal overleven. Schrikkelijk drama. Zondag nacht had tengevolge van het nachtzitten en den drank te Machelen een schrikkelijk drama plaats, dat twee familiën in droefheid dompelt. In dan namiddag hadden eenige jongelingen van Petegem-Deinze zich naar Machelen bege ven, waar zij zich wat luidruchtig vermaakten en verscheidene herbergen bezochten. Op het punt huiswaarts te keeren, ontstond op het dorp tusschen Baziel Van der Ghinste, van Petegem en René D Bouvre, zoon van den jachtwachter van Olsene, eene woordenwisseling de in garnizoen lag, en zij zat te veel boven op hare kamer, niet om te naaien, gelijk zij zeide, maar om minnebrieven aan haren vent te schrij ven. Zonder meld konden zij hst echter niet gedaan krijgen. Toen zij eens hunnen nood aan d n gistkoop- man Vergucht klaagden, gaf dize hun den r.iad te trouwen, niet met eene jonge 4 poeze maar met iemand van jaren, ten minste toch een van beiden, bij manier van spreken, met eene vrouw die ook 4 iels had Dat zou, zei de hoopman Vergucht glimlachend, hun fortuin verdubbelen, en zij zouden geene meid meer moeten betalen. Dat vonden de bakkers uit De Drij Koningen nog zoo slecht niet geredeneerd; maar met wie zouden zij trouwen? Zij hadden nog nooit in hun leven een vr^uwmensch daarover gesproken. Het zou Guul neg al aanstaan, doch bij zou liever zien, dat Mol het deed. Deze, op zijne beurt, schudde het ook van zijne schouders en liet het aan Guul over. Er moest echter komaf mee gemaakt worden. Zij konden zoo alleen niet blij- Zeer geflateerd, president, ’k Komme inderdaad met een nieuw gedacht voo? de pinne. ’t Spijt me dat ik het moet zeggen, maar ge hebt gijlie het niet slim aan boord gelegd om goedkoop overal straten te hebben waar er gebouwd wordt. Nu bouwen de men- sehen, ze moeten zelf borduren zetten, een voor land maken of ze moeten meters en meters grond koopen voor hovetjes voor ulder deure te maken en de menschen steken daar legen hunne neus Vraag der heeren Lafaire en Germonprez. De raad beslist hen den gevraagden grond in de Coupe Gorge te verkoopen aan tr. 2,50 de meter. Jantjie. Awol, minheers, wat gaan we nu doen met den opslag van den verkoopprijs van uzze gronden? Mieltje grolt opslag, opslag, da halve straat koopen, taksen betalen... brr. In ’t berek onder ons alieene bespreken, antwoorden de leden, dan kraait geen haantje er over. Jantjie. ’t Ware nog bsst nen keer bij dage we 1 nen keer kunnen alles gaan bekikken. Algemeene jaknikking. Jantjie. - Ander punt van ons lang dagorde ’t vervoer der lijken en der gevangenen. Ge weet dat we beloofd hadden, al wisten wij dat bet niet zijn kon of mocht, dat we aan... Thefiel. Silence, niet uit schoole babbelen. Jantjie. Wij zijn dus overgegaan tot de entreprise; ge kent gijlie allemale den uitslag en 'k stelle vooren den leegsten aaoemer te verkla ren. Algemeene jaknikking. Jantjie. Nog een ander punt. De inwoners van de Coupe Gorge vragen om ulder zwijntjes in ulder buis te mogen dooden. Theofiel, ’k bid u leest nen keer de petitie. Na de lezing, zegt Jantjie De openbare ge zondheid (Pietje applaudissiert met handen en voeten) eischt dat alle beesten voor de voeding bestemd in ons slachthuis afgemaakt worden. Mag er daarvan afgeweken worden? Iedereen zegt; neen en da raad beslist geen gevolg aan de petitie te geven alhoewel dat zulks was beloofd aan da menschen van de Coupe Gorge tijdens de kiezing. Jantjie. En nu de mededeelingen en vragen. Mintieers. ik heb ulder gesproken van de vrage van den agent heer Decrop strekkende om van allen politiedienst ontslagen te zijn en de visch- mijn als burgei mogen besturen. 't Brilleventje. Waarvan kloeg Decrop? Jantjie. Hij meende dat hij in kostuum van agent verplicht was schoenen te dragen maar wij hebben hem gezegd dat galochen mag aandoen. Voor de rest vinden wij dat den dienst moet blijven zooals hij is. Wat denkt de raad daarover? Allen knikken van ja zonder verder iets te onderzoeken. Jankte. Als mededeelingen heb ik ulder oiemendalle anders te vertellen. Zijn er van julder, minheerdie iets te vragen hebben? Niemand antwoordt. Zooveel te beter, denkt Jantjie; als ’t wel gaat, ga ik nog aan tijden ko men voor me slaapmutse te pakken voor den soupeer. Theofifel ik bid u, leid het achtbaar publiek buiten; ik bid u doe de deur toe; de geheime zitting gaat beginnen. Geheime zitting. Jantjie. Theofisl ik bid u geliefde raadstafel e verlaten. Staat gelijk gewoente een beetje ach teruit in de zale; ge moogt het wel hooren maar niet zien wat wij zeggen, want er is kwestie van de stoffelijke belangen van een lid uwer familie, waarover wij immer zorg moeten en zullen dra gen. Awol, Minheers, ziehier de kwestie ’t Slaat al op en we moeten ook opslaan, vooral de kleine bedienden die maar ean enkel kleine positie heb ben. Er zullen er misschien weer wel zijn die zullen zeggen T is ai voor de familie, maar dat is niets. Het besturend bureel der middelbare scholen, waarvan ik de eer heb voorzitter te wezen en verschillige van u leden zijn, stelt voor de jaar- den zij telkens als zij eene nieuwe meid huurden. Wat hadden zij daar miseries meê! De eene meid was te lui, stond te laat andere bestal hen en 4 sneuxelde suiker; eene derde ging te veel bij de geburen babbelen; eene van huur Op donderdag 1 Februari is, door de boet straffelijke Rechtbank van Veurne, vonnis iutge- sproken geweest in de vervolgingen ingespannen in zake de stichting van de naamlooze maat schappij ds brouwerijen DeG... Beerst. De betichten waren verdacht van inbreuk op de wet over de koophandelsvennootschappen en sommigen onder hen, van schriftvervalsching, voor, in den akt waarbij de n aatschappij inge richt wierd, vastgesteld te hebben dat, tegen strijdig! jk aan de waarheid een tiende van het Sportnieuws. Zondag laatst begaf de Footballclub Nieuporteois zich naar Dixmude om aldaar een match te spelen tegen den aldaar bestaanden 4 Eendracht Footballclub Onze josge stadsgenooten behaalden er een schitterende zegepraal met 16 goals tegen 0. Bravo! De pruttelaars van Brakel waren in de vijftig, toen Siska sthrf. Dat was een groot verlies voor hen. Zij zouden niemand meer vinden, gelijk deze om het huishouden te doen; dat ondervon- ven huishouden. Zij vonden geene meid, die hen -j paste, en de 4 miseries werden grooter en l grooter in De Drij Koningen. op, de j Beerken was ook verhuisd. Hij moest te veel werken, iel hij, en men wilde hem niet opslaan ■Mat

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2