IIE PRUTTEIAAIIS III Bilim BELANGRIJK BERICHT Pieter Dumoat-Oanserceer Aannemer van openbare werk®*. Binnen- en Buitenland. Zonderlinge geestestoestand Land- en Tuinbouw Uit Nieuport-Baden De oester en de pleisters Knorrepot’s praatje Het alcoolverbruik Rechterlijke kronijk RECHTBANK VAN VEURNE De Ouderdomspensioenen Havenbeweging Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport Nieuws uit Nieupert - 20 20 17 10 i MENGELWERK 8 De katholieken zijn tegenwoordig fel in de weer met het ophemeien hunner zen delingen in Congoland. Moest men ze ge- looven, dan zouden deze alleen goede en onberispelijke beschavers zijn. Waar het er op aankomt bij wilde vol keren de beschaving in te planten moet men geetie hulpkrachten versmaden, zoo min deze der katholieke zendelingen dan de andere, maar liet beschavingswerk moet onder het toezicht der burgerlijke overheid blijven, de misbruiken moeten bestreden worden, van welke zijde zij ko men mogen en de inboorlingen moeten er tegen beschermd worden, zelfs indien zij door katholieke zendelingen gepleegd wor den. In Congo schijnt dat hot geval niet te zijn onze katholieke meesters geven er te veel toe aan hunne mannen, dewelke er maar al te vaak misbruik van maken. Wij zijn ver ervan te beweren dat alle Carnavalstoet. Wij vernemen dat de Kleine Harmonie, alsook de Vreolijke Wielrij ders morgen aan den Carnavalstoet te Nleu- port-Baden zullen deelnemen. Keuringen en prijskampen der stie ren en prijskampen voor koeien en veerzen Te Dixmude, op Woensdag 3 April; Te Nieuport, op Donderdag 11 April; Te Veurne, op Zaterdag 30 Maart; Te Alveringhem, op Dinsdag 9 April; Te Loo, op Dinsdag 26 Maart; Te Merckem, op Maandag 15 April (ter dorp- plaats.) TeZarren, op Woensdag 10 April; Te Couckelere, op Dinsdag 2 April; Te Thourout, op Woensdag 27 Maart; De Omschrijvingsprijskampen worden gehou den Te Veurne, op Zaterdag 20 April; Te Thourout, op Woensdag 24 April. 26 27 1 2 Brussel-Dixmude en de kust. Men wil met winst van tijd, Brussel in betrek stellen, langs Dixmude, met de kust Nieuport-Oost- duinkerke-Coxyde en De Panne. Daarom zal de baan Gent Dixmude in staat gesteld worden, om de zware locomotieven te dragen; al de bruggen, duikers en kunstwerken zullen versterkt worden en tusschen Gaeskerke en Dixmude, zal eene dubbele lijn aangelegd worden. ’t Schijnt dat deze werken zonder uitstel zullen aangevangen worden. De magnesiamesten. Dat de plant eene groote hoeveelheid magne sia aan den grond onttrekt, daarvan vinden wij het bewijs in het volgende feit. De ontleding der bebouwbare grondlaag, de laag waarin de plant haar wortelgestel uiteenzet en voedsel pet, gaf eene, zeer kleine dosis magnesia, terwijl de ondergrond, genomen buiten het bereik der wortels, er eene groote hoeveelheid bevatten. Waar zou dan de magnesia der bovenlaag ge bleven zijn, zoo ze niet door de plant verbruikt ware? Uit dit feit mag de landbouwer nochtans niet opmaken dat het noodig is, zijne landerijen diep om te wei ken, de onderlaag boven te brengen, ten einde de daarin aanwezig zijnde magnesia in ’t bereik der plant te stellen. Neen, dat ware ondoelmatig; hij zou eerder zijne gronden ver armen dan verbeteren. Wij zijn in geen geval tegen het diepgronden de ondergrond dient wel los gemaakt te worden, doch mag niet beven gewerkt worden. Dat de landbouwer bij de Lentebewerkingen 1000 a 2000 kgr. magnesia per ha. aanwende dat is de ware methode. Alzoo zal hij de plant een voedend bestanddeel verschsffen, dat zeer veel val bijdragen tot bet welgelukken der oogsten in 1912. Labor s avonds 4,36 5,39 6,50 8,26 9,53 10,55 11,47 door OHIIH WATTE® Moordpoging. Zaterdag avond had eene moordpoging plaats in de Van Leriusstraat te Antwerpen. Zekere Jozef W..., wonende Offeran- destraat, 12, had liefdebetrekkingen met Joanna Fontaine, 23 jaar, geboren te Brussel, en wonen de Van Leriusstraat, 1. Het meisje had afgebro ken onder voorwendsel dat W..., die photograaf is, al zijn geld verteerde. Zaterdag avond, rond 10 uur, kwam W... in de herberg der Van Lerius straat waar Joanna Fontaine in dienst is, en vroeg haar om de betrekkingen te hernemen. Op de herhaalde weigering van het meisje, heeft W.. vier revolverschoten op baar gelost. Joanna Fon taine werd door twee kogels in het hoofd, een in den schouder en door een onder den arm getrof fen. De misdadiger heelt daarop de vlucht geno men. De geneesheer Swennen heeft het slachtoffer verzorgd. Een der kog Is heeft het hoofd door boord, en een andere J on worden uitgehaald. De gekwetste is vervolgens naar het gasthuis ge- Morgen zendag, zijnde Groet-Carnaval, wordt er alhier eene groote Carnavalstoet ingericht. Benevens tal van praalwagens, gemaskerde groepen, enz. zal de Nieuportsche Reuzin dan send de stoet opluisteren, en zal de Kleine Har monie er hare gewaardeerde medewerking aan verleenen. Mocht hare Hoogheid de zonne zich de moeite getroosten morgen Nieuport-Baden met hare weldoende stralen te begroeten, dan zal het voorzeker zooals telken jaar nogmaals stroomen van nieuwsgierigen, en dan zal onze badplaats voor een dag gansch herleven. ’t Is wat we van ganscher harte wenschen! man die Belg is, eene verblijfplaats in Belgie heeft, den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt op 1 Januari 1901 en in nood ver keert. Het in nood verkeeren is heel rekbaar, wij weten hoe de klerikalen zulks verstaan wanneer het aanvragen geldt van antikle rikalen. De beschermingskomiteiten in Vlaanderen zijn bijna allen samengesteld uit klerikalen en dit is ons dunkens genoeg gezegd. Wij zullen hier nu laten zien welke toe lagen de Staat aan eiken storter verleent 1. Deze die geboren zijn in en voor 1860 mogen 24 fr. storten on ontvangen 2 fr. toelage voor de 6 eerste gestorte fr. en 60 cent voor de i8 overblijvende dat is 6 maal 2 is 12 en 0,60 X 18 10.80 fr. te zamen 22.80 fr. Iemand die dus 24 fr. stort krijgt 22.80 fr. toelage, op zijn boekje, wordt er dus 46,80 fr. ingeschreven. 2. Personen geboren in 1861 tot 1865, mogen ook 24 fr. storten, zij ontvangen eene toelage van 1.50 fr. voor ieder der 6 eerste gestorte fr. en 60 centiemen voor de 18 ©verblijvende, dat maakt 19,80 fr. er wordt dus op het boekje geplaatst 24 fr. 4-19,80 43,80 fr. 3. Deze geboren van 1866 tot 1870 ma gen ook 24 fr. storten en krijgen voor de öeerste franken 1 fr. en60 eentiemen voor de 18 ©verblijvende, wat maakt 16.80 fr. toelagen. Er zal dus wezentlijk ©p ’t boekje gezet worden 24 fr. 4-16.80 40.80 fr. 4. Deze geboren na 1870 megea ieder jaar 15 fr. storten en ontvangen 60 eentie- men; 15 fr. X 0.60= 9 fr. Op het boekje staat dus 15 fr. 4" 9 14 fr. D® personen aangesloten bij eene erken de maatschappij mogen niet meer storten dan 60 fr. per jaar. Ik moet er nog bij voegen dat de pro- vineie en de meestendeel der gemeenten oek toelagen verleenen. De provincie waar d® maatschappijen van Ouderlingen Bestand en Lijfrentkas meest bloeien is het antiklerikale Hene gouwen. Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Het Stinkerktja vergelijkt de liberale partij aan roodkapje en de socialistische aasden wolf. Roodkapje wil naar groot moeder niet luisteren en zal door dea gruwelijken wolf opgeslokt worden. Horresc© refersns.'H Het bladje bezweert de liberalen hunne banden met socialisten te verbreken en e®n verbond, een monsterverbond voor waar met ds katholieken aan te gaan indien zij het aan stukken springen van al wat hun dierbaarst is niet willen zien. Wat is nu het dierbaarste om alles voor de liberalen? Ontegansprekelykde vrijheid, j Welke zijn de grootste vijanden der vrii- Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 28 Donderdag 29 Vrijdag Zaterdag 25 Februari Men had hem met Paschen een nieuw kostuum gegeven, en daarmee moest hij tevreden zijn. Dat was hij gedurende eenige weken, maar toen kondigde hij de bakkers aan, dat hij er van door trok, als zij hem geen vijfden frank in de maand wilden geven. Zij weigerden; hij mocht gaan, maar hij mocht zijn nieuw kostuum niet meênemen. Daarom werd hij boos en gloeide zijn aangezicht. Als hij het huis verliet meteen pakje onder den arm, riep hij aan de deur leelijke loeders! dat het in de winkel helrode Nu zaten de bakkers gansch alleen zij aten schier geen gekookt eten meer, want zij hadden geenen tijd om het te bereiden. Zij aten bijna altijd palaten uit de kazakke en gezouten spek uit de kuip, of gerookt vleesch. Maar dat stak hen op den duur tegen, en dat was onge zond, meenden zij, te brandig en niet goed voor de maag. Allemaal miseries! En de gedachte, dat een van hen zou moeten trouwen, liet hunnen geest niet meer los. Doch waar zouden zij eene vrouw vinden? katholieke zendelingen gelaakt moeten worden. Zij die in het verre zwarte land, met m©ed en volharding, met zelfopofïe ring en belangloosheid voor de ontvoog ding der negers hunne krachten en hunne gezondheid ten beste geven, zij wezen leeken of geestelijken van welken gods dienst het ook zij, verdienen eenieders achting. Maar sommige katholieke zendelingen, en niet van de minste schijnen waa lijk in een zonderlingen geestetoestand te verkee ren en gedachten in toepassing te brengen welke door ieder rechtgeaarde mensch als gevaarlijk moeten beschouwd worden. Dat, spruit ten minste toch voort uit feiten welke door den heer Vandervelde aangehaald werden in d,e redevoering welke hij uitsprak ter Kamerzitting van 16 dezer, en welke niet konden gelogen straft worden. H. Vandervelde stelde namelijk vast dat, in de gestichten der zendingen, de lijfstraffen op de inboorlingen nog worden toegepast. Hij bestatigde dat, in het berek voor hervormingen ten voordeele der inlanders in dewelke de katholieke zendelingen de meerderheid hebben, deze, op voorstel van een hunner, een wensch stemden strekkende om aan de postoversten en scheepskapiteins het recht te geven de chicotte zonder vonnis, op de negers toe te passen. Wat is nu de chicotte Het is een harden riem van nijlpaardenhuid, zoo stijf als een stok, met dewelken men zeer pijn lijke slagen toebrengt. En neemt wel in acht, waarde lezers dat, alhoewel een andere pater hier te land beweerd heeft dat de hooger vermel de wensch met eenparige stemmen werd gestemd dit onwaar is Alleen de katholie ke zendelingen stemden voor dien wensch, de protestantsche zendelingen en de letken stemden er tegen. Een andere aanzienlijke katholieke zen deling stelde voor de vrouwen onder straf van chicotte tot samenwoning te dwin gen en alhoewel de algemeens gouverneur verontwaardigd uitriep dat het barbaarsch was, waren alle zendelingen het eens ten voordeele van dit gruwelijk voorstel. Een pater welke beschuldigd was eene vrouw een dag en halt lang in de zending wederrechtelijk opgesloten gehouden en haar de chicotte toegediend te hebben, werd daardoor het voorwerp van een gerechtelijk onderzoek. De zendelingen werden verzocht voor Let gerecht te ver schijnen maar weigerden onder voor wendsel dat hun bisschop hun verboden had aan de bevelen van het parket van StanleystaJ te voldoen. Een andere pater, geroapen om voer dit zelfde parket te verschijnen, weigerdeook, bewerende dat, in gevolge de vereeniging der bisschoppen te Stanleyville het hem niet behoorde aan het verzoek van het gerecht te voldoen. al de te huis gelaten jonge duiven aan de gevol gen van vergiftiging gekreveerd. Bij de policie werd eene klacht nedergelegd die al de overgebleven maïsboonen aansloeg en onmiddellijk een onderzoek opende. Men hoopt nog de overige duiven te redden. De laffe schurk die uit wraakneming gehandeld heeft, zal denkelijk zaterdag avond op het onge sloten kot de boonen geworpen hebben. Drama De genaamde Van Keymolen van Denderhoutem had zich sedert eenlgen tijd erg te beklagen over het gedrag van zijnen zoon Albert. Daar deze zondag avond laat te huis kwam, maakte zijn vader hem eenige opmerkin gen, die door den kerel die erg bedronken was, euvel werden opgenomen. In zijne dolle woede nam de ontaarde zoon een tafelmes die onder zijn bereik lag en plofte het mes tot aan den hecht in den rug van zijnen vader, waarna de moordenaar de vlucht nam De toestand van Van Keymolen is er erg; et er bestaat geene hoop hem te redden. De persoonsbeschrijving van den vadermoor der werd langs alle kanten rondgestuurd. ’k Had het hooren zeggen en 'k had iemand gesproken die het ook had hooren zeggenmaar ’k wilde ’t niet gelooven. Nu ben ik te Brugge geweest... 01 neen, vriend lezer, niet in nummer 5!’k Dank u beleefd. ’k Ben te Brugge geweest, bij wijze van uitstapje, en nu heb ik het met mijne eige ne oogen gezien. ’k Heb gezien dat onze infanterie sem- mue verdedigingsmaatregels tegen den overweldiger genomen heeft. Zij heeft den rooden band welken de officieren op hun broek droegen, door een zwarten band vervangen en zy heeft, ge heel en al, de schikking gewijzigd van de mouwstrepen harer onderofficieren en korporaals. ’t Is nog al indrukwekkend. En zeggen dat er oorlogsbedreigingen en drie en vijftig vragen van M. Monville Samenwerkende maatschappij vraagt persoon als opziener. Toe zichter stelt op hoogte. Jaarwedde 1800 frank abonn. en commissie. Waarborg 200 fr Sehrijven Post bus 29-4 Brussel-Center. Januari 1911. Eene vermeerdering dus van 10 schepen en 1480 ton. Het getal schepen is dus meer dan verdubbeld en de uitslag is onbetwistbaar schitterend. In Brussel Zeehaven zijn in de maand Januari 21 schepen met 4541 ton aange komen. Tusschen de beweging hier en te Brussel is dus maar een verschil van 2 kleine schepen met 280 ton. Te Brussel verteerd® het klerikaal gou vernement miljoenen en miljoenen en Nieuport, dat immer verstoeten werd, waar nog geen enkel ernstig haveniurich tingswerk werd uitgevoerd, overvleugelt bijna Brussel-Zeehaven! Ginder liggen die schoone groote bas- »ias bijna zonder schepen ®n hier waar de zeevaartbeweging meeren meer toeneemt bestaat niets dögelyks. Arme door de klerikalen verstouten© moederstad! Laat uw noodgeschreeuw maar dreunen,, ze zullen u toch maar met beloften paaien! Zooals ieder jaar heeft de regeering, in het algemeen vertoog der begroeting, doen drukken dat het verbruik van mond- alcool sedert verscheidene jaren fel ver minderd is. Hare statistiek nochtans, be treft enkel de hoeveelheden vervaardigden alcool welke bij de accynzen worden aan gegeven. Doch men weet dat de geheime stoKerijen minstens zooveel alcool vóórt brengen als deze welke bij weet van den fiscus in werking zijn. De aanzienlijke vooruitgang in den strijd tegen het alcoolisme, welke de re geering aan hare werking toeschryft, bestaat dus volstrekt niet. Te meer, vol gens de officieele statistiek zelve, stijgt dit jaar het alcoolverbruik, styging die wel is waar gering is 5 liters 35 per inwoner in 1911 tegen 5 liters 26 in 1910 maar welk® niettemin bestaat. Hieruit blijkt dat op dit gebied, gelijk op al de andere, onze meesters enkel met bluf uitpakken. Vynck Leon, leurder te Nieuport, 15 dagen en 26 fr. voor smaad, 15 fr. voor dronkenschap. Devry Jerome, werkman te Nieuport, 1 maand en 26 fr. voor diefte. Vermoote Camiel, werker te Oostduinkerke, voorw. 100 fr. jacht met stroppen. Grinster Camiel, en Top Remi, werklieden te Houthem, de 1* 40 fr. voor slagen, de 2’ 15 fr. voor beleedigingen en 15 fr. voor dronkenschap. Dedrle Hortense, werkvrouw te Hoogstaede, 50 fr. voor slagen. Werquin Lucien, Butaye Jules en Butaye Charles, werkers te Watou, voorwaardelijk elk 50 fr. voor slagen. Carpentier Eduard, werkman te Leysele, voorw. 15 dagen en 26 fr voor slagen met onbekwaam heid tot werk. Welke zijn de grootste vijanden d©r vrij heid voor allen? Onbetwistbaar de katho lieken. Daarom moet elke liberaal eerst en vooral antikatholiek zijn. Past het ons liberalen, met de overige vrijzinnigen, namelijk de socialisten overhoop te liggen en de katholieken alzoo in de hand te werken? Wij zullen in antwoord ook eene verge lijking maken Lafontaine, in eene zyner fabelen, spreekt van twee pleiters die in geschil waren ov*r het bezit van een oester. Zij onderwierpen hun geschil aan een gerechtsbezorger die hun elk een schelp gaf en de oester binnnspeelde. Zoo deden de vrijzinnigen te lang, zij betwistten ook onder elkaar en al het pro fijt was voor de katholieken. Deze waren z®o gulzig dat zij den oester met schelpen in al binnenslokten en dat er voor de vrij zinnigen niets meer overbleef. De les heelt aan de laatste gediend zij willen niet meer zien wat hun onderling scheidt, maar alleen wat hun vereenigt; zij willea en zy zullen aan de katholieken de macht ontnemen hunne duurbare vrij, heid nog langer te knevelen en in te korten te lang heeft het geduurd; de baker is vol; het moet eindigen. Niettegenstaande er reeds zooveel over de toelage van 65 fr. gesproken en ge schreven is geweest, toch zijn er nog altijd menschsn die gelooven dat die toelage kan verkregen worden zolder storten, dit is mis. Om de toelage zonder storten te beko men moest men ten minste 55 jaar oud zijn op 1 Januari 1901. Al de andere personen zijn verplicht te storten. Art. 9 der wet van 10 Mei 1900 zegt Eene jaarlijksche toelage van 65 fr. wordt verleend aan eiken werkman of oud werk- gemeentebestuurom de karHaval op te luisteren; i bracht, waar men zondag heeft getracht de twee integendeel, in het binnenste hunner harten 1- vragen die dompers niets beters dan dezer af schaffing te kunnen verwezentlijken, en vreesden zij da stem des volks niet rap ware het er mede geklonken; zij houden immers aan geen ver maak, het volk mag zich niet ontspannen, en verzetten; als die huichelaars zich zalven maar kunnen vermaken., in ’t donkertje. De Maandag namiddag was veel, heel veel voik te been; het krioelde van menschen waaron der vele gemaskerden rond de Kleine Har monie, die onder lustig spelen de stad doortrok, en nering en tering medebracht. Plezier, veel plezier was ar dien namiddag; ook vergezalde eene groote menigte de Kleine Harmonie, die na het spelen van het Reuzinnenlied aan haar lokaal onder heftige bravos uiteenging. ’s Avonds hadden de herbergen en danszalen veel bezoek; alle slach aardige veelkleurige kostumen, die onder detoonen der zoete muziek door elkander wemelden wisselden zich af. In een woord, veel plezier en vermaak totdat het onverbiddelijke policleuur ieder menig tegen zijne goesting naar zijne haardstede terug zond. Eene vrouw, die kon werken en die niet te veel linten op hare muts zou dragen; vooral eene, die a iets had? Zij praamden elkander om zoo eene vrouw te zoeken; maar het kwam tot geen goed einde. Hoe zouden zij uit hunne miseries gera ken? Op zekeren avond, dat Mol een beetje vroolijk naar huis kwam,hij had een glaasje te veel gedronken stelde hij aan Guul voor strootje te trekken om te weten wie van hen zich eene vrouw moest zoeken. Degene, die het langste trok, moest zorgen, dat hg binnen de drie maan den een wijf in huis bracht. G’ êt een druppelkeu gepakt lachte Guul. Ja’k antwoordde Mol, om mijn hart zeer te versmoren, omdat onze zaken achteruit gaan, en dat het hier geen leven meer is zomfer vrouwmensch over den vlo^r Hij vertelde toen, dat hij op zijnen weg den gistkoopman Vergucht was tegengekomen, en dat zij te zamen bij moeder Sliene in Den Lansier een dubbel maatje ganever gedronken hadden. Daar had hij zijnen nood geklaagd, en had Ver gucht hem weer van trouwen gesproken, en hij had hem gelijk gegeven. Die miseries mochten niet blijven duren. Mol was nu van gevoelen, dat er korting moest meê gemaakt worden, en in ’t naar huis gaan, had hij besloten zijnen broeder voor te stellen noodig zijn geweest om de gevoelloosheid der bureelen wakker te schudden en hun die veranderingen af te dwingen! Jaren lang heeft het voetvolk dien zwarten band gevraagd, veel beter tegen ’t vuil worden dan rooden, en, alles byeen genomen, even fashionable Voorname militaire schrijvers hebben, klaar als den dag, bewezen dat een leger dat men niet ziet, de grootste kansen heeft van aan den vijand te ontsnappen, en dat de beste middel om niet gezien te zgn, bestaat in zich op de slagvelden aan te bieden gekleed met aardkleurige unifor men en niet versierd met schitterende pluimen, gouden sabelriemen en als kar- bonkelsteenen blinkende gordelplaten. Een nog in de wieg liggende minister van oorlog zou dat begrijpen. Maar men moet denken dat de politiek du menschen verstompt en dat de damp kring der wetgevende vergaderingen ze vergiftigt. Kortom, laat ons niemand beschuldigen. De hoofdzaak is niet stil te staan in dien i weg van hervorming des legers, maar er i met reuzenstappen in voort te schrijden... En te dier gelegenheid zal ik mij ver oorloven den minister opmerkzaam te maken men heeft mij verzekerd dat hy abonnent is van ’i Weekblad op een zeer belangwekkend artikel verkondigd door t vermaard blad La culture physique over de noodzakelijkheid van aan de offi cieren van ’t leger lichaamsoefeningen en sport te doen uitvoeren, en vooral aan degene die aanleg hebben tot een dikken buik. Een overste, zegt vooraoemd blad, boezemt ontzag in met alleen door zijn verstandelijk overwicht, maar ook door zÈjn lichamelijk overwicht. 't Is klaarblijkelijk, by voorbeeld, dat een majoor dik als eene ton, geplaagd met twee korte beenea en kalverknieën, ’t noedige gezag mist. Dat men dus onze officieren lichaams oefeningen aanleere, dat ze zich aan sport toewijden, dat men er oversten van make die ontzag wekken bij de soldaten. ’k Weet wel dat ze bijna geene soldaten aan te voeren hebben. Maar ze zouden er kustnen hebben. En ’t is altyd beter zijne voorzorgen te nemen. Waarlijk, het zijn zonderlinge bescha vers die op de naakte huid der arme zwar ten met de ehicotte hunne wreedheid bot vieren en zich aan de wet niet willen onderwerpen; de overheden, welke zulks dulden, kunnen ons slechts verdacht en afkeurenswaardig voorkomen. Men zou haast moeten zeggen Indien het zoo voort gaat zal men in België zelf nog de menschen, met de zweep of de «chicotte» naar de mis zien drijven en zal men hier ook de priesters zich boven het gerecht zien stellen. Indien gij dat wilt, Nieuportsche mede burgers stemt dan maar voor de Katholie ken strooitje te trekken. Guul lachte er om als hij ’t hoorde; maar Mo! hield aan, en dreigde den heelen avond te zullen gaan voort drin en totdat hij etomzat zou zijn, als hij niet wilde lootje trek ken. Dan liet Guul zich gezeggen Mol ging strooitjes halen, en stelde zich met den rug toe naar Guul om ze te schikken. Dan bood hij ze zijnen broeder aan in zijne bei e han den gesloten Guul keek hem in de oogen, en bij trok een strooitje. Mol deed dadelijk zijne hand open. Guul had het langste getrokken. Hij sloeg het van <i koleere met een heftig gebaar op den grond, terwijl Mol luidop lachte Guul werd nu nog kwader, en beweerde dat zijn broeder gezeurd had. Mol staakte zijn lachen, en werd nu ook kwaad, en riep, dat hij een eerlijk man was, en dat hij hoopte, dat zijn broeder dit ook zou zijn. Guul sprak niet meer; hij zag dat de andere het waar lijk meende. Hij liep nu eenige dagen al pruttelen en knorren. Mol had daar in ’t geheim inwendig veel leute om, en liep nu soms al schuife len van genoegen. Guul moest er een komaf mee maken. Er was niets aan te doen. Hij moest trouwen, of Mol zou verhuizen, zei hij. Guul begon het dan ern stig in zijn hoofd te steken Den volgenden zaterdag sprak hij daarover met den barbier Lampaert, die de bakkers elke week kwam scheren. Gedurende de maand Januari zijn 19 schepen met 4261 ton onze haven binnen gevaren tegen 9 schepen en 2510 ton in 1 10 Febr. Verhelst Yvonna Maria Julia dochter van David en Flora Top. Stouf Armand Pieter Cornelis zoon van Jan en Alexandria» Rathé. Duflou Juliaan Karei Camiel zoon van Joseph en Eliza Roose. Sedert 1 Januari 1912 25 geboorten. STERFGEVALLEN. 15 Febr. Rumpier Wilhelmina Hermandina Ber- nardina oud 3 m. en 7 d. doehter van Bernard en Elisa Mercy. Vyaene Hendrik Frans oud 20 j. 3 m. 7 d. zoon van Lodewijk en Amelia Deerep. Sedert 1 Januari 1912 10 sterfgevallen. HUWELJIKEN 10 Febr. Deman August Norbert oud 20 j. werk man en Adam Sidonia Amanda oud 23 j. werkvrouw beiden te Nieuport. De Jaegher Joris Seraphin Lodewijk Marie, oud 29 j. handelsagent te Livorne (Itatie) en Gommers Juliana Joanna Augusta oud 23 j. bijzondere te Nieu port. Sedert 1 Januari 1912 8 huwelijken. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Brysse Hendrik Frans bediende bij staatszee- wezen en Hubrecht Maria dienstmeid beiden te Nienport. Nassel Alfons schipper te Nieuport en Ver- vaecke Maria Sophia dienstmeid te Damme ’s morg. 4,24 5,10 6,12 7,36 9,15 10,26 11,22 kogels die nog in de wonden zitten, er uit te halen. Deadjunkt Questiaux van de 6’ wijk, die eeni ge oogenblikken na de misdaad ter plaats kwam, heeft bet slachtoffer kutinen onder-ragen voor de overbrenging naar het gasthuis. De geneesheeren hopen het meisje te kunnen redden. Men is er nog niet in gelukt den misda diger aan te houden. Diefstallen.. Sinds eenigen tijd stelde men op het kerkhof van St-Gillis, te Ukkel, bijna dagelijks diefstallen vast, vooral in grafka pellen en kelders. Bijzonderlijk werden brons en koperwerk gestolen. Niettegenstaande de waak zaamheid van den toezichter, kon men den dader dier grafschennende diefstallen niet grijpen, toen men eindelijk een jongen man bemerkte die bijna alle dagen op het kerkhof kwam. De toezichter, M. Dutiy, sloeg hem gade en zaterdag zag hij dezen in een grafkrocht dalen en verraste hem terwijl hij bezig was mat koperwerk los te maken en te stelen De schelm, een jong Parijzer apache van 19 jaar, werd opgesloten. Hij verbleef slechts sinds eenige weken in België van roof Liefdedrama. X..., 36 jaar, te Luik, was dol verliefd op de echtgenoote Christiane, koffiehuishoudster, te Tilleur, oud 32 jaar. Deze had nooit naar hem geluisterd. Zaterdag namid dag bood X... zich in het koffiehuis van vrouw Christiane aan. Daar hij eene nieuwe weigering opliep, loste hij twee revolverschoten op de ongelukkige, die getroffen werd aan het hoofd en de borst en ineenzakte. De dader verwijderde zich, doch werd door geburen aehtervolgd, ingehaald en aan de politie overgeleverd, die hem opsloot ter beschikking van het parket. Het slachtoffer werd verzorgd door twee dok ters, die wanhopen haar te redden. Treurspel. Eene vreeselijke misdaad werd zondag avond te Puteaux gepleegd. Daar werd een vader, onder de oogen zijner vier kin deren, door eens vrouw en haar vijftien-jarigen zoon gedood. De man, Monceau genaamd, was een oppas- send persoon die van den morgen tot den avond slaafde. De vrouw daarentegen was zeer twist ziek, besteedde alles aan toiletten en liet hare kinderen loopen als bedelaars, terwijl ze zich soms bedronk. Zondag nu ontstond er twist. Kert nadien za gen geburen den 15-jarigen zoon buitenkomen terwijl htj zei dat zij hun oude hadden afgemaakt. Deze werd inderdaad in zijne keuken aange troffen, het hoofd vol wonden door den zoon met een hamer toegebracht, terwijl de vrouw hem met eene sikkel vijftien steken had gegeven. Moederen zoon werden aangehouden. Vermoord. In het dorp Fondrien (Frankrijk) werd eene schrikkelijke misdaad ontdekt. De 63 jarige alleen-wonende weduwe Bourbon werd in de keuken van haar huisje vermoord aangetroffen. Bloed was naar alle kanten uitgespat op meubelen en muren. Het gelaat derongelukkige was verpletterd geworden. Alles toont aan dat deze zich met krachtdadig heid had verdedigd. De moordenaar moet eerst hebben gepoogd ze te wurgen; dan heeft hij ze verder afgemaakt. De voeten der ongelukkige waren met eene koord samengebonden geworden. Al de meube len werden opengebroken, zoodat diefstal de drijfveer tot misdaad is geweest. Ijselijke misdaad. In het dorp Rolleneourt, arrondissement St-Pol (Frankrijk), werd eene ijselijke misdaad gepleegd, die aldaar eene diepe opschudding heeft verwekt. Rond 9 ure ’s avonds waren de echtgenooten Pruvost, landbouwers, ter markt van Hesdien geredeT en hadden hunne moederen schoon moeder, de 73jarige weduwe Thibaut, te huis gelaten met hun kindje van 4 maand, evenals hun 19jarigen knecht Marcel Duperre. Na de markt, keerden zij den volgenden dag, rond vier uur, huiswaarts. In hunne hoeve ge komen, vonden zij hun kindje vermoord liggen in de wieg, met erge kwetsuren aan het hoofd; de weduwe Thibaut lag achter de schuur en was op wreeds wijze verminkt geworden. Alles toonde aan dat de 73jarige vrouw op vreeselijke wijze tegen haar moordenaar had geworsteld. In den stal vond men de bebloede kleeren van den knecht, welke de vlucht had genomen, doch nog denzelfden dag werd aange houden. Hij bekende Mev. Thibaut te hebben vermoord omdat zij hem had beleedig 1. Het kindje had hij aan de voeten genomen, rondge draaid en zoo met het hoofdje tegen den muur herhaalde milen gebotst. Na de misdaad had hij eene belangrijke som geld gestolen. Laffe daad. Zondag morgen, rond 8 ure, stelde Antoon Ver faille, huisschilder, die met zijne zuster op de wijk Biest te Waregem woont, vast dat al zijne reisduiven ziek en duize lig waren. Op het kot vond hij eene groote hoeveelheid grove maïsboonen liggen, waarmede hij zijne duiven niet voederde. Hij onderzocht deze en bestadigde dat de maïsboonen gevuld waren met kopjes van vergiftige solferstekjes. De duiven waren dus vergeven; onmiddellijk nam hij zijne vijftien duiven en ging er mede naar Maniel Bytebier, eenen gekenden verzorger der duiven. In de voormiddag waren er reeds zes oude en A/Ton TTVQQïvf Een leerjongen voor V1 delg L het drukKer of het boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. Karnaval. Nogmaals zijn die dagen van leute, van ontspanning veer een jaar verdwenen. De zondag en dinsdag was da stad deodstil gedurende den dag; slechts hier en daar een groep gemaskerden. ’t Is oek niet te verwonde ren; niets wordt er gedaan door ons fanatiek Hij wachtte tot zijn broeder geschoren was en terug in de bakkerij. Toen vroeg hij opeens aan den barbier of hij geen treffelijk srouw- mensch kende; dat hij van zins was te trouwen. Hij zou zoo iemand willen van den leeftijd als hij, en die iets had. De barbier dacht eerst, dat de bakker dat maar zei om te lachen; maar hij bemerkte wel dra, da Guul het meende. H:j antwoordde, dat hij er wel eens zou naar uitzien, en bet hem zou laten weten, als hij iets ontdekt had. In den loop der volgende week kwam Lam paert naar De Drij Woningen geloopen met de tijding, dat hij iets gevonden had, dat naar de goeste 9 van Guul zou zijn, een bezet vrouwmenseb, weduwe zonder kinderen. Zij woonde te Hoorebeke, alleen op eene hofstede, op den berg Steene. Zij zocht deze te verhuren om nader bij het dorp in eene k?mer te gaan wonen, om zoover naar de kerk niet meer te moeten gaan. Zij ziet er nog snel en rap uit voor har® vijftig jaar, zei de barbier. Dat zou iets zijn dat u gelijkt, voegde hij er bij, terwijl hij hem op den schouder slaeg en In de oogen keek. Zij besloten er te zamen den volgenden zondag in den achternoen naartoe te trekken. Op het gestelde uur stond de bakker op den dorpel zijner woning den barbier af te wachten. /Wordt voordgezet] I ac-aest^fe- -*■, v vare?

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2