I mw o IIE PRÏTTEIAARS U.H BRAKE! BELANGRIJK BERICHT Pieter Oumont-Oanserceer Aannemer van openbare werken. Men vraagt Binnen- en Buitenland. Loffelijke voorbeelden KARNAVAL Uit Nieuport-Baden Land- en Tuinbouw Nieuws uit Nieuport Gemeenteraad GROOT NIEUWS Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ’s morg. 12,— 12,35 1,19 2,- 2,39 3,15 3,49 25 28 28 28 21 22 25 28 28 MENGELWERK (Wordt voortgezet/. 9 Hare groote sterfte li£t in bare zuiverheid sigaretten, pijpen en kerken aan Michel- tie; Deensche kotter Püpe met 300 ton met neuzen gelijk pijken. Eo nu eens ernstig Indian het nu eens geschonken, met vergaderzaal en boeke rij kamer. Hij on!vange ons aller geesfdriftigen dank. Zulke vrijgevigheid strekt den wak keren liberalen Vlaamschgezinde tot eer. Willen <le liberalen het Vlaamsche land veroveren, dan moeten zij begrijpen dat het hun plicht is dergelijke voorbeelden te volgen. Waar het Willems Fonds kan werken, dringt de geestesontwikkeling en de vrijzinnige gedachte binnen. Men heeft dat tot nog toe te veel vergeten. volk zich vermaakt, en zich deftig plezier verschaft. Eeuwig en altijd zou het moeten knielen en bidden! En om te trachten de menschen afkeer van de karnavaldagen te doen krijgen, vinden ze telken jare alle slach gemeenhe den uit, die ze ten laste leggen der libera len, en die slechts bestaan in het benepen brein van die verkwezelde krabbelaars, tenzij ze door katholieke snotneuzen be dreven werden. WIJ zijn voor de publieke volksontspanning, voor de openbare volks vreugde en verzet; gij voor het vermaak in ’t donkertje (getuigen daarvan menig uwer kreaturen); en wat ge ook doet of schrijft of bezwaddert of raast, nimmer zult ge die kunnen beletten. Uwe gemeen heden laten ons onverschillig. Hunne partijdigheid Het Is alge meen geweten dat de katholieken met eene par tijdigheid, in zake benoemingen, te werk gaan, die alle palen te buiten treedt. Voelende dat hun einde nadert willen ze volstrekt al hunne krea turen plaatjes bezorgen en in de kaas moffelen. Een treffend voorbeeld hunner verregaande partijdigheid vinden wij eens te meer in het Staatsblad van 28 dezer, dat de benoeming van een katholiek notaris bevat, in vervanging van den liberalen, onlangs overleden en alomgeach- ten heer Fraeys ter standplaats Alveringhem. Of dit alles niet. tergend is! Bal. Het verkleed bal door den heer De Swarte den leden van Willemsfonds en Philhar- monie, in zijne zaal, op zondag 11. heusch aange beden, is ten beste van stapel geloopen. Wat nette, bevallige kostuumtjes! wat leven! wat ple zier! wat geestdrift! wat aanwezigen! Dit feest mag onder een der best gelukte ge rekend worden en zal lang in het geheugen bl j- ven der tegenwcordigen. Riolen. Men kraamt maar altijd voortaan de riolen met een werkmensch of vier. Het sasje dat de gezuiverde waters in de kaai zal lossen kost voorwaar lang werk! En intusschen verloo* pen de dagen en staat het seizoen weldra voor de deur. Men zal dan nogmaals stilleggen en voor zeker wel een of ander werkje uitvinden, zooals dit der dammen, om zeker personnaadje bezig te houden; binnen een jaar of drij zullen we dei wij ze wel gebruik kunnen maken van de fameuse, wereldberoemde Nieuportsche riolen En het schuldig gemeentebestuur laat maar wroetelen en mooschen! Of ’t geestig is! 4 5 8 9 s avonds 12,11 12,58 1,40 2,20 2,57 3,32 4,07 OMER WATTE® te niet gaan(!) Zou Mgr. Mercier blind en doof gewor den zijn?... Slachthuis. Men is bezig aan ’t maken van een nieuw slachthuis. Iedereen weet het, overihens ’t Stinkertje heeft er reeds mede ge- bofd. laren lang is er spraak geweest van die verbouwing, jaren lang heeft zeker persoontje, dat wil doorgaan als schepen van slimme werken zijne hersens gefolterd om toch iets degelijks te kunnen voortbrengen. Eindelijk dacht hij er toe gekomen te zijn en voor de laatste gemeentekie- zing werd de aanbesteding van de gebouwen als kiesreklaam aangekondigd. Schoone plannen bestonden er. De werken werden aangelegd. Het opperbaasje van de werken was fier als een katje. De muren werden opgetrokken, en ’t is slechts wanneer deze een tweetal meters hoog waren dat men gewaar werd dat er eene beestigheid was begaan de slachtplaats was veel te klein en men zou er de noodige werkzaamheden van ’t slach ten niet behoorlijk kunnen uitoefenen. Adieu, schoone plannen! Weg werden weder de muren gesmeten en de plaatsen vergroot, en ’t opper baasje van de schoone werken stond daar be schaamd en rood als vuur over zijn groot ver standje! En ziedaar hoe alles hier door een hoop niets- kennenden wordt bestuurd en beheerd! De beenhouwers weten er meer dan wie van te spreken! En wij hebben ze er hooren van spreken! Verkleed kinderbal. Dit kinderfeest dat op karnavalzondag zulken gewettigden bijval had behaald, heeft op de kleine lieven een zoo onuitwischbaren indruk gemiakt dat deze beslo ten hadden den heer voorzitter Deswarte te bid den nogmaals een dergelijk feest in te richten. Hunne bede is dan ook welwillend aanhoord geworden en op Zondag 10 Maart aanslaande zal de zaal van hei Willemsfonds nogmaals oogge tuige zijn van de innigste kinderlijke vreugde, en zullen de bevallige kleinen er zich nogmaals een heelen namiddag aan vreugde kunnen over geven. Dank aan den heer hoofdman Deswarte voor zijne gulhartigheid en aan de achtbare dames en jufvrouwen aan wien het wellukken van ie feestjes te danken zijn. den en de ongelukkige zonk, doodelijk gewond, neder. Twee andere personen werden door de kogels aan den schouder en arm getroffen. Een man die zich op den moordenaar had geworpen om hem zijn wapen te ontrukken, werd erg aan den duim gebeten. De dader werd later aangehouden. Gendarmen moesten hem tegen de volkswoede beschermen, daar men den ellendeling wou lynchen. Bloedige twist. Zater'ag avond zochten Cyriel Van H en Petrus T..., belden van Waarschoot, in de herberg Het Veldzicht te Ronsele, twist met den varkensslachter Jules L..., van Oostwinkel. Van woorden kwam het tot daden en de twee ruziemakers sloegen L. tegen den grond. Deze, zijn leven bedreigd ziende, trok zijn penuemes en bracht daarmede T... een steek in dé borst toe Deze werd, zwaar gewond, naar de ouderlijke woning gedragen, waar dokter Van Hecke vast stelde dat de wonde doodelijk was. Zondag morgen is het parket van Gent te Waarschoot afgestapt, en begaf zich, van den dader vergezeld, naar de woning van het slacht offer. Met bijzon Ier genoegen stippen wij aan dat het Willems Fonds meer en meer, ofschoo i nog niet genoeg, doelmatige waardeering bekomt. Zoodra het laatste verslag der G mt-che af leeling liet blij ken, dat de geldmiddelen niet meer toereikend waren om de s’eeds toenemende kosten der- bibliotheken te dekken, ontving de voorzitter, Prof. P. Fredtricq, kort ach tereen twee sommen van honderd frank van twee edelmoedige volksvrienden. Die hebben begrepen dat het toenemen der kost juist het bewijs was van toenemenden leeslust bij ons volk, en dus van het onbe rekenbaar nut der volksbibliotheken. Spij tig is het, dat nog vele liberalen dat niet even zoo duidelijk inzien. De heer J. Hoste heeft, ter gelegenheid van hetjubileumvan het«LaatsteNieuws», aan de Brusselsche afleeling van het Willems Fonds een lokaal op de Zennelaan We hadden het wel gedacht! Geen en kele karnaval kan voorbygaan of ’t Stin kertje komt voor den dag met alle slach scheldwoorden tegen die verwenschte(!) dagen. Verleden jaar was het die onnoo- zele historie van den pastoor, waarmede de arme schrijvelaars zich zoo deerlijk hebben in den pot gestoken, dat zy er niet mee? zijn uitgeraakt. Van dees jaar bevat de propere gazet eene heele hoop onge- hoorde(!) feiten, die zoogezegd door de liberalen tot dezer groote(!) schande(ü) zouden bedreven zijn geweest. Maar, beste Stinkertje, waarom noemt gij geene namen als gij zoo zeker zijt van uw slag? waarom bepaalt gij niet nauw keuriger die schrikkelijke(!) gebeurtenis sen? waarom vervolgen de beleedigden hunne aanvallers niet gerechtelijk? Of zullen wij misschien nogmaals het Stinkertje er toe moeten uitdagen? Voor zeker zou het eens te meer het antwoord schuldig blijven, en alzoo publiek zijne grove leugens moeten bekennen! Doch daar ligt de hond niet gebonden; eenieder weet het Die bekrompen geesten kunnen, zooals wij het reeds verscheidene malen aan wezen, niet verdragen dat het Waarlijk er bestaat voor Nieuport-Ba den eene gansch bijzondere karnavalzon. Reeds drie jaren hebben we op groot karnaval een stoet ingericht, en drie jaren heeft zijne hoogheid de zon er zijne mede werking aan verleend. Zondag morgen bedreigden zwarte wol ken or.s, doch ’s namiddags was het weder heerlijk. Ook was veel volk, uiterst veel volk toegestroomd om de Reuzin, Kleine Harmonie, en de talrijke praalwagens te bewonderen. De stoet doortrok onder vreudig spel onze lieve badplaats; menig lekker glaasje werd geledigd, en rond den avond trok eenieder opgetogen naar huis, en was Nieuport-Baden weldra terug in zijn wintertooisel gehuld. Voorwaar, een goede dag voor Nieu- port Baden, en die tot eenieders genoegen is afgeloopen. beleid voor 4 dagen later en opdat ze allen had den kunnen komen, het op den 5 1/2 gesteld. En ze waren van dezen keer allernale present. En wij hebben na grondige bespreking, rijpe over weging en aanroeping van den H. Geest opdat hij ons verstand zou verlichten besloten u het volgende te proposeeren I. Verkaveling der gronden in de Coupe- Gorge. Wij, berek, zijn van gevoelen dat het ontwerp van den hoer Hinneman, bediende-teekenaar bij het Beheer van Bruggen en Wegen, ontwerp geteekend of niet door hem onderteekend, mag goedgekeurd worden. Het voorstel van Jultje kan niet uitgevoerd worden en hij heelt, drie maal een mea culpa op zijne borst slaande, bekend dat hij gemist was. Wat mevrouw wed. Geryl betreft, indien zij niet wil bouwen vinden wij dat de stad haar dea gevraagden grond niet moet verkoopen, II. Verkaveling gronden op het Arsenaal plein. Wij, berek zijn van gevoelen dat wij daarover niets kunnen zeggen zoolang er geen verkave- lingsplan bestaat, iets waarmede men had moeten beginnen. Wat de vraag van den heer de Rudder betreft, wij zouden maar de streep verkoopen van aan den boulevard tot aan den westgevel van het oud Arsenaal. III. Vaststelling van nieuwe prijzen voor den verkoop van stadsgronden. Wij, berek, overwegende dat alles opslaat, pataten. vloesch, eieren en boter vinden dat ook de grond moet opslaan en wij bepalen de prijzen als volgt a) Grond tusschen de eigendommen der hee ren Deetens en Michiels. Den prijs behouden maar ‘t overschot in blok verkoopen. Die een huis zou willen, moet er maar 3 zetten of anders geen b) Grond langs de Veurnevaart tusschen de eigendommen der heeren Carbonez en Lom- baert. Van een half franksken verdiezen. c) De overige gronden langs den boulevard opslaan tot 6 frann in da eerste reeke en den den prijs op 4 frank brengen in de tweede reeke en daarom ook niet meer verkoopen op de volle diepte maar verplichten langs weerskanten te bouwen. d) Op het Arsenaalplein den prijs bepalen aan 8 frank. e) I i de Coupe-Gorge om de werkmensehen te encourageeren van werkerswoonsten te bou wen en ulder te helpen, den prijs van een half franksken opslaan fr. 3 in plaats van 2 1/2. IV. Voorstel Thomas. Buiten den opslag van den grond stellen wij, voor ten laste der aangelanden van de nieuwe straten een taks te heffen gelijk met de waarde van den grond tusschen de gevels hunner eigen dommen en het midien der straat en dit op de volle breedte dier eigendommen en als waarde den prijs te nemen uitgestoken voor den aan paalden grond. En na dat besloten te hebben gingen wij, berek, uiteen aan Theofiel den last latende daarvan een pioces-verbaal op te maken met de schrijfmachien als moest het duren tot 10 ure ’s avonds in volle gasverlichting van het stadhuis. Theofiel had juist gedaan met dat verslag af te lezen, als Pietje binnenkwam heet en bezweet en beslijkt van op zijne velo te rijden. Hij stond verbouwereerd dat het zonder hem had kunnen gaan. Allen haasten zich om dat verslag voor Pietjes fismus te leggen, zoodat Pietje daarvan in ’t schepencollege niet eens kennis genomen had. (’t vervolgt) De weerde der potasctimesten. De weerde eener meststof hangt vooral af van twee hoofdzaken 1. van haren inhoud aan vruchtbaarmakende bestanddeelen. 2. Van den vorm waarop die bestanddeelen er in aanwezig zijn. Passen wij dit nu toe op de potaschzouten van Stassfurt. De ruwe potaschzouten, waaronder de kaïniet in België het best gekend en algemeen in ge bruik is, houdt van 12 tot 14 °/0 potasch in. Die meststof, alhoewel niet onmiddellijk door de plant opneembaar, wordt het na korten tijd daarom raden wij steeds aan de kainiet vóór, gedurende of korts na den winter aan te wenden. De gezuiverde potaschzouten, waaronder! de chloor- en zwavelzure potasch de voornaamste zijn, met haren inhoud van 50 watervrije potasch, zijn onmiddellijk opneembaar door de plant en zijn dus van de grootste weerde. Welk belang kunnen ons dan de nieuwe zoo genoemde potaschmesten, zooals de phonolithe met 9 a 10 °/0 potasch nog opleveren? Ze mogen nu zijn wat ze willen, tegenover de hoogerge- noemde potaschzouten, die de kern van elke polaschbemesting uitmaken, kunnen zij van geen nut wezen, daar de potasch in die meststof slechts oplosbaar is in minerale zuren. Wordt ze ooit opneembaar voor de plant, dan zal het na langen tijd slechts wezen. Neen, wij houden ons dan nog liefst aan de eerste die door hun veelvoudig gebruik door slaande bewijzen van deugdelijkheid hebben ge geven. Cultura. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 6 Donderdag 7 Vrijdag Zaterdag Hemelsehe manna. Terwijl de ka tholieken nog aan het bewind zijn, .maken zij niet weinig van de gelegenheid gebruik om in de laatste dagen huns levens hemelsche manna, onder vorm klinkende munt geput uit onze geld kist, met volle grepen uit te deelen en hunne vriendjes daarmede mildig te bezegeuen. Zoo gaan er bijna geene dagen meer voorbij of het Staatsblad kondigt gansche ellenlange reeksen toelagen at, toegekend aan alle slach kerken, kloosters en dergelijke gestichten. Het Staatsblad van 23 dezer bevat er nogmaals voor rond de 30,000 franken; die van 25 dezer voor meer dan 275,000 franken en die van 28 Februari voor 23,600 franken, te zamen voor meer dan 328,000 franken. ’t Wordt tijd dat we er mede gedaan maken! 3 Maart Het was een zondag in den vlast ijd, en schoon weêr. De vespers waren in de kerk juist gedaan; er kwamen vele menschen voorbij. Toen de bar bier Lampaert aankwam, ging hij met Guul nog wat binnen, tot dat al het volk zou weg zijn. De bakker trakteerde den barbier met een halfken bitter, en toen trokken zij te zamen op naar Hoorebeke. Onderweg spraken zij luide over de veldvruch ten, die schoon stonden te groeien, o er het vlas, dat goed gelukt was, en over den prijs van boter, eiers, meel, en aardappels. Te Segelsem aan Den Ooievaar gekomen, gin gen zij er binnen. Die daar woonde was eene kennis van den barbier, zei deze, en zij mochten niet voorbijgaan, anders zou Tieste Docus, de waard, wel meenen, dat hij kwaad op hem was, en dat was niet waar. Ze dronken er elk een grooten druppel Fran- schen dat zou hun karodje geven. Guul betaalde ook twee sigaren, die zij aanstaken om voort te gaan. Rookende en dampende gelijk (Vrij naar ’t Stinkertje) Zitting van 16 Februari 1912, om 5 1/2 ure ’s avonds. Jantjie zit in den voorzitterszeitel. Pietje zijn zetel staat leeg, hij is gaan leeren velorijden en Thomas wil er hem gaan inzetten. Hall, roept Theofiel, pas encore Jantjie. Ik verklaar de zitting geopend en van onzijdige dagbladen... en al de uitgaven welke niet ronduit klerikaal zijn. «Vooral, dat ze hunne penningen be steden aan de dagbladen en de werken welke de Paus en Mgr. Mercier aanbeve len. Mgr Mercier eindigt dat manifest met te beproeven tot waarheden te verheffen zekere meeniogen waarvan het goed is hem de gansche verantwoordelijkheid te laten... Volgens hem, ’t liberalism is te niet gegaan(!) En ’t nakomelingschap van morgen zal ’t socialism zien op zijne beurt waarheid wezen zou, dat er van de groote koek die jaarlijks uitgedeeld wordt, eens een klein, maar een klein brokje aan Nieuport zeu geschonken worden; dat men aan de eenigste natuurlijke ha;en van Belgie, met hare steeds toenemende han- openbaar Ik bid Theofiel lezing fe geven Kom maar binnen antwoordde eene vrouwenstem uit den huize. Lampaert deed de deur open. Zet ulder zei de vrouw, die opgestaan was, en de beide bezoekers eenen stoel in ’i mid den der groote boerenkeuken stelde waai in een dampende koeketel over het houtvuur hing, en de plaats met een eigenaardigen geur van koeë- ten vervulde. Buiten is men zoo haastig niet om bij een bezoek daaelijk te zeggen waarvoor men komt. Er werd eerst wat over het weêr geklapt. Toen de zaak van ’t weêr voldoende was besproken, kwam er eene poos zwijgens. Toen begon de bakker den barbier nieuwsgierig te bezien, om te weten of hij nog ni t haast de zaak ging aan pakken De barbier verstond wel wat Guul wilde, maar hij vond nu ook zoo gemakkelijk de woorden daartoe niet. Thuis ging dat goed genoeg, maar hi r wilde het niet los. Intusschen zat de bazinne der hoeve beide be zoekers beurtelings te bekijken, om te welen wat er ging uitkomen. Hare nieuwsgierigheid was geprikkeld. Sedert den dood van haren man waren er ai boeren op ’t hof geweest, die naar de occasie kwamen zien. Maar een barbier en een bakker zouden toch geene boerendoeoinge overnemen; zij kende de beide Brakelaars. Het moest dus voor L—Zeep aanbevelingen van den herderbrief van Mgr. Mercier, zij zullen baten en bestrij- j den door al de middels waarover zij be akten en testamenten aan M. Bertje; Hol- schikken, de onzijdige school, onze landsche jtalk Trappeleer met 180 ton plaasters en visecatorien voor Leonsje en zijn boezemvriend; Schotsche driemast- bark Chèri met volle lading goe humeur, brandhout, brandewijn, en fijne hieltjes voor de Nieuportsche juffertjes. Dat er een overgroot aantal werklieden noodig is om al die koopwaren te lossen is onbetwistbaar en ware het niet van deze bezorgde en milds werkgevers, gansch onze werkersbevolking zou staan kijken Groot nieuws wordtin groote letters, in het groot blad van de groote lichten van Nieuport medegedeeld. Lacht niet, Nieu- portenaars, lacht niet, ditmaal is het vast en zeker. Een som van vijf millioen cen tiemen, pardon, vijf millioen frank is door de begrootingskommissie van openbare werken ingeschreven om de volledige havenwerken van Nieuport uit te voeren. Denkt nu niet, zoo dikwijls gefopte Nieuportenaars, dat het deze keer niet serieus is; het staat zoo g drukt in het invloedrijkste nieuwsblad van Belgie en daa moet bet wel waar zijn. En weet gij, beste lezers, aan wien wij deze weldaad te danken hebben? Aan de Handelsvereeniging die hier over 28 jaren gesticht werd en na haar 20jarigen ter mijn, waardiglijk door de maatschappij Handel en Scheepvaart is vervangen, zult ge zeggen? Ge zijt mis, grootelijks mis; de stichters en beheerders vaa genoemde vennootschappen zijn liberalen en wat beteekent hunnen handel, hun ijverig pogen om hier welstand te Krengen, in vergelijking van deze onzer groote stad huisbazen? Een oogslag op de in en uitvoer der havt n van Nieuport is voldoende om ons hiervan te overtuigen. Immers weke lijks lezen wij onder de rubriek Haven beweging ingekoman Engelsche stoom boot Economie geladen met 500 ton intrest koupons en rentebr iefjes io plaats van bout voor bobijnen aan M. Jantjie; Noord- sehe brik Esculape met 200 ton fleschjes medecijn en plaasters van Palmy re aan M. Langbeen; Eagelsc’ne brak Read Mopsra.e\. 225 ton flesschen mops, brandewijn, koffie en mostaard, chicorei en zout, peper en azijn, en boeken over beleefdheid voor M. Negro; Duitsche stoomboot Blauer met 6G0 ton schorten; Zweedsche stoomboot Romania met 200 ton roode fleschjes en watte van 10 frank de kilo aan M. Roo Fleschje; Italiaansche schoender Rome met 150 toa kerkmuziek, benevens bom men, hoepels, fleschjes kwak, sigaren, Gedood. Een verschrikkelijk ongeluk is zaterdag a«ond voorgevallen op den bloktrein, die uit Antwerpen te 16 u. 12 vertrekt, en in gewone omstandigheden te Brussel om 16 u. 46 aankomt. Ditmaal heeft, door dit ongeluk, de trein een vertraging gehad van bijna een uur. Tusschen Haren en Schaarbeek bemerkte de machinist dat zijn stoker Cattoir, die nabij Vil voorden op den tender of kolenwagen geklom men was, niet terugkeerde. Hg ging zien en vond zijn helper dood, met verpletterden sche del. Het zien van dit lijk bracht den machinist dermate van streek, dat hij te Schaarbeek door een zijner collega’s vervangen moest worden. Het lijk van den stoker werd naar het lijken huis van Schaarbeek vervoerd. De stoker is het slachtoffer geworden zijner onvoorzichtigheid, want het is streng verboden op den tender te klimmen wanneer de trein aan ’t rijden is. Terwijl Cattoir zich op den tender bevond, is hij met het hoofd gebotst tegen het gewelf van een nieuwe brug, vlak bij Haren-Noord. Drama. Zondag na.uoen had te La Louvière, op het gehucht Fonds Gaillards, een schrikkelijk drama plaats. Een groep mannen speelden rustig in eene herberg toen daar de 35 jarige Gustaaf Toton, een geweldig kerel die bedronken was, toekwam. Hij wou zich in ’t spel mengen, doch dit werd hem belet. Een twist ontstond. Gustaaf Toton, woedend geworden, trok een revolver en schoot driemaal. Een der spelers, Tapotau genaamd, 45 jaar oud, kreeg een kogel in den buik. Deze doorboorde de ingewan- Samenwerkende maatschappij vraagt persoon als opziener. Toe zich.ter stelt op hoogte. Jaarwedde 1800 frank abonn. en commissie. Waarborg 200 fr Schrijven Post bus 29-4 Brussel-Center. Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de aïleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbulzen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. 1910 sluitende in ontvangsten met 275401.70 frank, in uitgaven met 166608.69 dus met een batig slot van 108793.01 frank met algemeene knikking goedgekeurd. Thomas en Leonsjie die in 1910 geen deel maakten van den raad knikken ook ja. Jantjie haalt diep adem zoodat zijn buikje zucht binst dat hij zijn horloge beiiet. Op 5 minuten is alles kante en klaar geweest, zegt Jantjie, T was wat anders in den tijd! Miel. Vive la calotte! olie! ’t Gaat, zoowel onder nus allrêne! Theofiel glimlacht. Micheltje. En winne gaat er nu eerst en vooral met die 108 duist frank overschot gedaan worden? Dat geld moet daar niet blijven liggen ro°sten. En hoe is’t Gods mogeltjk dat er over tijd zooveel mandaten waren die niet konden betaald worden als er 108 duist frank overschot is? Allen schaterlachen. Nog een beetje te jong, zegt Jultje.’k Zal u dat wel eens explikeeren als ge komt om men tonnen te vermaken. II. Rekening godshuizen 1910. Jantjie. Ik bid Jultje, Poltje, Monksje, Thomas en Theofiel de raadstafel te verlaten. Ik bid het Brilleventje de pen te willen houden. Minheers, ’t berek stelt voor de rekening goed te keuren na aftrek der overschreden kredieten. Micheltje. Winne is dadde? Jantjte. Dat wil zeggen als ge 500 frank voorziet dat ge er geen 1000 meugt verteereii. Micheltje. A ja, nu heb ik het vast. Jantjie. Zijn er observaties tegen de reke ning? (Niemand antwoordt). Verlangt iemand uitleg? (Niemand antwoerdt). Dus, algemeene jalnikking tot goedkeuring der rekening die io ontvangsten beloopt tot 102139.76 en in uitgaven tot 89220 06 ’t zij een boni van 12919.70. Micheltje. ’k Wiste niet dat de hospfeen zooveel geld over hadden Jantjie. ’t Is afgelapt in 3 1/2 minuten. Ik bid u, minheers, zet julder zeere weere neere aan de raadstafel. Gij nog niet, Theofiel. HL Rekening visscherskas 1911. Jantjie. T Is van 11 wele Miel. Ik bid u, Brilleventje, de rekening rand te geven opdat die heeren ze serieus twee minuten zouden kunnen onderzoeken. Zijn er aanmerkingen? (Motus). Verlangt iemand uitleg? (Motus) Dus algemeene knikking. Adjugé, zegt Jantjie die Theofiel roept en hem bidt plaats te nemen aan z;jn pupiter Ten heeft maar 2 minuten 27 seconden geduurd. IV. Verschillige aanvragen tst aankoop van grond. V. Bepaling vaa nieuwe prijzen voor den aankoop van grond. Jantjie. Minheers, die twee zaken leopen veel ineen en ik stel voor ze te zamen te bespreken. Wat denkt ge van dat goed gedacht? (algemeene knikking tot goedkeuring). Ik bid u, Theofiel, leest een beetje ’t verslag van ’t berek van openbare werken. Theofiel voldoet asn die bede en leest Berek van openbare werken. Zitting van 12 Februari 1911. ’s Nuchtends ten 10 ure zijn Monksje, Thomas en ik ter plaats gegaan. Al de andere hadden ulder katte gezonden; ’t is waar dat widder alleene mensch genoeg zijn om julder al de noodige goede gedachten te geven. 's Achternoens ten 2 1/2 ure zijn wij nog eens onder ons drieën ter plaatse geweest en wij hebben alles goed bekeken en nagezien en breedvoerig besproken. En wij hebben in den modder geloopen dat ’t slijk tot boven ons hoofd vloog. En wij hebben eene nieuwe vergaringe del eens eenige millioentjes zou ge^en terwijl men 15 millioen voorziet voor het maken eener haven in De Panne, waar van het nut en de mogelijkheid zeer twij felachtig zijn, zouden we daarvoor dan nog op de knieen moeten vallen van dank baarheid? Zou het veeleer niet tot schande strekken van een landsbestuur daartoe slechts te besluiten en te wachten tot wan neer het door den wil en de volharding van eene ondernemende handelsmaat schappij daartoe zedelyk gedwongen wordt?En zou men niet moeten beschaam i zijn den loftrompet te doen schallen voor mannen, die nog nooit iets hebben geJaan voor den bloei of de welvaart van Nieu port, nog nooit geen frank hebben ge waagd of ooit zullen wagen om onze werk lieden iets te laten verdienen en onze neringdoeners hun bestaan mogelijk te maken?Tartuffe, va!! In elk geval zullen wij afwachten wat er van al die kale beloften zal geworden. 24 Feb. Dobbelaere Georgetta Leonia Arthurina Cornelia, dochter van Leon en Elodia Vandewiele. Lemaire Mana Leonia Valentina Julietta, dochter van Emile en Elisa Mercy. ’t Jaeckx Martha Louisa Cornelia, d. van Emile en Sidonia Devaddere. Dabruyoe Simona Wilhelmina Gertruda Cornelia, dochter van Theofiel en Emma Tratsaert. Debruyne Andreas Alidoor Engelbert Hendrik, zoon van Theofiel en Emma Tratsaert. Sedert 1 Januari 1912 30 geboorten. STERFGEVALLEN. Feb. Defoer Alois Alfons oud 2 m. 20 d. zoon van Pieter en^Anna Mercy. Popieu! Jan Vincent oud 84 j 3 m. zoon van Cornells en Barbara Bolle en weduw. ,nn Maria Theresia Timmerman. Verhelst Yvonna Maria Julia oud 15 dag. dochter van DaviJ en Flora Top. Ryssen Maria Louisa oud 3 m. dochter van Lodewijk en Hortensia Vinck. Nyville Bertha Celesta Martha oud 5 j. 11 m. d. van Benjamin en Leonia Torreele. Sedert 1 Januari 1912 15 sterfgevallen. het verslag der ziUing van 19 Januari. Miel. Waarom? ’t was verstaan dat er geen verslag meer moest gelezen worden. Jantjie Zetje Miel Theofiel, wij luisteren. Theofiel leest. Jantjie. Geen observaties, Minheeren? Algemeene knikkebolling behalve Bertje die zich onthoudt omdat hij den 19 Januari afwezig was. Janjie. ’t Eerste punt is de rekening van stad van 1910. Mieltje Van 1911 zeker? Jantjie. Pardon, Miel, van 10. Wij zijn wel een maand of 9 te late, maar Eene stem. On s’en fout. Jantjie. Nlei onderbreken. Minheers, ’t berek van geldwezen en betwistbare zaken heeft de stadsrekening nagezien en stelt voor ze goed te keuren met eerige kleine veranderingen. Mieltje Welke? Eene stem Kurieusneuze! Jantjie Ik bid Theofiel lezing te geven van ’t verslag van ’t berek. Ik bid hem ook de reke ning roend te geven. En Theofiel leest Op 10 Februari om 10 ure ’s nuchtends. Tegen- woereiig Jantjie, Bertje en Thomas (waar waren d’anderc?) leden en ik Theofiel. Wij berek zijn vergaderd om de rekeninge van d’Hospicen van 1910 en de rekening van stad ook van 1910 na te zien en te onderzoeken en te knikken. Wij berek zijn van gevoelen dat in ’t vervolg de rekening elk naar zijl, huis zou moeten ge zonden worden en dat de kwiltancien, en andere rekeningen met de bewijsstukken zoo klaar als bijb-ls en evangeliën op ’t secretariaat ter onzer inzage zouden moeten liggen. Wij \inden ook dat de rekening opgemaakt zou moeten zijn voor den eersten Mei zooals de wet het voorschrijft Wij vinden ook dat in de rekening geene oversehredene kredieten mogen voorkomen en dat de kleine misslagen (oh oh!) moeten verbeterd worden. En wij bidden Theofiel daarvan proces ver baal op te maken opdat het nageslacht wete dat wij kenners van de visch zijn. Binst dat Theofiel leest, wordt de rekening van hand tot hand overgeleverd zooals de apostelijke traditiën en allen knikken op hunne beurt. Nu vraagt Jantjie zijn er observaties? alge meene stilzwijgendheid. Verlangt er iemand uitleg? algemeane stilzwijgendheid. Ingevolge wordt de stadsrekening van ’t jaar boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. iets anders zijn, dat zij kwamen; misschien om koren te koopen. In die poos stilte floot de kanarievogel gewel dig In zijne kooi, die aan den muur hing. Aan de voorpoort hoorde men builen nog immer den wachthond blaffen over de komst van die twee vreemden op de hoeve. Een haan, die op den mesthoop stond, liet op dat oogenblik luid zrjn koekeloerekoe! schallen. Eindelijk begon de barbier te vertellen, hoe het gekomen was, dat hij en de bakker nu op den Berg Steene te ID'orbeke waren. Hij vertelde dat, gelijk de buitenlieden gewoonlijk d en, met veel vijven en zessen een heelen reesem omstan digheden, waartusschen talrijke malen a-joa! en a-wel! gehoord werd. Toen hij de woorden van Guul den bakker aanhaalde, die hem ’i> keer op ’n'en zaterdag gezeid had, dat hij van zins was te trouwen, bezag de weduwe Possemiers den anderen bezoeker; want zij had opeens begrepen, dat het de bakker van Brakel was, die voor haar kwam. De eerste indruk, dien zij van hem kreeg was niet al te gunstig. Dan zag zij wederom naar den barbier en luisterde naar de voortzetting van zijn verhaal, dat nog lang niet ten einde was. Hij was nu aan de geschiedenis der bakkerij De Drij Koningen, die in de slechte jaren veertig zulke goede zaken had gemaakt derwijze dat de bakkers nu een goeien v. ponk hadden. Guul was er hoovaardig op dat door anderen te hooren zeggen; de bazin had het opgemerkt. fabriekschouwen, klommen zij nu den berg Stee- ne op. Zoo ’n sigare staat treffelijker als ’n pijpe, om iemand te gaan bezoeken, zei Lam paert. Niet gewoon sigaren te rooken en verwarmd door het bergopklimmen, trokken zij er te ge weldig aan, en knabbelden er te veel op. Die sigaar en gaat mij niet te goed af, zei de barbier, die zijne geknauwde Havana van ’nen halven kluit uit den mond nam en be keek. Ik zal ze op den duur nog opeten, meen ik, voegde hij er lachend bij. «Ik heb ook liever mijn’ pijpe antwoordde Guul, die insgelijks zijn beknabbelden tabakstok bezag. Ze waren nu pratend aan de hofstede der we duwe Possemiers gekomen, waar ze moesten zijn, en trokken, nog altijd aan hunne sigaar rookend, de poort binnen, maar wierpen ze In den mest- poel om meer op hun gemak te zijn. Gaat gij maar voorop zei Guul, gij kent hier beter den weg dan ik En hij liet Lampaert voorop gaan. Zoo gingen zij over het hofplein, en de bakker scheen zich achter den barbier te verbergen In het portaal der woning bleven beiden staan. l'e barbier klopte op de binnendeur. Is er geen belet? riep hij luid volgens da gewoonte van buiten. door T l

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2