II mmiiw Ï.W BRAKEL BELANGRIJK BERICHT Pieter Dunton t-Danserceer Aannemer van openbare werken. Men vraagt Een pater dief en moordenaar Binnen- en Buitenland. Het grootste schip dat ooit onze haven bezocht heeft Het schandaal der notarieele benoemingen Andermans geestigheid Eenvoudige bekentenis t korte wederlege- Havenbeweging Februari Ingekomen. Eenige kleine vraagskens Knorrepot’s praatje Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport Gemeenteraad dat is 5 zijne 10 MENGELWERK eens over de halve dear in den paarden- en koei- (Wordt voortgezet/ Verscheidene paters van het klooster van Czentochowa, het Slavische* Lourdes staan tegenwoordig terecht voor de assisen van Pietrkow. De bijzonderste beschuldigde, pater Da masus, almoesenier en schatbewaarder van het klooster, heeft bekend. Deze had Een leerjongen voor het drukKer of het boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. 15 16 11 12 OMESt WATTE® s avonds 4,4,6 5,37 6,50 8,24 9,45 10,36 11,16 Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de aïleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. In een klein artikeltje melden we ver leden week de partijdige benoeming van Zondag middag laatst was hier aan de kaai eene buitengewone toeloop van volk. Immers het grootste schip, de Balder van Bergen, welke ooit onze haven bezocht, vaarde binnen voor rekening van Handel en Scheepvaart. De Stoomboot Balder, metende 241 voet Iengteop35voetbreedte, met een laadvermogen van 1600 tons heeft deze week eene volle lading coks ingenomen voor Bergen. Langs alle kanten bestatigde men met spijt dat het verkeer voor dergelijke sche pen in onze haven zeer moeilijk is; het duurde immers meer dan twee uren voor het schip in de achterhaven gezwaaid was en zonder ongeval tusschen al de vis- schersbooten behoorlijk aan de kaai werd vastgemeerd. Wij weten zelf dat bedoelde maatschappij reeds verscheidene stoom- booten voor onze haven geweigerd heeft, en dezelve naar Brugge en Gent gericht Een heer komt op ’t politiebu.ee! en vraagt aan den commissaris om den inbre ker te zien dien men betrapt had terwijl hij in zijn huis aan ’t stelen was. Maar waarom wilt ge dien man zien? vraagt hem de commissaris. Waarom? Wel, ’t is om hem te vragen hoe hij het heeft aan boor 1 gelegd om in ons huis te geraken zon Ier mijne vrouw7 wakker te maken! De XXs Siècle bestatigt dat in 1902 de katholieken, in ’t arrondissement Brussel, 114.002 stemmen vereenigden tegen 117. 251 stemmen der tegenpartijen, hetzij eene geringe meerderheid van 3.249 stemmen voor de linkerzijde, terwijl in 1910, er 172.386 stemmen der tegenpartijen waren tegen 132.550 katholieke stemmen, hetzij 39 136 stemmen meerderheid voor de lin kerzijde. Zoodus, in ’t verloop van acht jaren, voor ’t enkel arrondissement Brussel, is de antiklerikale meerderheid vertiendubbeld! notarissen afsnijden? Wij zijn benieuwd te weten wat de Mi nister van Justitie zal antwoorden op de vraag naar uitleg van de liberale linker zijde over die onnoembare, schandalige politieke aanslag. In alle geval is het hooa t-.d dat paal en perk aan die ongehoordheden gesteld wor de, en daarom is het de plicht van eenieder mede te werken tot do groote kuisch die we op 2 Juni aanstaande zullen doen, en aan die fanatmken eens te bewezen wat het hun waard is alzoo ongestraft de pu blieke meeoing van een gansch land te durrea trotseeren. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 13 Donderdag 14 Vrijdag Zaterdag 10 Maart i maar in de nieuwe straten. Pietje. En aan boevele den taks? Jultje. Aan den prijs van den grond die er nevens ligt. Pietje. ’k Peinze dat dien Thomastaks het bouwen zal tegenhouden. Ik en zou er geen moe ten hebben. Poltje. Een beetje duurder of goedkooper ’t en zal de liefhebbers niet beletten. ’t Brilleventje. Niemand noch Pietje, noch Jantjie, noch Jultje, noch ik en bouwt uit liefheb berij, maar wel als ’t noodig is (quelle belle excuse!) en een beetje meer betalen en zal den liefhebber niet tegenhouden. Thomas. In den tijd dat ik nog directeur van de gaze was had ik geen tijd maar sedert dien heb ik tijd gehad om die zaak te bestudeeren en ’k zegge het u als gij dien taks niet stemt, zal den verkoop der gronden maar genoeg op brengen om de bestratingswerken te bekostigen. (’I En ware dat er zooals nu geene straten gemaakt wierden?) Jantjie. Awol? Algemeens knikkebolling. De Thomastaks is gestemd en den opslag ook. 6. Verkoop van grond aan den heer Dhaene Jul. door de Kerkfabriek en het godshuizenbe- stuur. Jantjie. Ik bid u Theoflel lees de beraadsla gingen van die beide besturen. Theoflel voldoet aan die bede 326.86 v. m. der Kerkfabriek be talen fr. 900. 386.93 v. m. der godshuizen betalen 1100 frank. Bertje. ’t Is eene goede bewerking voor die besturen. (Bertje zegt niet dikwijls entwadde, maar als bij iets zegt’t is nog al laak, ’t Is dus niet te verwonderen dat Jantjie hem toegrolt En voor mijnheer Dhaene ook. (’t vervolgt) dat ze kort weze. Lang wachten van trouwen, vreugdetijd winnen. Do jonge mannen brengen er minder koorfsigen ijver bij. Uitgenomen eenige lichtzinnigen die omtrent hun twintigste jaar in ’t huwe lijksbootje stappen, ’t meestendeel onder hen wachten geduldig den dertigjarigen, veertigjarigen en zelfs vjjftigjarigen leef tijd at. Dat geeft hun tijd voor overweging, dat laat hun toe zich een losbollig bestaan te schikken en ’t hart der vrouw in zijne menigvuldige openbaringen en in zijne verscheidene exemplaren te leeren ken nen. Dat belet hen blijkbaar niet ook met eene domheid te eindigen, maar op een ouderdom dat ze bijna geen gewicht meer heeft. Er zou daar veel over te zeggen zijn. Indien een geneesheer er zich wilde mee bemoeien, hij zou er op eene geleerde wijze over spreken; hij zou ons misschien leeren dat, in naam der wetenschap, het goed is niet te vroeg maar ook niet te laat te trouwen, hetgeen, mevrouw, mij als een toppunt der wijsheid voorkomt. Wat mij betreft, ’k ben maar een knor rige philosoof. De lieden die trouwen komen mij allen als helden voor, welk ook het oogenblik weze dat ze zich aan die oefening overgeven. ’t Is eene persoonlijke meening, die niets bewijst. ’k Aanzie als gek de millionair Elijah Allen, van South Newark, die op vier en zeventigjarigen ouderdom, komt te trou wen met Miss Laura Walker, negentien jaar oud. Nochtans, hij is nog vol vlugheid en hij heeft het bewezen, kort voor de huwelijks plechtigheid, met zich, bij zijne verloofde en zijne genoodig len, over te leveren aan verscheidene lichaamsoefeningen sprin gen, worstelen, boksen, jiu jitsu. Er is, zegt da II. Schriftuur, een tijd voor ’t slapen en een tijd voor ’t gebed. Er is een tijd voor alle dingen. 1 ---- Awel, wat zegde van ons voorstel, bazin ne? vroeg Lampaert op de reden van hun be zoek terugkomend. ’k Zal der ’ne keer op peizen, en ’t ulder zeggen als ge nog komt, antwoordde de wedu we. «Ge zoudt te Brakel een heereleven bên, waagde Guul tusschen te komen. Ge moogt hei zeggen, een heerenleven! voegde Lampaert er hoofdknikkend bij. Op dat oogenblik kwam er eene vrouw binnen zonder aan de deur kloppen of iets te roepen, gelijk bet op het land de gewoonte is. als men bij geboren gaa’. Het was eene vrouw uit de buurt, die er dikwijls kwam. De bazin schonk haar aan stonds een kopje koffie en zij zette zich aan tafel. Toen stelde de weduwe Possemiers voor, daar zij nu met vieren waren, om eenen boom te jassen, wat gauw aanvaard werd. Dadelijk haalde zij de kaarten en er werd gespeeld voor een hal ve pinte genever met suiker, die de vreemde vrouw naar eene naburige herberg haalde. Het kaartspel duurde tot den avond Toen het begon donker te worden, zeide Guul tot den barbier, dat het tijd was om naar Brakel terug te keeren, dat. het een goed uur ver was. Zij stonden op en de bazinne vergezelde hen tot aan de groote voorpoort der hoeve. Zq stapten over den messing gingen in ’t voorbijgaan 9 s Actieve met 275 tons boonen voor A. Dam- bre-Veys, bezorgers Handel en Scheepvaart. 10 s. Martha met 800 tons kolen voor Handel en Scheepvaart. Samenwerkende maatschappij vraagt persoon als opziener. Toe zichter stelt op hoogte. Jaarwedde 1800 frank atymn. en commissie. Waarborg 200 fr Schrijven Post bus 894 Brussel-Center. heeft om er htione lading in te nemen Ook laat de bloeiende maatschappij Handel en Scheepvaart geene enkele gelegenheid voorbijgaan om bij de hoogere overheid aan te dringen ten einde zoo spoedig mogelijk hervormingen en verbe teringen in onze haven te bekomen. En wat het Stinkertje ook schrijve en tiere, zoo we ooit de groote werken Krij gen, zal het te danken zijn aan den voor spoed dier maatschappij, die ia onze ha ven een tot nu toe ongekende beweging heeft teweeggöbrach’. Overigens in een volgend artikel komen we daarop terug. Hoe komt het dat het Stinkertje nu we kelyks de havenbeweging geeft en er niet meer bijvoegt voor wiens rekening de in gekomen of uitgevaren schepen waren? Is het misschien omdat de Nieuportsche be volking de vergelijking zou kunnen maken van den bloei en vooruitgang van het kan toor van zijnen besten vriend(?) met dege ne van hen die zoozeer in zijn weg loopen? Is het misschien omdat de menschen zouden gewaar worden dat de vooruit gang onzer haven, waarmede de katholie ken zoo hoog oploopen, ALLEENLIJK, te danken is aan de werking onzer liberale vrienden? Is het misschien omdat eenieder zou zien dat den uitvoèr van koopwaren alleenlijk gedaan wordt door onze vrien den, terwijl de zijne er voor O in voor komen? En hoe komt het ook dat het laster- bladje de Clara opgeeft als zijnde ingeva ren op 23 Februari met 800 ton kolen, terwijl het heel wel weet dat dit getal wezenlek 950 ton was? Zonderlinge druk fout! En het is toch aardig dat het voddetje van Pousse Carette en O* de Clara opgeeft als uitgevaren den 29 Februari roet 650 ton cokes, terwijl deze er 710 ton mee voerde! Hoe kleingeestig toch van die poesje nellen. Waar de jaloeztj en politieke haat zich toch gaan nestelen! De barbier kwam er in; met véél mee i gemak sprak hij nu vuurt. Het was maar ’r begin, dal moeite had gekost. Hij weidde verder nog uit over hel goed en de a doenioge van de Kante- reels, die met iedereen mochten meegaan, zei hij, en zoo goed te Brakel gezien werden, als de burgemeester zelf. De bazinne liet nu hare oogen van den eenen naar den anderen gaan, en de woorden van den barbier even als de uitdrukking op bet gelaat van den bakker begonnen haar eenigzins te bedrem- melen. Zij kon er niet wijs uit worden, dat de eene voor den anderen sprak Ais de barbier ophield te spreken, stond zij ineens op en zei op opgewekten toon 8 'k Ga ulder e potje koffie moaken! Efi zij verweiderde zich in de spinde. Wanneer zij zoo over den vloer ging, kon men het haar aanzien, dat zij eene vrouw was, die in haar leven veel gewerkt had, haren tijd wel besteed had. Zij was van meer dan middelmatige gestalte, eerder dik dan mager. een klerikale notaris te Alveringhem in alle toekomst voor de liberale kandidaten vervanging van den liberaal heer Fraeys, onlangs overleden. We lezen over die zaak ’t volgend in de Flandre Libérale Het Staatsblad van Woensdag 28 Fe bruari meldt, tot onze groote verwonde ring, dat de notarieele studie van den overleden heer Fraeys van Alveringhem naar de Panne is o vorgabracht, en dat de nieuwe titularis een klerikaal is van het zuiverste bloed. Dit woonstverblijf der studie stelt eene afschuwelijke rechterlijke onrechtvaardigheid tegenover de liberale partij daar, en wij zijn overtuigd dat de liberale linkerzijde van de Kamers minis ter Carton de Wiart zal verplichten open lijk aan het gansche land over die benoe ming uitleg te geven. Ziehier de feiten in ’1 ven Te Alveringhem zijn er ten allen tyde twee notarissen geweestMeester Fraeys, i onlangs overleden, liberaal, en Meester Verdiovel, een strijdende khrikaal. Ver- i scheiden® liberale kandidaten notarissen i stelden zich voor, voor de opengevallen 14 s. Leona met 850 tons kolan voor Huyghe- plaats; zij waren overtuigd dat den over- leden notaris door een ander liberaal zou vervangen worden, voor de eenvoudige reden dat een tweede katholieke notaris daar gansch onmogelijk zou geweest zijn zij zouden elkander bevochten en version den hebben, en dat mocht niet.... Andere kandidaten dachten Gat het eene algemeene regel was in het ministerie dat eene studie opengelaten door een liberale notaris, «.verworven zaak» was voor zijne partij, en dat den betreurden M. Fraeys onwederroepolijkdoor een politieke vriend zou vervangen worden, zooveel te meer dat op de 18 notarissen van het arrondis sement Veurne, er slechts ia het geheel DRIE LIBERALE meer zijn. Zoo dachten Jie goede kandidaten, maar de Veurne-Ambachtsche klerikalen acht ten dat dit nog niet genoeg was, en dat het openslaande notariaat hun ook moest toe komen. ’t Is alsdan dat ze dit middel van één der twee studiën naar de Panne over te brengen uitdachten, en seffens werd door de daartoe vereenigde geestelijkheid van het bis lo.n bevel gegeven aan de kle rikale senators en volksvertegenwoordi gers aan den minister de desideratas van de gekruinden en hunne schapen bloot te leggen. 11 den beginne wilde M. Carton de Wiart daar niet van hooren; hij was op den eersten oogenblik bang van de moge lijke gevolgen van dien onwaardigen en onnoembaren truk, doch beloofde ten laatste te overwegen. Wij weten uit de beste bron dat de rech terlijke overheid van Veurne, door den miniStep zelf geraadpleegd, na een gron dig onderzoek een verslag heaft uitge bracht, dat zeer beslissend en ten volle TEGEN de overbrenging van de studie naar De Panne was. Doch daarom heeft M. Carton zich niet bekommerd, overigens wat is een oordeel van het gerecht waard, wanneer politieke interesten op het. spel staan, en wanneer er kwestie is die ver- wenschte liberalen van kant te stellen. De Flandre Libérale geeft verder nog eenige overwegingen over dien schande lijken partijaanslag, en eindigt met de vraag nu dat de klerikalen den truk van verplaarsiog van notarieele studiën heb ben gevonden, zullen ze deze niet telken male niet in gebruik stellen, wanneer er zal moeten overgegaan worden tot de vervanging van de weinig nog bestaande liberale notarissen? Zullen ze alzoo niet onderzoek ingesteld. Ook de eigenaars werden met het voorgeval lene bekend gemaakt. Maandag is de eigenaar M. Maertens, naar zijn kasteel te Waarschot gekomen, om vast te stellen wat er den vorigen nacht gestolen werd. De dieven hebben in eene kas eenen bos sleutels gevonden en daarmede hebben zij al de kasse en meubels geopecd en al den inhoud doorzocht. Geen enkel kostelijk voorwerp is gestolen; er werd alleen voor een honderd frank linnen vermist. De dieven hebben eene goede flesch champagne gedronken en sigaren gerookt. Het onderzoek wordt ieverig voortgezet. Razernij. Den 29 December 1911 werd Mad. Deutreligne, 39 jaar, herbergierster, wonende Platstraat, te Rijsel, licht door haren hond in de rechterwang gebeten. Eenige dagen nadien overleed de hond; zij verwaarloosde den kreng door een veearts te doen schouwen en de lichte beet die zij bekomen had te doen verzorgen. Woensdag werd de vrouw ziek en moest zij zich te bed leggen. Een bijgeroepen geneesheer verklaarde dat vrouw Doutreligne door razernij aangetast en alle hoop op genezing was verloren. De toestand der ongelukkige verergerde zater dag zoozeer dat men haar moest binden. Zïj verscheurde de lakens en beet allen die haar te dicht naderde. De ongelukkige is zondag nacht in de schrik- kelijkste pijnen bezweken. Doodelijk ongeval. Zondag avond, rond 7 1/2 ure, tusschen Emblehem en Lisp, wild een persoon voor den tram stappen, die daar in snelle vaart aangestoomd kwam. Hij werd door de machten op zijde geworpen en bekwam zeer ernstige verwondingen aan hoofd en rechterbeen. De tram stopte onmiddellijk, de man werd in de fourgon geheseben en naar het gasthuis van Lier overgebracht. Hij overleed er een half uur later, zonder dat hij nog een woord spreken kon. Hij schijnt 65 jaar en blijkt een gehuwden per soon te zijn, te Lisp verblijvende. Schrikkelijke ramp. Vrijdag avonJ heeft eene schrikkelijke ramp de stad Töurcoing in ontroering gebracht. In de fabriek van M. Floris Lorthiois, Karel- Wa'linestiaat, is een ketel ontploft, waardoor 3 werklieden gedood en 17 gekwetst werden, waarvan 3 op sterven liggen. In de fabriek zijn negen stoomketels, welke dag en nacht onder stoom gehouden worden. Het was juist 5 ure 40; de twee stokers Karei Guillemet en Henri Parmentier, de kondukteur Jules De Beule en de helper Emiel Tonnel, bevonden zich aan het machien In de wachtzaal bevonden zich verscheidene werklieden, bezig met zich aan te kleeden, daar om 6 ure het werk eindigt en dan den nacht ploeg begint. baert en 0°. 18 barge Winifred met 150 tons boenen voor Matthys en Florizoone, bezorgers Handel en Scheepvaart. 23 barge Shamrock met 150 tons boonen voor A. Dambre-Veys, bez. Handel en Scheepvaart. 23 s. Clara met 950 tons kolen voor Handel en Scheepvaart. 23 barge Queen Mab met 170 tons boonen Vandroy, bez. Huyghebaert en C°. 25 s lessie met 160 tons boonen voor A. Dambre Veys, bez Handel en Scheepvaart 26 barge Lord Hamilton mat 150 tons boonen v. L. Vandoorne, bez. Handel en Scheepvaart. 28 s. Leona met 850 tons kolen voor Huyghe- haert en C”. Uitgevaren. 1 s. Knippla met 500 tons cokes voor Handel en Scheepvaart. 4 barye Shamrock met 150 tons macadam voor Handel en Scheepvaart. 4 tjalk leda met 160 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 10 s. Active in ballast. 14 s. Mar'ha met 800 ton macadam voor Handel en Scheepvaart 16 s. Leona in hallast. 26 barge Winifred met 135 tons macadam voor Handel en Scheepvaart. 26 barge Queen Mab in ballast. 28 s lessie in ballast. 28 s. Clara met 710 tons cokes voor Handel en Scheepvaart. 29 s. Leona in ballast. Sedert 1 Januari 26 schepen ingekomen en 28 uitgevaren. Aangezien trouwen nu toch de mode is (sic), op welken ouderdom moet men het aangaan? schrijft mij eene lezeres van ’t eerste uur. De drommel hale me indien ik er iets van weet! De jonge meisjes, mevrouw7, achten dat eene minnares voor dewelke hij de juwee- I roeit zoo vroeg mogelijk moot trouwen, len der kroon van de mira^eleuze Maagd en de gelden uit de schatkist van het klooster ontvreemde. aan zeventien jaar en half, bij voorbeeld. ’t Is een beetje haast hebben. Indien, zooals ik het vermoed, het hu- Hij deed de vrouw met zijn neef trouwen i welijk eene slechte scherts is,’t is be'er nadat zijn broeder hem zulken dienst ge weigerd had, maar geraakte weldra in oneenigheid met den echtgenoot in het klooster, trof hem tweemaal met eenre bijl en wurgde hem dan met de vingers daar hij niet sterven wilde, hem terzelfdertijd vollen aflaat en zegen in articulo mortis gevende. Ook nog, met de medeplichtigheid van de geheime politie, wilde hij zijn eigen klooster ten onder brengen door erin bom men en wapens, welke hij daar zelf ver doken had, door de openbare macht te doen ontdekken. Van die gelegenheid maakte gij gebruik om, met zijne medeplichtigen, de schatkist der kerk ledig te plunderen. Andere dielten, moorden eu rooverijen in hetzelfde klooster gepleegd sedert lange jaren, verdwijningen van pelgrims, en namelijk een oostenrykschen priester, welke eene groote geldsom bij zich had, moeten nog in het klaar getrokken wor den. Ter stichting wordt het voorgaande me degedeeld aan de christene zielen. Haar haar was in ’t midden opengekamd en lag platgestreken over haar voorhoofd. Twee grijs blauwe oogen stonden levendig in haar gelaat, en keken overal aandachtig rond met de uitdrukking van iemand, die niet dikwijls verstrooid is in zijn leven. Zij droeg den borst doek en de blauwen werkvoorschoot der Vlaam- sche vrouwen. s A-wel, wat zegde er van? vroeg Lam- paert stil toen hij den bakker in de oogen keek, terwijl de bazin der hoeve afwezig was. 8 Ze gaat me nog al, fluisterde Gaul. 8 Ge moet nu maar zelf spreken. zei de barbier nog zacht. Na eene wijl erscheen de. bazinne terug met den koffiemolen. Zij zette zich neer om te malen, plaatse den koffiemolen tusschen de knieën, en terwijl de koffiemolen kretste en ratelde, floot de kanarievogel nog luider, als om in het lawijd boven te zijn. De bazin goot koffie op in de groote koperen kan. De aangename geur der koffie vervulde de kuiskamer en prikkelde de reukorganen. Er werd gereedschap gemaakt om koffie te drinken. 8 Een goed potje koffie doet deugd zei Guul, om niet immer stilzwijgend te blijven. a En hij is goed! voegde de barbier er bij, veel nadruk op ’t woordje is leggend. De bazinne was gevleid, dat men bare koffie prees. 7 Maart Lombaert Andreas Maurits, zoon van Lievin en Ludovica Vanduynslaegher. Sedert 1 Januari 1912 31 geboorten. STERFGEVALLEN. 1 Maart Aesaert Clara Maria, oud 3 m. en 20 d. doch, van Renaat en Alphonsina Neudt. Dierendonck Florimond Joseph, oud 66 j. 10 ra. en 20 d. zoon van Jan en Anto nia Treve en weduwnaar van Johanna Maria Glemens. Sedert 1 Januari 1912 17 sterfgevallen. 5,10 6,10 7,36 9,08 10,13 10,57 meter mits binnen de 2 jaar te bouwen. Jantjie.En nu de vrage van den heer de Rudder. Eene streep van 10 meiers breed van aan den boulevard tot aan de Yperstraat winne gaan we daarmee nu doen? ’t Berek stelt voor maar te verkoopea van aan den boulevard tot aan ’t Arsenaalplein. Mieltje. Ik zou in ’t geheel niet verkoopen om aansluiting te houden met den boulevard voor de nieuwe straten die wij op ’t Arsenaal- pleiu zullen ©penen. Jultee Die aansluiting kan geen voerdeel verschaffen aan stad, maar enkel aan de heeren Braet en de Rudder. En dat meeten we niet be merken, al ware ’t veer een van onze beste goeie vrienden hé Miel! Mieltje. Laat dat daar, ’t zou nochtans de weerde van den grond van ’t Arsenaalplein ook verbeteren. Jantjie. Om ’t kort te trekken zullen wij nen keer stemmen. Met 8 «temmen tegen 3 wordt er beslist te verkoopen en met eenparige stemmen wordt den prijs aangenomen van 3.50 frank de meter. (Thomas spreekt van geen opslag of geen nieuwen prijs). Jantjie. Minheers, ge hebt gidder allemale ’t verkavellngsplan der gronden van de Coupe- Gerge gezien es ge hebt gehoord wat het berek peinst over de verkaveling van ’t Arsenaalplein. Keurt de raad die verkaveling goed? De raad keuit met eenparige stemmen het verkavelingsplan goed der Coüpe-Gorge en aan vaardtda voorstellen van ’t berek voor de ver kaveling van ’t Arsenaalplein het college last gevende daarvan een schoon plan te doen op maken. Jantjie. En nu is het een ander paar mou wen Je nieuwe prijzen! De meeste van uwe vrienden zijn nu geriefd van grond, voor d’ande- re zullen we maar dieren. Onze kas is leeg en we moeten geld slaan. Daarom stel ik voor a) Grond tusschen de eigendommen der hee ren Deetens en Michiels. Adjugé aan 3,50 frank. In eens den geheelen blok? b) Grond tusschen de eigendommen der hee ren Lombaert en Carbonnez. Eerst zien hoe dat het berek onder ulder alles ten beste kan arran- geeren. c) grond langs den boulevard, ’t Berek propo- seert 6fr. in de vorenste blokken en 4 frank in d’achterste en niet meer verkoopen op de volle diepte om langs weerskanten huizen te hebben. Jultje. Pas d’accord. Die toen een groote eigendom wil zetten zou niet kunnen. Monksje.Blinde muren zijn nochtans leelijk. Mietje. We zouden kunnen verplichten van te zorgen dat er fatsoen aan is. De raad beslist op volle en halve diepte te ver koopen, maar op volle diepte met een geimpo- seerd plan langs voren en langs achter. Pietje. En den prijs op volle diepte en op halve diepte? Mieltje. Doet 8 fr. betalen op halve diepte en 4 fr. voor ’t overschot. Pietje. En de strook bezwaard met de erf dienstbaarheid non oedificandi Mieltje. Hoe zegt ge dat? Michieltje. Verstaat ge geen latijn? Monksje. Wat blief je? Thomas Comment dis-tu Piet? Micheltje. Ik vraag niets, ik ken latijn. Jantjie. Silence! ’t Brilleventje. Er is 50 meters diepte. Er moet 6 meters gekocht worden waarop men niet mag bouwen, blijft 44 meters en dat in twee is 22 meters. De 6 meters aan 6 fr. rekenen; de voor ste 22 meters aan 8 fr., d’achterste aan 4 frank; 't ware door malkaar 6 fr. Goed gevlogen, zegt zijn boezemvriend Pietje. Neen, goed gereden zegt Leonsje en algemeen wordt ’t ventjes propositie aanvaard. d) Grond op ’t Arsenaalplein. ’t Berek stelt voor 8 trank alhoewel wij raar tjuste een deel hebben verkocht aan 3,50 fr. Jultje. Dat is veel te hooge. Monksje. Maar ten doet, die grond ligt in ’t midden van stad, ’k Proposeere 8 fr. als ge langs voren pakt; 6 fr. op zij en langs achter. Jultje. En ik 4 en 3 frank. Pietje. En ik 6 en 4 frank. En ik... en ik.... en ik Jantjie draait in zijn I zeteltjie langs alle winden; hij denktwat zal er i nu gebeuren? Doch ’t brilleventje treedt op als redder en zegt eerst stemmen over het hoogste voorstel. Met 6 stemmen tegen 5 wordt dit aanvaard;’t zij dus 8 fr. voor langs voren en 6 fr. op z jde en langs achter. Advies voorde liefhebbers! e) Grond in de Coupe Gorge. ’t Voorstel van ’t berek een halven frank ver liezen wordt, met eenparigheid aangenomen. Jantjie. En nu den Thomas taks. Ge weet allemale wat dat Thomas proposeert. Wat gaan we doen? Pietje Moet dien taks ook betaald worden door koopers van stadsgrond? Thomas. Ja. Pietje. Zoodus als men langs den boulevard De Roo bouwt, moet men 6 meters laten liggen van voren en nog den openingstaks betalen? Jultje. Pardon mon cher collègue, ge komt van ’t lot Pietje. Ten doet van te rijden op velo. Jultje. Ge verstaat den Thomastaks niet ’t is Brand. Zondag avond, rond 10 ure, ont stond op de hoeve van de echtgenooten Célerier, landbouwers, wonende op het gehucht Objat, te Brive (Frankrijk), brand. Het vuur dat in de schuur ontstaan was, nam zulke rasse uitbreiding dat weldra de woning in brand stond alvorens de bewoners der hoeve, bestaande uit zeven personen, vader, moeder en vijf kinderen, de vlucht hadden kunnen nemen. Toen zij door het geknetter der vlammen uit hunnen slaap gewekt werden, stonden de slaap kamer in vollen rook en den trap in vlam. De geburen die toegesneld waren, bevonden zich in de onmogelijkheid de ongelukkigen die hartverscheurende kreten slaakten te redden. Toen de woning ten gronde was afgebrand, vond men de verkoolde lijken der zeven slacht offers. Botsing. Zaterdag namiddag zijn twee automobielen in botsing gekomen op de Leopold- laan te Antwerpen. De schok was zeer geweldig, verscheidene personen werden gekwetst, waar van een doodelijk. Op bet oogenblik der botsing wandelde Mad. Boltinck, 60 jaar oud, bestuurster van een pen sionaat op de Leopoldlaan, in afwachting voor de aankomst van den tram; zij werd eensklaps gevat van eenen der auto’s en met zulk een ge weld ten gronde geslingerd dat ze levenloos bleef liggen. De ongelukkige werd in bedenkelijken staat weggedragen; men vreest eenen noodlot- tigen afloop. De inzittenden werden licht gekwetst door de glasscherven. De twee autos waren erg beschadigd; de eene behoorde aan M. Antoine, konsul van Servië, de andere aan M. Lang, graankoopman te Antwer pen. Messteken. Zondag namiddag, om 4 ure, is in de Langemunt te Oostakker, in eene herberg ruzie ontstaan nopens kwestie van eene spaarkas. De herbergier verzocht do mannen herberg te verlaten, hetgeen zij deden. Buiten ging de kwikkeling voort en weid weldra slag geleverd, tusschen twee personen. Een hunner, Karei Mussche, 30jaar oud, van de wijk Meerhoutte, werd twee messteken in de richting van het rechteroog toegebracht. De man verloor veel bloed en kermde van pijn. De genie-soldat Jan De Geest, die juist in verlof was, kwam tusschen. De jongen werd drie messteken toegebraebt Twee in de zijde en eene in de kaak. Het bloed liep hem langs de schoenen. Gansch zijn tuniek was stuk getrokken. Toevallig kwam de commandant der gendar men ter plaats en aan ’t gevecht werd een einde gesteld. Da gekwetsten moesten door twee geneeshee- ren verzorgd worden Hun to stand is voldoende. De dader is gekend. Hij zelf zou eenen gevaarlijken schop op den onderbuik ontvangen hebben. Da gendarmerie onderzoekt. Inbraak. Zaterdag nacht zijn onbe kende schelmen in het buitengoed gedrongen, gelegen op den Dam te Waarschoot, en toebe- hoorende aan den heer Maertens, die thans in Brussel verblijft. Het was reeds dichtbij den middag, toen de hovenier, eens rond gaande, de inbraak vaststel de. Seffens werd de policie verwittigd en een (Vervolg) Pietje leest wijl de dikke zweetdruppels van zijn fismus op Theofiels scheon proces-verbaal vallen en om zich te doen gelden trekt hij het een beetje lang. Mieltje. Hebt ge nu haast gedaan? Pietje. Teut de suite chéri. Jantjie. Minheers, we gaan nu eerst beraad slagen over de aangevraagde verkoopen van grend Awol, ge weet het al wel maar ik zal ’t toch nog maar nen keer zeggen, heer August Lombaert vraagt een perceel groot 367.39 v m. langs den boulevard, maar er is ook eene vraag voor geheel den blok als we hem willen afstaan aan 3.50 frank de meter. Awel, Minheers, winne gaan we daar mee doen? Theoflel, ik bid u toon bet verkavelingsplan aan die heeren. ’t Meerendeel der leden verkiezen den heelen blok in eens te verkoopen. Thomas. Mij dunkt dat wij onmiddellijk dan prijs (den nieuwen prijs wil hij zeggen) zouden mogen toepassen. Leve den opslag! (En den nieuwen prijs is nog niet gestemd). Micheltje. Hier in ’t publiek niet discuteeren minheers, dat ware slechte politiek. We meugen niemand meekonteeren en daarom ’k propozeere van dat alleene oender us in ’t berek te bespre ken. Micheltjes aanmerkinge valt op hun hoofd als een ijsbad en allen zeggen Gij hebt gelijk, onder us alleene. Jantjie. Heer Monteny aanvaardt den ge heelen blok 10.50 meters breed. Hij wil langs voren 2 huizen bouwen met gevel vieux neuf die wij imposeeren en langs achter een magazijn, ’t College stelt voor die vraag in te willigen aan 4.50 de meter. Pietje. ’t Berek is tegen de blinde muren lang achter. Jultje. Ik heb nog al geerne iets met wat fatsoen er aan. Mieltje.Gelijk de houtmagazijnen in de Langestraat en ware ’t zoo kwalijk niet. Jantjie. ’k Proposeere toe te slaan met voorgevels door ons op te leggen uit de maquette en een achtergevel met schoon fatsoen. Jultje zal er over oordeelen als ’t wel is. Algemeene knikkebollend consantement. Jantjie.En nu Mevr. wed. Geryl Maes. ’t Bersk is van gevoelen niet te verkoopen als de aanvraagster zich niet wil verplichten van te bouwen. Wat peisde gijlie daarvan? Pietje. ’t Is neg maar versch aangevulden grond. Jultje. Als ’t is voor een hof, wij kunnen het ook verpaehten. Mieltje. ’t Is een hoek, we gaan ’t stif gauw kwijt zijn. De raad besluit keur laten aan 2.50 fr. de stal kijken, en in ’t weggaan zei Guul haar tot weerziens en zij antwoordde e ja! wat een goed teeken was, verzekerde de barbier, toen zij een eind ver gegaan waren. Welgezind trokken de Brakelaars den heirweg op, allebei een beetje verwarmd door den gene ver, dien zij gedronken hadden. Zij praatten en lachten luidop, dat men het verre op de straat kon hooren. 8 Wat dunkt er u van de bazinne Posse miers? vroeg Lampaert twee, drie maal onder weg 8 Ik meen, dat ik er zou mee o ereenko- men, antwoordde de bakker. 8 Ik meen T ook, bevestigde de barbier. Toen zij aan Den Ooievaar kwamen, trokken zij weer binnen en dronken een glas bier. Zg vroegen nog elk eene sigaar. Guul betaalde en zij gingen verder naar Brakel. ’I Was zondag avond. In elke herberg van ’t dorp was er licht en gerucht. Hier werd gezon gen, daar geroepen, ginds getierd en getulle- wuit Waar er hun meest leute scheen, trokken Guul en Lampaert binnen; zij kwamen gauw In den 8 deun van ’t gezelschap. Bij ’t binnengaan had Guul aan Lampaert gezeid het nieuws van zijne vrijage nog aan niemand te vertellen. voor door i 1 ’s morg. 4,26

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2