I Sunlight IIE PRUTTELAARS Ï.W HO BELANGRIJK BERICHT Pieter OiHnont-Danserew Aannemer van. openbare werken. De nieuwe aanslag tegen onze scholen Binnen- en Buitenland. Ten strijde! Société Anonyme Handel Scheepvaart a NIEUPORT Nog altijd onze haven Een brief uit Oostduinkerke Nieuws uit Nieuport Andermans geestigheid Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport 7 8 8 9 12 ^©ep W ii MENGELWERK (Wordt voortgez t). naar VI. Kinderbal. Het verkleed kinderbal, dat zondag 1.1 op aanvraag van de kinderen, door den heer voorzitter Deswarte, dezen zoo gulhartig was aangeboden, bekwam even als de 1' maal den gewettigsten bijval. De lieve kleinen danssten en smulden om ter meest, en de ouders en tegenwoordigen schepten er vermaak in deze kinderlijke vreugde te mo gen aanschouwen. In naam der ouders en hunne kinderen be danken wij den heer Deswarte voor de goede oogenblikken die hij hen heeft laten doorbrengen alsook de dames en juffers die zich zooveel moeite hebben getroost om het welgelukken dier feesten te verzekeren. De riolen. ’t Is gisteren één jaar geleden dat men het schoone werk der riolen heeft be gonnen. Het lastenkohier sprak van de volledige werken i« zes maanden af te maken. En we zijn nog.verre van het einde! Waar gaan we naartoe? In boe veel jaren zullen we uit de vuiligheid verlost zijn? beurt de overheid van Kortrijk van het gebeurde inlichtte. Zondag namiddag kwamen de gendarmen van Kotrij k ter plaats om een onderzoek te doen; na gegeven bevelen werden twee aanhoudingen gedaan namelijk een manspersoon uit de Kort- rijkslraat en eene vrouw van de gemeente Heule, in betrek met deze erge zaak. Dat geval heeft eene groote opschudding ver wekt in de gemeente en omliggende. Maandag namiddag is het parket van Kortrijk vergezeld van den wetsdokter een onderzoek komen doen. 18 19 ’t Moet zija dat ze veel kwaad bedreven hebben, de katholieken, om met zulke vrees beladen te zijn tegen de aanstaande Au nom du Conseil d’Administratlon, L’Administrateur-Directeur, G. VANDESOMPEL. s avonds 11,49 12,06 12,41 1,15 1,48 2,24 3,02 Is het schoolwetsontwerp waarover de regee- ring reeds met bedekte woorden aan bare vrien den heeft gesproken, het ontwerp van Mijnheer Schollaert of niet? 't Is hetgeen M. de Broqueville eindelijk besloten heeft zonder omwegen te openbaren. Nu weten wij dus dat het broquedliaansch ontwerp afziet van den beruciiien schoolbon, die ons nabij den burgercolog heeft gebracht; het ziet er van af, orn hem te vervangen door eene door OWEIl WATTEK 22 23 Maar de barbier kon niet nalaten het buiten aan den kleermaker Verzieren té zeggen, deze zei het aan den zadelmaker Ghijs, ook in stilte aan ’t oor, en met de aanbeveling het niet voort te zeggen, maar het duurde niet lang of het geheele gezelschap wist hei, zonder dat Guul het echter bemerkte. Eindelijk trad Kolve, de smidszoon, binnen. De kleermaker vezelde het aan zijn oor, achter den rug van den bakker, die nog altijd niets ge waar werd, terwijl al de anderen het spel zagen. «Nu zal de weteld vergaan! riep Kolve met zulke koddige gebaren, dat iedereen in eenen lach schoot, en Guul dom ga weg meêlachte zonder te weten waarom. Kolve speelde den Uilenspiegel achter den rug van Guul, trok gezichten, maakte gebaren, en het lachen had geen einde. Er waren er, die den hik kregen; anderen hielden hunnen buik vast. De waardin lachte tranen achter den toog Suul lachte altijd onnoozel mee, en als de an- Langzamerhand heeft die handel zich uit gebreid, en onze vrienden kunnen zich heden over de groote uitbreiding van de zen verheugen. (Heeft er ooit een katho Hek een cent geriskeerd voor onze haven? Aanbesteding. Op zaterdag 18 April 1912 zal er in de bureelen van het bestuur van Bruggen en Wegen, Oosterlingenplaats, 5, te Brugge overgegaan worden tot de openbare aanbesteding van werken tot herstelling van het kasseiwerk in de Oostendestraat en de Vesten- straat alhier. De schatting beloopt tot 24811,58 fr. en de te storten borgsom 2500 franken. De dienstoverste dezer werken is M. de Somer hoofdingenieur, en den ingenieur heer Allayes, alhier. De inschrijvingen moeten voor 9 April ter post besteld zijn. gebonden. Arme missionarissen! De men schen zullen daar echter niet naar luiste ren, en weten heel wel dat de onthullin gen over die zaken slechts de weerspiege lingen z(jn der zuivere waarheid. Daarbij schermen ze nog in hun bladje met woorden als framassons, godsdienst verdelgers, enz. ’t Is om er koud van te krijgen! We zijn nog byna drie maanden van de kiezing, wat zal het de laatste dagen zijn!! We zijn zeker dat Pousse Carette van nu af niet veel meer zal kunnen slapen (zijn slaap zal gekweld worden door vree selijke droomen) en dat Neuzel reeds zijne krokodillentranen bereidt, die hij voor zijne beminde geloovigen in de stoel der waarheid(?) zal storten. Qui vivra, verra! Telkens de kiezing nadert vinden de katholieken iets uit om te trachten de kie zers te verblinden; telkens worden groo te werken beloofd, en daarna nooit iets gedaan. Voor de laatste gemeentekiezing werd eene heele comedie op touw gezet, men deed de minister komen, men ontving hem op het stadhuis met groote tralala, het Stickertje kondigde dit met veel be slag aan, men miek daarmede parade enz. en groote werken werden opnieuw uitge bazuind. Doch, daar ze dachten, dat toch iets moest gedaan worden de menschen zouden ten laatste niets meer gelooven besloot Alois eenige groote^) werken te doen uitvoeren. Maar wat beteekenen die groote werken niets, volstrekt niets. We hebben in vorige artikels klaar en duidelijk bewezen dat het ware geld verkwistingen zija, die verre van den toegang tot onze haven te vergemakkelij ken, er de beweging zullen moeilijker en moeilijken maken, en een enkel gevolg zullen hebben het vermijden van avarij met windachtig weder bijna onmogelijk te maken. Nu opnieuw eene kiezing nadert en ze is van belang, geloof mehebben de slimmerikken uitgevonden dat ze de totale havenwerken bekomen hebbenwatgansch valsch is, we weten het uit de beste bron. En in hunne dolle pretentie schrijven ze dat het aan hen enkel en alleen te danken is zoo we dit alles zullen bekomen, dat de liberalen dwarsdrijvers zijn enz. Alhoewel we stellig kunnen verzekeren dat de volle- Wie als herbergier vergeten heeft zich voor het vergunningsrecht aan te geven wordt op alle mogelijke manieren afge- spionneerd om te zien of hij niet in fout is, en ’tgebeurt zelfs dikwijls dat er alle slach trukken gebruikt worden om hem te kun nen pakken. Ongelukkig voor hem zoo hij zich bij het schenken van een druppeltje laat beet nemen, of zelfs dat hij betrapt wordt meteen flesch genever in huis voor zijn eigen gebruik. Voor deu rechtbank moet hij, zijn naam wordt openbaar aange plakt en betalen moet hij. Kan hij niet dan verwacht het gevang hem, zonder dat men zich bekreunt of vrouw of kinders gedu rende dien tijd der gevangenschap honger zullen lijden of niet, doch de minister is tevreden recht is geschied. Veel strenger gaat het er echter nog op toe wanneer het de ontdekking geldt van eene geheime stokerij. Dit misdrijf, rech-, ten van den Staat te durven ontloopen die anders zouden dienen om kerken en kloos- Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de aïleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Jantje, dat is voor Pier, ’t ander daar voor Gust, enz. Of ze nu niet zullen kontent z'jn, ze zullen ’t nooit zijn. Wel is waar moet men nu en dan een muur afbreken, andere bijmetsen, maar het steekt op geen schardeinske! ’t Plan is goed be studeerd en dal is ’t bijzonderste. En de portier! Wat zal die gelukkig zijn in zijn nieuw prachtig huis, met zijnen uitnemenden esthetieken gevel. Het is stellig verboden dien gevel te copieeren!! ’t Is er voorzeker een uit de maquette, ’t Is overheerlijk. Ja, Nieuportenaars, ga die facade maar eens van nabij bezien, en ge zult dan zelf kunnen oordeelen wat goede smaak, wat kunst er daar in zit! Al de deze die we tot nu toe op de W. Lereolaan te zien krijgen, en voor het opmaken der plannen van dewelke de eige naars dijna niets(!) moesten betalen, zijn er niets bij. Diegene die die facade heeft uitgedacht moet voorzeker geen gewone architect zijn. Hij verdient den prijs van Rome. Als ’t zoo voort gaat zal Nieuport weldra we reldberoemd worden voorde prachtige architec tuur van zijne gebouwen ofte plakzantjesfacaden. En gij, gelukkige beenhouwers, acht, u tevre den, looft en bedankt het Nieuportsch gemeente bestuur voor zijne p..hoekjes. Anders handelen ware ondankbaarheid van uwentwege. De gelukkige beenhouwers. Wie zijn tegenwoordig de gelukkigste menschen van Nieuport? ’I Zijn toch wel de beenhouwers, ze ker! Men is ten volle bezig voor hen een prach tig slachthuis te bouwen met al de laatste per- fectionnementen en waar het op geen 10.000 franken zal op aan komen, volgens de woorden van onzen premier des travaux publics Ze hebben wel eenige jaren... en nog jaaen moeten wachten, ze hebben er wel al dien tijd vele moeilijkheden tegen gekomen, en schade door geleden, maar enfin! ’t is er toch gekomen, en dat is ’t bijzonderste. En geloof me, z’hebben er niet bij verloren te moeten wachten, want ’t geen ze nu krijgen is de perfectie der perfectie. Alles is voorzien, en de beenhouwer zullen niet te klagen hebben. Men heeft zelfs gezorgd dat ieder beenhouwer zijn p .hoekje zal hebben, en die goede farceurs heb ben reeds elk het hunne uitgestoken. Dit is voor al zoo voordeelige schikking voor de klooster scholen want zij zouden dezelfde subsidiën als de onzijdige school oatvrngen, welk ook ’t ge tal leerlingen weze En weet ge welke listige middels de regeering gevonden heeft om die verbazende streek te verwezenlijken? In de berekening tan de verdeeling der toela gen zal ze ’t cijfer vaststellen, niet meer naar het getal leerlingen maar wel volgens’t getal klas sen! Zoodus, het zal aan eene kloosterschool van 25 leerlingen voldoende zijn, hare klassen in leer gangen van vijf leerlingen te verdeden om de zelfde subsidié te bekomen als de officieels school die, zij. 30 leerlingen in iedere klas telt. Wel te verstaan, de minister omwindt die waarheden met bedriegelijke w oorden. ’t Is met het oog op bevrediging, zegt hij, dat hij verzaakt aan den schoolbon, aan de gemeentelijke toelagen voor de vrije scholen Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag Zaterdag Gonformément a l’article 35 des statute, M.M. les actionnaires sont convoqués en assemblée générale ordinaire qui aura lieu le Jeudi 11 Avril 1913, a 3 heures de relevée, rue du St Esprit, 5, k Gand. ORDRE DU JOUR 1. Rapport du Coaseil d’Administration et du collége des commissaires. 2. Approbation du bilan de l’exercice 1911. 3. Nominations statuaires. Pour assister a l’assemblée, M.M. les action naires devront se conformer a l’article 33 des statuts. 17 Maart Bericht. Door tijd en plaats gebrek zijn wij verplicht het vervolg van de gemeentenraad tot de toekomende week uit te stellen. ters rijk te maken, moet voorbeeldig1 ge straft worden. En onmeedoogend worden de inrichters ervan tot jaren gevangenis straf veroordeeld en tot het betalen van duizenden verplicht. Zo@wil het de wet in ®ns gezegend Bel gië, alsook in ons Belgisch Congo, en die wet is toepasbaar op alle gewone burgers. Maar er is eene groote Maar bij. Er zijn uitzonderingen. Het is niet al leenlijk de Belgische wet maar ook de internationale wet vastgesteld door de al- gemeene Acte der Conferentie van Brussel van 2 Juli 1890 die verbiedt in Congo fabrieken te vestigen van gedistilleerde dranken of zelfs werktuigen te bezitten die alcool kunnen voortbrengen. Dat er daar eens een gewone sterveling is die probeert die wet te overtreden en hij zal spoedig weten aan wat prijs. Boete en gevang zul len er het gevolg van zijn. Maar, dat katholieke kloosterlingen of missionarissen er alcool stoken naar be liefte daar mag niets op te zeggen vallen; het brengt immers geld op voor de rijke kloosters en voor de klerikale kiesdraverij. En omdat een lid der antiklerikale par tij die schandelijke misbruiken aan het licht heeft gebracht en aan het oordeel van gansch het land heeft te kennen gege ven worden de antiklerikalen door de klerikale bladjes uitgemaakt voor geuzen en ketters en booswichten en al wat slecht is. En om iu den schijn te doen gelooven aan de menschen dat ze gelasterd geweest zija beleggen de missionarissen meetingen en vergaderingen om tegen die zoogezegde lasteringen te protesteeren. Arme ver volgde missionarissen! Doch daaraan laten de menschen zich niet meer gelegen en eenieder hier op ons dorp lacht met die ellendige kiesco- medie. Alleman kent de waarheid en weet maar al te wel dat al de onthullingen van den heer Vandervelde over de misbruiken in de Congo slechts de uitdrukking zijn der zuivere waarheid. Van vervolgingen is er geen spraak. dige havenwerken er nooit zullen komen zoolang het ministerie katholiek is, willen we die onwaarheden niet laten voorbij gaan, en willen we bewijzen dat de voor uitgang van onze haven te danken is aan onze vrienden, en dat ze de eersten zijn geweest om alles te doen wat in hunne macht was, om te trachten verbeteringen alhier te bekomen. (Dat is ver van stokken in de wielen steken, he Stinkertje). We achten het onnoodig te herhalen dat het dank is aan de liberalen dat alhier een stoomschip,de haven behoorend, werd Lange Jan ligt op sterven. Luister, zegt hij tot zijne vrsuw. Be loof me, voor mijne rust, dat, indien gij hertrouwt, het niet met Pier zal zijn, ’k heb hem nooit kunnen verdragen. Ho! wat dat betreft, antwoordt het wijf, ge moogt gerust sterven, want ’t is reeds méér dan een jaar dat ik ’t huwelijk beloofd heb aan onzen meesterknecht... vinden. Hier dient het geld der lastenbe- talers dus weder alleen om de kloosters te verrijken en eene uitbuiting aan te moedi gen van dewelke dokter Barnich te recht zegt De tegenwoordige uitbuiting der kantwerkster is eene euveldaad tegen de menschelijkheid, eene rooverij en eene voortdurende moord welke ons op den minsten trap der grofste en meest barbaar- sche beschavingen plaatst; de rede en het gevoel brandmerken haar gelijkelijk; zul ke toestand, eens gekend, laten voortdu ren, de moord regelmatig en dagelijks laten voltrekken, staat gelijk met mede plichtigheid eraan Verder zegt hij nog Het is hoog tijd dat een streng reglement een einde stelle aan deze hatelijke uitbuitingen, welke de schande van ons land uitmaken Welnu, de toestand is van katholieke zijde bekend want een katholiek provin eieraadslid van Oost Vlaanderen heeft daarover een zeer grondig onderzoek in gesteld. Nochtans doet het katholiek staatsbestuur, dat slechts ten dienste der kloosters staat, niet om daar iets aan te verhelpen, en gaat voort met aan de kin- deruitbuiters toelagen te geven, ’t Is schande. Brandstichting. Een vijftiental jaren geleden vermoordde René Van Nedervelde van Herzele zijne echtgenoote. Uit dien hoofde werd de moordenaar door het assisenhof van Oost-Vlaanderen tot eeuwigdu rende dwangarbeid veroordeeld en in het gevang te Leuven opgesloten. Door bijzondere omstandigheden kreeg hij afslag, bij zoover dat hij onlangs in vrijheid werd gesteld en zich terug te Herzele kwam vestigen. Zondag avond was Van Nedervelde beschonken en als dol zinnen. Op zeker oogenblik verbrijzelde hij in zijne woning alles wat hem onder de handen viel en stak daarna zijn huis in brand. Toen begaf hij zich naar de woning van zijnen schoonbroeder, de beenhouwer Kielmoes; deze en zijne huisgenooten waren reeds te bed. ■Van Nedervelde sloeg op deur en eiscbte eten; en daar de bewoners weigerden op te slaan werd hij woedend, verbrijzelde deuren en vensters, en ten slotte stak hij daar ook het huis in brand. De gendarmen van Herzele waren o het alarm van den eersten brand, op zoek naar de brandstichter gegaan en betrapten hem terwijl hel huis van Kielemoes in brand stak, en hiel den hem aan. De kerel was als razend; hij braakte doodsbe dreigingen tegen zijnen schoonbroeder en zegde dat hij (Van Nedervelde) met nog twee andere anarchisten den beenkouwer Kielemoes in ’t kort of in ’t lang om ’t leven brengen zouden. De schurk is in verzekerde bewaring gezet. Het parket van Oudenaarde is maandag mid dag ter plaats een onderzoek gaan instellen. Moordpoging. Zondag gebeurde te Denderwindeke eene vreeselijke misdaad, welke aan de dronkenschap te wijten is. ’s Avonds rond 7 ure, ging Edmond L 19 jaar, een landbouwerszoon, die beschonken was, ruzie maken bij eenen gebuur. Opeens baalde hij eenen revolver uit zijnen zak, en loste twee schoten, gelukkiglijk zonder iemand te treffen De veldwachter Vanderkelen werd verwittigd; deze snelde dadelijk ter plaats en wilde den ge vaarlijken dronkaard ontwapenen; deze verde digde zich zoo goed hij kon, en tusschen beide mannen ontstond een gevecht. Ten slotte rolden beiden ten gronde. L..., die onder lag, en zich overmand zag, loste twee revolverschoten op den veldwachter. Een der kogels ging door de kleederen; de andere drong in den buik. Ondanks die vreeselijke verwonding kon de veldwachter den moordenaar nog in bedwang houden, tot dat het volk toesnelde en den kerel overmeesterde. L. werd in het gevang opgesloten. De toestand van den gekwetste is zeer beden kelijk. De kogel is uit den buik niet kunnen ver- weiderd worden. Het parket van Oudenaarde is maandag namid dag ter plaats een onderzoek gaan doen. Erge zaak. Sedert eenigen dagen was Irma D..., 17 1/2 jaar oud, wonende Kort rijkstraat te Bissegem en in dienst bij een wedu wenaar wonende in de zelfde straat, ziekelijk. Haar toestand verergerde vrijdag zoozeer dat men haar naar de ouderlijke woning moest overbren gen. Zondag morgen is het meisje ondanks de beste zorgen in de grootste pijnen overleden; doch alvorens te sterven, bad het meisje aan hare ouders zeer erge feiten kenbaar gemaakt. Na het overlijden, verwittigde de vader van het slachtoffer den veldwachter, die op zijne kerk te Hoorebeke, en daar kon zij dan alleen des zondags gaan; zij hield veel van naar de kerk te gaan Ursula moest bet nu gewoon worden in dien kruidenierwinkel, en dat ging haar nog al af Zj trok de lieden aan, zooveel zij kon. Zij is verprild sedert dat zij getrouwd is, zeiden de boeren van Hoorebeke, die ’s woens dags naar de markt te Brakel kwamen, en die in ’t voorbijgaan in De drij Koningen een boerken of eene mastelle gingen koopen, <’m te zien hoe Ursula het stelde, en bet dan te Hoorebeke te kunnen voort vertellen. Ursula’s aangezicht was ook nog betrekkelijk frisch en jong voor haren leeftijd, en zij kleedde zich nu zindelijker aan, dan toen zij op hare hof stede op den berg te Steene al dat smodsig werk moest doen. Haar aangezicht was blozend en dik, en een vriendelijke lach verlevendigde het, wan- neer zij met de menschen sprak. Zij was goed ter tale, en kon hare winkelwaren de klanten goed aanprijzen en met de vrouwen, die van ten uit kante naar ’t dorp kwamen om hare inkoopen te doen, kon zij een praatje houden. Zij bemerkte dadelijk dat deze dit gaarne hadden, om te ver nemen, wat er zooal te Brakel gebeurde. Ten uitkante weet men van niets, zeiden zij; men is daar gelijk begraven. En Ursula vertelde i hun dan alles wat zij wist; b v. de dochter uit De Kroon, die ging trouwen met eenen boer van deren hem bezagen, kwam de lachbui weder op., tot eindelijk allen moê werden. Het was als een vuurwerk, dat uitging, en waarvan op den grond nu en dan nog een vonk onverwachts opschoot. ’t Was elf uren; de politieklo!’. begon te luiden. De waardin zei dat iedereen moest naar huis gaan, en zij ging dadelijk naar de groote hang lamp toe als om ze uit te draaien. Allen stonden op en vertrokken na betaald te hebben. In ’t scheiden gaven de bakker en de barbier elkander de hand cn beloofden stil, dat zij den volgenden zondag weer samen naar den berg Steene zouden gaan. SUNLIGHT-Zeep maakt de wasch kinderspel voor het meisje van Hjaar,en geeft aan het lijnwaandie frische aan» genarne neuk van ff buiten. 7 Maart Minne Albert Gerard Antoon zoon van Antoon en Maria Bourgonjen. Ryckaert Albert Aimé Bernard zoon van Pieter en Augusta Debrcker. Mercier Anna Maria Martha dochter van Eugeen en Paulina Vanderzype. Calcoen Gabriella Josephina Ester doch, van Karei en Elisa Versyck. Watthy Hendrik Herman zoon van Li- vinus en Rosalie Vercoullie. De Vlamynck Julia Margareta dochter van Ernest en Emerentia Vynck. Sedert 1 Januari 1912 37 geboorten. HUWELJIKEN 14 Maart Brysse Hendrik Frans, 22 j. bediende bij staatszeewezen en Hubrecht Maria, 21 j dienstmeid beiden te Nieuport. Sedert 1 Januari 1912 9 huwelijken. ’s morg. 11,33 12,— 12,23 12,58 1,31 2,06 2,43 dat te zamen nauwelijks 1 millioen zou kosten, zou voldoende zijn, ©m van Nieuport eene ha venplaats te maken waai alle overzeesche handel onder de voordeeligste voorwaarden zou kunnen bedreven worden. Alle bezwaren, die thans door de gezagvoerders van zeeschepen worden ingébracht en waardoor de vervoerprijzen mer kelijk hooger gesteld worden dan voor alle an dere havens der kust, zouden ophouden te be slaan. ggEen oogslag op de zeekaarten van den heer Petit, Scbeepsluitenant, opgemaakt in 1879 op last van den heer Minister van openbare werken, of op de kaart van het Engelsch Admiraalschap The Soutern part of the North Sea levert het doorslaand bewijs op, dat de reede van Nieuport eene der veiligste en grootste reeden is welke er op onze kust gevonden wordt. Zq beslaat eene oppervlakte van 16 kilometers lengte op 3 kilometers breedte, mat eene diepte van minstens 10 meters bij laag water. Ongelooflijk ot liever onverstaanbaar is bet, dat er door het Staatsbestuur niet meer nut wordt getrokken uit de zoo voordeelige ligging der Nteuportsche haven, en dit wordt nog onbe grijpelijker wanneer men nagaat, hoeveel hon derd duizenden, ja, mlllioenen er besteed worden om den overtocht tusschen de belgische kust en Engeland van eenige minuten slechts te verkor ten. De postbooten bijv, zouden van 50 minuten tot 1 uur minder tijd behoeven om van Nieuport naar Dover te varen dan van Oostenue, zoodat de briefwisseling van Engeland komende reeds te Gent zoude zijn, vooraleer ze tegenwoordig te Oost nde aankomt. Hoeveel reizigers maken geen omweg om langs Kales naar Engeland over te steken ult- sluitelijk uit oorzaak, omdat de overtocht per postboot van veel korter duur is dan langs Oostende. Reeds millioenen en nog millicenen heeft men besteed om de Stroombank die zich voor den ingang der haven van Oostende be vindt, te trachten weg te n jmen en nog heeft men den verwachten uitslag niet bereikt, en zal men dan ook heel waarschijnlijk nooit bekomen, hoeveel millioenen men daaraan nog besteden zal. Te Nieuport bestaat dit ongemak niet en zal zich ook nooit voordoen, want niettegensiaande de weinige opofferingen welke men zich voor onze haven getroost is zij door de eeuwen heen gebleven wat zij was en hebben zich op onze reede nimmer banken gevormd. Met eene betrekkelijk kleine som (hoogstens drie millioen) is het mogelijk ons land te begifti gen met eene haven in diep water, aan de mon ding des kanaals, nabij de Engelsehe kust en rechtover de Noordzee. Thans wordt er veel gesproken en sela ij nt het voornemen le bestaan eene schuilhaven voor visschersvaartuigen teNieuport-Baden te maken. Is het in ’t belang eener badplaats wel wensche- lijk een visscherskwartier in hare nabijheid te doen ontstaan? Wij betwijfelen dit. Volgens de verklaringen van deskundigen zou het veel doelmatiger wezen daarvoor eene gedeelte van het Hoornwerk te benuttigen na vooraf de haven geul van de voormalige Lombartzijdsche haven tot aan de Sassen der achterhaven te hebben recht gegraven. Misschien zijn er personen die uit bovenstaan de beschouwingen willen afleiden dat de afgunst aldus doet spreken; dal de verbetering der haven van Nieuport nadeel zou berokkenen aan Oosten de en de nog onvoltooide haven van Zeebrugge, enz. Zij die het aldus denken hebben het grootelijks veikeerd voor. Integendeel wij juichen de opofferingen voor beide genoemde plaatsen gedaan toe e.i wen- schen de Heeren Volksvertegenwoordigers die de kredieten voor dergelijke werken stemmen geluk over hunne handelwijze, zij verrichten goed ea nuttig werk, het is goed besteed geld, maar wij voegen er bij, dat men zich niet alleen moet bekommeren met wat reeds bestaat maar zich ook moet bezig houden met wat k n ver- wezentlijkt worden, want hoe talrijker en uitge- breider de verkeerswegen zijn, hoe meer handel en nijverheid zal bloeien en hoe meer voorspoed er in ons klein landeken heerschen zal. In het begin van ons schrijven hebben wij de woorden van onzen wijzen Vor t reeds medege deeld dat al het heil, al de voordeelen voor ons land gelegen zijn in het opzoeken van uitwegen voor onze voortbrengselen, enz. en onze bewijs voeringen hiervoren aangehaald dienen alleen, om hetfeit te bestatigen dat men tot nu toe van de voordeelige ligging der Nteuportsche haven, hetzij uit onachtzaamheid, hetzij uit onwil geene rekening heeft gehouden en geen profijt heeft getrokken. tegen 2 centiemen gemiddeld per uur. In eenige dier scholen wordt het zelfs niet betaald. In sommige gemeenten is zulke school de eenige lagere school, maar on derwijs is er daar niet, want alles wordt opgeofferd aan het kantwerk. De kloosters betalen geene patent en verrijken zich met de opbrengst van het slavenwerk der arme kleine slachtoffers. Daarenboven trekken zij daarvoor nog, onder voorwendsel van beroepsonderwijs, vette toelagen van den Staat. En toch, van eigenlijk beroepsonderwijs is er daar geene spraak. De kinderen lee- ren alleen snel een kant maken op gele verd patroon. Niet eens leeren zij zelf een patroon 'teekenen en door de tusschen- komst der nonnen alleen kunnen zij werk Hij tracht ook ons poeier in de oogen te strooien met groot misbaar te maken nopens den leer plicht, welks belangrijkheid overigens vermin dart, want M. de Minister beperkt, op twaalfjari gen ouderdom de verplichting zich te onderwij zen, en bij laat aan de gemeenten de bevoegdheid die verplichting tot op veertienjariged ouderdom te verlengen. Dat ontwerp, welks valschheid en dubbelhar tigheid wij naderhand zullen kenmerken, zelfs voor wat de verhooging der jaarwedden van ’t onderwijzend personeel aangaat, is al zoo hatelijk als dat van M. Schollaert. Zooals ’t Schollaerts- ontwerp, is het eeo gevaarlijk werkhuis dat bestemd is om de kloosterscholen rijk te maken ten koste v. n de onzijdige school. En ’t is het geld van den Staat die de rol spelende welke M. Schollaert de gemeenten had opgelegd dat de onkosten zal dekken van den oorlog die den ondergang van ons officieel onderwijs tot doel heeft. Wilt gij er een voorbeeld van? M. de Broque ville staat eene subsidie toe voor ’t onderhoud der lokalen, aan de scholen welke aan de ge meenten niet toebehooren. Dus, deze laatste zullen belang hebben in ’t begunstigen van de uitbreiding der kloosterscholen, die hun niets zullen kosten. Ander voorbeeld Het diploma zal niet on middellijk geeischt worden van’t personeel der kloost rscholen. Dat personeel, alhoewel niet gediplomeerd, zal tot verdere orders in dienst behouden worden. Het is genoegzaam, om recht aan toelagen te hebben, zich aan het toezicht van den Staat te onderwerpen. En men weet wat zulks wil zeggen Kortom, men kan uit het voorgaande besluiten datdebeloftenwelkeM.de Broqueville aan de kloosters heeft gedaan, zich ten volle verwezen lijkt bevinden. T Geld van het land naar de broertjes- en nonnenscholen, of genn verplichtend onderwijs. Zoo is den korten inhoud - an de denkwijze onzar meesters... ’t Is hel rantsoen van ’t onderwijs voor alleman Dat ontwerp zal zeer gelukkiglijk voor hem gedurende den tegenwoordigen zittijd der Kamers niet neergelegd worden. En men meldt ons dat onze ministers, die hel komen vast te stellen het eens zijn om er hun kiesplatform van te maken. Aan het land dus, zijne officieele school, iede reen’s school te verdedigen. Onder dat opzicht, zal de groote kuisch van 2 Juni bijzonder wel te pas komen. Ursula Possemiers was de vrouw geworden van Guul Kantereel Zij had haar heereleven te Brakel b gonnen. Er was over dat huwelijk te Brakel veel ge sproken geworden. Men had er ook veel om gë- lachen; maar als men Ursula beter kende, werd men gewaar, dat et eene vrouw was op hare plaats gelijk men te Brakel zegt; eene deftige boerin, die hare zaken goed oppaste. Zij had nu, wat zij vroeger gewenscht had. Zij woonde niet ver van de kerk om alle dagen naar de mis te kunnen gaan, eer zij haar werk begon. De kerk stond maar eene boogscheut van daar. Waar zij vroeger woonde, op den berg te Steene, was ’t wel een goede drie kwaart uurs van de ATDD VPQQfrl Een leerjongen voor lYAVll VI ddgL het drukKer of het boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. Schoorisse; de vrouw van den wagenmaker, die eenen tweeling gekocht had; de korenkoopman Vermeilen, die in 't krot zat; de boer van het Kranenhof, die op ster,en lag. en der elijk nieuws meer. ’s Zondags morgens, na de vroegmis, welke meest de huishoudsters van het dorp kwamen, was er veel beweging en drukte in De drij Koningen. De twee bakkers geriefden de klanten, meest allen vrouwen, in den winkel, en terwijl hare waren gewogen werden, dronken zij koffie bij Ursula in de groote keuken. Daar zaten dan rondom de tafel eene greep vrouwen met hare lange zwarte lakeoen mantels koffie te drinken. Zij hielden de schaal jes op de vijf uitgesprelde vingeren, en als de kopjes, die nog half vol op de tafel bleven slaan, geheel in de schaaltjes geledigd waren, en zij uit deze al het zwarte warme vocht geslurpt hadden, keerden zij het kopje in de schaal om, stonden op, en gingen in den winkel bij de bakkers haar gerief nemen om te vertrekken Er waren er die in de keuken btj Ursula wat langer bleven praten, ’s Winters zaten zij rondom de stoof, soms mat de voeten er op om ze te warmen, en vertelden alles wat er gedurende de week te Brakel sn ’t om liggende was voorgevallen. Naar vrouwenge woonte spraken zij soms met drieën, vieren te gelijk, en toch verstonden zij elkander. [Wordt voortgezet/. Samenwerkende maatschappij vraagt persoon als opziener. Toe zichter stelt op hoogte. Jaarwedde 1800 frank abonn. en commissie. "Waarborg 300 fr Sehrijven Post bus 394 Brussel-Center. volksuitspraak, de aanstaande kiezingen. Ze beven brrr! als ze er op denken, en hebben reeds alhier een eerste bladje Ten Strijde uitgegeven. Als gewoonte, en lijk alle bladjes opgesteld door fanatieke pas toors, Krioelt het van gemeene leugentaal, (jiegen is immers geen doodzonde, als het is om de kiezers te bedriegen) Hun eenig doel is de menschen schrik in te jagen, moesten ooit die verschrikkelijke geuzen aan het bestuur des lands komen! i 0 i WU O VWM IA! CUIJJ IJ V1U uct dij uunuui CUV V» 13 J VI Eenige jaren geleden hebben ze daartoe gebouwd en dat er handel werd gedreven, het Combisme gebruikt, en dit als alles verdelgende vuurspoken voor de oogon der 1 lichtgeloovigen doen dansen. Nu pakt dat middeltje niet meer, en nu hebben ze die historie van vervolgde missionarissen uit- er ooit een hunner een stap gedaan voor deze verbetering?) In 1905, toen de thans bestaande Han del en Scheepvaart de zaken der Handels- vereeniging heeft overgenomen en voort gezet dus 7 jaren geleden is door de zorgen van haar bestuur een laeg, goed gedocumenteerd rekwest, waarin zij al het nut der volledige haveninrichtingen op treffende wijze deed uitsebijnen, opgesteld geweest en ter Kamer van Volksverte genwoordigers en Senaat neergelegd ge weest. Ter wille van de waarheid, en om te bewijzen dat alles wat dit schimpbladje, met name Stinkertje, schrijft, laster en leugentaal is, drukken we dit smeekschrift in zijn geheel over; daardoor zal het Nieu portsch publiek zich van de waarheid on zer gezegden kunnen overtuigen en zullen we die lasteraars ten volle ontmaskeren. Ziet hier letterlijk overgenomen het be wuste document Nieuport. den 15 October 1905. Hoogachtbare Heeren, In den aanstaanden zittijd van Senaat en Kamer zal hoogst waarschjnlijk het zeer gewichtig vraagstuk der vergrooling van de haven van Antwerpen besproken worden. Voorstaanders en tegenstrevers van dit voor stel zullen optreden en misschien zal er door de verscheidenheid van gedachten eene wijze en doelmatige beslissing kunm n genomen worden. Wij veroorloven ons niet over deze moeilijke en zeer ingewikkelde kwestie een oordeel te vel len en stellen een volkomen vertrouwen in de hoogachtbare vertegenwoordigers van het volk, maar durven de eerbiedige vrijheid nemen, bij gevoegde zeer beknopte beschrij>ing over de haven van Nteuport, in uwe welwillende aan dacht aan te bevelen en de nederige viaag te doen, of het toch niet redelijk ware van het groot getal millioenen dat men voornemens is aan de verbetering onzer belgische havens te besteden, een enkel millioen op te offeren aan de eenige natuurlijke en zoo voordeellg gelegen Nteuportsche haven. Door daaraan eenige ver beteringen toe te brengen zou men niet alleen den handel zeer bevoordeeligen, maar boven disn den landbouw van ons vruchtbaar Veume- Ambacht overgrooten dienst bewijzen. Sedert eeuwen wordt deze streek geduren ede wintermaanden, somwijlen zelfs des zomers, door overstroomingen gettisteid, en met leedwezen moeten onze naarstige landbouwers zien, dat hunne gsldelijke opofferingen aan landbouwvet- ten door de overtollige waters naar zee worden medegevoerd. Nog altijd wacht men op de beloofde verbete ringen, waarvoor sedert jaren en jaren, ja sinds meer dan eene eeuw zoovele pogingen zijn aan gewend geworden, zoowel door bijzonderen als door de verschillende gemeentebesturen die elkaar in Nieuport hebben opgevolgd. En nochtans met welke betrekkelijke geringe som is er hier niet iets te maken dat, en aan het lossen der overtollige waters, en aan de zeevaart overgroote diensten bewijzen zou. Het rechttrekken der havengeul, het doorgra ven des dijks die thans de gemaakte Lassijn van de tegenwoordige haven scheidt en een sas voor binnenschepen aan de achterhaven, dat alles

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2