ÏÏE^ Pieter Bthwnl-Oanswcwr Aannemer van openbare werken. Voor de werklieden en be dienden der Staatsbesturen t Gaat goed! Landbouwers en werklieden! Ministerieele naarstigheid Iets voor de onderwijzers van den buiten Andermans geestigheid Kiezers! Havenbeweging Maart Nieuws uit Nieuport Gemeenteraad Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport Toelagen per klas Op staminé Binnen» en Buitenland. I 31 het niet dwingen of In zitting van 6 Maart heeft de Senaat alweer 36 naturalisation van vreemdelin gen aangenomen. En van die 36 aanvragen gingen er 34 van vreemde paters en nonnen. De kloosterlingen worden hier met open armen ontvangen, om als onderwijzers ot onderwijzeressen in scholen geplaatst te worden. En dit uit hoofde van de wet van volgens lastenboek gereed werk, zullen die toe gepast worden? Wat denkt gij er van, beste lezers? En zoo mooscht en wroetelt men hier te Nieu- port. Waarlijk de Nieuportenaars moeten brave menschen zijn om dit alles zoo verduldig te ver dragen. Wanneer komt aan dit alles een einde? 8 9 De katholieken hebben nog nooit iets gedaan voor u uit rechtschapenheid; het was altijd uit politiek belang of omdat zij er toe gedwongen waren door de Liberalen of Socialisten. s avonds 3,36 4,17 5,07 6,15 7,39 8,57 9,51 12 13 In eene der laatste Senaatzittingen be wees minister Hubert eens te meer hoe oprecht genegen de klerikale opperbazen het land eigentlijk zijn. Op eene vraag van den graaf Goblet d’Alviella om de zittingen te vervroegen, ten einde behoorlijk de budgetbesprekingen te kunnen doen, ant woordde bovengenoemd minister geene zitting te houden voor 16 April om wat vacantie te kunnen nemen! Vacantie nemen! Voor eenen minister welke tot over de ooren in het werk zit, nu vooral de ontbinding moet plaats heb ben! Vacantie? Alsof een bezorgd beheerder ook vacantie neemt wanneer hij in zijne bureeleu het opgehoopte werk onafgehan deld ziet voor zich liggen! Wij dachten dat een minister op zijne plaats en van plicht nooit zelf om rust zou durven vragen, te meer daar men wat al te gauw reeds die vacantien beloert, zooals de geachte heer Goblet d’Alviella het ove rigens ook zegde, of liever zou het wel waarheid wezen zooals de heer Dufrane- Friart uitriep, dat men nooit van niets anders meer spreekt dan van ’t vacantie nen en! Te bejammeren is die manier van bestu ren en zij toont maar al te wel hoe op recht die liefde is voor de hooge plaats welke sommigen bekleeden, onverschillig hoe de zaken staan; immer onverschillig en in alle omstandigheden. Wat bekreunen sommige ministers zich om het land! de jaarwedde met de profijtjes, dat is wel hun hoofddoel. Weg met dergelijke lamlendige be stuurders. De sclioonef!) werken. De sehoone werken waarmede de kadodders zoo hoog oploo- pen, zijn ten volle aan den gang. En zooals we het hadden voorzegd heeft men gewacht en ge wacht en nu het seizoen aan de deur is ligt Nieu- port overhoop, en zullen de vreemdelingen die alhier met Paschen zullen doortrekken of ver blijven een goed gedacht hebben van onze stad, ’t Was nochtans achter ’t geld niet dat de stad huisbazen hebben moeten wachten; ’t is reeds een viertal jaren dat de leening is gestemd en dal we er verhooging van lasten voor betalen. Aan het oud hotel de l’Espérance, de grootste geldwegsmijterij die de slimmerikken konden droomen, die ze daar een viertal jaren in puinen hebben laten vallen, worden nu vele duiz^nde verteerd, zonder eenig nut, want ’t schijnt dat de groote koppen zelf nog niet weten wat met dit gebouw zal gedaan worden. Met den inkoop prijs en de gedane onkosten zal dat een aardig stuivertje uitmaken met dewelke vele arme men schen hadden kunnen gelukkig gemaakt geweest zijn. En met ’t seizoen ligt alles daar overende! ’t Ziet er proper uil. En dan de slachterij, die warboel! Nu de been houwers er het meest van zullen moeten gebruik van maken ligt alles er overhoop. Dit is natuur lijk de schuld niet van den ondernemer die slechts kan uitvoeren wat hem bevolen wordt, doch van hen die er het groote woord willen voeren, die b v. zwijnenstallen doen bouwen met muaen van twee steen en vol ornementen, terwijl het huis van den portier, dit echt fai/ade- kunstwerk(!) een waar stal gelijkt; die slechts, wanneer de muren eene zekere hoogte hebben, gewaar worden dat de slachtplaats veel te klein is, enz. en die aldus eene merkelijke vertraging van uitvoering en eene ongehoorde geldwegsmij terij daarstellen. En dan die fameuze riolen! Wat schoon spek takel op de kaai! En rap dat alles vooruitgaat, ’t is een echt plezier om te aanschouwen. Binnen een jaar of vier zal dat nutteloos werk voorzeker opgedaan zijn. Zulks mag slechts in Niouport gebeuren! In andere steden of dorpen zou dit Hos wereldlijke onderwijzers nog gedu rig de katholieke partij kunnen steunen, blijft waarlijk een raadsel. Dag aan dag worden ze meer en meer in hunne brood winning bedreigd door den stijgenden vloed der kloosterscholen en zien wij dagelijks van hun collega’s die gehuwd zijn en familielast hebben te dragen afgedankt worden om plaats te maken voor een lid van een of ander kloostergemeenschap. Op 6659 onderwijzers in de katholieke scholen treft men 5000 gerokten aan, waarvan 2885 geen bekwamheidsdiploma bezitten. Allejaren worden inburgeringen aange vraagd om leerkrachten aan de toelagen deelachtig te maken en gedurig worden vreemde kloosterlingen hierheengelokt. Moest ooit de gelijkheid der toelagen aan bijzondere en officieele scholen in de wet worden geschreven, dan zou het geen vijf jaar duren of de laatste wereldlijke onder wijzer ware uit de katholieke scholen verwijderd. Stemt dan maar voor de katholieken! Benoeming’. Met genoegen vernemen wij dat onze stadsgenoot heer Irmin Dekeyzer, oud leerling onzer Staatsmiddelbare school al hier, onlangs benoemd werd tot postentvanger te Neder over-Hembeek (Brabant). Onze beste gelukwensehen. Die benoeming is een bewijs te meer, wij zijn gelukkig geweest er reeds zoo menigvuldige aan te halen van de degelijkheid van het officieel onderwijs, en wij kunnen niet nalaten er nogmaals op te drukken dat het de dringendste plicht is van alle ouders, wier geluk hunner kinderen hun nauw aan het hart ligt, deze naar dergelijke scholen te zenden. al bestaat de helft van hun personeel uit vreemdelingen en ongediplomeerden Onder de 8166 onderwijzers der vrije scholen zijn er 6200 kloosterlingen. Betaamt het, het burgerschap te ver- leenen aan al die kloosterlingen die hier de plaatsen komen wegnemen der jonge lingen uit burgerij en volksklas? Moet de ziel onzer kinderen aan vreem de handen toevertrouwd worden? Is het te begrijpen dat in een klein overbevolkt land gelijk Belgie waar het velen zoo lastig valt aan hun brood te geraken, men zoo veel vreemdelingen naturaliseert, alleen om ze toe te laten van de subsidien te genieten? Neen, niet waar? ’t Is hoogstens tijd dat men een einde aan dit gevaarlijk spel zette. en in de gendarmerie 7 April zeggen met de geestelijke onderwijzers. Ook kondigt men ons reeds aan dat om de ongediplomeerden die tegenwoordig in bediening zijn, niet van hun brood te be- roeven, het diploma niet zal geeischt wor den van de onderwijzers die meer dan vijf jaren dienst hebben en meer dan dertig jaar oud zijn. Natuurlijk! wij hadden er nooit aan ge- i twijfeld! Moest men de door de zwartrok ken begunstigde onwetenden niet bescher men! En die lieden zullen subsidien trekken wanneer onze honger lijden in afwachting van hunne regelmatige benoeming!! Hebben wij het niet gezegd dat onder alle oogpunten dat ontwerp onaannemelijk is en dat het moet bestreden worden door al de vereenigde krachten der tegenpar tijen! De schaamteloosheid onzer regeerders gaat stellig alle palen te buiten! in het ministerie, uwe plaatselijke over sten te dwingen, tegen alle rechtvaardig heid in, de voordeelen die van hunne be slissing afhangen te verleenen aan degene De herstelde flater. Zij. ’k Heb reeds een maal verloofd geweest. Hij. Wie is toch de domme ezel.-.. Zij. Wat? mijnheer!... Hij. die zulk een schat heeft laten ontsnappen? Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag Zaterdag Niemand weet voor wien ge stemt, als ge zelf kunt zwijgen. Vrije mannen laat u i uitkoopen voor eenige zilverlingen, denkt aan de toekomst van uwe kinderen en van het land en stemt voor de Liberalen. De dag- en weekbladen der katholieken hemelen tegenwoordig het katholiek mini sterie hoog op voor eenige voordeelen dat het in de laatste maanden, verleend heeft aan de werklieden en bedienden van den Staat. Deze laatste zouden evenwel zeer ver achtend moeten wezen indien zij zich daar aan lieten vangen en gingen denken dat dit alles geschiedde uit loutere liefde voor den minderen man. Toen de katholieken in de Kamers nog over eene groote meerderheid beschikten, weigerden zij stelselmatig alle voorstellen tot lotsverbetering der kleine staatsdie naars welke liberalen en socialisten her haaldelijk deden. Slechts toen-zij hunne macht zagen inkrimpen begonnen zij, voor elke kiezing, eene onbeteekenende vermeerdering van loon te verleenen aan degene onder de staatsdienaars welke, in groot getal zijnde, machtige ambtelijke vereenigingen konden stichten en duseene niet te versmaden kieskracht uitmaken. De andere, minder in getal, en niet ver- eenigd in syndikaten, kregen niets; hunne aanvragen, hoe gegrond ook, werden niet eens beantwoord. Vele, de meeste onder deze laatste, kregen niet den minsten opslag, niet het minste voordeel, geduren de al de jaren van het katholiek bewind, hoezeer nochtans het leven gedurende het laatste kwart eeuw verduurde. Wat de katholieken voor de eerste, de talrijke, de g: syndikeerde, deden en dat nog alleen onder den drang der oppositie, was dus enkel en alleen gedaan om kiezers te win nen, vogellijm om onnoozele vogels te vangen. En zekere ministers, en voorna melijk M. Liebaert, verstonden dan nog wonderwel de kunst om in schijn zeer be langrijke verbeteringen in te voeren welke, in de toepassing, weinig of niets opbrachten. Dikwijls, te dikwijls, wisten de katholieke bestuurder met de eene hand terug te nemen wat zij met de andere schonken. Daar weten namentlijk de tol beambten van te spreken. En indien er nu in de laatste weken, wat verbetering is gekomen of schijnt gekomen te zyn, vergeet het niet, vrien den staatsdienaars, dan is dat alleen omdat de algemeene kiezingen op handen zijn en dat het katholiek spel in groot gevaar verkeert. Het katholiek monster geeft u pootjes om u later, indien gij u daaraan laat vangen des te beter te verscheuren. Vergeet het niet; uwe ware vrienden zijn de vrijzinnigen van alle tinten. Van deze alleen hebt gij nog iets te verwach ten. Indien gij de fout begingt door uwe schuld het behoud van het klerikaal juk mogelijk te maken dan moet gij op niets meer rekenen. En dan zult ge het tegen woordig stelsel van onrechtvaardigheid zien voortduren; dan zal men voortgaan, 75 fr. per leerling; de zusters van Heule 3000 fr. voor 10 leerlingen of 100 fr. per leerling; de school van Gooreind 2000 fr. (voor 1902 alleen) voor 12 leerlingen of 166 fr. per hoofd; de zusters van Oosterloo da Poelsnepstraat (Kortrijksche poort) te Gent wonende, alleen huiswaarts. Juist in zijne straat gekomen werd de jongen door twee onbekende mannen vastgegrepen en ten gronde gestampt. De kerels bonden eenen rooden zakdoek voor zijnen mond en met zijn eigen halsdoek knoopten zij zijne handen samen. De kerels doorzochten dan al zijne zakken en konden szechts 1 fr. buit maken, waarna zij de vlucht namen. Eenigen tijd nadien werd jongen door voor bijgangers opgemerkt. Van Loo lag buiten kennis en Dr Van de Calseyde moest hem verzorgen. De policie, dadelijk verwittigd, doorkruiste den omtrek, doch geen spoor der kerels was te ontdekken. Familiedrama. Een verschrikke lijk drama had plaats te Ville-sur Haine, op het gehucht Trieu, tijdens den nacht van zondag op maandag. Sinds lang leefde het gezin van Vital X... daar in oneenigheid. De man Is 44 jaar oud en werk zaam, en brengt steeds zijn loon te huis, maar vrouw en kinderen schijnen zoo braaf niet te zijn. Dit had steeds twist tot gevolg en vader X.. had reeds dikwijls om die reden zijne fa ilie verla ten. Hij zeide dat zijne vrouw minnaars had en uit wanhoop geraakte hij aan den drank. Zoo kwam bij maandag morgen dronken te huis en dra zocht zijne vrouw twist met hem. Een gevecht volgde. De vrouw riep om hulp. Toen snelde de zoon, eea 17 jarig jongeling, toe, greep het mijnwerkershouweeltje van zijn vader en gaf er dezen twee slagen mede op het hoofd. De vader bevindt zich in hopeloozen toestand. De zoon werd aangehouden. Doodelijk ongeluk. Dinsdag mor gen was men bezig met werken aan de inop- bouwzijnde glycerine fabriek, op den Kleinen Dries te Wondelgem. Remi Baetslé, 28 jaar oud, jongman, zoon van den metsersbaas Baetslé van Evergem, bestuurde de werken. Een der metsers was op eene zekere hoogte bezig aan het opbouwen der schouw; op zeker oogenblik ontviel hem toevallig eenen steen, die ongelukkiglijk op het hoofd van Remi Baetslé terecht kwam. Deze plofte bewusteloos ten gronde. Spoedig werd da dokter erbij geroepen, die slechts den dood kon vaststellen. De ongelukkige was op den slag gedood geworden. Het lijk werd naar de ouderlijke woning te Evergem overgebraebt. Brand. Dinsdag morgen brak er brand uit in eene bakkerij der Kooinklijkheidstraat, te Laken, bakberij gehouden door de echtgenooten Van Godsenboven. Dra siond de trap in vuur. Het alarm werd gegeven aan de huurders van het eerste verdiep, de echtgenooten Boulanger, middelerwijl de bakker en zijne vrouw de vlucht nam.n naar de zolders en dan op het dak klom men. Daar, aan het zoldervenster, begonnen zij om hulp te roepen. Ingekomen 3 st. Balder in ballast. 6 kuiter Scasalter in ballast 6 barge Winifred in ballast. 7 st. Martha in ballast. 8 st. Holman Sutcliffe met 200 ton boonen voor Vandroy, bezorgers Huyghebaert en C*. 10 barge Shamrock in ballast. 13 st. Martha in bal'ast. 16 st. Martha in ballast. 22 st. Clara in ballast. 23 barge Shamrock in ballast. 25 barge Hibernia met 170 ton boonen voor Var^ Doorne, bezorgers Handel en Scheepvaart. 31 st. Martha in ballast. Uitgevaren 2 barge Shamrock met 150 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 7 kutler Scasalter met ledige vaten voor Handel en Scheepvaart. 8 st. Balder met 1000 ton cokes voor Handel en Scheepvaart 8 barge Lord Hamilton met 160 ton ciment en glas voor Handel en Scheepvaart. 10 st. Holman Sutcliffe in ballast. 10 st. Martha met 800 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 13 barge Winifred met 135 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 13 barge Shamrock met 150 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 14 st. Martha met 800 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 19 st. Martha met 800 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 26 st. Cl .ra met 730 ton cokes voor Handel en Scheepvaart. 31 barge Shamrock met 150 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 31 barge Hibernia in ballast Sedert 1 Januari 38 schepen aangekomen en 40 vertrokken. Zooals blijkt uit bovengaande, was de invoer gansch gestremd door de werkstaking der en- gelsche koolmijnwerkors. Handel en Scheepvaart echter voerde 4 miljoen 875 duizend kilos maea- dam, cokes, ciment en glas uit, zoodat onze naarstige werkers toch nog een goede stuiver zullen verdiend hebben. Zooveel te beter! tale, is ook geen kat om zonder handschoenen te pakken en hij spaart Doken niet. Gij zult het gaan hooren. Doken. Awel, ’t zit goed hé? Pol. Waarmee? Doken. Wel met de kiezinge te wege. ’t Wa re een schande ook dat de liberalen door ulder cartel met die smerige socialisten moesten zege vieren. Pol. Smerige socialisten? Waar vindt ge dat? Wat weet gij daarvan? Niemendale, want ge weet zelfs niet wat een socialist is. Doken. ’t Zijn ruziemakers, groote schreeu wers. Pol. Halt man. Er zijn onder hen groote ge leerden, bekwame advokaten, rechtsgeleerden en ingenieurs. Er zijn ook onder hen mannen die het door hun werken en leeren ver gebracht hebben en als die menschen de zaken wat plat- weh zeggen, ’t is dat er geen haar in ulder boter steekt. En als de liberalen met hen te gare doen, dan hebben ze groot gelijk, ’t Is gelijk de historie van de twee jongens die een neute voenden. Binst dat zij elkaar bekijven en bestrijden, pakt den derden de neute en d’andere krijgen elk een schelpe. Zoo ia ’t ook tot hiertoe in politiek ge weest. De liberalen en de socialisten bestreden elkaar en de klerikalen bleven aan ’t schoteltje. En omdat ze zien dat zij door die overeenkomst overal gaan verliezen, schreeuwen de klerikalen moord en brand op de liberalen. Doken. Maar je gaat toch zeker niet zeggen dat liberalen en socialisten te gare gaan kunnen overeenkomen. Pol. Waarom niet? De gentsche kalotten, zooals Siffer, den tegenwoordigen minister Van- devyvere en anderen kwamen wel overeen om mei Anseele en Gambier, een socialist en een radikaal, de stad Gent te bestieren Zouden de liberalen en de socialisten, die op versebillige punten ’t akkoord zijn dan niet duist keers beter kunnen malkaar verstaan om ’t land te bestieren? Doken. Maar hoelange zal ’t duren? Pol. Dat is een ander paar mouwen. De li beralen zijn geen omverwerpers, geen afbrekers. Stilaan zullen zij alles trachten te verbeteren en de socialisten zullen daarin meedoen. Ten ande ren, de kiezers zouden beter moeten redeneeren. De liberale partij staat tusschen de twee en ’t is best in alles de middenmate te nemen. Alszanne een beetje verder eu een beetje beter; traag maar zeker en dat is best. Liberalen en socialisten be stieren wel de groote steden te gare gelijk Brus sel, Gent, Luik, Leuven enz. ’t Gaat daar geheel goed en iedereen is kontent. Tegare ook kunnen en zullen zij ’t land bestieren en iedereen zal bewonderd zijn en kontent zijn ook. En Doken was weg, toen de anderen zeiden dat Pol gelijk had. En hij heeft gelijk dok. Vindt gij dat ook niet, heeren kiezers? Footbal club. Op zondag 7 April op het koersplein om 3 1/2 ure ’s namiddags groote Football match tusschen de Eendracht Football club van Diksmuide en de Nieuportsche Football club. alleen welke een machtige katholiek als 6000 fr. voor 11 leerlingen of 181 fr. per katholieke) scholen aangenomen worden, beschermer hebben; dan zal men, als M. i leerling en per jaar; de zusters der Voor de Broquevilie nu reeds doet, de macht zienigheid te Herve 6000 fr. voor 10 leer- uwer beroepsvereenigingen trachten te knakken door willekeurige maatregelen als dewelke de postboden b. v. maar al te wel kennen; dan zal alles zijn voor de huichelaars, voor de mouwvagers, niets voor de treffelijke bedienden. En wat beteekenen da dier voordeelen welke de katholieke mi- I nisters nu, in den doodstrijd hunner partij j ten beste geven? W Inu luistert ik zal officieele gediplomeerden i maar een voorbeeld aanhalen In het Nieuwsblad van 30 Maart laatstleden lees ik dat de machinisten, stokers en remslui j ters van den ijzerweg voortaan eene ver- goeding zullen trekken. Hoe hoog deze vergoeding zalloopen zegt het blad niet en om reden voorzeker. Maar het voegt er bij, hoor wel Eindelijk, de machi nisten, stokers en remsluiters zullen voor alle afwezigheid van meer dan vijftien uren buiten hun verblijfplaats eene ver goeding van 6 centiemen per uur boven de 15e ontvangen Is bet riet eenvoudig belachelijk? zonder te rekenen dat een machinist, stoker of remsluiter die 13uren op zijn machien of aan zijn remtoestel gestaan heeft dood af moet zijn en buiten staat verantwoordelijk te blijven voor mogelijke ongelukken; zonder te spreken van de onmensehelijkheid van diensten van meer dan 15 uren komt men u een almoes toewerpen van zes centiemen per uur; drie centen! En ge zoudt daarom stemmen voor de katholieken die u zulke I ondoenlijke diensten opleggen en u drie centen per uur boven het 15° geven? Waarlijk, dan zou ik twijfelen aan uw verstand en dat doe ik toch niet. Staatsdienaars van alle slach, herinnert u liever hoe M. Buyl, hoewel in de oppo sitie, toch nog voor zoovele onder u recht wist te verkrijgen waar liet noodig was; hoe hij altijd gereed was u aan te hooren en te helpen; herinnert u dat de leden der oppositiepartijen altijd voor u in de bres stonden om u meer welstand, meer onaf hankelijkheid te bezorgen; ziet in wie uwe ware vrienden zijn. Indien gij dat verstaat roep het niet op de daken; spreekt er niet van in de openbare plaatsen, overal zijn er klerikale spioenen; inaar in het stem- kotje den dag der kiezing, doet dan uwe goesting. De stemming is geheim; vei lost u en het land van de klerikale dwinge landij. (Vervolg) 5. Rekening Brandweer 1911. Jantjie. Ik verzoek Jultjie de raadstafel te verlaten. Manken. Mon commandant, allez-vous en! Jantjie, Ik bid Theofiel de rekening rond te geven. Binst dat de leden dezelve nauwkeurig nazien, zegt Jantjie ge ziet, minheers, de rekening sluit in ontvangsten met 1033,37 en in uitgaven met 1033,75. Miel. 38 centiemen te kort! Zouden we niet een rondetje doen om ze bij te leggen. Monken. Allons, chéri, lulpas hé. Jantjie. Geene bemerkingen, minheer? geen uitleg noodig? niemendalle? Adjugé... met alge meene knikkebollinge voor een veranderingsjie goedgekeurd. Miel. Major commandant prenez place. 6. Wenscb in voordeel der stichting eener middenpensloenkas ten voordeele der gemeente bedienden. Jantjie. Minheers, het verbond der gemeen teambtenaren zond ons eene petitie om den wensch te uiten en eene petitie aan de Kamers. Miel. Jultjie, couragie, je zijt er haast (Jultjie lacht). Jantjie. Silence!... Aan de Kamers te zenden tot stichting van een algemeen pensioenfonds ten voordeele der gemeentebeambten. In onze provincie bestaat er al eene pensioenkas, maar ’t en is maar een wensch en een wensch wordt altijd gestemd. Winne peinsde gidder daarvan? Theofiel, ik bid u, lees nen keer de petitie en ’t model van petitie. Theofiel leest. Jantjie. A wol? Bertje. Adjugé en avant marche. 7. Terugtrekking van geld uit de spaarkas. Jantjie. Minheers we hebben geld noodig en ’k proposeere 10000 trank te nemen voor ’t «cnoon nieuw slachthuis; 4000 frank voor de macadam van de Coupe Gorge; 1000 frank voor de kalseide naar Oostduinkerke en 2000 frank voor de bestrating van stad. Theofiel, leest nen keer het projekt van beraadslaging. We hebben het al klaar gemaakt en als julder knikt, ’t is. Monken. ’t Is allright. Jantjie. Awol? Allen knikken om ter meest. i lingen of 200 fr. voor elke; de zusters van St Vincentius a Paulote Gyseghem6000fr. 1 voor 10 leerlingen of 200 fr voor elke; de zusters van Overysscbe (voor 1901 alleen) 4500 fr. voor 13 leerlingen of 375 fr. voor eene; de katholieke school van Bouchout nog sommige 15190 fr. voor 12 leerlingen of 422 voor elke per jaar en last not least de zusters van Overyssche (voor het jaar 1900 alleen) 4500 fr. voor 8 leerlingen of 562 fr. per i hoofd. Dit zegt genoeg. En zoo zou het ook gaan indien het nieuw wetsontwerp wet moest worden, wat de kiezers wel zullen weten te belet ten. Nu reeds ziet men bet de klooster scholen krijgen de toelagen alhoewel zij de vereischte voorwaarden niet vervullen; die voorwaarden gelden alleen voor de onzijdige of vrije scholen. En men vergete het niet; de katholieken zelf bekennen dat het wetsontwerp de Broquevilie ten doel heeft aan de katholieke scholen even veel voordeel als aan de officieele te verleenen, hetgeen in hunne taal niets anders wil zeggen dan de vernieling der laatste te bewerken. 25 Maart Zonnekein Luciana Josaphina Florentia dochter van Isidoor en Florentia Legein. Engelbeen Lei Ernestlna dochter van Cyrille en Ernestlna Dutrieue. 1 April Lombaert Agnes Godelievo Irma doch ter van August en Leonia Rathé. Sedert 1 Januari 1912 45 geboorten. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Loppens Karel Pieter Jan, bijzondere te Nieu- port en Vandenbroecke Elisabeth Maria bijzonde re te Middelkerke te voren te Nieuport. Berquin Remi Henri, zakuurwerkmaker en Deseck Louise Catharine, kleermaakster, beiden te Nieuport. ’s morg. 9,26 De Stinker beweert dat, indien wetsontwerp de Broquevilie gestemd wordt, de kloosterscholen hunne toelagen niet zullen kunnen doen vermeerderen door klassen van een belachelijk klein getal leerlingen te maken. Het scheldt de liberalen, die dat beweren, voor leuge naars uit omdat de minister gezegd heeft dat elke klas om toelagen te kunnen ontvangen zal moeten van 25 tot 30 leer lingen bevatten. Wie houdt het blad dan voor den aap? Voor de katholieke scholen blijven zulkdanige bepaling doode letter. Ten bewijze M. Buyl bewees in de Ka merzitting van 17 April 1910 dat, voor do huishoudscholen, de toelagen verleend werden alhoewel het vereischt getal leer lingen niet bereikt werd. Alzoo hadden voor 1901 1903 de zusters vanSt-Vicentius a Paulo te Moorslede 2250 fr. ontvangen, van den staat alleen voor 10 leerlingen of 1VT'o Ti o (vf- Een leerjongen voor AVaUII V IdagL het drukKer of het boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afteidingbui- sen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde gi ésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle rnoeiliikheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Pol, Jan, Sissen en nog andere kameraden zitten te ka rten. ’t Partijtje jassen is juist uit als Doken binnenkomt en zich bij de anderen zet. Doken is een klerikaal, die van alle occaslen gebruikt maakt om over politiek te spreken en het duurt niet lang of ’t spelletje is aan den gang. 1895 die toelaat dat vrije scholen (lees Maar Pol, die onafhankelijk is, en nog al wel ter Miel. Hoeveel blijft er nu nog over van de alles geen waar zijn. En de boeten, voor niet leeninge? Monken. Cheri, you are kurieus. Jantjie. We gaan overgaan naar ’t laatste punt. 9. Vragen en madeelingen. Jantjie. Minheers, we zijn nu den 25 Maart. Gewooalijk worden de begrootingen opgemaakt in November of Decembar van ’t jaar te voren; dat moet wel zoo zijn, maar er was geen tijd. Nu zijn we haast klaar daarmee en ’t is hoog tijd, want de kiezingen naderen; er zal veel te schrij ven xjn op ’t stadhuis; Theofiel zal veel testudee- ren en te meetingeeren hebben en ’t zou er wel overschieten van eene begrootinge te maken. Miel. Bah, ’t ware d’eerste keer niet dat w’eenjaarte laate zijn. Jantjie. Done, minheers, ze is haast klaar. Willen wij de begreoting naar julder huis zen den? of eerst aan ’t berek van geldwezen zenden? ’t Is gelijk of dat gij ’t hebben wilt. De raad beslisteerst naar ’t berek van finan- elen en openbare werken en dan elk naar zijn huis en dan geknikkebold in eene raadszittinge. Jantjie Minheers, we hebben van den heer Karei Leppens als geschenk een afdruksel ont vangen van zijn werk Origine des couleurs des eaux Wij stellen voor dat boek in de stadsbi bliotheek neder te leggen en bedankingen te stemmen aan den gever. Algemeene bijtreding. Jantjie. Is er nog entwadde? Ik weet niets meer te vertellen. Tnomas steek zijn vinger omhooge. Jantjie. ’t Woord is aan den heer directeur... Thomas. Thomas. Ik verzoek het college bij ’t mini sterie te willen aandringen om schikken over de plaats der kaai gelegen den kaaimuur die men aan ’t bouwen is. Jultjie. Van waar komt ge Thomas? ’t Is al lange all right. Jantjie. Wij beschikken over die plaats. Thomas. All right. En daarop wordt de zitting geheven. Drama. Zaterdag avond, do dde een jaloersche echtgenoot zijne vrouw met twee revolverschoten en gaf zich gevangen. De echtgenooten Dewitte hielden een koffie huis open te Lincent, nabij Landen, provincie Luik. De man, loodgieter, werkte in een fabriek te Roubaix Na hevige twisten en zijne vrouw be schuldigd te hebben van ontrouw, had hij haar verlaten. Door jaloerschheid aangedreven, keerde L^e- wltte zaterdag avond weer en twistte weldra met zijne vrouw. Mevr. Dewitte kwam eensklaps buitengeloopen en zakte ineen. Haar man bad twee revolverschoten op haar gelost; een der kogels trof haar in het hart en veroorzaakte den dood. De dader gaf zich gevang van Landen. Het lijk van het slachtoffer werd in hare woning gedragen. Moord en zelfmoord. Een ver schrikkelijk drama viel voor in eene kamer der Nolletstraat, te Parijs. In eene krisis van zinne loosheid, tijdens de afwezigheid van haar man, heeft eene vrouw hare kinderen vermoord en is daarna door een raam gesprongen. Op 17-jarigen leeftijd werd de vrouw, mej. Leroux, verleid en verlaten en schonk het leven aan een meisje. Vier jaar nadien geraakte zij in kennis mét zekeren Voisin en trouwde er mede, nu twee jaar geleden, doch zij was niet gelukkig. Midderwijl schonk zij het leven aan een jongen, doch werd aangedaan door zenuwziekte en zin neloosheid begluurde haar; zonderlinge gedach ten kwelden soms haar geest. Zoo kleedde zij jaren geleden hare kinderen op zijn schoonst, begaf zich naar de oevers der Seine, wierp er hare beide kinderen in en sprong ze na, doch schippers redden moeder en kinde ren. Zondag morgen nu verliet Voisin zijn gezin. Rond zeven uur hoorde men een val; het was mevr. Voisin, welke uit een raam op bet derde verdiep was gesprongen en met schedelbreuk en gebroken beenen werd opgeoomen. Toen men in hare kamer kwam, vond men hare kinderen te bed, zij hadden de handjes saamgevouwen. Hun ne moeder had belden vermoord en met een mes doorstoken; de kinderen hadden in gelaat en lichaam elk tien wonden. De moeder had ze een slaapdrank Ingegeven, hunne beste kleertjes aangedaan en ze daarna vermoord. In een brief schreef ze dat ze nabij hare kinde ren wou begraven worden en die, met hunne beste kleeren aan, in ’t grafj moesten worden gelegd. Zij zegde dat ze niet kon gescheiden blijven leven van baar man en daarom met de kleinen wou sterven. Treinbotsing. Maandag morgen is de werkmanstrein, vertrekkende uit Willebroek, te 5.18 uren in de statie te Hemixem door een koopwarentrein aangereden. Daar de machinist van den koopwarentrein het remtoestel niet kon doen werken, Is deze zijdelings op drie waggons, bezet met werkvolk, te recht gekomen. De twee achterste wagens werden omgewor pen. Dadelijk werd hulp verschaft. Dr. De Backer kon de eerste gekwetsten verzorgen en stelde vast dat er geen gevaarlijke gewonden zijn. Slechts een twaalftal licht gekwetsten behoef den geneesk indige hulp. Het stoomtuig en drie wagens zijn erg bescha digd. Warende haken van den laatsten waggon niet doorgebroken, waardoor deze een twintigtal meters met de machien van den koopwarentrein werd voortgesleept, waren zekere erge ongeluk ken gebeurd. Het verkeer is een tijdlang onderbroken ge weest. Brand. Zondag morgen, om 3 ure, werd Alfons Van den Heede, handelaar in eet waren, Veemarkt te Kortrijk, door eenen ver- stikkenden rook, die in zijne kamer drong, gewekt. Toen hij de deur opende, sloegen de vlammen hem tegen en werd hem den weg versperd. Hij sloeg alsdan langs den kant der Sint Jansstraat, eene ruit In om om hulp te roepen, waarop de policie spoedig ter plaats snelde. Met een ladder kon zij Van den Heede, zijne vrouw en hunne 8 kinderen redden. Spoedig snelden de pompiers ter plaats die al 3, oedig de vlammen meester waren. Het vuur is ontstaan in de keuken. De keuken, schotelhuis en eene benedenplaats, zijn vernield. In de keuken verbleef ook nog de spaarpot met 200 fr. van de kinderen. Er bestaat verzekering. Aanranding. Zondag morgen, om 10 ure, kwam de 16-jarige Leopold Van Loo, in te mogen be voor 3,18 3,56 4,40 5,38 6,55 8,21 8

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2