BELANGRIJK BERICHT Pieter DiMonl-Danssreser Aannemer van openbare werken. Hel duur leven en onze veestapel Men vraagt e^SS.?"(,oh« boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. Binnen- en Buitenland Godsdienst en Politiek Onze Haven Land- en Tuinbouw Hoe men de geloovigen op flesschen trekt Andermans geestigheid De kerk onverdraagzaam Pe Wetgevende Kiezingen. Welsprekende cijfers! Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport Voor de onderwijzers 569.500 25 000 Veel beloven en Alles ging er komen; het groot sas, de doorsnee, kortom de volledige havenwer ken. ’t Stond in letters van een voet groot in ’t Stinkertje. De minister had orders gegeven om de plans te maken; de ingenieurs waren al aan ’t werk, aan ’t teekenen, aan ’t cijfe ren niet voor projekten maar voor defini tieve plans. Alles zou als uit den grond oprijzen en had men de klerikale belovers willen gelooven, er zou nog voor de kie zing aan begonnen worden. ’t Mocht en ’t zou 5 miljoen kosten. Ons gemeentebestuur moest maar zeggen hoe het de werken begeerde; de minister beloofde alles wat men wilde, want de klerikale ministers zijn Nieuport toch zoo genegen; ze dragen ons toch zoo in ’t her- te... iedere maal het kiezing is. Vijf miljoen! er moest naar geld niet gezien worden, ’t Gouvernement heeft toch schuld genoeg, een miljoen of vijf min of meer dat komt er toch niet op aan. Enfin, ’t zou alles in den haak wezen. Maar nu is de buitengewone begroeting verschenen en voor de haven van Nieuport is daarin veerxien 900 duizend frank. Zooals men bemerken zal, is er geen klein verschil. Is ’t met die 900 duizend frank dat alles, de volledige havenwerken, zullen uitge voerd worden? ’t Is om te lachen! Wij zeggen hierboven voorzien want Gaat potasch. in den grond verloren Van al de meststoffen tot heden toe gekend, is het slechts de nitrische stikstof, zooals ze in soda-nitraat voorkomt, die met het regenwater weggevoerd en in den ondergrond kan verloren gaan. Evenzoo is het niet gesteld noch met fos- foorzuur- noch met potaschinesten. De aarddeel- tjes houden deze meststoffen goed vast en, wat er door de plant niet onmiddellijk wordt opge nomen, blijft voorden volgenden oogst bewaard. Het komt er dus weinig op aan, of de potasch in zeer oplosbaren staat, zooals zij in de gezuiverde potaschzouten van Stassfurt aanwezig is, seffens of slechts later kan opgenomen worden. in elk geval gaat er niets verloren. Eene groote ongerijmdheid noemen wij het dan, te durven beweren dat de zo:>geroemde potaschmestslofphonolithe aanbeveling ver dient, omdat zij de potasch onder verschillige vormen behelst, de eene zoomin opneembaar als de andere. Het opslorplngsverraogen der plant wordt vermeerderd of verminderd volgens de oplos baarheid der toegepaste meststof... zoodus het Zusters van het H. Kruis Witte Paleis van den Haut-Ituri 110.000 40 000 40.000 65 000 30 000 55.000 35.000 25.000 35 00Q 20.000 12.000 10 000 25.000 70 000 16.400 19.100 19 20 15 16 B. Subsidien aan nieuwe missiën Aan de Kapucijnen 35.000 Zusters van het H. Kruis 10.000 s avonds 10,33 11,09 11,45 12,03 12,41 1,20 2,10 dan zijn rol niet te buiten en is hij dan zelf de schuld niet dat de religie niet meer in eere wordt gehouden zooals vroeger? Ja, de tijden zijn veranderd, maar ’t is hunne schuld, ’t Spreekwoord zegt schoenmaker blijf bij uwen leest Wel nu, dat de priester zich in zijn kerk alleen bemoeie en ’t zou heel anders gaan. - Les Mercuriales Agricoles een tijd schrift dat zich uitsluitend met handel en landbouw bezig houdt, zegt Het verbod van invoer van mager vee is niet gerechtvaardigd en dezen invoer beschouwen als een ondergang voor de Belgische veekweek is eene dwaling. Een kalf 14 dagen oud van 60 of 70 franken koopen om twee jaren later tegen 400 of 500 fr. aan den vetlegger te ver knopen is niet winstgevend en dat noch tans heet men veekweek. Zoo de landbouwers mager vee moch ten koopen en zich vooral met het vet- kweeken konden bezig houden zouden zij den. De ware oplossing is dus wel het ma ger vee te laten binnen komen. Dat zal geenszins den veestapel verminderen. De verbruiker zal zijn vleesch zoo duur niet betalen en den landbouw zal er meer voor deel bij vinden. Dat is zeer juist. Maar vertelt dat eens aan de katholieke rehearing die maar alleen bekommerd is met de belangen van eenige groote veekweekers! en per- zon- Meermalen ’s jaars worden er in da kerken geldomhalingen gedaan voor de beschaving der negerkens uit den Congo. De geloovigen denken dat de belgische paters en nonnen gratis voor niet hun zoogezegd be schavingswerk in den Congo verrichten! Zij zijn er wel mee! Ziehier volgens het officieel Kamerverslag de verschillige sommen welke dit jaar zullen uitbe taald worden A. Subsidiën aan de missiën. Aan de missiën van Scheut Witte Paters Jezuiten Priesters van het H. Hart 65 000 Prémontrés Redemptoristen Trappisten Franciscanen Paters van Mill Hill Zusters van O. L. Vrouw Paters van den H. Geest Zusteis van Liefde Zusters van het H. Hart van Maria Benedictijnen Baptist Missionary Society 2.500 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 17 Donderdag 18 Vrijdag Zaterdag 14 April Echtelijk krakeel Zij, spottend. Ge zijt aan ’t droomen? Hij. Gij ook, ge schijnt op iets te denken. Zij. ’k Denk aan mijn eersten echt genoot, aan den edelmoedigen man die u voorafgegaan is... Hij. En ik, ’k denk aan mijne tweede vrouw, ’t voortreffelijk schepsel die u zal opvolgen. In het Bi usselsch klerikaal dagblad Le Courrier de Brux- lles stond er De kerk is onverdraagzaam dit be- teekent dat zij geene rechten toekent aan geen enkel ander godsdi nst; indien zij er de middels en de macht toe kad zou zij de godsdienstoefeningen van alle afgeschei den godsdiensten beletten; zij zou uit alle grondwetten de artikels schrabben die handelen over de moderne vrijheden, vrij heid van drukpers, vrijheid van onderwijs enz., in een woord, zij zou de vrijheid van denken verbieden in al zijn uitingen en in al zijn vormen. Dat is de dracht van de doctrinaleon verdraagzaamheid die men aan de katho lieken verwijt, welnu dit verwijt aan vaarden wij en wij denken er geenszins aan de kerk ervan te verschoonen. Herlees dit nogmaals, vrijzinnigen, laat dit aan al uwe kennissen zien, bewaar het en wees overtuigd dat het gevaar der kerkmacht nog nooit beter is afgeschilderd geworden dan door dit Brusselsch gezag hebbend katholiek blad. Nemo. schot dezer aftrekking, hetwelk de eigen j er integendeel een groot voordeel in vin- lijke Belgen verbeeldt niet zwaar zal wegen. En ’t is om dat leger van zwart rokken en vreemdelingen te begunstigen ten nadeele an ons regelmatig gediplo meerd onderwijzend personeel, dat de heeren de Broqueville en Schollaert met zooveel hardnekkigheid gewerkt hebben. Is dat niet schandelijk?... En mag zulke partij nog langer ons land besturen? fetel .- ='SUNL16HT”Zeep maakt de wasch kinderspel voor het meisje van Hjaar.engeeft aan het lijnwaad die frische aan» pename reuk van A. buiten. De schok was zoo hevig dal de lokomotief van den personentrein omhoog geheven werd. De machinist werd op den slag gedood; deze woonde te Sint-Niklaas, Petrus Goffa genaamd, was 32 jaar oud en vader van een kind. De stoker, De Raat, bekwam een zware wonde aan het hoofd en de treinoverste, M. Meerschman lag onder den trein; hij is er met lichte kwetsu ren afgekomen. Na drie uren werken heeft de ploeg van Me chelen, de spoorbaan kunnen ontruimen en kon de trein zijn weg voortzetten. De oorzaak van dit ongeval is te wijten aan een verkeerde werking van den spoorwissel. Een onderzoek is ingesteld. Aanslag. Een bekend persoon kwam zondag in eene herberg te Moorsele en vroeg aan het 11-jarig doe terke des huizes een glas bier. Toen lokte hij ’t kind naar de achterplaats, waar hij een aanslag pleegde, die het meisje luid om hulp deed roepen. De vader, die een dutje deed, sprong op, maar niet tijdig genoeg om hem aan te houden. De veldwachter achtervolgde hem per rijwiel, hield hem aan en bracht hem tusschen eene opgewon den menigte terug in het dorp. Onder stampen en slagen van het volk, werd hij in de gemeen tegevangenis opgesloten, om vervolgens naar Kortrijk te worden overgebracht. Neder-Eename. Maandag namiddag was Remi Eeckhout, boomsnoeier, 25 jaar, ge huwd en wonende te Welden, bezig met eenen boom te snoeien in eene weide Neder-Eename. Plotseling brak de kop van den boom. Hij werd de beide beenen gebroken, en erg op ’t lichaam gekwetst, opgenomen. Na verzorglngdoor dokter Van der Haeghen, werd de ongelukkige naar het gesticht van Dr De Meulemeester te Oudenaarde overgebracht. Speen. Men kondigt onze lezers, die aan deze ziekte lijden, dat zij zich kunnen in weinige dagen genezen met de Zalf van Dr Lamarche fr. 1.50 overal. Depot Pharmacie Pirard, Verviers. Zwakke lieden, bleek van kleuren, Neemt om u meer op te beuren, ’t Beste middel wijd beroemd, Samson Kina, wordt ’t geroemd, Samson kina, zuivere Kina-Wijn. Jacques Neefs, Antwerpen. komt er maar op aan voedsel, dat onmiddellijk kan benuttigd worden aan te brengen. In dit geval verkiezen wij dus op de eerste plaats de chloor en zwavelzure potasch, doordien zij onmiddtllijk werken en het niet verwerkte in den grond bewaard blijft. Komen er echter grondverbeteringen of vernietiging der onkrui den in aanmerking, zooals dit het geval bij de weidebemesting zijn kan, zoo is de kainiet daar om ons ter zijde te st an. Cultura. -- Totaal fr. 675.000 Deze cijfers bewijzen dat de paters en nonnen reeds vet genoeg betaald worden om de congo- leezen te klerikaliseeren en dat het dus niet noodig is voor hen inzamelingen te doen in de kerken. De priesters zouden beter doen nu en dan eene omhaling te doen voor de eene of andere familie In plaats van voor de rijke kloosters. Ons kiesarrondissement Oosten ie-Veurne Dix- mude telt 180.714 inwoners en heeft recht aan vijf Volksvertegenwoordigers in plaats van vier. Door wie zal nu die vijfde zetel veroverd wor den? In 1906 hadden de katholieken drie gekozenen, met 33 997 stemmen en de liberalen één, met 19.036 stemmen. Vier jaar later, waren er 3 404 geldige stemmen meer, waarvan ongeveer de twee derden behaald werden door de katholieken, ’t zij 2.143; de antiklerikalen 1261. De uitslag was 38.140 stemmen voor de katholieken en 20.297 voor de liberalen. Indien de verdeeling moest gedaan geweest zijn op basis van vijf afgevaardigden, de vijfde zetel zou naar de liberalen overgegaan zijn met een overschot van 1113 stemmen, hetgeen de liberalen 4.450 stemmen vooruitgang gaf op de katholieken. Rekening houdende met de vermeerdering van 1700 nieuwe stemmen, waarvan wij er twee derden aan de katholiek» n toekennen, zullen deze laatste dus 1500 stemmen moeten verplaat sen om den vijfden zetel te behalen. De uitslag zou moeten zijn 38 800 stemmen,voor de katho lieken en 19.300 voor het Kartel De zaken staan dus voor de antiklerikalen goed en op 2 Juni zullen wij benevens M. Buyl, ook M Serruys naar de Kamer zenden. Voor het Senaat In 1904 werden er 29.135 katholieke en 16 049 liberale stemmen uitgebracht. De katholieken hadden 2 963 stemmen te kort om de twee zetels te veroveren Voor den strijd van Juni aanstaa de mag men rekenen dat er 6 000 stemmen meer uit te brengen zijn, waarvan de twee derden zullen overgaan naar de katholieken en één derde naar de liberalen. In deze omstandigheden zouden de katholieken 1000 stemmen moeten verplaatsen om den zetel, die thans door M. Verbeke bekleed wordt, te veroveren. Welnu, dat zal niet waar zijn! M. Verbeke zal niet met 1000, maar met 4000 stemmen meer naar het Senaat teruggezonden worden, waar hij zijn mandaat heeft uitgeoefend in bet belang van gansch het arrondissement. Aangerand. D. vertrok in de statie van Zele naar Frankrijk. De trein was nauwelijks in beweging, of D... stelle vast dat hij zijne papieren had vergeten. Hij stapte af te Puyvelde om zich opnieuw naar Zele te begeven. In deze statie aangekomen, vroeg de overste hem zijn ticket. D... weigerde zijne reis te betalen. Proces verbaal werd te zijnen laste opgesteld. Eenige stonden later ontmoette D... den statieoverste in mes- - echter gevaarlijk te kwetsen. De gendarmerie werd verwittigd, welke D... aanhield, ondanks zijnen weerstand. Twee gendarmen werden door zijn mes gewond. De woeste kerel werd in de gevangenis van Dender- monde opgesloten. Bloedig opstootje Zaterdag avond, rond 7 uur, kregen reizende muziekanten en Vlaamsche werklieden twist in eene herberg van de rue Wicart te Rijssel. Op straat werd de twist voortgezet, en weldra kwam het tot vechten. Zelfs werden er verscheidene revolverschoten gewisseld. Twee personen, die met den twist niets te maken hadden, werden gekwetst. Op het gerucht der losbrandingen snelden politie agenten toe, die er slechts met groote moeite in slaagden de hoofddaders, zijnde twee der straat- muziekanten, in hechtenis te nemen. Dezen had den de vlucht genomen in het huis nr 48, rue des Robleds, waar ze zich onder een b d ver scholen hielden. Bij hunne overbrenging naar het kemmissa- riaat moest de politie hen tegen eene woedende volksmenigte van wel acht honderd personen, die doodsbedreigingen slaakte, in bescherming nemen. Misdaden. Eene levendige opschud ding heerscht in de streek rond Neufchatel, waar eene handelares van Bouelle, mevr. Gauthier, werd aangehouden onder beschuldiging hare 20 jarige dochter te hebben verwurgd. De feiten loepen tot 23 Maart op. Dien dag werd het jonge meisje in hare kamer dood gevonden. Men nam op haar geen oogenschijnlijk kwetsuren waar, maar op het graf van het meisje beschul digde een persoon der streek de moeder openlijk hare dochter te hebben verwurgd. De handelares gaf blijken eener groote verontwaardiging, maar vervolgde haar aanklager niet. Eenige dagen nadien vernam de maire der gemeente dat mevr. Gauthier op het hoofd van haar kind eene verze kering van 5000 frank bad gesloten. Alsdan door de gendarmen ondervraagd, ver klaarde mevr. CautLier dat hare dochter zich had gezelfmoord, wat nog minder aan te nemen was, daar zij dra een neef, dien zij beminde, zou trouwen. Ten ?lotte brachten de beide zonen Albert en Jules, de eene 13 en de andere 15 jaar oud, eene erge beschuldiging tegen hunne moeder in. Zij verklaarden al weenend ’s nachts hunne zuster te hebben hooren roepen Wat doet ge, moe der! gij wurgt mij... Albert, Albert, moeder verwurgt me! Alle twee ijlden ter hulp hunner zuster, maar zij bemerkten dat hunne moeder de deur der kamer had gesloten. Toen men ze aanhield, poogde de misdige moeder zich met een revol ver te zelfmoorden. Men herinnert zich nu dal haar man, acht jaar geleden, werd verhangen gevonden en dat bovendien een der kinderen in een poel werd verdronken gevonden. Zelfmoord.- De machinist van den sneltrein Oostende Brussel, die te St-Pieters-Jette rond 8 uur ’s morgens voorbijrijdt, bemerkte op ongeveer 200 meters van dil station, een kerel die over de haag van het spoor klom, den snel trein te gemoet liep en zich voor de wielen op de rails legde. Dadelijk werd geblokt, doch het was te laat. Gansch de trein rolde over ’t lichaam van den ongelukkige, die ijse'ijk vermorzeld werd. Het hoofd, de beenen, de armen, de romp waren aan stukken gerukt, als gemalen. Het personeel van het station van Jette snelde toe en raapte deze menschelijke overblijfsels bijeen die door de zorgen der politie naar het doodenhuis wer den gevoerd. Daar kon men, dank aan papieren in de zak ken van den zelfmoordenaar gevonden, zijne indentiteit vaststellen. Het is de geoaamde Van der Meersch, Adam, 60 jaar oud, huurkoetsier te Brussel, wonende Steenstraat, ongehuwd. De man had gansch zijn fortuintje op de koersen verspeel en zondag te Groenendaal zijn laatste goudstuk gewaagd, men vond nog de tickets in zijne zakken. Een slachtoffer te meer van het droeve spel, dus! Valschspelers. Sinds eenigen tijd werden talrijke personen, waaronder vooral vea- M. D’hauwer, volksvertegenwoordiger, heeft over eenige dagen aan minister I Poullet gevraagd ons in te lichten nopens j ’t juist getal wereldlijke en geestelijke. I onderwijzers en onderwijzeressen gedi- I plomeerd of niet gediplomeerd die in bediening zijn 1° in de lagere gemeente scholen; 2° in de aangenomens lagere scholen; 3° in de aanneembare scholen. Ziehier ’t antwoord In de lagere gemeentescholen, zijn er 11 geestelijke onderwijzers en 444 geestelijke onderwijzeressen. In de aangenomens lagere scholen tel* men 183 gediplomeerde geestelijke en I 865 gediplomeerde wereldlijke onder wijzers. Daarentegen, onder de niet gediplo meerden zijn er 103 geestelijken en 43 wereldlijken. Wat het getal onderwijzeressen der aangenomene lagere scholen betreft, de Minister is verplicht te bekennen dat, in ’t onderwijzend personeel dezer gestichten, men niet min dan 1.891 gediplomeerde en... 1.244 niet gediplomeerde klooster zusters telt Aangaande de wereldlijke onderwijze ressen aan dewelke men eene plaats heeft willen toestaan in dat rijk der zwartrok ken, hare rekening zal rap gemaakt zijn. Zij is beperkt op 363 gediplomeerde en 35 niet gediplomeerde. En nude aanneembare lagere scholen. De z IMe verhouding bestaat ten voordee le der geestelijke niet gediplomeerden Want, nadat hij... 573 wereldlijke gedi plomeerde onderwijzers heeft geplaatst tegenover de 393 geestelijke gediplomeer den, en 1.476 gediplomeerde kloosterzus ters tegenover 752 wereldlijke onderwijze ressen..., is de minister nog eens verplicht te bekennen dat, in die scholen, men ’t onderwijs aanvaardt van 217 niet gedi plomeerde geestelijken en van 876 niet gediplomeerde zusters, terwijl hier ’t getal der niet gediplomeerde wereldlijken 70 beloopt voor de onderwijzers en 86 voor de onderwijzeressen. Maakt de opstelling der gediplomeerde en niet gediplomeerde geestelijken, die rekenen op de verdeeling der millioentjes welke ’t ontwerp van M. de Broqueville hun zou bijbrengen. Daarna, trekt van de slotsom de overgewaaide genatuurali geerden af, ge zult zien dat het over C. Voor da pastorij van Ellsabethville D. Onvoorziene uitgaven 10 April Aesaert Pieter Frans Maria zoon van Philip Frans en Emerentia Delahaye. Sedert 1 Januari 1912 46 geboorten. 10,13 10,51 11,27 12,— 12,22 1,— 1,40 ’t uitvoeren van ’t werk is er een hemels breed verschil. Er werd zeo dikwijls veel beloofd en een beetje gestemd, doch niet verteerd, dat den heiligen Thomas zelf ongeloovig z©u worden! ’t Zal wel weer gaan zooals altijd. De bureelen zullen gelast worden pro jekten van dit en van dat te maken ©m naar ’t ministerie te zenden; daar zullen ze wat slapen in de kartons en op nen goeden morgen terugkeeren met de be merkingen dat het eene comme ceci, en ’t andere comme cala zou moeten zijn;.enfin dat het ’t herdoen is en zoo duurt dat spelletje voort tot eene volgende kiezing, om weer veel te beloven en weinig geven, ten zij wat lapzalf of plaasters op een houten been. Maar neen, ’t zal ditmaal zoo niet gaan', ’t Is heel zeker. Onzen achtbaren senator de heer Verbeke, onzen knappen beer ^^‘zaal en brackt hem verscheidene steken toe zo: der hem echter gevaarl Buyl en den heer Serruys, die zullen na den val van ’t ministerie binnen eenige weken, den stier by de horens pakken; ®r recht op door gaan on bekomen wat Nieu port reeds lang had moeten hebben de volledige havenwerker». Daar ligt de redding. Kiezers van Nieu port vergeet het niet! ---- Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de aïleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht fa nemen dat ik geena leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeiliikhedeo te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde rders met dank baarheid te aanvaarden. De katholieke bladen zien er geen het minste bezwaar in de hierbovengemelde getallen stem men te zullen verplaatsen. Welnu, zij zullen zich op onzen weg bevinden en wij zijn van nu af overtuigd dat al deze die het wel meenen de handen uit de mouwen zullen steken en met ons medewerken om de liberale zege raai vooj de Kamer en den Senaat te verzekeren en ze zoo schitterend mcgelijk te maken! Onder dien titel verscheen onlangs in de Volkseeuw een artikel, w’aaruit wij het volgende knippen Eilaas! ’t, volk zi»4 priesters onder zijne verdrukkers en vervolgérs, te veel, als er geen enkele zou mogen zijn; als allen aan zijne zijde zouden moeten staat., als priesters christi, de leeraar der armen! Als priesters volksvijanden zijn, wee den godsdienst; ’t zijn de liberalen niet, ’t zijn de socialisten niet, die meest kwaad doen aan den godsdienst, ’t zijn die priesters! Godsdienst is ook rechtveerdigheid en broederliefde en voor het volk de priester is de godsdienst; dus, wee den godsdienst, als de priester onrecht wordt en haat en vervolging! ’t Kwaad is gedaan, ten minste veel kwaad. Wij kennen streken waar het overlijd ongehoord was en een gruwel niet ter kerk te gaan en waar er nu honderden zijn die de kerk verlaten. Men jaagt ze de kerken uit; n en dwingt ze den godsdienst te verlaten; men maakt het onmogelijk voor een vrij man die een eerlijk bestaan wil, nog christen te’zijn Van wie zijn die woorden? Van priester Fonteyne, den christen democraat. Beter dan hij zouden wij het niet kunnen zeg; en, doch wat hij schrijft is slechts hetgeen wij altijd beweerd hebben. In den tijd gingen alle liberalen ter kerk en leefden als goede christenen, al waren zij door en door liberaal met hart en ziel. Nu, zijn er die, zooals priester Fonteyne zegt, ter kerk niet meer gaan, hetgeen hen door de klerikalen, de schijn heilige verdedigers van den godsdienst, w’ordt aangewreven. Doch aan wie de schuld? Aan de priesters zelf zooalspriester Fonteyne het zegt. Ge zijt liberaal; ge gaat ter kerk en in plaats van een sermoen over religie te hooren, valt de priester in den predikstoel uit tegen uwe liberale vrienden en tegen u, hij bekampt u en uwe partij uit al zijne macht; belastert en beleedigt en bespot u en de politiek die gy aaokleeft en die gij liefhebt. Is dat de liberale christenen niet uit den tempel Gods jagen? Spreekt eens met de liberalen die nu ter kerk niet meer gaan, doch die vroeger gingen, en vraagt hen eens waarom. De eenen werden in den predikstoel aangevallen; de anderen werden bedreigd met broodroof en weigering van absolutie omdat zij de partij der liberalen kozen; nog anderen wilden niet gedwongen worden; de anderen zien in den priester den poli tieken vijand in plaats van den herder .aller christenen; de anderen werden be spot en böleedigd in schimpschriften en laffe artikels door priesters opgesteld; anderen werden benadeeld in hunne be langen door toedoen of de moeialerij van den priester en zoo voorts. En dan, als men ziet dat de priester den hardnekkigsten en geweldigsten politieken voorvechter is geworden die zich dag en nacht de schoenen van de voeten loopt, kan een liberaal, hoe goed christen hij ook weze, dan nog eerbied voor dien man gevoelen? Als men den priester politiek hoort prediken in plaats van religie; als men den priester politieke bladjes ziet opstellen vol lasterlijke artikels; als men den p iester van deur tot deur ziet gaan om stemmen j af te bedelen of af te dwingen; als men den - priester kiezers ziet uitkoopen, gaat hij tusschen voorzien en ’t geld besteden veor Wereldlijke onderwijzers, wilt gij we- tcD ho8 do klooster’iügeü meestal vreemde, .II —WW u het brood uit den mond halen? Welnu luistert In 1895 begreep het personeel der aangenomene scholen juist 1000 wereldlij- ke ondérwijzersen onderwijzeressen waar onder 129 ongediplomeerde en 1787 kloos terlingen waaronder 538 zonder diploma. In 1910 evenwel tegen 1252 wereldlijke onderwijzers en onderwijzeressen stonden er 3335 kloosterlingen, waaronder 1327 ongediplomeerden. In de aanneembare scholen ging het evenzoo. In 1896 telde men er 843 wereld lijken tegen 1568 kloosterlingen waaron der wederzydsch 128 en 7S2 zonder diplo ma; in 1910, tegen 1397 wereldlijken telde men er 2882 kloosterlingen en, ter wijl slechts 152 der wereldlijken geen diploma bezaten, waren 1058 der klooster lingen in hetzelfde geval. Terwijl er dus, in 1895 en 1896, in de beide soorten scholen samen ongeveer 36.7 wereld lijken onderwezen waren er in 1910 geene 27.6 meer. En in de gemeentescholen onderwijzen er bovendien 442 nonnetjes zelfs in jon gensscholen. In het geheele der lagere scholen klom het getal wereldlijke onder wijzers, van 1885 tot 1909, van 48 ’/0 en dat der kloosterooderwijzers van 359 °/0. Deze laatste waren in 1909 ten getalle van 6506. Eo bedenkt dat de groote helft dezer laatste niet eens een diploma bezitten en dus toch onrechtmatig de plaatst van even- I veel wereldlijke gediplomeerden stelen. eo paardenkooplieden, slachtoffers eener bende valschspelers die rond de Brusselsche markten dwaalden, om de menschen te foppen, dinsdag morgen vernam men dat dergelijke schelmen zich in eene herberg van den Ninoofschen Steen weg bevonden en er op de meest winstgevende wijze werkten. De agent Freyens verwittigde zijn overste. Deze zond naar de herberg den agent Freyens en twee zijner kollega’s, Burns en Moeremans, drie slruischgebouwde mannen. Deze vielen er binnen juist toen zij een briefje van 20 frank afwonnen ten nadeele van een veekoopman van Sinte Agatha-Berchem. De valschspelers werden gegrepen en alle vier naar het policiekommtssariart gebracht. Drie wonen te Brussel en een te Luik. Een zocht de slachtof fers op; Paul S..., van Luik, werd reeds zestig maal voor allerlei feiten veroordeeld; de vierde, Jaak D..., van Brussel, reeds 39 maal. De drie agenten werden door hunne oversten geluk gewenseht Bandietenstreek. Dinsdag mor gen, rond 3 ure. waren drie kerels, na eerst een paneel uit de voordeur der woning van M Allard, wonende Lamortinestraat, te Croix, te hebben gestampt, in de slaapkamer van voornoemde echtgenooten gedrongen. Een der kerels sprong naar het bed en nam M. Allard bij de keel. Deze gelukte er nochtans in uit het bed te springen, nam een klein tafeltje dat onder zijn bereik stond en sloeg er mede in bet donker naar zijne drie aanvallers. Middelerwijl riep mad. Allard om hulp, waar op de geburen hunne vensters openrukten en op den dorpel hunner deur verschenen. De bandieten namen daarop de vlucht losten verscheidene revolver schoten op de sonen die ben achtervolgden, gelukkiglrjk der iemand te treffen. De polieiekommissaris verwittigd richtte da delijk eene klopjacht in, doch de schurken waren verdwenen. Denzelfden nacht hebben denkelijk dezelfde bandieten gepoogd in de woning te dringen van M. Lepers-Pauchet, graankoopman, wonende Grande Rue. Men vermoedt dat de ellendelingen, die bij M. Allard waren binnengedrongen, zich van woning vergist hebben; een weinig verder in de Lamar- tinestraat, woont een ouderling gansch alleen In een huisje, die den naatn heeft geld te bezit ten. Schrikkelijk ongeluk. Zondag avond had in da feestzaal van het kffiehuis Molbe, te Houdain bij Bavay (Frankrijk), een muziekzaal feert plaats, ingericht door de Ligue Patlollque des FranQaises Tijdens het feest viel eensklaps eene petrool- lamp van de zoldering ten gronde, waardoor de brandende olie dia overal rondgespat was, brand stichte. Verscheidene personen wierpen hunne over jassen op de vlammen waardoor het begin van brand gabluscht werd. Door de toeschouwers, meestal vrouwen en kinderen werd geroepen Brand! waarop elkeen verschrikt de vlucht nam en als waan zinnigen naar den uitgang snelden. Het schouwspel was verschrikkelijk; niette genstaande de herhaalde pogingen van personen die hunne koelbloedigheid behouden hadden en de verschrikte menigte tot rede wilde brengen, ontstond er op den trap die zeer eng was een vreeselijk gedrang. Kinderen en ouderlingen werden omgewor pen en onder de voeten vertrappeld en langs alle kanten stegen hartverscheurende kreten op. Toen de zaal ledig was stelde men met ontzet ting vast dat een twintigtal slachtoffers waarvan het meestendeel erg aan het aangezicht gekwetst waren, ten gronde lagen. Er waren zeven dooden en een vijftiental erg gekwetsten. Geneesheeren kwamen ter plaats en verzorg den de gekwetsten. De dooden, vijf meisjes, van 6 tot 14 jaar oud en twee oude vrouwen, werden naar hunne woning ovepgebracht. Maandag morgen is het parket ter plaats geweest en heeft aan de familien der slachtoffers een bezoek gebracht. Verpletterd. Woensdag avond, rond 5 uur, was de kleine Prosper Vaodersebueren, 9 jaar oud, wonende bij zijne ouders in de Nederwijk te Ninove, bij zijn vader gaan eten dragen, die werkt bij de firma Durant en Coppens. Des avonds, rond 9 uur was men niet weinig verwonderd den kleinen Prosper nog niet teruggezien te hebben. De moeder kreeg achterdenken en, vergezeld van 2 geburen, ging zij op zoek. Wat was hunne verbazing groot, teen zij Prosper onder een hoop afgerolde boo men zagen liggen op de koer der fabriek. Een der hoornen had tnm borst en hoofd verpletterd. De dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. Men verouderstelt dat de onvoorzichtige, vooraleer naar huis te keeren, op den hoop boomen speel de. Deze zullen weggerold zijn en hebben den jongen doodelijk getioffen. Treinbotsing. Dinsdag avond is de laatste trein die uit Meehelen rond half zeven naar Terneuzen vertrekt, bij het uitrijden der statie van Sint-Niklaas op eene rij waggons ge- loopen. blad op bijna 21 millioen schat. Dat zijn evenveel leugens, grove leugens zooals het niet moeilijk is om aantoonen. In de laatste jaren van het liberaal bewind, inderdaad, beliepen de schooluitgaven gemiddeld tot 34 1/3 millioen per jaar. Redelijkerwijze moesten zij klimmen in evenredigheid van het cijfer der bevolking wat ze in 1910 zou gebracht hebben tot ongeveer 45 1/2 millioen. Welnu, reeds in 1908 hebben de katholieken iets meer dan 53 millioen voor het onderwijs uitgegeven en die som i; nog vermeerderd. Waarlijk eene verkeerde besparing! Men kan dus gerust besluiten dat moesten ds liberalen meester gebleven zijn, zij, voor een beter onderwijs, min geld zounen uitgegeven hebben dan de katholieken het doen om den geest van de 4/5 van de belgische kinderen door vreemde en onbekwame meesters te la’en ver stompen naar den geest. En toch wilde Schol laert aan de kloosters een geschenkje van 20 millioen per jaar bezorgen en zijn wij bedreigd met een wetsontwerp de Broqueville dat hetzelf de doel zal betrachten onder een andernn vorm. Kiezers, past op uwe zakken. Sedert 1884 heeft het kloosteronderwijs ons reeds genoeg gekost Te lang heeft men de millioentjes aan paters en nonnetjes te grabbelen gegooid er moet daar een einde aan komen -- --- ■s» s ’s morg.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2