e ’t m Sunlight geep - Pieter BELANGRIJK BERICHT Men vraagt De vrienden van den landbouwer Iels nopens de zonsverduistering De politieke partijen en de werkman Het zwart spook Weg met de belastingen! Hoe langer, hoe lastiger Wat wij willen? Eenige cijfers Andermans geestigheid Wat willen zij dan? Die goede M. Hubert Godsdienstvervolging, Land- en Tuinbouw Nieuws uit Nieüport Hoogwater te Nieüport ’s morg. 9,46 10,31 11,14 12,- 12.17 12,57 1,38 Wij winnen dus een zetel; dus ’t zit goed. Leve de Liberalen! Onnii Burgerstand van Nieüport GEBOORTEN. re®- voortaao, zal ik 25 !-n k- kloosters verbeeldt, een ander plakkaat bestieren en om aldus als vrije en onaf hankelijke lieden te kunnen handelen in ’t belang van ’t algemeen. De plaats der geestelijken en der volks vertegenwoordigers is niet in die bonden, tenzij als beschermers om uit hun eigen zak eene bijdrage als ondersteuning te betalen, zooals wij, liberalen doen, in onze bonden die goene toelage noch van den staat nodh van de provincie noch van de De katholieken zeggen dat zij de pachten van een derde doen opslaan hebben. Maakt dat het geluk van de boeren? Wanneer het er op aankomt te bewijzen tot hoeverre de zwarte vlek der kloosters welke zich over ’t gansche land uitbreidt, verontrustend wordt, is er geen beter be- In 1902 In 1906 In 1910 Wie heeft dat gezegd? Meester Arthur Verhaegen, katholieke volks vertegenwoordiger van Gent! 29 30 3 4 De katholieken liegen als zij zeggen dat zij het recht op den tabak afgeschaft heb ben. ’t Is nu de handelaar die het betaalt, maar hij houdt het van den boer af. Onder het liberaal bestier beliep dit recht voor geheel het land tot 160 duizend frank. Onder de katholieken beloopt het tot TWEE MILLIOEN ZES HONDERD DUIZEND FRANK, of zestien maal meer. In 1884 kwamen de klerikalen aan het bewind, onder den kreet Weg met de belastingen! Het land heeft aan de klerikalen 27 jaren ge gund, om hunne beloften te volbrengen. Maar de belastingen zijn nog niet afgeschaft. Wat zeg ik? Ze zijn zoodanig gestegen, dat het bankroet aan de deur klopi De klerikalen heb ben leening op leening aangegaan. Ziehier eene vergelijking die aan iedereen de oogen zou moeten openen Betaling der intresten van de openbare schuld In 1S84 68 millioen; In 1910 115 millioen. Rechtstreeksche belastingen In 1884 165 millioen; in 1910 890 millioen. Onrechtstreekse he belastingen In 1884 38 millieen; In 1910 82 millioen (de 4/5 van die som wor den betaald door den werkman, onder vorm van belasting op de eetwaren). Zal er minder volk naar de kerk gaan, zullen er minder plechtige eerste kommu- niekanten zijn, zullen de kerkenfabrieken minder geld ontvangen, zullen dekloosters minder rijk zijn en minder erfdeelen roo- ven, zullen de priesters minder geloovig zijn, zullen de pastoors minder te eten en te drinken hebben, zullen er minder hui chelaars in de klerikale tappen verkeeren, minder gelukzoekers in de katholieke krochten komen kaarten en een lief smoel tje trekken naar de heeren volksverte genwoordigers, als de liberalen zullen triomfeeren op 2 Juni aanstaande! Wij wachten de klerikale leugenaars af op onze vergaderingen en verzoeken hen het woord vrij te laten op hunne meetin- gen. s avonds 10,09 10,53 11,36 12,— 12,37 1,17 1,58 ft p r» i j-vi deden voor de zonnekiips van 17 April is de eklips van de katholieke meerderheid of wat er nog van overblijft met de kiezing van 2 Juni aanstaande. Deze kan of zal evenmin als de an dere uitgesteld worden. En dan zal de weldoende zon der vrijheid te lang verduisterd, weder hare heilzame stralen mild over ons vaderland uit zenden. De klerikale partij krijgt het hoe langer, hoe lastiger. De ouden van dagen verdwijnen meer en meer en het opkomend geslacht is in groote meerderheid de oppositie genezen. Men mag aannemen dat er van de nieuwe kiezers twee derden voor de oppositie zijn, een derde voor de klerikalen. Wij, liberalen, willen hardnekkig strij den om met de aanstaande verkiezingen, eene algeheele verandering te bekomen in h t hooger bestuur van het land. Is die verandering noodig? Hoogst noodig, zeggen wij, want dui zenden zuchten naar eene verlossing van de zware klerikale regeering die ons land sedert meer dan 28 jaren naar den afgrond sleurt. Durven de klerikalen het loochenen dat al wie niet geduldig buigt voor kasteelhee- ren en pastoors vervolgd, verjaagd en uit gehongerd wordt? Mag dat zijn, mag zulks bestaan in een land van vrijheid? Neet! Daarom willen wij, liberalen gelijke rechten en plichten voor iedereen; meer vrijheid, meer welvaart en minder lasten voor onze te lang miskende burgerij. Wij willen dat ieder man eene stem heb be voor al de verkiezingen, dat het onder wijs verbeterd worde en diene tot een machtig wapen tot lotsverbetering van den mindere, dat handel, landbouw en nij verheid door het Staatsbestuur krachtda dig ondersteund worden, dat iedereen die In 1880, beliep onze schuld op Vaste schuld 1.422.814.049 Vlottende schuld NUL Totaal voor 50 jaren 1.422 814.049 In 1908, beliep onze schuld op Vaste schuld 3.580.859.750 Vlottende schuld 146.675.500 28 April zij le woordvoerders van den Nieuport- schen katholieken kandidaat dan toch? te huis. Hunne klerikale scholen vergen Zeker weten zij het zelf niet. geld; zij zijn moede van geven en willen daarom de lasten door den Staat doen i dragen, ’t Is veel gemakkelijker! en ’t land is zoo gewillig! zoolang het nog duren zal... Hunne klerikale politieke bonden zijn er noodig om hunne politiek recht te hou den. Zij zijn er noodig om de klerikale representanten in de oogen der menigte als beschermers, als helden, als onmisba ren te doen doorgaan. Doch die politieke klerikale bonden vergen geld, veel geld en in plaats van zelf in hunne beurze te schieten, gaan zij naar den staatscoffre-fort en allen ontlasten hem van eenige duizen den. De klerikale ministers zijn zoo gewil lig en de klerikale representanten met de duizenden uit de staatskas op zak, komen I dan triomfantelijk af in de bonden en ver- klaren heel plechtig dat het door hen is I dat ze zooveel bekomen, dat de leden van den bond altijd voor hen moeten stemmen en de kapelaans en pastoors slaan op hun ne beurt het wierookvat op den neus der I klerikale representanten aan stukken. Zoo I hemelen ze zich zelf op: zoo maken zij I politiek met ons geld in plaats van m t het hunne; zoo bedriegen zij met ons geld, het geld van iedereen, het vlaamsche buiten volk; zoo houden zij, door drukking en verleiding met ons geld, het bewind in handen. Waarlijk de heer Buyl verdient allen lot. Te lang reeds spelen de klerikalen heer en meester met ons geld en het is te bejammeren dat al hunre onderduimsche werkingen niet meer aan ’t licht worden gebracht. En of zij nu den heer Buyl beschimpen of niet, toch zal hij steeds voortgaan de heimelijke onderduimsche werkingen der klerikalen, die hunne macht 'geworden zijn, te ontmaskeren. Vrij en vrank, zon der komplimenten of advokatenknepen zegt hij de zaken zooals zij zijn; wat hem op de tong ligt, moet er af. ’t Is ’t beste en ’t is ’t zuiverste. De kiezing is nakend. De klerikalen, tot alles bekwaam en van d’eerste peerdeleu- gen niet dood, zullen misschien wel dur ven uitstrooien dat de liberalen, als zij meester worden, alle subsidiën aan nutti ge bonden zullen afschaffen. Zullen zij eene dergelijke schaamtelooze logen durven verspreiden? Wij weten het niet, doch het is noodig te verklaren dat alle nuttige in stellingen zullen ondersteund en aange moedigd worden zooals zij ’t behooren. Doch, dat pastoors en representanten er uit trekken, hunne plaats is daar niet; dat niemand verplichtingen opgelegd worde, strijdig met zijne overtuiging; dat de boe renbonden toegang verleenen tot alle boeren; dat de ziekenbonden toegankelijk zijn vooralle werklieden welk ook hunne opinie zijn; dat landbouwers en werklie den zelf hunne zaken bestieren en dan zal er veel meer eensgezindheid, veel meer broederlijkheid tot stand komen en ook veel meer nut gesticht worden, in plaats van klerikalen dwang en klerikale politiek zooals nu. Mevrouw. Mathilde, ’k heb dezen morgen gezien dat ge u door den bakkers- gast liet kussen. Van nu voortaan, zal ik zelf ’t brood afnemen. Mathilde. Verloren moeite mevrouw; hij heeft me gezworen dat hij nooit iemand anders dan mij zal kussen. toegewijd aan de provincie Henegouwen. Het is niet min welsprekend dan zijn voor ganger. gog Henegouwen, zoowel als Brabant, is door de zwarte bende overweldigd. Vier honderd twee en zeventig kloosters beoefenen de uitbuiting der kinderen van Henegouwen onder voorwendsel van ze te onderwijzen. 472 kloosters werken er, door eene trouwelooze concurrentie, tot den ondergang van Henegouwen’s handel. 472 kloosters belemmeren er de nijverheid door hunne doode hand die zich over ’t gansche land uitbreidt. Weest verzekerd dat in de wijze waarop ze hunne verblijfplaatsen kiezen, die broederschappen zich hebben kunnen t’ak- koord stellen. Iedere gemeente heeft haar of hare kloostersvolgens hare belang rijkheid. Er bestaan er 35 te Doornijk(i), 20 te Bergen, 17 te Charleroi, 9 te Soignies, 7 te Binche en 7 te Ath, 5 te Chimay, 6 te Chatelet. Het overige is verdeeld tusschen de an dere gemeenten van min aanzienlijkheid, op zulke wijze dat er geen enkel punt der kaart bestaat dat niet door groote of kleine vlekken verduisterd wordt. Zwart, zwart en nog zwart... De kloos terheerschappij bedreigt meer en meer in al de gewesten van ’t land. En ’t is om die lieden te helpen hunne heerschappij be vestigen, dat men ons wil de 20 millioen afpersen die ’t schoolontwerp van M. de Broqueville voorstelt. Kiezers, met voor de klerikalen te j stemmen, is ’t voor de kloosters dat ge zult werken! Aannemer van openbare werken. bekwaam is tot alle posten in den Staat zou kunnen geraken zonder te moeten aanbevolen worden door den pastoor of een machthebbend persoon. Wij willen door de vermindering der lasten den welstand van den burger en werkman verbeteren. Zulks kan gemakkelijk gedaan worden, als men wat min miljoenen verteert om de ministers prachtige automobielen en heerlijk paleizen aan te schaffen, als men wat minder minder miljoenen verkwist in nuttelooze werken zooals de haven van Zeebrugge die met meer dan 80 miljoen loopen ging, als men wat minder miljoe nen weggooien zal aan nuttelooze pracht werken zooals het station van Antwerpen, dat meer dan 30 miljoen opslorpte en te klein is. Wij, liberalen, zouden veel minder ver kwisten aan nuttelooze prachtwerken en veel meer doen voor het openbaar onder wijs, het beroepsondewijs, de ouderdom- pensioenen, den onderstand aan de kleine pachters, de verbetering en bescherming der kleine burgerij, den onderhoud van banen en wegen, enz. Dit alles zouden wij gemakkelijk kunnen bewerkstelligen, zonder daarom de schen te moeten benadeeligen godsdienst te vervolgen. Daarom verwijzen wij onze klerikale tegenstrevers naar de manier van bestu ren van het tegenwoordig Engelsch libe raal ministerie en over de wonderen dat het heeft tot stand gebracht cm landbou wer, burger en werkman te bevredigen. HERBERGIERS, gedenkt het vergun ningsrecht dat zes miljoen jaarlijks op brengt. Zes miljoen uit uwen zak! Wij lezen in het Nieuwsblad van 20 de- zer, in de 1' kolom der 1‘ bladzijde De socialisten willen het algemeen stemrecht, tusschen haakjes gezegd "Wij katholieken, zijn er niet benauwd voor; maar het moet waarlijk algemeen zijn.» blad, 3e bladzijde, 1° kolom leest men over de liberalen En daar hopen zij te ge- keus wordt voor hem van dag tot dag moeielijker, doordien de handel hem gedurig nieuwe prod ak ten onder het oog brengt, waardoor hij zich wel eens laat misleiden, ’t zij door schoone woorden, aangehaalda uitslagen van zekere proeven, (die misschien nooit plaats grepen) ’t zij door de kleine prijzen Om hem echter in dl k- us te helpen, geven wij hierna eene kleine tabel op, die welsprekend is en door niemand als onec’it kan beonden worden Zoo hebben wij 1. G zul e-de p■•taschzouten van Stassfu t snelle w g aan ni-t er loren inhoud 50 watervrije potasch zooals de chloor- en zwavelzure potasch. Geven de granen stevigheid, de aardappelen meer zetmeel de beeten meer suiker kunnen ten allen tijde aangewend worden doch liefst in de lente. 2. Ruwe potaschzouten van Stassfurt, waaron der de kaïniet de voornaamste Gewone wer king gaan evenmin verloren houden 12 a 14 potasch in. Geven dezelfde hoedanigheden aan de verschilllge teelten als de bovengenoem de en verbeteren in groote mate de graslanden. Mogen in den heifst, den winter of lente worden gebruikt. 3 De phonolithe met 9 a 10 °/0 onopreembare potasch... waarvan de werking nog dient ooder- I zocht. Besluit Wij eindigen met de woorden van D. Smet in Le Syndicat Agricole der provin- I cie Luik. Achetei la phonolithe, c’est jeterson argent par la fenêtre en voegen er bij de nieuwe liedjes zijn niet altoos de schoonste Cultura. raken (namelijk aan het schotelken) als de straatloopers, de misnoegden, zoowel als de verstandige, deftige werklieden en landbouwers, zoowel als de burgers en geleerden eene stem hebben. Door hunne I werking is er nu al misschien meer op roerig uitschot dan menschen van vrede en dat uitschot zou de kartelmannen aan ’t landsbestuur helpen, als wij het niet beletten Wat willen de opstellers, zij de gemeente ontvangen. Doch, als er voor de tolken onzer Nieuportsche stadhuisbazen, klerikalen kwestie is van hunne eigene beur open te doen dan zijn zij dikwijls niet In een vlugschrift getiteld La Belgique et ses Gouvernements, schrijft M. Leen Hubert, katholieke volksvertegenwoordi ger van Philippeville, het volgende Sedert tien jaren, is onze financieels toestand veel verbeterd, hij is een der schitterendste die men zien kan. Met vijf honderd millioen in omloop ge brachte Schathoes, de belgische rente aan 85 franks en twintig millioen deficit, ver borgen door kunstgrepen en goocheltoe ren, is dat niet buitengewoon met de waarheid bekommerd zijn?... De boerenbonden hebben den handel op den buiten gedood. Alle boerezoons blijven op het hof en bieden op elkanders hand. Zoo rijzen de pachten. Boeren zegent de boerenbonden. De belgische renten staan aan 85 frank. Dus om 85 frank te ontleenen moeten de katholieken 100 frank schuld erkennen. 15 frank per honderd verlies. Waar gaan we naartoe? Totaal voor 78 jaren 3.727.535.250 En onze rent is heden gedaald op 85 franken!!! Maar ook, wat al onzinnigheden heeft het kle rikaal gouvernement niet bedreven, en bedrijft het nog alle dagen. Gaat eens de krijgsschool zien die men laatst in Brussel heeit gebouwd. Zij is groot als eene kleine stad! Zij beeft 13.000.000 (dertien millioen) franken gekost. Zij bevat 200 leerlingen. Dat maakt per leerling 65,000 franken En dat is maar een enkel voorbeeld.... Betaalt, betaalt, betaalt, betaalt! boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieüport. SUNU6HT"Zeap niaakï de wasch kinderspel voor het meisje van Hjaer.engeeft aan het lijnwaad die fnsche aan-- gename twlcvan 1 buiten. men en den De klerikale leugenaarsgazetten zullen van nu tot aan de verkiezingen de lichtge- loovige menschen steeds vrees aanjagen door té zeggen de liberalen zijn tegen den godsdienst, zij hebben een verbond geslo ten met de socialisten, de verdelgers van den eigendom en het koningdom. Door de menschen van de liberalen af te schrikken, denken zij eenige stemmen der gematigde en vlottende kiezers te vangen. Nu zouden wij wel eens in een openbaar debat een der klerikale kandidaten of op stellers van die klerikale kranijes willen te woord staan. Wij zouden hun vragen of de godsdienst vervolgd wordt en de katholieken ge brood roofd worden in de groote steden I Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, Leuven, Namen, enz., die nochtans door liberalen en socialisten bestuurd worden? Geen enkel argument zouden zij kunnen aanvoeren! Zij zouden hun kunnen zeggen, dat de liberalen de stad Oostende, in de laatste jaren voor meer dan 5 miljoen frank heeft uitgegeven aan te bouwen van nieuwe kerken. Wij zouden hun zeggen dat de liberalen getrouw blijven aan den Koning die over ons land heerscht en over wien niemand te klagen heeft. En werd de godsdienst vervolgd in Gent, toen de katholieke minister van landbouw, M. Vande Vijvere, en M. Siffer, katholiek kandidaat volksvertegenwoordiger, te za- men met den heer Anseele, socialist en Gambier, progressist het bestuur der stad Geut gedurende 2 jaren in handen hadden? Zeg eens, klerikale leugenaars, werd dau de godsdienst bedreigd. De patascbzouten van Stassfurt en de phonolithe. De landbouwer heeft eene vrij groote keus tusschen de verschilllge potaschmesten. Die Maar onthoudt het, werklieden die on gehuwd blirt omdat gij geen huishouden zoudt kunnen onderhouden, of om uwe nabestaanden bij te staan, boarenwerklie- den die bij uwen baas inwonen moet, werklieden der steden die boven moet gaan wonen omdat gij niet genoeg wint om een huis te pachten, gij allen die, hoe verstandig en eerlijk gij ook zijt, maar eene stem hebt terwijl rijken en pastoors er drie hebben; onthoudt het, kleine be dienden welke in soortgelijke omstandig heden verkeert; onthoudt het de Nieu portsche katholieken noemen u straatloo pers, misnoegden, oproerig uitschot. Gij kunt daaraan hunne liefde voor den klei nen man meten. Da stemming nadert met rasse schreden. Het oogenblik is dus wel gekozen om eens de cijfers van de kiezing van 1910 te onderzoeken en te zien hoe de vijl zetels dit jaar zullen onder liberalen en katholieken verdeeld worden. De liberalen bekwamen in 1910, 20.295 stemmen. De klerikalen bekwamen in 1910, 36.230 stemmen. Voor het loepassen der Evenredige Vertegen woordiging moet men ’t getal stemmen van iedere lijst verdeelen door een, twee, drie, vier, vijf, tot beloop van het getal zetels die toe te kennen zijn. De hoogste uitslagen bekomen de zetels. Met de cijfers van 1910, komen wij aan de volgende uitslag Liberalen. 20.295 II 10.148 V 6.765 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 1 Mei Donderdag 2 Vrijdag Zaterdag De nieuwe leening De Stinker, naar wij verwachten, en naar gewoonte moest verle den zaterdagshet verslag van de zoogezegde vergadering, of algemeene knikkebolling van den poesjenellen of gemeenteraad publieeren van den 5 dezer. De opsteller van die vermaarde verslagen heeft misschien geen tijd gehad, zult ge me I zeggen; de man, eer; eerste kiesdraver, moet rechts en links meetingen gaan geven, en zijne welsprekendheid in gansch ons kanton doen hooren om de goedzakkige kiezers blauwe blomijes op de mouwen te speeten. Welnu, waarde lezer ge zijt mis. Ik zal u de waarheid in korte woorden voo leggen Over j een jaar of vier werd er door de stad eene lee- j ning aangegaan van 255 003 franken, die niet tegenstaande de zoo gegronde opmerkingen van den liberalen vertegenwoordiger in de gemeen teraad toch door de katholieken werd gestemd, en voor dewelke wij reeds sedert vier jaren eene zoo hooge vermeerdering van contribution beta- len. Die zorgvuldige heeren beweerden dat met die 255.000 franken eene heele reeks werken zouden uitgevoerd worden. Al de straten zouden verlegd worden, al de boulevards besteenigd worden, de riolen gansch volledig opgemaakt worden, de middelbare miesjesschool zou herbouwd worden, de pastorij verbouwd, het slachthuis vernieuwd, enz. enz En wat is er reeds gedaan, nu we vier jaren later zijn? Ze hebben de Coupe-Gorge be- i steenigd (een schamele 4 tot 5000 franken), één pissijn geplratst, en daarmede uit. En met de andere 250.000 franken? Ze hebben er al hunne schulden mede betaald, duizenden voor de pa- radepompiers, een 30 duizend, zoo ik me niet bedrieg aan en rond de kerk, de 104 000 fr. schuld teruggegeven aan Burgerlijke Godshuizen en Bureel van Weldadigheid, (die gediend had den voor den aankoop van de militaiie gronden, waarvan de schoonste brokken verkocht zijn, en waarvan niets van het ontleende kapitaal met die verkoopprijzen is teruggegeven), ze hebben de riolen sedert anderhalf jaar aangelegd, en het slachthuis vernieuwd een ware steenoven en houtmagazij’n en hebben reeds geen geld meer om deze werken in uitvoer te betalen. En ten einde raad en geld, hebben de jaknik kers eene nieuwe leening van 1OOOOO fran ken gestemd. (Ja leest goed honderd duizend frankenj in die vergadering van 5 April, en dat durven ze de menschen niet bekend maken, en daarom verdagen ze de openbaring van hun verslag. Ze zullen dus in vier jaar tijd de schuld van de stad van 355.000 franken vermeerderd hebben, zonder iets nuttigs te stichten. En om aan die nieuwe geforceerde leenin een schijn van gegrondheid te geven zullen zij, zoo beweren zij, met die 100,000 franken de staatsmiddelbare meisjesschool herbouwen is hunne liefde voor dit gesticht op eens zoo groot? en de pasiorij vernieuwen. Farceurs va! Wij kunnen er niets van gelooven hunne bestaande schulden zullen ze met die 100000 franken be talen, of in beuzelarijen wegsmij en. Die leening zal onder vorm van kasbons aan 4 aangegaan worden t. t. z. iedereen zal er kunnen van nemen. Allo, waar zijn de liefhebbers? En alzoo steken die schaamteioozen ons arme stadje’meer en meer den dieperik in. 355.000 franken in 4 jaren, zonder al de dui zenden te rek ’nen der verkochte gronden! Is dit niet kolossaal! En zeggen dat de Nieu poTtenaais die mannen maar laten begaan’. Klerikalen. 36.230 I 18.115 III 12.075 IV 9.080 Wij zien dat, volgens den uitslag van 1910, de tweede en de vijfde zetel aan de liberalen loeko- men. De katholieken in hunne strijd- bladjes bekennen zelven dat de libe ralen zoude moeten 1-4-46 stemmen verliezen opdat de 5 zetel aan de klerikalen zou toekomen. Is het waarschijnlijk dat wij stemmen zullen verliezen?! Sedert 1900 hebben wij er gestatig bijgewon nen. Inderdaad In 1900 bekwamen wij 14.451 stemmen 16 507 19.036 s 20.295 En al met eens in 1912, zouden wij, volgens de klerikalen het beweren achteruitgaan. De katholieken weten zoowel als wij dat zulks niet mogeliik is. De liberale propaganda maatrchappijen zijn gansch het arrondissement door heringericht. Alles doet integendeel voorzien dat wij op eene toog dan hetgeen ons geleverd wordt door I aanzienlijke stemmenwinst mogen rekenen. i -i De vijfde zetel komt dus ongetwijfeld aan ons prenten on Giners. j toe, en. ,vei|<e 00k (]e strijdmiddelen der katho- Ziehier dus, als vervolg van ’t kiesplak- Heken wezen mogen, zal Volksveriegenwoordi kaat dat de provincie Brabant en hare 582 ^Serruys in de naaste Kamerzitting dapper r ONZEN BUYL ter zijde staan. Ik Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieüport. als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleiding bui zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het. plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbulzen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat gemaakt xpor verders alle iniiden. ik geéne leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn i moeililkhede.n te ;en Ik’fieb Je eer uwe baarheid te aan' aar te In vergadering van vrijdag, 12 April, legde de Voorzitter ter stemming, een amendement, op artikel 44 der begroeting \an Landbouw, waar bij eene toelage van een millioen wordt uitge trokken tot hulpbetoon aan de landbouwers wier vee door mond- en klauwzeer werd geteisterd. Dit amendement werd verworpen met 70 stemmen tegen 49 en 1 onthouding. De knappe onvervalschte landbouwvrienden, Hamman, Maes en Pil, stemden er tegen. De heer Buyl, die wat anders zijnen plicht bezeft tegenover de landbouwers, stemde ervoor. Ware het een millioen voor de kloosters, Ham man, Pil en Maes, zouden er wel voor stemmen, maar voor de landbouwers... wat denkt ge wel? Die heeren peinzen dat de boeren niet weten wat zij te Brussel uitsteken, doch Het Week blad is hier nog om de waarheid, de echte waarheid te verkondigen. Een ander amendement, waardoor een krediet van 350.000 franken zou worden toegekend ten bate van landbouwers, geteisterd door den storm van 28 Juli 1911, wordt ook verworpen met 72 stemmen tegen 50. Die schoone vrienden van den landbouwer, Hamman, Pil en Maes, stemden er nogmaals tegen, terwijl M. Buyl er voor stèmde. Wij zijn overtuigd dat de boeren op 2 Juni aanstaande ook tegen Hamman, Pil en Maes en voor M. Buyl zullen stemmen!!! De zonsverduistering van 17 dezer maand is nog zoo lang niet voorbij dat wij er niet meer van zouden spreken mogen, des te meer daar zulk verschijnsel uiterst zeldzaam, in eene be paalde streek, zichtbaar is Men heeft met bewondering kunnen nagaan hoe juist de berekeningen der sterrekundigen uitgevallen zijn en hoe nauwkeurig zij de uitwer king der natuurkrachten volgden. Welnu, in de tweede eeuw na Christus schresf Tertullianus, een der groote kerkelijke schrijvers, dat de zons verduisteringen een bewijs waren van de woede van God tegen de ongeloovigen. Men zou dus moeten aannemen dat de sterrekundigen nu de uitwerkselen der goddelijke woecie vooraf weten te berekenen en op de minuut af kunnen bera men wanneer de teekens ervan zich zullen voor- 1 doen. I Lang koesterden de menschen toch vrees voor de zonsverduisteringen en, zoodra er zich eene voordeed, liepen zij naar de kerken omjte biech ten. Zoo gebeurde het in 1654, in eene groote parochie dicht bij Parijs, zegt men, dat daags voor de aangekondigde zonsverduistering de pastoor ’s avonds zoo moede was van biecht te I hooren dat hij het volgende middel uitdacht om I er van af te geraken Hij klom op den preek i stoel en riep uit Beminde parochianen, ten gevolge van den overgrooten toeloop van volk hebben de sterrekundigen beslist de zonsverduis- tering veertien dagen uit te stellen En de parochianen trokken er van door. Men vertelt Ea in t zelf ie uj. t (jf zjj »3 an(jarendaags weiderkwamen. Eene eklips welke men met evenveel zeker heid mag voorspellen als de sterrekundigen het Een der meest geliefde kiesleugens der kleri kalen is de bewering dat de liberalen nooit iets deden voor den werkman. Toen de arbeiders nog geene kiezers waren; toen de socialisten nog in de Kamers niet verte genwoordigd waren deden de katholieken niets voor d n werkman; deze was hun dan onver- I schillig. Sindsdien uit kiesbelang en onder den aanhoudenden drang der socialisten, hebben zij I iets gedaan maar meer in schijn dan in werke- I lijkheid; zij hebben fagadewetten gemaakt, niets I anders. Pe liberalen integendeel, toen zij er nog hoegenaamd geen kiesbelang bij hadden, han- I deiden heel anders, dit uit loutere mensebelijke I solidariteit, dit eerste beginsel hunner zedeleer. I Wij bewijzen het liberaal bestuur van 1848 I stichtte eene pensioenkas voor de weiklieden I van den ijzerweg, later andere nog voor de I mijnwerkers, de werklieden van het loodswezen I en voorde visschers. In 1847, schreef Charles Rogier een onderzoek I voor over de levensvoorwaarden der werken de klas. De armoede vermeerderde in die tijden I van jaar tot jaar en Rogier wilde de middelen I vinden om den stoffelijken toestand der werk- I lieden verbeteren en hun in den ouden dag, of I in geval van ziekte middelen van bestaan en I hulp verzekeren Hij begon dan ook van ’t vol gende jaar reeds, met aan de gouverneurs der I provinciën aan te bevelen het stichten van spaar- I maatschappijen te bevoordeeligen en, in 1849 I stichtte bij eene commissie om het instellen I eener algemeene lijfrentkas te bestudeeren. Deze I kas werd dau ook gesticht door de wet van 8 Mei 1850. De eerste wet op de mutualiteiten werd ook door de liberalen uitgevaardigd den 3 April 1851; zij werkten met iever om deze hare vruchten te I doen afdragen, door talrijke koninklijke beslui- I ten en door het stichten der bestendige commis sie van ouderlingen bijstand. Van dan af konden I de maatschappijen de wettelijke erkenning ver- I krijgen met zekere voordeelen aan de burger- j lijke verpersoonlijking verbonden en werden zij meer en meer in staat gesteld deel te nemen aan de driejaarlijksche prijskampen en belooningen te genieten voor hun goed beheer. In 1865 volledigde Frère-Orban het werk van 1850 nopens de lijfrentkas onder waarborg \an den Staat, en herschiep deze in algemeene spaar- en lijfrentkas. In 1868 stelde het liberaal bestuur eene bij zondere decoratie in welke werd toegekend aan de personen welke zich onderscheiden door hun vlijt in het stichten en regelen der maat schappijen van ouderlingen bijstand. Men ziet bet de gansche inrichting der wet geving over het bevorderen van het sparen en over den ouderlingen bijstand is het werk van de liberale ’.elders van voorheen. Het is zelfs die wetgeving door liberalen verzonnen, welke aan de katholieken toegelaten heeft hunne zoogezeg de sociale werken tot stand te brengen, werken welke van instellingen ten bate van de werklie den uitgedacht, toestellen gemaakt hebben om deze zelfde werklieden iedere vrijheid van den ken en handelen te benemen en ze als weerlooze schapen met de klerikale kudde te doen mede- loopen terwijl de politieke onderpastoortjes de rol van schapershonden spelen. Wie zijn nu de echte vrienden van den werkman? Zijn het de katholieken welke slecht» aan hem dachten toen hun belang nun daartoe dwong of de liberalen die voor hem zorgden op de onbaatzuchtigste wijze toen hij nog geen kie zer was? Wij laten het oordeel over aan onze geachte lezers. 17 April Tt)leren Godelieva Arthurina dochter v.;fi August en Florencia ’t Jaeckx. Sedert 1 Januari 1912 53 geboorten. STERFGEVALLEN. 24 April Dutrieue Josephina Ludovica, oud 6 m. en 15 d. dochter van Rudolf en Elisa Engelbeen. i Legein Emiel Karei Lodewijk, oud 20 j. 1 m. 29 d zoon van David en elania Bouquet. Sedert 1 Januari 1912 25 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Legein Hendrik Cornelis Lodewijk, zeeman te Nieüport en Debra Maria Magdalena, zonder be roep te Vlissingen. Loones Medard Richard Jules Cesar, postbe diende te Oostende en Gloat Pharailde Mathilde, bijzondere te Nieüport. laaaMeamwaa^a i® SW ■rt.i - - X

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2