TILL Openbare meetingen BELANGRIJK BERICHT I Pieter De klerikale» en de landbouwers De verdraagzaamheid der priesters Groote Kleerverwerij Onderwijs door een katholiek beoordeeld u Is dat deftig? Kiezers, overweegt! Overweegt Verplichtend onderwijs Andermans geestigheid Havenbeweging De kloosters De meeting van Zondag LI. te Lombartzijde Hoogwater te Nieuport s a- Het volk zwijgt Zuiver algemeen stemrecht Extra goed nieuws! Vooruit, vrienden! ’T ZIT TOCH ZOO GOELÜ Treurige gevolgen Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. derhalve gevraagd hunne spaarpenningen 2124 4135 dank rn r Alle bezitters van spaarboekjes worden Moest ooit eene regeering de ka tholieken vervolgen omdat zij ka tholiek zijn, ik zou zelf naar de mis gaan ten teeken van protestatie. PAUL JANSON, liberale leider. Antwerpen Brabant Henegouw Limburg Lu'k Luxemburg Namen Oost Vlaanderen West-Vlaanderen De rechtstreeksche belasting, welke bo venal den rijke treft, heeft van 1885 tot 1912, bijna niet veranderd. De onrechtstreeksche belasting, welke op de werkende klasse het meest drukt, is van 1884 tot 1912, met de helft vermeer- derd. Nu de openbare schuld tot3.703millioen frank geklommen is en daardoor de Bel gische Rente van 100 franken tot 86 ge daald is, nu is het hunne schuld niet, zeg gen de klerikalen. Nu de kleine renteniers zco groote ver liezen doen door het slecht beheer der klerikale regeering, dan wasschen onze klerikale bazen hunne handen gelijk Pon tius Pilatus, dat kunnen zij er niet aan doen, dan is dit te wijten aan zekere ekonomische toestanden, ’t Is toch zonder ling? Maar als de rente aan 97 fr. stond, oh! dan verklaarden MM. Beernaert en de Smet de Naeyer in volle Kamer dat de goede geldelijke toestand van ons land te danken was aan het wijs beheer van ’t klerikaal gouvernement. Dus als alles goed draait, is het dankaan de klerikale regeering. Als het slecht gaat dan verwerpen zij alle verantwoordelijkheid, dan zijn ze zoo onschuldig als een lam, als een pasgebo ren kind. Is dat deftige, eerlijke politiek? Een dief, in de gevangenis opgesloten, kost dagelijks aan den Slaat 1,30 fr Voor een gewonden en opgenomen jacht hond wordt betaald vijtig centiemen per dag Den ouden afgeslaafden werkman ge ven de klerikalen 9 centen! 25 Van 1830 tot 1890, op 60 jaar leenden liberalen en katholieken twee milliard, of twee duizend millioen. Van-1890 tot 1910, op 20 jaar, hebben de klerikalen die schuld verdubbeld, en ge bracht op vier duizend millioen. -- 19 20 493 582 472 353 468 335 341 557 493 ETTJ DESS JOJS3S Nolaires VEHGOTE a Bruxelles el VANDE VENNE ft Sweveghera 's rn;jr- 2.13 4,02 5.01 6,04 7.07 en te Pukilique d’une grande et belle dite villa Brialmont, nontenant en superficie 940 mèires carrés, sise Nieuport-Bains, Digue de Mer. N° 12, coin de la rue Goethals et de la voie Auguste, avec lout le rr obilier s’y trouvant, y comprls des tableaux el peintures murales d’un peintre de renom. Libre occupation immediate. Séance d’adjudication MERGREDI 22 MAI 1912, en la salie des ventes par notaires, a Bruxelles, rue Fossé aux Loups, 38, it 1’heure indiquée au bulletin de la chambre. Huis Hdgard Houck-JDedeystere Recollettenstraat, 43 (bij de Markt) NIEUPORT Droogwasscherij en verwerij van'alle stoffen in alle kleuren van vrouwen- mans en kinder- kleederen zonder ze los te maken Het huis beveelt zich bijzonder aan vooi het in ’t nieuw dsoogwasschen van gordijnen, tafel- kleedereo en kamerbehangsels, chals, zijdepane, handschoenen, alsook voor het verwen en was- schen van wollen en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte rouwstoffen worden geleverd in 24 uren. Er is een bijhuis bij wed. HOUCK DCZUTTERE te Isenberghe. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen Gedurende de laatste bespreking in de Kamer van de begroeting van landbouw, werden AL de amendementen door de leden der oppositiepartijen aangeboden, betrekkelijk de verhooging der jaarwedde der kantonniers, de gevraagde schadever goeding aan de landbouwers voor het af gemaakt hoornvee aan pok of longziekte lijdend, voor de geledene schade door overstroomingen en hagel veroorzaakt, door de klerikalen verworpen. Het geld moet immers bespaard worden voor d subsidien aan kerken, klooster scholen n andere klerikale instellingen. Kiezers, overweegt dit! De graad van onderricht der jonge lie den opgeroepen voor den soldatendienst in 1910 was te volgende Opgeroepen jongelieden 63631 waarvan er 5663 waren die noch lezen noch schrij ven konden. ’t Percent ongetetterden was dus 9 Men moet aaumerken dat, aangezien in 1910 de persoonlijke dienstplicht reeds in voege was, het peil van het onderricht hooger is dan vorig» jaren hoewel het aan tal ongt-leM,. rden in B Igie niet vermin derde. Morgen ZONDAG 19 dezer, GROOTE MEETINGEN Te Sint Joris, om 8 1/2 ure ’s mor gens bij C. Rabaey, herbergier, Doop plaats. Te Mannekensvere, om 10 1/2 ure s’ morgens bij V. Matbys, herbergier, Sint-Sebastiaan, Dorpplaats. De heer Van Biesbrouck, kandidaatvoor de toekomende kiezing, zal er breedvoerig handelen over de Belangen van den Land bouw. Andere redenaars zullen er den alge- meenen toestand van ons land bespreken. Allen dus op de post. In 1884 In 1912 272 316 289 167 226 148 196 263 247 Als men de klerikale spotgazetjes leest, zou men zeggen dat zij het al zullen verslinden. Zij zullen geene kamerzetels verliezen en al de nieuwe zullen zij win nen. Zij willen de menschen van alles wijsmaken, waarvan zij zelf ’t eerste woord niet gelooven; kortom, zij hebben veel klaps en liegen als tandentrekkers. Zoo schrijven ze wel hier dat zij 4 zetels van de 5 zullen hebben maar... de druiven zijn te groen helaas! Weet gij nu, heeren kiezers, wat kleri kalen schrijven die den toestand kennen en die wat min dwaze klaps vertellen? Welnu, het maandelijksch bulletijn. der katholieke associatie van Brussel sc»ryft heel eenvoudig weg de nieuwe zetel van Oostende Veurne Dixinude is voorde liberalen Er op los dus, vrienden. Niet alleen den nieuwen zetel hebben wij, maar duizen den stemmen meer moeten wij hebben. Dat elkeen helpe! Dat iedereen zijn plicht begrijpe een volledige ommekeer, dat mueten wij betrachten. Dat kan in Belgie gaan zoowel als in Duitschland. Daar telde in 1907 de klerikale blok 208 leden tegen 146 antiklerikalen. De klerikalon hadden dus 62 stemmen meerderheid. En nu, vijf jaar later? De antiklerikalen tellen 199 leden, de klerikalen 162. De klerikale meerderheic van 62 viel op eene minderheid van 37 stemmen. Mocht het belgische kiezerskorps di; voorbeeld volgen tot algemeen welzijn! en andere dingen voortgebrach* in lichaam van ne mensch als bet rust, en als het... werkt. En met eene zoete eenparig heid bevelen zij aan kernmelk, stok visch en droogen haring!!!.'! Er zijn feniksen die gevonden hebben dat de looze ribben, de staart en de zenu wen zooveel albumine bevatten dan de filet en den rosbief! En de spijskaarten aan d’arme menschen aanbevolen zijn belachelijk zot, waren ze niet wraakroe pend. Men stoeft, bij voorbeeld op een soepe met vermicel of tapioca. Ziehier een staaltje van zoo’n ding voor elf personen 4 liters melk kosten 100 grammen tarwemeel opgelegde eieren 150 grammen suiker Het liLeralismus is de natuur lij Re ve dediger van alle vrijheden, en iu schen deze is de godsdienst vrijheid de voornaamste PAUL HYMANS Toekomstig hoofd der Vrijzinnige Regeering --- 19537 frank 66843 26544 27118 1050 00440 33215 19992 *26096 404034 136437 17430 23576 6118 64253 44247 23380 413350 4OS4 353330 102935 30366 6825 103 f2 59549 15750 fr. 1 00 0.04 0.18 0.14 den zijn volgens hunne onderrichtingen gehouden dit aan de belanghebbenden aan te raden. Op 31 December 1910 laatst versche nen officieele inlichtingen beliep het gestorte bedrag tot 529 millioen 504 dui zend 400 frank. De buitengewone daling der rente, te wijten aan het onbehendig en roekeloos beheer onzer staatsgelden door de kleri kalen, veroorzaakt dus aan die geringe burgers, aan die landbouwers, aan (lie naarstige zuinige werklieden (want de Door het onderwijs wilden de liberalen altijd de verheffing van het volk, de op beuring, de vrijmaking hunner medemen- schen. Meer onderwijs leidt naar meer welstand, naar meer vrijheid. Ook was de verspreiding van een degelijk onderwijs van ouds reeds het bijzonderste doel onzer streving. Verplichtend onderwijs is een der bij zonderste punten van ons programma en ook van dat der socialistenNiet een schijn van verplichting, zooals de katholieken het voorstellen neer te schrijven in het wetsontwerp Schollaert of in hetgeene minister de Broqueville aankondigt, inaar eene ernstige verplichting. Is dat eene inbreuk op de vrijheid? Neen, vrijheid van een anders ongeluk te bewerken mag niet bestaan en allerminst mag het aan ver blinde ouders toegelaten worden hunne kinderen van de voordeelen der geleerd heid, uit gierigheid of winstbejag te be- rooven. Graag zouden de katholieken aan de menschen wijsmaken dat hetgeen wij willen het verplichtend goddeloos onder wijs zou zijn. Dat zijn leugens. Wij willen dat de ouders verplicht wor den hunne kinderen tot veertien jaa1 regelmatig naar school te zenden; maar w(j willen hun ook de volledigste vrijheid inde keus der school laten Om die vrij heid voor iedereen en tot in de afgelegen ste dorpen mogelijk te maken, zullen wij zorgen dat in alle gemeenten openbare scholen komen waar de ouders van alle denkwijzen hunne kinderen naartoe kun nen zenden en waar geene enkele denk wijze gekrenkt zal worde;.; de vrije scholen, gesticht door degene welke een confessioneel onderwijs begeeren zullen wij eerbiedigen. Zoo zal elke schooloorlog vermeden worden. Moesten de katholieken tegen elke verwachting in, met 2 Juni zegepralen en hun wetsontwerp Schol laert, gewijzigd of niet doordrijven, dan alleen zou een verwoede schooloorlog ontstaan. Dat is het oordeel zelfs van katholieke onderwijzers. De instelling van het verplichtend on derwijs moet volledigd worden door het stichten van schoolmaten en schoolkantie nen een werken van kfeeding ten behoeve der arme kinderen, zooals dat reeds be staat in de groote steden door het toedoen van liberalen en socialisten. Verder moeten de jeugdige werklieden in staat gesteld worden een goed onder wijs voor volwassenen te volgen te vol gen, het middelbaar onderwijs moet uit gebreid worden vooral voor de jonge meisjes; beroepscholen en vooral eene vlaamsche landbouwschool moeten wor den gesticht alsook middelbare en hoogere Een mannetje van vier jaar tot zijn vader Zeg, papa, waarom trekt gij alle avond uw baard niet af? Wat gedacht? zegt de vader. Ge zoudt hem ’s morgens weer run nen aan 'teen, zegt de jongen; mama doet het wel met beur haar! Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 23 Vrijdag Zaterdag brief, dagteekenende van het ministerie Frére Orban en tot hedendaags staande gehouden, de onderwijzers verzoekt zich niet te bemoeien met de plaatselijke par tijenstrijden. Ik aanzie dezen omzendbrief als zeer verstandig. En M. Masson vraagt Past gij dien omzendbrief toe aan de onderwijzers der aangenomene scholen? M. Poullet, minister van wetenschappen en kunsten, heeft niets anders kunnen- antwoorden dan NEEN Men kan niet onbeschaamder wezen. Alles is de eene toegelaten, alles is de andere verboden. ’t Is dè rechtvaardigheid op klerikale mode! openbare werken. A/Ton Een leerjongen voor LïAvll VldclgL het drukker of het boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. In de Kamerzitting van 22 November 1911 verklaarde M. Woeste, de wezenlijke leider der klerikale partij, dat kiesbe lollen geene waarde hebben. Op 2 Juni aanstaande zullen de kiezers van het land opgeroepen worden om te ver klaren welke partij zij aan ’t bewind willen zien. De klerikalen komen nu reeds met beloften voor den dag. Maar kiesbeloften hebben geenewaarde. Woeste heeft het zelf gezegd. Dat de kie- ziers zieh dus niet met ijdele klerikale beloften laten paaien, het zij beloften die nooit zullen vervuld worden. In October last, werd, te Brugge, de heer Bern. Minnebo uitgeroepen als gemeenteraads lid,-met oog eenige andere katholieken, die zich, als christen democraten, hadden voorgesleld. Omdat hij zich, met Priester Fonteyne, van de - andere katholieken bad afgesc eiden, werd hem, ter gelegenheid van Paschen, de H. Communie geweigerd. Daarvoor drukt hij zich volgender wijze uit Wij zijn de communie niet waardig, maar al die vuige lasteraars, die eerschenners, dte eerroovers, zweet- en bloeddieven, huwelijk- schenders, hoogedelgeborene goudfesanten, wier godsdienst eene lichtekooi is. en waarvan er velen in de geitenbonden, op den buiten, hoog verheerlijkt worden en ’s anderendaags met een ander geite le Brussel of elders zitten; dat alles zijn brave goeds christenen, die met veel plechtigheid de communie worden loege- t diend. Wij, zijn niet weerdig de H. Communie te a. ontvangen; maar die schijnheilige godsbedrie gers, die op zekere dagen tot ’s morgens 5 of 6 ure in onbefaamde huizen zitten en dan in de procession m-t een flambeeuw toopen, deze worden de eerste gezet op den Communie- bank. Ziedaar een staaltje van de blinde onverdraag zaamheid der Roomscbe priesters; daardoor ziet men hoe zij» durven te werke gaan tegenover christens menschen, die hunne kerkelijke plich ten willen kwijten. Aan iemand, die vader en moeder vermoord heeft, wordt, vooraleer hij het schavot bestijgt, de H. Hostie niet geweigerd. Maar... aan vrije burgers, die nie altijd Willen dansen zooals onze gekruinde kiesdra 'ers schui felen, ontzegt men de communie! Is het dan te verwonderen of hoort men somwijlen rond zich, vreedzame burgers, die de vredelievende geestelijken van over oude tijden hebben gekend, uitroepen dat het geloof om zeep gaal! Te zamen 1.36 Of voor één persoon een elfde ’t zij 1.36 11=0.12 twaalf centiemen. En als men daarvoor kernmelk gebruikt komt het voor ieder persoon slechts op vijf centiemen!!! En als de werklieden daarmee niet vet worden, of niet kunnen sparen, zijn ze duivels, nooit kontent. En wie schrijft zulke dingen? Geuzen, liberalen of socialisten? Vrijmetselaars, vrijdenkers of antiklerikalen of goddeloo zen? Wel neen! De ambtenaars, als ’t u belieft, van ’t ministerie van Landbouw. Ziedaar waartoe er vetbetaalde niets doeners dienen!! Die brochuur is met vijf honderd dui zend exemplaren verspreid ter eere van ’t klerikalism, om wille van de kiezing, met de centen van alleman, van den Staat. ’t Is tijd dat zulk regiem verdwijne. Weg met de klerikale volksbedriegers. van gedragen. Zoo ze kunnen weerleggen wat door de sprekers wordt aangehaald, dat ze het dan publiek doen, mits immers in die meetingen wordt gevraagd of niemand het woord begeert om de argumenten der vrijzinnigen tegen te spreken Dat ware moedig en eenieder zou ze aanh oren, doch dat ze daar niet als droeve jon gens staan fe morren en te neuzelen. Doch, ’t is waar.dat is ’béd de handelwijze der klerikalen tie no >it npri nr’i,- zijn, maar im mer in den duisteren aan all en lasteren Overigens daaraan stoii n we ons weinig, doch halen enkel dit geval aan om minne nandelwtize met de onze te vv-rgrd k- •■•i Ie rdegrome riomp ineakt voor verdms alle Groote keus en beste hoedanigheid van Roo kersartikelen Engelschen en Wervikschen Tabac Cigaren en Cigaretten der beste marken. Groot assor timent van Pijpen en Portecigaren in écurne of racine met steet t in a ambar Beste snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. Huis van Vertrouwen. leergangen voor technisch onderwys, zoo i voor handel als voor nijverheid. In een woord, Belgie mag niet langer ten achter blijven bij de naburige landen, er moet een einde gesteld worden aan den akeligen toestand wdke nu bestaat door de schuld der katholieken die het volk in de onwetendheid willen houden om het gemakkelijker te bedriegen, te onderdruk ken en uit te buiten en een ontwerp willen doordrijven dat weldra geheel het onder wijs in handen van paters en nonnen zou leveren, welkejaarlijks 20 miljoen zouden on tv a gen om de kindêrs te verkwezelen en dom te houden. Een groot antiklerikaal dagblad heeft eens gezocht in. ’t ministerie van Land bouw. En ziehier wat onze confrater gelukkig genoeg geweest is van te ontdek ken. Dat alle onze lezers van den buiten zoo goed wezen het aan hunne vrienden landbouwers voor te leggen. Men weet dat M. Woeste, om de duurte van het leven te verminderen, aan d’arme menschen (die niet genoeg kunnen ver dienen om nen boterham te koopen) gera den heeft van zich wat meer van nood druft te berooven... Eu in ’t ministerie van Landbouw, vindt men uit van aan de menschen wijs te maken hoe ze moeten eten!.'! en Senaat g raken en, daar de wetten ge maakt worden door die rijken, zijn zij in renten om te zetten want de postbedien- rneestal ten voordeele der rijken. Het is alzoo namelijk dat het komt dat de papier en geldwaarden, aktien, rentetitels, enz. j van alle belastingen vrij blijven terwijl de belastingen op den kleinen grondeigen dom en vooral de onrechtstreeksche be lastingen, welke zoo zwaar wegen voor werklieden en kleine burgers, altijd hoo ger klimmen. De grondeigendommen der groote kas teelheeren zijn wel is waar ook belast, D maar deze zorgen wml deze lasten door i r.Ü]<en koopen geene rente) een ontzagge- veideeling aan hunne pachters over te zetten en alzoo weegt de grondbelasting alleen op den kleineigenaar en op den landgebruiken. Maar, zal men misschien zeggen, de rijke moet meer te zeggen heb ben in ’s lands zaken omdat zijne belangen grooter zijn; wij antwoorden daarop Neen, de armen lijden meer indien het land slecht bestuurd wordt en zij dus heb ben er meer belang bij dat zulks niet ge be^rt. Met meer grond zou men kunnen beweren dat de geleerde lieden meer moe ten te vertellet) hebben in het bestuur der openbare belangen als de onwetenden. Men kan daar evenwel tegen inbrengen dat de geleerde lieden reeds meer invloed hebben door de overtuigingskracht welke hunn- geleerd heid hun verschaft op de menschen uit hunne omgeving; dat «de armen meestal ongeleerd of weinig ge leerd zijnde, men weder onrechtstreeks de rijken bevoordeeligt wanneer men aan de geleerde lieden meer stemmen verleent; men vergete ook niet dat men, alhoewel ongeleerd, gezond verstand genoeg kan hebben om te onderscheiden wat nuttig is voor het algemeen welzijo., terwijl sommi ge zeer geleerde menschen dat gezond oor deel toch missen kunnen. Het meervoudig stemrecht, zooals het nu bestaat, moet verdwijnen want het is onrechtvaardig daar het voorrecht ver leent aan deze die reeds het voordeel van den rijkdom of de geleerdheid bezitten, daar het allerhande be Irog in ’t opmaken der kiezerslijsten vergemakke ijkt en bo vendien aan eene minderheid de mogelijk heid verschaft aan ('e meerderheid de wet te ttellen. Het is alleen door die onrecht vaardigheid, door dat bedrog, dat de ka tholieken nu nog de overmacht bezitten tegen den wil van de meeste Belgen. Ook zijn de katholieken vijanden van het algemeen stemrecht, zij zijn er bang voor. Zonder het bedrog, zonder de on rechtvaardigheid zou hunne macht reeds lang verzwonden zijn. Daarom geven zij drie stemmen aan de priesters, paters en kasteelbeeren terwijl de werkman die den rijkdom des lands voortbrengt er maar eene heeft Liberalen en socialisten zijn bet eens om dit onrecht te doen verdwijnen; om de armen de gelijken der rijken voor de stem bus te maken. Dit alleen, bewijst dat zij het wel meeuen met den minderen man, want, als de onbegoeden zooveel te zeggen zullen hebben als de rijken, zal men wel met de eerste moeten rekenen en wetten ten hun nen voordeele tot stand brengen. Wie dat wel begrijpt moet daar nood zakelijk uit besluiten dat, moest het kartel alleen deze enkele hervorming bewerk stelligen, dit reeds eene afdoende reden zou zijn voor alle werklieden en kleine burgers om overal aan de kartellijsten hunne stem te verleenen op 2 Juni aan staande. Totaal Dus is het getal kloosters tijdens het klerikaal bewind verdubbeld. Het getal kloosterlingen bedraagt bijna driemaal zooveel als in 1884 van 32,461 is het geklommen tot S5.344. Zou men in de kloosters ook over den slechten tijd en de schulden van het land klagen? Gedurende de 4 eerste maanden van dit jaar zijn 49 schepen onze haven binnenge varen met 12447 ton. Verleden jaar was het getal ingekomen schepen gedurende dit tijdverloop juist het zelfde, doch de tonnemaat was 13172. Nu de invoer van kolen weer regelma tig geschiedt, is’t te hopen dat debeweging weer drukker worden zal. De statistiek van de kloosters, over het geheele land verspreid, is nu geëindigd. Wel zijn er nog in vergeten, maar dat geeft des te meer gewicht aan de cijfers, die zullen gegroepeer»! worden op een algemeenen plakbr ief, de kaart van België voorstellende. Wij geven hieronder die cijfers per pro vincie op, met het aantal kloosters, acht en twintig jaar geleden. Zondag 11. had er eene groote meeting plaats te Lombartzijde. Wat bijval, wat toehoorders. De ruime zaal bij Val. Defoer was stampvol en velen verdringen zich nog buiten en in de herberg. Een ware toeloop. De sprekers, namelijk de heeren De Vriese, Sf rruys, C Van Biesbrouck en anderen oogstten dtn grootsten bijval. Geest drift heerschte er ten volle, en men-werd gewaar dat. de buitenlieden, even als wij, bunkeren naar de eindelijke verlossing. Eenige kl- rikalen van stad en anderen waren ook op de meeting tegenwoordig Dat is hun recht, mits alle onze meetingen openbaar zijn, wat bij onze tegenstrevers het geval niet is, inte gendeel, als ze er komen kunnen ze er zich zei ven overtuigen van den bijval dezer <ergaderin gen, en van al de waarheid onzer gezegden. Maar wat we met goedkeuren is hunne manier I 47 2, -9 3.34 4 31 5,32 6.36 7,38 Wat zeggen hier de menschen van de kiezing? Duizendmaal herhaalde vraag. Het antwoord is nochtans heel eenvou dig de menschen zeggen niets. Het volk zegt niets. Het volk zwijgt, met samen geperste lippen. Let eens goed op wat in druk dat giftig lasterpapier maakt, zoo schandalig ver sierd met walgelijke platen. Het is een klerikaal kiespapier. Het komt ons een staal geven van den beschavende!) en veredelenden invloed van het klerikalisme. Aan die vruchten kent men den boom. De lezer heeft het smerige monster met eene stroeven beweging neergelegd; zijn oog staart een wijl droomend en stuur voor zich uit. i ij zwijgt. Ginder zit een Staatsbediende. Zijn aan dacht werd getrokken op de groote, vette letters, welke dienen om al de gunsten van de Regeering op te sommen! Hij leest, glimlacht droevig en zwijgt. Wie is de man, die met bleek gelaat naar eene afschuwelijke prent staart, waarop men de lieve jeugd opgeleid ziet tot sluip moordenaars, aangevo^rd door eenen meester met varkenskop. Die man is een wereldlijke onderwijzer, zijn hart bloedt, maar hij zwijgt. Zij zwijgen, ja, zij zwijgen.'... De kleine boer uit vrees voor dén ade lijken heer; De kleine bediende uit vrees voor ver- klikkerij; De beambte uit vrees zijn loopbaan te zien knakken. Want, wee dengene welke de klerikale politiek luidop durft, afkeuren. Voor die ‘zonde bestaat er geen vergiffenis. Maar dat kan zoo niet blijven duren Het volk zwijgt, bewust van zijn macht! ’t Is de stilte, welke den nakenden storm voorspelt. O, welkom, gij machtige, ge- zonde, heilvolle storm! Gij zuil in Juni het luchtruim zuiveren van leugens en bedrog die klerikale pestlucht, welk ons dreigt te verstikken. Leve het Vrije Volk! Leve de Storm! Hoera! Eén man, ééne stem! Dat is een der bij zonderste punten waarover alle vrijzinni gen het eens zijn; dat is eene der eerste, der dringendste hervormingen welke zij, zoodra de katholieke volksbedriegers de macht zullen verloren hebben, tot stand zullen brengen. Tegenwoordig hebben de rijken drie stemmen; de armen maar ééne, en dat is j eene schreeuwende onrechtvaardigheid, rente koopen. Alzoo komt het dat alleen rijken in Kamer Met vreugde hebben alle antiklerikalen vernomen dat in alle gedeelten des lands het kartel is gesloten tusschen alle anti klerikale partijen, om tegen de klerikale dwingelandij stormloop te doen op 2 Juni aanstaande. Waar alles nog niet effen was zit alles nu in den haak, en ’t zal op 2 Zij berekenen het getal coteries of s Juni een machtige aanval zijn, die de warmteeenheden door het vet, de carbone klerikale geborstene en krakende vesting ’t zal omioopen, en tot puiaen verbrijzelen. In Brugge namelijk trekken de liberalen te zamen met socialisten en demokraten ten strijde: in Roesselaere insgelijks, en te Antwerpen zullen de katholieken onder de klauwen der vereenigde liberalen en socialisten totaal bezwijken. ’t Is dus extra goed nieuws, vrienden; hard gewerkt nog; elk nog een duwtje, en dan zullen we op 2 Juni, de neerlaag der katholieken die toch zoo deerlijk met de poepers zitten, met klank feesten en vie ren. Zoodra de landbouwers, de kleine bur gers en bedienden, de werklieden ook al, 2000 frank op hun spaarboekje hebben, vermindert den interest van 3 tot 2 per honderd. Wat blijft er hen dan te doen? Ofwel 1 per cent interest verliezen op al hun lastig gespaard geld ofwel belgische Een frank daags voor alle oude werklieden dit is een der bijzonderste punten van het programma der antikle rikalen Werklieden, doet dus de oogen open; stemmen tegen de antiklerikalen is stem men tegen uw eigen profijt. Laat u niet misleiden door de valsche klerikalen; weg met hunne almoes van 18 ceiïtimen. Leve de frank daags. Leve de antiklerikalen. Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huiden van N ^uport. ais dat ik mij befast met het plaatsen van de aflaidlngbui- zen in grés, binnen de hui-ép voor het aflos sen der keuken en ander* maters Het plaatsen der buizen zal itoor m j-daan e>> nagezien worden n 1 i SC'ia l lijk aan loeren e» pB - i s- zaken Men kan oo." i-m o -■ -i é- ui! z in mayazen n P S. i li ik geene leidingen le in Udere straat moeilëkimden t- Ik heb de baarheid te t- Aannemer van 10 Mei Deman Germain Alberik zoon van August en Sidonia Adam. Vrcman Juliaan Alfons Leon, zoon van Arthur en Clementina Plovier. Sedert 1 Januari 1912 60 geboorten. STERFGEVALLEN. 10 Mei Hubrecht Ludovtka Josepha, oud 67 j. 11 m. 10 d. dochter van Pettus en Genoveva Storms. Sedert i Januari 1912 29 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Houck Edgard Prosper Julien, winkelier te Nieuport, weduwnaar an Ao-l ,i sa Elisabeth De Deystere eo M »«em i Eu^ ia, kleer maakster te Diksmuide Verbrugge Firmin Mautüs kandidaat brieven drager te Nieuport en Oesmuit Anna Maria Cor nelia strijkster te Yp«r. 1 lijk verlies. Ziehier dit verlies van eenige plaatsen onzer kiesomschrijving perbureel van spaarkas Ad inkerke Al veringhem Cortemarck Ceuckelaere Coxyde Dixmude Eerneghem Eessen El verdinghe Veurne Ghistel Handzaeme Leffinghe Leke Loo Merckem Middelkerke Vieuport d u!n kerke Oustende Oostvletefen Oudenburg De Panne Westende Wulveringhem Zarren Niets is welsprekender dan cijfers. Overleest en herleest ze dus goed. Welnu, heeren kiezers, ind’en uwe spaarpenningen zooveel in waarde zijn verminderd, gedenkt bet. U op 2 Juni aanstaande. Stemt tegen hen die er de schuld van dragen. Stemt voor de libera len.' O iëerde 24 21 22 Mc 1 22 .i fom .-.o osmer. !at

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2