LANGS VERSCHILLENDE SLINGERPADEN CREDIT GENERAL LIÉGEOIS BELANGRIJK BERICHT Pieter Diitiioiit-Oansercoer Aannemer van openbare werken. Groote Kleerverwerij Binnen- en Buitenland. Andermans geestigheid Is het geen droom? Maakt goede politiek Nieuws uit Nieuport Knorrepot s praatje Te veel Uit Nieuport-Baden Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport Waar zijn wij? 22 X. 24 reeds (Wordt voort gezet) 3 MENGELWERK Gelukkige Pannenaars! En waar zijn wij, Ni uportenaars? Eene jonge ontroostbare weduwe ont vangt bet bezoek van een der kameraden van haar afgestorven man. Welboe, zegt hij haar, zult ge dan uw leven lang dien armen Arnold bewee nen? Ja zeker, antwoordt de jonge wedu we, en nochtans heb ik een troost in mijne smart nu weet ik ten minste waar hij al nachten overbrengt. Als de Edele Heer Alfred de Witte door zijne medeburgers, de lijfeigene van No- kere, als burgemeesters dezer gemeente ingehuld werd, werd hij ontvangen door eenen stoet wielrijders, ruiters, rijtuigen, fanfaren, enz. Dit is eene eer die aan den eenvoudig- sten boerenburgemeester te beurt valt; ook voor den Edelen Heer Burgemeester moest het programma een nummer meer behelzen in den stoet waren er praalwa gens met historische verbeeldingen. Een dezer praalwagens diende tot ver heerlijking van het gerecht, en, aan de voeten van de Justitie, bevond zich, aan eene paal, eene bejaarde vrouw, Clara De Vos verbeeldende, eene rampzalige, die in 1634, verwezen werd, als tooverheks, om levend verbrand te worden! En dat is, in ’t jaar 1912, in Vlaanderen, de verheerlijking van het gerecht, maar beter de verheerlijking der barbaarsch- heid en dweepzucht onzer voorouders. Zou men niet denken dat men droomt, lezers? Neen, het is geen droom; dit is En in den geest van den jeugdigen koopman rezen stoutere plannen op; zijn eenig streven was schatten bijeen te verzamelen, als lag daarin ’s levens waarde en beste vrucht; elk ander genot had hij zich ontzegd. Reeds dacht het hem, dat hij den Arabier op zijn kantoor herhaaldelijk zag, die hem zegde Gij beloofdet mij eeuwige erkentelijkheid, zoo de fortuin en ’t geluk u eens toelachen. Welaan, schenk mij een deel uwer bezittingen, daar gij thans voorspoed en weelde geniet. Maar de koopman wist hem met allerlei uitvluchten te paaien nu eens verwachtte hij een schip, dat met het grootste deel der rijkdommen was beladen, dan weer kon hij zijne belofte nog niet voldoen, omdat men den eenen of anderen mededinger eerst hetonderspit wildedoendelven, eene derde maal was het, omdat de prijzen der waren of de actiën ongelukkig juist waren ge daald; doch de Arabier scheen een onuitputtelijk geduld te hebben; hij kende de Oostersche spreuk Geduld is de sleutel der blijdschap; want na elk jaar daagde hij geregeld op, zoodat op het laatst dit bezoek den rijken koopman be gon te vervelen, en hij er ernstig aan dacht dien lastigen indringer voor eens en voor goed aan de deur te zetten. Zouden dan al de gedane moeiten, zooveel last en zweets maar in eens worden weggeschonken aan eenen vreemdeling, wien men in een oogenblik van onbedachtzaamheid, Eereteekens Onder de personen ver eerd voor daden van moed en zelfopoffering vinden we M. Dedeystere H., jachtwachter te Lombartzij- de, medaille van 2’ klas. Mevr. Vantieghem Eliza, Oostduinkerke, med. van 2e klas. M. Arnoys Isidoor, lichttorenwachter te Oost duinkerke, med. 3' klas. M. Duyck Karei, Oostduinkerke, med. 3' klas. Aan al die dapperen onze beste gelukwensehen. Intusschen bieden wij hem onze innigste ge- lukwenschen aan en zeggen lot weldra. en Er is een bijhuis bij wed. HOUCK-DEZUTTERE te Isenberghe. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen 2 3 Staats middelbax’e meisjesschool. De plechtige prijsuitdeeling aan de leerlingen der staats middelbare meisjesschool zal plaats hebben op Woensdag toekomende, 31 dezer, om 3 ure ’s namiddags in de bovenzaal van de stads- halle. Onvermoeibare accordeonisten. Morgen in den namiddag concert door de Onver moeibare Accordeonisten van Oostende. Dhcoiiü'cren en inkasseeren. Lining van kwitanciën, effekten, koepons, titels, enz. Uoopende rekeningen. Credietopeningen, Leeningen op titels en andere waarborgen. Deposietrekeningen, gelden terugeischbaar met of zonder bericht. Kredietbrieven opaile landen. Uitwisseling van vreemde gelden en papieren. Beursorders. Inschrijving op alle leeningen. Bewaring van titels en waarden Nazicht der trekkingen op aanvraag der klienten. De Crédit General Liégeois geeft obligatiën uit van 1000 fr. en meer, uitkeerbaar na vijf jaar. intrestende aan 4 ’s jaars. Agentschap Oostende Square .Marie José, 1. Maatschappelijke zetel LUIK Bijhuis BRUSSEL. Agentschappen BRUGGE, CHARLEROI, BER GEN, OOSTENDE en ROUSSELARE. Kapitaal fr. 30 000.000 Reservefonds 10.096.700.58 s avonds 12,- 12,28 1,06 1,41 2,16 2,49 3,23 Concert te Middelkerke. Zondag in den namiddag gaf de Philharmonic een groot concert te Middelkerke dijk Alhoewel ons dacht dat er daar niet al te drukke beweging was, wat overigens jammer genoeg het kenmerk is van de maand Juli op onze zeekust, waren vele muziek liefhebbers rond de kiosk geschaard om het con cert te aanhooren. Dit werd cp de meest vol doende manier uitgevoerd, en bestuurder en muziekanten mochten zich uiterst tevreden ach ten over den bijval die hen te beurt viel. Om 8 u. 10 alhier terug, trok de Philharmonie onder het spelen van eene opwekkende marsch, en door haar talrijk getrouw publiek vergezeld, naar haar lokaal terug, ten geheele voldaan over den doorgebrachten dag. gebeurd bij de inhuldiging van den edelen burgemeester van Nokere. Ja, men mochthetgerecht verheerlijken, maar het is eene schande het te doen door de verbeelding eener euveldaad onzer voorouders, die in hunne onwetenheid en wreede dweepzucht, aan tooverij en han del met den duivel geloofden, en die zoo menige ongelukkige, na hun door onge looflijke folteringen bekentenissen te heb ben afgerukt, levend verbrand hebben tot schaamte hunner rechters! Arm Vlaanderen! Als men dergelijke Huis Edgard Houck-Dedeystere Recolletten straat, 43 (bij de Markt) NIEUPORT Droogwasscherij en verwerij van alle stoffen in alle kleuren van vrouwen- mans en kinder- klecderen zonder ze los te maken. Het huis beveelt zich bijzonder aan vooi het in ’t nieuw droogwasschen van gordijnen, tafel- kleederen en kamerbehangsels, chals, zijdepane, handschoenen, alsook voor het verwen en was- schen van wollen en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte Maakt goede politiek en ik zal goede financiën maken. Ziedaar eene ontegen sprekelijke waarheid. De belgische rente staat aan 80 frank! Allo! Leve de klerikale politiek! Examen Met het grootste genoegen vernemen we dat onze stadsgenoot, heer Maurits Vandesompel, oud leerling der staats middelbare school alhier, zijn examen van licenciaat in zee vaart- en handelswetenschappen bij het hooger Handelsinstituut te Antwerpen komt af te leggen. Daarenboven heeft hij dit diploma met onder scheiding verworven en werd de 1' geklasseerd. De redaktie van het Weekblad biedt aan den vriend Maurits, alsook aan de gelukkige ouders heer en mevrouw Vandesomp 1 hare hartelijkste gelukwensehen aan. mige voorwerpen aan, en ze waren niet mee de Dood ging den koopman dus in één oogenblik ontrukken, al hetgene waarvoor Lij een leven lang had gezwoegd! Alsof dit vooruitzicht niet vreeselijk genoeg ware, klonken hem de ang»t- kreten der weduwen en weezen in het oor, wier lijden hij niet had gelenigd, hij hoorde den vloek van degenen, welke hij had bedrogen of ten ondergebracht, en wroeging en schrikkelijke angst vervulden zijne ziel. O, de smart die hem pijnigde, was ondraaglijk, en de Dood zelve zou welkom geweest zijn, hadde bij dien zoozeer niet gevreesd!... D ch het wordt tijd, dat wij ook den hand werksman op zijne wandeling door den doolhof volgen. Deze had de kracht verder te wandelen dan zijne vrienden, maar ook hem werd het hoofd zwaar, en terwijl hij zich op de graszode neervlijde, sprak hij tot zich zelven Die loom heid, welke ik voel, moet ongetwijfeld het gevNg zijn van de reukwerken, die op het einde van hetnagerecht werden gebrand. Weinihe oogen- blikken later droo de hij, dat eene weldoende fee hem eene klos ter band stelde, waarop een fijne, uit goud en garen gesponnen draad was gewonden, en die zachtjes afrolde. Ziehier uwen levensdraad, i> sprrk zij; bemerkt hoe licht hij kan afbreken en wees dus voorzichtig. Frankrijk zal een nationaal feest van Jeanne d’Arc inrichten. Dat feest zal plaats hebben den tweeden zondag van Mei. Op de groote markt van Rouaau zal men, ter eere der zoo uitsluitend fransche maagd, een gedenkteeken oprichten met dit opschrift A Jeanne d’Arc Le peuple francais reconnaissant. De feestdag zal, zoo ’t schijnt, degene zijn van een wapenstilstand tusschen de partijen vereenigd in ’t gevoelen van de grootheid en de duurzaamheid der natie. ’k Twijfelen geen oogenblik aan. De Franschen doen nooit de zaken ten halve zelfs hunne domheden. Zij hebben zooals alle volkeren en zooals alle menschen gebreken en hoedanigheden, maar zij hebben meer hoedanigheden dan gebreken, en indien zij hunne Moeder de H. Kerk niet meer beminnen, zij bemin nen nog en boven alles hun land. Indien er een land ter wereld bestaat waai vaderlandsliefde, geestdrift, held haftigheid, zelfopoffering en goedhartig heid bloeien, ’t is wel het fransche land. Wij zouden, in België, zijne edele voor beelden moeten navolgen. Onze vaderlandsliefde is ingeslapen op de verdragen die onze onafhankelijkheid waarborgen, ze is in slaap gewiegd door zekere politieke mannen, door de kerk ratten, door de ministers van oorlog die de ministers der ontwapende vrede zijn. Geen enkel Belg kent de Brabancon- ne en op de dagen van vermakelijkhe den, zwaaien wij meer vaandels van fan faren, harmoniën, kruisboogmaatschap pijen, krabbekokers, kegelspelers, dan driekleurige vaandels. Handen uit de mouwen! Laat ons eene vaderlandsliefde wakker schudden welke ons zoovele helden gaf. Laat ons een nationaal feest instellen van Boduognat, van Ambiorix, van Indu- Een bijzonder conoiteit onder het voor zitterschap van den gouverneur werd te Antwerpen gesticht om aldaar eene we reldtentoonstelling in te richten in ’t jaar 1 1917. En weet gij wat de slou zou zijn? Een regelmatigen dienst tusschen Brus sel en Antwerpen per vliegmachien! Alles goed en wel. Luik en Brussel zijn met moeite gedaan; toekomende jaar Gent en nu te Antwerpen in 1917. Waarlijk ’t is te veel! Dat men liever eens denke aan een paar millioentjes voor onze haven. Dat zou be ter zijn. Echtelijk drama. Zondag namiddag is te Bergen een echtelijk drama afgespeeld dat ongetwijfeld een doodelijken afloop zal hebben voor het slachtoffer. Een Franschman van Maubeuge, Arthur F..., nad eenejonge vrouw van Frameries gehuwd en was zich te Bergen komen vestigen, waar hij een kleine herberg hield in de Kapucienenstraat. F... die autogeleider is, bemerkte weldra dat zijne vrouw van zijns afwezigheid gebruik maak te om allerlei betrekkingen aan te knoopen. Ook hadden in de laatste dagen daarover twist en gekibbel in het gezin plaats. Zondag vernam de geleider dat zijne vrouw met eenige bartaeiden en studenten een pleizier partijtje ging houden. Haar niet thuis vindend ging hij op zoek en vond haar in eene herberg der Boussustraat. Besloten zich te wreken had hij een revolver aangekocht. In de herberg der Boussustraat gekomen werd hij door zijne vrouw bemerkt, die dadelijk in den kelder wilde vluch ten. F... achtervolgde haar en zijn wapen trek kend loste hij vier revolverschoten. De vrouw werd getroffen in den hals, twee maal in het hoofd en eens aan den arm. Zij viel bewusteloos neder, terwijl de moordenaar de vlucht nam, doch zich daarna dadelijk ging overleveren in handen der politie, en zijne mis daad bekende. Het slachtoffer, naar het burgerlijk hospitaal overgebracht, bevindt zich in stervensnood. Zij zal hare wonden niet overleven. Ongeluk. Zondag avond, rond 8 uur, is in de Zegestraat, aan de Hallepoorf, te Brussel, een smartelijk ongeluk verwekt ten gevolge eener botsing tusschen twee auto’s. De heer Robert De Mesmaecker, bureeloverste in de spaarkas, 46 jaar oud, kwam met zijne vrouw en zijn twee dochters, Johanna en Bertha, 14 en 13 jaar oud, hun zoon Jan, 12 jaar, alsmede de 9 jarige Amelie Bomals, kind van een vriend, de Zegestraat afgewandeld, wanneer het ongeluk zich voordeed. Een taxi kwam aangereden van de Hallepoort en klom de straat op, wanneer in tegenoverge stelde richting een groote automobiel, gevoerd door M. Poepaert, wonende Herzieningslaan, 79, te Anderlecht, de straat kwam afgereden. Beide rijtuigen reden langs denzelfden kant der straat en konden niet uitwijken, daar een elektrische tram kwam aangereden. De geleider van de groote automobiel, eene botsing willende vermijden, stuurde plots rechts af, doch het was te laat. De wielen van het rijtuig hadden reeds het voorste gedeelte van den taxi aangeraakt en beide rijtuigen werden door het geweld van den schok op het zijpad geslingerL De auto’s vielen om op de groep, gevormd door M. en Mevr. Demesmaecker en hunne kin deren, met het droef gevolg dat M. Demesmaec ker zwaar werd gewond aan het been. De kinde ren, Bertha en Jan, lagen bewusteloos ten gron de en de kleine Amalia Bamals, onder de taxi gepletterd, liet luide smartkreten hooren. Voor bijgangers wierpen de taxi om en redden haar uit haar neteligen toestand. Een harer beenen was verpletterd en zij had kneuzingen over gansch het lichaam De kinderen, Bertha en Jan, hebben zware inwendige kneuzingen bekomen, waarover de geneesheeren nog geen uitspraak kunnen doen. Het meisje Johanna Demesmaecker werd niet getroffen, daar zij een weinig achteruit ging, doch het ongeluk heeft zulk een diepen indruk op haar gemaakt, dat men voor haar verstand vreest. Wat de twee automobielen betreft, die zijn totaal vernield, rils bij geluk werd de reiziger die zich in de taxi bevond, slechts lichtelijk gekneusd. Dadelijk heeft de officier van policie Meyskens, een eerste onderzoek ingesteld en de substituut Is kort daarop ter plaats gekomen. Het zal moeilijk zijn om de verantwoordelijk heid vast te stellen, daar bet ongeluk zoo blik semsnel gebeurde dat bijna niemand het gezien heeft. Schurkenstreek. Zaterdag namid dag, was de vrouw Theresia Verhaes, 22 jaar, portierster der bureelen van M. Lehman, hande laar in granen, Appelmansstraat, 8, te Antwer pen, bezig de bureelen te kuischen, als zij eensklaps aangevallen werd door twee jonge- Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, m->t zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uil. zijn magazijn aan genadige prijzerf. P. S. Men gelieve goed in acht te pernen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Concert 3' linieregiment. Zondag 1.1. gaf de kapel van het 3e linieregiment te Oostende het 1' der twee aangekondigde concer ten voor het zomerseizoen.1912. Uiterst vele muziekkenners en liefhebbers waren op de Henrietteplaats ergaderd om de uitvoering der knappe muziekanten van bet 3’ linieregiment onder het kundig bestuur van den heer J. Vercauter te aanhooren. En zeggen wij het maar seffens heeft die kapel ons reeds vroeger door kunstvolle concer ten de ooren gevleid, dit van zondag 1.1. heeft door keus van stukken en gevoelvolle vertolking alle andere overtroffen. En dit is overigens geen persoonlijk gevoel,- doch het gedacht van alle tegenwoordigen. Ook drukken we de hoop uit dat de heer J Vercauter in zijn toekomend concert alhier ons op dergelijk programma zal weten le verrassen, tot voldoening van alle muziekkenners en lief hebbers. En waarom zou ik niet even gelukkig zijn ge lijk menig ander, welke als bediende begonnen is? Daarenboven laat ons een oogenblik de andere kansen berekenen Mijn meester houdt van mij, hij weet dat ik nauwgezet, werkzaam en eerlijk ben. Zou hij mij de zaken niet op zekere voor waarden kunnen overlaten aflossen van kapitaal en interest op vastgestelde tijden, b. v.; wat belet zelfs dat ik zijn geassociëerde worde? En mocht er geen van die vooruitzichten zich ver wezenlijken, dan., er is immers geen twijfel of de patroon zal aan zijnen toekomenden schoon zoon den handel overlaten, en de juffrouw schijnt mij niet ongenegen. Het is stellig dat eene dezer kansen lukken moet, alles komt op durven aan. Eens aan het hoofd van het huis, wil ik de zaken meer uitbreiding geven. Naar onze nieuwe koloniën rustik schepen uit; vreemde koopwaren laat ik van ginder invoeren; met overleg en berekening loopt alles voortreffelijk van stapel; andere pakhuizen worden dan bijgebouwd, meer bedienden aan gesteld, grootere beursspeculatiën Dit was voor het vatikaan, dat reeds met Frankrijk in moeilijkheden verkeerde een gevoelige slag. Ook verhaastte zich de beruchte kordinaal Merry del Val aan den heer Sarachi, minister van buitenland- sche betrekkingen, een brief van uitleg gingen te zesden, uitleggingen welke veeleer eene erbarmelijke terugtreding waren. De kardinaal beweerde dat de H. Stoel immer de rechten van den staat erkend en verdedigd had dat hij nooit eraan te kort gebleven was aan ieder den plicht aan te bevelen te gehoorzamen aan de burgerlijke wetten krachtens deze zelfde rechten uitgevaardigd hij draaide rond den pot voor wat de woorden on rechtvaardig en heiligschendend betrof, herkende ook ten volle het recht der wereldlijke overheid van de burger lijke gevolgen van het huwelijk te rege len, en drukte er vooral op dat de H. Stoel de rechten van den staat niet had willen aanranden en eindigde met het betrou wen uit te drukken dat het boliviaansch landsbestuur deze zaak weder in beschou. wing nemende tot betere inzichten zou willen terugkeeren. Het boliviaansch gouvernement achtte zich als voldaan en de diplomatische betrekkingen werden hersteld. Wel te verstaan is er nooit kwestie geweest de dekreten of wetten in te trek ken waarover de H. Stoel zoo bitter had geklaagd en welke hy volstrekt onaan- neemlijken goddeloos had verklaard. Leerrijk mag deze geschiedenis ge noemd worden. Zij toont ons aan hoeRome nog in onze eeuw vijandig blijft aan de gewetensvrijheid en aan hedendaagsche instellingen als het burgerlijk huwelijk; hoe de Paus dit alles bekampt daar waar hij kan, zich boven de burgerlijke over heid stellen wil en als meester der gansche wereld de wet zou willen stellen; zij toont ons evenwel ook boe het Vatikaan, terug treedt wanneer men het de tanden laat zien en h@e dan een of andere kardinaal, met dubbelzinnige en gewrongene vol zinnen, de zaken tracht goed te maken; hoe nochtans de oude middeleeuwsche beginselen van onverdraagzaamheid en pauselijke alleenheerschappij in de ge schrifien van den Paus zelf en de richting welke het aan de katholike politieke geeft gevaren zijn voor onze zoo duurbare -ge wetensvrijheid welke onze voorvaderen met hun bloed hebben moeten koopen. --- van gekscheerderij eene dwaze belofte had ge daan? Neen, neen, zoo dom was bij niet, duizend maal neen! In zijne verdeelding gingen de zaken met reuzenschreden vooruit aan de haven rezen kolossale magazijnen van den handelaar uit den grond; in de City had hij een prachtig huis laten bouwen, dat met allerlei kostbaarheden was ge vuld, doch niettegenstaande al die weelde en heerlijkheid lag eene sombere uitdrukking over het galaat van den bezitter gespreid. Angstige berekeningen hadden zijne trekken verouderd, zijn haar vergrijsd; vrees voor verlies, voor opstand of inbraak hadden hem onrustig en treurig gestemd; overal vond hij afgunst en nijd; geene armen zegenden zijnen naam, want het goud was z jn meester, zijn afgod geworden. Het had den koopman als een verachtelijken slaaf geketend, en aan den neergeslagen blik, het ge bogen hoofd, den moeilijken gang zag men hoe de last hem drukte. Geen enkel oogenblik rust gunde hij zich gedurende den dag, en kwellende zorg verdreef des nachts hem den slaap uit de oogen. Daar zag hij onverwachts eenen man naderen met streng en ijskoud gelaat; waar deze den voel zette werd alles stof de hoornen en struiken welke hij voorbijging, verdorden; hij blikte naar een’ bruidstooi en het werd een doods kleed, op een gouden kroon en ze veranderde onmiddellijk in lijkkrans; zijne hand raakte som- Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 31 Donderdag 1 Oogst Zaterdag 3 Bergen een smartelijk ongeluk gebeurd Men graaft daar een nieuw schacht die lot op 220 meters diepte is geraakt. De wanden der schacht werden met een hou- eene ploeg van vijf rouwstoffen worden geleverd in 24 uren. 20 Juli Van Hercke Martha Renilda Louisa doch, van Leopold August en Valeria Maes. Vande Casteele Irena Maria Lbuisa docht, van Eugeen en Leonia Vanmale. Van Elverdinghe Hendrika Margareta, d. van Hieronymus en Alicia Deman. Adams Angela Sidonia dochter v. Arthur en Emerentiana Verbanck. Sedert 1 Januari 1912 87 geboorten. STERFGEVALLEN. 20 Juli Van Troostenberghe Andreas Renaat Ar thur, oud 7 m. en 28 d. zoon van Arthur en Leonia Blontrock. Beschuyt Gabriella Palmyra, oud 1 j, en 1 dag, dochter van Desideer en Esperentia De Wulf. Van Loo Maurits Isidoor, oud 14 d. zoon van Isidoor en Joanna T’Jaeckx. Sedert 1 Januari 1912 41 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Weiss Pieter Adolf, metser en Mercier Her- mandina Rosa, werkvrouw, beiden te Nieuport. 11,47 12,08 12,47 1,24 1,59 Groote keus en beste hoedanigheid van Rookers artikelen Engelschen en Wervikschen TabacCigaren en Cigaretten der beste marken. Groot assor timent van Pijpen en Portecigaren in écume of racine met steeit in amber Beste snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. Huis van Vertrouwen. De minister van openbare werkea heeft aan het nieuwe gemeentebestuur van De Panne laten weten dat het mochtovergaan tot de noodige onteigeningen voor het uitvoeren der conventie betrekkelijk het maken der visschershaven. Er mag rechtstreeks gehandeld worden zonder bijzonder enkwest en zonder dat het noodig weze de door de wet op de onteigeningen voorziene gewone formali teiten te vervullen, deze belangrijke on derneming het voorwerp zijnde eener wet. misdaden de~verh7erlÜkhe7d~van'h7t"ge^ recht noemt, zou men niet denken dat men spijt heeft dat de tooveraars door het licht der wetenschap verdwenen zijn, en dat de dweepzuchtige van den huidigen tijd weder de brandstapels zouden willen zien oprichten? Arm Vlaanderen ten beschot bekleed door f werklieden, arbeidend in een ophaalbak, naamd Cuffa in mijnwerkerstaal. De werklieden waren aan het werk rond 3 uur wanneer plots een der kettingen van den op haalbak brak en de arbeiders in de diepte werden geslingerd. Een enkele werkman kon zich vastklampen aan de planken van het beschot en werd door redders opgehaald. De vier anderen werden In de diepte van 220 meters geslingerd en hu ne lijken werden zwaar verminkt teruggevonden. De slachtoffers zijn Michel Dufrane, 45 jaar, van Guesmes, vader van 8 kinderen; Eligues Bontry, gehuwd en vader van familie te Was- muel; Alfred Tourve, 35 jaar en Hipp. Piron, 40jaar, beiden te Bergen. In de lente is het voor zichtig zich het bloed te zuiveren ten einde ziekten te vermijden, daar om herinneren wij aar onze lezers dat de Wal- theiypii de beste is van alle bloedzuiverende 1 fr. Retegem. Paardenloopstrijden. Zon dag 1 Augus’i aanslaande,zullen er alhier groote Paardenloopstrijden plaats hebben 3000ïrar:ken prijzen zullen te winnen zijn. De ioopstrijden bestaan in twee Military 2700 Steeple Ch .se; een loopstrijd voor Officieren Gentlemen, 4000 m., Steeple Chase en 4 Draf- koersen. De piste is allerschoonst gelegen en ge. angschikt worden onder die der gekendste paaj-deniooppleinen; de afstand is slechts 15 minuten van de Statie. Gedurende de koersen zullen fraaie muziek stukken uitgevoerd worden; daarna Concert op de Dorpplaats. Mpn TTPanrrf Een leerjongen voor iYXtJIl V IdClgL het drukteen of het boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. tiomar, van Pepijn cle Korte, van Robbert de Fries, van Jan Breynel, van Jacobus Van Arteveble, van de Zes Honderd Franchimonteezen, van gelijk wat be roemds. Wij hebben, in onze buitengemeens geschiedenis, enkel de zwarigheid der keuze. Wij zouden kunnen drie nationale fees ten inrichten,een ’s maandags, het tweede ’s woensdags, het derde ’s zaterdags. Dat zal ons wat uit onze lamlendigheid trekken. En daarbij... dat zal ons drie verlofdagen verschaffen. na Deman, van La Docherie naar Marchionne-au- Pont terug, langs de vaart. Tusschen de sluizen 2 en 3 werden beiden eensklaps door vier kerels aangevallen. De aan randers duwden Maes in de vaart, en wierpen zich daarna op Celestina Deman. Terwijl drie der schurken het arme meisje in bedwang hiel den, pleegde een hunner op het ongelukkige kind een walgelijken aanslag. Maes was er inmiddels in geslaagd uit hel water te geraken en de politie te verwittigen. Onmiddellijk werd door deze een ondeizoek geopend, wat tot de aanhouding leidde van een der laaghartigen, een Franschman, oud 26 jaar. De kerel loochent echter krachtdadig aan het monsteraebtig feit deelgenomen te Lebben, doch het meisje beweert hem te herkennen. Het parket is onmiddellijk van deze vreeselijke zaak op de hoogte gesteld. Verdronken. Maandag had tijdens de vlootoefeningen van het 2' eskader, bij Nidden (Duitschland) waar zes en-twintig oorlogschepen op anker lagen, een schrikkelijk ongeluk plaats. Officieren en onder-officieren kregen de toela ting aan land te gaan. Wanneer zij terug aan boord kwamen, stond de zee hol en de sloepen gelukten er in met groote moeite de manschappen terug naar hun schip te brengen. De sloep van bet oorlogschip Thuringar die veertien officieren aan boord had, was nauwelijks van w-al gestoken, toen eensklaps door een geweldige golfslag, de sloep omsloeg. De officieren die nog aan boord stonden, snel den hunne gezellen ter hulp. Op de veertien officieren, kon men er zes red den; de acht anderen verdronken. Vier der geredde drenkelingen bezweken kort daarna. De sloep van den kruiser Pommern werd met geweld op de kust geworpen en erg beschadigd. Sxnokkelaarsdrama. De jacht wachters Grondval en Bernard die op het grond gebied van Bleid en Gorcy op ronde waren bevonden zich eensklaps in tegenwoordigheid van smokkelaars, en geladen als muilezels. Op het zicht der jachtwachters wilden de smokkelaars de vlucht nemen, doch de wachters hielden hun tot staan. Eensklaps opende zich een geweervuur. Ande re smokkelaars vielen de jachtwachters langs achter aan; de jachtwachter Bernard kreeg eenen kogel in de linkerzijde en een in den rechterarm. Grandvol werd ten gronde geworpen en met de kolf eener karabijn erg geslagen. De toestand der slachtoffers is hopeloos; van de smokkelaars heeft men geen spoor. Dronkaardsdaden. Eenige jonge lingen die zondag nacht, rond 1 1/2 ure bedron ken van de kermis te Brasschaet huiswaarts keerden, kregen twist en werden handgemeen. Eensklaps ging E. B., die eene rammeling opgeloopen had, naar huis een geweer halen. Intusschen waren zijne makkers verdwenen, doch eene groep personen naderde al zingende. E. B. verschool zich achter eenen boom en loste verscheidene schoten. Vier van de zes personen werden getroffen de gezusters Besseleer, winkeliersters, hadden loodkorrels in het hoofd; Oscar Vaesen, timmer mansbaas, verschillende loo ’korrels in het aan gezicht; J. Mathijssen, timmermansgsst, de rechterhand verminkt en loodkorrels in knie en rechterbil. Hrg ongeluk. Woensdag namiddag is in de kolenmijn van Herchies te Guesmes bij I lingen, verscholen achter eene deur, die haar met den dood bedreigden als zij eenen kreet dierf slaken, en ze op eenen stoel bonden. De eene was gewapend met eenen dolk, de andere met eenen revolver. De schurken hebben de stores neergelaten en de lessenaars opengebroken Zij stolen voor 50 frank postzegels eo eene som van 25 frank, waarmede zij de vlucht namen. Het slachtoffer kon "zich daarna loswringen en om hulp roepen. Door de policie ondervraagd, zegde zij in een der schurken een gewezen loopjongen van M. Lehman, zekere Marcel R... oud 15 jaar herkend te hebben. Eene maand geleden werd ten nadeele van een handelaar, wonende Kunstlef, een diefstal van 1600 frank gepleegd door een der klerken. Die klerk zou met R... de.1600 frank gedeeld hebben en samen trokken zij op reis. De twee schurken zouden de wijk naar Brussel genomen hebben. Verpletterd. Maandag namiddag, toen de trein van Antwerpen op Gent om 1.30 ure de statie van Lokeren binnenstoomde, werd een werkman, die het spoor te dicht was gena derd, door de lokomotief gevat en op afgriiseiijke wijze verpletterd. Het machien en drie waggons liepen hem over het lijf. De schedel werd letterlijk afgereden. De hersenen vlogen een 20 tal meters ver. Poen de trein stopte, zat nog een been onder de wielen en werden een ander been en eene hand wat verder gevonden. Dat afgrijselijk ongeluk ooggetuigen van waren, ontroering te weeg. Vijf, zes vrouwen vielen in onmacht. De statieoverste, die den werkman bij bet spoor zag, kon hem nog toeroepeo a Pas op maar op het zelfde oogenblik verschrikte hij door deze waarschuwing en sprong rechts in plaats van links. De overblijfselen, in afwachting der komst van het parket, werden in de statie neergelegd en overdekt met een zeil. Een briefje dat het slachtoffer in den zak had, bewees dat hij de 50jarige Leon Vandenhorgh was, leurder, van Rotterdam, wonende te Brus sel. Drama. Maandag morgen, rond 3 ure, toen de barreelwachter Eugeen De Schuyte- neer, 38 jaar oud, wonende te Marcq, die zeer jaloeisch en oploopend van karakter is, na het eindigen van zijnen diensttijd te huis kwam, en zocht hij uit gewoonte, twist tegen zijne vrouw, Zoé Defamille, en mishandelde haar. Deze verweerde zich dapper waarop De Schuy- teneer eenen revolver met zes ..ogels uit den zak trok, en ze allen in hare richting afvuurde. De vrouw nam de vlucht; de man denkende dat hij haar gedood had, sloot zich op in de kamer. Zoé Defamille, alhoewel erg gekwetst, was de woning uitgeloopen en riep om hulp. De geburen en gendarmen kapten de deur open en vonden De Schuyteneer met afgesneden keel op den vloer liggen De moordenaar is stervend; de toestand der vrouw is hopeloos. Ongeluk Zondag namiddag had niet ver van de statie van Baisieux een schrikkelijk ongeluk plaats. De trein 2251 die om 3 ure 45 uit Doornijk ver trekt en om 4 ure 02 te Baisieux (Fransch-Vlaan deren) aankomt, was aan de spoorwegovergang nr 16, toen er iets aan het machien haperde. De stoker M. Riviêre helde zich over om te zien wat er scheelde, toen hij tegen een paal stootte en het hoofd verpletterd werd. Het slachtoffer werd bij de aankomst in de statie door een geneesheer verzorgd, doch vruchteloos; Riviêre bezweek na enkele stonden. De ongelukkige die te Doornijk woont, was 35 jaar oud en weduwnaar met een kind. Bandietenstreek. De 20-jarige Modest Loosveldt, borstelmakersgast, wonende te Izegem, had na het ontvangen van zijn veer- tiendaagsah loon, zich naar Ingelmunster bege ven, waar hij in gezelschap van een werkgezel van Emelgem, den genaamde Verstraete, ver scheidene herbergen bezocht. Loosveldt die dronken was en in eene herberg aan de deur werd gezet, begaf zich rond 1 1/2 ure ’s morgens huiswaarts langs de vaart, in gezel schap van Verstraete, die er aan hield hem gezel schap te houden. Gekomen onder de spoorw gbrug, werden zij in den omdrati door drie personen overvallen. Verstraete die zijn rijwiel bij zich had, sprong op zijne machien en vluchtte weg, zijnen gezel in plan latende. Loosveldt werd door zijne aanranders erg toegetakeld an meer dan elf messteken in de bil loegebracht. Na zijn geld ontstolen te hebben ontdeden zij hem ook van tijne kleederen en wierpen hem in het water. Loosveldt die kon zwemmen, kon zich redden en werd door twee nachtwakers opgenomen. Een onderzoek is geopend; de aanranders zijn tot hiertoe onbekend, Aanslag. Zondag nacht omstreeks halt één keerde een inwoner van Roux, Charles Maes, vergezeld van zijn 15 jarig nichtje, Celesti- 21 22 54 MS» «si- mag ssBaasatCKsasssa s^aassasesaasa ondernomen. m. 29 30 NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ, waar talrijke reizigers bracht eene groote 28 Juli Vrijdag 2 ge- ’s morg. 2,33 3,06

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2