DE HOFNAR Pieter DiimsnMtasereoer Aannemer van openbare werken. CRÉDIT GENERAL LIÉGEOIS BELANGRIJK'BERICHT Groote Kleerverwerij Hel Nieuwsblad en de wetenschap Binnen- en Buitenland. Eene bekentenis Andermans geestigheid Uit Nieuport-Baden Extra gaed nieuws De Vlamingen en de Gentsche Tentoonstelling Tegen alle verwachting in blijft het Bestuur der Gentsche tentoonstelling in zijne koppigheid volharden, fn stede van toe te geven aan den rechtvaardigen eisch der Vlamingen heeft het alle onderhande lingen afgebroken. Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ’s morg. 3,51 4,29 5,1 i 6,03 7,15 8,42 9,57 Nieuws uit Nieuport 11 13 breedvoerig uit- MENGELWERK 2 door DO13V1 en een ver 11 1 EIN»E. In eene landbouwklas, op ’t dorp De meester. Welk is ’t beste oogen- blik om de appels te plukken? Kleine Jan. Wanneer de hond op de hofstede niet is en dat er niemand is in den boomgaard! Groote heus en beste hoedanigheid van Roo kers artikelen Engelschen en Wervikschen Tabac Cigaren en Cigaretten der beste marken. Groot assor timent van Pijpen en Portecigaren ia écume of raeine met steert in amber Beste snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. Huis van Vertrouwen. s avonds 4,10 4,49 5,35 6,35 7,57 9,22 10,21 19 20 De havenwerken. In zijn nummer van 13 Oogst bespreekt de Etoile Beige de haven werken alhier, die, zoo zegt dit blad, in ontwerp andere, doch misschien vindt gij het wel bij onzen buurman. Ja, daar kende men wel kool raap en lijn zaad en eene hoop andere soorten, zelfs mosterd en kanariezaad, doch geen Aprilzaad. En zoo ging het van deur tot deur; hier en daar werd om den onnoozelen hals gelachen; elders was er een tweede, een derde gek, die het vooral uit afgunst of gierigheid gingen opzoeken. Hartelijk werd er om de llchtgeloovige sukkels achter den rug gespot, of men stuurde ze verder het dorp in. Een oud en verstandig man zegde tot een dezer lieden, met wien hij medelijden had Wel vriend, het nieuwe zaad, hetwelk gij verlangt, is waarschijnlijk dat van het gras; weet gij moge lijks niet of hebt gij het al vergeten dat men de maand April ook wel grasmaand heet, en dus... Verder luisterde de boer niet; hij sloop be schaamd naar huis men had hem dit jaar beet gehad, doch het zou hem niet meer gebeuren. Ja, als hij goed geheugen heeft! In stad ging het al niet veel beter. Daar kwam Jonker April op eenen vrijdag aan, en maakte da eenvoudige huismoedertjes wijs, dat de markt voorzien was van eene nieuwe soort riviervisch, bijzonder keurig en lekker, en daarbij in zoo groot getal, dat men haar bijna voor niets weg schonk. Onmiddellijk zag men het eene vrouwtje achter het ander naar de markt draven, om toch van deze gelegen eid gebruik temaken en het beste van de zooi naar buis te brengen. Zoo zelden mocht het gebeuren dat er goede en goed koops riviervisch te krijgen was, vooral als men niet breed ter kas is. Maar, ja wel, gefopt keerden de wijfjes terug; zij hadden vergeefsche moeite zijn, en die zoo ze allen worden uitgevoerd we zullen het moeten zien om het te gelooven van 7 tot 8 millioen zullen kosten Zoo dit alles waar is, is dit nieuws voor ons zeer verblijdend, doch bestaat er daarom reden om de opperbazen van het staatsbestuur te bewierooken en te be zingen? Integendeel 30 jaar of bijna, hebben ze ons bedrogen, om den tuin geleid en met belof ten gepaaid, ze hebben ons in ’t slijk laten ver gaan, en menig schip heeft er, door hunne fout, zijn kerkhof gevonden Ze hebben den handel gestremd, en niets gedaan om ons eenigzins vooruit te helpen. En nu ze aan onze haven den ken eenige verbeteringen te brengen, zouden ze daarvoor moeten aanbeden en bewierrookt wor den. In geenen mate. Ze hebben integendeel jaren lang benoden hun plicht gebleven, na mil lioenen en millioenen weggeworpen te hebben om havens te maken wier goede uitslag twijfel achtig is, denken ze er eindelijk aan eenige hon derd duizenden aan Nieuport, de eenige natuur lijke haven, te verteeren. Zoo de welken er waarlijk komen, zullen we, ver van die mannen te bezingen, zeggen dat ze slechts hunne jarenlange nalatigheid herstellen, en slechts doen wat hun plicht is tegenover onze moederstad. Huis Edgard Houck-Dedeystere Recollettenstraat, 43 (bij de Markt) NIEUPORT Droogwasscherij en verwerij van alle stoffen in alle kleuren van vrouwen- mans en kinder- kleederen zonder ze los te maken. Het huis beveelt zich bijzonder aan voor het in ’t nieuw droogwasschen van gordijnen, tafel- kleederen en kamerbehangsels, chals, zijdepane, handschoenen, alsook voor het verwen eh was- schen van wollen en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte rouwstofïen worden geleverd in 24 uren. Er is een bijhuis bij wed. HOUCK DEZUTTERE te Isenberghe. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen berst; dat de klerikalen het zich herinne ren. Tijden de bespreking in den Senaat en als protest tegen de ongehoorde partijdig heid der klerikalen, verlieten de liberale en socialistische senateurs de zittingzaal. Zij weigerden aan de stemming deel te nemen. Wij keuren ten volle die handelwijze goed en wij vragen ons zelfs af zouden alle antiklerikale volksvertegenwoordi gers en senators ni t beter doen volledig met de klerikale bedriegers at te breken? Zouden zij niet beter doen de kaloten alles alleen te laten beredderen en hen te laten moorschen? Zoo’n soort werkstaking?! En waarom niet? naars die zonder vooringenomenheid wil len spreken hebben wij ooit iets anders gezegd en beweerd? 18 Oogst Concerten. Van het concert der Phil- harmonie van Nieuport geven we toekomende week verslag. Morgen zondag is het de beurt aan de vrienden van den Muziekalen Kring van Dixmude zich te laten hooen. Flitser Maria Joanna Genoveva, oud 84 j. 8 m. dochter van Pieter Jacob en Maria Francisca Willaert en wed. van Maurits Engelbert Knockaert. Blendé Blancho Maria Magdalena oud 14 3 m. en 7 d. dochter van Karei en Elodia Kornelis Sedert i Januari 1912 49 sterfgevallen. HUWELJIKEN 9 Aug Weiss Pieter Adolf, oud 19 j. metser ea Mercier Hermandina Rosa, oud 17 jaren, werkvrouw, beiden te Nieuport. Sedert 1 Januari 1912 18 huwelijken. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Flitser August Jan, werkman en Adam Maria Adriana, werkvrouw, beiden te Nieuport. Duflou Jozef, landbouwer te Nieuport en Lam mens Leonia Sophia, landbouwster te St Joris. i Hare £roete sterfte ligt in bare zuiverheid ten blos op de wangen, de zoeten glimlach om den mond verzocht de Mei dat de Vorstin zaden en planten zou aanraken. En zie, daar schoten millioenen kiemen uit de aarde, de botjes spron gen van vreugde open, ontplooiden de teedere groene blaadjes; heesters en struiken en vrucht- boomen schikten zich op en pronkten in hun zaeht kleurig bruldskostuum. Overal ontlokten lelietjes der dalen, madeliefjes en sleutelbloemen, en in de vogelnestjes werden eitjes gelegd, en ook aan de lieve kinderen werden er gezonden, als mede paaschkoeken; en zonder ophouden meldde elk schepsel de komst der Lente op de weide loeide het vee, op de .grazige hellingen hoorde men het geblaat der lammeren, er was gegons in de lucht, gewemel in bronnen en beken, in plassen en poelen; de krekels piepten, de kik- vorsehen begonnen vroolijk te kwaken, en boven het jeugdigde korenveld, in het reine azuur van den dampkring, juichte de leeuwerik en deed zijn gejubel met onvermoeide blijdschap over den geheelen omtrek weergalmen. En uit de verte, van den rand des wouds, herhaalde de koekoek zijn eigen naam als eene orakeltaal. In de stad werden de ramen geopend, de strooeihoeden uitgehaald, en ten teeken van ’t groote feest, stak men de bloeiende meitakken uit. Al deze •anvou’ige en vroolijke stemmen klonken zij niet als de weerklank der blijde en frissche Lente, die een paradijs voor den mensch had geopend? Niet slecht bedacht, zegde zij lachend; wij willen tot aan de stadspoort trekken, om in de enge stegen der volkswijken eenige zonne stralen en ook wat vreugde te werpen, en aan de kwijnende plantjes voor ’t venster der armen eenige groene knoppen te tooveren. Er is dorheid en leelijkheid genoeg in de steden, zoo menig huisje zonder bloemhof en zon; te vele menschen zijn uitgesloten van al wat de oogen door vorm en kleur kan verrukken; te veel zielen, die leven buiten den weldadigen invloed van ’t schoone, van opwekkende vroolijkheld, bewondering en genot. Kom, laat ons mild zijn en goeddoen; daarna kunnen wij naar den uitslag van Jonker Spotvogels klucht gaan vernemen. Intusschen was de boer, wien April het dichtsel had wijsgemaakt, bij zijnen gebuur gegaan, om een weinig van het nieuwe zaad te bekomen, dat bij den terugkeer der Lente was uitgedeeld. Daar weet ik niets van, antwoord de deze; hebt gij den naam niet om houden? Daar krabde de eerste zich achter de ooren, want den naam had hij juist vergeten te vragen, en zei leukweg Aprilzaad! ten einde zijne dwaasheid niet aan het licht kwame. Neen, dat zaad heb ik niet, hernam de Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Wanneer wij sedert jaren en jaren zeggen en schrijven dat de haven van Nieuport door ons klerikaal gouvernement steeds verwaarloosd werd dat het nooit iets ernstigs voor Nieuport deed, dan haalden wij ons de furie der Nieuportsche klerikalen op den hals. Wij waren ondank baren, eeuwige kritikeurs, ja, verraders onzer moederstad. ’t klerikaal gouvernement had ons, volgens de klerikalen en hun Stinkertje, integendeel altijd begunstigd en ’t eene voordeel na ’t andere geschonken. Het had duizenden en duizenden verteerd, alle slach van nuttige werken uitgevoerd, maar wij wilden dat niet zien, dat niet erkennen. Wanneer wij schreven dat, mitsgeringe uitgaven doch met goeden wil, er iets ernstigs kon gedaan worden, dan waren wij kortweg leugenaars. ’t Stinkertje bespreekt nu volgens de Vrije Tribuun het verbinden van den Yser met Roeselaere en het zegt onder andere meer En is dit alles niet het gevolg van zijn hoog bezoek (’t fameus bezoek van .minister Vandevijvere) waarmede hij ons op 3 October laatstleden vereerd?Dan heeft hij Nieuport gezien, onze slijkerige haven, onze hekrompene in stellingen en meteen besloten dal wij gelijk hadden zoo krachtdadig voor ons Nieuport te werken, des te meer daar alles met weinig kosten kan gepaard gaan. Ewel, wij vragen nu aan alle Nieupor- flJÊsconteeren en inkasseeren. Inning van kwitanciën, effekten, koepons, titels, enz. Loopende rekeningen. Credietopeningen, Leeningen op titels en andere waarborgen. Deposietrekeningen, gelden terugeischbaar met of zonder bericht. Kredietbrieven opalle janden. Uitwisseling van vreemde gelden en papieren. Beursorders. Inschrijving op alle leeningen. Bewaring van titels en waarden Nazicht der trekkingen op aanvraag der klienten. De Crédit G-énéral Liégeois geeft obligation uit van 1000 fr. en meer, uitkeerbaar na vijf jaar intrestende aan 4 °/0 ’s jaars. Ja maar, zijn de plans al klaar? Nog niet, ’k zal eerst kredieten pro- peseeren en doen stemmen en ’k zal dan nen ingenieur of tien naar Nieuport zen den om de plans te maken. Al klaar. A propos, is julder gazettealgedrukt? Nog niet, we gingen juist beginnen. Ge zult het er in zetten hé dat ik Alois, zoo bezorgd ben voor julder Nieu- portenaars? ’t En zal niet mankeeren. En in groote vette letters. Alois, je mag gerust zin. Tingelingeling... Tingling! fabriekv erker, wonende op logement in de Chien Fidéle Uit het ingesteld onderzoek blijkt dat Favre tijdens eenen twist in voornoemde herberg uit Let venster geworpen werd. Vier aanhoudingen werden gedaan, het zijn Leon Herbert, 25 jaar, ajusteerder; Georges Bruyenne, 20jaar, daglooner; Eduard Mestdagh, 28 jaar, daglooner; en Jules Van Lalcker, 21 jaar. De herbergierster verklaarde aan het parket dat Favre in dronken toestand naar huis geko men en van de trappen getallen was, doch een an ere kostganger, Felix Baston, beeft verklaard dat het slachtoffer door de vier hooger genoemde personen op zijne kamer werd aangevallen en na erg mishandeld te zijn geweest, uit het ven ster werd geworpen. Maandag morgen had de lijkschouwing plaats. Aangerand..De 16-jarige Nathalie Duthoit, wonende bij haren oom, M. Edmond Rommerie, Leersstraat, wijk Beek, te Watreloos (Fransch Vlaanderen), werkzaam te Roubaix, keerde rond 7 1/2 ure ’s avonds huiswaarts, toen zij, gekomen op den steenweg van Leers, nabij de werkhuizen Kuhlmann, gelegen op 300 meters afstand der woning van haren oom, eensklaps door eenen persoon werd aangevallen, die haar ten gronde wierp en in een veld sleepte, waar hij poogde het meisje schandelijk te mishandelen. Toen zij om hulp riep, legde den ellendeling zijne band op den mond van zijn slachtoffer en dreigde haar te verworgen indien zij voort om hulp riep. Gelukkiglijk waren de noodkreten gehoord door twee voorbijgangers, die toesnelden, waarop den ellendeling de vlucht nam. De oom van het meisje intusschentijd verwit tigd, snelde den aanrander achterna en gelukte er hem te grijpen, doch de vuigen kerel bracht M. Rommerie een vuistslag in hel aangezicht toe, waardoor hij ten gronde rolde. De veldwachter Blain die ook was toegesneld hield den dader aan. Het is zekere Georges Crommehnck, geboren te Leers den 15 Januari 1891 wonende Beaurepairelaan te Roubaix. De ellendeling werd gevankelijk naar Rijsel overge bracht. Deze aanslag heeft eene groote ontroering ver oorzaakt, te meer dat de laffe moord onlangs ge pleegd op de kleine Arthémise Wacheux, tot hiertoe ongestraft gebleven is. Ongeluk. De 52jarige Cornells Biens, mijnwerker, was in de koolmijn Résolu met twee koolrapers in eene gaanderij op 369 meters diepte, werkzaam, toen eensklaps een overgroote rotsblok loskwam, waaronder Cornelis Biens bedolven en verpletterd werd De twee koolrapers, Frans De Sadeleer, gebo ren te Herpe, dén 6 April 1891, wonende Gelijk- heidstraat, te Mootignies-sur-Sambre, werd aan den voet gekwetst. Eduard Dellarnpe, 15 jaren oud, wonende steenweg van ontigny, te Gilly, werd over gansch het lichaam gekneusd. Het lijk van Biens, geboren te Brussel in 1859, werd naar zijne woning, Schoolstraat, te Mon- tignies sur-Sambre overgebracht. Moord. Maandag avond werd Mathieu Brabant, 36 jaar oud, mijnwerker, in zijne her berg, Karmelietenkaai, te Jemeppe, door twee dronken personen aangevallen. De mijnwerker gelukte erin ze buiten te drijven en de deur op slot te draaien, doch de kerels sloegen de ruiten aan stukken. Brabant, die daarop buiten sprong, kreeg van een der kerels eenen dolksteek in volle borst en zeeg dood ten gronde. Dinsdag morgen werden de schelmen aange houden. Het zijn Laurent Maes, 20 jaar oud, wonende te Antwerpen en Laurent Cuttens, schoonbroeder van den eerste, 43 jaar, beiden schippers en die met hun schip te Seraing gemeerd lagen. Zij loochenen de daders te zijn, doch beken nen de ruiten te hebben stukgeslagen. eengezet en besproken; verslag werd gegeven over de onderhandelingen, en ook over de uitdagende ontvangst welke het comiteit in het waalsch Ministerie van Arbeid en Nijverheid te beurt viel. Wat vragen de Vlamingen? Enkel de toepassing der taalwet van 1878 die zegt dat alle gesubsidieerde instellingen in het vlaamsche land zich in de vlaamsche taal moeten richten tot het volk. Wanneer wij door aanhoudend streven en jarenlang strijden een greintje wet verkregen hebben die ons voldoening schenkt, dan hebben wij voor plicht te zorgen dat die wet niet verkracht worde. Aan dien plicht zal geen enkele ware Vlaming zich onttrekken! De Vlaming is echter geduldig. Een nieuw uitstel werd aan het comiteit der tentoonstelling gegund om eene bepaalde beslissing te nemen. Laat ons hopen dat het tot betere gevoe lens kome. Blijft het echter siijfhoofdig, dan zal het de gevolgen zijner koppigheid dragen en ’t ware te bejammeren, moest het welluk- ken der tentoonstelling hierdoor lijden. Het vlaamsch comiteit schijnt inderdaad vast besloten de daad te voegen bij het durvende woord, ja de tentoonstelling te boycotten indien geene volledige voldoe ning wordt gegegen. Geen enKel vlaamsch blad zal er derhal ve in toestemmen in zijne kolommen be taalde propaganda te maken. En ’t Week blad vast en zeker ook niet. Agentschap Oostende Square llarie José, 1. Maatschappelijke zetel LUIK. Bij huis BRUSSEL. Agentschappen BRUGGE, CHARLEROI, BER GEN, OOSTENDE en ROUSSEL ARE. Kapitaal fr. 30.000.000 Reservefonds 10.096.7’00.58 met hem zou spelen. Eduard liep buiten, kwam terug met tweeloop en loste een schot op Hendrik Vande velde; deze werd in den buik getroffen en viel ten gronde. Geneesheeren werden geroepen, doch na drie kwart uurs vreeselijk lijden, be zweek het slachtoffer. De gedoode voerman is 37 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. De gendarmen gingen op zoek naar den moordenaar, maar vonden hem nergens. Men denkt dat lij zich op Evergem-Rabot schuil houdt. Zondag namiddag is het parket ter plaats ge weest. Drama. Zondag morgen rond 2 1/2 ure werd op het gaanpad voor de herberg Chien Fidéle Mirabeaustraat, te Rijsel, gehouden door de weduwe Herbert, door de policie eenen per soon gevonden, die den schedel gekloven was. Nevens het lijk lag een groot keukenmes, waarvan het lemmer 25 centimeters lang was. Het slachtoffer is de 47jarige Emiel Favre, Tingeling tingeling tingeling. Allo, allo, men luisterd. Ben ik bij de redaktie? Jawel, met wie hebben wij de eer te spreken. 't Is Alois, ’k Heb extra goed nieuws. Te beter, te beter, Exellencie. En mogen wij weten? Wel zeker, wel zeker. We hebben van dezen morgen ministerraad gehouden en ’k ben op mijn peeru gesprongen en ’k beb gestreden lijk Artevelde. ’k Moet nog een millioen meer hebben zei ik zoo. Le- vietje kreeg bijna een appelflauwte. Weet je niet, zei hij zoo, dat we volop in de krotte zitten? Wat geeft dat, zei ik zoo; we hebben nu haast d’helft van de drie honderd millioen kunnen te leenen krij gen, ten zal der op geen millioen op aan komen, zei ik zoo. En waarvoor, vroeg Levietje. Voor Nieuport, zei ik zoo. En hoe is ’t? ’k Heb het gekregen. Bravo, bravo en... merci. Zoodus, ’k zal te Nieuport 6 millioen werken doen uitvoeren in plaats van 5 millioen. En waar zijn! En winne dadde? Wel, ge hebt al den krommen hoek. Is een. En de kaaiverlenging. Is twee. En de kuischbank. Is drie. En die oude palen staketsel voor de schuiten. Is vier. En de baggering in d’haven. - J a En ’t staketsel op ’t strand dat de storm wegsloeg en dat moet vernieuwd worden. A propos, ’k zal het 80 meters verder in zee doen gaan. Bravo. En wat nog Alois? Ja, wat nog. Eo de doorsnee? Die gaat er komen. En den bassin voor de stad? Die gaat er komen. En ’t verdiepen van d’havengeul? Dat zal gedaan worden. En ’t sas aan den bassin? Dat gaat er komen. En ’t visscherskwartier en den bij zonderen dok, en de vischmijn Alois? Ge weet wel, dat is allemale beloofd en klaar. En de vaart, op Roeselaere Alois? Die gaat er komen. En waarvooren ’t zesde milioen? Wel ’t Oosterstaketsel zal ik ook doen afbreken en verlengen in zee en verplaat sen om den ingang van d’haven te ver broeden. Bravo, bravo. Dan zullen er schepen lijk de Red Stars en Congobooten binnen kunnen? Absolument. Zoodus ge ziet dat gij, mijne beste goede vrienden van Nieuport, niet jaloersch moet zijn van de Panne. Het vlaamsch comiteit der Gentsche tentoonstelling belegde onmiddellijk eene groote meeting welke zondag laatst te Antwerpen plaatst had en door meer dan 2000 Vlamingen werdt bijgewoond, waar onder een groot getal gekende vlaamsche redenaars. De toestand werd er Aangevallen. De weduwe Boutillier, hotelhoudster te Trelon, bij Reims (Frankrijk), kreeg het bezoek van twee personen, die vroegen om den nacht in haar huis over te brengen. Toen madame Boutillier de twee reizigers naar hunne kamer bracht, werd zij eensklaps langs achter aangevallen en op den grond geworpen. Een der bandieten bond baar een handdoek rond den hals, die hij geweldig toerstroopte en wierp haar een kussen over het hoofd, om haar het roepen te beletten. De andere ellendeling had zich van de sleutels meester gemaakt, waarmede hij al de meubels doorzocht. Een medehuurder, M. Godimus, die op het gerucht kwam toegesneld,werd door de bandie ten met eenen revolver bedreigd. Toen de gen darmen ter plaats kwamen, namen de ellendelin gen de vlucht. De toestand van mad. Boutillier is hopeloos. öandietenstreek. M. Louis La- comme,58 jaar, kontroleerder bij Opera te Parijs, keerde ’s nachts huiswaarts, toen hij in de Orde- nerstraat, door vier verdachte kerels gekwetst werd die hem eensklaps aanvielen en ten gron de wierpen. Terwijl een hunner hem bij de keel hield, beroofden de andere bandieten hun slacht offer van alles wat hij bij zich had. Daar de kontroleerder zich dapper verweerde, trok een der aanranders zijn mes en wilde juist M Lacomme eenen messteek toebrengengen, toen de policie opdaagde, waarop de bandieten de vlucht namen. Een weinig verder haalde een der agenten de kwaaddoeners in en gaf een der bandieten zulken hevigen vuistslag in het aangezicht dat hij op de straatsteenen rolde en ter plaats bleef liggen. Dezelfde agent geholpen door twee anderen, gelukte er in nog twee der bandieten aan te houden, die veel tegenstand boden, doch na eenige vuistslagen zich gedwee naar het policie- bureel lieten geleiden. Het ijn drie gasten van, wederkeerig 17,18 en 29 jaar oud, die allen in het bezit waren van revolvers en dolken. Moord De heer Hendrik Vandevelde, voerman en herbergier in de Lasteeldreef, te Lovendegem, keerde zaterdag avond, rond 7 ure, met zijn ges an uit Gent terug. Aan de afspan ning In den Ouden St Pieter nam hij eene verversching. Middelerwijl kwam de 23-jarige Edward Vandevelde, een naamgenoot doch geen bloedverwant van Hendrik, de herberg binnen en zegde dat hij ’s anderendaags zou komen bol len, waarop de herbergier antwoordde Als gij maar betaalt, dan zult gij welkom zijn. Dat beviel Eduard niet en, in woede ontste kend, zegde hij tot den herbergier Wij zullen zien wie hier baas is. Ik zal komen zonder geld en niemand zal bollen als ik wil. Hendrik Vandevelde, de voerman, deed hem opmerkingen, en zegde dat hij een ander spel gedaan, en nu vernamen zij eerst dat op dien tijd van het jaar het visschen in rivieren en stroomen verboden was Velen, hoezeer ook teleurgesteld, zwegen of lieten het althans niet blijken, dat men hen voor den gek had gehouden. Toch lekte de zaak weldra uit en verspreidde- de mare zich door heel de stad ’t Was Verzenderkensdag, een Aprilvisch! spottend klonk het voor velen Op den eersten dag van April Stuurt men de zotten waar men wil. Een kamergeleerde, voor wien niets onbekend kon zijn, had stapels dikke boeken doorzocht, en besloot het gebeurde op zijn manier te ver klaren. Reeds in de Oudheid kendö men te Rome het woord, en onze landgenooten hadden het van de geestige Franschen geërfd Poisson d’Avril zou eigenlijk van Passion d’Avril komen, omdat de Passie omtrent dien tijd begint, en men ook Christus van Herodes naar Pilatus gezonden had. De visch was daarenboven het afbeeldsel van den Heiland, zooals men het nog op de grafzer ken der martelaren in de Catacomben aantreft. Nu kwamen nog grooter geleerden voor den dag en trachtten het veraeerde van dien uitleg te toonen. De verklaring, die zij van het woord gaven, was zoo geleerd en ingewikkeld, dat niemand er klaar in zag of er iets van begreep. Intusschen trok de Lente met haar vroolijk gezelschap verder Toen April bemerkte, dat de menschen de zware winterjas maar niet wilden afleggen, verzocht hij zijne Meesteres dat zij met haren tooverstaf eenen stroom licht en warme lucht over het land wilde zenden; en zie, tc-rwij, dit geschiedde verscheen onder de gapende me-‘ verre dal de beroemde paleontoloog Gaudry, een geloovige nochtans, in zijne opzoekingen de beste bewijzen gevonden heeft van de trapsge wijze ontwikkeling der hoogere levende wezens uit de lagere vormen en zich alzoo warme vonr- stander getoond heelt van wat het Nieuwsblad zoo elegant(?) de apentbeorie noemt. Onze tegenstrever hadde dus beter gedaan van de pa leontologie te zwijgen. En nu, zonder rond den pot te draaien, want dat is onze gewoonte niet, maar wel de zijne, zullen wij op zijne bewijsgrouden(?) antwoorden. Hij zest dus 'ooreerst dat hei leven op aarde niet altijd bestaan beeft. Onnoodig te zeggen dat wij daarin met hem instemmen, en dat kon men genoeg uit ons artikel besluiten. Hij beweert dat de verschillende leerstelsels, uitgedac t over het ontslaan van htt leven, alle in verband staan met de leer der zelfwording. Wij antwoorden dat hij mis is, want dat een dezer leerstelsels steunt op de veronderstelling der kolonisatie der aarde door kiemen van lagere wezens uit andere hemellichamen voortkomende en door de luchtsteeiten aangebracht. Wij haas ten ons erbij te voegen dat wij onder de aanhan gers van dat stelsel niet tellen. Dit belet echter niet dat het bestaat en niet steunt op de leer der zelfwording. Hij bewijst dat men tol hiertoe niet heeft kun nen bestatigen dat een levend wezen op de wereld verschenen is, zonder dat het voortkwam van een ander levend wezen. Welnu, neen, men heeft dat nog nooit kunnen bestatigen en wij hebben nooit bet tegendeel beweerd, maar wij zeggen alleen dat niets bewijst dat iets wat men, met de middelen waarover de wetenschap nu beschikt niet heeft kunnen gedaan krijgen, daarom onmogelijk moet blijven en dat hetgeen in de natuur, zooals ze nu is, niet meer gebeurt, nochtans zou kunnen gebeurd zijn in gansch' andere voorwaarden, als degene welke beston den in de oorspronkelijke zee waarin het leven op onze aarde aanvang schijnt te hebben geno men. Dat, en dat alleen, heeft onze medewerker voorgehouden. Hij heeft terecht doen opmerken dat Paste ir, hoewel geloovig, tezeer den weten- schappehjken geest bezat om het tegendeel be weerd te hebben. Hij Leeft erbij geveegd dat de eenige wetenschappelijke houding degene is welke de natuurlijke uitleggingen der feiten zoekt zonder op voorhand bovennatuurlijke oor zaken als onmogelijk te verwerpen. Bovenna tuurlijke ooraken zijn bulten het bereik der stel lige wetenschap. Wat de vrije wetenschap betreft, wij weten niet wat de geloofsverdediger van ’t Nieuwsblad alzoo noemt. Wij noemen vrije wetenschap de gene welke niet aan banden wordt gelegd door den schroom verouderde dogma’s tegen te spre ken welke de waarheid eerbiedigt en vrij en vrank verkondigt. Wij beschouwen als rnetaphy- siek al he'geoe wat niet onder het bereik dter wetenschap valt, of ten minste voorloopig niet valt, maar beweren dat het niet ónmogelijk is dat zekere vraagstukken, en namelijk bet vraag stuk van het ontstaan van het leven, welke zij tot hiertoe niet heeft kunnen oplossen, tens door haar zullen opgelost worden. Vliegen. De jenge heer H. Crombez, wiens koene daden als vlieger hier overal zijn bekend, neemt deel aan de vliegweek le Ronse, deze week ingericht. Maandag morgen vloog hij reeds heel vroeg met het gedacht zich langs de lucht naar Ronse te begeven, doch moest daar van afzien uit hoofde van ongeschiktheid van de luchtgesteltenis. 11 Aug. Roose Willy Hedrik Albert zoon van Oscar en Pharailde Vanhee. Sedert 1 Januari 1912 96 geboorten. STERFGEVALLEN. 3 Aug. Debevere Bruno, oud 61 j. 11 m. 29 d. zoon van Jan Bapt. en Nathalie Plancke en echtgenoot van Pelagia Leeman. Vandenbussehe Karel Joseph, oud 73 j. 4 m. zoon van Jan Frans en Anna There sia Norullie en weduwnaar van Rosalia Constantia Norullie. nigte onverwachts de hofnar, als een jonker van het mode-journaal, met de lichte Nankingen broek en het glimmende zomerjaeje. ’t Was kluchtig te zien, hoevelen hem als een knap en verstandig man bewonderden, en weldra zijn grillig kostuum, tot zeis zijne puntige schoenen welke de ondeugende schooljongens water scheppers of schuiten noemden, lieten nama ken. Intusschen was de kluchtspeler, zonder het iemand bemerkte, in stilte weggeslopen, maar keerde in een ommazien in hot harlekijnspak terug, en begroette den hoop van vroolijke wan delaars met eene fnsillade van hagelsteenen. Deze kreeg er een op den neus, een andere in den hals, eén derde op de ooren en handen, en de ijskorrels dansten tegen de ruiten en op de broeikassen der hoveniers, of ze dol waren. Hoeden en petten sloeg hij van de hoofden af, en schaterde het uit van de pret, wanneer hij de parasols der juffrouwen, die voor zijne balda digheid de vlucht namen, geweldig toetakelde of in reusachtige tulpen herschiep. ’t Was een Aprilszonneken, klcnk het wel dra; echt vastenavondsweer, zegden anderen tot elkaar. Ja, die April heeft een haarken van zijn vaarken, smaalden enkelen. Toen de lente vernam dat hier en daar erge klachten begonnen op te rijzen, en dat de hofnar zelfs bet onschuldige sneeuwklokje verlokt had, om eens naar de heerlijke natuur te zien, waarbij hij het bloempje door koude bijna varvriezen deed, sprak de vorstin ’t Is nu genoeg, Signor Poetsenmaker, uw rijk Is ten einde; wij willen liever eens hooren of onze vriendelijke hofjuffer Mei niets beters in ’t hart voert. Met een zach- IVTon Een leerjongen voor 1VA.C11 V 1 ddg L het drukKen of het boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleiding bui zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uil zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Wanneer men van wetenschap spreekt, dan wordt de geloofsverdediger van het Nieuwsblad razend en tracht hij degenen welke er van ge wagen verdacht le maken en voor ezels te doen doorgaan. Nu heelt hij het gemunt op den schrijver van ons artikel <t Pasteur en het Nieuwsblad van 3" dezer en beweert tegen alle waarheid in dat dek», welken hij, wij weten niet waarom, den spot naam Aapmensch toewerpt razend is omdat in het Nieuwsblad eene geloofsverdediging aan gevangen wordt en vooral omdat daar het be staan van God zou bewezen worden. Hij beweert dat dezelfde schrijver beweert dat God niet be staat. Welnu, wij antwoorden hem vlakweg dat hij liegt. Gemelde schrijver, verre van razend te zijn omdat eene geloofsverdediging aangevangen wordt, heeft zelf erkend in een volgen artikel, dat dit het recht en zelfs den plicht van zijnen tegenstrever is, en, wat het bestaan van God be treft, beweert hij alleen dat dit een vraagstuk is dat buiten de wetenschap is; dit, op wetenschap pelijk™ grond noch bewezen noch weerlegd kan worden. Verder omdat onze medewerker aangehaald heeft dat Loele en Delage, zonder toedoen der zaaddiertjes van het mannetje, en door natuur kundige of scheikundige middels, de eitjes van zeeegels hebben kunnen doen ontwikkelen, wil hij aan zijne snullige lezers doen gelooven dat er geschreven werd dat men, door de nieuwe we tenschap, kiekens kan doen voortkomen uit eiers zonder medehulp van den haan!! Verder wil de hooggeleerde(?) geloofsverde li ger ook eens zijne wetenschap tentoon spreiden, met of zonder hulp van een domper als hij zelf. Hij antwoordt niet eens op ons artikelen bepaalt er zich bij een heelen hoop openstaande deuren in te stampen. Van den eersten regel af van zijnen ellenlan gen boterham over het ontstaan van het leven vertelt hij weder eene kolossale ezelarij. Hij schrijft inderdaad De aardkunde en de paleontologie bekrachtigen de leer der wereld- vorming en bevestigen onbetwistbaar dat er een tijd was waarop het leven hier op aarde niet be stond en zelfs niet mogelijk was Welnu, de aardkundige bewijst zulks, maar de paleontologie kon het niet bewijzen zij bestudeert de over blijfselen der levende wezens in de aardkorst, daar waar deze nog herkennelijk zijn, maar het Is haar onmogelijk ons de allereerste sporen van het le^en te doen kennen, daar de metamorphi- sche verandei ingen, welke de eerste bezonkene lagen ondergaan hebben, alle organische over blijfsels vernielden. De paleontologie bewijst dus wel dat bet leven reeds pestond in de volgende lagen, maar over wat er vroeger onder dit opzicht gebeurde kan sij ons niet inlichten. Maar wat zij ons leert, dat is dat, in de oudste lagen welke overblijfselen van levende wezens bevatten, men er slechts zeer lagere aantreft, gansch verschillig van de nu nog levend-; dat is vooral waar voor wat het plantenrijk betreft; zij bewijst ons nog dat het leven immer ingewikkelder, immer rijk aan vor men werd en dat de levende wezens hoe langer hoe meer tot de nu bestaande naderden, bij zoo Bxamen. Onze stadsgenoot heer Pol Roose, oud leerling onzer staats middelbare school alhier, komt met goed gevolg het ingangs examen te onderstaan voor burgerlijk geleider (conducteur) aan de Hoogeschool te Gent. Die uitslag is zooveel te prachtiger daar bovenge noemde heer, die de kursussen volgde van het Atheneum van Oostende, in die school de rheto- rika niet heeft uitgedaan. Hij zal dus rechtstreeks van de 2* klas naar de hoogeschool overgaan. Die sehoone uitslag, die nogmaals een kewijs is van de degelijkheid van het officieel onderwijs, ■trekt den jongen hear Roose ter eere, en wij bieden hem dan ook, alsook aan zijne familie, onze beste gelukwenschen aan. e e p‘%-. B J) D NAAML00ZE MAATSCHAPPIJ,

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2