ken1 Beha CRÉDIT GÉNÉRAL LIÉGEOIS BELANGRIJK BERICHT Pieter Diinnnt-Danssrcosr Aannemer van openbare werken. Groote Kleerverwerij Wonderdaad! Binnen- en Buitenland. Welsprekende cijfers Nieuws uit Nieuport Andermans geestigheid Te koop uit ter hand Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ’s morg. - 1,27 2,01 2,38 3,17 4,— 4,58 6,15 Knorrepot's praatje rt men door (1) In vereenvoudigde spelling. EINDE. MENGELWERK 4 Men heeft de schandelijke klerikale affichen en strooibriefjes niet vergeten waarop de Onzijdige scholen werden voor gesteld als broeinesten van alle ondeugden; die beeldekens, waarop dè meesters met verkenskoppen werden voorgesteld, de Nog de kermis. Eindelijk is de groote, prachtige omlijste kermisprogramma versehe nen. Het is ’t schoonste van de kermis. Zooals we verleden week zegden staat zijn in- A.utoongeval. 4- De 1 eer Hector Gillis, van Luik, kwam zondag namiddag met zijne famillie in auto den steenweg van Neer Oeteren opgereden, wanneer een der wielen van het voertuig brak en de auto tegen eenen boom werd geslingerd. Mejuffers Augustina Gillis en Eugenia Gillis, 46 en 42 jaar oud, bleven op den slag dood. Mevrouw Gillis, 70 jaar. werd zwaar gewond De heer Gillis bekwam slechts onbeduidende kneuzingen. Het ongeluk gebeurde op een halfunr van Maaseik, aan den Jagersberg. Een der achter banden sprong, hetgeen de hr Gillis instinktma- tig deed remmen. Die beweging werd geweldig 30 1 2 Diseonleeren en inkasseereiu Inning van kwitanciën, effekten, koepons, titels, enz. f^oopenrïe rekeningen. C-edL'topeningen, Leeningen op titels en andere waarborgen. DeposittrekerJngen, gelden terugeischbaar met of zonder bericht. Krediet brie ven op alle landen. Uitwisseling van vreemde gelden en papieren. Beursorders. Inschrijving op alle leeningen. Bewaring van titels en waarden Nazicht der trekkingen op aanvraag der klienten. De Crédit Général Liégeois geeft obligatiën uit van 1000 fr. en meer, uitkeerbaar na vijfjaar intrestende aan 4 a/0 ’s jaars. Welhoe, Valerie, ge zijt in de rouw? Ja, mijn eerste man is dood. Uw eerste man, zegt ge? Zijt ge reeds hertrouwd? Nog niet.... Agentschap Oostende Square Blarie José, 1. Maatschappelijke zetel LUIK. Bijhuis BRUSSEL. Agentschappen BRUGGE, CHARLEROI, BER GEN, OOSTENDE en ROUSSEL ARE. Kapitaal fr. 30 000.000 Reservefonds 10.096.700.58 4 5 s avonds 1,44 2,19 2,57 3,38 4,26 5,34 7,- Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleiding bui zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de gr oote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeiliikhedeo te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Onderscheiding. In den wedstrijd van ’t middelbaar onderwijs, tweede der nieuwe humanoria, vereanigdé afdeeling, behaalde onze stadsgenoot de heer Joris Deseck, oud leerling onzer middelbare school en thans student aan ’i koninklijk atheneum té Doornik met njn Neder- landsch opstel 75 punten en bekwam den eerste access! t. t Hartelijk proficiat aan den jongen heer Deseck en zijne geachte ouderji. Huis Edgard Houck-IDedeystere Recollettenstraat, 43 (bij de Markt) NIEUPORT Droogwasscherij en verwerij van alle stoffen in alle kleuren van vrouwen- mans en kinder- kleederen zonder ze los te maken. Het huis beveelt zich bijzonder aan voor het in ’t nieuw droogwasschen van gordijnen, tafel klederen en kamerbehangsels, chals, zijdepane, handschoenen, alsook voor het verwen en was- schen van wollen en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte rouwstoffen worden geleverd in 24 uren. Er is een bijhuis bij wed. HOUCK-DEZUTTERE te Isenberghe. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen Zij hadden een kind van 3 jaar en Een wel gelegen Woonhuis met schoonen hof te Nieuport en eene partij Zaailand te St Joris. Zich te bevragen bij den notaris PERLAU te Nieuport. dankzeggen in hun hart. Gij voelt u kunstenaar van uw volk, en weet, dat het behoud en de lou tering van zijn goeden smaak in uwe handen beru t en gij speelt in het volle bewustzijn van uwe edele taak van volksopleider! En dan, welke grote voldoening toch als kunstenaar is de uwe! Uw speeltuig is een weer galoos orkest, waarvoor de Waghevens, de He- mony’s, de Van den Gheyns en de Van Aerschots de bronzen klokspijs hebben gegoten met al de geheimen hunner volmaakte kunst. Het staat verheven ver boven het gewoel en da lage driften der mensen, in den zuiveren dampkring van hoge sferen, tot bij de zacht lonkende sterren, die, zodra gij de eerste noten aanslaat, nieuws gierig aan het hemelgewelf verschijnen, en het grijze hoofd van den toren als met een schite- renden stalenkrans omgeven! Uw zaal, uw balie is het prachtig, wijd panorama, dat zich langs alle kanten aan uw oog ontrolt; die velden en weiden en beerndeo, waardoor de Dijle zich slingert als een zilveren lint; die bossen, die zich donker tegen den gezichteinder, verheffen; die hemel, die sich in zijne onvatbare onmeet baarheid boven uw hoofd spant als een reusach tig velum! Uw gehoor is gans uw volk! Gegroet, gij kunstenaar! Gij speelt, en als voor een nieuwe Orpheus zwijgen mensen en dieren; de wind houdt zijn adem in; de bomen klemmen het water vloeit lijzer; de huizen staan versteend in stomme bewondering, en opgetogen rijzen wij op uit den heiligen eerbied, waarmee wij hadden geluisterd, om te gaan wachten aan de donkere wenteltrap der kerk, ten einde den kunstenaar de hand te drukken, die, stralend En dan ’s Zondags! Het weer is schoon, blauw het uitspansel, helder de lucgt, warm het koeste rend zonnetje. In feeslelike stemming golft een bonte menigte, kraaknet, uitgedost, door de straten. Het is feest Het hangt in de lucht, en daar breekt het uit, langs al de galmgaten van den toren, het feestlied van den beiaard, dat de harten opwekt en het aangezicht vervrolijkt, begeleid door het plechtig geronk van de grote klok, waarvan de zware basstem overal door dreunt en doorsiddert en iedereen onweerstaan baar naar buiten lokt, met het gevoel, dat er iets plechtigs en groots op banden is. Gegroet, gij kunstenar, die van zo hoog geze ten, al dat reine volk'genot verschaft. Men juicht u niet toe, als de laatste noot van uw spel is weggestorven, waarmee gij stedelingen en om- mezaten in zielsverrukking bracht! Gij zoudt het toch niet horen! En nochtans zijt gij voldaan, omdat gij uw goddelike kunst meedeelt aan de talrijke hoorders, die gij met uw geestesoog uw muziek in stille aandacht ziet opvangen, en die u Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 3 Vrijdag Zaterdag 29 September over zijn eigen spel, uit de hemelse sferen naar beneden komt, als een andepe Prometheus, wien het gelukt is een nieuwe sprankel licht aan d» góden te ontroven! O toren, telkens ik u zie en hoor,., vervult gij mijn hart met genot! Dan dringt de reine en edele kunstvreugde in mijn ziel, waarin alle grote en kleine klokken beginnen te klingelen in volko men harmonie met de uwe. Tot uwe vermanen en wekkeringen zijn mij lief. Zij klinken als een wemoedige afscheidsgroet aan bet uur, dat heengaat in den nacht van het verleden, en als •en vrolik welkom aan de stonde, die uit den dageraad der toekomst rijst. Alles aan u is een met de Stad, waarover gij schijnt te waken, en waarvan gij schijnt te kennen en bet verleden en de toekomst. O, waardige achter van een weergaloos fijn gedreven juweelschrijn, waaraan de geslachten der Keldermens hebben gewrocht, onder de schonen zijt en blijft gij schoon! De Brugse Halletoren mag in de slanke soberheid van zijn lijnen doen denken aan een eenvoudig mooi volkslied; de Onze Lieve-Vrouwentoren van Antwerpen mag het sonnet der bouwkunst heten, maar gij, mijn Mechelse St-Romboutsto- ren, schijnt mij in uw onvoltooiden vorm de •erste zang te zijn van een machtig epos, dat ons volk zingen wou; een epos, ja, want voorwaar, uw stem klinkt epies, dat is lyries en dramaties tevens, en uit het meesterschap over uwe stem spreekt zonder twijfel veel, wat aan gevoelvolle kunst doet denken, maar tevens iets dat zweemt naar heldhaftigheid! trekt. En inderdaad, na onderzoek bleek het dat de man totaal in zijn gelijk was, en dat allen die op de feestprogramma voorkomen in nauw ver band, door pachten, enz. met hel mannetje zijn. Nu, hel ventje moet toch wel beloond worden voor al zijne opofferingen voor onze moederstad. Doch iniusschentijd mogen alle andere ne. ing- i doeners, dia zooveel belastingen en patenten van alle slag betalen als het mannerjts’s zijn protégés, dit alles mtt leede oogen aanzien, en vuisten in hunne zakken maken. onschuldige reine kinders ontvangende en ze naar de maatschappij zendend als booswichten en apachen. Ziedaar wat er in de onzijdige school van de kinders geword, zoo schreeuwden hare vijanden. Zekeren klerikalen volksverte genwoordiger durfde zelfs zeggen dat al de liberalen canaillen waren of dat alle canaille ten minste liberaal was. Alle eerlijke lieden, die hun onderwijs in eene onzijdige school ontvingen, alle treffelijke burgers die geen verslaafde fanatieken zijn, waren verontwaardigd over die schaamtelooze lasteringen. Zij waren niet alleen valsch, maar door en door leugenachtig. De rechterlijke statistieken van Belgie bewijzen inderdaad, dat het juist het vlaamsch gedeelte van ’t land is, dat ge west dat onder ’t klerikalism en de pries terheerschappij gebukt ligt, waar er ’t meest klerikale scholen zijn, die voor ’t grootste gedeelte de gevangenissen bevol ken. Op 31 December 1909, op 2827 opgeslo tenen ten gevolge van veroordeelingen van meer dan 3 maanden, waren er 779 die slechts fransch spraken 698 spraken fransch en vlaamsch en 1303 spraken slechts vlaamsch; 46 geen van beide talen. Indien men dan nagaat waar de feiten gepleegd werden, dan bestatigt men 453 overtredingen in de provincie Ant werpen. 415 in West-Vlaanderen. 72 in Limburg. 796 in Brabant. 427 in Henegouwen. 179 in Luik. 70 in Namen. 38 in Luxemburg. 35 in den vreemde. De antiklerikale waalsche provincie Henegouwen, wier bevolking een derde grooter is dan die van West Vlaanderen telt slechts 12 overtredingen meer. En moest men opzoeken door wie de feiten in Henegouwen gepleegd werden, dan zou men vaststellen dat veel der daders Vla mingen zijn. In Henegouw.cn gaan 97000 kinders naar de gemeentescholen, 8400 naar de aangenomene scholen en 33000 naar de private scholen. In West Vlaanderen gaan slechts 29000 kinders naar de gemeente scholen, 51000 naar de aangenomene en 27000 naar de private scholen. De uitslagen der vergelijking tusschen de antiklerikale provincie Luik en ons i klerikale West-Vlaanderen zijn nog tref fender. De bevolking van Luik is wat grooter (886000 tegen 865000 in West- Vlaanderen). De provincie Luik komt in de statistieken slechts voor met 179 over tredingen en West-Vlaanderen met 415! In Luik gaan 80000 kinders naar de De Croix, van Parjjs, verkondigt den volgenden brief welken priester Garnier hem zendt Een jongeling, Pierre de Beaumont, afkomstig van Villeneuve d’Ornon (Giron de) maakte deel van den jongsten bede vaart naar Rome. Hij is 21 jaar oud; hij was doof sedert den ouderdom van 2 jaar, ten gevolge van etterbuilen in de ooren, die de twee trommelvliezen hebben doen bersten. Hij verkreeg van den Paus een gehoor, op dinsdag 10 September, om 11 1/2 ure, en bevond er zich met zijne moeder. Wanneer de H. Vader voorbij kwam, zegde hij hem zijne begeerte om genezen te zijn. Hebt ge wel ’t geloof? ondervroeg Pius X. De jongeling antwoordde niet, aangezien hij niet hoorde; maar zijne moeder ant woordde Ja, Heilige Vader, hij heeft wel ’t geloof. De Paus gaf hem drie klopjes op ’t hoofd al zeggende Ja, ja, ja. Op ’t oogenblik zelf, M. de Beaumont hoorde en begon te weenen. Dat is nu drie dagen geleden. Ik kom hem nog te zien. Hij hoort mij, zelfs wanneer ik heel zachtjes spreek. Verbazend, niet waar? Voorzeker, onze Metchnikofï’s, onze Roux’s, onze Doyen’s hebben ons menigmaal van verwondering zwijgend gelaten. Maar wat zijn hunne ontdekkingen en hunne mirakels, ’k vraag het u, bij degene welke de pauselijke won derdoener ons vandaag aanbiedt? Drie klopjes op ’t hoofd, dan een ja, ja, ja En dadelijk de doove hoort, de doove met zijne twee geborstenetrommelvliezen! Waarom, drommels, maakt de belgische katholieke pers de stilte rondom die wonderbare daad? En waarom wordt door de Croix zelf, den brief van den voor- treffelijken priester Garnier ter tweede bladzijde verbannen? Zouden de katholieke bladen, bij toeval, wantrouwen hebben? 23 Sept, Gostenoble Louisa Augusta Maria, d. van Acbiel en Margareta De Bever. Sedert 1 Januari 1912 111 geboorten. H U WELIJKS A ANK.0N DIGINGEN Maes Richard Omer, werkman bij den buurt spoorweg in De Panne eg Debra Paulina Isabella dienstmeid te Nieuport. Coupe-G-orge. Wij zijn benieuwd te weten of den tap door zijne welluiaende of an dere tonen de kermisfeestelijkheden der wijk Coupe Gorge dit jaar nogmaals zal opluisteren. Zullen er nogmaals zoovele bons uitgedeeld worden? Zal men aan de inwoners van die wijk dil jaar nogmaals zoovele rechtzinnlge(?) bewij zen van genegenheid en belangstelling geven? Wij zouden durven wed len van neen, want velleden jaar was er kieziog op handen en dit jaar niet; en als er geene kiezlngen in aantocht zijn dan vagen die schoone mannen vierkantig hunne b aan de meuschen. En zoo fopt men Frederik en zoo laten de menschcn zich foppen. Nog de openbare werken. Trots deJ van zeker persoontje van - zage s, toch kunnen wij niet nalaten nog eens weder te komen op die schoone(?) slimme wer ken door onze wereldberoemde magistraten uitgevoerd. Wie zich van al de domn^e’ - door die mannen uitgestoken wil o-^rtuigen, ga eens het nieuw slachthuis bezoeken. Dat is een ware perel der bouwkunst. Duizende steenen, duizende kilos hout, alles 's er in nutteloosheid gebruikt geweest. Die gebouwen zullen duizen den en nog vele du«iend(’B kosten, en zullen onze reeds ledige stadskas geheel opeten. Daarbij zijn die gebouwen, z.oo het schijnt, gemaakt en geplaatst tegen alle lag ek in Daarbij gaat alles met eene treurige traagheid vooruit; alles ligt er overhoop, en ’t is waarlijk sedert een heelen tijd geen te benijden stieltje, dit van beenhouwer. Die menschen loopen er tot over hunne klompen of schoenen In de vuilig heid; gelukkig voor hen dat de zomer heel koel is geweest, anders zou het nog wat audtrs ge weest zijn. In een woord, een toestand die geheel het gemeentebestuur, die er baas van is, ken merkt slordigheid en nalatigheid. En dal mea die toestand niet op den rug steekt van hen die met het bewaken gelast zijn. Deze kunnen daar piets legen op. De eenige schuld ligt aan het bestuur, dat niets naziet, niets er van kent, en vierkantig zijne hielen aan alias ea aan iedereen vaagt; als de menschen in klezings- tijd maar voor hen stemmen. Wij zijn toch benieuwd wat die groote kemel, slachthuis genaamd, ons zal kosten met al dat veranderen en afbreken zonder einde, ’t Zal kolossaal zijn. En daar het geld toch van ergens moet komen, zullen de Nieuportenaars in hun nen zak mogen schieten leeningjes, opslag van contributiën, enz. staan ons ts wachten. En de beenhouwers zullen ook niet vergeten worden, en ’t is te voorzien dat hunne slachttaksen ook niet zullen verminderd worden, ter contrarie. Allo, beenhouwers, legt ze maar klaar, eene konsolatie hebt ge toch, dat is, dat ge, als ’t zoo voortgaat, binnen een jaar of twee een schoon kunstvol(?) nieuw slachthuis aan uwe beschik king zult hebben en trekt daarmede de brug op! ="SUNIJ6HT'’Zeep maakt de wasch kinderspel voor het meisje van Wjaar.engeeft aan het lijnwaaadie fnsche aan= gename reuk van 1 buiten. houd gelijk aan eene groote O; al feestelijkheden die aan neringdoener of burger geen cent zullen bijbrengen. Doch neen, ik vergis me zeker mannetje, dat aan het hoofd van alles staat uit loutere belang loosheid, beeft gezorgd voor zich zelf en voor zijne vriendjes. T Is toch een reirakuleus toéval, zegde me iemand die in eene herberg de groote feestelijkheden stond te lezen, dat alle uitdelin gen, aankomsten van koersen, rookerijen, enz. pi rats hebben daar waar liet ventje profijt uit gemeentescholen, 3700 slechts naar de aangenomene en 18000 naar de private. Daar waar 78000 kinders de aangeno mene en private scholen bevolken worden meer misdrijven gepleegd dan daar waar 80000 kinders de gemeentescholen bijwo nen. Wat valt daaruit te besluiten? Dat den zedeltjken invloed van ’t kleri kaal onderwijs totaal nul is. Sedert 1884 werd overal waar zij kon den het klerikaal ouderwijs ingevoerd en ’t officieel vernietigd en ’t is juist daar dat de misdaden meest gepleegd worden. Dat men er over oordeele. Niets is im mers welsprekender dan cijfers. volle snelheid reed, had zulks voor gevolg dat hetzelfde met eene buitengewone hevigheid tegen eanen boom, die langs den weg gropit, geslin gerd werd. Door den weerbots kwam de auto in het midden der baan terecht, terwijl de inzitten den op de tramlijn en op den steenweg stuikten. Be I eer Gillis, alhoewel aan het hoofd en over het gansche lichaam gewond, stond het eerste op. Een zijner zusters was op den slag gedood geworden, tengevolge eener schedelbreuk, de andere ademde nog, doch stierf enkele minuten nadien; de moeder was schrikkelijk gekwetst M. en Mevr. Grommen nadden slechts weinig letsel bekomen en keerden spoedig terug tot het bewustzijn. ’t Was niet gemakkelijk hulp te bieden. Het ongeluk was voorgevallen in volle veld en men moest wachten tot wielrijders of automobilisten voorbijreden om geneesheeren te doen roepen. Meer dan een uur na het ongeval kwam dokter Nyssens, van Maaseik ter plaatse. Hij kon slechts den dood der twee gezusters vaststellen, alsmede den zeer bedenkelijken toestand der moeder, welke aan het hoofd en aan de botst gewond was. De gekwetste en de lijken harer dochters werden naar het hospitaal overgebracht; daar ontving de moeder de beste zorgen. De heer dokter Monseur, van Luik, kwam te middernacht per auto aangereden en bleef den ganschen nacht aan de sponde van Mevr. Gillis, in gezelschap van M. Hector Gillis. -A-ftroggelarij. Het Brusselsch per soneel van bruggen en wegen is in opschudding gebracht door het ontdekken eener aftrogge'arij, waarvan een gepensionneerde ambtgenoot, 71 jaar oud, onlangs overleden, zich zou plichtig gemaakt hebben. De gewezen beambte, M. B... had om zijne inkomsten te vermeederen, eene list uitgevonden waardoor hij er in gelukt was twee geldlee- ners wantrouwige en zeer uitgeslapen perso nen, voor 80,000 fr. in de doeken te leggen. De gepensionneerde beambte bad deze geld leners wijs gemaakt, dat het gouvernement eene verpie-nig had aangegaan om het loon van het personeel via bruggen en wegen te verhoogen. Doch daar v voor het oogenblik geen geld genoeg in kas v^s, had de regeering. zoo hadden de slimmerikken het zrch laten wijsmaken, het personeel aangezet, wissels te onderteekenen, ten einde onmiddellijk in het bezit van de ver- hooging te komen. De beambte zelf, oo maakte hij het de geld wolven wijs, was gelast deze zaak tot een goed einde te brengen, en bij voegde er zeer naief bij Er bestaat geen gevaar, vermits de Staat voor alles verantwoordelijk is. De geldleeners stemden toe en de beambte- aftroggelaar bracht hem 300 geteekende wissels. De handteekens waren natuurlijk valsch. Het bedrag der wissels beliep 100,000 fr., waarvan er voor meer dan 80,000 fr. betaald werden. Over eenige dagen stierf de beambte en de geldleeners schreven naar al de onderteekenaars der wissels. Men oordeele over de algemeene verslagen heid dezer bedienden. Groot was ook de teleur stelling van de gefopte geldleeners, toen zij ver namen welken truk de kerel hem op de mouw had gespeed. In de woning van den aftroggelaar heeft maar 10,000 fr. teruggevonden. Erg ongeluk. Rond 6 1/2 ure ’s avonds had op de buurtspoorweg van Ans Oreye een erg ongeluk plaats. Op een wisselspoor, op ongeveer.2C0 meters van de hofstede van Waroux, stonden geladen waggons, welke aan een koop- warentrein moesten gehaakt worden. De reizigerstrein, te Ans vertrekkend te 6 ure 10, bestond uit zes waggons. De lokomotief en het eerste rijtuig reden op die plaats voorbij 'zonder hindernis, doch het derde, ten g volge eenet onbekende oorzaak, reed op het wissel spoor en eene verschrikkelijke botsing had plaats met de geladen waggons. Eene dame van Othée, Mevr. Léon Gillain Duply, eehtgenoote van den wachtmeester der brigade van Othée, werd zwaar gewond; zij werd tusschen de banken gepletterd. Het linkerbeen van Dr Victor Bouflette, van Villers l’Evêque, werd vermorzeld. Achttien r izigers werden ge wond of gekneusd; de toestand van drie hunner is zeer gevaarlijk. Mevr. Gillain werd met gebroken ruggegraat per automobiel naar Othée vervoerd. Zij stierf een half uur na bare aankomst in hare woning. Het been van Dr Bouflette moet afgezet worden. De stoffelijke schade is zeer groot. De gendar merie van Ans heefteen onderzoek ingesteld en het parket van Luik verwittigd, is ter plaats geweest. Moord. Twee werklieden de genaam- den Samson en Van Cackenbergh, afkomstig de eene van Oostende en de andere van Oordegem bij Aalst, werkende aan de spoorwegwerken Oostende-Brussel, droegen elkander een hevigen haat toe. Tijdens een nieuwe twisthaalde Samson, die razend van woede was, eenen revolver uit den zak, en loste op korten afstand, twee kogels op zijnen tegenstrever, die als een massa ten gronde zeeg, De gendarmerie verwittigd, hield den dader aan. Hij had niet het minste berouw over zijne daad. Misdaad. Verleden week werd D' AT on vrufurf Een leerjongen voor AVAvylA VI dug L het drukkenof het boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. De man wer! te weinig; hij deed niets dan drinken en hierover ontstond gedurig ruzie. De vrouw was naarstig en voorzag in het on derhoud van het huishouden. Over eenigen tijd was de policte moeten tusschen komen, daar Van Wynendaele zijne vrouw weer mishandelde. De vrouw was dan bij hare mosder gevlucht, doch de echtgenoot had schoone woorden ge sproken en zij was teruggekeerd. Dinsdag namiddag hadden zij bij de moeder der vrouw gemiddagmaald en hadden er ook woorden. De moeder kwam tusschen en eenigen tijd nadien vertrokken de echtgenooten. Het moest rond 4 ure zijn toen de moeder ich naar den Bleeken Duiver begaf, om te zien of alles nu effen was. Zij klopte aan de mansardekamer doch niemand opende. Zij riep om hulp en samen met andere huur ders drong men in de kamer, Daar lag Helena in het bed, geen teeken van leven meer gevende. De vrouw was verwurgd en dan eene prop in den mond gestoken. Bovendien moet de oordenaar haar verschil lende slagen op het hoofd gegeven hebben, waarvan men de sporen ziet. Niemand had iets gehoord en van Wynendaele was niet te vinden. Het parket kwam ter plaats. - Bloedig gevecht. Te Champigneul- les bij Nancy (Frankrijk) ontstond onder Zigeu ners, die het beroep van mandenmakers uitoefe nen, een bloedig gevecht. Een stam dier zwervers reisde in verscheidene foorewagens en allen hadden in eene herherg den morgen al drinkend doorgebracht, zoodat de gemoederen in den namiddag zeer opgewon den waren en een twist ontstond. Van beieedigingen ging men tot daden over. De mannen liepen buiten en vingen op eenen verlaten grond, waar hunne rijtuigen stonden, een gevecht aan. Het bloed stroomde; een der zwervers, Karei Grun, viel dood neder; zijne vrovw, Jozefina Bruckhardt. doodelijk getroffen door eene sikkel, had de strot doorgesneden en stierf kort daarna. Daarna werden de revolvers en de messen voor den dag gehaald en na weinige stonden lag een ander Antoine Grun, dood ten gronde. Onder de vechters welke ongeveer 33 in aantal waren, telt men een twaalftal gewonden, waar van er drie in doodsgevaar verkeeren. De zwervers braken alsdan met hunne wagens op, doch werden een uur later in den omtrek van de statie van Nancy door de gendarmen van Frouart ingebaald. Twee Zigeuners, de genaam- den Brockirini en zijne minares, Katherina Romy die de oorzaak zijn van het bloedig, gevecht werden aangehouden Misgreep. Eene noodlottige misgreep heeft het leven gekost aan eenen braven land bouwer, M. Monteil,wonende te Sées (Frankrijk). M Monteil was, tengevolge van zijne bezig heden, wat later als gewoonlijk naar huis geko men. Het was middernacht toen hij aan zijne hoeve kwam en op het gerucht zijner stappen begon de hond geweldig te blaffen. Zijne eehtgenoote die met den knecht alleen te huis was, schrok door het geblaf van den hond zoo hevig, dat zij dacht dat dieven poogden in te breken. Zij bevool den knecht zich te wapenen met het geweer van zijnen meester. Wanneer M. Honteil het hek van het hof openduwde, kreeg hij een geweerschot in het been, dal een hevig bloedverlies veroorzaakte. Toen men naderbij liet slachtoffer kwam, zag men met ontsteltenis dat het de eigenaar zelf was. De vrouw werd schier zinneloos van wan hoop; men o tbood in allerhaast een geneesheer, doch toen deze aankwam, was M. Monteil reeds overleden. Erge zaak.Ten gevolge eener klacht bij de gendarmerie van Dottenijs nedergelegd, is een onderzoek geopend nopens eene erge zaak, waarbij zekere Van Overschelde, maandag nacht het slachtoffer werd. Twee gebroeders, Norbert en Jan-Baplist Lie- tard, leefden in ijandschap en tergden gedurig elkander. Norbert Lielard besloot zich te wreken en be gaf zich te dien einde maandag nacht langs den oever van de vaart, om zijn broeder Jan, die langs daar moest komen, af te wachten. In de verte zag Lietard eenen persoon in zijne richting komen, opende zijn mes en sprong naar zijn slachtoffer dat hij eenen messteek in den rug toebracht. Toen de ongelukkige ten gronde lag, bracht de woestaard aan Van Overschelde nog scheppen in het aangezicht toe, welke erge wonden veroor zaakten. Groote keus en beste hoedanigheid van Rookersartikelen Engelschen en Wervikschen Tabac Cigaren en Cigaretten der beste marken. Groot assor timent van Pijpen en Portecigaren in écume of 8 racine met steert in amber Beste snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. Huis van Vertrouwen. en plotseling gedaan en daar het gevaarte in Blume vermoord gevonden in een boschje, nabij Zij hadden een kind van 3 jaar en waren nog de stad Posen (Luitschland). Zijne vrouw hij maar sedert enkele maenden gehuwd. was sinds vijf jaar getrouwd vertelde dat zij -- beiden eene wandeling hadden gedaan en op eene ban wat waren gaan rusten. Verdacht gerucht van dor gebladerte gehoord hebbend, had zij baar man -erwitiigd Deze haalde een revolver uit den zak, maar plots ging het wapon at en Blume, onder de kin geraakt, viel dood neer Het verhaal werd geloofd en Dr Blume begraven. Maar dagen nadien werd in de stad verteld, dat mevi. Blsme haar met een opper ambtenaar en een geneesheer had bedrogen en aanhoudende twisten in ’t gezin heerschten. Eene lijkschouwing en het on erzoek brachten aan ’t licht, dat eene misdaad was gepleegd ge worden. Mevr. Blume werd aangehouden en be kende haar man te hebben gedood. Ongeval- Er heerschle maandag bui tengewone drukte op het vliegveld van Bras- schaet. Verschillende welgelukte vluchten wer den gedaan door de luitenanten Moulin, Brown en Dhanis. Na een kort oponthoud op het Vlaamsch Hoofd, keerden insgelijks de luitenan ten Sarteel en Stellingwerf van hunne omreis op het strand te ug. Om 6 1/2 ure ’s avonds, steeg luitenant Demanet, met luitenant Van Loo, van het \oetvolk, als passagier, in de hoogte. Men had reeds verscheidene n alen het vliegplein rondgevlogen, wonnser luitenant Demanet toe bereidselen maakte om te dalen. Bij de landing die in slechte voorwaarden gebeurde, had een erg ongeval plaats. Het vliegtuig kwam met zulk geweld tegen den grond dat het omkantelde en luitenant Van Loo werd er onder gepletterd. Men heeft hem met gebroken beenen en ontwrichte voelen opgenomen en naar het gasthuis van den polygoon gebracht. Twee ontboden geneeshee ren hebben den gekwetste verzogd. De toestand van luitenant Van Loo was zoo erg dat men hem niet naar het gasthuis van Antwerpen kon over brengen. De luitenant Demanet was eenige meters ver der uit het vliegtuig geslingerd, doch niet ge kwetst. Bandieterij. Twaalf bandieten, ge wapend met revolvers en karabienen, drongen in vollen dag bet dorp Amagleb(Rusland)binnen. Het was juist marktdag; de menigte door schrik bevangen, nam de vlucht. Al de kooplieden wer den uitgeplunderd; het bedrag van het geslolene beloopt tot 40 000 frank. De bandieten, die daarna ijlings verdwenen, werden door de pollcie en eenige dappere man nen achterna gezet. Tijdens deze jacht werd een der agenten gedood en een andere erg gekwetst. Eene afdeeling soldaten werd dan ter plaats gezonden, die de booswichten inhaalden. Een verwoed gevecht greep alsdan plaats. De ban dieten vuurden hunne wapens af, doch troffen niemand. De soldaten openden ook het geweervuur, waarbij drie bandieten werden gedood. De andere zijn erin gelukt te ontvluchten. Diefstal. Maandag namiddag was den landbouwer Leo Haerens, wonende wijk Hijfte, te Lookristi, op zijn land bezig met aardappelen uit te steken. Toen hij naar zijne woning terugkeerde, stelde hij vast dat tijdens zijne afwezigheid een dief ingebroken was. Langs achter op het hof had de schelm eene ruit uitgesneden, het venster opengedaan en in de woning gekommen. Vervolgens heeft hij al de kassen opengebro ken en de laden doorsnuffeld. Alles lag dooreen geworpen. Twee bankbriefjes van 20 franken en de spaar pot van de kinderen, bevattende een dertigtal franken, waren gestolen De kerel is op den steenweg gezien geweest, doch men wist dan nog niet dat hij zich aan dief stal had plichtig gemaakt. De heer policiekommissaris heeft dadelijk een onderzoek ingesteld en is op het spoor van den dader. Srand. In den nacht van dinsdag op woensdag, rond 12 1/2 ure, brak een hevige brand uit in een benedenhuis, Abrikozélaarstraat, te Brussel. Het vuur sioeg over naar de boven verdiepingen, die met een dikken rook werden vervuld. Toen de pompiers toesnelden, woedde ’t vuur reeds geweldig en twee ouderlingen, een man en eene vrouw, die op de tweede verdieping verbleven, verschenen aan een raam en slaakten noodkreten. Een lange lader werd tegen den muur aange steld. Korporaal Nicolas en pompier De Wilde konden tot de twee reeds half verstikte oudjes geraken en ze naar beneden helpen. Tijdens de bluschwerken, die door adjudant Magdeleyns werden geleid, zag men dezen plots ncerzinken. Men ijlde hem ter hulp en brachl hem naar het gasthuis, doch toen men daar aankwam, was hij reeds aan hartziekte overleden. Middelerwijl was het vuur gebluscht geworden. Het benedenhuis is heelemaal uitge brand. De schade is groot. Verwurgd.— In den «Bleeken Duiver», in de Klementinastraat, te Elsene wonen, op eene mansarde, sedert den 7n dezer maand, de echt genooten Leonard Van Wynendaele. De man is 33 jaar oud; de vrouw Helena Van Rieseghem telt er evenveel. De Standard verkondigde, verledene week, den oproep eener jonge Weenen- sche vrouw die vijftig pond sterling biedt aan degene die haar seffens zal huwen, maar vooraf de stellige verbintenis zal aangaan haar te verlaten onmiddellijk na de plechtigheid, alzoo aan alle rechten op haar verzakende. Welk drama verbergt dit aanbod? My sterie. Wat er ook van zij, de brieven komen in overvloed. Een verliefde voegt bij zijn schrift een portret dat hem in eene gunstige houding voorstelt, den borst uitstekend, ’t voorko- lie‘b»Hige benaming men grootsch en fier, maar welk statigheid 4 zage toch kuan< getemperd is door eene snaaksche en bijna guitige uitdrukking van den blik. Hij schijnt te zeggen Hewel! hoe vindt ge mij als pei soon? En overigens hij schrijft Wanneer gij mij zult gezien hebben, mevrouw, ’k geloof niet dat gij er u ooit zoudt- kunnen toe besluiten mij te verlie zen. ’t Moet voorzeker een oude italiaansche tenor zijn... Maar ’t meerendeel der antwoorden komen voort van hongerige sukkelaars, althans zonder groot gewetensbezwaar, voor wie de vijftig pond sterling die uitslui tende zaak zijn... Waarom ons verontwaardigen? Zulke koopen worden alle dage verhan deld. Maar,.... vele mannen die ze sluiten hebben geen uitweg om te vluchten, nadat de handteekens verruild zijn.... Ze moeten blijven. En dat is ’t lastigste. S^fiöaSESKOT'SSOBBM NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ,

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2