Zuster Ursula Pieter Oumoat-Oansetwr Aannemer van openbare werken. Voordracht met Zichten opgeluisterd door muziek en zant;. CREDIT GENERAL LIÉGEOIS BELANGRIJK BERICHT Willems-Fonds - Afdeeling Nieuporl Groote Kleerverwerij Huis Edgard Houck-Dedeystere Twee maten, (wee gewichten. Men vraagt A Haeckel en het Nieuwsblad Groote waarheid Andermans geestigheid Te koop uit ter hand Binnen- en Buitenland. Nieuws uit Nieuport Land- en Tuinbouw Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ’s morg. 1,23 2,03 2,42 3,21 4 03 4,58 6,08 Recht «oor de vuist 8 8 Ingang vrij en kestelaas. MENGELWERK i Hare groote sterfte ligt in bare zuiverheid Op het Aoglicaansch congres te Londen sprak de aartsbisschop van Canterbury eene groote waarheid welke nog meer op de katholieke dan op de Anglicaansche kerk toepasselijk is. Hij zegde namelijk dat de kerk ongelijk heeft gehad zich niet op de hoogte te hoi. Jen der bewegingen van den menschelij ken geest en de denkbeelden niet te aan vaarden van mannen die, alles wel be schouwd, misschien door God ingesproken werden. Op Zondag 23 October IWIt om 4 1/2 ure namiddag Fientje huiverde toen het beslissend oogenblik daar was Men had haar tot hiertoe overvloedig gesproken van de zalige zending, van het vreed zaam bestaan der kloosternonnen; naaar van de treffende tegentellinh tusschen dit bestaan en het bugerleven, van dien wijden sprong over de scheidingsgracht tusschen aarde en hemel, daar werd geen woord over gewisseld! Het wag nog- tans wel der moeite waard.... En toch, tweede Gesar in noviciaatkleedij, spraak zij met bevangen hart het aleajacta est (1) uit, en stapte dapper onder de baar. Toen zij met gevoeuwen handen wederkeerde, liep eene rilling door de menigte. Moeder Gee- tinc snikte hoorbaar, vader stond zenuwachtig op den vloer te stampen, de godvruchtigsten onder den hoop veegden stille tranen af, de gewezen speelkameraden van Fie tje beklaagden of be nijdden haar dit volgens de huwelijkskansen Klein beetje gelukkig zulke plagen niet te moeten vreezen! Waarop hij, met meer klem en eene immer 18 19 Ja, ’k heb iu dau tijd ook een jong neisje gaarne gezien. Ongelukkiglijk, zij is getrouwd. Met wie? Met mij.. WALTER. Discouteeren en inkasseeren. Inning van kwitanciën, effekten, koepons, titels, enz. l<®®pende rekeningen. C' edietopeningen, Leeningen op titels <-n andere waarborgen. Deposh-ttekeningen, gelden terugeischbaar mei of zonder bericht. ■iivdh't Aderen opalle landen. Ui 1 wissel!ng van vreemde geldew en papieren, beursorders. Inschrijving op alle leeningen. Bewaring van titels en waarden. Nazicht dr r trekkingen op aanvraag der klienten. De Crédit General Liégeois geeft obligatiën uit van 1000 fr. en meer, uitkeerbaar na vijf jaar intrestende aan 4 ’s jaars. s avonds 1,43 2,23 3,01 3.41 4,29 6,48 Een wel gelegen Woonhuis met schoonen hof te Nieuport en eene partij Zaailand te St Joris. Zich te bevragen bij den notaris PERLAU te Nieuport. Agentschap Oostende Square llarie José, 1. Maatschappelijke zetel LUIK Bijhuis BRUSSEL. Agentschappen BRUGGE, CHARLEROI, BER GEN, OOSTENDE en ROUSSELARE Kapitaal fr. 30 000.000 Reservefonds 10.096.7’00.08 14 15 Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleidingbii- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken Men kan ook ten at Ie tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat, zijn gemaakt voor verders alle moeiliikheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Examen ’t Is met uiterst genoegen dat we vernomen hebben da'. Mejufïer Lea Gabooier, oud leerlinge der middelbare school alhier, haar 1' exaam van aspirants regentes aan het Athe neum (normale afdeeling) te Gent komt af te leggen. Ze weed daarenboven de 1* harer sektie geklasseerd. Onze hartelijksle gelukwenschen aan de jonge Juffer Lea en aan hare sympathieke ouders heer en vrouw K. Cabooter. Waar gaat de wereld naartoe? Wat zullen wij nog weten gebeuren? Nu wijdt het Nieuwsblad meer dan drie kolommen aan het uiteenzetten der leer van Haeckel, en dit nog wel, zoo de schrijver zegtom onzen aapmensch nog meer in de was te brengen. Niets kon ons aangena mer zijn want dat zal misschien sommige lezers van het blad in de verzoeking brengen de wer ken van den duitschen geleerde eens in te zien. Zij zullen dan beseffen dat deze, wel verre van het verledens en het onbekende niet te beoordee- len volgens de feilen waarvan men ooggetuige is, niets anders doet en zijne bewijzen ten voor deele der afstammingsleer trekt uit de waarne mingen welke men doen kan 1) Nopens de vormen der levende wezens (morphologie); 2) op het gebied der vergelijkende ontleedkunde; 3) aangaande de vormen door dewelke de kiemen van planten en dieren treden in den hoop hun ner ontwikkeling (embryologie); brogenetische wet van Haeckel; 4) nopens de overblijfselen van uitgestorvene soorten in de aardkorst (paleonto logie); 5) over de geographische verspreiding der bewerktuigde wezens, nopens h t ontstaan van het leven heeft bij zich ook gehouden op het wetenschappelijk terrein en, wat het Nieuws blad er ook van zegge, heeft hij de schepping welke zich bij hen aanboden zelfs Brouwers, de lichtvaardige Brouwers voelde zich tot in de ziele pijnlijk getroffen. Wanner nu de zuster overste hare nieuwe onderdane omhelsd had, sprak de brave pastoor eenige gemoedelijke woorden over de zware plichten van de dochtess des Heeren, over de verantwoordelijkheid van degenen die eeuwige beloften afleggen. Wij begrijpen, eindigde hij, dat zulke om standigheden bij de menschelijke natuur aan vader en moeder hard kosten; doch men vergete niet dat de kinderen door God geleend zijn, toe vertrouwd aan de ouders, en dat God ze weder vraag! als het hem belieft. En de goede man geloofde dat alles op de letter. Ook moeder Goetinc knikte toestemmend de vrouw was gansen overgegeven aan den wil des Heeren; vader van zijnen kant nam het min inschikkelijk op, want hij draaide en keerde op zijnen stoel als een bezetene. Wat mocht hij wel denken?... De mensch had heel zijn- leven gewerkt en geslaafd, eerst in zijne smisse, dan in zijnen ijzerwinkel, om zijne kinderen eene betamelijke toekomst te verschaffen. Toen hij met Amelietje Neirinckx trouwde, bezat hij geenen rooden duit, en thans, door zijn zwoegen en niettegenstaande de kosten van scholen en an derszinsvoor zijnen te bekomen wat recht en billijk is, voor de Motormannen, en dit zult ge bekomen van lan- gerhand met u aan te sluiten, aan de Motoclub van West Vlaanderen, die zich zal vereenigen net de Clubs van Genl, Brussel, Antwerpen, e>z., ten einde een Belgische Vereeniging te vorken voor A olocyclisten die hunne loopwed- strijde», en wandelingen door een wijs en onpar tijdig be<uur zullen laten regeeren. Ziedaar de echte opvatting der methode en doel eener Motoclub. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag Zaterdag 13 October sterfgeval. Te Brussel overleed dinsdag laatst de heer Emile Paul, oud controleur der douanen, die lange jaren in onze stad verbleef. De redaktie biedt aan de familie Paul en aan Mevrouw en Heer Franz De Jaegber-Paul hare innige deelneming aan in den rouw die hen treft. zijn; de gemoederen zullen er aan gewend zijn en de oplossing zal eenvoudig en na tuurlijk schijnen. Onze meesters bereiden zich tot dien dag. Zij die, tot in deze laatste tijden, ’t,| misprijzen voor de vrouw onderwezen hebben; zij, voor wie de vrouw onzuiver, geducht en verderfelijk is; nu beginnen zij de vrouw tot hen te roepen en ze aan te werven. Onlangs, in de zaai Patria, te Brussel, hadden zi’, in een vrouwelijk syndicaatseongres, e nige dozijnen kleine burgeressen en werkvrouwen vergaderd, en een priester is de toehoorders komen smeeken zich te verzamelen in syndicaten, in mutualiteiten, in patronagen, voor de verdediging harer belangen. Ha! zij weten wel hoe zij het moeten aan boord leggen! Zij hebben aan de socialisten hunne manier van handelen ontleend; zij ontleenen hun zelfs hunne woordenlijst het congres taekent protest aan tegen de uitbuiting der naaisters het congres drukt een wensch uit ten voordeele van een minimum van aibeidsloon voorge schreven door de wet op den huisarbeid. En zij dragen zorg er bij te voegen dat de vrouwen hare zaken zelf moeten doen, de priester enkel een zedelijke raadge ver! zijnde. Uitgeslapen! Waar is de tijd dat de vrouw geene ziel had! Misschien heeft zij er nog geene, maar zij zal binnen kort kiezer zijn. Alsdan, ge verstaat, men houdt zich met haar bezig! Onze volksboekerij gevestigd in het lokaal is alle zondagen van 11 ure open. De boeken worden aan iedereen kosteloos ter lezing uitgeleend. De Coupe Gorge. Zondag hadden in die wijk kermisfeesten plaats. Daar het weder heel gunstig was, waren er vele wandelaars naar de Coupe Gor«e afgezakt. De katholieken, die gebaren genegenheid te hebben voor de inwoners aldaar, maar die ze toch lange jaren in slijk en vuiligheid hebben laten vergaan, hadden ten gevolge van ons schrijven toch niet durven nalaten er met hunne koperblazers naartoe te trekken. i vodden en beeneii gaan opkoopen.Op die meisjes valt niets te zeggen. Als gewoonte waren zij ook maandag morgen, i om 6 1/2 ure, met hunne hondekar weggereden, j op zoek naar vodden. Zij sloegen den weg in der Molenstraat Einde dezer straat, op het Spaansch Kwartier, zagen zij van verre eenen man slaan, die zich poogde achter eene tron't te verbet gen. Dat trof hare aandacht; slechts toen zij op enkele meters afstand van hem waren, bemerkten de drie meisjes, dat het Frans Vermeulen was, bun gezworen vijand Henriette riep verschrikt, uit wij gaan op ons leven. Op hetzelfde oogenblik kwam Ver meulen van achter den tronk, met een groot. zwaar blokmakersmes, en liep recht op de drie I gezusters toe, tei w il hij hen toeriep nu ga ik er een kort spel mede maken. Netje en Marie zaten vooraan op de honden kar Clothiide zat van achter. Voot aleer zij den tijd hadden er af te springen en te vluchten, viel Vermeulen als een bezetene de drie meisjes aan. Recollettenstraat, 43 (bij de Markt) NIEUPORT Droogwasscherij en verwerij tan alle stoffen in alle kleuren van vrouwen- mans en kinder- kleederen zonder ze los te maken Het huis oeveelt zich bijzonder aan vooi het in ’t nieuw droogwasschen van gordijnen, tafel kleedereo en kamerbehangsels, chals, zijdepane, handschoenen, alsook voor het verwen en was- schen van wollen en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte rouwstoffen worden geleverd in 24 uren. Er is een bijhuis bij wed HOUCK DEZUTTERE te Isenberghe. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen Hij sloeg rechts en links met zijn vreeselijk wapen. Weldra was gansch de plaats vol bloed. Op min dan twee minuten tijd lagen de drie gezusters, door afgrijselijke wonden getroffen, baden In hun bloed ten gronde. Toen de voorbijgangers kwamen toegesneld, deed zich een afgrijselijk schouwspel voor. Henriette was den hals bijna letterlijk afgesne den. Het bloed sproot geweldig uit de wonde, en terwijl de toeschouwers het meisje opnamen blies zij den laatsten adem uit. Hare zuster Marie, die het bewustzijn niet verloren had, had twee verschrikkelijke wonden, eene aan den hals, de andere aan den arm; baar toestand is zoo bedenkelijk dat men elk oogen blik een noodlottigèn afloop verwacht. De derde zuster Clothiide, is min erg gekwetst, zij beeft eene wonde aan de hand, welke geen gevaar oplevert. Toen men toesnelde, nam de mooidenaar de vlucht in de richting van de Notenwijk. Zijne kloefen droeg hij in de hand. Rond 8 ure konden de gendarmen van Sint Gillis achter hem op zoek gaan Hij heeft dus al den tijd gehad om de grenzen over te steken. Al de omliggende brigaden, alsook de Holland sche policie gingen dadelijk op zoek achter den moordenaar. Het parket van Dendermonde kwam vergezeld door de wetsdokters, maa. dag te Da Klinge een onderzoek doen. Het lijk van Henriette, die sedert 9 April 21 jaar is geworden, werd naar het doodenhuis overgebracht. De beide andere gekwetsten werden naar het hospitaal overgebracht. Marie, die sedert 14 Augustus 18 jaar is geworden heeft de H. Olie ontvangen; zij was te slecht om berecht te wor den; elk oogenblik wordt haar overlijden te gemoet gezien. Zij kon door het parket niet onderhoord worden. Clothiide, die sedert 8 Januari 17 jaar is ge worden, is buiten gevaar, en kon volledige inlichtingen aan het parket geven, over het vreeselijk drama Verflieren, vader van 9 kinderen, waaronder 7 dochters, was onlangs met Vermeulen voor de rechtbank van Dendeimonde moeten verschijnen wegens de moeilijkheden en het geweerschot in zijn huis. Onderwege naar huis gaande verzoenden zich de twee vijanden en Vermeulen was ’s avonds met Verflieren in dezes huis binnengegaan. Vermeulen zou daar, zoo vertelt men, veel slagen hebben gekregen. Sedert vrijdag klaagde hij erg van hoofdpijn en zondag reeds zou hij gedreigd hebben de Verflieren’s te vermoorden. Petrus Frans Vermeulen, werd den 14 Sep temberl889 te De Klinge geboren; hij was blok maker bij zijnen oom, Jozef Vermeulen. Hij is zich maandag, om 3 ure, bij de gendar men van Moerbeke gaan gevangen geven. Valsche banknoten. Te Parijs is een Duitschman aangehouden die van Dresden kwam en in bezit gevonden werd van een groot aantal valsche bankbriefjes van 50 fr. De kerel werd bij het uitstappen van den trein door M. Gulchard, veiligheidsoverste naar de veiligheidsdienst gebracht; hij was drager van 250 goed nagemaakte biljetten van 50 fr. Hij verklaarde dat hij te Dresden een groot getal medeplichtigen had, waar zij eene fabriek van vaisehe banknoten hadden opgericht. Veiligheidsagenten zijn naar Dresden gezonden om met de hulp der Duitsche policie do plichti- gen op te zoeken en aan te houden. De kerel, te Parijs aangehouden, zal te Parijs voor het assisenhof verzondea worden. Moordpoging. Sinds lang leven de echtgenooten Sebietecatte-Dé Graef in oneenig heid De man, die boventallige brievenbesteller is,, gedraagt zich, naar ’t schijnt, niet al te goed en zijne vrouw, Marie De Graef, had dan ook dezer dagen het echtelijk dak vorlaten, om op eene kamer in de Ruysbroeckstraat te Brussel te gaan wonen Marie De Graef, echter, achtervolgde sinds eenige dagen haren man. Maandag namiddag wachtte zij hem af op de Zuidlaan en wanneer hij voorbijkwam wierp ze zich op hem, gewa pend met een dolkmes Driemaal werd Schietteeatte getroffen in den Rhetorika.Wë vernemen met genoe gen dat die knappe maatschappij reeds hare winterfeesten aan ’t beleggen is. De eerste ver- tooolng wordt aangekondigd voor 10 November. Alle tooneelliefhebbers zullen zich daarin ver heugen en met ongeduld de vertooningen die, we twijfelen er niet aan, zooals altijd puik en kunstig zullen zijn, afwachten. zoon en zijne beide dochters, woonde hij in zijne eigen steentjes en had, behalve een zestal huizen, nog een rond sommetje bij den bankier. Was het wel aannemelijk dat God, na hem zijnen zoon in den bloei der jeugd ontrukt te hebben, nog zijne dochter afeischte? Kamiel Goetinc w'as braaf en kristelijk opge bracht, en had ook zijne dochters in dergelijke gevoelens grootg kweekt Ware het anders ge weest, hij hadde zeker het vertrek zijner Jozefiene als een grove ondankbaarheid uilgekreten wie zou hem hierin ongelijk gegeven hebben? Thans was het eenvoudig weg een roep, anders niet. Nu, ’t is gelijk den preêk van d n ouden pastoor werd door vader Goetinc althans wreve lig opgenomen, en men beweerde zelfs dat de koopman reeds den dag te voren zou gedekla- meerd hebben, in bijwezen van menig vriend, terwijl hij kortsig de vuisten balde Indien ik het maar on herbeginnen! Om de waarheid te zeggen, de vent had den maandag voor den noen wat druppels gedronken op Fientje’s aanstaande professie, hetgeen Amelie in uiterst kwaden luim had gezet; zij hield niet op te klagen Moord. Op den weg, gezegd Tiennes des Bruyères, te Wépion, bij Namen, keerde Mevr. Fabry, die aldaar eene villa bewoont, met hare 24-jarige dnchter uit Naten terug. Zij droeg verscheidene pakken. Aan den hoek van een boschje weerklonken drie schoten en Mevr. Fabry viel, aan de keel door kogels getroffen. Het radelooze meisje liep om hulp naar de villa, 100 meters verder gele gen. Dra kwam de hr Fabry met zijne twee andere dochters toe, juist toen de ongelukkige vrouw stierf. De pakken welke beide vrouwen droegen, waren geopend geworden, en hun inhoud op den weg verspreid. Het handtaschje van evr. Fabry was verdwenen, waaruit blijkt dat diefstal de drijfveer tot de misdaad is geweest. Uit de schouwing vao het lijd van Mevrouw Fabry blijkt, dal de ongelukkige op 1 m. 50 af stand is neergeschoten geworden. De hr Fabry heeft zijne woonplaats te Brussel, maar sind vijf jaar bracht het gezin den zomer te Wépion door De man is vertegenwoordiger eener chokolade- fabriek van Antwerpen M«vr. Fabry, geboren Van Veltoven, was van Brussel en 36 jaar oud. Verscheidene getuigen zijn onderhoord en schoenafdrukken werden in een veld, nabij de plaats der misdaad, genomen evenals op de p’aats waar de dader stond, toen hij zijn struik- ■ooversdaad pleegde. Het handtaschje van Mevr. Fabry, dat ver dwenen was, werd door eene vrouw van Wé pion in een beetenveld gevonden Een zilveren beurs, eenig geld bevattend, was verdwenen. Was de drijfveer tot de misdaad het stelen der beurs? Dit neemt men niet aan en men veronder stelt, dat die diefstal enkel dient om de opzoe kingen van het gerecht te misleiden. Een 14-tal .dagen geleden, een avond dat de hr Fabry afwezig was uit de Villa des Bruyères zag de meid, toen zij de vensterluiken kwam sluiten, een ladder staan tegen het balkon. Deze ladder hoorde toe aan een landbouwer der streek. Waarom had men ze daar geplaatst? Dat zal door het gerecht eveneens moeten uitgemaakt wor den. Schrikkelijke misdaad. Maandag morgen is de gemeente De Klinge, aan de Hol- landsche grens, in opschudding gebracht door eene verschrikkelijke misdaad. Sinds langen tijd heerschen er moeilijkheden tusschen Frans Vermeulen, bijgenaa d Den Koever en het huisgezin van Jozef Verflieren, gekend onder den naam van Jozef Musch, Die moeilijkheden vonden hunnen oorsprong in het feit dat Vermeulen kost wat kost, met Henriette Musch liefdebetrekkingen wilde aan- knoopen, en afgewezen werd, daar hij een gekende vee ter is. Hij besloot zich te wreken. Een paar maanden geleden drong hij in de woning der familie Verflieren. Na den vader erg verweten te hebben, greep deze een geweer en loste een schot op Vermeulen. Sinds dien was de alle toegang tot het huis Verflieren van wege de wet aan Ver meulen verboden. Meermalen zegde hij in de laatste dagen Ik zal Netje vermoorden De gezusters Verflieren, Henriette, Marie en Clothiide, zijn voddengaarsters van stiel, die eiken dag met hunne hondekar in de omstreken De haver mislukt De aanhoudende regens, die gedurende de maanden Augustus-September hebben ge heerscht, juist op het oogenblik dat vele giaan gewassen moesten ingeschuurd worden, zijn oorzaak geweest, dat de haver gedeeltelijk, ja, in sommige streken totaal bedorven is Veel land bouwers zijn getroffen, de jammerkreten zijn algemeen en dringen door tot bij de hoogere overheid, tot dusverre dat minister Levie, van naderbij de sehade tracht te kennen om, in de maat van het mogelijke, de grondlasten der ge troffen landlied n, voor dit jaar te verminderen. De haver, het uitmuntend paardenvoeder is dus dit jaar bedorven, en deze, die bewaar bleef, zal zeker aan zeer hooge prijzeo worden verkocht. Wie de prijslijst van dit graangewas gedurende de laatste weken heeft nagegaan, zal moeten bekennen, dat die prij nog altoos stij.t en dat het den landman in ’t algemeen niet mogelijk is, die dure haver te koopen. Gelukkig voor hem, dat er nog altoos een krachtvoeder, het zoogezegd suikervoeder merk Sucrema in den handel te vinden is. dat de haver gedeeltelijk bij de voeding onzer huisdieren kan vervangen. In landen, waar de haver totaal onbekend is, en waar evenwel sterke peerden te vinden zijn, daar trekt men zich ook met Su- orema uit dan slag, 2 a 3 kgr. van dit kracht voeder dagelijks per dier gevoederd, geett zeer goede uitslagen, en zal de half bedorven haver, die de spaarzame landman nog in de rantsoenen mengen wil, voorzeker onschadelijk maken. Een proef is dus op dit oogenblik hoogst aan te raden; na ondervinding zal de landbouwer best oordeelen. Men vergete niet dat het merk Su orema niet mag vergeleken worden aan andere gelijkaardige produkten van mindere waarde in den handel verspreid. A. DEMBLON, veearts. 4 Oct. Monteny Es'ella Maria dochter van Jozef en Philomena Aessert. Jooris Odette Adrienne Augusta Angela, dochter van Frans en Angela Danneel. Devacht Julius Camiel zoon van Cyriel en Maria Thery. Sedert 1 Januari 1912 115 geboorten. HUWELJIKEN 5 Oct. Maes Richard Omer, oud 27 j werkman bij den buurtspoorweg te De Panne en Debra Paulina Isabella, oud 25 j. dienst meid te Nieuport. Sedert 1 Januari 1912 25 huwelijken. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Poppe Karei Lodewijk, werkman te Steene en Leblanc Carolina Victorina, werkvrouw thans te Steene, te voren te Nieuport. Groote keus en beste hoedanigheid van Rookersartikelen Engelschen en Wervikscben Tabac Cigaren en Cigaretten der beste marken. Groot assor timent van Pijpen en Portecigaren in éeume ofracine met steert in amber Beste snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. Huis van Vertrouwen. Kleine Harmonie. Morgen, zondag namiddag, wandeling in stad en bezoek der leden. Vergadering ten lokale Duyn enhuys, om 3 ure namiddag stipt. Het artikel met dit opschrift in ons Weekblad over eenige weken verschenen werd door de gazet van Oostende overge nomen (nummer van 28 September 1912.) Een lezer der gazet heeft (in het num mer van 5 October 1912) er de volgende commentariën, die we letterlijk overne men, overgeschreven; dit bewijst dat wij ten volle de waarheid zegden, en geeft een goed denkbeeld van de wijze waarop het politiek haantje vooruit overal wordt beoordeeld. I'oor een Nieuportenaar. Mijnheer de Bestuurder, Ik lees in uw blad van verleden zondag, een artikel uit Nieuport die den criterium voor moto- cycletten van 25 Oogst laatstleden betreft. Uw briefwisselaar had zijne bemerking, nog beter kunnen staven met te doen uitschijnen dat er hier kwestie was, van eenen loopwedstrijd van regelmatigheid, en geene snelheidloopwedstrijd dus, een concours de Tourisme en leverde geen het minste gevaar op, terwijl het anders gelegen is, met de snelheidloopwedstrijd inge richt in Nieuport, onder het voorzittersschap van denzelfden persoon, die alleen, onder al de Burgemeesters en Schepenen der 24 gemeenten, waar wij kennis gaven van ons feest, weigerde wat hij zelfs niet kon weigeren. En zeggen dat zoo één man, die dergelijke sportfeesten vebiedt, voorzitter is, van een plaat selijke politieke motoclub. Dat is een fanatieke Schepen, die uit persoonlijke politieke oppositie tegenover eenen Nieuportenaar der motoclub van West-Vlaanderen groote feesten zou doen mislukken Ik geloof dat gij geen liefhebber zijt van tourisme in groep, maar voor zulke ventjes is alles toegelaten. De Voorzitter der Motoclub van West Vlaanderen stelde in eene vergadering voor de snelkoers op motocycletten van Nieuport aan te moedigen met eenen prijs, met éénparig- heid van stemmen wierd zijn voorstel verworpen, beweerende dat de voorzitter der Club van Nieu port geen sterke sportliefde in zijne ziel had, geen motocycliste is, en zelf niet weet wat Moto- cycle-loopwedstrijd is, niets dan politiek doel hebbend, zijn feest niet verdiend beschermd te worden. Zou het waar zijn dat die man de Moto cyclisten van Nieuport waar hij dwang kan ge bruiken verbiedt aan den Club van Wast Vlaan deren deel te nemen? Zou hij onnoozel genoeg wezen, dat reuzen werk van die machtige vereeniging te willen dwarsboomen omdat één persoon van Nieuport, die hem niet bevalt, deel maakt van deze groote maatschappij die reeds 132 leden telt, er> al Motocyclisten wel te verstaan. Het doel der motoelubs van ieder previncie behelst niets dan verbetering der wegen, bescherming en bevoor- deelingder motocyclisten van geheel het land, en niet van Nieuport alleen beste man! Een dracht maakt macht doch zonder politieke streving noch kleur. Tot besluit sticht Motoelubs, bevoordeeligt dit sport, schikt goed de wegen, in uw stad bij zonderlijk, vraagt meer vrijheid langs de baan voor motorijders, betracht de vermindering der taksen, dringt aan bij de hoogere overheden om dikkere tong hervatte Indian ik het maar kon herbeginnen... Amelietje smeekte eindelijk den Heerinwendig dat hij aan den beschonken Goetinc zou vergeven wat hij met nuchtere maag, ten minste in hare tegenwoordigheid, niet ou durven herhalen. En God verhoorde de vrouw, want alles ging naar wensch. De ijzerkdopman, die gelukkiglijk voor haar geenen ijzeren wil bezat, bleef na het afdrijven der spiritusdampen, zoo stom als een karpel. Het was nu ook de tijd niet om zich te verzetten tegen het uitvoeren van Fientje’s en moeders ontwerp! Vader Goetinc verstond het, en zweeg. De plechtigheid liep ten einde, en de ingetogen of beterde geschokte mènigte dreef traagjes bui ten de kerkdeuren. Ook zuster Ursula begaf zich dieppeinzend naar de vergaderzaal der nonnen, waar een sma kelijk noenmaal zou opgediend worden. Zij werd warm gelukgewenscht ijoor de nonnen, door de vrienden en kennissen welke haar voor het laatst kwamen groeten en omhelzen ’t meisje J voelde zich in den hemel. Een koppel uren daarna begon bet feestmaal, Die mans! die mans! Fientje is zoo geen waaiaan alleen de familie en de nieuwe geprofes te deelnamen, benevens den eerwaarden heer pastoor, geestelijken bestuurder van ’t gestient. (Wordt voortgezet/. boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. bals, aan het hoofd en den rug. De vrouw ging I op de vlucht, doch agent Warmonts achtervolg- i de Laar en haalde ze in op de Rouppeplaèts. j Naar bet politiekantoor der P iemstraat op gebracht werd de vrouw opgesloten. Schietteeatte is ter verpleging in het St Jans- gastbuis opgenomen. Bandietendaad, Jozef Pleigen, van Luximont (gemeente Malkrange) verliet zondag avond, 8 uur, zijne woning om te gaan werken in eene fabriek. Hij liet zijne vrouw en zQna vier kinderen alleen thuis Twee kerels, elk met een zakdoek'óór het gelaat geknoopt, drongen iu zijne woiiing. Zö dreigden de eebtgenoote Piel gen te dooden, evenals hare kinderen, indien zij hun al het geld niet gaf dat zij bezat. Zeer ver schrikt riep de vrouw om hulp. Terwijl de kin deren vluchten, mishandelden de bandieten Mevr. Pleigen, dis het bewustzijn verloor. De kwaaddoeners doorzochten de meubelen en maakten zich meester van 480 frank. ©p dit ©ogenblik, verscheen zoon Pleigen, een kloeke kerel van 25 jaar. Eene worsteling tus schen hem en de kwaaddoeners ving aan. De jongeling moest het onderspit delven en werd gekwetst. De bandieten namen de vlucht. Drama. De 19 jarige Elodie Desodt, van Bixsehote-bij Yper, keerde zondag avond in j gezelschap van hare 15 jarige zuster van de kermis van Merckem terug. De twee meisjes hadden bemerkt dat zij op korten afstand dooreenm kerel weiden gevolgd. Elodie Desodt. dacht dat het. een jongeling was van Merckem, waarmede zij eenigen tijd ver keerd had. In Februari laatst had zij van dezen jongeling nog eenen brief ontvangen, waarin deze zijne ontevredenheid uitdr ukte over hare manier van handelen ten zijnen opzichte en daardoor had zij met hem afgebroken. Rond 6 3/4 ure bevonden de twee meisjes zich op 200 meters afstand van hunne woning, gelegen op de grenzen van Bixsehote, bij het gehucht Pilcken, onder Boesinghe, toen eensklaps ver scheidene revolverschoten knalden. Elodie Desodt getroffen in den rug zeeg be wusteloos te"' gronde. Op de hulpkreten harer löjarige zuster kwamen personen toegesneld, die de revolvetscholen gehoord hadden en droegen het slachtoffer naar .bunne woning. Dokter Debanct, van Langemarkt, ontboden, kon slechts den dood vaststellen; een kogel had het hart doorboord. De moordenaar is door de velden gevlucht, doch werd door niemand gezien. Het parket van leperen, vergezeld van den wetsgeneesheer Poupart, is maandag ter plaats geweest. De jongeling van Merckem, verdacht het slachtoffer achtervolgd te hekben, werd door de magistraten onderhoord. Hij loochende het feit, doch ten slotte bekende hij rond hetzelfde uur dichtbij de plaats in twee herbergen te zijn geweest, waar hij zelden gaat. Zijne vrienden, die op de kermis te Merckem waren, had hij verlaten. Door vragen in het nauw gebracht, bekende hij ook drager te zijn geweest van eenen revol ver, die hij in een hoop aardappelen overdekt met stroo, verborgen had. De verdachte werd gevankelijk naar Yper overgebracht waar hij ’s middags in het kabinet na opnieuw door den onderzoeksrechter onder hoord te zijn, onder aanhoudingsmandaat werd gesteld en in het gevang werd opgesloten. Automobielongeluk.—M. Raymond Renaux, wisselagent, wonende Zavelbergstraat, te Brussel, vergezeld van vier vrienden deed per automobiel een uitstapje. Tusschen de'gemeenten Neuvilles en Mariem- burg, reden zij met overgroots snelheid; eens klaps brak de stuurstang en de auto kwam in een ravijn van 6 meters diep terecht. M. Renaux, 39 jaar oud, wérd op. den slag gedood. Zijne gezellen hadden slechts lichte schrammen in het aangezicht bekomen. De auto was gansch ontred derd. M. Renaux en zijne vrienden hadden zater dag namiddag Brussel verlaten en moesten zon dag avond terug zijn Het ongeluk gebeurde zondag namiddag, rond 2 ure. De vader van bet slachtoffer, een gepensionneerde officier, wonen de Audergemlaan te Brussel, werd melde groot ste omzichtigheid op de hoogte van het schrik kelijk ongeluk gebracht. Heworth., Zondag avond is alhier onze haven binnengevaren de steamer Heworth, van Newcastle, met 1450 ton kolen voor Handel en Scheepvaart, ’t Is de grootste lading die ooit de haven is binnengekomen. Het lossen dezer is een waar ekord geweest in 36 ureu was het schip ledig. De Heworth werd met veel behen digheid door-den loods H Van Severen in en uit gebracht. door God der eerste levende wezens met verwor pen als onmogelijk, maar de veronderstelling ervan beschouwd als iets dat buiten de weten schap is. Hij zegt, inderdaad, in zijne geschiedenis der schepping der bewerktuigde wezens volgens de natuurwetten (zie dertiende les): «Vragen wij ons nu af hoe wij dezen oorsprong der eerste bewerktuigde wezens moeten begrijpen. Heden nog (hij schrijft in 1884, men vergete het niet) zijn het meerendoel der natuurkundigen, eens tot dat punt gekomen, geneigd aan iedere natuur lijke uitlegging te verzaken en zich te verschui len in het mirakel eener onbegrijpelijke schep ping. Daardoor, zooals wij het reeds deden op merken, zetten zij den voet buiten het gebied der natuurlijke gese iedenis en verzaken er aan de aaneenschakeling der feiten dier wetenschap verder te vervolgen. Wat ons betreft, wel verre van alzoo den moed té verliezen, vooraleer te wanhopen ooit een klaar begrip over deze hoofd zaak te hebben, wilien wij ten minste trachten ze uit te leggen. En hij doet het en met zulk goed gevolg dat, alhoewel zijn stelsel in zekere bijzonderheden van ondergeschikt belang door den vooruitgang der wetenschap geleden heeft, het in hoofdzaak nog aangenomen wordt door alle geleerden welke niet willens of onwillens de wetenschap verdraaien ten voordeele hunner vooringenomene godsdienstige denkbeelden. Wij spreken wel te verstaan van zijn wetenschappe lijk stelsel en niet van den nieuwen godsdienst (monism) welken hij heeft willen stichten. Dit laatste is buiten de wetenschap, ais eiken gods dienst. Ook kan onze tegenstrever tegen de autoriteit van Haeckel slechts degene stellen van een priester die wel is waar zeer verdienstelijk is als sterrekundige, maar die, op het gebied der leer van het leven of biologie, geenszins op zijn eigen gebied is, wat de opgegevene aanhaling ten overvloede bewijst. Voor de wereldraadselen zijn er, zooals wijlen professor Errera schreef, drie houdingen mogelijk loochenen, dat is beweren dat er geene finaliteit bestaat en dat alles het uitwerksel van het toeval is, dat is de politiek van den struisvogel die meent dat de moeilijk heid verdwenen is, omdat hij weigert ze te zien aanbibden; dit is alles beschouwen als het uit werksel eener hoogere en alvermogende macht en alzoo vastberaden verzaken aan elke poging tot uitlegging of, in andere woorden afstand doen eindelijk, zoeken, geduldig zoeken of er geen middel bestaat om zich over al deze wonderbare zaken rekenschap te geven, ze in al hunne bij zonderheden bestudee. en om de faktoren en de oorzaken derzelve te onderscheiden. Tusschen deze drie houdingen is er eene enkele weike aan Jen man der wetenschap past; eene enkele die van verlichte en vrije geesten waardig is. Het is de derde en was het niet altijd de onze? Het zal voldoende zijn onze artikelen te overlezen om zich ervan te overtuigen Dit belet ons geenszins eik rechtzinnig geloof te eerbiedigen. Maar wie, als onze tegenstrever van het Nieuwsblad, gedurig zijne toevlucht neemt tot laster, smaad, leugen, bedrog en kwa de trouw om zijn geloof te verdedigen kan niet rechtzinnig gelooven Wie dat wel doet heef in zijn geloof betrouwen genoeg om zich iot zulke midfielen niet te verlagen. 2 (1) Het lot is geworpen. door 5,30 NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ, s? S P-SP -~‘~mr-T""iw~iTiTiTmai arm wiiaiiwiBMMwmuwiMgBjiiiiBiuiLLgjLuu-

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2