e GOBI ROMANS »i iiiikuti.h1— 1 .i _i rctaja voor Fr: 3.501 ft I Sunlight llWr tyntCZZL ge zeniet tellen RfiMAN V8BrAUEN| geeft per jaar I duster Ursula CREDIT GENERAL LIÉGEOIS BELANGRIJK BERICHT Pieter Damsit-Oaasercoer Aannemer van openbare werken. Groote Kleerverwerij Huts Edgard Houck-Dedeystere Recollettenstraat, 43 (bij de Markt) NIEUPORT Men vraagt Binnen- en Buitenland. Andermans geestigheid Nieuws uit Nieuport Een loffelijk initiatief Zeebrugge-De Panne Eene zware les. Knorrepot s praatje Te koop uit ter hand Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport er zes MENGELWERK 3 maar van een van van 17 Wordt voortgezel] II. HERINNERINGEN. Over pompiers. Het Stinkertje, na een langen slaap is wakker geworden; hel heeft eene maand tijd noodig gehad om een leelijken... mis val te doen, onder vorm van een ellenlange arti kel met name Over pompiers Natuurlijk maakt het ons uit voor al wat leelijk is, nletdeugers, lafaards, enz.; oude gewoonten zijn immers moeilijk om laten, o s scheelt dat weinig. Wat het overige van den artikel betreft het draait nog niet aardig rond den pot, en wil immers en altijd kwade trouw volstrekt de pompiers tegen ons opmaken. Of het daarin zal lukken weten we niet, doch we zullen herhalen Kleine Harmonie Morgen om 3 ure namiddag, wandeling in stad door de Kleine Harmonie, ten einde de overige leden te bezoe ken. eene een 25 21 zoo niet meer, dan een groote koning. ’t Zijn de vrouwen die de natie uitma ken. Men moet trachten haar te behagen. De postzegel is te herbeginnen. Dat men zich haaste! ’t Is nog tijd. Diseonteeren eea inkasseeren. Inning van kwitanciën, effekten, koepons, titels, enz. Loopende rekeningen. C< edi.-lopeningen, Leeningen op titels en andere waarborgen. Depositorekeningen, gelden terugeischbaar met of zonder bericht. Kred lel brieven op alle landen. I.'iH wisseling vun vreemde gelden en papieren. Oeursorders. Inschrijving op alle leeningen. Bewaring van titels en waarden. Nazicht der trekkingen op aanvraag der klienten. De Crédit General Liégeois geeft obligatiën uit van 1000 fr. en meer, uitkeerbaar na vijfjaar intreslende aan 4e/0 ’s jaars. WALTER. Igentscliap Oostende Square Blarie José, 1. Maatschappelijke zetel LUIK. Bijhuis BRUSSEL. Agentschappen BRUGGE, CHARLEROI, BER GEN, OOSTENDE en ROUSSELARE. Kapitaal fr. 30 000.000 Reservefonds 10.096.*700.SS Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van N.euport. als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleiding bui zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acnt te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde rders met dank baarheid te aanvaarden. Havenbeweging. In de negen eerste maanden van 1912 hebben 99 schepen vertegen woordigende 26,983 ton, tegen 107 met 29,056 ton in denzelfden termijn 1911 onze haven aan gedaan. Er is dus eene vermindering van acht schepen en 2073 ton. Groote keus en beste hoedanigheid van Rookersartikelen Engelschen en Wervikschen Tabac Cigaren en Cigaretten der beste marken. Groot assor timent van Pijpen en Portecigaren in écume of racine met steert in amber snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. Huis van Vertrouwen. Bovengaande toont hoe vreemdelingen, niet volkomen op de hoogte, over die be langrijke kwestie denken. De gazetschrijver vroeg Maar wat dan? Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 23 Donderdag 24 Vrijdag Zaterdag 20 October Een schoonzoon klaagt dat zijne schoon moeder te dikwijls in zijn huis is. Hij zegt* het haar. Maar, Fri'z, antwoordt ze, ik kom maar twee maal per jaar ten uwent! Ja; maar ge blijft telkenmale maanden. ='SUNL!6HT”Zeep maakt de wasch kinderspel voor het. meisje van Hjaar,en geeft aan het lijnwaad die frfsche &an= gename reuk van 1 buiten. Het uur der scheiding is gekomen, kon digde Moeder-Overste wat later aan, toen ze binnentrad. Zuster Ursula, de vespers gaan beginnen. Goetinc verbleekte; hij sprong recht en wan delde over en weder in de zaal, ten prooi aan eene hevige gemoedschokking. Allen stonden eveneens op, en omhelsden beurtelings de nieuwe non. Amelie met hartstocht, haar echt genoot al snikken gelijk een kind. Toen Zuster Ursula eindelijk in den kouden donkeren kloostergang verdween, steeg een smartelijk vaarwel uit den familiegroep. Vaarwel! brieschte insgelijks de koopman. En hij greep ijlings naar de klink der deur, die hij nijdig en tot gioote ergernis der Overste en Amelietje achter zich geweldig toesnakte. Oh! die vervloekte domheid! hoorde men hem duidelijk roepen. Toen de familie, na lang talmen en veel kom- plimenten buitenkwam, was Kamiel reeds in de verte verdwenen, en dit om slechtsden volgenden morgen stomdronken naar huis te keeren. De plechtigheid had hem waarlijk te veel ge roerd, den braven man; de opoffering was hem te groot.... pen naar ’t Verbrand Nieuwland, eene stille wijk waar zij sedert haar huwelijk woonde. Gustaaf, haar echtgenoot, had juist de kinderen uit school gehaald, en schommelde den kleinen Edgard op zijne knieën. Wat nieuws? vroeg hij bij haar intreden. Alles is wel vergaan? Uitmuntend. Er was veel volk. En vader zag er zeker lief uit? De schoonzoon kende zijnen man op draadje, zoo ’t blijkt. Stance zuchtte Die mensch wil ook geen reden verstaan! Als het nu toch haar goesting is, wat valt er daarop te zagen en te treuren? Is ’t waar, maman, zong de oudere Lueie, dat tante Fiene nu nonneken is? - Ja, kind; tans moet ge zeggen a zuster Ursula in plaats van tante Fiene, gelijk ten andere grootmoeder zelve ze nu noemt. Dan zal tante u altijd gaarne zien, en u veel lekkers zenden. Wanneer komt ze? vroeg Edgard seffens terwijl hij van vaders knieën sprong. Nooit meer, bromde Gustaaf binnensmonds. Edgard had het niettemin duidelijk begrepen, en riep luide Komt ze nooit meer, dan moet ik dien velenden catechismus niet leeren. Voilé! En hij klapte in de handen van genoegen. Gustaaf kon moeilijk zijnen lach bedwingen; FRANCO AAN HUïSj glia Abonneert u terstond op ons bureel |j Rhetorika. Zooals we in ons laatste nummer hebben aangekondigd zal de eerste ver- tooning van dit jaar plaats hebben op Zondag 10 November. Zij zal bestaan uit Het Kruispunt, tooneelspel in drie bedrijven doer D. Glaeys en Siska van Rosemael, blijspel in twee bedrijven door H. Van Peene. Volgens ’t schijnt is Het Kruispunt een uiterst natuurlijk, aandoénlijk tooneelspel, in vloeiende schoone taal geschreven, dat de harten diep zal treffen. Siska van Rosemael door den onsterfelijke^ Van Peene is een waar lachsucces, en tezelfder tijd ten hoogste aangenaam door zijne talrijke en lieve zangkoepletjes. Vrienden tooneelliefhebbers, ge moogt u dus aan iets puiks verwachten. elk rechtzinnig geloof, katholiek of ander. Wat ons razend maakt, is de aanmatiging der katho lieke politiekers welke een verkeerd begrepen godsdienstig onderwijs willen verplichtend ma ken; een onderwijs dat haat tegen andersdenken den aanblaast; dat huichelarij aankweekt; dat de kinderen valsche gedachten over wetenschappe lijke daadzaken inprent; dat de> macht der kerk op de onwetendheid van het volk wil grondves ten. Vele geloovige katholieken beginnen daar over onze meening te deelen en deze ja, verdie nen onzen vollen eerbied. En omdat ons blad bezadigd opmerken laat dat zulk verkeerd begrepen onderwijs geene betere vruchtan aflevert, voor wat het verminderen der misdadigheid betreft, dan elk ander, zouden wij beschuldigd worden van dolle razernij tegen al wat godsdienstig is en dat door mannen wier politieke vrienden de kinderen die in de oflicieele scholen leeren voor toekomstige apachen. Bon- not’s en dies meer willen doen doorgaan; door mannen die durven schrijven dat vrijdenker vrijdoener beteekent!!! ’t Is toch wat al te kras! Dat is twee. En om te eindigen stelt het Nieuwsblai tegen over elkaar, twee afgeknokte aanhalingen uit twee verschillige onzer artikels van 5 October om ons blad in tegenspraak met zichzelf te stel len over de kwestie van den zedelijken invloed van den katholieken godsdienst. Wij schreven dat wij geenszins beweerden dat de katholieke godsdienst onmachtig is op zede lijk gebied, maar wat onze tegenstrever zorgvul dig verzwijgt, dat is dat wij er bij voegden dat zijne werkeiijwe macht op dat gebied welke heil zaam zou wezen indien alle katholieken, en vooral hunne priesters, de zedelijke grondbegin selen van bunnen godsdienst tot richtsnoer van hun leven namen en de ware en oorspronkelijke leer van Christus in alles toepasten, integendeel schadelijk werd in de tegenwoordige toestanden daar de handelwij e welke ongelukkiglijk de bovenhand heeft de tegenstelling is dier leer van zachtheid en liefde; daar de katholieke politie kers, en vooral heer.-chzuchtige priesters, niets doen dan haat en twist tusschen de menschen aanvuren, enz. Een andere medewerker schreef dat het eene uitvinding is van wege de klerikalen wanneer zij beweren dat de godsdienst een zedelijken invloed uitoefent en de misdaad beperkt. (Hij meende daarmede, het spreekt van zelf, een heilzamen invloed op zedelijk gebied). Hij voegde erbij dal de klerikale landen bijna altijd degene zijn waar de misdadigheid de grootste is. Hij besloot dus ook tot een schadelijken invloed en was dus met het eerstbedoelde artikel volkomen t’akkoord. Waar is weder de tegenspraak? Dat is drie. En, na zijne goocheltoeren, komt het Nieuws blad voor den dag met eene beschuldiging van gemis aan recotzinnigbeid Zulke beschuldiging van wege een blad dat wij twintig maal \an slechte trouw konden overtuigen zonder dat het zich ooit kon wit wasscben, wat het dikwijls niet eens beproefde, kan ons niet raken. Onze lezers zullen oordeelen en daarmede is bet uit. zoon Eduard en Maria Vandenabeele. Barzeele Maurits Eugeen zoon van Emiel en Emerèntia Demeester Wybo Jeroom Hendrik zoon van Laurent en Elisa ’t Jaeckx Sedert 1 Januari 1912 118 geboorten. STERFGEVALLEN. 12 Oct Dumont Elisa Maria, oud 44 j. 11 m. 4d. dochter van Edward en Maria Clou en echtg van Serafien Lodewijk Hubrecht. Sedert i Januari 1912 61 sterfgevallen HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Duhamel Frans Joseph, schipper te Arques (Frankrijk) en Versyck Maria Rosalie schipperin te Nieuport. Droogwasscherij en verwerij van alle stoffen in alle kleuren van vrouwen- mans en kinder- kleederen zonder ze los te maken. Het huis beveelt zich bijzonder aan voor het in ’t nieuw droogwasschen van gordijnen, tafel- kleederen en kamerbehangsels, chals, zijdepane, handschoenen, alsook voor het verwen en was- schen van wollen en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte rouwstoffen worden geleverd in 24 uren. Er is een bij huis bij wed HOUCK DEZUTTERE te Isenberghe. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen Naar wij vernomen hebben, werd door een aantal ouders van leerlingen der hoogste klassen der middelbare school een rekwest aan den minister van openhaar onderwijs gezonden om een leergang van Duitsche taal in te richten. Wij juichen ten volle dit initiatief toe en hopen dat dia aan vraag van wege de over heid een gunstig onthaal zal genieten. Voor al wie zich langs de kust wil vestigen voor al wie zaken wil drijven is de kennis der duitsche taal thans even onontbeerlijk als die der engelsche. Voor leerlingen die zich tot hooger middelbaar onderwijs bereiden zijn de eerste grondbeginselen der duitsche taal een vereischte, willen zij geen jaar of zelfs twee jaar langer het atheneum moeten bijwonen, hetgeen de beurs van menige ouders soms niet vermag. De kennis der vreemde talen overweegt derhalve nooit. ’t Ware dus te wenschen dat die leer gang spoedig aanvang nam in onze mid delbare school waar over enkele jaren Duitsch zoowel als Engelsch werd onder wezen, hetgeen menig oud-leerling thans goed te pas komt. Uit Le Journal de Tous. Zijt ge het bewon lerenswaardig werk dat de haven van Zeebrugge uitmaakt reeds voorbijgetrokken? Zoover ge zien kunt strekt het staketsel zich uit in zee en de golven komen er zich tegen verbrijzelen. De eenzaamheid der haven vermeerdert hare grootheid; geene beweging is er te ontwaren; zij gelijkt aan eene dier werken der oudheid, thans ver laten, maar waarvan de vesten of puinen onze bewondering afdwingen. Helaas als elke oude haven heeft Zeebrugge opgehou den van dienst te wezen. De zeevaart heeft hare richting met genomen het handels verkeer heeft er niet van gewild en de reizigersdienst landt er niet meer aan. Stilaan zal de verzanding, dat geen werk kan vermijden, het reuzen werk te niet gebracht hebben. De Bruggelingen, waarvoor die kolosa- le poging werd gedaan, hebben hunnen droom zien heenvlieden en meteen die vroegere bedrijvigheid die moest opnieuw ontstaan en de weelde die er het gevolg zou van wezen. Alleen hunne zware be lastingen blijven behouden en zij lijden er onder na van het land eene zoo groote opoffering geeischt te hebben. Laat ons niet uitwijden over het praktisch gebruik dat al die millioenen in het land hadden kunnen vinden. Maar zou het niet wijs wezen die groote ontgoocheling als eene les te beschouwen en in ’t vervolg i dergelijke nuttelooze en kostelijke pogin gen te vermijden! Eene nieuwe haven moet gebouwd wor den eene visschershaven en op ’t eerste oogenbli^ is el keens hart bewogen bij de gedachte aan den moedigen visscher waarvan het leven, immer in gevaar, ons zoo belangwekkend schijnt en die recht heeft op onze gewettigde opofferingen. Laat ons die opofferingen doen, maar laat ons ze nuttig doen en dat de Belgen, wier klaar doorzicht hen altijd geleid hebben, de kwestie der haven van de Pan ne ernstig bestudeeren. Men moet zich niet met vischvangst op de Belgische kust onledig gehouden hebben om de haven der Panne te beschouwen als kunnende het minste nut stichten. Inderdaad, de visscher der Panne, die uit visschen gaat brengt niettemin zijne vangst naar Oostende, wereldcentrum van den vischhandel en waar de Europeesche landen zich komen bevoorraden en snel treinen in alle richtingen vertrekken. Ter plaats gegaan zijnde, had ik de goede kans er een ernstig en voornaam visscher aan te treffen die ik in ’t vlaamsch aansprak. Waarom die haven, vroeg ik hem. Is het om aan de visschers toe te laten gebruik te maken van groote booten? Neen, zei hij. Zij hebben groote boo- Vraag mij niet, aanhoudende en sidde rende lezers, waar ’t gezag van den ko i ning begint noch waar het eindigt. Vraag het mij niet, want ’k weet volstrekt niets van. Verleent de Grondwet hem het recht de teekening en de kleur der postzegels te doen veranderen? ’k Weet het niet. Maar eene zaak is zeker, ’t is dat de nieuwe postzegels in afschuwelijkheid overtreffen al wat een bestuur als gemeen en afgrijselijk kan begeeren. Ongetwijfeld, op die zegels ziet de Ko ning er gezond uit. Hij is breed van rug, bolwangig, opge blazen. Hij doet eer aan de nationale keuken. Hij schijnt overvloedig gevoed; men zou zelfs zeggen dat hy van zijne zuigflesch heeft misbruik gemaakt. Maar hij is scheel en hij is niet schoon. Men heeft hem zijn neusnyper afgeno men, zijn onmisbare neusnijper. Men heeft hem in zonderlinge kleuren gedompeld. Wat mag hij wel aan zijne regeering gedaan hebben? Gij zegt, geestdriftige lezers van teerste uur, dat Hij schooner is dan dat. Of hij schooner is! De nieuwe postzegel heeft de vrouwen tegen hem. Men had een schoone Koning moeten teékenen, jong, wakker, vastberaden, wat droomend, wat treurig. Men had zelfs wat moeten overdryven, indien het noodig was. De waarheid, in dit geval, heeft geen buitengewoon belang. De voorgaande Koning (Leopold II, dood sedert twee of drie jaren) heeft, tot op het uur zijns overlijdens, overvloedige haren behouden op de postzegels en op de geld stukken. Niemand heeft er aan gedacht te prote- steeren. ’t Koningdom heeft meer schoonheid dan waarheid noodig. Een schoone koning is zooveel waard, M ten en eene haven van 11 kilometers waarvan zij sedert lang gebruik maken, 't Is Nieuport. Waarom willen ze er niet meer van? Omdat Nieuport aan De Panne door een rechtstreeksche en elektrieke tram zou moeten verbonden wezen, met men:g- vuldige afreizen en kosteloos voor onze kustvisschers van aan de Panne tot aan Nieuport en dat dit te kostelijk is. Denkt gij dat eene haven min kost? Ik ben van ’t tegenovergestelde over tuigd, vermits er buiten de werken, reeds 1000 frank per dag voorzien is voor ’t drageeren. Men zal eene vischmijn bouwen,eene markt inrichten. Nooit zal een Pannenaar in de Panne binnenloopen om zijn vangst te verkoopen, maar wel te Oostende, eene wereldmarkt. De klienteel verplaatst zich niet. Maar waarom vragen de Pannenaars dan eene haven? Onr’at ze de opkomst zien van tal rijke werklieden die ze zullen kunnen herbergen en waaruit zij profijt zullen trekken en later zal het hun ongeluk we zen want De Panne is de schoonste bad plaats der kust; hare duinen zijn merk waardig en de gemeente breidt zich im mer uit. Het bestaan eener haven, eener vischmijn, en golfbrekers zal gansch het landschap verwoesten; ’t zal gedaan zijn met de vreemdelingen; het strand zal eindigen aan de haven en gansch de strook naar Frankrijk toe zal verloren wezen. Zonder te rekenen dat het het ontwerp van elektrieke tram van Duinkerke naar Oostende zal tegenwerken ea der konink lijke baan, die hier het geld der vreemde lingen zouden doen stroomen. Alles zal vernietigd wezen. Ah! als ’t nog tijd is, dat men zich wel wachte eene haven in de Panne te maken. Maar wat dan? Niets veranderen, niets schenden, de zaken bun gang laten gaan eneenelectrie- ke tram makem van De Panne naar Nieu port en dan van Nieuport naar Oostende. En dat is alles? Niet gansch. Als ’t gouvernement dan een kas wilde stichten met kleine interesten en gemak van betaling opdat alle visschers een groot of klein vaartuig zouden kunnen doen maken, ’t ware de fortuin voor groot en klein en de welvaart voor allen! Helaas! ’t is zoo eenvoudig dat het ont werp van den ouden visscher veel kans heeft te mislukken tegenover de ontwor- pene kunstwerken. En nochtans, ernstige en praktische Belgen, denkt aan Zeebrugge! om echter’t ouderlijk gezag in eere te houden, berispte hij Den catechismus leert men niet juist voor tante Fiene.... Zuster Ursula, verbeterde Stance. Gij hebt gelijk, Zuster Ursula voor ons Heerken. Edgard zweeg, terwijl Lucie voltooids Voor Jezuke, niet waar, papa? Om maman eo papa gaarne gezien te worden. Men bemerkt hoe Stance en haar man hunna kinderen wisten goed op te brengen. Zouden hunne kristeh]ke strekkingen hier niet meer vruchten dragen, dan deze van zuster Ursula achter de traliën van ’t klooster? Mevrouw Masselijn ’t was Gustaaf’s familie naam ontkleedde zich, deelde dan rechts en links lekkernijen ontleend aan ’t feestmaal in de Recolletten, en verleide eindelijk aan haren echtgenoot in het lang en in het breed hoe de zaken waren afgeloopen. De man schudde het hoofd en murmelde Als uw vader maar den kop niet begint te missen. Hoor, Stance, ik heb nooit kunnen ver staan hoe uwe zuster zoo al in eens die gedachten heeft gekregen. En de kinderen op de achterplaats zendende om te spelen, vervorderde hij Bandistenstreek. De 17jarige loop jongen van een handelaar in pelswerk der Ste- Gudulaplaafs te Brussel, werd zaterdag avond belast eene pels naar een klant te dragen in de Lakenstraat. Hij werd door een kerel gevolgd, die hem in de Girkstraat op ’t lijf sprong, hem twee felle vuistslagen op ’t hoofd toebracht, zoodat de jongeling ten gronde viel. De kas van den loopjongen opnemend, ging de aanvaller op de vlucht. Wanneer eenige stonden later de jongen tot het bewustzijn kwam en aan een agent van politie kan verklaren wat gebeurd was, zocht men den aanvaller op, doch bij wa3 reeds verre. De kas bevatte pelswerk voor 650 frank waarde. G-edood. De 19jarige Bertha Carolus was sinds twee jaar ve; loofd met den 21jarigen Nikolaas Drion, wonend te Liers. Beiden, te Luik werkend, keerden dagelijks samen naar huis. Sinds eenigen tijd was Drion jaloersch geworden, twistte met zijne beminde, en dit was nu zaterdag bet geval, in da woning van het meisje, zoodat een der zonen Carolus hem aan de deur zette. De familie Carolus ging zondag naar Rocoux en keerde maandag nacht om 2 uur naar Vottem terug. Drion wachtte hen af. Hij naderde de moeder van het meisje en vroeg Gij verbiedt Een wel gelegen “Woonliuis met schoonen hof te Nieuport en eene partij Za,ailand te St Joris. Zich te beviagen bij den notaris PERLAU te Nieuport. 13 Oct. Peere Honoré Karei Frans s avonds 8,11 9,17 10,- 10,36 11,09 11,43 12,01 boekbinden aan te leeren bij Leon Houve- naeghel, Oostendestraat, 11, te Nieuport. op risko een zage te worden wat we reeds zoo dikwijls gezegd hebben, dat we nog nooit een enkel woord kontrarie van die menschen hebben gezegd, integendeel, we loven luidop hun moed, en we bewonderen ze omdat ze waar lijk met veel gevoel van zelfopoffering moeten bezield zijn, om ter wille van hunne medebur gers, om deze in ge al van nood te kunnen bij staan en helpen, zulke poesjenellemanieren uit I te steken, zooals ze er soms toe gedwongen zijn. En wat we beknibbelen is niet het beslaan van een pompierskorps, dat er hoogst noodig is, doch de manier waarop dit alhier is ingericht. En inderdaad, we hebben hier geene pompiers noo- I dig, gewapend en gelaarsd, aan wie men alle slach willekeurige, belachelijke oefeningen op legt, die tot niets dienen, doch slechts een ploeg goed bezielde mannen, goed geoefend voor het blusschen en hulp verleenen in geval van brand. We hadden hier geen paradekorps noodig, wier ‘i uitrusting ons zoo bitter veel heeft gekost, doch I enkel een goed materiaal met goed geoefende pompiers, ’t Is dus niet tegen onze pompiers dat we schrijven verre van ons die gedachte doch tegen de inrichting zooals ze alhier bestaat, versta je goed, doof Stinkertje. En zoo er zich geen nieuwe kandidaten aanbieden, dan is dit enkel daaraan te wijten. De menschen willen van die poesjenellenmanieren niet meer, en we her halen het ze hebben duizendmaal gelijk. In dit artikel lezen we ook dat het Weekblad zou moeten overgenomen hebben, zelfs zonder er to® gevraagd te zijn, dat er plaatsen in het pompierskorps open waren. Wat verregaande toupet, he! Hoezoo, het Weekblad nochtans een plaatselijk blad ’s zoowel als het Nieuwsblad of Stinker en dat tot nu toe nog nooit geene enkele mededeeling voor zijne kolommen van stadswege ontving, zou ineens, omdat, door de schuld der stadsbestuurders geen mannen meer gevonden worden om pompier te spelen, een oproep moeten doen. Ge zijt er nog niet half, krabbelaartje. Het Stinkertje, dat ten rechte of ten onrechte, officieel stedelijk moniteur werd gemaakt, ver mits er alles wat dezes bestuur aangaat wordt in aangekondigd zelfs de verslagen van den ge meenteraad die in de zittingen worden afgelezen zou ons nu willen de les spellen. Ge hebt bet mis op, ventje; we lachen vierkante uwen opge blazen praat uit, en wat ge ook wrijft of schrijft ons kan het weinig schelen. De menschen heb ben zich nopens de inrichting van uw pompiers korps een goed(?) gedacht gevormd, en daarmee uit. Vader Goetinc roerde aan geen der gerechten, en bleef zwijgen; Amelie at weinig en sprak veel tot hare dochter, welke zij enkel met den welklinkenden naam van zu_.er Ursula beje gende; alleen Stance, de getrouwde dochter den koopman, genoot haren vollen eetlust. Ieder zijne beurt, zegde zij schertsend tot Fientje;op mijn huwelijk hebt ge bartelijk mede gedaan, ik doe hetzelfde op uwe professie. En zij poogde te lachen. Zuster Ursufa veranderde van kleur bij het woord huwelijk het was zichtbaar dat de duivel haar kwelde met een onzalig gedacht; dit duurde echter maar een minuut, want zij antwoordde even gauw Het is mij zoo aangenaam u gelukkig te zien, gelijk ik ten anderen zelve ben. Amelietje voegde erbij En wij ook, Hef kind. Niet waar, Kamiel? Zeker, sprak deze diep zuchtend. En hij drukte vluchtig eenen vurigen kus de wangen der jonge non. 7,30 8,47 9,40 10,18 10,53 11,26 12- op i Na de professie bad Stance afscheid genomen van hare moeder, en wendde spoedig hare etap- Met den ondervraagden viss3har zijn wij ’t akkoord wanneer hij zegt niets veranderen, niets schenden; eeneleetrieke tram en eene leenkas van den Staat. Maar..., hij had er beter bijgevoegd dat de Staat de millioenen niet wage in eene roekelooze onderneming (denkt aan Zeebrugge! denkt aan de verzanding! denkt aan de 1000 frank per dag voor dragperen!) en liever de millioenen beste de te Nieuport om visscherij en tevens den handel te helpen, ’t Zou veel beter wezen en nooit hebben wij anders gezegd. Met den schrijver van 't artikel zijn we *t eens, laat ons opofferingen doen, maar laat ze ons nuttig doen! Pas was er «ja geantwoord, of Drion trok een revolver en loste twee schoten in ’t hoofd van het meisje welk kort nadien is gestorven. Drion vluchtte naar zijn huis en schoot zich door het hoofd. Zijn toestand is erg. Jonge dieven. Mevr. D... werd za terdag avond op de Jourdanpla-its, te Etterbeek, waar zij voor een paardenmoFn stond door een bende van een tiental jonge schelmen aangerand. Een hunner wierp de dame omver, te midden van het volk. Een tweede poogde haar bet werk zakje te ontrukken dat zij droeg. Daar zij bet niet wilde loslaten beet een andere in hare hand Ten slotte maakte de eerste zich van het werkzakje meester en vluchtte met zijne medeplichten. Een agent kon den voprnaamsten dader aanhouden. Deze liet zijnen buit vallen, ter waarde van on geveer 2,000 frank, en werd naar het politie- kommissariaat op de Auderghemlaan geleid. De jonge bandiet, te Auderghem gehuisvest, is slechts 14 jaar oud. Hij werd opgesloten ter beschikking van het parket. Bloedig gevecht. Zondag nacht had te Fléron in eene herberg, gehouden door den genaamde Joyeux, een bloedig nevecht plaats. Twee mijnwerkers, de gebroeders Blad, kregen twist met een anderen mijnwerker, zekeren Domback Een der gebroeders Blad wierp met een pint glas, waarop Domback, zijnen revolver trok en vijf schoten loste. Franpois Blad werd door twee kogels in den buik getroffen en zijnen broeder in het hoofd. D herbergier werd ingelijks gekwetst. De toe stand van Blad is hopeloos; de moordenaar is aangehouden. Jachtcngeval. Baron de Crombrug ghe de Looringhe, grondeigenaar te Maisières, is het slachtoffer geworden van een erg jachtonge val. Bij het overstappen van een terrein met ijzeren pikdraad afgesloten, bleef het geweer haperen, waardoor het schot afging en de jager geheel de lading in den linker arm bekwam, die vreeselijk verminkt werd. De geneesheeren die den gekwetste verzorgd hebben, stelden vast dat de beenderen op ver scheidene plaatsen gebroken en de aderen door schoten waren. Men vreest dat men den linker arm zal moeten afzetten. Diefstal. De censor Clifford Yewdall, 26 jaar, der Londensche bank Russell Harris te Parijs, bracht per auto naar de Lyon statie, 4 zware koffers over, waarin gansch de boekhou ding zat der Epyptische en de Cairo banken, welke te Londen moesten nagezien worden. Terwijl hij stopte bij eenen haarkapper in de Lyonstraat, kwam een onbekende bij den chauf feur en beval hem naar de Noordstatie te rijden. Deze naam den vreemdeling voor Clifford Yewdall en gehoorzaamde. Later werd de chauffeur wel, maar de koffers niet teruggevonden. Men weet niet of de chauf feur de waarde kende van den inhoud der koffers. Volgens de inlichtingen van den chauffeur was de vreemdeling een Engelschman. De gesto- lene dokumenten hebben eene hooge waarde. Misdaad ontdekt. De 55 jarige Frich, metser, wonende te Esch sur-Abrette (Luxemburg), was in den nacht van zondag tot maandag, op geheimzinnige manier verdwenen, en alle opzoekingen om hem le ontdekken, ble ven vruchteloos. Zaterdag avond hoorden kinderen die in weide het vee hoedden in de nabijheid van sparrenbosch hunnen hond huilen Zij drongen het bosch in en een verschrikkelijk schouwspel vertoonde zich aan hunne oogen. Zij vonden er een man dood, nedergehurkt bij ee en boom en verwor^d bij middel van een rooden zakdoek. De gendarmerie ontboden stelde vast dat het Frich was; rondom de boom werden sporen ontdekt die aanduiden dat daar een gevecht had plaats gehad. Men stond dus tegenover eene misdaad. Bloedig gevecht. Zondag morgen, rond 1 ure, kwamen twee dronken matrozen deelmakend der bemanning van den Noorweeg- schen stoomer Cassiopeia in Port Arthur gemeerd, op den Meulesteedschen steenweg te Gent gfgesiapt. Zij vroegen den weg aan den voorbijgaanden jongeling Th..., wiens ouders te Meulesfede, wijk gezegd Galgsnberg eene herberg open houden en ook de in de haven gemeerd liggende schepen met verschillige koopwaren bezoeken. WANT «3 ÉSÉÈSMMBÖ Ying er 12 Beste ■17 ver- I 'i 26 22 door NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ, - ’s morg. mij uwe dochter te zien?

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2