duster Ursula Sint Wiklaas Pieter Dumont-Dansercoer Aannemer van openbare werken. h t CRÉDIT GÉNÉRAL LIÉGEOIS BELANGRIJK BERICHT I d D. Vandevelde-Vandenabeele Groote Kleerverwerij Geene nederlaag Volledige VOOR Binnen- en Buitenland. Nieuws uit Nieuport Te koop uit ter hand Andermans geestigheid II i o Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ’s morg. 5,26 6,29 7,38 8,39 9,27 10,08 10,48 Michel s en va-t-en guerre! Knorrepot s praatje Bil s kunnen zeggen Ainsi soit il amen. I werden gewezen. 22 23 18 19 s avonds 5,57 7,03 8,10 9,05 9,48 10,27 11,09 Diseonteeren en inkasseeren. Loopende rekeningen. Kredietbrieven opalle landen. Uil wisseling van vreemde gelden en papieren. Beursorders. Bewaring van titels en waarden Naticht der trekkingen op aanvraag der klienten. Agentschap Oostende Square llarie José. 1. naar, een laf en afkeerwekkend schepsel. Indien de echtbreuk eene misdaad is, het behoort aan ’t gerecht van ze te'straf fen, aangezien wij ’t beteugelend gerecht aanvaard hebben. Alle edelmoedige en rechtschapene lie den bewerken de afschaffing der doodstraf. Maar alle dagen, zien wij die zelfde edelmoedige lieden, in gezworenen van ’t assisenhof herschapen, degenen vrijspre ken die de doodstraf voor hunne eigene rekening toepassen. Dat overtreft mijn begrip. leeraars uit de athenea. Voor wie tusschen de regels kan lezen, wil dat zeggen dat er nu gezeurd wordt ten voordeele der officieele scholen. Als de colleges geklopt worden, ’t is omdat de Huis Edgard Houck-Dedeystere Zij. Wat zoudt ge doen, Jan, dat ik moest komen te sterven? Hij. ’k Geloof dat ik zou zot worden. Zij. Zoudt ge hertrouwen? Hij. Ho!... Zóó zot toch niet! dooden, dat eene vrouw het recht heeft haar echtgenoot te dooden, dat eene min nares het recht heeft haar minnaar te dooden, en dat het beter is te moorden dan een tandenborstel te stelen. De hartstochtelijke moord is eene sier lijke oplossing, maar hij is dommer dan dom. ’t Is klaarblijkelijk dat het beste middel i om door zijne vrouw niet meer bedrogen Op aijn Wilmart’s. Na ons uitge- maakt te hebben voor Bonnot’s, Garniers’s enz dus voor moordenaars, slecht volk enz., gaat de riekende vodde maar altijd voort met ons alle slash benamingen toe te sturen. punctum. f Het stelt ous nochtans de volgende vraag dooi waarop wij wql willen antwoorden Wat zou hot Weekblad peinzen over een wedstrijd tusschen colleges en athenea wanneer de verbeteraars priesters zijn, Bij hoog en bij laag houdt ons Stinkertje het staande dat de klerikale collegies nog nooit eene nederlaag hebben geleden. Nu, zooveel te beter; als ’t Stinkertje kontent is, wij ook, want de uitslagen der wed strijden bewijzen sedert jaren en jaren dat in d’ofïicieele scholen alle wetenschappe lijke en letterkundige vakken met goed gevolg worden onderwezen, zelfs ’t latijn en ’t grieksch. Onze cijfers werden ge trokken uit het Staatsblad en als ’t Staats blad liegt, wij kunnen het niet verhelpen. In vele vakken doen de colleges niet mee. Wij antwoorden zooals ’t Stinkertje het voorzegtde druiven zijn te groen, ’t Is beter ook want op de manier waarop de geschiedenis b. v. in de colleges onderwe zen wordt, zouden de leerlingen wel kun nen antwoorden dat de spaansche beul Alva een brave, christelijke, deugdzame hertog was die veel heeft gedaan voor de religie en waarvan de Paus een heilige zou moeten maken. Als de colleges niet meedoen, ze weten komt het voorbeeld te volgen. II s’en t-en g s.xj, <n|uv v 11 ir, l’homme a tous les portefeuilles, volgt hem op en uit de openingsrede der Kamers zou blijken dat de algemeene soldatendienst plicht in aantocht is. Waarom gaat een hoog officier er dan van door als minister 8 u De gezworenen, na een aandoénlijk pleidooi van Meester A, spreken hem vry, met toejuiching van ’t publiek. Eene beleedigde gemalin zoekt haar mededingster op, vindt ze eindelijk! en schiet ze met revolverschoten neer. De gezworenen, na een schitterend plei dooi van Meester B, spreken haar vrij, met toejuichinh van ’t publiek. Eene onduidelijk bedrogen en verlatene minnaris wacht haar minnaar af op een jours content et iamais f&ché en daarmee straathoek en besproeit hem met vitriool. De gezworenen, na een prachtig plei- _.i van Meester C, spreken haar vry, met toejuiching van ’t pub'iek. Eene kleine dienstmeid, beticht van ha re rm esteres een rt e Is gebruikte tan en niet zooals nu, leeraars of liever oud- denborstel ontstolen te hebben, wordt ver oordeeld tot drie maanden gevangenis. Dc vier vonnissen werden eergisteren in Frankrijk uitgesproken. Men mag er uit besluiten dat een echt jury gezeurd heeft! Als tie feïle jans'die £enoQt het recht heeft zyne vrouw te uit de colleges komen in een exaam een buize krijgen, trots al de protectie van de kalotebazen, ’t is omdat de jury gezeurd heeft. Wel hebt ge van uw leven! De ka- loten zijn waarlijk ’t zeuren gewend en peinzen dat een ander ook zoo is. Nu, als de verbeteraars priesters zouden zijn, dan zou er nooit geen zeuringe zyn, al de col- legasten zouden van boven op hun werk zetten A. M. D. G. 300 dagen aflaat of 10 punten voren en de verbeteraars zonden i te worden, bestaat in haar met een scheer mes den slagader door te snijden. En voor wat het kost, men zou waarlijk ongelijk hebben zich te geneeren. Maar daarna? De vrouw die gij bemiodet, voor wiegy wel waarom. Moesten zij zich er toe be kwaam achten, het klerikaal gouverne ment, vernieler van ’l officieel onder wijs, zou reeds lang de colleges hebben laten meedoen, alware het maar om eenige duizenden franks subsidies te kunnen schenken en die subsidies te kunnen ver rechtvaardigen. Dat’tin catechismus ware, hoorden we laatst een familievader zeggen, ze zouden wel meedoen. ’t Is zeer waarschijnlijk, maar wie weet of werden ze daarin ook niet geklopt door d’offfcieele scholen, ’t Stinkertje est tou DAT is de eerste de? 13 Boeiende ROMANS die dit jaar zullen verschijnen voor Fr 3 5 0 De ROMAN VQOPv ALLEN mag m de han gelegd wórden van iedereen - De ROMAN VOOR ALLEN verschijnt op ’t begin van elke maand. MEN SCHRIJFT IN OP ONS BUREEL Groote keus en beste hoedanigheid van Rookersartikelen Huis van Vertrouwen. Wij schreven over eenige dagen de eene minister van oorlog na den andere geeft de pijp aan Marten Generaal Michel, ‘h"?’ :UU\Wiegy minister van oorlog sedert korten tijd, hore” ul^eworgen zyt, bestaat nietmeer; guerre. Minister de Broqueville, i teljoor lijmt. En, niettegenstaande alles, niettegen van uw men lijmt geen slagader zooals men een Een beleedigde echtgenoot neemt een scheermes, werpt zieh op zijne vrouw en snijdt haar den hals af. (Alle onk©sfen inbegrepen i 11 I staande ’t schitterend pleidooi verdediger, niettegenstaande de lafhartig heid der gezworenen, ge zijt een soort van van'oorlog? Misterie, dat binnen kort*wel bloeddorstig beest, een gemeene moorde zal opgeklaard worden. Er werd terzelvertijd een nieuwe mi nister gebakken Paul Segers van Ant werpen, als minister van zeewezen Onzen dikken Pil werd nog te licht be vonden; ’t schijnt dat hij naar ’t ministerie de photographie gezonden heeft waarop hij staat met den beau garcon van in den tijd al trekken aan eene visschersschuit op ’t strand in de Panne, ’t Eo heeft al niet kunnen helpen. Waren wij in de plaats der kaloten van ons arrondissement, wij zouden slecht gezind zijn en niet meer willen meestemmen met ’t ministerie. De plaats van minister van zeewezen, die kwam toch aan een representant der kust toe. Pil of Maes of Hamman of senateur Vanderheydja en... ’t is mis. ’t Is onver staanbaar dat onze pheniksen van de hand plicht in aantocht is. Waarom gaat sa I 9$ (1) Men ontmoet er geene zuster boven de veertig jaren (Wordt voortyetei/. MENGELWERK 7 door 'W'uA-3L.TJE3JF€. Gemeenteraad. Men zou waarlijk zeg gen dat het verachtelijk Stinkertje van gedacht is opnieuw de laagste persoonlijkheden te herbe ginnen, want in zijn nummer van zondag voor laatst valt het op eene schandelijke, onnoembaar krapuleuze manier een onzer goede vrienden, door eenieder geacht en geëerbiedigd, aan. En dit waarom? Omdat hij de gemeenteraadszittin gen bijwoont. Dit is toch wel zijn recht zeker, Inning van kwitanciën, efïekten, koepons, titels, enz. Giedittopeningen, Leeningen op titels en andere waarborgen. Deposietrekeningen, gelden terugeischbaar met of zonder bericht. Inschrijving op alle leeningen. De Crédit Général Liégeois geeft obllgatiën uit van 1000 fr. en meer, uitkeerbaar na vijfjaar intrestende aan 4 ’s jaars. Een wel gelegen Woonhuis met schoonen hof te Nieuport en eene partij Zaailand te St Joris. Zich te bevragen bij den notaris PERLAU te Nieuport. NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ, Maatschappelijke zetel LUIK. Bijhuis BRUSSEL. Agentschappen BRUGGE, CHARLEROI, BER GEN, OOSTENDE en ROUSSELARE. Kapitaal fr. 30 000.000 Reservefonds 1O.O96.’7OO.S8 Ondergeteekende laat weten dat een schoone en groote keus van Sint-Niklaas speelgoed bin nengekomen is. Er zijn alle slach van nieuwigheden aan zeer vooadeeligen prijs en onmogelijke concurrentie. 1, Hoek der Kerk- en O. L. Vrouwstraat NIEUPORT IV ZUSTER URSULA. Drie maanden waren verstreken sedert hare piofessle, en Zuster Ursula had bijna den tijd niet gevonden aan andere dingen te denken dan aan den dagelijkschen arbeid. Immers men moest baar op de hoogte brengen van alles; de geeste lijke opsluiting kwam dan met hare prachtige Vermorzeld. De buurltram die ’s na middags om 3 ure 42 Oudenaarde verlaat, was juist de halte van Getategem te Paricke vosrbij gereden en richtte zich naar Geeraardsbergen, toen een weinig voorbij de halte Kruisstraat te Deftinge, in eene kromming der sterke hellende Recollettenstraat, 43 (bij de Markt) NIEUPORT Droogwasscherij en verwerij van alle stoffen in alle kleuren van vrouwen- mans en kinder- kleederen zonder ze los te maken. Het huis beveelt zich bijzonder aan vooi het in ’t nieuw droogwasschen van gordijnen, tafel- kleedereo en kamerbehangsels, chals, zijdepane, handschoenen, alsook voor het verwen en was- schen van wollen en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte rouwstoffen worden geleverd in 24 uren. Er is een bijhuis bij wed. HOUCK-DEZUTTERE te Isenberghe. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der hulzen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. u en de eens 11 stand nog zwaarder maken. Hij had neiging om op zich zelven te vloeken van nijd en spijt, hij, zco kristelijk opgebracht! Bloot, doch pijnlijk toeval te huis komende vond de man eenen doodsbrief van zuster Marga- retha, van de orde der redemptoristen(l), een nonneken van vier en twintig jaren. Hemelsche deugd! was het eene vermaning? eene bedrei ging?.... De lichtgeloovige Goetinc werd somber; hij gunde ijne vrouw geen woord meer, dwaalde geheeleuren op de stadsvestingen, zette voortaan geenen voet meer, in den Luchtbol, vluchtte vrienden en kennissen in een woord, hij werd menschenschuw. Wat Gustaaf in zijne meening versterkte Vader zou er zeker den kop door missen! En Stance begon er ernstig ook voor te vree- zen. In xijn voorlaatste nummer geeft het ons uit voor gelijken van Wilmart, dus bankroetiers, geldafpersers, aftruggelaars, vermits we al koeke uit een deeg zijn. Brrrr! ’t is om er koud van te krijgen. Zeg eens, mannetje van het Stinkertje, dat raakt ons niet; maar ik geef u toch een goede raad kijkt naar uwe eigene partij, daar zult gij Bonnot’s en Wilmarf’s en dergelijke persoontjes die dian naam verdienen genoeg vinden, de Nieupertenaars weten er van te spreken. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag Zaterdag 17 November Want de brave Jan vond genoegen in den lafherligaard le tergen zoo noemde hij steeds den ijzerkoopman die ertoe had kunnen besiuiten tegen zijnen dank ’t. schoone Fientje achter de traliën te laten opsluiten. Brouwers was braaf en eerlijk, maar hij had wil en gezond oordeel kon hij aldus het vroege en onweder- roepelijk vertrek van ’t onnoozele kind goedkeu ren? Zeker niet. En de schuld van alles, dat was vader Goetinc, niemand anders dan hij. Jan was alleen van dit gevoelen niet. Masselijn, Fientje’s eigen schoonbroeder, Goetinc’s beste kamaraad en hartevriend, deelde in dit gedacht. Had ze nog eenige jaren gewacht, aange zien ons heere heur toch vroeg, sprak eens de vrome jongen tot ijnen schoonvader. Dan wiste zij ten minste wat zij deed! Die woorden hadden bij Kamiel de eerste en smartelijkste wroeging verwekt wegens zijn licht toegeven. Nu kwamen de bemerkingen vanBrou i wers en van den fijnschilder zijn gemoedstoe ’t Ia wat schoons eene drooge kerk, gansch hersteld en hernieuwd te hebben, als de men- schen vergaan in ’t slijk op de boulevards, wier kasseiing reeds over lange jaren ter sprake is gekomen geweest, als de menschen de beenen breken in de schoone(?) straten en voorlanden, als de kinderen moeten ter school gaaa in een daartoe gansch ongeschikt gebouw, en als er duizend en nog zoo dringende werken zouden moeten uitgevoerd worden En als de menschen dan hier of daar een lantaarn vragen om zich ’s avonds de beenen niet te breken in de slijkerige wegen, wordt hun geantwoord dat het nie mo gelijk is omdat de stad moet sparen, terwijl langs een anderen kant T geld met volle grepen wordt voor gezegd, schaamtelooze, ge- i weggeworpen aannuttelooze prachtwerken. Nau welijks is de kerk hersteld en reeds zijn ver- schillige gewelfbalken moeien uitgenomen wor den en nu nog eens is eene nogmaals rot en moet vervangen worden. En zoo gaat het in ons treurig Nieuport maar gedurig sedert lange jaren. KJ f Pietjie, Poltjie en ’t Brilleventjie, te gare in echo zeggen ’t is beslist alleen prijs te vragen aan den heer drukker Houvenasghel. Thomas stamelt entwadde van adjudication publique en van in den tijd dat hij nog... en trekt zijn vinger uit de wonde. Daarna wordt het proces-verbaal met alge meene stemmen der (tegenwoordigen, zou ’t Stinkertje zeggen) aangezien goedgeknikt, buiten Monksjie die er den laatsten keer niet was. Te veel werk Quoi? I. Beg'rooting Bureel van Weldaad. Jantjie. Ze is roendgezoenden geweest naar julder huis Ze sluit in ontvangsten en uitgaven met dezelfde somme van 20777.53 fr. mits wijzi ging van eenige artikels. (Welke wijzigingen, waarover en wanneer ot in welke zitting die wijzigingen gedaan zijn en zegt ’t Stinkertje niet. Wij kunnen het ius ook niet voortvertellen). Zijn er geen observaties of verlangt er niemand explicaties? vraagt Jantjie. ’t En is geen menseh die spreekt. Adjugé, zegt Jantjie. II. Bureel van Weldaad. Verkoop van staats rente. Jantjie. Minbeers, ’t bureel van Weldaad mocht voor 13200 fr. nominale weerde staats- rente verkoopen om de dischhuizen van do Coupe Gorge te betalen. Maar ze komen daarmee niet toe. Een lid. C’est évident quoi. Honderd frank nominale weerde en is er maar 80 weerd; 20 fr. per hcnderd verlies, atchi. Silence, roepen ze ’t en allen kante. Jantjie ’t Bureel van W’eldaad vraagt nu om er nog veor 1700 frank te mogen verkoopen en ook de 100 fr. te gebruiken afgelost door den heer Hendrik Vercoullie op zijn ontleend kapi taal. Theofiel, ik bid u, gelief nen keer de be raadslaging van ’t bureel van Weldaad te lezen. Nadat er aan die bede voldaan is, zegt Jantjie geen observaties? Alors, adjugé. Met algemeene knikkebollinge, zegt Monksjie. III. Pachtafstand. Godshuizen. De heer Jan Vanden Bussche wil zijn pacht afstaan van 1 ha. 3 a. 40 ca. land te Ramscappelle van den heer Des. Vanlandtschoote en d’Hospi- cen vragen ons als ’t wel is. En waarom niet, zeggen ze. Dus zegt jantjie... Thomas. C’est bon, quoi. IV. Droogmaking van het kerkgebouw. Jantjie. Minheers, in de laatste vergaringe hebben we die belangrijke kwestie verzonden naar ’t berek van openbare werken en dit pro- poseert dat de stad voor een zesde zou tussehen- komen. Ze worden geschat op 15000 frank (’t is verre van de 4000 van ’t Brilleventjie en zou den er geen sfeertjes meer komen?) en ze zouden bestaan in ’t droogmaken der muren volgens ’t systeem Knapen; het stichten van een goeden tocht. Thomas. Quoi, I wak, kwak, qu’est que c’est. Jantjie. Welja, van een tocht, een courant d’alr tusschen de gewelven en het dak (omdat er geen balken meer zouden rotten) d’herstel- llnge van ’t venster en ’t updoen van de plinten. Zijn er observaties? ’t Brilleventjie.Welke waarborg geeft de maatschappij Knapen? Jantjie. We zoen 70 per honderd seffens betalen en er zou 30 per honderd blijven staan binst 3 maanden. Pietjie. ’t Stelsel Knapen werd met succes toegepast in vele kerken die wak waren, name lijk te Oudenaarde, te Vorsselaer, te Tongeren, te Brussel enz. 't Brilleventjie. Kan den termijn van waar borg niet verlengd wo.den? Mieltjie is binnengekomen en Jantjie zegt zetje, Miel, ’k ga je een keer alles gaan expli j keeren van winne dat er kwestie is. Na d’expli- catie zegt Jantjie aan ’t Brilleventjie we zoen kunnen vragen de 30 per cent garantie te houden vermits ze openbaar zijn. Of zijn die groote(?) bestuurders misschien woedend omdat bedoelde vriend getuige is van de uitvallen, die sommige hunner mannen, in een oogenblik van veront waardiging, om het doorslechte bestuur, de hun voorgespelde les vergetend, soms doen. Doch de opstellers van de officieele verslagen wachten zich wel deze gegronde opmerkingen van de vrienden over te nemen. We verwittigen het Stinkertje dat we niet lan ger onze vrienden door den modder zullen laten trekken, dat we geene lage persoonlijkheden van wege het orgaantje eener partij, die in hare ran gen zooveel laaghartige creaturen telt, als de Nieuportsche kalotepartij, zullen verdragen Houdt het u meene krabbelaar, anders zullen wij uwen tot op tiet vel ontkleeden, en u eens een fermen bouillon te drinken of eene harde pil te slikken geven. binst een of twee jaar. Mieltjie. Een jaar is genoeg ge moogt min gelooven als we ne keer de vier seizoenen bach- ten den rug heen. Pietjie. Ware ’t niet beter 2 jaar? Poltjie. Ik geloove dat een jaar genoeg is. Jantjie. Awol, zegt Jantjie. Een zesde van d’onkosten betalen en vragen dat de maatschap pij Knapen de 30 per cent als garantie voor een jaar laat staan. Monksjie. All right. V. Schoolliisten 1912 1913. Jantjie legt de lijsten over ter kinderen die recht hebban op kosteloos onderwij. Deze behel zen Voor de jongenssc ooi 105 namen. Voor de meisjesschool 7 namen. Voor de aangenomene meisjesschool 120 na men. Hij zegtwij stellen u voor die lijsten goed te keuren. Zij dienen om de staatstoelagen te bere- kenen. Ik bid u, Theofiel, gelief het ontwerp van beraadslaging te lezen. Na de lezing vraagt Jantjie zijn er bemerkingen? Niemand ant woordt, done adjué. VI. Mededeelingen en vragen. Jantjie. Zijn er vragen te stellen? Nothing? Awol, en widder hebben julder niets nieuws mede te doelen. De openbare zitting is geheven en de geheime zitting wordt geopend. VIL Aanvraag studiebeurs. Jantjie. Er is eene aanvrag van wege Verstraete Achiel om een hulpgeld te bekomen voor de lessen te volgen der schilderschool te Ledeberg. Na bespreking wordt er besloten 1° De aanvraag loe te staan en 75 frank te verleenen onder de gewone voorwaarden. 2° In ’t vervolg nog enkel studiebeurzen toe te staan aan de jongelingen die met vrucht de lessen der teekenschool gevolgd hebben. Tot ten naasten keer, zegt Jantjie, en 't is afgeloopen. sermoenen en gedurige aanbiddingen; in eens gezegd, bet verstand vond ruimschoots zijne ver strooiingen. Daarbij, welk hondenweêr was het niet bijna dagelijks! Over haar naaiwerk gebogen, gevoelde het nieuwe nonneken al den weldoenden invloed van eenen warmen t’huis de sneeuwwitte muren vormden eene treffende tegenstelling met de zwarte met roestbeladen schuiven uit den ijzerwinkel; de geelbestrooide zandwegeltjes in de vergaderzalen van het klooster staken af bij de morsige voetpaden 'an builen. Och! ’t was een hemeltje! En vurig bedankte ’t lieve meisje den goeden God voor den genoten stillen vrede, voor het geluk dat haar te beurt viel. Er was nochtans een woiksken In die heldere lucht. Hoe zorgvuldig de geestelijke bestuurder vermeed van ove het vierde gebod te handelen, en herhaaldelijk een schrikkelijk tafereel ophing van de gevaren en ongelukken der wereld, kon Fientje zich niet teenemaal onthouden van nu en dan vader en moeder Goetinc te herdenken Zij zag in geeste ’t brave Amelietje in ’t lof der Diskalsepaters, Ged bidden voor de nieuwe bruid des Heeren Immers de menschelijke verbeel ding stelt zich zeer levendig de zaken voor, welke men vroeger met de meeste aandacht en bet meeste genoegen aanschouwde, en dit bijna telkenmale met denzelfden plooi. i3ijnlijk ongeluk. Op de gemeente Slype, wijk Rattevalle is dinsdag 11. een aller pijnlijkst ongeluk voorgevallen P. Roseeuw, beenhouwer te Westende (wijk klein Westende), geleidde rond 5 1/2 ure ’s avonds een koebeest langs den dijk van de Brugsche vaart (overkant van den gravier waar geen contredijk is) komen de van eene naburige hofstede, wijl zijn schoon broeder Marchand, beenhouwer te Westende- Baden eenige meters vooruit was in het rijtuig van eerstgenoemde gezeten. Niet ver van de wijk Rattevalle verschoot hei jonge paard plotselings, sprong weg met het ongelukkig gevolg dat paard, rijtuig en geleider in de vaart terecht kwamen. Roseeuw niets Jan zijn moed raadplegende, was zoo gelukkig Marchand uit zijn neteligen toe stand te kunnen redden, wijl het paard in de vaart rondzwom. Roseeuw sprong opnieuw in wafer en wilde kost wat kost het dier uit het rijtuig losmaken, om dit alzoo het leven te red den. Helaas, hij zou zijne daad duur bekoopen. Men weet niet wel uit welke oorzaak, doch op eens, wijl de moedige man bezig was aan dit werk, viel hij achterover, en alles verdween jammerlijk in de diepte, ’s Anderendaags mor gen werd ’t lijk van dan ongelukkigen gevonden. Dit zoo smartelijk ongeluk heeft in de streek diepen indruk gemaakt. De ongelukkige Roseeuw Iaat eene jeugdige weduwe en eene diep getroffene familie achter. baan, de machinist eenen man op de riggels zag j liggen Onmiddell-ik sloeg hij den stoom achterwaarts en sloot de remmen, doch vruchteloos. De ongelukkige werd in drie gereden. Het hoofd*vlcog in eene gracht, de beenen langs den anderen kant der baan en het overige van het lichaam werd vermorzeld onder het machien en op de spoorbaan gevonden. De persoonlijkheid van den ongelukkige werd weldra vastgesteld; men vernam spoedig dat het doodelijk ongeluk moest toegeschreven worden aan den drank. De Geeter, zoo is de naam van den ongelukkige, had eene som geld getrokken en had in gezelschap van twee andere personen talrijke herbergen der gemeente bezocht Rond 5 ure ’s avonds has men nem te Deftinge niet ver van de Kruisstraat ontmoet, hij was dood- dronken, Men veronderstelt dat hij de spoorbaan gevolgd heeft, waar hij gevallen en ingeslapen is. De overblijfselen van het vermorzelde lichaam werd in eenen zak gedaan en naar hetdoodenhuis overgebracht. Hevige brand. Zondag avond rond 8 ure was in de Bissegemstraat te Gullegem, bij M. August Baekelandt, groote vlashandelaar, brand ontstaan achter zijne woning. Langs een zijstraatje staat zijne reusachtige stoomzwinge- laarij en daarachter de groote vlasschuur en andere gebouwen. Brand was uitgebroken in de vlasschuur, waar honderd duizenden kilos ruw vis geborgen zaten. Toen de pompiers ter plaats kwamen, stond de schuur in laaie vlam en aan blusschen viel niet te denken, De vlammen aangewakkerd door den hevigen wind, namen gedurig uitbreiding. Een deel der brandweermannen bepaalden zich de omringende gekouwen te beschermen; terwijl de anderen stroomen water op den brand wierpen. Gansch de vlasschuur werd ten gronde vernield met alles wat het bevatte. Door het omvallen van een muur werd een deel der paardenstallen vernield. Ook de vlaskelder waar het gezwingeld vlas in zat stuikte in. De pompiers zijn tet maandag ter plaats geble ven Duizenden personen stonden gansch den nacht dien ontzettenden brand na te zien. In de vlasschuur zaten 150 hekken geroot vlas wat meer dan 200,000 kilos vlas inhoud de schade wordt gerekend op 70 tot 80.000 fr. Er bestaat verzekering Op het oogenblik der ramp waren de huis- genooten Baekelandt niet tehuis, Hun zoon was zaterdag te Moeskroen getrouwd en allen waren daar naar de feest. Zij zijn zondag avond laat nog naar huis gekomen. Maandag namiddag woedde de brand nog altijd voort. Het parket wordt verwacht. Bloedig gevecht. Zandag avond was tusschen eenige jongelingen twist ontstaan in de herberg De Wandeling bij Declercq, steenweg van Waregem, te Ansegem. De twtst zoekers werden buitengestoken, doch op straat werden zij allen handgemeen. De genaamde Vercautere. geken1 onder den naam van Cannaut knecht bij den landbouwer Henri De Cock, weri door drie t genstrevers met stokken aangevallen en zoo erg geslagen, tot wanneer hun slachtoffer uitgestrekt in eenen grooten bloedplas bleef liggen. Op het hulpgeroep van het slachtoffer waren personen toegesneld, doch deze dierven de woeste kerels, die doodsbedreigingen uitten, niet naderen. Toen de laffe aanvallers de vlucht namen, kon Vercautere tol aan zijne woning sukkelen, waar hij door de zijnen werd opgenomen en verzorgd, in afwachting van de komst van den geneesheer. De gendarmerie van Ansegem is maandag ter plaats geweest om een onderzoek tedoen. Talrijke personen werden onderhoord, alsook al degenen die aan het gevecht hebben deelgenomen. Doodelijke val. Zondag avond rond 9 ure, was Joris Van Biervliet, acrobaat in den cirk Libot, staande op de markt te Zwevegem bezig met in de hoogte van den cirk oefeningen te doen, toen de riem, waarmede hij gehouden werd, brak en de ongelukkige op het hoofd ten gronde stuikte, alwaar hij bewusteloos bleef lig gen. Terstond werd de dokter Reintjes ter plaats geroepen maaralle zorgen waren vruchteloos en om 10 1/2 ure was Van Biervliet een lijk. Op het oogenblik dal het ongeluk gebeurde zat de cirk proppensvol en verscheidene vrouwen vielen in bezwijming. Joris Van Biervliet is geboren te Kortrijk den 26 Oogst 1885 en laat eene weduwe achter met een kindje van 3 jaar. Hij was woonachtig te Kortrijk, ci'é Vandamme, 5. Drama. Helena Franck, fabriek werk ster, die langen tijd met Lodewijk Verleysen, ook een fabriekwerker, te zamen leefde en in de Kolf- straat te Aalst, eene kemer betrokken, had eenige dar n geleden haar bijzit verlaten en bij haar broeder baren intrek genomen. Zondag nacht, rond 10 1/2 urs, ontmoette Verleysen zijne gewezen minnares in de Naza- rethstraat en vroeg haar om de betrekkingen te hernemen. Daar zij weigerde schoot Verleysen in hevigs gramschap,trok een groot mes uit den zak en bracht Helena Franck verscheidene messte ken in het höofd en den rug toe. Op haar hulpgeroep kwam Emiel Franek, haar broeder toegeloopen en deze bekwam insgelijks talrijke messteken. r.‘ -.-3T7.r. jrqs Die vaste regel der zielswerkingen deed haar dan ook vader Kamiel In de gedachte komen, gezeten voor een lekker pintje bier in den Luchtbol zij had het honderde keeren gezien! Wat smaakte het hem goed, veel beter.... dan ter gelegenheid der professie. En Zuster Ursula wreet zich over het voor hoofd bij die herinnering was vader zóo mis troostig op dit schoope oogenblik? zou zij hem wel verdriet aangedaan hebben?.... ’t kind zocht vruchteloos naar een betamelijk antwoord op die pijnlijke gewetensvraag het stelde zich eindt Iqk gerust met te denken Stance zal me dat bij heur eeiste bezoek wel uitleggeen. Stance, ziet ge! en piet moeder, want deze had nooit recht vader begrepen Fientje wist het zeer wel. De getrouwde alleen lelde een juist oordeel over de ouders, hunne hoedanigheden en gebreken; zij kende beider karakter op haar duimpje, en raadde spoedig wat ieder scheelde. Aldus half en half getroost, naaide zuster Ursula altijd moedig voort. De lente kwam, en de eerste zomerstralen drongen vriendelijk door de enge kloosterruitjes zou Stance niet komen? Helaasl reeds vier malen had deze den voet in 't spreekkamertje gezet, reeds vier malen wist de Moeder-Overste een voorwendsel te vinden om ’t verhoor te weigeren. De kerk.In de gemeenteraadszitting van 18 October is de zaak te berde gekomen van het droogmaken der kerk. De werken worden be raamd op 15000 fr., zegde Jantjie, waarvan de stad nogmaals 2500 fr. zal moeten betalen. ’t Brilleventje was heel tevreden eens zijn beste vriend Langbeen een ferme neus te kunnen ge ven, en zegde dat die werken voor 4000 franken zouden kunnen gedaan worden. ’t Is nog al geen klein verschil. Doch, daar is de hond niet gebonden een ding is zeker ’t is dat er nogmaals geld, veel geld aan de kerk zal verteerd worden. En clat het ons losgelaten weze ter dier gelegenheid eens aan de officieele Stin ker volgend vraagsken te stellen hoeveel heeft men reeds verteerd in, aan, binnen, buiten en rondom de kerk? Hoevele duizenden heeft de stad daarvoor reeds moeten dokken? Wij lich ten het antwoord. Wij zijn tegen den onderhoud van de kerk niet doch vinden het ongehoord daaraan gedurig dui zenden en nog duizenden te verteeren, wijl er overal zooveel nuttige, doodnoodige werken zouden moeten uitgevoerd worden. Eerst het nuttige en dan de pracht, dat zou moeten da leus zijn aller bestuurders. Hoe ernstig Wie een gedacht wil hebben van de groote ernst waarmede alles in ons ge meentebestuur wordt geregeld leze het volgende: Schatting der werken der Oostendestraat 15.000 fr. Ze hebben waarlijk gekost 8119 fr.; ze waren dus maar de helft mis. Schatting van de kosten voor het maken der riolen, aandeel van de stad 25.000 fr de stad zal er voor 40.000 fr. moéten tusschenkomen. Er is dus maar een verschil van een 15.000 fr. Zoo zou men begrootingen opmaken zooveel 1 men wil. T Is wel een administratie; waarlijk beklagenswaardig. Maar intusschen zijn wij het d'e maar gedurig mogen dekken. 9 Nov. Deleye Artburina Rosalia Valeriadocht van Arthur en Valeria Vinck. 10 Nov. Vansteeger Martha Maria dochter van Joseph eo Aimée Bonjé 10 Nov. Beriier Albert Ernest zoon van Leopold en Pharaildus Wallyn. Sedert 1 Januari 1912 126 geboorten. HUWELJIKEN 12 Nov. Beschuyt Emile Arthur, 25 jaren, werk man in houtzagerij en Reybrouck Anna, 27 jaren, naaister, beiden te Nieuport. Sedert 1 Januari 1912 26 huwelijken. Engelschen en Wervikschen Tabac Cigaren en Gigaretten der beste marken. Groot assor timent van Pijpen en Portecigaren in éeume of racine met steert in amber Beste snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. Hunne verwaandheid Moest een vreemd persoon de verslagen der katholieke ver- tooningen ter lezing krijgen hij zou waarlijk denken met artisten te doen te hebben die deze der Muntschouwburg overtreffen Dezen die zich met het opstellen dezer bezighoudt moet waarlijk met eene dichterlijke ziel begaafd zijn, en vooral eene groote inbeeldwgskrachl hebben, want vooral dit zoo meesterlijk(?) spel trekt eenieder, die maar eenigzing thealerkennis heeft de schouders op, in plaats van toch zoo te rilh-n, i rillingen welke het welriekend bladje zoo heer- lijk(?) beschrijft. man „rr.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2