fcwft toevlugt moeten nemen tot den Berg van Berm- hertigheid om zyne bedienden hun maendgeld te geven. De parysche bankier Fould heeft geweigerd eene lee ning te doen aen het pauselyke gouvernement. Men zegt, dat een gedeelte der fransche expeditie- troepen Rome gaet verlaten en overstekennaer Afrika. Dit gerucht schynt overeen te stemmen met de tyding dat een legerkorps van 5,000 Spanjaerden destad Rome «ouden bezetten te gely kcrtyd met de pauslyke troepen; men zou de logementen reeds gereed maken. Talryke arresta tien geschieden nogdagelyks te Rome en in de provinciën. Tydingen van de grenzen van Polen ontvangen melden dat men een uitgestrekte samenzwering ont dekt heeft, die haer middenpunt had in Moscow, en welker doelwit wasde tegenwoordige rusische dynastie omver te werpen. Te St. Petersburg bevondt zich het hoofd van dien aenslag, en, naer men verzekert, zyn eenige leden van den keizerlvken Senael niet geheel en al vreemd aen deze zack. Uit gevonden papieren by reizende zendelingen heeft men ontdekt dat er op den Nieuwjaerdageenen aenskiggedaen moest worden legen den persoon van den keizer. Deze gebeurtenis verwekt zooveel te meer onrust aen hetgouvernement, omdat de reedsontdektesamen- zvoeringen persoonen in hun midden tellen die meest allen tot heteigenlyke Ruslandbcbooren. De Polakken onthouden zich voorloop,ig van alle politieke onder neming. na de droevige ondervinding welke zy reeds gehad hebben. Aen die conspiratie in Rusland schryft men het toe dat het korps der poolsche garde teruggeroepen is. Eene nieuwe en zeer gestrenge Ukase is verschenen tegen de Russen, die het buitenland bewonen. Degenen die binnen een zeer kortenlermyn niet naer hun vader land terugkeerënzullen gestraft worden met de verbeurd-verklaring van al hunne goederen. Te Ispahan (Persien) zyn ernstige onlusten uitge broken. Een der aenzienlykste inwoners van die per- sischehoofdstad beeft aen liet hoofd zyner partygangers het paleis des gouvernements belegerd en hetzelve stormenderhand ingenomen, na 30 der bedienden neér- geveld te hebben. Het gouvernement heeft troepen afgezonden, ten einde dien opstand te dempen. De paketboot Europa is in Engeland aengekomen met de dagbladen van New-York van 18, van Boston 19, en Halifax 21 december, maer die bladen bevatten de boodschap van den President nog niet, welke men al- daer verwachtte. De Kamer der volksvertegenwoor digers had zich nog niet wettig kunnen samenstellen en nog geenen voorzitter benoemd. In weerwil van 48 stemmingen, M. Brown, kandidaet der demokraten heeft maer eene stern te weinig gehad om gekozen te zyn, hier heeft hy geweigerd. De party der abolionnis- ten, welke het evengewigt houdt tusschen de Whigs en de demokraten, weigert te stemmen voor eiken kandi daet, die niet voorop eene verbindtenis wilt nemen iu de kwestie der slaven. De Senaet beeft kennis gegeven dat hy vergaderd was. De President heeft geantwoord dat hy den 17 eene mededeeling zpu zenden. De worsteling in de Kamer voor de kiezingen van haren Voorzitter is vergezeld geweest door looneelen, die een gedacht geven van de verbittering der partyen. De New-York-llerald kondigt aen dat de kwestie der slaverny grondig gedisknleerd zal worden door het kongres, in zynen legenwoordigen zittvd, en dat deze diskussie eene beweging zal veroorzaken, die nadeelig zon kunnen wezen voor de handels-zaken. Niemand kan nog voorzien welke oplossing het gewigtige vraeg- sluk der slaverny zal bekomen. IYN NIEUWJAERS-WENSCH. Vlsemsche Belgen, taclgenooten, Hoe miskent ook en verstooten En vervolgd langs hier en daer 'k Durf u in den druk ontmoeten 'k Wil u heden allen groeten 'k Wensch u een gelukkig jaer! IV. 'k Wensch u dit uit ganscher harte, Vromendie voorlang met smarte, Met de handen in het hair, Belgies volksregt zaegt verloopen, Maer op beetren tyd bleeft hopen 1k Wensch u een gelukkig jaer! 'k Wensch u dit, en 'k zie het naken, 't Onheil zal aen 't einde raken 't Duistrc word nog eenmael klaer Doch, vaerl voort met stout te spreken, Telgen uit de Vlaemsche streken En, 'k wensch u een heilryk jaer! U niet, valsche, die de natie, Slechts uit winst en speculatie, Als een onverzaed barbaer, Zoudt verraden en verkoopen Om u schatten op te hopen Neen 1k wensch u geen heilryk jaerl Die alleen, op 't raedsheerls kussen, Uwen heblusl zoekt te blusschen, Lagchend met 's lands diep gevaer I)ie na 't jammren niet wil luisteren, Hoe de ellende 't volk blyft kluisteren 'k Wensch u geen gelukkig jaer! Noch aen u ook die ons wetten, Tael en zede komt verpletten Met der Gallomanen scliaer En liet vlaemsche volk zoudt keelen Om 't verfranschle hof te streelen 'k Wensch u een ellendig jaer! Vlaemsche schryvers, landgenooten, Komt, den krygsrok aengeschoten Vail' de taek ons nimmer zwaer, Van het onregt te bespringen! Geeft der Natie door u zingen lloop op meinig heilzaem jaer! 1844 lk ben zeer gelukkig, by deze pleglige omstan digheid, my van nieuws omringd te zien door eene zoo talryke deputatie der Kamer, van eene Kamer, die zich zoo uitmuntend onderscheiden heeft door hare wysheid, haer verheven versland en door een waer- achtig gevoel van de belangen des lands. De belgische: nationaliteit, door zooveel gevaren omsingeld, en die zooveel ernstige moeijelvkheden en bedreigende toe vallige gebeurtenissen nioest doorkruisenis nog be vestigd geworden, dank aen den goeden geest, aen de waerlyk voorbeeldige wysheid van hare bevolkingen. Mynheeren, wy hébben eene grooteen edele toe komst voor ons. Opdat eene nationaliteit sterk en duerzaern zy, worden er drie. dingen vereischt.Zymoet spreken tot hert en geest; zy moét'zich grondvesten op het gevoel en de rede. Alsdan is zy onwankelbaer; alsdan wordt zy bemind. Dit alles bezitten wy, myu heeren, en de goedé overeenkomst, en de wysheid der Kamers kunnen veel toebrengen om die kostbare ele menten te behouden. In ditland bostaetreeds de goede verstandhouding tusschen de groole en ryke en de werkende klassen; deze laetstevragen slechts werk en bezigheid. Er moet dus vooral niets verwaerloosd worden om de produkten van dien arbeid met voordeel te kunnen plaetsen. Dit is de groote dienst, welkemen bewyzen kan aen de werkende klassen, die zoo braef, zoo rustig en zoo verkleefd zyn aen de orde. Ik beveel dit gedacht byzonderlyk aen de Kamer der volksver-» legenwoordigers; ik geloof het wel waerdig om uwe aendacht te vestigen, en denk te gelyker tyd, dat daeruit een groot goed zou kunnen voortspruiten. Op deze manier kunnen wy hopen onze goede be volkingen wederstand tezien bieden aen de poogingen, welke men zou kunnen beproeven op bunnen geest en' op hunne driften. Aldus kunnen wy er in gelukken het systeem te vermyden van onderstand by wyze van sübsidiensysteem, welk den productieve» arbeid vernietigt, het persoonlyk iniatiefontmoedigt en lang zamerhand een noodlottig uitwerksel heeft voor ga nscli eene bevolking. In zulkdanige maetregels, te werk gesteld meteen wys behoud onzer instellingenzullen wy de sterke waerborgen vinden voor het eervol behoud van den vrede en der openbare rust. Hoe schooner een toestand is, mynheeren, hoe voorzichtiger men raken moet aen alles wat de elementen daervan in gevaer brengen, of derzelver veiligheid zou kunnen schokken. Mynheeren, de wetgevende zittyd, nu geopend, kan door uwepoogingenonderditoogpuntzeer vrucht bare gevolgen voor het land hebben. Ik bedank den heer president voor de wenschen, welke hy heeft gelieven te sturen tot de koningin en de pritisen. De prinsen, mynheeren, zyn zeer vaderlands-lievend, en ik hoop dat zy zich dagelyks waerdiger zullen maken om eervol en mét toegenegenheid de gewigtige pligteu te vervullenwaervoor de toekomst hen kan roepen. Ik verzoek aen den heer president en aen de heeren volksvertegenwoordigers myne nieuwe en regtzinnige dankzeggingen te ontvangen voor de bewyzen van toe genegenheid, welke zy my gegeven hebben, en voor de wenschen, die zy voor gansch myne familie hebben uitgedrukt. INRIGTING DER LAIDBOIJW-COMICEN. (Vervolg en slot, zie nummer 209J. Zittingen van de Cornice. ZESDE HOOFDSTUK. ZEVENSTE HOOFDSTUK. Premien en Prijskampen. "vMHviuiu nomi up UIJH noorhoofa: lieb medelyden roei uwo dochter, wie anders kan er voor haer hebben. Smeek by Oupré, ik bid u, smeek voor haer. Wees kalm, kind, herliaelde Herman steeds. l!w man tal u niet vervloeken, by tal u zegenen. In de voortaol gekomen tagen zy in eenen hoek eene berrie staen, met een twart laken bedekt. Godriep Blandinaen sloeg byna van schrik achterover. Vader, tie hoe de beulen hem hebben doen lyden Zie, hoe zy hem hebben afgemat! Ily kan niet meer gacn. Kom. En ze trok den wankelenden Herman naer de berrie voort. Een lioek van het twart laken werd opgeligt en Blandina stortte in be- zwyming, haer vader stond als versteend Óp de berrie lag het lyk van Dupré. Na dat Knret-de-Stoute, Vlissingen verlaten liad; ging hy |voort met Zeeland en Braband te betoeken. Overal trachtte hy hét volk te voldoenmaer tyne strengheid boetemde ieder meer schrik dan liefde in. De hertog schoen niet anders te toeken en nogtans was niets gemakkelyker dan zyn persoon te naderen edel en onedel elk werd in zyne tegenwoordigheid toegelaten en, indien Karei tOo Th. Van Ryswyck. Zie bier het antwoord, door koning Leopold gegeven aen de groote deputatie van de Kamer der volksver tegenwoordigers ter gelegenheid der hem aengeboden nieuwjaer-wenschen. •vroeg Bland ine. Ge »ult hero in de voorkamer vinden, hernam de ridder met tyn beliichen lach en spoedde zich henen. Vader komriep de vrouw bevend en leidde Herman by de hand voort. Smeek toch by myn echtgenoot vergiffenis of. Kom sneller. 6 lk ga hem wederzienmaer de schaemte klimt op myn I'll AAlil I, 111, m .kflnt.r.l..n ni .11.11 I teer wenschtc van iedereen gevreesd te worden, was toch zyn groot vermack de klagten zyner onderdanen, die der arme lieden mngelyk met moer gedienstigheid nog dan die dor anderen aen te hooren. Te Gorcum,gelyk wy in het begin van ons verhaeljgezien hebben, wilde by opene vierschaer houden. Den 28 juny was hy binnen de muren dier stad getrokken waer eene menigte volks uit Holland;, Braband en Zeeland kwamen samengestroomd, om 'regt van Karei te eischen. Den l july was daertoe de bepaelde dag. In eene groote zael van het regtshof bad de hertog eenige zyner ridders vergaderd. Aen den hoek eener lange tafel, met een kost- bacr tapyt van rood Utrechfsch fluweel bedekt, zat Karei, aen den anderen boek zyn geheimschryver Boisseau, en achter de tafel," bevonden zich de ridders, waervan sommige neêrgeieten waren andere op de kappen der stoelen leunden en eenige regt stonden. Den bevelhebber van Vlissingen kon men bemerken onder degenen die neder zaten by .was daér; de hertog bad het hem bevolen, gelyk wy gezien hebben. Voor hem bevond zich een hoog breed venster, dat uitzicht had op het voorhof waer men gewoonlyk de pligtigen regtte. Zy, die voor het een of ander leed hun aengcdacn dachten regt te mogen vragenen buiten deze nog vele nieuwsgie rigen hadden zich op dit voorhof vergaderd; want het gebeurde somtyds dat een misdadige ter dood werd veroordeelden dat de straf het vonnis onmiddelyk volgde; en temeer, wanneer erin een poleis of raedhuis iets gebeurd, wat talryke menigte vereenigt zich alsdan niet om te zien wat daer achter de muren geschiedt? Het is dus niet wonder dat het volk op het voorhof zoo digt op een gepakt stond) als hadde dit een vloer van riienichenboofden Art. 34. Re leden van liet kantonnael bureel tyn benoemd voor drie jaren. Art. 55 Elk kantonnael bureel bondt tyne zittingen in de hoofdplaets des kantons. Art. 56. De kantonnale scktien vergaderen tweemael'sjaers, op tydstippen voorgesteld door den voorzitter der comicc en op tyne uitnoodiging. Ruitengewoone byeenkomsten mogen door den voorzitter der cornice toegesta.en of bevolen worden. Verpligtingen der comicen aengaende do tentoonstellingen Art. 57. De cornice verbind zich van stiptelyk en'njét lever de verpligtingen te vervullen welke haer door de bcvoegdd overlieden konnen opgelegd worden rakende de provinciale of nationale landbouwtentoonstellingen. Art. 58, Zy zal in hare eerste vergadering Van liet jaer, op welk er eene tentoonstelling zal moeten plaets hebben, de noodige maetrcgelen vaststellen om de uitvoering cfiet* verplig tingen te vertelleren. 1 Dezemaetrcgelen zullen in geenen gevalle mogen afwyken van du schikkingen door de bevoegde overheden vastgesteld. Art. 39. Eiken jare mogen er premien van nepinocdiging uitgeloofd worden in de omgrenzing van 'de cornice. Re premien bestaen in eerpenningen met komngs peeld» tenis, in gelde, of in roerende voorwerpen welkers gebruik nutliglyk in bet distrikl; kan verspreid worden. Art. 40. In de algemecnc vergadering van bet tweede lialf- jacrde cornice hcpaclt grondstclliglyk de pryskampen dJe voor liet te volgen jaer moeten ingerigt worden, liet zy in cïe gehccle omgrenzing der cornice, hel zv in de kantons. Ten zelfden tyde drukt zy haer uit over de wyze'inge volge welke deze pryskampen zullen opgeregt worilen, en beslist of zy om de verdienste der mededingers te be- stadigen, baren toevlugt zal nemen tot eene te vöorscbjn- brenging van vee of landbouwwerktuigen, tot een ptoegenwed- stryd, of een plaelselyk onderzoek. De program der alzoo vastgestelde pryskampen, wordt doof bet bureel van de cornice opgesteld, hygestaen.van de kanton. gedregen. De zon, die in liet midden van harelilauwe baen prykte, zond gloeijende stralen op al dio schedels neder. Do lezer stelle zich liet jammeren der vrouwen voor, wier krytende kinderen schier verpletterd werden het ongeduldig stampen'dergenen welke zich verdroten om dat er nog geene onthalzing of ophanging plaet» greep; dan het krakeelen van eenige persoonen die men op don voet getrapt had of tegen het lyf gevallen was; verder het morren en vloeken van soldaten die orde moesten houden onder die me nigtemner er niet toe kwamenten lest», het blazen van nllon want hot zweet liep by beken langs hunne aenzichten af, en hv zal zich een gedacht konnen vormen van deze vergadering. Op de yzeren tralie van het venster, dat zich liet 'digst hv do regtsznel bevond, was een hoop jongelieden geklommen, 'dia indien men naer hun schateren en hunne gebaren moestoordeelen' zich buitengewoon vermaekten. Eh! Rombaut, zeg eens, riep een matroos die zioli met' handen en voeten aen do tralie vasthield, wie is er daer binnen gegaen Een boer die zeker gaet klagen om dat do hazen's nachts zvno kooien opeten. En wie moet er nu ingacn T vroeg een derde ik kan dat van hier niet tien. a" Wel, hernam Rombaut, ik weet niet wat het voor iels is het schynt my eene begyn zy is van top tot teen in het zwart en eena lange sluijer bedekt haer gezicht. ffordl voorlgettt.

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1850 | | pagina 2