ACHTSTE HOOFDSTEK. Algemeene Schikkingen. Al dg engelsche dagbladen houden zich heden bezig met eenen brief, aengaende den toestand van den land bouw, door sir Robert Peel aen zyne pachters rond- f;ezonden, en die geschikt is om hier, in Belgie, eene evendigeaendacht op te wekken. Sir Robert Peel, die in Engeland den vryen enonbe- lasten handel in granen heeft doen doorgaen.verklacrt in dezen brief, dat, zyns dunkens, de middelprys der lévensmiddelen nogeene vermindering moet ondergaen, dat het qmnogelyk is naer het oude systeem dor inkom-regtên terug te keoreri; hv verbindt zich overigens de pachten zyner hueraers te "verminderen, wanneer het hem zal gebleken zyn, dat hunne toestand zulks vereischlmaer hy is overtuigd, dat de pachters, met hunnen landbouw ie verbeteren, in staet zullen zyn de concurrentie tegen de vreemde granen vol lo houden. Sir Robert Peel verbindt zich daerby nog, om aen zyue pachters het noodige geld te verschieten tot de droogmaking (drainage) hunner landen, vermits eenen intrest van 4 p. c. Hy verklaert zich bereid om de pachten zyner hueraers, die zulks verkiezen, te breken. Eindelyk belooft hyaen die hunne verachterde pachten zullen betalen, van 20 p. c. der belaelde sommen aen de ver betering der door hun gepachte landeryen toe testaen. Schipbreuk der Barbara-Catharina Deze belgische pleit werd door den storm verrast by de mondingderSchelde. Jlenzag dezelve ten prooi aen de schipbreukmen zag zynen grooten mast afge slagen; maer de hooge giettyder zee belette dezelve ter hulp te kornen. Zoohaest nogtans de vloed was op gebonden, begaf de belgiesche loodsboot, onder aen- voering van den patroon De Kinderen, zich in zee, en na veel moeijelyke poogingen is men er in gelukteenen mensch te redden die zich vasthield aen de dryvende stukken van den grooten masl. Al hetoverige scheeps volk was verongelukt!... De reddeliug werd aenstonds overgevoerd naer Vlissingen, alwaer hy goed verzorgd en tol zich-zelve terug gehragt werd; deze ongelukkige heeft verklaerd dat het vergane schip de belgische pleit Barbara- Catharina was, toebehoorende aen den heer Deneuier, te Leuven, engekommandeerddoor kapitein Schludde; het schip kwam van Liverpool in bestemming naer Antwerpen. Gedurende den nacht had liet schip, onder geleide van een hollandschen stuerman, op eene zandbank ge- stooten. Aenstonds na de schipbreuk, bad de ekwipagie zich gered in de sloep, welke al spoedig otnverre sloeg. De mannen gelukten er in om terug te zwemmen naer de pleit en zy klommen in den mast, om de zee te vlugten, die onder hunne voeten steeds aengroeide. Toen de masten gebroken en gevallen waren, bleven al die menschen krampachtig daeraen vastgeklampt; doch zes persoonen werden opvolgentlyk door de golven weggeslagen, zoo dat er nog een enkel persoon in leven was toen de belgische loodsboot ter hulpe kwam. De ekwipagie bestond uit vyfmannen. Twee reizende malroozen bevonden zich insgelyks aen boord. De ge redde is een van deze laetste; zyn naem is Marten van Heusden, geboortig van Amsterdam. De holiandsche stuermanmede verongelukt, was de genaemde Jelle- bon, die eene weduwe en zéven kinderen achterlaet. Ongeluk op den yzeren weg tusschen Ryssel en Roubaix. Men leest in den Journal de Lille van den 29 de cember Een droevig ongeluk heeft gisteren plaets gehad op den yzeren weg tusschen Ryssel en Roubaix. Een konvooi met reizigers, ten drie ure vertrokken, toen de sneeuw in zoo grooten overvloed viel, is ver- pligt geweest door de mist en het tempeest, aen de statie van Wasquehul zynen loop merkelyk te vermin deren. Een lokomotief, uit de statie van Ryssel ver trokken, waerschynlyk om den sneeuwweg tekuischen, is 'in volle snelheid op de laetste waggons van het konvooi komen sloolen. De schok isschrikkelyk geweest. Een twintigtal reizigers zyn meer of min zwaer gekwetst geworden. Nogtans heeft hot konvooi tot aen Roubaix kunnen voortgaen, en daer zyn alle noodige zorgen aen dege- kwetsteu gegeven. Geen doodsgeval is by dit droevig ongeluk te betreuren. EENE ZONDERLINGE XERIHJIZING. Eene aenmerkelyke volks-menigte stond byeen- gehoopt. in de straet la Harpe te Parys. Aller bogen waren gevestigd op een vensterraera der 3' verdieping, alwaer men by korte tusschenpoozen eene jonge vrouw zag met loshangende hairlokken en die in. volle gram schap, slag op slag, meubels en kledingsstukken uit liet venster naer beneden wierp. Reeds lag de straet bezaeid met stukken en brokken van huisgerief en met verschillende mans- en vrouwkleeren, toen de proprie- taris der wooning de trappen opklom, ten einde te zien wat er gaende was... Een zonderling tooneel vertoonde 7jch voor zyne oogenop het bed lag een ligchaem, gansch in een groot lvkkleed gewikkeld, dat jammerlyk om hulp riep en allé moeite deed om zich uit zyne vreemdsoortige gevangenis te verlossen. De verschrikte proprietaris riep eenige geburen ter hulp, die het lyk- doek losrukten, waeruit byna ademloos een student in de regten, M. Dominique R.„ kwam gekropen, welke de oplossing van dit raedsel gaf. Over eenige maenden had de student kennis gemnekt met de jeugdige Elisa, voor wie hy de kamer gemeube- leerd had, die zy bewoondedoch de jongeling had de meubels nog niet betaeld en de koopman had bedreigd dezelve terug te doen halen.Ry dit nieuws begon Elisa bittere verwytingen toe te sturen aen haren minnaer, doch wclhaest scheen zy kalm zy bedacht eene ge strenge wraek. Gedurendedestudent nog sliep, naeide zy hem in de bedlakens, opdat hy geen de minste beweging zou kunnen maken, en vervolgens begon zy alles kort en klein Ie slaen en op de straet te werpen l MENGELINGEN. De Moniteur heeft de wet afgekondigd verlen ende tot den 13 febrnary 1830 de wet van 31 decem- er 1848, aengaende de eetwaren. Het officieel blad behelst insgelyks de wetten van den budget der wegen en middelen" en hel budget der dolatien voor 1830. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft dry-en-vyftig toezendingen ontvangen in antwoord op de prysyraeg uitgeschreven door het gouvernement voor keb monument op de Panorama-Plaets te Brussel op te regten ter eere van het nationael Congres het welk Belgien met onze constitutie begiftigde. Verschei dene toezendingen bevatten meer dan een plan. De stad Geeraerdsbergen bezit eene buitenge- woone vruchtbare vrouw, namelyk de echtgenoote van Jan De Keyzer, eene kantwerkster die van haer23° kind bevallen is. Indien dezen Keyzer een 24" kind kan winnen, zal hy den koning tot peter vragen. De springvloed die bovenmatig groot moest zyn, volgens een engelschcn sterrekundigen tusschen 26 "tot 50 december, beeft te Nieupoort niets buitengewoons opgeleverdhet water is 1 meter 3 centimeters hooger gewassen dan gewoonlyk. Te Blankcnberghe heeft het hoog water vele schade gedaen. De wanhoop klom in de ongelukkige gemeente ten top, en men besloot eene deputatie naer Brussel te zenden.De buizen der gedelegeerden werden omringd door sclireijende vrouwen en hongerige kin deren, hetgeen by desneeuwjagt en hét bulderen der zee, een onheilspellende gezigl opleverde. De deputatie is vertrokken en door den minister ontvangen. De gietty is te Oostende 1 nieter 6 hooger geweest dan gewoonlyk. De schade is gering. Uil de opgemaekle tabellen van de beweging der have van Antwerpen gedurende het jaer 4849 blykt dat gedurende dat tydverloop aldaer zyn aengekomen 1,668 schepen, inhoudende 276,443 tonnen; aldus 326 schepen en 70,382 tonnen meer dan gedurende het jaer 1848. Van de 1,668 aenkomsten waren er slechts 224 bel giesche, en 1426 vreemde schepen. De rnerkwaerdigste vermeerderingen en de aenkomsten hebben plaetsgehad in de schepen uit het Noorden, het eiland Cuba en La Plata; uit Turkye en de zwarte zee zyn integendeel deaenkomsten geweldigverminderd. Van de vertrokken schepen waren er 1,315 geladenen 516 ongeladen of met ballast. Het getal der landverhuizers, uit de have van Antwerpen vertrokken, is niet inerkelyk grooter geweest den net voorgaende jaer; maer er zyn veel meer passagiers per stoombooten aengekomen. Een vreeslyk ongeluk, gevolgd door een yslykea zelfsmoord heeft plaets gehad te Soiré-le chateau, in de suikerfabriek van M. Sohier.Een 12jarigeknaep, aldaer werkende, naderde te digt by een tandwielwelk hem by bet hoofd pakte en mede rond draeide. Gansch zyn kakebeen was verbryzeld en verscheideslukken vleesch uil zyn ligchaem gerukt. Eventwel was hy den volgenden dag nog in levenen er bestond zelfs eenige hoop om hem te redden. Toen de vader van dit kind, Philippe Fontenelle, het ongeluk van zyn zoomje vernam, werd hy byna wan hopig. Kalm en koelbloedig begeeft hy zich eenige dagen later naer dezelfde fabriek en werpt zich in liet draei- jende tandwiel, dat zyn kind zoo vreeslyk gekwetst had. Men heeft slechts een verminkt lyk daer uit gehaeld. Een bundel bankbriefjes, welker waerde beliep tot fr. 2331-53, is den 4 dezer niaend gestolen ge worden, op eenen wagen, die van Brussel naer Sl. Ni- colaes rydtonder liet geleide van den voerman de Smet-Van den Bossche. Al de onderzoekingen om den dader der diefte t« ontdekken waren vruchteloos gebleven, toen een dezer dagen M. de pastoor van Hamme den voerman doSmet deed waersehouwendat hy, dooreen onbekenden persoon, gelast was hem de gestolen geldsom terug te bestellen. De voerman beeft, zoo men begrypt, niels haestiger gehad dan aen de uitnoodiging te voldoen, en hel bundeltje bankbrieyen is hem indordaed, door tussehenkomsl van den achtbaren heer pastoor onge schonden terug gegeven. De landverhuizing uitEuropa naerdeVereenigde- Staten van Amerika, heeft sedert het laetste jaer aen- merkelyk toegenomen. Te New-York alleen beliep het getal der aengekomene landverhuizers in 4848 tot 489,476, en in 4849, was op den 5 december dit gelul reeds van 230,453. Vermeerdering van 1849 op 4848; 41,255. Voor het eindedesjaers worden er nog omtrent de 5,000 verwacht. M.Léon Laborde, lid van het instiliiet vanFrank- ryk, heeft aen het paleografxsche bureel van Brussel by btief bekend gemaektdat men teMoulins (departement del'Allier) eene sehildery ontdekt beeft, in de vyftiende eeuw geschilderd door eenen viaemschen artist, Colin de Coter, wiens naem tot heden onbekend was. Te gelvker tyd meldt de fransche geleerde dat men in do stad Nantes, een der beste schilderien heeft van den brugschen meester Jan Van Evck, uilvinder der olie schildering. Deze sehildery verbeeldende de H. Maegd, in levensgrootte, met het kind Jesus aen de hand, te midden eener gothieke kerk, heeft 12 duimen hoogte en 40 duimen breedte. Dat keurige kunststuk is op hout gesclulderd en bevindt zich nog onaengeraekt in zyn oorspronkelyken vorm. Ifêurgerstaiid der stad ilixaiude. Van den 29 December, 1849, lot denh January, 4850. D rv. nals hureelen, in het geval vooriien by art. 33 hier boven. De grootste rucbtbaerheid wordt aen dit program gegeven opdat al de inwooncrs van de omgrenzing der cornice zouden kunnen mededingen naer de premien. Een afschrift wordt er van gezonden aen den gouverneur der provincie die altoos nauwkeurig moet onderrigt worden van bet tydstip en de plaets alwaer de pryskampcn gedaen worden. Art. 41. De premien worden maer toegcstaen voor daden in de omgrenzing der cornice volbragt. Art. 42. De pryskampcn en de premien moeten hoofdzakclyk voor oogwit hebben van aen te moedigen en te vergelden JDepersooncn welkers landbouw-of hovingbouw-gestieb- tcn met de meeste zorg onderhouden en ingevolge de grond kennissen hestuerd worden; 2° Degene die merkelvke verbeteringen in eene der takken van de landbouwny verbeid gehragt hebben 3° Degene die het schoonste en bot beste vee opkwceken en onderhouden 4° Degene die de he9te werktuigen voor den landbouw of voor bat landelyk huishouden gemnekt of ingevoerd hebben en degene die ie gèbruikfm v 1 5° De ambachtslieden, werkers of dienstboden die, door hun b'dryf, aen de landbouw-nyverheid vastgehecht zyn, en welkers iiegryp, iever, langdurige en ccrlylce diensten en gedrag regel- inaliglyk zullen bevestigd zyri geweest. Art. 43. Afzonderlyke jurys, door het bureel van de cornice «engesteld, zyn gelast met uitspraek te doen over de verdienste der mededingers. De leden van die jurys moeten, zooveel mogelyk gekozen Morden onder bekwame persoenen, vreemd aen de omgrenzing van de eomice of het kanton. Art. 44. De leden van de jurys mogen persoonlvk geen deel usmen aen de uitloving der premien welke zy geroepen zyn oin toe te wyzen. Indien ty nogtans wezenlyke tytclcn hebben tot eene onder scheiding, het bureel van de coinice mackt er bot voorwerp af van een afzonderlyk verslag dat in openbare vergadering afge lezen en overgemaokt wordt aen den gouverneur der provincie. Art. 45. I)e uitdeeling der premien wordt gedaen iu eene openbare en plegtige vergadering. Art. 46. Eiken persoon, zelfs vreemd aen de cornice mag een prys stichten om toe te wyzen aen den genen die de voor- vaerden, door den stichter opgelegd zal vervullen. De aenneming van den prys dour het midgenbureel van de oomice moet gevolgd worden door het onmiddelyk in bewaring geven, hetzy van den prys, betzy van de waerde, in de handen van den tresorier die er kwytantie van zal geven. Art.. 47. Alle voorstelling strekkende om het reglement van do comiee te veranderen, moet acn den voorzitter gesluerd worden die dezelve onderwerpt aen liet onderzoek van het middenhurcel, belnst metorerdeinaendachtncmingtc besluiten. Indien deze inaendachtneming is uitgesproken, er wordteen verslag gegeven aen de coinice die beslist in de nacstc barer byeenkomsten. De veranderingen, door dn comiee aenveerdt, worden onder worpen aen de goedkeuring van den minister van het inwendig. Art. 48. De comice, vuor wat haer betreft, keurt op voor hand goed, al de inaetregelen welke zouden konnen genomen worden in het vooruitzicht om met eenen ouderlingen hand de verscheidt! landbouw-comicen der provincie te vereenigen. Zy verbindt haer van te ontvangen, in hare algemeene ver gaderingen en in degene van habr bureel, de zaekgclastigdo die het hestuer zal oordeelen hy haer te moeten afveerdigen iu het belang des landbouws. Art. 49. De schikkingen van de artikelen 25,26,27, 28, 29, 30 en ol van het tegenwoordig reglement zyn toepasselyk aen de landbouw-maelschappyen door het gouvernement herkent. Art. 50. Zyn afgeschaft al de vroegere schikkingen tegen- etrydig aen het tegenwoordig reglement. Brussol, 29 November, 1849. De minister van het inwendig, Ch. ROGIER. HÜWELTKEN. 5. Flour, Philippus Adolpjoil., jongman mel«>lai;rs-hane oud 35 jaren cn 8 maenden gebooren en wonende le Du— itjude, met Delahave, Maria Tlieresia, jonge dochter, liyiondere, oud 27 jaren, gebrtoren en wonende te ZJixmude. GEBOORTEN.

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1850 | | pagina 3