bier ecne verkorting van liet verslag te geven, der wer kingen die de besturende kommissie, in hare zitting van den 30 ooiober lest, gesloten beeft en waervan wy de mededeeling aen een barer leden verschuldigd zyn. De spaertyd of wekelykscbe geldstortingen der wer kende leden moet, volgens art. 15 van bet reglement der maetschappy, elk jaer aenvang nemen met 1" april en eindigen den 30 september dacrna, dit jaer was het onmogelyk eerder dan met july te beginnen. Nauw- lyks was den eersten oproep van wege stadsregeering igedaen of lit inschryvers beantwoordden aen deze uitnoodiging, dit getal groeide aen naer mate bet doel der maetschappy door den werkman wel verstaen wierd en rees klemmend op tol liet thans bestaende ,gelal van 146. Op het einde van september lest, werd de besturende kommissie by een geroepen om hare werkingen volgens 't reglement te sluiten, doch een menigte der spaerleden, den wensch geuit hebbende 'dit jaer de spaertyd voor een niaend te verlengen, be sloot de kommissie, met algemeen gevoelen, daerin toe te stemmen. En wy mogen het ter eer onzer wer kende stadgenooten zeggen, de kommissie heeft liaer genomen besluit algemeen door hun zien bekrachtigen, ten bewyze, geven wy den uitslag der inleggelden, ge- Hurende de zeventien spaerweken. Ecno subsidie is van wegens de regeering aen «den iStaet gevraegd, ook beide armbesturen zullen uitge- pioodigd zyn, iets te willen bydragen tor aonmoediging dezer instelling. Tot 1111 zyn er 96 menschlievende in gezetenen die met hunne onderteekening als eerloden deel hebben gelieven te riemen aen dit liefdadig werk; wy durven slellig hopen dat. er nog nieuwe leden zui den by komen,, wanneer er ecne nieuwe oproeping zal gedaen worden. Dan zullen alle deze middels by de storting van de werkende leden gevoegd worden en aen ieder na evenredigheid van hunnen inleg byge- b id worden. Eene zitting lieeft door de kommissie dongsdag lest gehouden geweest, 0111 de voorwerpen te 'kennen die elk spaerlid voor zyn te goedvinden ver- JangJ tOt vragen kolen. •It a aerdappels. 30 11 graen of brood. 1 dnrink. 443 De kommissie houdt zich thans onledig om mei de eerste dagen de aflevering der gedane voorwerpen, ten voordeeligslenvoor de belanghebbenden, te doen afle veren. In ons eerstyerschynende blad zullen wy de naein- lyst geven, der verdienstelyke ingezetenen die als eer leden deelmakert' van reeds meergenoemde spaermaet- schappy. De levensbesehryving van den lieer LcanderDesmai- sières, die groole, verdienstelyke, weergalooze staet- kundige man, volgens het Boterkuipje, die zich met „'s mans loftuiting sedert eenigc weken onledig houdt, zal waerschynelyk een einde hebben. Noglans men zonde er beginnen aen te twyfelen wanneer men in genoemde blad van donderdag lest, op het einde der drie eerste kolommen gansch met hetzelfde onderwerp vervold nog leest wordt voortgezet. Waerom die lang durige en aenhoudende lofreden zohde men niet welligt moeten veronderstellen dat dp partygangers van gemelden heer, zoo zeker niet zyn dan zy hel wel beweerdden, van de goedkeuring zyner kiezing, als volkvertegenwoordiger van ons arrondissement, en dat de beooging eener herkiezing alleen, hen aenpoi;t hunnen kandidaet zoo hemelhoog te verheffen? Welnu, nog eenige dagen geduld en het onzekere zal verdwy- nendan zullen wy zien of de groote meerderheid der kiezers niet wat koelbloedige!' en met ryper over leg hunnen keus tussclien den vreemdeling en den be- wooner van bun dislrikt, zullen doen. Ja, wy vreezen de tweede,proef niet, integendeel wy verlangen de kans nog eens met onze tegenstrevers te wagen, omdat wy overtuigd zyn, pene goede zaek te verdedigen, daer zy integendeel, dezelfde wapens als eerstmael met de zelfde vrucht niet meer zullen kunnen gebruiken, de lage middelen en lasteringen die zy tegen onzen kan didaet, inde kiezing van den 11 junylestlcdengebruikt hebben, zullen op velen geenen indruk meer maken zy zullen geenelweedemael voor speel bal eener heersch- zuchtige en dweepende party willen dienen. Nu zullen zy zeggen is mynheer Desmaisières zoo een buitengewoon groot verdienslelyk inan, wel waerom moet liy dan langs het distri kt Dixmude, in de Kamers dringen, dathy den tyd afwachtte en zich in het een of ander distrikt van eene groote stad aenbiedde, en namentlyk te Gent alwaer hy eerlyds gouverneur was en byzonderlyk moet gekend zyn. Voor ons is hy een vreemdeling, wy willen hem niet voor onzen vertegen woordiger,wy hebben hiereenman.die wy kennen,die onder 011s gebooren is en de belangen van ons distrikt beter dan hy Hent en zal weten te verdedigen. Stad Dixmude. Lyst der persoonen en bedrag der sommen voor de welke zy ingeschreven hebben voor de opregting van een gedenktceken ter nagedachtenis van hare Majes teit de koningin der Belgen berustende in het sekre- tariaet der stad Dixmude: Maetschappy van Landbouw en Hovenierknndete Dixmode. Maendag, aenstaende, 4(! der loopende maeiid no vember, om twee ure na middag, zal de maetschappy van landbouw en hovenierkunde, te Dixmude, in haer lokael, hare niaendelyksehe byeenkorast houden. Dagorde Opmaking der begrooting voor het jaer 1831. De maetschappy van Rhetorika, Yver en Broedermin, te Brugge, heeft in Ö..-E. Vrouwekapepeenen lykdienst doen celebrerenternugedaolitenis van de koningin. De maetschappy van Brugge speelt dezelfdestukken als die van Thielt* waerby komt het dan dat de geeste.lykheid in de eerste stad inwilligt wat zy in de tweede weigert? De proost der kapel heeft de zaek nog verder ge dreven de opbrengst dei' offerande heeft hy afgestacn en aen de komiteitén gezondenaengesleld voor het oprigten van een monument, ter eere van koningin Louise. Hoewel M. Darras, pastoor-deken van Thiclt, -geweigerd heeft op de aenvraeg der Maetschappy van Bhetorika eene lykdienst ter nagedachtenis van de koningin te celebreeren, heeft zy nogtans met hare vlaggen en winpels, overdekt met rouwfloers, de dienst bygewoond, welke den 25 dezer voor de gestorvene vorstin gedaen werd. Dit gedrag is door iedereen ge prezen geworden. Onderderi titel, hetbelgisch koningdom en de fransche republiek kondigt de Courrier Francais eene vergelyking af over den toestand der twee landen. Ziehier eenige regelen uit dit arlikel Het engelsch nieuwsblad de rimes gebruikt een lang artikel waerin liet-de maetregels onderzoekt onlangs door het hollandsch gouvernement genomen in liet oogwit om al de zeehavens der Nederlanden en barer koloniën voor de vreemde schepen te openen. Wy trekken uit dit artikel de volgende regelen belrek- kelyk Belgie a Het is klaerblykelyk dat dc hollandsclie ministers, met de haven en stapelplaetsen van hun land aen de schepen van al de natiën te openen en mot deze wetten af te schatten die den koophandel van doorvoer belom meren, hetzelve een onberekenbaar voordeel op de zeelanden die van dezelfde vryheid van verwisseling niet genietenverzekerd hebben. Belgie met zyne schoone zeehave van Antwerpen eh zyn vollediglystnem van yzeren wegen die liet aen Parys en Keulen ver bindt, heeft alles wat men kan vercisehen om in den koophandel voorspoed te maken, maer het zal hetzelve volstrekt onmogelyk zyn van tegen Holland te worstelen, ten zy zyne haven en zynen doorvoor-koophandel ins- voor alles geopend worden. Men heeft in Engeland volks-hanken gesticht, waer men zelfs de geringe som van twee stuivers,mag neer leggen. Deze banken zyn gekend onder den riaéni van pennings-banks. Ziellier wal liet dagblad Britannia ten dezen opzichte zegt. Wy vernemen mét genoegen dat de penningbanken by liet volk, waervoor zy ingerigt zyn, zeer veel byval vinden. Reeds zyn er meer dan twaelf dezer belangryke gestichten in werking en telt men de neerlesrsers bv duizenden. J In eene dézer banken hebben binnen de 227 dagen 7 833 persoonen 46,516 neerleggingen gedaen. En de geheele neergelegde sommc beloopt tot 50,425 franks. Men ziet dus dat deze eerste uitslag zeer aenmoedi- gend is. Men meldt dat, volgens het gebruik, M. de minister van binnenlandsche zaken deheereri senateurs en volks vertegenwoordigers beeft geschreven, dat de zittvd der wetgeving den 12 november aenstaende, ten i ure, zal geopend worden. Ministerie wan justicic. Berigt. Vragen van. verplaetsing worden dikwyls door notarissen of andere ministeriële beambten liet ministerie vanjusticie toegezonden. Gewoonlyk spruiten zy voort uit verborgene verkoopingenwaervoor men de bekrachtiging van het gouvernement komt vragen. De minister van justicie verwittigt dat er aen vragen van verplaetsing. die een dergelyken oorsprong hebben geen gevolg zat worden gegeven. Victor Tescii MENGELINGEN, De minister van finanlienzich bezig houdende met eene nieuwe inrigting der dienst van de schatkist in de provintien, heeft de provintiale bestuerdors der belastingen laten weten, dat de ambtenaren van hun bestuer, die in beschikbaerheid slaen, en agenten der schatkist wenschen te wordenhem hunne aenvrae^ moeten doen. De jaerwedden van deze plaetsen gaen van5 tot5,000 fr.bureelkosten métlebegrepen beloopen. iOledenUebbengeslortelk 17 fr. dus 170-00 1 1 121 1 1 2 12-75 89-25 11-50 23-00 0 50 9 50 8-75 8-75 8-50 1028-50 6-50 6-50 4-50 i) 4-50 hoeft de stad verlaten 1-00 2-00 Tezamen 1342-00 Do kommissie heeft besloten de terug jgnvq te doen ncn de twee leden, die kik maer twceinael aen den inleg! vot- jdaen hebben en de 4-50 in bewaring jte houden voor den persoon die denied verlaten heeft, dus 6-50 Blyft te linnen 1335-50 in kus De Breyne-Poellaert frs. 100 De Huysscher 30 P. Vanderheyflo 20 Dennux-Üe Lahaye 10 L.-F. Paret 10 Feys-Resteloot 10 B. Dautricourt 15 Holvoet 10 C. Vatiwonmen 15 R.-A. peellaert 25 Ch. Hnbnevs lÖ R. Wullems !0 Dolaey 10 A. Woots 15 J. Cadock 10 Van Cuyck-Gyole 5 C. De Lu have 5 Veuve J. Vanwoumen 12 Een onbekende 10 Dautricourt-Woets 5 P. Cnrrel)rollek 10 A. Vnnderheyde 5 .1. Do Mulder 5 C.-A. Schottey 10 C.-E. Renibry 5 Daulricourt-Troost 10 Henri De Breyne 5 Quatanuens 5 Transport 392 Transport L; Coppens Levis-Ue Breyne F. Van Biervliet S. Van Ualme J.-Louis Feys E. Vanhille C.-Th, Wyll.e Van Ackere-Doolaegbo Weduwe Van Ackere C. Desouiter Autricque-Schottey Holvoet-Vanwoumen Vieuxbled Feys-Rooryck Ch. Vermeesch Castelein-Va'nhille Stock-Verlez Du Bois-Van Severen Veuve Alb. Van §everen Vnndemaele-Louvrier J. Vandenberghe Polydore Van Severen Veuvc Peellaert P. VinceLt IIDedeckere II. De Grave 302 5 5 5 5 5 5 5 5 2 2 5 6 10 5 5 15 5 2 2 5 5 2 4 3 514 Men kan over Hen boomoordeelen volgcnszyne vruchten. Wat heeft He Republiek ons tot nu toe verschaft? De satur- nalen van 1848 He belasting Her 45 centiemen He droevige dagen van Hen 15 mei, de nationale werkhuizen, de afgrj- zelykc slagieryen van juny j He algcmcenc stemming die niet meer algemeen is, den gedurigen arigst, den ondergang van den landbouw, de nyverbeid en den koophandel, den verval der kunsten, de verlaging der geesten,dcdroefheid derzielen, overal de vrees, overal de ontmoediging, overal de verdceling. Ziedaer wat de republiek ons gegeven beeft it Nevens ons is een volk die het koningdom beeft weten te behouden, een volk die vryer dan wy, wyzer dan wy, godsdicn- stigcr dan wyrykervernuftiger, voorspoediger is dan wy dank aen bet koningdom, onder wiens bescherming zich al de elementen die bet zedelyk en stoffelyk geluk uitmaken zich 1 ontwikkeld hebben Belgie gaet thans aen bet hoofd der vol keren die de orde en de vryheid de duerzaembeid en den voortgang hebben weten te1 vereenigen o Wy gacn achter uit Belgie leeft en bloeit het gact voorwaerts, het lost al de kwestien op die de twisten der partyen ons zelfs niet toelaten te studeren het schynt door de Voorzienigheid gezegend geweest tc zyn. De onzekerheid is zoo groot, in-Frankryk, dat al de pongingcu van het Staetsbcstuer noch begrepen, nog acngc- iiomen worden door bet volk. Te vergeefs stemt en kondigt liet dekreten af op de ongezonde woonsten op dc pensioen kassen, op de tentoonstelling van Londen op de hypolhrkaire hervormingen, enz.,enz., zy versmaden dezelve; dc gemeente besturen laten dezelve in ungehruik vallen vooraleer zy zelfs gekend zyn er wordt naer de prefektcn niet meer geluisterd de fabriekanten verkeeren in ongevoeligheid de zeevaert is in gevaer, dezeden worden ontbonden, enz, o In Belgie beeft het gouvernement maer te spreken om zync oogmeyken verstaen te zien. liet regt werkhuizen in de Vlaenderen op, bet prikkelt de landbouwers aen, bet bestiert de verstanden, liet verwezentlykl gelukkige nieuwigheden om bet grondkrediet te stichten en om de vvcrkmde klassen met pensioen-kassen te begiftigen, bet hermaekt de douane tarieven en vermenigvuldigt de poogingen en de rykdommcn der voortbrenging. In Frankrykjagen wy onze vorsten weg, wy verbranden hunne woonsten, wy vernietigen het zinnebeeld der magt, wy schaffen bet koningdom af, beeltenis van het kristelyk buis gezin, en met hetzelve af te schaffen treffen wy tot in bet hert al de huisgezinnen waervan de magt den grondslag is. «In Belgie, dragen al de Belgen den rouw van deze hewon- derensweerdige koningin die door iedereen als ecne moeder bemind was. In Belgie is de droefheid des konings, de droef- beid van al de burgers zynen rouw is bunnen rouw zync wanhoop, hunne wanhoop; irj Belgie heqft rten eene ziel om te gevoelen en een bert om te weenen. Men bemint den vorst die zyn land bemint. Belg zyn is beden eene eerbet is nis eenen titel waerovcr men trotsch mag zyn. In Belgie, gelooft men in God,|men gelooft in de princiepen, men gelooft aen den voortgang in de duerzaembeidaen de vryheid in het order men speelt met de omwentelingen niet men beeft het voorloopige in afschrik men ankert zich aen het bepaaldemen is zedigmen is sociael in een woord men is geen republiekaen maer koningsgezind. De trouw in de prin ciepen maekt de kleine natie sterker en eerhicdwnerdiger dan de groote. Indien Frankryk sprak, gelooft gy dat bet in zynen keus zou aerzclen o Het heeft in zyn geheugen en in zyne geschiedenis de voorbeelden van hetverledene,hetbeeft onder de oogen de voor beelden van het tegenwoordige.

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1850 | | pagina 2