oord aen haer goed iozigt, al die byeengeroepen mannen waren in de beste schikkingen. Een vyftigtal der kloekste, wierden door den burge meester aengewezen om in een lokael der godshuizen gedurende de kiezing wacht te houden, en noodig zynde zelfs de policie-dienst, te heipen dit laetste heeft den donderdag plaets gehad, die mannen hebben aldaer geconsigneerd geweest en soep en vleesch gehad. Maer hoe groot was de algemeene verwondering en vcrontweerdiging der burgery, toen eensklaps, omtrent de 4 1/2 ure, men den trommel hoort slagen, en alhier een zestigtal voetvolk van het 12 ligne regiment, uit Yperen ziet aenkomen. De kapitein drager van een geregeld bevel, afgeleverd op liet verzoek van den heer Vrederegter Verwilghen door den luitenant- generael Deys, erlangt huisvesting voorzyne soldaten die ter beschikking van genoemden Vrederegter ge steld zyn, de burgers verzetten zich openllyk tegen die huisvesting en morren dat zulks ten laste moet vallen dergenen die dezelvegevraegd hebben. Eindelyk worden zy iu de herbergen besteld, ten koste van wie bet kal behooren. Men stelde eëh hoofdwacht'aen De burgemeester is in zyne regten gekrenkt en wy vinden ons als in staet van beleg gesteld. Laetstgemelden amb- lenaer,sprak nog des avonds een groot getal vereeuigde kiezers aen, aenzocht hun, de in logement zynde sol daten, in volle rust te laten, dewyl zy als militairen, hunne orders moeten volgen en niets tegen het regt of onregt dezer zending te zeggen hebben. Verders aenzoekt hy de kiezers nogmaels met bedaerdheid de kiezing van des anderendaegs by te woonenen dat by vertrouwde, wat ook den uitslag derzelve niogt wezen, dat menvreedzaem zou gebleven zyn. Ik, voegde hy er by, gevoel my sterk genoegmet kalmte zelfs mijne nederlaeg te onderstaen, en mg aen de beslissing der kiezing zonder morren te gedragen. Alzoo eindigde den woensdag. Nu het verhael van den donderdag, des morgens van 8 1/2 tot 10 ure ziet men langs alle kanten rytuigen en wagens inkomen. Buiten de kiezers van het distrikt, komen een buitengewoon aeittal vreemde lingen, waeronder vele voorname persoenen, van al de omliggende steden toegesneld. De soldaten waervan wy hierboven gehandeld hebben, worden, waerschy- nelyk op het order zelfs van den heer Vrederegter, in het ge vangen hu is, gesteldalwaer zelfs de wacht inge trokken wordalleenlyk is een onder-oflicier. in tiet bospitael palende aen het hoofd-hureel geplaetst. De geheele stad is in beweging, een onbeschrvvelyke geestdrift heerscht zoowel onder de toegesnelde vreemdelingen als onder de ingezetenen. Elk verwacht ^niol «en -ongeduld verhmgen den uitslag der kiezing. Doch geene wanorders, alles is rustig. De werkingen beginnen en worden met de meeste regelmatigheid en orde voortgezet. Eensklaps hooit men het kanon donderen ofschoon de werkingen in de tweede sektie nog niet geëindigd warenwas de volstrekte meerder heid aen den heer De Breyne-Peeilaert, reeds verwor ven. Eene ongehoorde en buitengewoone verrukking van blydschap, begeestert de burgersde drykleurige vaendels worden als vreugde teeken uitgesteken. Zege bogen worden in verschelde straten in allerhaest opge- regf. Men hoort de trommels slagen ditmael zyn het geene militairen trommels, maer wel die van al de verschillige maetschappyen onzer stad; de deelma kende leden worden yfings byeengeroepen om dan gezamentlyk onzen geliefden burgemeester, over zyne herkiezing te gaen geluk wenschen. Een groot getal leden der maetschappy van toonkunde der stad Nieu- poort, (zy moeten veel vertrouwen gehad hebben in den goeden uitslag onzer kiezing), treden onverwachts eo telkens verwonderingspelende binnen stad, en vereeren den nieuwgekozene, met eene allerfraeiste serenade, zy begeven zich alsdan voor de huizen van den heer senateurVan Woumen en mev. Van Ackere- Doolaeghe onze groote en verdienstelvke dichteres alwaer zy ook dezelfde eerbewyzingen "betuigen. Edel en schoon is het voor de Nieupoortnaersdie door deze eerbetooningenzich opentlyk verklaerd hebben tegen de onregiveerdigeen hardnekkige tegenkanting onzer tegenstrevers en ten zelfden tyde. de zoowel verdiende hulde, aen kunsten eir wetenschlippén be wezen hebben. Wy sturen hen onzen hartelvken dank toe en verzekeren hen, dat eiken waren Dix'mudenaer, deze ongevraegde en niet verschuldigde wellevend heid met eene levendige erkentenis aenzien heeft. Om twee en half ure eindigden de werkingen van het 2* kiesbureel, de kiezers verlaten de zael, eenige hoonende uitdrukkingen aen kiezers, behoorende tot de hoofdleiders onzer tegen - partytoegestuerd laten zich hooren. Ofschoon niemand wordt mishan deld, zeggen wy, met opregtheid, dat wy zulks niet goedkeuren, maer wy zeggen ook ten zeiven tyde,dat men ons daerover niet kan verantwoordelyk maken. Het waren nog meest vreemdelingen, die zich aen deze beledigend beluigingen schuldig mieken,en daerbv, zulks is een byna onvermydelyk gevolg, van die hê^ vige kiesworstelingen. Om drie ure worden de stemmen der twee bureelen, in het hoofdbureel by eeu gezameld, waeruit blykt dat er 698 stemmers, deelgenomen hebben, en 'de vol strekte meerderheid 330 is. De heer De Breyne- Peellaert, 423 stemmen bekomen hebbende, terwvl den heer Desmasières maer 273 stemmen verkregeQ heeft, wordt als Volksvertegenwoordiger met eene meerderheid van 73 stemmen uitgeroepen. De heer vrederegter, voorzitter van het hoofdbu reel, geeft onmiddelykaen de oversten der in stad zynde troepenzyne toestemming om de stad te verlaten; de soldaten uit het gevang verlost vertrekken zonder gekwetsten, en overtuigd dat zy alhier eene aerdige rol onwillig gespeeld hadden, naer hun garnizoen terug. Nauwelyks is de uitroeping van onzen nieuwen Volksyertegenwoordigrfir gedaen. Of men ziet onder het luiden der klokkeu,het spelen van den beyaert, het losbranden van 't kanon, al de maetschappyen of gilden der stad, ter uitzondering der muziek-maet- schappy de Eendragt,zich in de Woumenstraet ver eenigen, om gezamentlyk, met trommels, vaendels en eereteekensstoetgewyzeden heer burgemeester, Volksvertegenwoordiger, den heilwensch te gaen aen- bieden. De stoet begeeft zich langs de Groote Markt en Noordstraet, naer het liuis van den heer De Breyne- Peellaert, alwaer zy op de minzaemste en broederlyk- sle wyzeonthaeld is. Een afgeveerdigde van elke maet schappy begroet, namens hare medebroeders,met eene kbrte aenspraek, derif^ksVerldgenwoordigei*, die op dezelve, met eene zoo ëegtzinnige, gevoelige en vrede lievende aenspraek, antwoordt, dat al de aenwezigen tot diep in liet hart getroffen zyn. Men drinkt een glas wyn op de gezondheid en lange'jaren van den nieuw gekozen, die eenieder de hand drukt, en men verlaet hem ingenomen voor zyne treffende hoedanig heden en edelmoedig karakter. De stoet begeeft zich van daer langs den Grooten Hnidevettersdyk, Appel markt, Kiekenstraet, Wilgendyk, Weslstraet, Groote Markt, hessenstraet, Mosselstraet naer de Woumen straet, alwaer de Maetschappyen uit een scheiden 'en zich naer hunne respective gildhoven begeven. Onder de maetschappyen bevindt zich de koninglyke maet- schappy der Bussenieren, gewapend, die van tyd tot tyd, hunne karabineri lieten losbranden. Men onder- scheide er ook de maetschappy Nu morgen niet, die den heer De Breyne-Pëellaert als voorzitter bezit, met al hare oude blazoenen, doorkinders gedragen, alsook het borstbeeld, met lauweren versierd, van haren voor zitter, den held der feest, gedregeu door twee ledeu der maetschappy. De avond valt, toch brengt geen duisternis mede, eene algemeene verlichting heeft plaets, er zyn te weinig huizen die uitzondering maken om ennelding vau te geven, ook by sommigen bestaen er reden om zulks niet ten kwade te nemen. Onder de verlichtingen der huizen, zyn er verscheide, die zich door hunne door- scliynende verbeeldingen doen opmerken, ën wy moeten het, mei het algemeen gevoelen verklaren, dat onder anderen bel luns va «jufvrouw Virginie-Blondeel het alderschoonste opzigtclevert, vier zegebogen, eenp «enden ingangder Weststruel eeneaen deÈessenstraet eene in de Noordstraet en eene in de Kiekenstraet, ook verlicht, brengen niet weinig aen de versiering toe. Pektonnen branden.'t kanon blvft by voortduring met kleine tusschenpozingen losbranden, het luiden dei- klokken duert tot laët in den nacht. De bewegipg op de straet is onbeschryyelyk, ingezetenen en vreeiude- ingen zwerven, arm in arm, de straten door, de bevol king gelykt aen die eener groote volkryke stad. De herbergen zyni opgepropt, men zieter niets dan vreugde, men hoort er nietsdan vreugdegezangen en gezondheids- dranken aen den gekozen volksvertegenwoordiger. Vele vreemdelingen verlaten ons slechts met het aen- breken van den morgenston 1 en zoo eindigt de dag van den 12 decembej-, die lang in ons geheugen zal blyven, en door onze nakotners, by overlevering, niet zal vergoten worden. Wy geloven hier eem nauwkeurig verhael ge laen te hebben. Dat er van onze tegenstrevers zullen zyn, die het zullen betwisten, daeraen verwachten wy ons, maer wy hebben voor on ster bevestiging van ons a'eiigeliaelde als ooggetuigen gehad,zooveel vreemdelingen, dat wy hier in dit geval, geene wederleggingen of betwistingen moeten ontzien. s VV y hebben ook, onzen hoogst verdienstelyken in boorling, den heer Pieter Bortier, voor eenige dagen, onder ons midden gehtfd, hy heeft getnige geweest van onze .volksfeest, .en ten bewvze dat hy als waren ge- booren Dixmudenaer ons goedkeurt, heeft hy ter ge legenheid dezer kiezióg, eene som van 300 franks besteld, om gedurende de wintermaenden, in soëpaen de armen der stad verdeeld te wordenen beden zondag zullen op zyne'kosten, al de 70-jarige,degebre- kelyken, de oude wyvetjes van het H. Geesthuis en de weeze kinders der knechle- en meisjes-schooien, met gekookte wyn en wafels of koeken vergastigd worden. Alles bewyst klaerlykdat de zaek die wy met over tuiging en uit al onze magt verdedigd hebben, eene regtveerdige zaek was, dewyl wy byna de algemeene goedkeuring, by het bereiken van ons doel, verworven hebben. r Nu verklaren wy ook, ten gevolge van onzen zoo Iuisterlvken zegenprael, dat wy edelmoedig willen zyn, en bereid zyn, alle oneenigheden onder eikanderen te staken. Dat zv, die in onze politieke gevoelens niet deelen. de hunne met matigheid en voordeel trachten te verdedigen, zy hebben er het volle regt toe, en zul len daerover, door ons niet min geëerd zvn. Mier in dien zy in persoonlyke verwylingenof lasteringen tegen ons blyven uitvallen, dan zullen wvons weder verplicht vinden, de pen op te vatten, om ons, indieft wy het noodig oordeelen, te verdedigen, en den modder die zy ons willen toewerpen weder te kaetsen. Onze herkozene volksvertegenwoordiger, zal ook zyne pliglen met eenen nieuwen moed en op het krachtigste weten na te komen. Zyne vriendschaps betrekkingen met zyne distrikt-genooten is door deze worsteling, verlevendigd geworden, de belanglooze verkleefdheid, die hy by velen ontmoet heeft, moet hem getroffen hebben, zyn edel hart, zal niet ondank- baer zyn, indien de omstandigheden hel hem toelaten. Van den anderen kant zyn gelukkig karakter, zal hem doen vergeten, wie zyne vyanden warenindien zy niet blyven voortvaren in hunnen verblinden haet jegens hem, en alzoo zouden wy in onze stad en distrikt de vorige eendragtige vriendschap zien herleven. Wy hebben den zegenprael; de waerheid en het regt triompheren over laster en logentael. Alle ware libe ralen hebben zich de hand gegeven en door hunne ver- eeniging zich sterk gemaekt. Dank aen de kiezers der buiten gemeenten welke ons hunnen bysland hebben geleend, het móet huo tot eer en, voldoening strekken, niet alleen raet de meerderheid te zyn maer tot' voor beeld van anderen te dienen om den goeden weg in te slaen. De stryd is nu geëindigd en de passieu be- daerd geworden dat elk regtschapen mensch op zyn gemak de zaek en de handelwys van beide partieu on- derzoeke, om in het toekomende niet te moeten twy- felen aen welke party hy zyne stem zal geven. Dat de priester zyne consciëntie opene en zegge of hy sedert juny laetst tot heden meer aen den we- reldschen woelgeest dan aen zyn heilig ambt van pries ter is aengekleefd geweest; dat hy nu predike of hy tot ons voorbeeld dien weg als den weg des he niels bewandelt en of zyn woord alsdan het wöord Gods was. Het Kuipje dat zyne vrienden stinkende be smeurd heeft, zal mogelyk nog een overschot vuilig heid behouden hebben om ons over den kopte goeijen, maer zulks kan ons niet hinderen't zal zelve den stank behouden, onze eer is door de kiezers hersteld. Eene andere hoofdzaek welke nu byzonderlyk de aendacht moet opwekken, is de regelmatigheid met welke de werkingen der kiezing zyn afgeloopen. Het bureel der tweede sektie is ditmael weerdig gepresi deerd geweest. De heeren Lampe en Vanoverbeke zyn onverwachts op hunnen man gekomen. Oude misdry- vcn willen wy niet aenhden, maer wy kunnen niet luien hier uit te roepen, o schande! De orde is niet eens gestoord gewordeD; nog- eene daed waerop wy ons beroemen, in de uitspanning van den geestdrift welken wy gezien hebben; de middelen te werk gesteld om de libéralen al$ oproermakers eiv revolutionnairën te doen Beschuldigen zyn vernietigd geweest, en de vreugd is ten top gerezen tot spvt van die 't ben yd t. De beteekeiiis van onze zegeprael. De groote en scfioone zegeprael die aen onzen waer- digen ..representant is te beurt gevallen is eene der klaerstebewyzen tot hoe verre de kiezers van het distrikt Dixinude, de waerdigheid vau den heer De Breyne weten te schallen; het is eene onwederlegbare over tuiging dat elk weldenkend man gezeid heeft dat de godsdienstige zaken niets met de wereldlyke gemeens hebbenen dat de godsdienst niet het minste van den heer De Breyné noch van den Gouverneur te vreezen hè», ft. Integendeel, zoo er ooit iemand het denkbeeld duri\v hebben van den godsdieusteeuige verhinderingen te doëiv. ware M. De Breyne niet de eerste die hare heiligheid en hare regten zou'vooren staen en verdedigen? Hy de regJyecrdige man, die noch nooit iemaud een enkelen strot, in den wegheeft willen leggen, die van ouders en voorouders het voorbeeld van deugd en edel moedigheid afgedeeld heeft, zou hy zich zeiven willen verloochenen en /vn vaderland helpen verdrukken? Neen, duizendmael iicenen de schandelykelasteringen waeraeu hy gedurende langen tyd bloot gestaen heeft, zyn zooveel schandvlekken voor de geestelykheid die .'.e geschreven heeft of doen schryven in haer verfoei- jelyk blad. Wat men ook aciivyende om de deugd te besmeuren, zy staet tegen alle aenvangén sterk en geene bespottingen, geene verdri.',kingen kunnen haer doen vallen. Zoo hebben wy in tit kiezing van 12 de cember den vinger des Heerens g^/ien die in den persoon van M. De Breyne de deugd ik Tt doen zege vieren. Het is beweenelyk dat wy zelve lieten aen den bisschop vragen of deze les nog niet groot genoeg is om einde te maken aen al de valsche geivrhten en twisten die zyne onderdanen alhier te wege D» ogen; is het niet ty.; om klaer te zien hoeveel de geestel''beid van zynen ze lelyken invloed verlooreii heeft zo vel buiten als in stad? Het is niet met bedrog ciflogens t). l men het gezond verstand zal overtuigen; het volk vair deze eeuw wilt vooral van den dienaer des Heerens de heilige waerheid hooron, en het voorbeeld zien van matigheid, regtveerdiL;heid en broedermin. AI deze hooge deugden worden .nu by velen uit het oog ver- looi enen als het is om s.emraen te werven voor een - man die alles verloochent tenzy de geldtu'cht en den hoogmoed, men verheft zulk^godbedriegers om den man van eer te dieper te doen o derzrnkenGelukkig dat de goede geest van onze buitenlieden zich met den geest van Dixraude vervoegd hooft om den heer De Breyne al het geleden leed en doorgestane tegen- rmn.

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1850 | | pagina 2