weken tot twee maenden, een gezond en overvloedig vocdseljinderyke weiden en garzingen, in den naluerly- ken bassin dezer rivier gelegen, konden vinden. Maer, myne hoeren, dit is niet alles, de grootste schade wordt door de zomer overstroomingen veroor- zaekt, wanneer deze overstroomingen voorvallen in het saisoen van den oogst of de maeijing. liet is alsdan dat de waters niet alleen onze landen verwoesten, maer de voortbrengsels onzer velden verslinden enden ganscheu ondergang van een groot getal ongelukkige pachters veroorzaken. Een heldhaftig en werkdadig middel opzoeken om deze kwalen te voorkomen, schynt my, myne heeren ik erken zulksonmogelyk; maer het kwaed vermin deren en het trachten zoo weinig mogelvk te doen voor vallen, ziedaer hetgeen men moet trachten te vinden. Lr zou behooren, volgens myn gevoelen, den Yser zyne oude middels van aflooziug te geven en de bestaende te verbeteren, ot hem nieuwe middels te verschaffen. a De ser was eertyds een middel om de waters af te lossen van eene groote streek op de zee ingewonnen en diende maer töevalliglyk tot de zeevaert voor sche pen van eene zekere grootte en voor zooveel er den loop der watersniet kon door verhinderd worden. Maer het hollandsch gouvernement, die gedurig de scheep- vaert en den koophandel bevoordeeligde, zelfs ten na- deele van andere nyverheden, heeft dezen staet van zaken kömeri veranderen, en heeft, by middel van zekere waterwerken en van de vaststelling van een hooger waterpas, in den Yser schepen van eenedubbele en driedubbele grootte doen komen. Deze maetregel, men moet het bekennen, is nuttig en voordeelig aen een groot getal nyverheden, en hy zou met dankbaerheid door al de belanghebbenden ontvangen geweest zyn indien liy niet den oorsprong van den ondergang des landbouws ware. Nu, indien men, in het algemeen belang, aen den landbouw eene rivier dien hy met dyken voorzien heeft, en de afloo- zings-middelen in de zee dien hy gemaekt had, ont- uomen heeft, is het aen de algemeenheid van hem schadeloos te stellen over de verliezen die dezen toestand hem doet ondergaenhet is bygevolg de Staet en niet de provincie, die dezen last afdragen moet; het is de Staet die het bpstuer eener rivier moet overnemen die thans al de eigenschappen van algemeen belang heeft; het is de Staet die de noodige en dringende onkosten van verbetering moet afdragen van eene rivier die regtstreeks de arrondissementen Ypre, Veurne en Dixmude, en onreglstreeks deze van brugge en Östende aengaet. ik verhoop dat de heer minister van openbare werken met aendacht de kwestie van onderhoud des Ysers zal onderzoeken en dat hy dezelve, in het alge- in een belang oplossen zal. Ik zal myne achtbare kollegas op den grond der te gebruiken middels niet volgen ik laet deze zorg over aqn dezen aen wien zulks toekomt, overtuigd dat in zulkdanige kwostien en bovenal wanneer er gewag is van veranderingen aen het systeem der water-afloopin- gen te doen. men vooralles, de verslagen van de man nen der kunst liooren moet, en maer een beslissende besluitnemeunaaldegevoelensgeraedpleegd tehebben. a Ik moet eindelyk verklaren, myne heeren, en ik geloof dat myne achtbare kollegas het deswegens met my eens zyn, dat het provinciale bestuer niet werkeloos blylt en niet ophoudt nultiglyk de kleine middels die hot provinciale budjet ter zyner beschikking stelt te gebruiken, om de rivierin goeden staet te onderhouden. Tot bewyS van hetgeen ik zeg, zal ik ue verklaren dat men, over twee maenden op het punt stond van de delving van den oostersehen arm van den Yser te vol trekken, wanneer de laetste groote aenwassing dei- waters de werken is komen doen, stuken. Voor het overige, beken ik, dat deze werken maer als een begin kunnen apnzien worden van een groot ontwerp, die de provincie nooit zal kunnen doen uitvoeren zonder de krachtige tusschenkomst van den Staet VccaHscsiy. De minister van binnenlandsche zaken heeft het vol gende besluit uitgegeven, ten einde te kunnen voorzien in de schaerslieid van veeartsen die in verschillende gedeelten van het land beslaet. Art. Zes borzen, gelyk aen het bedrag van het pensioen der veeartseny-school, zullen aen de jonge iieden kunnen toegestaen worden, dewelke, na alsvorens de voorwaerden welke vereiseht zyn om in de school aengenomen te worden, te hebben volbrugl, de ver bintenis zullen aengaen van zich te vestigen in de lokaliteiten hun door den minister van binnenlandsche zaken aengewezén. Art. 2. De bestuerder der veeartseny-school is met de uitvoering van het IcgeiAvoordig besluit belast. TyfllSngcaa aait JEi-agiko-yk. H töealwoaagcsiae JL©eaaaEa?sf vaaa 1 §48. De minister van fmantien heeft de kamer een wets ontwerp van groot aenbelung aengeboden. Hetzelve raekt de leening 'yafl 1848, en magtigt de regering in Verwisseling der op 1 january jongstleden verschenen coupons, nieuwe titels van 2000, 1000, 200 en 100 fr. uit Ie geven. Eene amortisatie van 1 zou aen deze leening worden toegepast. Wy lezen in een brusselsch blad Men sprak gisteren te Brussel van de aenkomst in onze stad van M. de Persigny. Die fransche gezant be- geell zich naer Duitschlanddoch men verzekert dat hy by een' onzer ministers geweest is en hem eene depeche van zyn gouvernement heeft medegedeeld van eenen nog al ernstigen uerd. Wy hadden die lyding maendag laelst reeds verno men, doch ach-zeldenom ze onze lezers mede te doelen, omdat wy voor als nog geen volslagen geloof konden hechten aen datgene wat men ons van het doel dei- reis van M. de Persigny zegde. Wv achten ons echter nu verpligl, onze lezers regtuit den inhoud te doen kennen van de depêche, welke M. de Persigny, zegt men, onzen minisleivvun binnenlandsche zaken heeft overhandigd. Die depeche drukte voornamolyk op twee punten. Het eerste vroeg zy, dal Belgie ophoude de fransche boeken na te drukken. Daerna verlangde zy, dat de belgiesche dagbladen voortaen den president der republiek en zyn bestuer zouden met vrede laten. Zoo als men weet, had M. Quinette, de fransche gezant, reeds iels dergelyks gevruegil. Op het eerste punt heeft M. Rogier, naer men ver zekert, geantwoord,dal het gouvernement voornemens was den nadruk der fransche werken binnen kort te beletten, maer dat vele zetters daerby hun brood win nende, die afschaffing veel voorzichtigheid en beleid vorderde. Op het tweede punt heeft M. de minister van binnen- landache zaken gezegd, dat de belgiesche grondwet de onbeperkte vrylieid van drukpers waerborgde, en dat het gouvernement geen enkel blad kan beletten zyne denkwyze over de laetste fransche gebeurtenissen te doen kennen, wanneer overigens dit blad de palen der wet niet te buiten gaet. liet spreekt van zelf dat,heeft inderdaed de minister zoo wel geantwoord, M.de Persigny niet zeer te vreden vanhierinoetzyn vertrokken. (Vlaemsche Stem). De Monileur van den 7 dezer kondigt de midden- pryzen aen dei tarwe en rogge op de bezonderste markten van Belgie, gedurende de week van 8 lot 13 december Middenprys tarwe fr. 19-17 rogge fr. 13-37 id der vorige week 19-36 13-74 Vermindering 0-39 Vermind. 0-37 Hi-t Klysée begint reeds te verbannen. Het is nog niet naer de Cayenne dit zal waersrbyni'lyk een weinig later gebeuren, en men zegt dat drze dood en de landstreek voor de ropublie- kanen bestemd is. Het is M. Thiers, die het eerst over de grenzen is geworpen. Den 8 's avonds zyn cr twee agenten by M. Thiers gekomen en hebben liern govraegd naer welke grens hy wilde gevoerd zyn. Hy antwoordde dat hy voornemens was te l'arys in zyn huis te hly venmaer op de verklaring dat het onmogelyk was, heeft M. Thiers gezegd dar. hy slechts aen het geweld toegaf en geweigerd eene grens aen te duiden. l)an heelt inen hem gezegd dat hy met acht agenten, die voor zyne dienstboden zouden doorgaen, langs den yzerenweg van Stractshurg naer de brug van Kehlin Duitsrilland zou gevoerd worden. Dit is inder daed gebeurd. Mev Dosrie, schoonmoeder van M. Thiers, hecftzicliby M. de Morny begeven, met wien hare familie verbonden is, en zich levendig beklaagd over dezen maetregel, welke zooveel te erger was, daer men wilde doen geloovcn dat M. Thiers vrywilligin ballingschap gaet. Gelyk men ligt deuken kan is er naer Mev. Dosrie niet geluisterd. Reeds over eenigen tyd hadden de omgekochte bladen ge nt eld, dat M. T hiers voornemens was eene reize naer Italië te doen. Dit was eene vermaning. Men zegt dat M. L. Faucher insgelyks uit Frankryk ver- jaegd worden. M. de .St.-André, opsteller van l' Hssemhlëe Nationale is aangehouden en vervolgens weer losgelaten. M. Page, kapitein van het schip, waarmede MM. Gent, Ode en l.ongoinazino naer Noukaliiva moeten gevoerd worden, is nucr zyn voertuig teruggekeerd. Wel verre van deze politieke veroordeelden strafvermindering te geven, spreekt men van M. Page's lading te vermeerderen. Men spreekt vandekoustitutie, welke het gouvernement van den president bereidt. Ziehier op nieuw eene schets er van Een president, hoofd van den Staet, eene wetgevende ver gadering, ecirSenaet, een tribunael om de wetten te diskuteren. Het hoold van den Staet voert het bevel over de land- en zeeinagl; hy sluit de traktaten en bereidt de wetten. Er is een raed van State. Hy herziet de wetten en overhan digt ze de wetgevende vergadering. Deze heeft 300 leden genoemd door liet algemeenstemregt, bezoldigt en herkieshaer. Het mandaat is van vyf jaren en de jaerlyksche vernieuwing hy vylde gedeelte. De zittingen zullen publiek zyn, alsmede die van den Senaet en het verslag er van zal worden bckciid gemaekt. De leden zullen zeiven wetten mogen voorstellen. De raed van state zal beslissen over de imieninerkingneming. De Senaet heeft 100 leden aen 15,000 fr. per jacr, genoemd op drie lystcn, maer wcrkelvk door den president. Zv worden levenslang benoemd en moeien ten minste 30 jacroüd zyn-by hunne benoeming. De ouderdom vereiseht om in de andere vergadering to zitten, is 50 jaren. Men veronderstelt dat de function van de sciiatcurs omtrent die zullen zyn van de vroegere pairs. Het bureel van de wetgevende vergadering zal alle maenden vernieuwd worden,behalve den president,genoemd voor geheet den zittyd. De zittingen zullen zes maenden duren en door den pre sident der republiek in persoon geopend worden. De gencracl Rulhière, heeft den minister van oorlog, M. de Saint-Arnaud, Jen volgenden brief tocgestucrd 0 Eenige jaren geleden was M. de St-Arnaud kapitein in liet regiment, waervnn M. de ttnlliière kolonel wasdeze door de smeekingen der familie van M. de St-Arnaud geraekt, ver hinderde dat hy voor eenen krygsracd geroepen wierd, beschul digd van ontvreemding der fondsen. Thans dat de generael ltulhière zyne toekomst vernietigt ziet, heeft hy ten minstede vertroosting nimmer aen de eere te zyn tc kort gebleven en verheugt liet hem zulks den tegenwoordigeu minister van oorlog te konnen laten weten. Men ziet van wal mannen Louis-Napoleon omringd is. En men denke dat soortgelyke lieden thans de zoo gezegde orde party verbeelden —Zou het de laetste uitdrukking dier party met wezen? Het scliynt ons inderdaed onmogelyk dat zy UlVOn nirvl.., nog dieper zinke Ho! hy die gezien had hoe deze moeder zich, zoo lang zy was, by ha er kind nederwierp en zyn mismaekt wezen met tranen be sproeide, hoe zy haren mond op hare blauwe lipjes plaetste en geweld deed om een deel harer ziel in zyn lydend lichacm over te zenden; hy die gezien had hoe razend van wanhoop zy opstond en met het kranke kind de zael rondliep, alsof zy de dood die haer ver volgde wilde ontvlugten En had hy daerby gehoord boe zy het vertrek meteen wild en akelig gehuil vervulde.... hy zou gewis do helft van zyn leven opgeofferd hebben oin die vrouw uit eene ioo zieldoodende ^smart te redden. Maer de liefde eener moeder is geen onfeilbaer schild tegen den dood. Het kind werd koud op do horst dergene, die bevend hare handen over zyne kromgespannen leden dreef; zyne wangen vielen inalsof het vleesch onder de huid versmolten ware; zyne vingerkens berimpelden zich, alsof zy in warm water waren geweckt geweest enhelaes het vlies zyner oogen verdroogde en werd dor! Nochtans het kind was niet van gevoel en versland beroofd want tusschen alle zyne pynen had het de'licfde zyner moeder nog door eene streeling belaeld, en nu liep het met eene stem, die klonk als bevond glas Drinken, drinken! ik heb dorst! De vérdwaelde moeder liep met haer kind naer de keuken, en n efde hot met het eerste vocht dat onder hare hand zich aenbood dan keerde zy met een nltyd groeijend verdriet in de zael terug. In hare geestwurdheid had zy het gekerm harer schreijcnde kin deren niet gehoord zy had ze zelfsvan haerweggestoftten, wanneer zy haer nageloopen cn zich aen hare kleedercn vastgehechthadden. Het scheen huCr dat een spook haer vervolgde en haren zoon grypen wilde; de aenrnkingen harer kinderen hadden hoer iedermael eene yzmg van schrik over het lic'iaem gejuegd. Vermoeid viel zy eiir dolyk met haer kind tegen den grond en beide bleven niet verstan deloos maer roerloosliggen. Terwyl naderde een harer kleine dochtertjes by haer hoofd en sprak knielend Ocli moeder, myne ooren luiten ook... Ik heb ook pyn. d Mevrouw van Valburg bo/.ag het meisje met' eenen pynelyken blik, slofg den arm om haer midden, trok het met geweld aen hare zydc, en bleef bitterlyk weenend tusschen de twee kranke wichtje liggen. Hare andere kinderen zaten in de nubyheid hunner moeder, en schreidden met hartverscheurende snikken. Op dit oogonhlik vertoonde zich aen de duurder zael een persoon wiens kleediug geheel van zwart laken was syne verschyning op dit tooneél geleek sterk aen de komst van den bode des doodst- doeli hy, die akelige vertooning ziende, hoog liet hoofd, en wischtte twee blinkende tranen uit zyne oogen. u Rampzalige zuchtte hy. Op den klank dezer stem ontwaektte Mevrouw van Valburg zy vloog op van den grond, en.tot den geneesheer loopende, viel zy voor hein op de kniën, hief de hadden tot hem, en riep tusschen eenen vloed van tranen lieer Schippers! heb medelyden met my! Redt myne kin deren.., om Gods wil, redt ze van de dood! Zie ik kruip voor u,-~ ik kus het stof uwer voeten als eene slavinzult gv myne kinderen redden De geneesheer hief haer haustig van den grond op, en, in zyne ontroering, brngt hy zynon arrn 0111 haren hals, alsof hy haer een teeken van liefde wilde geven; maer hy zelf was door medelydeu als buiten zich zeiven hy bleef een ©ogenblik stilzwygend in hare oogen staren; doch herriep weldra zynen moed, en tot dtf lydende kinderen gaende, sprak hy Ongelukkige moeder! gy brengt trnnen in myne oogen, terwyl ik hier al myne kalmte noodig heb. Wees bcdaerd, het kwaed is misschien niet zoo erg als gv het 11 inbeeldt. Gevaerlyk is dezeziekte maer niet allyd doodplyk; en hoe zeer de staet uwer hoide kinderen ook schrikkelyk zy blyft my niettemin nog eenige hoop over. De knecht kwam op dit oogenblik met nog eenen geneesheer in de zael. De heer Schippers hernam Pieler, leid mie mee.leresse met liare vier gezonde kindaren in een vertrekdat aen den anderen kant des huiles gelegen it Mevrouw, die maetregel is noodig. Ga, en geef 11 niet te veel «en uwe droefheid over ly kon eenen schadelyken invloed op uWo kinderen hebben. Zooals de knecht het bevel van den geneesheer wilde uitvoeren en aen zyne meesteresse zegde dat hy bereidwoshaer levergezellen' liep zy nog eens naer'hare kranke kinderen, kuslte ze nog een» huilend, en riep met verpletterend weo lugène Viiginio Vaerwel, vacrwel voor eeuwig..,. 6 e0ji ik zal u nooit meer zien.., v (Hel vervolg hierna.)

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1851 | | pagina 2