lach, als zage liy in het verschiet dingen die hem zegden dat hy getroost en in vrede hel lioofd in de eeuwige rust moget neder- leggen. Herdacht hy welligt de diensten doorhem aen het vaderland be wezen Herinnerde hy zich de namen tyner vrienden uit Vlaen deren en Brakand? Sloot hy de oogcn met de overtuiging, dat het vlaemselie volk de weduwe en de weezen van den armen Zelternam niet hulpeloos in de wereld zou laten dwalen? Het moet zyn. want de laetgte vergipejibace- klanken, die nog uit zyriR borst opklommen, waren een zucht van vrede en vertrouwen. Als grepe hy zyn gansche leven in een enkel woord te samen, suisde hy stervend nog Moed, ik heb moed u, Broeders, gy, die uil alle streken van Vlaemsch-Brlgie tot hier .eknmen zyl oin uwe tranen op het graf van den betreurden stryder te plengen, keert terug naer uwe gezinnen, spreek uwe vrienden van Ziclternam's kinderen, en maekt dat toch de laetste hoop zyner ziel geen ydelo droom zy geweest! Hy, de schryver, de werkman, de vader, heeft op aerde meer dan zvne pligt gedaen doen wyook onze pligt jegens hem 5Y' Eug. Zelternam, arm slagtoffer van uw geloof in Vlaende- ren's toekomst, rust zacht in den grond die gy tegen vreemde ver bastering hebt verdedigd. Uwe ziele worde opgenomen in den schoot der Godheid. Leef daer liet eeuwig leven tusschcn de dier- hure schimmen die u in den slryd cn in de dood zyn voorgegaen tusschcn Willems. Van Byswyck, Ledeganck. Delcourt! Betreurde broeder, in name van het vlaemsche volk, in name der vlaemsche kunst, vaerwel!... Er is eene kommissie benoemd ten einde middelen le beramen, oin de weduwe en kinderen van Eugeen Zelternam, Ier hulp te kotnen. Deze kommissie is samengesteld uit MM.L. Gerrits, president; deGevler, sekreiaris, II. L. Ileuts, P. Genard, A. van Rotterdam en Ch. Nys, leden. Het bovenstaende was reeds gezet toen onze be roemde dichteres, mevrouw Van Ackere, ons liet vol gende berigt toezond. Wy juichen hare menschlievende inziglen hartelyk toe en hopen dat haer oproep mildelyk beantwoord en hare poging met eenen gewenschten uilslag zal bekroond worden. OPROEP aen de vlaemsche kunstvrienden DOOR vroutce VAN ACKERE, geb. M. DOOLAEGHE. Een verdienstelyk man, een waerdig/ kunstbroeder, een standvastig^ voorslaen.ier van de vaderlandsche letterkunde is do ir Imt jmmllpt g«4i'o(foni on aen zyn hulploos gezin wreedelyk ontrukt in den schoonsten levenstyd(29 jarentalen wy dien grooten ramp ter hulpe komen,en onze offeranden op dat dierbaer graf nederieggèH^, 'I Is mej dat weldadig inzicht dat ik een werkje«udfchtle pers gebragl^liel)getiteld ter ge dachtenis van eugt-z-ettertaMjen welk ik in het licht zal gevenjfljlkbordeeltvan'de Weduwe en kinderen van onzen diep betreurden kunstvriend. Eene lyst van in- teekening heb ik geopend, welke zal worden aen- geboden. De namen tier heeren inleekenaren at^yoor aen het werkje gedrukt worden on tevons het bedrag hunner inteekening. Alle offerstier weldadigheid zullen wellokom zyn. De geldeu zullen naer hel vlaemsch midden-coniileit van Brussel gezonden worden ten einde een eerlyk liestaen (ten het gezin van den over leden le he ben verzekeren. Kunstbroederen, uw hart zal dejauijfólingen niet vergeten! Vrouwe VAN ACKERE. ï<cvciisiniddelen. De Monilcur deelde dezer dagen eene nieuwe circulaire van M. De Decker aen de heeren provintie gouverneurs mede. Deze circulaire duidt aen, dat het gouvernement, hoewel het de medehulp van den staet in werken van enkelyk plaetselyk belang, in eenen vroegeren om zendbrief had afgekeurd, in tegenwoordigheid van de inoeijelyke tydsoinstandigheden, van dat beginsel zal afwyken, en aen de wetgeving onder anderen een krediet zal vragen voor.de aenmoediging der ver betering van de beurtwegen en voor de uitvoering der gezondheidswerken in de steden en dorpen. \Vv bekennen, dat M. De Decker met goede inzich ten bezield is. Maer lot hiertoe gael hy nog altoos al tastende en wankelende Ie werk. In plaets van zelf by de gemeenlen aen le dringen op het nemen van zekere maelregelen, in plaets van zelf zekere voorstel len te doen, zooals de afschalling der octrooi-reglen op de levensmiddelen van eerste noodzakelykheid, bepaelt hy zich nog altoos tol de aenvraeg van inlich tingen en voorstellen by de gemeenten. Ziehier den ministerielet) omzendbrief Brussel, den 13 october!855. My 11 lieer de gouverneur, Myne circulniren van den 17 september en van den 4 ortober, hebben lot doel gehad uwe acudacht te vestigen op de noodrakelykheid van middelen te beramen, ten einde ge- durendeden winter, die nakend is, in de uitwerksels der duerte vau levensmiddelen le voorzien. Deze middelen zyn zeer verschillend. De eenen vallen ganschclvk in de bevoegdheid van de gemcentelyke overheden en van de instellingen van weldadigheid. Het hangt van deze besturen af, dezelve in praktjk te brengen of er de uitvoering van aen te moedigen door een welwillend bescltertnschap. Ik reken onder dit opzicht, op hunne werkdadige en verlichte verkleefdheid. Andere maetregelen, waervoor buitengewoone uitgaven noodzakelyk zyn, roepen de geldelyke ondersteuning van de provintie en van den Staet in. De werken van geineentelyk belang, zoo als de beurtwegen en de werken van openbare gezondheid, zyn in deze laetste rangschikking. De medehulp van den Staet zal, ML de gouverneur, aen de uitvoering van deze maetregelen niet ontbreken, en ik ben overtuigd, dat liet van wege de provintien hetzelfde zyn zal. Van al de middelen om de werkende klas in liet strenge jaer- getyde ter hulp te komen, 2yn er geen die meer aen te bevelen en krachtdadiger zyn dan degenen, die de werkelooze armen bezigheid bezorgen. Zj leveren inderdaed dit dubbel voordeel op van de aelmoes door het dagloon te vervangen en tol het algemeen welzyn mede t>: werken, door de duerzaine uitslagen welke zv te wpeg brergen. De verbetering van de bctirtwegen, wier weldaden thans over 't algemeen gewaerdeerd worden, is byzonder geschikt om eene groote ontwikkeling op al de punten van het land te bekomen. Er is, oin zoo te zeggtrj, geene gemeente, die, onder dit opzicht, geene merkelyke verbeteringen in te voeren heeft. Het gouvernement zal het zich ten pligte rekenen, in even redigheid der hulpbronnen, welke de wetgeving ter zyoer beschikking zal stellen, al de werken aen te moedigen, die, met bet dubbel oogwit van nuttige wegen te verbeteren en de bchoeftigen ter hulp te komen, onmiddelyk kunnen onder nomen worden; maer bet rekent ook op de krachtige mede werking der gemeenten en belanghebbende bvzonderen. Wil, M. de gouverneur, zoo spoedig rnogelyk de stipste inlichtingen inzamelen en iny overmaken, zoowel over den aerd der beurtweg-werken, die des noods onmiddelyk in de verschillende gemeenten uwer provintie kunnen uitgevoerd worden, als overde medewerking welke men van de pla^tselyke overheden en van de byzorideren voor de uitvoering dezer werken zou kunnen bekomen. De uitvoering der gezondheidswerken; ontworpen in zekere steden en in een groot getal dorpen, zou insgelyks eene nuttige gelegenheid aenbieden, om de werkende klas het middel te bezorgen, ten einde by middel van den arbeid in hare behoeften te voorzien. In grondbeginsel is het gouvernement geen voorstander der tusschenkomst van den staet in dergelvke uitgaven van plaetselyk belang. Hv is van rneening, zooals ik reeds de eer gehad heb u te zeggen, dat in dergel) ke zaken zyne gewoone zending is de gemeentelyke besturen in te lichten en bunnen yver aen te prikkelen. Maer in de tegenwoordige omstandig heden, by eenen moeijelykeo toestand, die nog verergeren kan, heeft het gelooid van dat princiep te mogen afwyken eri terug te komen op de beslissing, vernield in myne circulaire van den 10 juny laptst. Zyne inzicht is in de kredietvraeg. welke het voornemen is aen de Kamers te doen, eene zekere somme te hegrypen, hyzondcrlyk bestemd voor de uitvoering van gezondheids werken in de steden en dorpen. De uitdeeling dezer somme zal de onmiddelyke uitvoering verzekeren van een groot getal nuttige werken, die moesten uitgesteld worden by gebrek aen hulpbronnen van den staet, en de gemeente toelaten, gedurende den winter aen de van arbeid beroofde werklieden bezigheden te geven. Wil, M. de gouverneur, de gemeentebesturen uwer provintie biervan verwittigen en my naermate gy ze ontvangt, de nieuwe vragen van hulpsommen, die voor het uitvoeren van gezondheidswerken zouden gedaen worden over te maken. Minister van hinnenlandscbe zaken, P. De Decker. Volgens eenen briefschryver der Indépendancezou waerby het vleesch der beeuhonweryen le Parys aen den pegel onderworpen wordt, welhaest door nog veel andere gewiglige raaetregels gevolgd worden. Een besluit zou zelfs het verkoopen der granen regelen. Aide markten van Frankryk zouden* denzelfden dag gehouden worden er zou bovendien spraek zyn van palen te stellen aen het verkoopen der granen by by- zonderen, ten einde de opkoopers te dwingen hunne granen naer de markt te brengen de markten zouden al.lus het noodzakelyk middenpunt van al de graen- handelingen worden. Gelyk de keizer de oppermagt heeft, zal hy deze maelregelen kunnen bevelen en ze zonder tegenstand doen uitvoeren. Maerhopen wy nief zulke krachtdadige reglementen in de coastilutionneie gouvernementen te zien aengenomen worden. De eigendom bestiert er onder den naem van gedeputeerden of volksvertegen woordigers en zekerlyk zal hy de cbristelyke liefda digheid zoo ver niet dryven van maetregelen te be velen die zyne belangen zouden tegenwerken, tenware hy zulks uit voorzigligheid dede. Heigeen Napoleon ten voordeele der lage klas doet, toont overigens dat een welmeenend allpenheerschend gouvernement somlyds verkiezelyker is, dan voor- beeldelyke gouvernementen waer de oppermagt in de handen van een klein getal persoonen is. Indien de lage klassen er een groot deel krygsmannen moeten leve ren, tracht men ten minste hun het leven rnogelyk te maken, en de lasten vallen op de schouders van degenen die ze kunnen dragen. ISerigtcn van tien oorlog. Wy hebben eindelyk slipte tydingen te vermelden. De vloot heeft den 1-4 de reede van Odessa verluleu en heeft het anker op dry mylen van Kiuburn gewor pen. Zooals men voorzien had. was het voor het oo- genblik niet op Odessa gemunt. Prins 'GortschakolF meldt, dal zes kanonneerbooten den 15 des avonds be gonnen zyn inet Kiuburn te bombarderen, dat de forten met goed gevolg antwoordden en een der stoom schepen beschadigd hebben. Indien de geallieerden zich van Kinburn kunnen meester maken, dan zullen zy waerschynlyk poogingen op Olschakoff doen, om gansehelyk den weg tolde baei op le hebben, en de Russen in de onmngelykheid' te stellen langs waler nog voórraed te bekomen. Het' is niet te denken, dal zy eenen logt op Perekop van zin zyn; wani deze plaets ligt veertig uren van Kinburn en zy zouden stellig op hunnen weg de Russen ont moeten. Nu, daer het eskader maer 45 duizend man aen land kan zeilen, is zulks eene zaek die niet te ondernemen vall. Kinburn ligt aen den mond van de rivier de Dnieper op 3 i/a uren afsland van Olschakoff*. De vesting van Kinburn is op dry kanten van water omringd. Hare ligging is schilderachtig en gansehelyk gunstig; maer zy heeft gebrek aen putwater, eu men moet het uit OtschakolF krygen. Aen den voet der sterkte staen eenige huizen van visschers en russiscbe boeren, men dry ft er een grooten handel in ansjovisch en haring. Deze stad is met Krimeën aen Rusland afgestaen doch sinds dien is zy verscheidene mae-l vruchteloos door de Turken aengerand. liet is op de landtong van Kinburn, dat Suwarow in 1787 op de Turken eenen der gedenkweerdigsle zegepralen behaelde. Nopens den marscb van het groote legerkorps ver neemt men dat de engelsche generael Champbell met eene aenzienlyke magt naer Eupaloria gelrokken is. De geallieerden zyn in de rigting van Perekop voort- genikt en bezeilen al de hoogten die het plein van Baïdar omringen. Ten zuidoosten zouden zy zich lot aen liet dorp Sack vertoond hebben. Dit dorp is ver brand geworden. De Iransche Moniteur deelt het officieel verslag van generael Pelissier mede over het gevecht van den 29 september, waerby generael d'Allonville bygestaen door Ilemet-pacha, de Russen welke Eupaloria om ringden verdreef. Men heeft, zegt de Moniteur, van de Russen in deze zaek 6 kanonnen, 42 poer wagens, 250 peerden en 469 krygsgevangenen genomen. De vyand heeft een vyftigtal dooden op hel slagveld ge lalen. Wy hebben 6 dooden en 29 gekwetsten gehad. Hetzelfde blad deelt ook een verslag van den admi- rael Brual mede, gedagteekend den 2 oclober. liet geeft inlichtingen over eene expeditie tegen Farnan en Tanagoria, russiscbe forten langs den overkant van Ieni-Kalé. De.expeditie is gelukt; zy zal den vyand van de basis zyner verrigtingen gedurende den winter berooven. De vernietiging dezer twee plaetsen, welke groote gebouwen, kunnende dienen voor hospitalen, bevatten, moest den 3 dezer geëindigd zyn. De turksche admirael Osman-pacha, die in de zaek van Sinope gekwetst en krygsgevangen genomen werd, is met 3 kolonels en 44 matroozen, ten naesten by de eenigslen, die de groote singling overleefd hebben le Kcnslanlinopel aengekonten. Zy zyn tegen russische krygsgevangenen uitgewisseld geworden. De nedeilaegder Russen voor Kars wordt door de Moniteur in dezer voege bevestigd De Russen hebben den 29 september eenen alge- meenen aenval tegen Kars gedaen. Hel gevecht heeft met groote hardnekkigheid zeven uren geduerd, waerby de Russen de nederlaeg kregen. Den 30 had men l eeds 4000 dooden hegraven, en het slagveld was metlyken bezaeid. Hel vei liesderTurkenis vanomtrent 4000 mannen. Men heelt ook langs russischen kant inlichtingen over hetgeen in azialisch Turkyen voorgevallen is. Het wordt bevestigd, dat de Russen by het bestormen van Kars, afgeslagen zyn, doch wel verre van het beleg op le breken, is de blokkering van Kars op den ouden voet hersteld. Kars, waer nu de Russen eene nederlaeg hebben geleden, is eene sterke stad van Aziatisch Turkye (Armenië) en de lioofdplaets van het pachalik van dien naem. Zy is in 4828 door den russischen generael Paskiewitsch ingenomen. Hare bevolking is van 42,300 zielen en deze stad is zeer gewiglig door haren handel en hare versterkingen. Het pachalik van Kars wordt begrensd in het N. W. door dat van Akbnzikh; in het N. O. door Georgie; in het oosten door Perzie; in het zuiden door het pachalik van Van, en in het westen door Erzeroum. De uilgestrektheid van het pachalik van Kars is 460 mylen, van het noorden naer hel zuiden, en zyne breedte van 120 kilometers. Het is een heuvelig land, doorsneden met vruchtbare pleinen en valleijen. Met sneeuw bedekte bergen om ringen het langs alle kanten. De geheele bevolking, welke onder het beheer van den pacha van Kars staet, is 130,000 inwooners, byna allen Armeniërs. Men lelt er nogtans 12 stammen dwalende Turken. ïfevolkiits van Krimeën. Er blykl uit nauwkeurige inlichtingen, welke opzigtens de bevolking van den Krim zyn genomen, dat hel total der maunelyke inwoners van dit schier eiland, de 200,000 niet le boven gaetdit cyfer is verdeelt ais volgt 156 000 Tartaren, waervan 80,000 boeren, landbouwers of herders, 16,000 imans mol-

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1855 | | pagina 2