lahs, welke te gelykerlyd priesters en regters zyn, 40,000 marsas of edelen, een soort van leenheeren, wier invloed en voorregten slechts met moeite aen de vreemde beheersching hebben wederstaen, 50,000 burgers en kleine kooplieden, welke de steden be wonen. De chrislene bevolking telt slechts 22 of 23,000 zielen, dezelve is van europesche oorsprong. Men schal meer dan 3000 het getal der Russen, welke sedert den inval in den Krim, er zich gevestigd hebben en er stielen uitoefenen. Turkye en vooral Konstanlinopel hebben een contigent van ongeveer 40,000 Grieken geleverd, welke zich grootendeels te Eupartoria en Balaklava gevestigd hebben. Ten hoog ste 5000 Armenianen hebben het zelfde voorbeeld gevolg den de optelling wordt door 6000 Polen, Duit- schen en Franschen volledigd. FraaikryEi. Het hof van assisen van Angers heeft uitspraek gedaen in de zaek der onlusten, die den 26 en 27 au- gusty in de omstreken dier stad plaets hadden. Er waren 58 beschuldigden. Elf zyn vrygesproken3 ver oordeeld tot de deportatie in eene vesting buiten liet ryk; elf lot de eenvoudige deportatie; de anderen tot 40, 5 en 3 jaer gevang. Ter dezer gelegenheid heerscht er eene groote gisting onder de mynwerkers. De overheid oefent eene grootste waekzaemheid uit en er zyn op nieuw zeer veel aenhoudingen gedaen. De slad Angers wordt gestadig door patrouillen doorkruist. De maetregel, waerby het vleesch aen den pegel onderworpen wordt, heeft onder de beenhouwers van Parys, veel misnoegen verwekt. Er wordt gesproken van eenen anderen maetregel, die insgelyks veel opschudding zal maken. Het gouver nement zou namelyk voornemens zyn de huishuer, in de gebouwen, bewoond doorde lagere klassen, volgens tarief te bepalen. Torkye. Hen schrvft uit Konstanlinopel, 4 oclober Buiten de zaken des oorlogs is hier sinds eenige dagen, een ge- wigtig feit het onderwerp aller gesprekken, namelyk de afzelting van den griekschen patriark Anthyuios. Men weet wat een grieksche patriark te Konstaulinopol is. De patriark is de ware aenleider der natie, burgerlyk en geestelyk hoofd, opperste regter in geestelyke en wereldlyke zaken. Als voorzitter van de synode heeft hy Iwaelf melropnlilanen voor byzilters. Degenen die door hem lot den hisschoppelyken sloel nf andere vakken van het priesterschap worden geroepen, betalen hem eene aenzienlyke som die zy alsdan de kleine geestelykheid later afpersen. Dit is de bron en de aenleiding tot ongeloofulyke wanorden, willekeurige veranderingen schnndelyke misbruiken van allen aerd. Van daer tot de simonie is er maer een stap; ook is zy er op eene vaste Schael ingerigt. Men weet wat het kost om dergelyk bisdom te bekomen; de vrouwen en mannen kennen allerbest den prys van eene echtscheiding. Men verkoopt aen defamilien, die aen de magt van den patriark gelooven, zekerestukken, diuvalirion geheeten, en welke paspoorten zyn, om mede naer den hemel Ie gaen. Zulk perkament beiaelt men van 250 tot 300 fr. Niets vergeniakkelykt meer de deugenieteryen dan de burgerlyke magten aen den patriark gegeven magistraet, regter, notaris en priester, heeft hy de hand in al de zaken der natie. Het is liv die de huwelyken maekt en de echtscheidingen uitspreekten in zaken van regt heeft hy 10 p. op de weerde van het in geding zynde voorwerp het is hy die de testamenten ontvangt, en hy kan zelfs legaten verschaffen, die men heilige giften noemt. In zake van korrektionneel veroordeelt hy tot de geldboet; in kriminele zaken, tot de stokslagen tot het gevang tot het balling schap zelfs. Dit alles zyn zoovele inkomsten die hem of zyneagenten verryken. üy heeft eindelyk het hooge regt \an den banvloek pit te spreken en hy maekt er gebruik van op breeden voet. Ziedaer zonder overdryving, wat een patriark van Konslantinopel is. In het binnenland genieten de metropolitanen byna dezelfde regten. De gouverneurs, de gewapende magt de policie, moeten hun gehoorzamen. l)eze melropolilanen hebben ook nog eene soort van tienden. Elk huisgezin weet namelyk hoeveel het voor hen moet opbrengen.! By deze inkomsten .van den patriark en de bisschoppen, moet men nog outzaggelyke'sommen voegen, welke hun door de kloosters van Moldavië worden betaeld. liet is juist dit hyzondere inkomen, welk den val van den patriark Anlhymos-voor gevolg heeft gehad. Patriark Anlhymos bezit de kolossale fortuin van 25,000,000 piasters, in de uitoefening van zyn ambt gewonnen (hy heeft 14 of 15 schepen op zee). Reeds was Monseigneur Anlhymos in een afge kondigd schrift van omkoopbaerheid en onzedelykheid beschuldigd geworden. Neem in aenmerking, dat de patriark niet is afgezet op vroeg van de Portehy is het op die der Synoden dat is van de bisschoppen en acrtshisschoppen, allen even begeerig om tol de weerdigheid (e worden verheven, of op de vraeg van de natie, die het middel van petitie verzoekt. Ook is het eene gedurige kuipery, waerin het geld de hoofdrol vervult. Er zyn thans zeven patriarken van Konstan linopel in leven; de meeslen bevinden zich op den berg Athos. De eerste afzetting van Monseigneur Anlhymos werd veroorzaekt door een griekschen koopman M. Bailly. Zyne vrouw of zyne doch ter was overleden en de patriark had geweigerd haer in een ge dekte kist te laten begraven. Ziehier thans de oorzaken van den val van Monseigneur Anlhymos. Gedurende zeven achtereenvolgende jaren ontving hy uit Mol davië anderhalf miljoen piasiers voor het oprigten van seholen. Maer ja wel, de patriark behield de piasters by zich, die zonder den intrest, gedurende de zeven jaren een tolael uilmackten van tien en half miljoen piasters, en deed daerenboven de scholen nog vooi 1,2(10,000 piasters schuldmaken, welkeliyaen 12p.°/0 leende. In zyne plaets is thans deaertskisschop van Amasia, Monseigneur Cyrillus benoemd. Het volk bekreunt zich weinig om dezen keus; want het hlyft toch altoos dezelfde geldspckulatie. Ziedaer den waren staet der grieksclie kerk. Dtiit§ehlitiul. Er is tusschen Oostenryk en den Pauslyken slaet een concordaet gesloten, waerin de kerk ongehoorde voorregten toegekend worden. De tienden zyn behouden, waer zy nog bestaen, en door andere belastingen ver vangen, waer zy afgeschaft zyn; het aenkoopen en het bestuer der kerkelyke goederen zullen geregeld worden volgens het Concilie van Trenten, enz., euz. Spanje. De carlistischebende van Burgos is doorde troepen van het gouvernement verslagen. De opstandelingen tellen 8 dooden en 46 gekwetsten. Men heeft daeren boven wapens en oorlogsbehoeften aengeslagen. Men vervolgt yverig de muiters. Italic. - De Himalaya is van Genua vertrokken met sardinische troepen, die hel legerkorps van generael De la Marmora, in Kriméën gaen versterken. Deze generael meldt onder dagleeking van 44 dezer, dat generael Moolevecehio overleden is, aen de gevolgen der wonden, welke hy in den slag der Tchernaiu bekomen heeft. Meti schrvft uit Rome, dat er op 43 October een gevecht heeft plaets gehad in de gebergten rond de stad, tusschen de dragonders van den Paus en eene bende slruikroovers. Er zyn vyf dragonders en vier bandieten dood gebleven. Men heeft slechts twee gekwetste roovers kunnen aenhouden. De anderen zyn gevlugl. Griekenland. De tydingen uit Athenen loopen tot den 42. Het patroonfeest van den koning is met veel geestdrift gevierd. Het nieuw kabinet had zyn programma afgekondigd. Het verklaerd zich verkleefd aen den koning, beraden de verbind ten issen jegens de bevriende mogendheden na te komen, de onzydigheid van Griekenland te doen eerbiedigen, op de publieke veiligheid te waken en verbeteringen in al de lakken van het bestuer te bréngen. Grieksche roovers hebben in de nabyheid van den Pireus twee fTanscbe officieren aengeiiouden en medegevoerd. De een hergavep zy de vryheid, en hy kwam te Athene 45,000 fr. vragen als fosgeld voor zynen lotgenoot. De grieksche regering zond onmid- delyk de gevraegde som aen de roovers. Afiiïia. Men verneemt van de westkust van Afrika, dat te Bonny eene ernstige opruijing had plaets gehad tusschen twee partyen onder de inboorlingen ten gevolge van een vermoeden der vrienden van den overleden koning Dappodat deze vergiftigd was geworden door twee opperhoofden, die afenhangers waren van den ex-koning Peppo. De party van °den ex-koning slaegde er in een schip meester te worden, hield het daerop in de baei dry dagen lang tegen de' geiieele magt van Bonny uit, en vloog toeu, daer zy za<* dat alle verdere tegenstand nutteloos was, in de lucht, by welke ramp 4a 500 man zyn omgekomen; slechts vyf ontkwamen het ongedeerd. Het verlies aen eigen dommen veroorzaekt, waeronder ook aen Engelschen toebehoorende, is aenzienlyk, Ten gevolge van de vertoogen der handelaren was het engelsche schip 1 hilomel naer Bonny vertrokken. ALGE ME ENE T YBIWGEPJ, De Moniteur van den 11 dezer kondigt de lyst af van onderwjrzers, benoemd door de gemeente raden in reven provintien van het land, krachtens het art. 10 der wet van den 23 september 1842, die in de maend augusty II. aeuveerd zyn geweest tot het afleggen van den eed. Onder deze hevinden zich De lieer Carolus Montliaye, den 5 augusty 1855, met de toelating van het gouvernement benoemd tot gemcente- omlerwyzer Ie Staden, in vervanging van M. Carolus Rosseel, ontslaggever. Besluit van den gouverneur van 1 augusty II. De heer Ambrosia* Vandewalle, gediplomeerde leerling der normale school van Thourout, den 4 july 1855, tot tweede gemeente-onderwyzer benoemd te Wourmn. in vervanging van M. Joannes l.ecootj, ontslaggever.Besluit van °den gouverneur van den 1 augusty II. Een koninglyk besluit van den 9 october hemagtigd 1° De kerkfabriek van Avecappelle de erfgif't te aenveerden, gedaen door sieur Cavereel (Joannes-Jozef) landbouwer te Avecappelle, volgens testament, ontvangen door den notaris Cuvelier, te Venrne, den 24 february 1838, van 2 liektaren, 72 aren, 66 centiaren land, gelegen in gemelde gemeente, sectie B, 5° 125, en van een belast haer inkomen van 144 fr. 2c., met last van jaeriyks enten eeuwigen dage voorden testament maker en zyne ouders zes zingende missen te celebreeren, en van jaeriyks aen bet arinb.gtuer van Avecappelle de henoodigde sommen te bebandigtn, om, na elke uiis, eenen hektoliter tarwe, in brood verbakken, aen den armen uit te deelen. 2° Het armbestuer van Avecappelle om de sommen te aen veerden, die door de kerkfabriek moeten gegeven zyn, om de brooddeelingen, door den testamentmaker voorgeschreven, te doen. By koninglyk besluit van den 12 dezer, is de beer P. Brutsaert, burgemeester te Gbvverinchove benoemd. Dingsdag lest is in den ouderdom van 39 jaren over leden M. (,h. Van Uxem, ontvanger der belastingen en accyn- sen te Couckclaere. Gedurende de maend september 1855 zyn 1876 brieven aen de midden-administratie terug gezonden, de adressen onvolledig, onleeshaer of onjuist zynde. Onder deze brieven hielden er 49 weerden in, te weten in bankbriefkens, fr. 350; in postmandaten, fr. 58-75; in handelsweerden 6,585-20; te samen, fr. 6,995-95 Het hof van cassatie heeftde verbrekingsvraeg verworpen van Tsclioflcn, veroordeeld door de assisen van Antwerpen. Eenige beenhouwers van Ypere hebbeu het vleesch 10c. de kilo afgeslagen. Vrvdag nacht der verledene week, heeft men, ten nadeele van den heer Bieswal, eigenaer te Veurne, eene koe» gestolen, die zich in eene weide bevond, langs de Loovaert, naby de Gastliuisbrug. De koei, is des anderendaegs door de dieven ter veemarkt van Alveringhem te koop aengeboden geweest en was reeds verkocht, toen dezelve erkend werd door een der werk lieden van den eigenaer, die ze naer de weide heeft weder- gebragt. VVy vernemen, dat de vraeg naer houillekolen van Flenu nooit grooter is geweest dan op dit oogenblik men moet zich doen inscbryven, om er op zyne beurt bediend te worden. De myneigenaers maken er gebruik van, want bet is de derde opslag die sedert de opening der sclieepvaert plaets heeft, hetgeen 25 centiinen maekt op den hektoliter gaillctten en gaillelterien, en dit by het naderen van den winter, wanneer men zich aen hunne eischen moet onderwerpen. Dingsdag is eensoldaet, toebehoorende aen bet garnizoen van Gent, in bet paleis van justitie te Antwerpen, zich zelve gaen aengeven, als de dader eener inoordpooging. Het is in het dorp Halluwyn, liggende in fransi h Vlaenderen, digt by Meenen, dat deze militair zyne minnares heeft poogen te vermoorden, laatstleden zaterdag avond. Hy is geboortig van Zornerghem, in Viaenderen; de naem zjner minnares is Amelia Strazi»-r, een werkmeisje van 20 jaer, geboren te Rousselaere. De burgerlyke politie heeft hem ter beschik king der militaire overheid gesteld. Sedert eenigen tyd zyn in Zwitserland allerlei geruchten in omloop nopens groote erfenissen. Zoo spreekt inen van de nalatenschap eens beeren Dubois, uit Neufchatel, die zyn kolussncl vermogen van 40 miljoen franks aen het Weeshuis te Amsterdam zou hebben vermarkt met de bepaling dit kapitael na een zeker getal jaren aen zyne wettige erfgenamen af te geven. Wvders zou een zekere Theobald Metzgers, uit Appenzell, by uitersten wil zyn vermogen van 20 miljoen fr. by de Nederlandscbe regering gedeponneerd hebben Niet minder yverig houdt het publiek zich bezig met de 50 miljoen groote nalatenschap van zekeren Kohli, die onder den naern van Barbarossa, bet handwerk eens zeeroovers beeft gedreven. Deze som zou in de Engelsche bank gedeponneerd zyn. Van alle zyden komen erfgenamen op, die den bondsraed bestormen met bet verzoek, om hunne regten op die erfenissen te hand haven. Vermoedelyk bestaen al die erfenissen alleen in de verbeelding der belanghebbende. Men rekent, dat er sedert den 15 mei 6 miljoen mensclien in het Paleis de Wereldtentoonstelling te Parys geweest zyn. Het is gemiddeld 40,000 persoonen per dag. Men verwacht eersldaegs in de Invalieden en in bet artillerie-mtiseum te Parys verscheidene stukken kanon, welke op den Malakoütoren genomen zyn en die door maerscbalk Pelissier gezonden worden. Deze stukken zyn gekozen onder de schoonste van die welke men gewonnen beeft.; Men zegt dat verscheidene van dezelve het naemcyfer van sultan Malimoud dragen, en dat zy in den oorlog van 1828 door de Russen genomen zyn. Over omtrent 35 jaren was er te Yvetot (Frankryk) een 25-jarig man, met een aenzienlyk vermogen, die Iwt besluit nain, nooit te zuilen trouwen. Hv verkocht zVne landen en huizen en nam er de opbrengst in geld van by zich. Ik zal sterven als ik 60 jaer sal zyn, zegde de jongeling, trachten wv er ons naer te schikken. En by verdeelde zyne fortuin in 35 gelyke hoopen, waer van er alle jaren een moet verteerd worden Dczeverdeclingwaszoojuist.dat, het zestigste jaer in 1855 eindigende, er hem voor 1856 geen centiem meer overbleef. Zonderlinge zaek! Over dry dagen is de man in zyn zestigste jaer gestorven, zoo arm als eene kerkmuis. Voor 1780 bedroeg de maet van de soldaten in Frankryk by de infanterie 5 voet 1 duim, by de kavallerie 5 v. 3 d. In het jaer 1818 konden plaetsvervangers van die groote niet meer in toereikend aental geleverd worden; de inaet werd daerom ,tot op 4 v. 9 d. verlaegd. In bet jaer 1830 inoest by wederom lager genomen worden, en in 1848 ten derde mael. Was de maet nog dezelve als voor 1789, dan zonden niet minder dan 120,000 man, die onder de wapens staen, niet aengenomen hebben kunnen worden. Dientengevolge is eene afneming der lichaems-statner by de mannelyke bevolking van Frankryk sedert 60 jaren niet tegen te spreken. Men moet zich echter wachten, hieruit voor de afneming van de lichaemskracht in 't algemeen beslissende gevolgtrekkingen te maken. Men heelt te Neu-Stettin dry vrouwen met de byl het hoofd algeslagen, die ter dood veroordeeld waren wegens moord gepleegd op eene andere vrouw. M. Depouiily, scheikundige in eene groote vcrwery te Parys, beeft de zoolang verlorene kleur, purper van Tyr genoemd, teruggevonden. De stoffe, wacrmede by deze kleur \erkrygt, trekt by uit den guano. i

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1855 | | pagina 3