Burgerstand der stad Dixmude, Rcgtei'lykc kronyh. Zyn door de korreklionnele regtbank van Veurne veroordeeld Slaverny in West-lmlië. ALGEMEENE TYBIN6EM. 17. Deroo, Fredericus, oud 38 jaren, jongman, schipper, geboren te Wacken en gedomicilieerd te Oudenburg, mt?l Mingheer, Justina Natalia, jonge dochterschipperinoud 25 jaren geboren te Escaupont in Frankryk en gedomicilieerd te Dixmude. H. Janseune, Joannes Franciscus, koperslager, oud 45 jaren, geboren te Mariakerke en wonende te Dixmude, echtgenoot met kiuders van Joanna Francisca Daenynck, Weststraet. 12. Claeys, Joanna Theresia, stryksler, oud 68 jarengeboren te Pervyse en wonende te Dixmudeechtgenoole met kinders van Petrus Jacobus Tanghe, in sint Jans hospitael, Woumen- straet. 14. Vanhille, Ludovicus Carolus Maria, oud 3 maendenvan Dixmude, zoon van mynheer Eduardus Ludovicus, en van jufvrouw Flora Joë Holvoet, groote markt. 16. Dewulf, Joannes Franciscus, werkman, oud 57 jaren, van Dixmude, echtgenoot met kinders van Dorothea Antonia Steenmaere, in sint Jans hospitael, Woumenstraet. 17. Tanghe, Rosalia Coleta, jonge dochter, kant werkster, oud 27 jaren, geboren en wonende te Dixmude, dochter van Pieter Jacobus, en van wylen Joanna Theresia Claeys, in sint Jans hospitael, Woumenstraet. van order zullen gemaekt worden, wanneer de wetgevende niagt die wet zul bekrachtigd hebben. Bv ondervinding welen de Vlamingen, dat wanneer de uitvoe rende magt die in de handen is van het centraliserende verfranscht bureelstelsel der ministeriële-deparlement, zulken last heeft ge kregen, zy denzelven gebruikt, of liever misbruikt, om alles in het fransch te veri igtcn, hoe zeer dit, zoo als in het onderhavige geval, togen alle gezonde rede strydig is. Wy meenen derhalve Mynheeren uwe eendacht te moeten ves tigen, op de noodzakelykheid om aen het Staetsbestuer als het ware, de wyze van uitvoering aen te duiden opdat de reglementen, zak boekjes, inscliryving9-registcrs, enz., die, ten gevolge dier wet zullen gcmaekt worden en voor onze 'vlacmsche provinciën zullen bestemd zyn, niet in het fransch, maer iu het vlaemsch worden opgesteld. Wy verzoeken ue dus Mynheeren dat onze tegenwoordige brief gezonden worde, niet aen uwe gewone commissie van petitie moer aen de midden-afdeeling, welke zal gevormd worden, om gemeld ontwerp te onderzoeken. Alzoo handelende, zal de wetge vende Kamer door hare slem onzen wensch bekrachtigen, en wanneer later het Staetsbestuer, zooals het niet dan te dikwyls gebeurt, alsdan andermacl onze faelregten krenkt, zullen wy in die bekrachting ecnen steun te meer hebben om die krenking te wreken. Gelief te aenveerden Mynheeren de uitdrukking onzer byzondere hoogachting. De bestierende commissie. ■..LIT" Zitting van den 10 maert. Amelia Tliceten, vrouw Ludovicns Luyssen, werkster te Crombcke, Pieter Theeten, vader, en Pieter Theclen, zoon, beide Ie Wcstvleteren, den 1' en 3e elk tot 1 fr. 50 e. boet, tot 1 dag gevang en in geval van nietbelaling elk tot een verder gevang van 8 dagen en de kosten, en den 2' afsciviliter verantwoordelyk over zynen zoon voorde boete en de kosten, voor roovery van bout. Zitting van den 14 dito. Isabella Hommers, weduwe Lobbedey, werkster te Zuydscbole, tot 14 dagen gevang en dc kosten, voor diefle. Cecilia Debruyne, huisvrouw Pieter Vandenbusschc,werkster te Woumcn, tot 8 dagen gevang en de kosten, voor diefte. Marie-Therese Smogghc, huisvrouw Louis Oecock, werkster te Merckem, tot 1 fr. 50 c. boet, 3 dagen gevang en in geval van nietbctaling tot een verder gevang van 8 dagen en de kosten, voor roovery van bout. Melanie Lauwie, werkster te Woumen, 1° lot 1 fr. 50 e. boet, 3 dagen gevangen in geval van nietbctaling der boet en proceskosten, tot een verder gevang van 8 dagen, voor roovery van bont, en 2' tot 8 dagen gevang en de kosten, voor gepleegde mishandelingen. In de hollandsche West-Indische bezittingen bestoet de slaverny nog. Ziehier dry duedzaken, welke ons de Nieuwe Jtottcrdamsche Courant mede deelt en die het hert met weemoed en verontweerdiging vertollen Het eerste geval betrof eene slavin, die door haren meester, let wel, een kleurling zelf, zoodanig was gemarteld dat haer licbaem geheel doorploegd was en dat nog cenige dagen daerna dc groeven cn de voren, veroorznekt door de marteling (waerscbynlyk een stok) ziebtbaer waren. De slavin werd op last van den prokureur dos konings naer de diskulaet gebragt en door den stads-geneesbeer geschouwd zynile bet "Vchouwheiigt of verslag van den ambtenaer geheel overeen stemmend geweest met bel gerucht. ic Het tweede was van eencn meester, die te veel werk van een jeugdig, bleek slavenmcisje van ongeveer 17 jaren, eisebte cn die haer aen mishandeling overgaf, wanneer zy bet werk niet af had. Men vorderde van haer, dat zy een strooi- hoed cn den bol van nog een ander hoed, per dag, zoude vlechten, terwyl volgens inlichtingen, op last van bet publiek ministerie ingewonnen by eenigc hoedenmaeksters zy onmogelyk meer dan vierbonden 's week kou afwerken, wanneer zy niet des riaclits arbeidde. De straf die de meester, volgens dc bekentenis van bet meisje, boer gaf, indien zy de opgelegde taelc niet afwerkte, was het malen aen cenen liarcdmolen van anderhalf oude Amsterdamscbe schepels maïs den volgenden dag, en dit onder het toedienen van slagen. Velen waren met bet lot van deze ongelukkige slavin begaen. Hare jeugd, de blankheid van haer vel, wekte deernis op. De heer M, B. G. bood 200 gl. aen den prokureur des konings om haer te knopen voor zyne kinderen; terwyl de beer J. N. liet zeer incnsclilievend voorstel deed om voor baren vrydom eene collectie te doen, waervan by van den uitslag verzekerd was; doch de meester weigerde haer voor baren rrydoin te verkoopen, omdat zy zyn eigendom was, cn de koloniale wet dc slaven niet beschermde. Het derde geval was van eene slavin, die door eene harer lotgenooten, die eene beruchte diefegge is, was beschuldigd, dat zy liet door deze gestolene bewaerd had. Zonder de zaek te onderzoeken, bevool de meester dat dc bescbuldige door stagen, tot de bekentenis moest gedwongen worden. Zy werd ontkleed, opdat de striemen beter raken zouden, en zoodanig geslagen, tot dat zy door overmaet van pyn in onmagt viel, maer bekennen kon zy niet, want zy was onschuldig Toen men dit eindelyk zag en dus bemerkt bad dat de diefegge de waerheid gespaerd had, wierd dezelfde straf op haer toegepast, met dat gevolg, dat zy de plaets aenwees, wner zy het gestolene begraven had. Welke belooning kreeg de ontscbuldige slavin voor bet martelen dat zy verduerd bad? Was bet geweten van den meester niet ontwaekt over bet onregtveerdig cn wreed middel, tot hetwelk by zyn toevlugt had genomen Dit weten wy niet. Voor den wereldlyken regter is by gecne verantwoording schuldig, want de slavin was zyn eigen dom en bet bezit van den menscb door den mensch, is hem by de wet verzekerd. Voor den hemelschen regter zal by te verantwoorden hebben, dat by een onschuldige gemarteld bad! Een koninglyk besluit van den 51 december keurt de beracdslaging goed van den gcmcenteraed van Eessen, strek kende om bet maximum van denaenslagder personneele perma nente belasting te verlioogen tot de som van fr. 4,878-20 c., om de gemeentelyke uitgaven te bestrvden. By koninglyk besluit van den 11 january zyn tot ridders der Loopoldsorden benoemd De beer F. Rcns, letterkundige, voorzitterder letterkundige maetscbappy de Tael is gansch het Folk, voorde diensten, die by aen de vlacmsche letterkunde bewezen beeft. De beer André, van Hasselt, lid van de klas der schoonc kunsten van de koninglyke akademie van Belgie, voor zyne letterkundige verdiensten, en voor de diensten, die by aen de nationale letterkunde bewezen heelt. De beer Mertens, bibliothekaris der stad Antwerpen, voor de diensten, die by aen de vlacmsche letterkunde bewezen beeft. Den 31 january te middernaebtzal de jagt geslotcnzyn. Dejagtop bet waterwild in de poe/en of langs de stroomen en rivieren, is toegelaten lot den 1 mei in de provinciën Ant werpen, Braband, West- en Oostvlaenderen Henegouwe, Luxemburg en Namen, en de jagt zonder vuerwapen tot den 15 april in al dc provinciën. De boeren De Brouckcre van Brussel en Lehon van Doornyk, hebben beide bun ontslag van lid van de Kamer der volksvertegenwoordigers gegeven. De jongelingen, welke de leergangen in de vlaemsche ofdeeling der landbouwschool van Thourout willen by wonen, kunnen zich doen insebryven by den besticerder der gemelde school tol den 50 january. De examen van toelating voor de jongelingeningeschreven na den 15 january, zullen den 1 februury plaets hebben. Ten gevolge van de needzame tydingen uit den Oosten was de verkoop der granen, gisteren, op de markt van Gent als verlamd. Men voorzag cenen grooten afslag. In de inacnd december 1 So5 zyn er 1821 brieven met onvolledige, onleesbare ol onnauwkeurige adressen toever trouwd. 62 dezer brieven behelsden gezamentlyk eene weerde van 4,646-92 fr. in bankbiljetten, mandaten op de post cn Loophmidcleffekten. Men leest in den Feurnaer Met genucgcn kondigen wy aen, dat onze stadsgenooten, de gebroeders Verregbcm, wecrdiglyk België op de algemccne tentoonstelling van hovingbouw te Parys vertegenwoordigd hebben. AVy zyn in staet gesteld te melden dat er aen de verzame lingvan ongeveer vier honderd soorten fruiten, door hun op de tentoonstelling aldaer gebragt, eene tweede zilveren eere- metael van 2de klas is toegekend. Deze schitterende uitslag strekt onze stad en de pryswin- naren tol eer, en uit naem onzer medeburgers, bieden wy hun onze welverdiende gelukwensCbingcn aen. Nimmer was ons stadje op eene tentoonstelling als deze veitegenwoordigd geweest; dc gebroeders Vcrreghein, hebben, wel is vvaer, reeds in vele tentoonstellingen in bun vak mede gedongen en altyd lauweren geplukt, maer nimmer hebben zy verzamelingen hyeengebragt die meer bet oog der bewonderaers op zic h getrokken hebben, dan ditrnael. en nooit is hun eene roemryker belooning ten decle gevallen, dewyl zy tegen ongeveer negentig lentoonstellers, waeronder de byzonderste maetschappyen van Frankryk, hebben moeten kampen, en dat de voortbrengsels dezer laetsten onder aengename en voor spoedige zon zyn opgedaen terwyl deze der gebroeders Verregtiem, in een zeer nadeelig oord en koude luchtstreek gewonnen zyn. Volgens den Annuaire de VObservaloire royal voor 1856 was de bevolking der 86 bclgische steden den 31 decem- ber 1854, 1,208,516 inwooners en van de 2,445 gemeenten, 3,381,401, in het geheel eene bevolking van 4,584,922. In 1854 zyn er 137,872 geboorten geweest, waervan 70,915 van bet mannelyk en 66,067 van bet vrouwelyk geslacht. Het getal sterfgevallen beliep tot 109,301, waervan 55,139 van het mannelyk en ö4,162 van het vrouwelyk geslacht. Er zyn 10,905 onwettige geboorten geweest, te weten 1 onwettelyke op 7.0 wettelyke in de steden en 1 op 16.8 in de dorpen. Er volgt uit een tabel, dat er thans in Belgie 205 dag bladen of tydschriften uitkomen verdeeld als volgt Antwerpen 20 Braband 60 Westvlaenderen 40 Oostvlaenderen, 35; Henegouwe, 17; Luik, 18; Limburg,7; Luxemburg, 5; Namen 3. Te Brussel komen er dagclyks 17 bladen uit. Het was donderdag lest 17 january 1856 juist 56 jaren geleden, dat de hertog van Orleans, die vader van Louis-Philippe werd, de doodstraf stemde van Lodewyk XVI. Het volgendetreurig voorval beeft te Schardam (Noord- Holland) deze week plaets gevonden. J. Z, zyne sigaer aen een fosfoorken willende aensteken, had het ongeluk, dat een weinig fosfoor er van af spatte en in een aen zyne kin zittend pnistje geraekte, met bet ongelukkig gevolg, dat by na het lyden van lievige pyncn, daeraen spoedig is bezweken. Volgens cenen korrespondcnl van den Times is dc zoon van den buitengewoonen gezant van den sbah van Perzië by het russische bof, een jongeling van 18 jaren, wiens plotse linge dood door de dagbladen is gemeld, bezweken aen ver stikking, vcroorzaekt door kolen, welke een dienstknecht in zyne kamer had laten branden. Om de dood van zyn kind te wreken, had dc gezant zyn onvoprzigtigen knecht veroordeeld om door stokslagen te sterven. De russische politie zou de uitvoering dier straf belet hebben; doch de gezant deed eene kist maken welke van luchtgaten voorzien was, en sloot er zynen knecht in deze is op die wyze naer Perzié gevoerd, alwaer hem de straf, vvaertoe hy veroordeeld is, zal toegepast worden. Op den 11 dezer, om 8 ure 's avonds is er brand ont- staen te Cortemarck, in de wooning der genaemde Coleta Dedecker. Het buis met al wat het behield, is de prooi der vlammen geworden. Niets was verzekerd. De schade wordtop 900 fr. berekend. Het schynt dat de onvoorzichtigheid er de schuld van is. Gedurende bet jaer 1855, zyn er te Nieupoort 92 ge boorten en 155 sterfgevallen opden burgerstand aengeteekend. In den nacht van den 13 jannary is er te Hoorn een scbroomelyk ongeluk voorgevallen. Twee zoons van eenen bakker begaven zich te bed in de bakkery en vergaten den doof-ol blusebpot te sluiten des morgends vond men beide door den kolendamp gestikt. Beide jongelingen waren zeer oppassend en arheidzaem; de een was 17 en de andere 18 jaren oud. Sedert dingsdag moeten al de bonden in het departe ment der Seine eenen band dragen, waerop de naem huns meesters, hun eigen naem en bet nummer hunner inschry ving geschreven staen. Sinds ecnigen tyd hadden er op bet noordelvk kerkhof, te Parys, des nachts gedurig diefstallen plaets. Men besloot de grootste waekzaemheid in aeht te nemen, om die dieven te betrappen. De wakers moesten geheel den nacht met geladen geweeren oppassen. De overste van liet kerkhof, M. de Vaula- belle, wilde zich maendag nacht overtuigen of zyne bevelen werden in acht genomen, en besloot eene ronde te doen. Ou- gelukkiglyk antwoordde by niet op het hem toegeroepen win daer?en nudederde herhaling loste een wakerzyn geweer. Toen ging men met een lanteern zien of er iemand getroffen was. Wat zag men? M. de Vaulabelle die in zyn bloed zwemmende op den grond lag. Een kogel was hem door dc borst gegaen cn eenige minuten daerna was by reeds overleden. De waker is aengelioudcn. De verledene week is men overgegaen tot de opening van liet testament van een der ryksle en liefdadigste burgers van Groot-Britauje den beer R. Dixon, van Stanstead Park naby Euiswortli-Hamsphire. Dixon bad in den koophandel 1 miljoen ponden sterling (25 miljoen franks) gewonnen. Het testament door Dixon nagelaten, logenstraft in geen enkel punt zyn levensgedrag. De heer Dixon laetaen zyne vrouw cn zusters 603,OOOp.st.; aen elk van zyne dienstboden 50 ponden rente; aen die welke hem langen tyd gediend hebben een bezetting van 600 p. st. Ongeveer twee meenden voor zyne dood had hy zelf onder zyne beste vrienden eene soin van 85,490 p. st. uitgedeeld, ten einde de betaling d^r successie-regten te vermvden. Zyne edelmoedigheid was niet minder groot dan zyne fortuin. Over eenige jaren liecll by een kollegieof hospice voor oude behoef tige kooplieden doen bouwen en rykclyk begiftigd. Hy heeft insgelyks eene kerk en pastory opgerigt, alsook eene school in liet gehucht Stanstead. De heer Dixon is tweemael getrouwd geweest doch by bezat gcene kinderen. liet kollegie van Stanstead is in ouden engelschen huisse- Ivkeu stv 1 opgebouwd. Op den buitengevel bevindt zich eene marmeren plaet, met liet opschrift Uit erkentenis aen God voor zyne giften, heeft Karei Dixon, ridder van Stanstead, koopman te Londen, dit gebouw opgerigt ten voordeele van die, welke minder begunstigd zyn dan liy, en hetzelve begiftigd. Elke inwooner van dit buis ontvangt jaerlyks 40 p. st. en 1 per maend voor zyn voedsel. De kamers zyn zeer gemakke- lyk geineubelcerd. Er wordeo insgelyks jaerlyks 50 p. st. ver leend voor de steenkolen, 20 p. st. voor den eneesheer cn 20 p. st. voorden anglikaeiiseben dominé. Fan den 4 tot den 19 January 1856. HUWELYK. OVERLYDENS. GEBOORTEN 3.

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1856 | | pagina 3