Manifest Tan het nienw ministerie. Manifest der linkcrzydc. De brusselsche bladen deeleu den brief mede qen de kiezers van de leden der gewezene parlementaire minderheid. De aeostaeide kiezing en den landbouw. yk uittredende lid, den lieer De Breyne-Peellaert. Zonder verdere beweegredenen na te zoeken moeten \vy hem waerschuwen dal by eene wreede teleurstel ling aen zyne verwachting zal ontmoeipn; indien hy wczentlyk de Kamer der Volksvertegenwoordigers verlangt binnen te treden. Wy zullen over deze kandidatuer niet verder uil weiden, zoolang wy de zekerheid niet hebben, dat hy dezelve aenveerdt heeft; in het geval nogthans dat het zoo is, zullen wy ons eerstdaegs aen eene tweede uitgave der geloofsbelydenis van den heer De Boninge, te Oostende moeten verwachten. Inlusschentyd zullen wy van onzen kant, met verdubbelden yver ons tot den slryd veerdig maken, om hem eene diepe en gevoelige nederlaeg, en onzen kandidaet.eene schitterende over winning, te doen bekomen. Het boveustaende was reeds gezet, toen wy op de stelligste wyze vernomen hebben dat de heer Desnick geene kandidatuer aenveerdt heeft. Niet te min moeten wy op onze hoede zyn. Ilel is van Boer wacht uice ganzen. De klerikale party doet volgens het oude spreekwoord, hemel en aerde beven, om eenen kandi- daet op te visschenmen zal welligt de eene of andere sukkelaer vinden, die hem de kandidatuer zal laten opdringen, voor het geloof en het vaderland. i Ctrculaire aen MM. de gouverneurs der provinciën. Brussel, 23 november 1837. M. de gouverneurf Gy hebt. met den Moniteurmededeeling ontvangen van het knninglyk besluit, dat de ontbinding der Kamer der Volksvertegen woordigers uitspreekt, en de kiezers byeenroepl op 10 december aenstaende. Ik twyfel niet of gy bebt de noodige maetregelen genomen opdat al de voorbereidende schikkingen, door de wet voorgeschreven, eene spoedige en regelmatige uitvoering erlangen. üe redenen, welke Z. M. hebben bewogen in deze omstandigheid gebruik Ie maken van zyne grondwettelyke regten, vloeijen uit de feiten zelve voort. Het kabinet dat wy opvolgen heeftgoed gevonden af te treden, in weerwil van de cyfermecrderheid, die het in de Kantei ondersteunde. Des te meer, kon een nieuw ministerie, ge- sprotun uit de oppositie, geenen onderstand verwachten van die vergadering om te besturen. Het outslaggevend kabinet had dus oen zyne opvolgers den eenigen weg, dien ty te volgen hadden, voorgeschreven. Zyne afireding ware onuitlegbaer, indien zy niet bcleeknnde dat, voor hen.de parlementaire meerderheid niet meer in overeenstemming van denkvvyze was met de meerderheid der kiezers. Dusdanig was ook onze overtuiging. Het beroep op het kieskorps was dan onontheerlyk om die eensgezindheid te herstel len, zonder dewelke liet vertegenwoordigend gouvernement alle klacht en waerlieid zou verliezen. In dit land waer de duer van het parlementaire mandaet zeer kort is, zyn er nooit builengi-woone byeenkomsten van het kieskorps teilrj door dringende noodzakelykheid opgewekt. Üitma -I nog ver wekt de kracht der zaken renen oproep tot de kiezers. Die daed is overigens maer de uitvoering van een regt, voorbehouden «en de kroon en tevens eene hulde, bewezen aen de openbare meening. Men heeft de bjeenroeping der kiezers iu bet tegenwoordig saiioeu ongepast gevonden. Het kabinet heeft den toestand maer kunnen nemen, gelvk zyne voorgangers hem gemaekt en over geleverd hebben daegs voor de byeenkomst derKameia. Het tydstip der ontbinding is dus door ons niet gekozen. Hoe hetzy, wy meenen dat de kiezers hunne zending zullen volbrengen met de beradenheid en den iever van lieden, die de weerde kennen hunner regten, en die door eene ondervinding van zeven en twintig jaren aen het krachtig gebruik van een vertegenwoordigend gouvernement gewend zyn. nunnevaderlandsliifdez.il eene nieuwe krachtdadigheid ont- leencn aen de omstandigheden en hun versland zal gemakkelyk de belangrykheid van den grooien twist vatten, die aengegaen is. Deze twist is niet nieuw in de geschiedenis der natiën, noch by- zonder in Brlgio de voordragt eu de beraedsiaging van het wets ontwerp op de liefdadigheid hebben er by ons het karakter en de gewiglijjheiJ in treffender trekken dan ooit van gekenmerkt. De politiek, welke het kabinet vertegenwoordigd, is het land bekend, omdat het baer aen liet werk gezien heeft te midden van teer netelige binnen- en biiiienlandache omstandigheden. Indien men te onder een algemeen opzicht aenschouwt, is het eene gansch nationale politiek .eene politiek van bewaring en orde, die den vooruitgang zonder schokken betracht, maer met gevolg en bestendigheid, eene politiek die aendaehlig is op de zedclyke en sloffelyke behoeften der bevolking en aen de byzonderste initiutif hunnen vryen gang lael, dewyl zy met haer al de bestanddeelen van den openbaren voorspoed vruchtbacr maekt. Die politiek, welke thans aen het bewind der zaken leruggebragt is, beeft tot zending een der grondvesten van de hedendaegsche gouvernementen en maetschappyen de onschenbaerheid der regten van den Stael en de onafhankelyklieid van de burgerlyke magi. Dil is h-den een der eerste pligten van het gouvernement, die nog dringende is geworden door de laetste beraedslagingen welke het land zoo levendig hebben ontroerd. Het stelsel, dat liet kabinet volgt, stelt hem bloot, wy welen het aen beschuldigingen, die nauwelyks zyne vorming afwachtten, om zich op te doen. Onze tegenstanders verklaren valschelyk dat de religie in gevaer is. Het is hunne politic k en niet de onze die de religie in gevaer brengt. De scheiding van kerk en staet is eene der grondslagen van onze wyze konstitulie; deze grondslag moot gehandhaefd worden. De religie il maer al te zeer bloot gesteld geworden door de driften en de prrsoonlyke heerschzucht. Zy is niet gemaekt om in de worstelingen der pai tyen te worden gemengd; het is tyd dat zy aen haer vieedzacm gebied terug worde gegeten, om er den eerbied van allen (e hervinden. Het behoort nu aen het kbzerskorps te beslissen, of de gedachte, waervan liet kabinet de uitdrukking is, aen de wenschen en de behoeften van het land beantwoordt. Doe meer de steun der kiezers algemeen en blykbaer is, hor krachtiger het kabinet zyne taek zal kunnen uitvoeren hoe mier ook het bewind zal bevryd wezen tegen de krisissen, die zynen gan g belemmeren en zyne werking verlammen, ten nadcele vunie openbare veiligheid en de algemeer.e welvaert. Legt u toe, M.de gouverriur, om in uwe betrekkingen met uwe bestuerdeis onze inzichten 8'.te leggen en de valsche beoordeelin gen, waervan zy liet voorweip zouden kunnen wezen, te regt te wyzen. Versloot vooral de antvgingen dergenen die na den legen- woordigen toestand te weej gebiagt en de sloomis in het land geworpen te hebben, door lunne overdrevene eischen en onvoor zichtige poogingen, onzen qirsprong, ons doelwit en het land zei va zoeken te lasteren. Onze oorsprong is volkomen regelmatig en grondwettig. Het tegenwoordig kabinet vloeit-voort uit het koninglyk voorregt, in zyne volle vryheid handelenle. Ons doel is de gewetens en de be langen tegen de onverdraefzame leerstelsels en de eischen van eenen anderen tyd, welke h;l oppei hoofd zelve nog eet lang op de tiibiiue acnduidde, gerust te stellen. Wal het land betreft, dat men snoodelyk voorstelt als aen de muitery en revolutionnairebuitensporigheden overgeleverd te zyn en waerop men vreest het mistrouwen en de kwaedwilligheid der vreemde gouvernementen in te roepen, het land. zeggen wy, zal door zvae wyze vaderlandslievende houding, door zyne vastheid en voorzichtigheid, zyne beleedigers beschamen, weerdig den oproep van zvnen koning beantwoorden en nieuwe titels op de achting van Europa winnen. De minister van binnenlandscha taken, Cu. Rocikr. Daer dit stuk zeer wydloopig is, zyn wy verpligt zoo nauwkeurig mogelyk er den bondigen inhoud, hiervan te laten volgen De brief begint mei te herinneren, op welke wyze de ontbinding plaets had van de Kamer, ten gevolge van den twyfel die er bestond nopens het akkoord der kiezers en hunne lasthebbers. 'I Zyn de kiezers die op tO december zullen beslissen wie van beide groote slaelsparlyen den voorrang verdient. Nooit zullen zy met meer zakenkennis kunnen oilspraek doen. Sedert lien jaren hebben de kiezers de twee slaelsparlyen aen bet werk gezien. Weinig tyds voorde samenstelling van het ministerie van 1847, bedreigde men u, even als thans, met de schrikkelykste plagenzoo gy door uwe stem de liberale denk wyze begunstigde!. Men vreesde niet in eene nabyzynde toekomst de godsdienst te toonen als verdrukt, de orde ip gevaer gebragt, de eigendommen bedreigd, het koningdom besnoeid, de nationaliteit in perikel, de kiezers van dien tyd geloofden niet aen deze voorzeggingen zy gaven hunne stemmen aen de liberale meerderheid, en een ministerie van deze opinie kwam aen hel bewind. Wat waren de gevolgen dezer gebeurtenis? Heeft zich eeue enkele dier rampvolle voorzeggingen bewaerheid? Werd iemand uwer, op wat punt des ryks het ook moge wezen, een enkele uwer, wy vragen liet u, werd hy bedreigd of gehinderd in de minste daed zyner godsdienst? Wanneer was de eigendom meer geëerbiedigd,de orde strenger gehand haefd? Wanneer was het koningdom meer populair en het vaderlandschegevoel dieper? En nogthans waren de omliggende landen door revolution beroerd, door zware stormen geteisterd? Dat men het zegge: wanneer hebben toen de liberalen de minste vyandelykheid ge toond legen de politieke of godsdienstige gevoelens hunner tegenstrevers, tegen de belangen der orde, van de monarchie, van de nationaliteit? De liberalen hebben deze gevoelens gerecj en daerdoor een grooten dienst bewezen aen menigen troon in Europa die bedreigd was. Ziedaer, kiezers, wat de liberalen hebben gedaen, toen zy aen het roer waren. Wal deden de katholieken? Toen zy de minderheid waren, spraken zy veel van gemaligheid en verzoening. Twee achtbare mannen, gekomen uit hunne rangen, geloovende aen de goede trouw hunner party, poogden van deze gemaligheid hel programma te maken van een nieuw ministerie. Hoe bitier is hunne ontgoocheling geweest! Nooit zag men een ministerie meer vernederd en eindelyk zoo verlaten worden door zvne party, 't Zy wy. de liberale minderheid, die het hebben moeien ondersteunen. Het manifest herinnert daerna de toegevingen van de liberalen, by de voorstelling der liefdadigheidswet en de buitensporigheid van de klerikale eischen. Verders zegl het manifest,dat belachelyk is een land onteerd onbesluerbaer, regeringloos te verklaren, omdat in een paer steden wat ruiten gebroken zyn, onder andere Ip Brussel, waer men al de schade met minder dan 100 franken heeft betaeld. Ilelgene in den vreemde eeu vulscli gedacht van onzen toestand heefl kunnen geven, is de ouderbreking van de parlementaire debatten. .Maer daervan was de klerikale party de schuld, die allen goeden raed heeft versloolen, die geene de minste toegeving wilde doen. ledereen heeft overigens bemerkt, met wat spoed de voorname fraktie van het kabinet en eeu groot getal der meerderheid de gelegenheid hebben waergenouien, om zich te ontmaken van eene beraedsiaging die op hun woog. 'l Is niet voor de volksbetoogingen dat het Parlement gesloten is. Helgene de ministers en het kabinet ljeeft doen wyken is de verlegenheid hunner inwendige verdeeling; de moeijelykheid van eene be raedsiaging waerin de zedelyke invloed der oppositie dagclyksch verpletterend aengroeide; 't is het alge- meene misnoegen dat dagelyks en ten allen kanten aengroeide, builen de volksbetoogingen 't is het gebrek aen zedelyke kracht. Overigens heeft de liberale oppositie niets gemeens met wat er in de stralen is voorgevallen. Was zy het toch die de noodlottige kloosterwet heeft gevraegd? Sedert verscheidene jaren dat de wet was opgemaekl, hebben de liberalen in de seklien hunnen afkeer cr voor doen kennen, 'l Is de uiterste regter zyde, door het orgaen van hunnen verslaggever, M.Malou, die de beraedsiaging der wet heeft gevraegd. En waren het de liberalen die aen de redenaers der regter zyde en aen M. den minister van justitie de uit dagende, de tergende woorden hebben ingegeven welke zy van den beginne af in de beraedsiaging hebben ge worpen? Zyn de libeValen een oogenbiik de palen van een ernstig debat Ie buiten gegaen? Hebben zy, voor iedere stemming geenen uitstel, geen ondersoek ge- vraegd? Waerom heeft men deze raedgeving verstooten? Hel manifest bewysl dat de liberale party en geens zins de katholieke, de naem van behoudende gezindheid verdient. De liberale party wil alles laleu gelyk het is. De katholieken willen ons terug voeren van naer ver- ledene tydstippen. De liberale party wil geenszins de godsdienslvryheid beperkenzy laten aen de kloosters liet regt zich zoo talryk en waer te vestigen gelyk zy verkiezen. Een bewind welk het ook zoude zyn, dat de godsdienslvryheid maer in 't minste palen wilde stellen zou voor ons een slecht, een schuldig besluer zyn. De liberale party wil dat ieder meester zy by, zich; zy wil dat de gemeente door onafhankelyke burgers besluerd worde, door onafhankelyke burgers en niyt door geeslelyken; zy wil dat de burgemeester flifit afhangt van den pastoor, wanneer hy op hel stadhuis is, gelyk de pastoor in zyne kerk geene wetten yyordt gesteld van den burgemeester. De geest van onverdraegzaemhetd, welkeM. De Decker zelve in de Kamer zegde, dat zyne party bezielde, willen wy noch voor, noch tegen ons. De gemaligheid is de e uwige kenspreuk der billyke gouvernementen. Ziedaer den beknopten inhoud van het manifest der linker zyde, dal wy de kiezers ernstig ter overweging aenbeveïen. Het is onderteekend door de heeren Allard, Ansiau Anspach Coppieters T'Wallant d'Aulrebande, David, de Buillet-Latqur, De Breyne, de Bronkart, H. <te Brouckere, Delexhy, Delfossé, de Liège.de Moor, de Paul, de Perceval, DeYaux. du Bus, Goblet, Grosfils, Lange, Lauhry, Lebeau, Lelièvre, Lesoinue, Loos, Masearl, Moreau, Oris, Pierre, Prévi- naire, Thiéfry», Trémoiiroux, Vantlenpeerehoom, Van Iseghem, Verhaeghen, Vervoort, Veydt. M. Jourel.de eenige liberale volksvertegenwoordiger der Kamer die het manifest der linker zyde niet onder teekend had, schryft lieden in de brusselsche bladen dal zyne afwezigheid hiervqo alleen de oorzaek was, en hy volkomen liet dokuuient bytreedt. l)e klerikale dagbladen zyn ten einde gesproken zy redeneren nu niet meer; zy raeskallen. Verbeeldt u dal na al de schoone namen waermede de reaktionnaire pers de nieuwe ministers heeft betiteld, zooals, straet- nunisterie ruilenbrekersmintsterie kasseiministerie ministerie der muiters, van het canailie, van het geweld, enz., enz., er nog een verschen naem uit den klerikalen ABC is gekomen. De Bien Public, het blad van den bisschop van Gent, noemt de nieuwe regering een ministerie van BRIGANDS Dat heeten wy met kasséijen gooijen! Jammer dat deze op de werpers zelven terug vallen. rwwaat .is-" Wy meenen, zegt het landbouwkundig tydschrift de Akkerbouwniet te mogen onverschillig blyven aen den keus der leden van hel nieuw ministerie, \Qpr zooveel den voorspoed en de maetregelen die ten voordeele van de laiidnyverlieid kunnen en moeten genomen worden ongelukkiglyk met de politieke gezindheid der hoofdmannen der staelkundige partyen, welke lot lieden liet land verdeelen, verbonden zyn. De landbouwers kunnen niet vergeten dat al wat hier in Belgie ten voordeele van den landbouwvooruilgang is gedaen geweest, door het ministerie van M. Rogier is ingesteld geworden. Vlaenderen inzonderheid zal niet vergeten dat liet aen de maetregelen is door dien minister genomen, dal men hel behoud dezer schoone provinlieu te danken heeft. Hel is nog buiten hel geheugen niet aen wat sclirikkelyke folteringen onze landbevolkingen in 1847 en 1848, ten gevolge van de uitbreiding der mekanieke vlasspinneryen, ten prooi waren. Tol het oogenbiik dat M. Rogier het bewind in de hand nam was hel kwaed aengegroeid, en in plaets van een behoedmiddel in eene nyverheidsverplaetsing

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1857 | | pagina 2