KOORNWINDMOLEN TsnriTia Rytuigen, Wagens en Sarren. WAGENMAKERS-ALS!, BEBIGT. tm Herkelykc Benoemingen. Begterlyke kronyb. De korrektionnele regtbank van Veurne heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken VERSCHILIIGE TYBIKGEN. Burgerstand derstad Dixmude. Van den 14 tot den 28 January 1860. 24. Rosseel Ludovica Josepha Francisca, oud 67 jaren, 2 maenden en 8 dagen, van Djxmude, dochter van vvylen Stephanns Emmanuel en van wylen Ludovica Victoria Storm, weduwe met kinders van Napoleon Barnardus Elle. (Zwynemarkt.) 24. D'haene Anna Theresia, oud 76 jaren, 10 maen den en 15 dagen, van Dixmude, ongehuwde dochter van wylen Jacobus en van wylen Rosalia Brigila Cyloor. (Hospitael.) 25. VVulIepul Regina, oud 63 jaren, van Bixschote en wonende le Beerst, dochter van Martinus en van Francisca Costenohle, beide overleden, weduwe in eerste huwelyk met kinders van Jacobus Wybouw, nu echigenoole /'onder kinders van Engelbertus Peene. (Hospitael.) 25. Degryse Virgin^ Sophia, kantwerkster, van Dixmude, oud 51 jaren en 13 dagen, dochter van Laurenlius en van Dominica Strubbe, echtgenoole met kinders van Carolus Ludovicus Vanblaere. (Hospitael.) Een minderjarig kind. Kantoor van den Notaris DEBRAUWER, te Ronsselaere Op Dingsdag, 14 Februarhis f §60, ten verzoeke en ten huize van de weduwe van Ferdi nand Vanderhaeghe, te Rousselaere, langs de kalsyde naer Dixmude, om 9 uren 's morgens van eene groote hoeveelheid schoon en goed en om 2 uren des na middags, van een aental nieuwe en oude Op gewoone voorwaerden. Woensdag, f February 18ÖO, om 4 ure na middag, te Woumen, ter herberg de lloone, zal den Nolaris Bossacrt, voortsvaren tot de STELLIGE TOEWYZING van eenen WoonhuisSchuer, Stallingen en 9 aren 40 centiaren Erve op Merckem, wyk den Aschhoop, gebruikt door sieur Despeghel, tol 1 Mei 1860. Ingesteld met 1,200 franks. Te bekomen by de weduwe VANDERHEYDE, aen hare steenbakkery, by de statieplaets te Dixmude eerste kwaliteit ROOD KAREELSTEEN, (bryken) lengte 22 centimeters, breedte 11 centimeters, dikte 6 centimeters, overtreffende alle andere slach van steen voor waterwerken, vochtige meuren, hetjdigt maken van kelders, regenbakken,aelputten enz., enz., immers voor al wat metselwerk betreft. Aen den prysvan den dag. terê, to Brnssel, in I860 zal geopend worden, in liet paleis der Hertogelyke straet. Zy zal den 1 augusty beginnen en den 30 september eindigen. Hare inrigtingen liaer liestuer zullen toevertrouwd worden acn eenc, commissie welker leden door den minister van binnenlandsche zaken zullen aengesteld ■worden. M. Butaye, onderpastoor te Nieuwkerke, is pastoor benoemd tan St. Jan, by Yperc. M. Verhaegbe, onderpastoor te Oostende, is pastoor te Zande benoemd. M. Knockaert, onderpastoor te Slype, is onderpastoor te Cuerne benoemd by wordt te Slype vervangen door den heer Surmont, priester in bet seminarie. Zitting van den 19 January. Feryn Pieter, werkman te Croinbeke, by verstek, tot 12 frs. boet of 7 dagen gevang en de kosten, voor afkappen en roovery van 1* elf sparren, en 2" van 13 sparren van 2 decimeters dikte en daarboven, te Cromheke, ten nadcele der burgerlyke godshuizen van Poperinghe. Zitting van den ZO dito. Vandenbergbe Franciscus, oud 31 jaren, en Deconinck Philippus, oud 18 jaren, beide hoveniers te Westende, elk tol 14 dagen gevang en solidairlvk tot de kosten, voor diefte van hout, ten nadcele van bet hestuer der domeinen, te Westende. Debruyne Pieter, ond 59 jaren, landbouwer te Clerckcu, tot 6 maenden gevang en de kosten, voor bedriegelyke ont vreemding van 69 kilogrammen guano, gedurende den nacht van 1 tot 2 november lest, in het hilis en ten nadcele van Alexander Scboolaert, landbouwer te Clercken. De regtbank van enkele policie'te Oostendebeefteen kind van jaren oud, veroordeeld tot 1 frank boete eu de kosten, om op straet zyn water gemnekt te hebben. Het bof van kassatie beeft de voorzienigheid verworpen van Willem van Driesschc, oud schermmeester te Brussel, door de assisen van Braband ter dood verwezen, voor pooginw tot brandstichting en moord gepleegd in het St. Michiels- kollegic te Brussel, in 1858 en 1859, op P. Decoster, overste des geiticlits. De korrektionnele regtbank van Bergen beeft hacr vonnis uitgesproken in de zaek der vreeselyke ramp die den 31 mei 1858 beeft plaets gehad op den yzeren weg van Bergen nacr Manage. De konvooi-wachter Dcwitte is vrygesproken, maer Derudder, insgelyks konvooi-wachter, is veroordeeld geworden tot 1 jaer gevang, 500 frs. boet, de proceskosten en 500 frs. schadeloosstelling jegens de burgerlyke party buisgezin Sohier), die eene soin van 40,000 frs. had geëisclit. By toepassing van art. 1384 van het hurgerlyk wetboek, is de kompagnie van voormelde spoorweg burgerlvk verant- woordelyk verk'nerd van bet ongeluk gekeurd door de onvoor- Jtigtigheid van Derudder, en hare bedienden. Men gelooft algcmeenlyk dat de heer prokureur des konings tegen dit vonnis in beroep zal gaen, dewyl hy zich voor de vryspraek der beide betigten verklaerd had. Verledene weck hebben wy rle dagen medegedeeld waerop de militie-loting in het kanton Dixmudc moest plaets hebben; wy hadden deze lyst, zonder verder onderzoek aen een ander blad ontleend, waerin eene drukfout was geslopen welke wy heden moeten herstellen. Dus in plaets dat de loting, binnen onze stad, den 9 febrnary moet plaels hebben, is bet op maendag 6" der naeste maend dat ze zal gebeuren. Ziehier de namen der jongelingen dezer slad, die tolde loting voor de nationale milicie geroepen zyn A.lbrecht Hendrik. Bigghe August. BI nm me Lit*.vin. Brys Heniicus. Catiecuw Einiliu». Chieux Eriuurd. Comein Amandua. Comyn Edmundus. Coussaerl Karei. Declercq Eduard. Dnhouck Di-siderius. Dekeyryl Louis. Delancker Engel. Deltombe Polydoor. Deschepper Francis. Desmyter Karei. Devot Jules. Geysen Dcsiderius. Duygbe* Polydoor. Laevens Jules Petrus. Mesdacb Louis. Minne Eduard. Millecam Amnndus. Plady8 Francis. Quaglielieur Karei. Soete Karei. Storm Edmundus. Vnlcke August. Vanaldeweireld Oesiderius. Varihesien Jan. Variderhaeglie Pieter. Vanduyfhuys August. Vundycke Gustaef. Vonhove Julianus. Vercruysse Eduard. Vereecke Karei. Vermeesch Luciaen. Verschoort» Polydoor. Vincke Luciaen. Vion Fideel. Wyllie Willem. Dry vreemde muziekanten hebben alhier in verscheidene herbergen, vrydag 20, zaterdag 21 en maendag 23 dezer maend, muziekalc avondstonden gegeven zeer veel volk woonde iederen avond deze koncerten by, en de ontvangst was uiterst voldoende. Deze muziekanten, die gestadig van de eene nacr de andere stad gaen om zich te doen hooren, zyn Sardiniers en zyn verleden woensdag naer Mcrckem vertrok ken. De genaemde K. Brixis, gewezen soldaet te peerde, is eergisteren byna op eene ongelukkige wvze aen zyn einde ge komen. liet schier afgeleefde peerd van H. Weyne, dapperder op de pooten willende maken, heeft by van dit dier eenen geweldigen stomp op liet hoofd gekregen men heeft hem in eenen bedenktly ken staet te beddp gedragen en een priester werd geroepen die hem liet H. Oliesel beeft toegediend. Wy vernemen dat de jongeling beden builen gevaer van sterven is. De zittyd van het assisen hof van Westvlaendcren,zal den 27 february te Brugge geopend worden, onder voorzitterschap van den raedsheer Verhnere. Donderdag naest is het f.ichtmis of zuivering of nog beter kerkgang van Onze Lieve Vrouw. Dit feest werd ingesteld in bet midden der zesde eenw, door pans Gelasius, die daerdoor wilde te niet doen de overhlyfsels der heidensche feestdagen, in welke men gewoon was bran dende keersen in de band te dragen ter eere van de.afgoden. Hiervan de naem van Lichtmis om dat voortyds de geloo- vigen ieder met eene brandende ket-rs de mis bvwoonden. De kandidaet der liberale associatie van Luik, de lieer Hauzeur-Lesoinne, is tot senateur benoemd. De Moniteur behelst den vcrgelykenden stoet van liet getal leerlingen der middelbare scholen van den Staet op 10 november 1857, 3 858 en 1859. Ziehier de opgaef voor wat de middelbare scholen van de provinlie Westvlaendcren betreft 1857 1858 1859 Brugge. 161 175 156 Veurne. lil 99 90 Nieuport. 119 91 80 Ypere. 99 111 118 Maendag is er te Veurne een beweenlyk ongelukgebeurd. De genaemde Vanlioutle, hootnkapper van Isenberglte, was bezig met eenen boom te kappen in St. Sebastiaensliof alriaer, wanneer eensklaps de touw waermede liy zich op den boom vastliiel, losschoot, en by van eene boogie van 12 a 14 voet ten gronde stortte. lie man is in een deernisweerdigen staet naer bet hospitael gedragen geworden. De vischvangst ter Panne; heeft in 1859 opgehrngt 38.780 groote stuks, als kabeljauw, roggen, enz., en 554 manden of korven kleine visclt. Gedurende de baringvangst, die den 10 October begonnen is en slechts tot 25 november duerde, hebben de sloepen der Panne 1,401,800 baringen aengebragt. Gemiddeld gerekend aen 3 centiemen per stuk, geeft de opbrengst van tien baringvangst eene soin van 42,054 franken. Men weet dat er voor de visscbery ter Panne maer 14 sloepen bestaen. De fransche brik d'Artagnan, welke den 20december, ter hoogte van Oostduinkerke strandde, is vlot geraekt en binnen de haven van Nieuport gebragt. Maendag morgend, is de vischsluep Marsouin, no 174, van de haven van Dtiinkerke, kapitein Trnquet, ter hoogte van Gyvelde, riabv de kust omgeslagen en op strand geworpen. De lieer Hof, komtnandant van den reddingsboot in de Pa nne, die van verre de sloep had gadegeslagen, spoedde zich de bemanning, die over boord was geslagen ter hulp te snel len, en was gelukkig* genoeg 7 der ongelukltigen te redden; de kajuitjongen echter, zoon van den kapitein, was door de koude bezweken. Men spreekt met veel lof van den beer Hof en der elcwipa- gie van den reddingsboot, die niets verwaerloosd bobben om de schipbreukelingen ter hulp te komen. Men herinnert aen dn oud-militairen van allen graed, dat er te Mecssen. arrondissement Ypercn, eene koninglyke kostschool bestaet, alwaer tot den ouderdom van 18 jaren, kosteloos onderbonden en onderwezen worden de dochters van ben, die onder de vaendcls gestorven of door liet oorlogs- departeinent gepensionnccrd zyn. De kostschool vervattende van 220 tot 250 kweekelingenis hestuerd door eene com missie, voorgezeten door den heer Alph. Van den Peereboom. Den 19 dezer, om acht ure 's avonds, beeft men te Lan- gemarek het lyk van zekeren Pieter Versaevcl, oud 50 jaren, herbergier te Zonneheke, opgehangen gevonden aen eenen boom. De ongelukkige was weduwaer met vier kinderen. De inwooners vanKortrvk hebben aen bunnen gemeente- raed eene petitie gezonden om de vergrooting der stad te bekomen, langs den kant der Rysselscbe, Doornyksche en Sint .lanspoorten. Men hoortte Oostende van niets anders spreken dan van de hi-imelyke verdwynirig van een kind. Ziet hier de om standigheden dieswegc Een Oostendenaer van geboorte, koetsier van beroep, had nit zyn huwelyk met een vrouwspersoon uit Parys, twee kin deren. De jaloerscliheid scheidde bet huisgezin, en de vader plaetste zyn doebterken by zyne familie te Oostende. Uit vrees dat men bet kind zou schaken, deed men liet altyd ver gezellen van een ander meisje van 12 jaren ond. Nu acht dagen geleden verdween bet kind, by zyn naer huis komen van school, en tot beden zyn alle opzoekingen vruchteloos ge bleven. Den 17 dezer is te Oostende een byzonder konvooi uit Mechelfen aerigekomen, tot doelwit hebbende eene proefreis te doen met eene nieuwe koninglyke herline. Dit rytuig is hoogst prachtig. Het inwendige is ganscb van mahoniehout; daer zyn zeven afdeelingen in; de ressorts zyn eebte meesterstukken van vastheid en sterkte; op iederen bout is de bclgiscbe leeuw ingewerkt; de voettreden zyn gesloten in eene soort van laden die men opent om er zich van te bedienen 's konings wapens pry ken van boven op bet rytuig, dal 12 meters 20 centi meters lengte beeft. v Radio, de medepligtige van Orsini in den aenslag op het leven van den keizer der Franseben, en negen andere banne lingen zyn uit Cayenne, alwaer zy gevangen zaten, ontsnapt en in eene engelsclic kolonie aengekomen. De fransche konsui heeft hunne uillevering gevraegd, maer de gouverneur heeft ze voorloopig geweigerd. Het schip Jules Césarden 8 december nit Marseille naer Amerika vertrokken met 104 reizigers, is naby Malaga verongelukt. F.en dertigtal passagiers zyn verdronken. Nog aclit schepen zyn aen den ingang der haven van Malaga en een veertigtal andere tusscben Gibraltar en Carthagena ver- gaen. De opening van het graf van den H. Franciscu* Xaverius. De poitugesche dagbladen zyn opgepropt met byzonderbeden over de opening van het graf van den apostel der Indien, den II. Franciscus Xaverius, en van de openbare tentoonstelling zyne liclraems. den 12 october. De eenzame stralen der aloudestad Goa, zegt de Parlemcnlohebben eene ontzaggelyke volksmassa zien doortrekken, tot alle godsdiensten behoorende. De rivier was bedekt met voertuigen, en de heeilyke Jesusteinpel, waer de heilige be graven ligt. waa letlerlyk opgevuld met persoonen van alle kantea bygestroomd om die groote gebeurtenis by te woonen. Eene andere rlergelykc plegtiglieid, die welligt min geestdrift bad verwekt, had plaets gehad meer dan 77 jar en re voren, op Ijanuary 1782, maer weinig persoonen woonden ze by. Met de sleutels die in het sekretariael des algemeenen gouver- nements berustende en voor deze werking afgeleverd waren heeft tnen de kist geopend, waerin liet lichaem des heiligen lag, en men beeft dit lichaem met priesterlyk gewaed gekleed gevondende geneesheer-en die den gezondheidsraed samenstellen, hebben be vonden, dat de hoofdschedel langs den regten kant nog met huid en liair bedekt was, welk laetsie echter zeer si haersch en langs den linken kant er teenemael van ontldnot Het aengezigz was heel en gnnsch bekleed met deszelfs uitge droogde en donkerkleurige huid, mei eene opening langs den regten kant, welke schyirl liet gevolg te zvn eener kneuzing onder de zigthare tanden, ontbreekt er maer alleerrelyk een der onderste voortanden, de twee ooren bestaen nng de regler arm ontbreekt, de linker hand bestoet in baer geheel tot aen de nagels; de borst en buik zyn overdekt met eene drooge en zoo wat somberkleurige huid, en de buik bevat geene ingewanden de voeten ook. zyn met een droog duister vel bedekt, en loten de pezen doorschynen aen den regten voel ontbreken de 4' en 5» teenr-n, van een derwelke er echter een overblyfsel van vel en -• en leden bestaen, in eenen zeer 6pousigen staet. Volgens deze waernemingen is er geoordeeld geworden, dat bet lichaem zich in staet bevond om uen den openbaron eerbied uitge stald ta worden De uitstalling des licliaems van Sl. Franciscus Xaverius meest duren van den 3 december, feestdag van den heilige, to t den 1 ia- nuary I860. J 1 1 - i i u. i i r W» OVEIILYDF.NS. 10 GEBOORTEN. MET

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1860 | | pagina 3