BERICHT. OVERSLAG. Notaris SCHOTTEY, Dixmiide. pTdekeyseS, Woonhuis ten dienste van broodbakkery, 10.058 Sparre-boomen op stam. Burgerstand der stad Dixmude ENK WE ST. STUDIE O VERSLA GEN. INSTEL. Booui-veuditie ZIET HIER. J. D-SZE793S,, Van den 8 tot den 15 December 1860. 9. Bernardina Hinsman, byzondero, oud 89 jaren, 5 inaenden en 9 dagen, geboren te Nieuwenliausen, in hel koningryk van Hanover en wonende te Dix- inude, dochter van wvlen Antonius en van wylen Maria Jangelof, weduwe in eerste hnwelyk met binders van Philippus Jacobus Dekeyrel en in tweede huwelyk zonder kinders van Ferdinandus Adrianus Vanhee. (Mosselslraet.) 3 kinders beneden de 7 jaren. Het kollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Dixmiide, maekt kenbaer, dat bel, opMAENDAG 17 DECEMBER 1860, ten 2 ure na middag, ter ge- woone vergaderzael in het Stadhuis, openbaerlyk zal VERPACHTEN 1° Het regt van plaetsing van peerden, veulens, muilezels, ossen, koeijen, veerzen, stieren, kalvers, schapen, zwyns en geilen, op de wekelyksche, maend en jaerlyksche vee-feesten, voor drie na een volgende jaren, in te gaen 1 January 1861. 2° Het regt van plaetsen van boter in stukken en eijeren op de Wekelyksche markten, voor drie na een volgende jaren, in te gaen 1 January 1861. 3° De landingen verdeeld in verschillige sektien langs het Beertegul en den Handzaein-vaerl, naby den Keizerhoek, bestemd tol het leggen van hoornen en andere voorwerpen, voor drie jaren, in te gaen 1 ja- nuary 1861. 4° Verschillige hovenierhovekens, wanof twee by de alleye-bruggo, een boven de noord-brugge en twee aen den hof-Bortier, voor 9 jaren in te gaen 1 ianuarv 1861. 5° tlet regt van plaetsen van kramen en winkels op de wekelyksche markten, voor dry naeenvolgende jaren, in te gaen 1 january 1861. De voorwaerden der verpachtingen liggen ter inzage van eenieder, in het sekrelajiaet der gemelde regering. Ten Stadlmize, den 29 November 1860. Burgemeester en Schepenen, DE BREYNE-PEELLAERT. Ter ordonnantie De Seliretaris, H. DE DEGKERE. Op Zaterdag, 39 December 1959, om 2 ure na middag, zal er door den policie-kommis- saris in zyn bureel op de groote markt een enkwest geopend worden nopens de ingediende vraeg van Joannes Vanoutryve, strekkehde om eene STOVE- SMISSE te mogen daerstellen in een achterkeuken van liet huis door hem bewoond in de Weslstraet, n° 89 en toebehoorende aen de gezusters Rose en Marie Pil. De persoonen die vermeenen hieromtrent aenmer- kingen ta maken te hebben, kunnen zich ter gezegde dag en uer. in genoemde zitting aenbieden. 1° Woensdag 19 December l§GO, in het Gemeente-huis, Eessen. ARMGOEDEREN in Eessen, Clercken, Zarren en Wouinen, 34 iolen. 2° Vrydag, 2t «lito, Sladuis, Dixmude. HUIS en ERVE. in Zarren-dorp. Donderdag, 3f December 1§60, in het Stadhuis te Dixmude. HOFSTEDEKEN gebruikt by Ivo Couchez, Zarien. ¥rydag. 11 .January 1961, op de hofstede-landen gebruikt by dito Couchez, Zarren. By a(fiche breeder vermeld. Schoen-, Leerzen- en Bottinenmaker, en Koopman in Yzergoederen, groote markt te Dixmude, heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat zyn zoon Gustaef l'huis gekomen is van Brussel en Parys, waer hy zynen stiel van Schoen-, Leerzen en Bottinen maker vervorderd heeft. Die believen hem met hunne orders te vereeren, mogen verzekerd zyn naer den laelslen smaek en ter trouw gediend te worden. Hy heeft ook de eer ue ter kennis te brengen dat zyn magazyn zal vergrooten zoo in Schoen, Leerzen, Botlinen en Slolfers in alle koleuren en moden, zoo in leer als in sloffe. By beveelt zich in de gunst van eenieder. Maendag 34 Beeembcr I960, om 4 ure namiddag, ter herberg den Os, te Dixmude, bewoond by Philippe Kan de Casteele, van Een zeer schoon en gerieflyk met 1 are 56 centiaren medegaende ERF, staende te Dixmude in d'Eessenstraetthans gebruikt door den mede-eigenaer Ch. Ocket, met voorbehouden regt van gebruik tot half Maert 1861. Door 't ambt van den Notaris De Seek., te Beerst verhlyvende en met tusschenkonist van d'heeren Vrederegtcr en Grelfier des kantons Dixmude. Ingesteld 6000 franks. Woensdag, 16 January 1961, op het middag-uer, zal er;te Thouroul, in het Goed- ter-Lucht, Puids-armoede en andere bosschen, in behoeve van jonkheer ridder Gustave De Coninck de Merckem, grondeigeuaer, te Geut, venditie gehouden worden van ter oude van 35 a 40 jaren, hebbende eene dikte van 50 a 90 centimeters en eene lengte van meer dan 10 meters, dienstig lot allerlei werken als ook voor telegraefpalen. JJeze venditie, betaelbaer ten kanloore van den Zaekwaernemer Constant FraejS, te Thou roul, zal geschieden door het ambt van M"?r Darel Delafontaine, Grelfier van" liet vredegeregl te gemelde Thourout. Schoen-, Leerzen- en Bpttinen-maker Eessenslraet N° 16, te Dixmude, heeft de eer het publiek bekend te maken dat zynen neef Emile Dekeyser, die met hem woont, van Parys is l'huis gekomen, alwaer hy zyne studie van Schoen en Leerzenmaker heeft voltrokken. Die gelieven hem met hunne orders te vereeren, mogen verzekerd wezen, naer den laelsten smaek te zullen gediend worden. Verders laet hy het geëerd publiek weten, dat zyn magazyn by voortduring voorzien is van Schoen, Leerzen, Bollinen en Sloffers zoo in leer als in stoffen in alle koleuren en moden, en gelast zich met de noodige herstellingen die zynen sliel betreft. D« middelbaren prys opgemaekt. volgens de byzonderste graonmarkten van Belgie, te rekenen van J tot 9 december is Tarwe, per 100 kil OS fr. 32-01 c. Rogge. o 21-02 M. Lauters, burgemeester en notaris te Jabbcke, is verledene week aldaer schielyk overleden. Zaterdagavond is een beweenelyk ongeluk te Lamper- nisse gebeurd. De zoon van den landbouwer Vandamme, die, naer men zegt, onderworpen was aen de vallende ziekten, is, des avonds in bet naer huis gacn door den donker misleid; in eenen waterput gevallen en verdronken. De weigering der gemeente Wulpen, van de onkosten des onderhouds van Francies Van Uassenbovc, in bet hospitaal van Diest te betalen, is ongegrond vcrklaerd. Donderdag der verledene week, omtrent 1 ure 's mor- gends, is een brar.d uitgeborsten ter hofstede van Jacobus Warrein, landbouwer en koopman in vlas, te Wulpen. Toen bet huisgezin, dbor bet hulpgeroep van Warrein, die bet eerst'dco brand was gewaer geworden, wakker gemaekt, te heen kwam, was het reeds tte, laet oui aen eene gedeeltelyke redding der gebouwen te denken. Het'vuer was begonnen in eene vim en verspreidde ziel) welhacst door heel bet schelfhof. Oniniddelyk werden de becstialen uit de stallingen in veiligheid gesteld. Ten l 1/2 ure werd te Veurne de noodklok geklept; eenige inwooners dier stad snelden ter ratnpplaets, macr toen zy er aenkwamen, was schier alles de prooi der vlammen geworden, nogtans ge lukten zy er in, met behulp eeniger geburen, een 300tal booten vlas, hooi en een deel menagie-goederen te redden. De huizingen, schuer, stallingen, geheel den oogst, alles in een woord, is op zeer korten tyd in asch gelegd. De schade is acn- zienlyk. Sommigen berekenen ze op 27,000 frs. Niets was verzekerd. Het schynt dat de kwaedwilligheid niet vreemd is aen die ramp; want, naer men beweert zou bet vuer op dry versebil- lige plhctscn der hofstede zyn uitgeborsten. De hofstede behoort toe aen den bewooner, die door zyne spaerzaemlicid en neerstigheid eigenaer derzelve geworden was en onlangs de gehouwen met aenzienlyke herstellingen had verbeterd. Wanneer zullen de landbouwers toch eens willen vorstaen, hoe noodzakelyk het voor hun is hunne gehouwen, huisraed, becstialen,akkergeluig en vruchten tegen brand te verzekeren Verscheidene malen hebben wy hen daertoe aengemaend, en reeds dikmacls hebben zy getuigen geweest van brandrampen, die in weinige uren tvds een welstellend pachter van geheel zyn bezit beroofden. Den 5 dezer, rond 6 ure 's avonds, is een brand uitge borsten in de hofstede bewoond door Louis Vanhoutte, te Deerlyk en bchoorende Louis Courtens, te Harelbeke. De hofstede en de meubels zyn dour de vlammen vernield. Men wyt dezen brand aen den slechten staet der schouw dis geborsten was en waertegen een deel vlas gelegd was. Het verlies der meubels is 1,970 fr. verzekerd door de maetschappy t'Union Beige te Brussel, voor 5.200 fr. Het verlies der hofstede is 5,000 fr., zy was niet verzekerd. Den 6 dezer is te Rousselaere in de vlasspinnery van MM. Rodenhach een scbrikkelyk ongeluk voorgevallen. De genoemde Alexander Macs, oud 17 jaren, werkman in ge noemde spinnerv, willende de macbieri smeren terw vl zy in vollen gang was, werd door eenen rad by zynen linker arm vastgegrepen en opgenomen, IIy viel wclliaest ten gronde, macr zyn arm was gansch afgenepen tot boven den elleboog en in het draeiwerk medegesleept. De ongelukkige werd oniniddelyk naer bet hospitael ge dragen, alwaer hy des na middags, door de gcriecsheeren Capelle en Debraband, bet overgeblevene bovendeel vanzvnen arm is afgezet geworden. De vischsloep Gabriellepatroon F. Rrunel, is te Oostende uit zee biunengeloopen aen boord hebbende de okwipagie hestnende uit 4 man) van do hollandsclie kof Maria, kap. Voordewind, den 11 dezer in zeegezonkan. Een zwingelaer van Zedelgbem, heeft verledene week eene wedding aengcgaen voor 14 frs. dat by in den tyd van 3 uren de 22 wydvcrspreide herbergen en in ieder een druppel drinken zou afgeloopen hebben by heeft de wedding gnmak- Uelyk gewonnen want bv was op zynen post in 2 uren 10 mi nuten, daerby was by zat, en in placts dat by van loopen zou gezweet hebben, had by zoodanig koud dat zy alle middels hebben moeten gebruiken oin den looper warm te krygen. Te Brugge hebben zich dezen jare dry gebroeders aan geboden om zich te laten inschryven voor de militie-loting. Alle dry zyn in hetzelfde|jaer geboren. De twee oudsten daer- van zyn tweelingen. Gedurende de afgeloopene maend november zyn 3875 brieven ter zvde gelegd geworden, uit oorzaek van gebrekkige adressen. Van dat getal zyn er na de opening 2378 ter be stemming of naer de schryvcrs kunnen teruggezonden worden; de 1497 overige zyn in de scheurmand geworpen. Sedert 1830, heeft bet hclgisch gouvernement 3,769 miljoen 601 duizend 952 franks uitgegeven. Nooit is de uitvoer naer Frankrvk van steenkolen uit de niynen van Charleroi zoo belangryk geweest als thans. Dage- lyks gaen er 3200 tonnen kolen langs de noorder-spoorweg de fransche grenzen over. De heer Karei Ondereet, vlnemsch schryver en uitste kend tooneelist, is benoemd tot professor van vlaemschc deklamatie by de muziekschool van Gent. De beer Fierens, oogmeester te Gent, komt bet gezigt te geven aen elf blinden, by middel der bewerking van de oogpelling. Onder de genezenen bevindt zich een 78-jarigen gryzaerd en twee blind geboren kinderen. Men doet op dit oogenhlik, tusschen l'arys en Amiens, proefnemingen met een telcgraef, 'onlangs door een Italiaen uitgevonden. Er is kwestie van een toestel, dat de eigenschap beeft letterlyk de depechen over te brengen, regel voor regel en trek voor trek bet schrift namakende van den persoon die de depeche overzendt.,De juistheid is zoo goed dat inen genoeg portretten of teekeningen overzendt, inct dezelfde zuiverheid als geschrift. M. Foinsot, kamer-voorzitter by het keizerlvke bofte Parys, is in een compartiment van eenen trein der ooster- spoorbaen vermoord geworden. Naer men verzekert, kwam M. Poinsot uit Champagne, en was des nachts in een rytaig van eerste klas gestapt. \1en bevestigt dat deze misrlaed dief stal voor oogwit had j immers zyne horlogie was uit zynen vest zak gerukt. Er is bewezen, dat by door dry pistoolschoten is getroffen geworden. De moordenaar isgevlugt. Eene onvoorzichtigheid heeft een onherstelhaer verlies veroorzaekt en eene familie, die een buitengoed in de om streken van Lausanne bewoond, in weedom gedompeld. Een dier verfdoozen, welke dienen orn teekeningen te schilderen, was blyven openstaen op eene tafel, in het hereik van een 2-jarig kind, dat er een groen verfsteenfje uitnam, het aen zyn mond bragt en er begon aen te zuigen j alhoewel men de zaek aenstonds gewaer werd en het voorwerp uit de handen van het kind trok, openbaarden zieli welhaest al de kentee- kenen eener vergiftiging, en niettegenstaande de spoedigste hulp der geneeskunst, is het kind overleden. Deze verf was hetgeen men noemt scheele groen, samengesteld uil arsenik zuer koper, een der geweldigste vergiften die men kent. Wy gelooven nuttig deze feiten ter openbare aendacht te brengen, om te doen zien hoe gevaer'yk het onbedacht ge bruik dier verfstecnen is, welke men nogthans zoo ligtzinnig ter beschikking stelt zelfs van oudere kinderen, die, als zy cr gebruik van maken, de gewoonte hebben hunne penseelcn in den mond te steken en uit te zuigen. OVEBLYRF.NS. 1 GEBOORTE. VAN DEN

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1860 | | pagina 3