DE LELIE DER PRAIRIE» l WOENSDAG 23 OCTOBER 901 536,e JAAR Nr 2737. LANDBOUW. mmw Staatkundig -Overzicht. Algemeene Tijdingen. rA'AWrrig^ Al«33 tr-fliyf ll£ ll -i De Abonnementsprijs is voorop betaalbaar en moet vrachtvrij toegezonden worden. Men kan ten allen tijde inschrijven, doch voor niet min dan een jaar. Het blad ver schijnt eiken Woensdag avond. Aankondigingen per drukregel 15 centimen. Rechterlijke vonnissen 30 c.— Alle afïichen ofweldanige bekendmakingen bij den uitgever van dit blad gedrukt, worden eens on vergeld geplaatst. Onze lezers zullen met genoegen bemerken, dat De Boterkaopev van heden af op groot formaat verschijnt. Zij zullen echter met nog meer voldoening vernemen dat wij, dank aan het immer klimmend getal abonnementen, deze hervorming kun nen verwezentlijken zonder daarom de inschrijvingsprijs te verhoogen deze blijft dus, zooals te voren, drie frank 's jaars. Aan alle nieuwe inschrijvers zullen wij, met deze gelegenheid, het blad van heden af tot Nieuwjaar gratis toezenden. De toestand in Zuid Afrika. In de beide republieken is die toestand omtrent onveranderd Botha is naar het noorden van Transvaal getrokken, waar hij zich van zijnen laatsten tocht herstelt en waar de Engelschen er niet aan denken hem te volgen. De Wet is.... ja, waar is hij Sommi gen zeggen hem zwaar gewond hij zou door een houwitser getroffen en met vuil linnen --érbonden zijn en alzoo zou de kanker in de vonde gekomen zijn andere beweren hem rio.oanrierën willen weten dat hij in het Noord-Oosten "van den Oranje-Vrijstaat verblijft en die laatste veronderstelling ge- looven wij nog de waarschijnlijkste. Blijft de toestand in beide republieken dus nagenoeg dezelfde, hetzelfde kan men niet zeggen van de Kaapcolonie daar breidt zich de opstand ontegensprekelijk uithet middel dat de Engelschen uitgedacht hadden om dien tegen te gaan, heeft juist het tegenovergesteld gevolg gehad.Zij wilden namelijk de bevolking schrik aanjagen door de gevangene aanvoerders voor den kop te schieten een tiental Boeren- commandanten zijn zoo in de laatste 14 dagen terecht gesteld onder hen waren ook Vrij sta ters, die het schelmstuk bedreven hadden hun eigen land te verdedigen en daartoe de engel- sche proviandtreinen hadden doen springen, iets wat met de oorlogsgebruiken niet strijdt. Die hatelijke handelwijze heeft nu zelfs het vreedzaamste deel der Hollandsche Kaapbe volking tegen Engeland doen opstaan,zoodanig dat de Times zelf bekent dat de Boeren in de Kaap dagelijks zoovele nieuwe manschappen bij krijgen als zij maar kunnen wapenen. De Boerencommandos schoten te Saldanha- baai, op 10 uren van Kaapstad, reeds op de aldaar liggende engelsche oorlogschepen. Tot nu toe was zulks nog niet gebeurd. De mellworming bij het rundvee. De nier is van voren naar achter door een vlies in twee melkklieren verdeeld. Aan iedere melkklier bevinden zich dus Een weinig reisgoed werd in de boot ge bracht, die hij gehuurd had, en eene matras aan een der uiteinden gelegd voor zijne vrouw en zijn kind. Hij nam een geweer mede, en een paar pistolen in geval van gevaar, alsmede eenige mondbehoeften; want hij wenschte zich niet langer dan noodig was op te houden in de Indiaansche dorpen. Hij hoopte iets van visch of wild te vangen, en het aldus vol te houden tot zij te New-Orleans aankwamen. Wat Pater Maret betreft, zijne getijdeboek was het zwaar te gedeelte van zijn reisgoed. Zij vertrokken op eenen schoonen October- morgend. S'-Agathe stond in zijne heerlijkste pracht. Mevrouw d'Auban vestigde hare oogen droefgeestig op het paviljoen, wanneer de boot wegvoer, en nam er in de stilte van haar hart afscheid van. Zij drukte innig het handje welk in de hare gelegd was. Mina s spijt was voor het oogonblik overmeesterd door de twee spenen. Boven elke speen is er eene ruimte, de melkkamer, die zich tot het inwen dige van den nier uitstrekt. De eigenlijke melkklier bestaat uit een overgroot getal kleine blaasjes. Ieder blaasje is met een afvoerbuisje voorzien. De verschil lende afvoerbuisjes vereenigen zich ingrootere buizen, zoogenaamde melkgangen, die in de melkkamer uitmonden. Do blaasjes zijn met een dicht net van bloedvaten omsponnen en op hun binnenwand vindt men kleine cellen. Deze worden aanhoudend ontbonden en in melkbesianddeelen omgezet. Van uit de melkblaasjes vloeit de melk, langs de afvoerbuisjes, de melkgangen en de melkkamer door het speenkanaal naar buiten. Een kringspiertje houdt de onderste speen- opening gesloten, bij 't melken wordt de kracht van dit spiertje, door het nijpen met de hand, overwonnen en kan de melk naar buiten stroomen. Tusschen de melkblaasjes, de bloedvaten en de afvoerbuisjes bevindt er zich een vleesach tig lusschenweefsel. Indien dit te zeer ont wikkeld is, heeft men een zoogenaamden vleeschuier. Een nuttig werktuig. De aardappelzifler. De eerste aardappelzifler werd over een dtóeta! jaren rechtstreek'5 uit .DiGtschlaniJ ingevoerd. Sinds toen is dit werktuig veel in gebruik gekomen bij de groote en middelbare land bouwers der provinciën Limburg en Luik. De aankoop er van is zeer nuttig voor plaatselijke landbouwvereenigingen, waarvan een groot gedeelte der leden kleine landbouwers zijn. De landbouwkundige Derwa beschrijft het als volgt Dit gereedschap kan aan niets beter vergeleken worden dan aan eenen wanmolen ingericht voor hel afscheiden der aardappelen in drie calegoriën dikke, mid delbare en kleine. Het bestaat voornamelijk uit een houten gestel waarin drie ziften ge plaatst zijn. De ziften bevinden zich het een boven het ander. Hun raam is van houten hun binnenwerk van ronde staafjes, der dikte van eenen ge wonen pennensteel gemaakt. Een zeer een voudig mecanismus deelt aan de ziften eene heen en weergaande beweging mede. Het bovenste zift ontvangt de aardappelen en zondert de dikke* knollen afhet tweede weerhoudt en verzamelt de middelmatige aardappels in zijne vlakte en het derde scheidt de kleine bollen van de aarde. De vierkante openingen van het eerste zift hebben ongeveer 5 centimeter zijde en die van het tweede 3 centimeter terwijl de stalen slaafjes, die in het derde zift evenwijdig langs elkander geplaatst zijn, omtrent een centimeter lus- schenruimte hebben. De aardappels van verschillende dikte worden vervolgens in afzonderlijke manden ontvangen. ongewone opwekking der reis, en toen de boot in beweging kwam, sloeg zij van vreugde de handen ineen. Het afvaren van den stroom was, zooals d'Auban gezegd had, veel min lastig dan de opvaartnogtans had het zijne moeilijkheden en zelfs gevaren. Op sommige plaatsen was het moeilijk de boot te sturen tusschen de vlottende massas verrot hout en drijvende planten, welke haren gang verhinderden. Somtijds verduisterde eene wolk moskitos de lucht, en deed de reizigers hevige pijnen onderstaan. Zij moesten nu en dan aan wal gaan, om voorraad en zuiverder water in te nemen dan dit der rivier. Als zij tusschen het kreupelhout landden, moesten zij vuren aan steken, uit vrees voor de slangen. De zon was brandend heet en de nachten waren somtijds koud. Zij maakten zooveel spoed als zij konden, zonder veel angst uit te staan nogtans duurde het geruimen tijd eer de reis ten einde was. Nu en dan wisselden zij een paar woorden met sommige inboorlingen op de oevers van de stroom. Zij schenen over 't algemeen goed fezind, en niets in hunne taal of in hunne likken liet in het minste vermoeden dat ge- Dit toestel kost van 100 tot 120 franken en op tien uren lijd kan men met behulp van 5 h 7 werklieden ruim 10000 kil. aardappelen so r tee ren. Er zijn zekerlijk andere stelsels van aard- appelziften, maar dees is eenvoudig, goed koop en verricht zeer bevredigend werk. Het wordt ter plaatse gemaakt en hersteld. Het mag dus rechtuit aanbevolen wo rden. Aangaande het vervaardigen en in werking stellen van dit werktuig, dient het volgende opgemerkt De stalen slaafjes waarvan de ziften ge maakt zijn, moeten voldoende stijf en goed ineengewerkt zijn men moet over een paar afwisselingszifien kunnen beschikken de gansche bovenvlakte waarop.de aardappels terecht komen, zelfs de ontlastingsgoot, moet tot hel zeven ingericht zijn. Alle ziften moeten in beweging gebracht worden en eene zekere schuinscne ligging hebben om het afschuiven van de aardappels te vergemakkelijken. Verders moet de be handeling gebeuren als de schil vast aan de aardappels gehecht en de aanklevende grond goed droog is. Dit tuig heeft twee onvolmaaktheden het scheidt de bedorven en stukken aardappels - niet van de anderen af, doch vergemakkelijkt nochtans deze afscheiding met de hand het 4j ubnt zeer Wol oin mm' of trteer rondyemioo- j Vdappels te trieeren, maar is niet zeer goed langwerpige soorten uit te rapen. Ï3iiiter»lnn<l. FRANKRIJK. Een wereldgebeurtenis te Lourdes. Het wijden der Rozenkranskerk te Lourdes een plechtigheid welke doorZ. H. LeoXHl tot wereldgebeurtenis verheven werd heeft dan den 6 October met ongemcenen luister plaats gehad. Terwijl hel hier te lande stormde en tem peestte, spiegelde het lachende landschap te Lourders zich in een uitspansel van 't helder ste blauw, terwijl de gulden zonnestralen het rijke plechtgewaad deden glinsteren en schit teren van de prelaten, welke ongemeen talrijk de vereerende uitnoodiging van den bisschop van Tarbes beantwoord hadden. Er waren in het geheel 23 Aartsbisschop pen en bisschoppen uit Frankrijk en den vreemde, waaronder Mgr Goossen, aartsbis schop van Mechelen. Cardinaal Langéniex, aartsbisschop van Reims, wijdde den hoofdautaar, te midden der kerk, bekroond door hel vergulde bron zen beeld van O. L. V. van Lourdes. Andere prelaten wijdden de 15 autaren, waarvan elk een mysterie van den Rozenkrans herinnert. Z.Em. Cardinaal Goossens, bijgestaan door Mgr Lauwerijs en Mgr Grietens, 'wijdde den autaar van het Vierde Blijde Mysterie de beurtenissen zooals degene welke de heer Perrier verwachtte, wezenlijk ophanden waren. Zekeren avond hadden de roeiers zooveel haast niet gemaaktzij lagen op hunne riemen en de boot dreef zachtjes op den stroom voort, toen aan een voorsprong een weinig voor hen twee personen verschenen, die hen praaiden wanneer zij naderden, en teekens deden dat zij wenschten dat zij zouden stil liggen. Zij zegden dat zij Franschen waren, van de volks planting de Natches, die op uitkijk stonden voor Pater Maret. Zij hadden vernomen dat een priester op weg naar New-Orleans was. Pater Souelwas eenige weken te voren naar het district de Yasous vertrokken. Twee of drie personen waren sedert ziek geworden, en lagen op hun sterfbed in grooten nood van geestelijken bijstand. De volgende dag was toevallig een Zondag, en de Franschen, samen met een weinig christene inboorlingen, had den deze afgevaardigden gezonden, om den vreemden priester te overhalen eenige uren stil te blijven, ten einde mis voor hen te lezen en de zieken en stervenden te bedienen. D'Auban hield niet veel van een ophoud, doch de nood was zoo dringend, dat hij geene opdracht van Jezus in den Tempelaan de Rozenkranskerk geschonken door het ka tholieke België, dat zoo trouw de Onbe\ lekte Ontvangenis vereert. Rond den middag waren die verschillige plechtigheden afgeloopen. Ten 4 ure 's namiddags werden de vespers gezongen. Cardinaal Langénieux zal wede rom de plechtigheid voor. Met moeite konden de leden van hel Broederschap der Hospitaal- heeren, aan wier hoofd de onderconsul van België, de heer Christophe, stond, door de samengepakte menigte eenen weg banen voor den stoet Kerkprinsen. Men schatte de menigte, welke hel Rozenkransplein en om liggende bezette, op ruim 20,000 man. De avond begon te vallen, toen heel de schitterende schaar bisschoppen, aartsbis schoppen en cardinalen zich in halven kring rangschikte op de groote stoep der kerk, en, tergelijke tijd, een laatste maal de onafzien bare menigte zegende. De verlichtingen der Keerskensprocessie moeten dien avond alles overtroffen hebben wal ooit te Lourdes te bewonderen viel. Een laatste bijzonderheid. Z. M. Leopold II Koning der Belgen, had Mgr Schoepfer, bisschop van Tarbes, geschreven dat hij _geeirne de plechtige wijding zou bijgewoond vaiThct rand. laaüue nogcnblik. rienen dringende zaken onzen Vorst naar Brussel terug. Jules Verne, de vermaarde fransche schrijver, is sedert eenige dagen met volle dige blindheid geslagen hij is 73 jaar oud. Drie personen uit de Grande Rue, te Montpellier, hadden zondag witte kamper noelies geëten; zij werden alle drie vergiftigd. Twee zijn overleden en de derde verkeert in zeer ergen toestand. Te Saint-Maurice heeft men twee oude menschen, do echtgenooten Anatole, dood in hunne woning gevonden. De vrouw, onge veer 60 jaar oud, lag verkoold nabij de schouw, en de man, 72 jaar oud, lag leven loos aan den voet van het bed. Ziehier wat er moet gebeurd zijn De echtgenooten Anatole waren beide lam. De man lag te bed en de vrouw zat nabij het vuur, toen opeens hare kleedercn in brand schoten de ongelukkige, die niet vluchtep kon, verbrandde levend. De man wilde zijne vrouw ter hulp snellen, doch hij stuikte zoo ongelukkig uit zijn bed, dat hij dood viel. Een voermansgast van Marseille ging over eenige dagen twee koepons ontvangen van obligaties der stad Parij3, die hij over twee jaar gekocht had. De bediende, na de nummers gezien te hebben, zegde hem Gij zijt een gelukkigen tap Gij hebt het groot lot van 200.000 frank gewonnen De voer man liep zinneloos van vreugde naar huis en was zoo aangedaan dat hij ziek en bedlegerig werd. gegronde reden kon vinden om zijne toestem ming te weigeren. De boot werd gevolgenlijk aan den oever vastgelegd, en een enkele roeier er in gelaten om er op te waken. De reizigers, vergezeld door de boodschappers, gingen naar de stad der Natches, waar de christenen uit de naburige woningen bijeen gekomen waren en wachten naar Pater Maret's komst. Mina was verrukt te mogen landen, na zoo vele vervelende dagen in de boot doorgebracht op het gras te kunnen loopen en den heuvel te beklimmen die tusschen de rivier en de heerlijke vlakte oprees, waarop de volksstam van de Zon want zoo noemden de Natches zichzelven zijne stad of liever het groote dorp gebouwd had, waarvan spreid de spreid waren tusschen hutten ver- acacias en HL >n grpepen tulpboomen. In het midden eener beplante plaats stond het paleis van de Zon, het opper- ïoofd van den stam. Daar rechtover lag de woning der vrouwelijke Zon, moeder van den vermoedelijken erfgenaam. Het was door hunne ligging, dat deze paleizen van de andere hutten verschilden. Al de huizen bestonden uit eene verdieping. Zij waren bedekt met stroo, IJ.ilL nUitoviu WEKELIJKSCHE ALMANAK. - OCTOBER Dondortlag I -* s Raphael Vrijdag 23 s Crispijn Zaterdag 26 s Evaristus ZONDAG 27 s Florentines Maandag 28 s s Simon en Judas Dinsdag 29 s Ermelindis Woensdag 30 s Germanus LAATSTE KWARTIER. Vrijdag den Ociober, len 8 uren 52 minuien 's avonds. NIEUWE MAAN. Zaterdag den 12 Ociober ten 1 ure 11 minuten 's avonds. EERSTE KWARTIER. Zondag den 12 Ociober ten S uren 38 minuten 's avonds. VOLLE MAAN. Zondag 27 October, ten 3 uren 6 min. 's avonds. Naar het Engelsch.

De Boterkooper (1849-1914) | 1901 | | pagina 1