moeder jarigen 8 jaar zijn in Dinsdag naclu is nabij Privas eene hoeve afgebrand, bewoond door de familie Laffont, bestaande uit de 60 jarige drie zoons, eene dochter, een 90 bloedverwant en een uitbesteed kind, oud. Deze twee laalstcn en de moeder de vlammen omgekomen. Toen de brand ge- bluscht was, werden hunne verkoolde lijkon onder de puinen uitgehaald. Sinds eenigen lijd bevond men dal er te Parijs veel belgisehe tabak binnengesmok keld werd. Eene strenge bewaking werd ingericht en vrijdag morgend werd een stoot wagen in beslag genomen, gevoerd door een neger en geladen met verwarmingstoestellen vol tabak De persoon die deze vracht af wachtte, is aangehouden. De weerde van den in beslag genomen tabak beloopt 3000 frank. M. Santos-Dumont heeft zaterdag namid dag den prijs Deutsch, van 100,000 frank, gewonnen. Men weet dat, om dezen prijs te winnen, hij met zijnen ballon op eene halve uur tijd en zonder ongevallen, weg en weer St-CIoud naar den Eiffeltoren moest gaan. M. Santos Dumont heeft met zijnen bestuurbaren ballon, juist lO minuten 45»seconden noodig gehad om te gaan en 20 minuten om terug te këeren. Op den terugweg had hij den wind tegen. Ten 5 ure 55 voerde hij zijnen ballon rond den Eiffeltoren. Voor het toekennen van den prijs was er eene betwisting van 40 seconden, doch M. Deutsch verklaarde den prijs gewon nen. De jonge luchtreiziger heeft de 100,000fr. aan den arme geschonken. ITALIË. Aanhouding van eenen bandiet. Dins dag hebben de gendarmen nabij Urbini den beruchten bandiet Muzolino, die er in gelukt was het gebergte van Calabrie over te trekken, aangehouden. Muzolino poogde Ancona te bereiken om zich naar Fiume in te schepenen naar 't buitenland te vertrekken, Amerika waarschijnlijk. De aanhouding werd bij toeval gedaan. De gendarmen zagen een kerel met verdacht uiterlijk afkomen en gingen er op afhij nam de vlucht doch werd ingehaald en ondanks zijn hevigverzet aange houden. Personen van Reggio ontboden, hebben Muzolino herkend deze beweerde dat hij Muzolino niet is. Later heeft Muzolino toch bekentenissen gedaan. Ilij verklaart 22 moorden gepleegd te hebben en voegt erbij dat hij op weg was om naar Frankrijk te vertrekken, toen hij aangehouden werd. RUSLAND. Het russisch dorp Schlensana, nabij de duitsche grens, is donderdag door een ge weldigen brand vernield. 346 eigendommen zijn de prooi der vlammen geworden. Vonken ylogen tot in het dorp Str^ -ua in brand. De ellende'is onbe?cJ.«]!$jt\. 100 personen zijn zonder dak. Eene bejaarde meid en drie kinderen zijn levend verbrand. Een groot getal personen werden tijdens de reddingswerken gekwetst. GRIEKENLAND. De oudste man der wereld is in een dorp van Albanië overleden. Hij heette lsmaël Hugo, was 160 jaar oud en laat 200 afstame- lingen na. Hij had nog al zijne tanden en is tot het laatste oogenblik in het volle bezit zijner verstandvermogens gebleven. SPANJE. Nabij het Escuriaal, te Madrid, is maandag een automobiel ontploft, waarop vier personen zaten. De eigenaar van het rijtuig werd een arm gebroken, de chauffeur werd gedood het derde slachtoffer is overleden aan de ge volgen zijner wonden, en het vierde verkeert in wanhopenden toestand. VEREENIGDE STATEN. Zondag nacht zijn dieven, bij middel van een tunnel,, in het postbureel van Chicago ge drongen en hebben voor 76,068 dollars post zegels gestolen. De schelmen hebben minst eene week lang aan 't graven van den tunnel doorweven met lover. De plaatsen waren be hangen met fijngesponnen matten, in verschil lende kleuren opgeluisterd. De dag was aan 't vallen, toen de reizigers de stad naderden. Toortsen van rookend pijnhout, op zekere afstanden vastgemaakt, en rondgedragen in de handen der inwoners, wierpen eenen rooden schijn over het tooneel en verhoogden het schilderachtig uitwerksel. Mina's vreugde kende geene palen. Het was als een tooverland dat voor hare blikken op ging. Nieuwe en heerlijke bloemen schenen ten allen kant te groeien, en het gulden fruit aan de boomen, doormengd met witte bloe- zems, vervulde haar met bewondering. Zij zag voor de eerste maal regelmatige tuinen en gelijkmatig beplante dreven. Al ae weelderige schoonheid van het zuidelijke plantenrijk gepaard met eenen graad van beschaving, waarvan zij vroeger geen vermoeden had. De fochtgenooten werden aan de deur van Pater Souel's hut ontvangen door zijnen eenigen bediende, een oud man, die van vreugde de handen ineensloeg, bij het zicht van een Zwart Kleed. Hij legde in gebroken Fransch uit, alles wat het Opperhoofd der Gebeden zou te doen hebben, en met nauwe lijks een oogenblik verpoozing ijlde Pater Maret naar de hutten der zieke personen, welke hij hem opnoemde. Intusschentijd ging d'Auban in de buurt eenige fransche kolonisten bedoeken. Hij vond hen onwetend van eenig naderende gevaar, en achtte het niet voorzichtig hen de berichten moeten werken. ESinnenlund. Bij koninklijk besluit van 8 October wordt een hulpgeld van 200 fr. verleend aan het kweeksyndikaat van Caeskerke. Milicieloting- De milicieloting voor 1902 zal in onze provincie op de volgende dagen geschieden Arrondissement Dixmude. Dixmude, 27 januari 1902 Handzaemj, 28 id.; Woumen, 25 id.; Loo, 23 id. Arrondissement Fef/rne.Veurne, 29 januari, 1902 Alveringhem, 30 id.; Nieuwpoort, 24 id. Arrondissement Yper. Yper, 24 janual'i 1902 Poperinghe, 23 id.; Proven, 23 id.; Elverdinghe. 28 id.; Langemarck, 28 id.; Gholuvelt. 29 id.; Wost-Nieuwkerke, 29 id.; Waasten, 30 id.; Wervick, 31 id. Het konijnedievenseizoen komt le Wou men heropend te worden. Op vier plaatsen zijn verledene week aldaar de konijnen door onbekende dieven gestolen. Te Veurne,heeft men nabij het Sasje het lijk opgevischt van Bernardus Provoost^ een Sljarige weduwnaar, brouwersknecht bij M. Terlinck, die sedert 6 dezer maand ver dwenen was en, naar alle waarschijnlijkheid, door de duisternis misleid in de vaart, moet gesukkeld zijn en alzoo aan zijne dood ge komen is. Schuilhaven. In antwoord op eene vraag in de Kamer gesteld, heeft de minister de Smet de Naeyer dinsdag verklaard dat de onkosten der inrichting eener schuilhaven in de Panne buiten verhouding zouden zijn met den te bekomen uitslag. De minister voegde erbij dat het gehucht der Panne thans recht- streekts met Nieupoort verbonden is door een buurtspoorweg, en dat de visschers te Nieu poort al de noodige inrichtingen vinden om hunne vaartuigen te bergen, Erge zaak le Thourout. In ons laatste nummer meldden wij de ontdekking, op de spoorweg bij Thourout, van het lijk der 19jarige Emma Clement van Aertrycke. Latere ontdekte bijzonderheden, alsmede hét inge steld onderzoek, schijnen nu te bewijzen dat men te doen heeft met eene ijselijke misdaad. Emma Clement was een meisje van onbe rispelijk gedrag zij was bottienestikster bij we Coolman te Thourout en begaf zich iedere maandag morgen naar haar werk om den zaterdag avond naar Aertrycke terug te keeren. Maandag 14, dag harer dood, is zij ten 9 ure uit Aertrycke vertrokken. Eenige getuigen hebben haar op den weg ontmoet doch allen hebben haar uit het oog verloren rond het sparrebosch bij het kasteel van M. de Maere. Het meisje was gewoon die eenzame, maar J -4ere weg naar Thourqutte volgen. Sindsdien, n haar met meer gezien,tot de ont dekking van haar lijk 's avonds ten 9 ure. Waar is zij dan den ganschen dag gebleven Dat is het wat het onderzoek zou moeten uit wijzen, iets waartoe het nog geen stap ge vorderd is. Naar alle waarschijnlijkheid echter is het meisje in het bosch laffelijk aangevallen en mishandeld. Men heeft sparrestekkers in haren omslagdoek gevonden^ wat aanduidt dat eene worsteling op den grond zal plaats gehad hebben. Het meisje, dat slecht eene hand had, werd dan waarschijnlijk ook vermoord het is echter onmogelijk uit te maken op welke wijze, daar het lijk zoo op de riggels gelegd werd, om door de vermorzeling alle lijkschou wing onmogelijk te maken. De neusdoek, de muts en de voorschoot met het ringske van het slachtoffer, die in een pakje bij het lijk lagen, zullen waarschijnlijk door de booswichten daar gelegd zijn om aan eene zelfmoord te doen gelooven. Vrijdag morgen is er te Gits brand uitgeborsten bij Ch. Hostens, landbouwer en gemeenteraadslid, in een gebouw, dienende voor ast, wagenkot, koei- en paardenstal. Gansch het dak en al het houtwerk zijn afge brand. De koeien en het peerd heeft men mede te deelen, die hij van den heer Perrier ontvangen had. De omstandigheden konden veranderd zijn, sedert zijn brief geschreven was, en in alle geval zou eene paniek onder de Europeanen waarschijnlijk maar gediend heb ben om de botsing met de Indianen to ver haasten. Binnen een zeer kort tijdsbestek zou hij in staat zijn met den Gouverneur der kolonie te onderhandelen over de voorzorgen, die moesten genomen worden ter bescherming der Europeanen. Er was iemand die vertelde, dat onlangs eene deputatie van wegehet opper hoofd naar den heer Chépar gegaan was, de bevelhebber over het naburige fort, om hem te klagen over sommige harde maatregelen, waardoor de Natcheste lijden hadden. Te dien tijde was men wederzijds zeer verbitterd ge weest, doch dit scheen nu bedaard te zijn. Nogtans koesterde men altijd vreesvoor slechte gezindheid jegens de Franschen, vanwege de Dacothahs, een fier ras, dat dikwijls oorlog voerde tegen zijne naburen, en welk men veronderstelde vijandig te zijn jegens de kolonisten. De heer des Ursins, eigenaar van eene der voornaamste concessien in dit district, be schreef de Natches als een slim, doortrapt, maar verwijfd volk, dat nooit eene stoutmoe dige daad zou durven wagen, of meer doen dan hunne naburen in verlegenheid brengen en hen bedriegen in hunne handelszaken. Zij hebben er onlangs,*pegde hij er lachend bij, het slechtste bewijs van gege ven, bij eene verhandeling van dien aard. kunnen redden. Alleenlijk eene kat h in den brand gebleven. Alles is verzekerd. Dinsdag 15, rond middernacht, bij hooge tij, verliet eene sleepboot de haven om eene loodsboot naar Nieupoort te brengen hel was pikdonker. Toen de sleepboot voor het staketsel van Nieupoort kwam, zag de kapitein twee sloepen niet, die in de voor haven lagen. Een dezer vaartuigen, de C. 6 van Coxy de, werd in den grond gevaren. De reddingswerken werden oogenblikkelijk ingericht en de drie zeelieden, die zich aan boord van de C. 6 bevonden, konden door een buitengewoon toeval gered worden. De sloep is gezonken. Dinsdag 15 is ter markt te Rousselare eenen klomp boter gestolen geweest ter weerde van 60 fr. Bloedige kermis. Te Vormezeele nabij IJper is na eene ringsteking een ge vecht ontslaan lusschen boeren en vier Parijzer decoratieschilders, die tijdelijk in een nabijgelegen kasteel werken. De gendarmen moesten tusschenkomen om de Parijzenaars te beschermen zij werden met steenen aangevallen en zagen zich ver plicht, na de wettelijke opeischingen, en na eerst in de lucht geschoten te hebben, op de woedende menigte te vuren. Twee personen, die zich tusschen het volk bevonden, de heet Simoen, gemeenteraads lid en een landwerkman, werden getroffen. De toestand van den heer Simoen is wanhopig. Maandag morgend heeft men te Vlamer- tinghe op den spoorweg het lijk, met afge reden hoofd en armen, gevonden van Jozef Vandamme, 22 jaar oud. Men denkt dat de ongelukkige met langs de spoorbaan te willen gaan, door den laatsten trein verrast werd Schrikkelijk ongeluk.Dinsdag 15, rond 6 ure's avonds had Frederik Martens, bar- reelwachter aan den eersten barreel op de lijn van Landeghem naar Halewyn, de barreelen toegeschoven. De sneltrein nr 3043 uit Gent was in 't zicht. Opeens zag hij zijn tweejarig dochtertje onder den barreel op den spoor weg komen geloopen. De trein was slechts nog eenige meters zijn kind ging ver morzeld worden hij vliegt er naartoe, maar helaas te laat De trein rolt voort en vermc kind. De machinist die het had, sloeg dadelijk den stooi eenen afstand van een hi izelt vader en igeluk gezien >m en kon op iderdtal meters stoppen. De dood van vader en kind was ^ogenblikkelijk geweesthet lijk van Martens was in brokken en stukken het hoofd, beide beenen en een arm van Martens waren afge reden. Woensdag morgend had men eenen voet nog niet gevonden. Martens laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Hij was een oppassend man, die reeds 23 jaar dienst teldè. Het 2 jarig kind. van J. Vercammen, wonende op de Nonnenhoef te Begijnendijk, is zondag in een mestput gevallen, waarin het water slechts 20 centimeters hoog stond, en verdronken. Altijd die kinderen Een 3 jarig meisje, Blanche Destrebecq te Basècles, werd maandag avond erg verbrand en stervend gevonden, bij een loofvuur, op T veld, nabij de woning harer ouders. Eenige uren later is het arme kind le midden van de schrikkelijk- ste pijnen overleden. Het meisje zal te dicht het vuur genaderd en zijne kleerkens zullen in brand geschoten zijn. Woensdag avond, ten 8 ure, kwam een elektrieke tram langs de Regenciestraat te Brussel gereden, toen ter hoogte van de Bodenbroekstraat een straatbengel met den voet het spoor deed wisselen. Het tweede rijtuig ontriggelde en, daar 't span brak, rolde het de helling van de Ruysbroeckstraat af.De talrijke reizigers werden geweldig tegeneen geworpen en eene groote verwarring ont stond. Eeng dame, die voorbij kwam en vonken uit de draden zag springen, viel in bezwijming. De deugniet, die het ongeval Hunne jagers, wat, zooals gij weet, zooveel wil zeggen als al de mannen van den stam, be reiden zich tegen het wintersaizoen, en zijn naar het fort gegaan, om met de officieren te schacheren over eenen koop van geweren en buskruit. In hunne drift om elkander te over- bieden, overdreven zij hunne biedingen, en ik geloof dat ons volk er eene goede zaak aan deed, en eenen grooten voorraad gevogelte, Indiaanschkoren en allerhande mondbehoeften opdeed. Hoe verre is het van hier naar het fort vroeg d'Auban, die nadenkend naar deze bijzonderheden had geluisterd. Schier eene mijl. De bevelhebber zal verheugd zijn u te zien, en gelegenheid te vinden om in veilige handen eenen brief naar den Gouverneur te zenden. Misschien zou het even goed zijn dat ik hem ging spreken. Waar leest pater Souel mis wanneer hij hier is Als het schoon weder is, in de open lucht in den winter of het regensaizoen in eene hut, die slecht geschikt is voor eene kapel. Hier zijn niet veel christenen, weet ge. Wij habben geenen zendeling, die hier regel matig verblijft, en geene school. Er zijn, ge loot ik, minder bekeeringen gedaan onder de Natches, dan onder de ander stammen waar mede de Europeanen in betrekkingen kwamen. Zij zijn meer dan de andere Indianen gehecht aan hunnen vorm van godsdienst. Wij,kolonis ten, zijn geen stichtend voorbeeld, zooals gij wel weet dus kan het niet gezegd worden, veroorzaakt had, kon niet ingehaald worden. Men heeft eene halve uur moeten werken om hel rijtuig terug op de riggels té krijgen, wat eene groote verwarring in den dienst ver oorzaakte. In de tweede vertooning van den cirk Barnum te Brt^sel, is een jockey onder de paarden gevallen en dood getrappeld. 't Is tegenwoordig al ballons en ballon- avonturenTMt de klok slaat. Ter gelegenheid der inhuldiging van de nieuwe Siute-^lariamarkt te Schaerbeek, moest zondag namiddag, ten 3 ure, op de Colignon- plaats, de luchtbal Uirondelle opgaan, met den luchtreiziger Monjardin en een liefhebber M. Jos. Devuyst. De ballon bleef tusschen de telefoondraden van genoemde plaats haperen. De luchtreiziger wierp honderd kilos ballast uit zonder er in te gelukken zich los te maken. De mand ging tegen het dak van het koffihuis LaTourelle, hoek der Koninklijke Sinte- Mariastraal, botsen, toen Monjardin lot zijnen reisgezel zegde: Gij moet de mand verlaten, wij zijn te zwaar geladen Devuyst sprong op het dak van het koffiehuis,waar hij schrij lings op eene schouw bleef zitfen. De policieofficier Van Uylfang en twee agenten snelden hem ter hulp en gelukten erin hem, meer dood dan levend, uil zijnen neteligen toestand te verlossen. De ballon, zoo ineens van een aanzienlijk gewicht ontlast, steeg de lucht in en bereikt i eene hoogte van 2500 meters. Na eenigen tijd boven het konin klijk park van Laeken gehangen te hebben, dreef deluchtbal naar de hoogte van Koekelberg op en daalde daar, zonder verdere ongevallen, neder. M. Devuyst was door het avontuur zoo zeer geschokt, dat hij bedlegerig is. Hel wild is in de Brusselsche hallen buitengewoon goedkoop, ten minste aan de prijslijsten te zien, die de dagbladen der hoofdstad afkondigen. MM. Cousin, van Brussel, de aannemers der werken van Brugge-Zeehaven, hebben de aanbesteding bekomen van de eerste werken voor de nieuwe brug over de Maas en van de twee voetgangersbrugskens, die voor de aan staande tentoonstelling van Luik zullen aange legd worden. De regeering heeft nu die aanbesteding goedgekeurd. Werklieden van de fabriek Pourpoint te Sobre-le-Chateau, waren zaterdag aan de 28 meters hooge schouw aan't werken, toen, rond 11 ure, een hunner, AlfonsTilmants, die eqn bloemtuil op den donderscherm geplaatst fiad, schrijlings op den boord van de schouw ging zitten om eene sigaret te rooken. Opeens gingen de steenen los, daar de mortel nog niet droog was, en Tilmants viel ten gronde. Toen men hem opnam, had hij reeds op<$>- houden le leven. Zijn schedel en ruggra' waren gebrQken. De fer was getuige van t&t ongèluk. Tilman' was 21 jaar oud en de oudste van acht kinde ren. De molen van M. Laenarts te Saint- Aubain met de aanpalende woning en maga zijnen, is afgebrand de schade beloopt 30,000 fr. door verzekering gedekt. Toen de eigenaar van den molen, M. Loiseau, ter plaatse der ramp kwam, viel hij dood van ontroering. Eene zonderlinge geschiedenis. Te Opwyck, in Briband, werd overtijd eene vrouw aangehouden, verdacht van niet min dan veertien branden gesticht en talrijke pogingen tot brandstichting gepleegd te heb ben, tusschen november 1899 en juli 1901, in een en dezelfde blok huizen gelegen recht over het Pensionnaat voor jongelingen. Den eersten zondag van november 1899, rond 12 ure, ontstond er brand in een hangaar toe- behoorende aan de echtgenooten Buelens. Deze laatsten gelukten er in het vuur uit te dooven en vonden onder het dak eene prop strooi met petrol doortrokken Eene week later, 's nachts rond 3 ure, brandde het bij de echtgenooten De Pauw. De pompiers der gemeente deden al het moge lijke om den brand le beperken, doch vruch- dat de godsdienst hier bloeit. Nogtans hooren wij gaarne nu en dan mis. Wij zijn niet geheel en gansch heidenen geworden. Dus, au revoir; morgen op het veld achter de hut waar, geloof ik, gij zult vernachten. D Auban wandelde naar het dorp terug. De maan wierp haar bleek licht op het trillend lover der acacias de groote tulpenbladen ruischten bij den nachtwind, en de magnolias spreidden haren wierookachtigen geur uit. Toen hij de grenzen der stad naderde, kwam iets wits vlug naar hem geloopen, en, voor dat hij tijd had om haar te herkennen, sprong Mina in zijne armen. Kind riep hij uit, met de soort van gramschap die de angst geeft, wat doet ge, hier Waarom hebt ge uwe moeder verlaten Wij vielen beiden in slaap toen gij heen- gingt, maar ik werd korst nadien wakker. Het was vervelend daar te liggen zonder iets te doen, wanneer de maan zoo helder scheen ik besloot zachtjes weg te sluipen, zonder mijne moeder te storen, en op het veld achter het huis eenige bloemen te plukken, om ze morgen vroeg op het altaar te plaatsen ik had eenige vazen in Pater Souel's kamer gezien, gelijk degene die wij te huis hebben. Gij mocht de hut niet alleen verlaten, Mina, zegde haar vader, haar bij de hand nemende. Ik heb deze schoone roode bloemen fevonden vader, en ik ontmoette vrienden op it veld. -Vrienden Welke vrienden iY. vqvv.) daar; on cU

De Boterkooper (1849-1914) | 1901 | | pagina 2