GEITENBOEH 160 FARIME LAGTÉE1 NESTLÉ IDE STJA-ILTID Eene eiermijn te Antwerpen. De Doos p (KINDRH-MBLKMKKL) Verkrijgbaar ik Het BESTE Apothekers VOEDSEL Kruidkundigen 9 foor KINDEREN Kruideniers. TENTOONSTELLINGEN PRIJSKAMPEN, VOODRACHTEN VERGADERINGEN, -o KOSTELOOZE INLAS iCHINGEN o- GEMEENTE MERCKEM. Openbare en kostelooze Leergangen over FRUIT &GROENSELKWEEK door M' Karel Oemuykck hofbouwkundige te Eerneghem, toegestaan door het Ministerie va Landbouw op aanvraag van het Gemeentebestuur. Stof der lessen 9 Maart over lente bemesting van groenselland e zaaiïng, gevolgd van prakticke les in den hof va 't Kasteel. De lessen zullen gegeven worden telkens om ,3 ur namiddag in 't Gemeentehuis Verbetering van het Paardenras Prijskampen voor Hengsteveulens van inlandsch ras De prijskampen zullen in 1914 op de hierna- bepaalde dagen en uren gehouden worden te Ghistel, ter Groote Markt, op Maandag 9 Maart, om 9 1/2 ure. te Thourout, ter Burgplaats, op Woensdag 11 Maart, om 10 ure. te Brugge, ter Burgplaats op Dinsdag 17 Maart, om 10 ure. STAD D1XMUDE. Openbare en Kostelooze Leergangen over FRUIT- en GROENSELKWEEK door Mijnheer Karei DEMUYNCK, hofbouw kundige te Eerneghem, met de welwillende tusschen- komst van het Ministerie van Landbouw en Openbare Werken. 15 Maart Kweek van peulvruchten. 5 April Kweek van wortelgewassen. De lessen zullen gegeven worden den Zondag voor middag om 11 ure juist in de Militiezaal der stad. Na iedere les, prijsloting onder de tegenwoordige leden. Briefwisseling OVER ll u. Vraae Aangezien de rogge dit jaar goedkoop is, kom ik u vragen indien men uiet beter zou doem ROGGEMEEL te koopen tot het win tered der GRAsitEESTEft Wel te verstaan, niet om te vetten, maar om in kloeken staat te zijn ten einde binnen eenige weken in de vette weide te gaan. Of zou ik beter zijn met AARDNOOTKOEKEN Naar sommigen zeg gen, kan men daarmêe beste uitslagen be komen en zulks met minst kosten Antwoord De rogge is dit jaar betrekkelijk goed koop. Inderdaad ze is beterkoop dan de vorige jaren, maar dit is eveneens het geval met alle granen en koeken. Ziehier de samen stelling per 100 kgr. van 5 voeders die u aanbelangen als krachtvoeder tot het win teren UWER GRASBEESTEN 1 Voeders. Eiwit. Vet. Koolwst. Roggemeel 4 0 4,5 65 Paardeboonen 22 4,5 50 Aardnootkoeken 43 6 25 Sefiaamkoeken 33 41 15 Lijnkoeken 30 6 25 Vooraleer hierover eene bespreking te houden, moeten wij eerst deze voorafgaande vraag oplossen W aarom koopt de kweeker krachtvoeder Omdat er altijd of toch wel 99 keeren op 400, eiwit (somwijlen eiwit en vet) ontbre- ben in de voeders die hij zelf heeft opge daan koolwaterstoffen zijn overvloedig VAN DEN BOE BEN WERKMAN IN DE HEDENDAAGSCHE MAATSCHAPPIJ. Denkt nu niet dat er hier gewag is van gierigheid. Spaarzaamheid is geen gie righeid bij onze landlieden. Ze weten hun geld nuttig te besteden, eene opof fering te doen als het er op aankomt voor 't noodige van 't huisgezin, voor de opleiding der kinders ze zijn dienst- veerdig jegens hunnen naaste, liefdadig voor den nooddruftige, gereedgiftig volgens vermogen in de goede werken. Ze gaan ook meê in de voordeelige omstandigheden van den tijdze storten voor hun pensioen, om zich te verzeke ren tegen den ouden dag, ze doen het zelve voor hunne kinderen met ze persoonlijk iets te doei^ storten bij hetgeen ze in hunne plaats storten. Ten derden op zedelijk gebied be schouwd bevordert de geitenkweek nog de huiselijkheid.—De familiegeest die overal verflauwt, bewaard en herwonnen moet, ziedaar 't vraagstuk van den dag 1 Alle volkeren zijn erom bekommerd. voorhanden in strooi, beeten, pulp, rapen, enz. zelfs ook in de granen, maar hierin samen met aanzienlijke hoeveelheden eiwit. Hieruit volgt dat in zake verbetering der grasbeeslen, de voederaai voor regel moet nemen a/ de bestpassende krachtvoeders te kie zen tot de ontwikkeling van spieren of vleesch. bOnder de bestpasssende voeders, deze waarin EIWITen vet bestkoopst staan.Welnu de marktprijzen der krachtvoeders zija uiter mate veranderlijk men dient er bijgevolg rekening van te houden, telkens het er op aankomt krachtvoeder aan te koopen. Deze omstandigheden ingezien en alhoe wel niet wetenschappelijk juist, mag men in werkelijkheid aan eiwit en vet eene drie maal hooger weerde toekennen dan aan de koolwaterstoffen. Aldus vinden wij in het roggemeel (40 L5) X 3 65 100 voedereenheden voor fr. 47,50; de peerdeboonen (22 -f- 1,5) X 3 50 420 voedereeoheden voor tr 20 de aardnootkoeken (43 -f- 6) X 3 -(- 25 472 voedereenheden voor fr. 22 de sesaamkoeken (33+ 14) X 3 15== 147 voedereenbeden voor fr. 18,50 de lijnkoeken (30 6) X 3 18 136 voedereenheden voor fr. 20,50. Rekent men nu den eenheidsprijs in voor noemde krachtvoeders, dan vindt men in Roggemeel tr. 17,50 100 17 1/2 centiemen Peerdeboonen fr. 20 120 18 i/3 c.; Aardnootkoeken fr. 22 172 12 3/4c.; Sesaamkoeken fr. 18,50 147 12 1/2C.; Lijnkoeken fr. 20,50 136 15 c. En vermits het EIWIT eene driemaal grooter voederweerde heeft, zoo kost het thans in Roggemeel 17 1/2 X 3 52 1/2 c. Peerdeboonen 18 i/3 x 3 55 c. Aardnootkoeken 12 3/4 X 3 38 1/4 c. Sesaamkoeken 12 1/2 X 3 =37 1/2 c. Lijnkoeken 15 X 3 45 c. Bijgevolg, zijt gij in het geval kracht voeder te moeten inkoopen, dan ontraad ik u roggemeel te gebruiken, zooals ge uit bovenstaande rekening overigens reeds hebt kunnen opmaken. Aardnoot- en Sesaamkoeken verschaffen u thans bestkoopst het ontbrekende eiwit om er het voeder mede te versterken in het winteren uwer grasbeesten. Ware ik in uwe plaats, ik zou de koeken in brokken droog voederen b. v. een meng sel de helft aardnoot- en de helft sesaam koeken, ofwel de helft aardnoot- en de helft lijnkoeken, wanneer ge geen goede sesaam koeken bekomen kunt. Tracht u voeders van goede hoedanigheid aan te schaffen en laat niet na ze zelf te proeven immers de ontleding kan zeer vol doende zijn en uwe beesten zouden somwij len weigeren de koeken te eten wanneer ze moesten'beschimmeld zijn of met bedorven zaad gemaakt, smaken ze bitter of sterk, en mopgt ze onder geen voorwendsel L ïzigen. Nog eene bemerking Peerl/eboonen hebt ge van eigen opbrengst terwijl ge de rogge moet inkoopen en al hoewel de eenheidsprijs der peerdeboonen zelfs iets hooger is dan bij de rogge, kunt gij ze toch voordeelig aanwenden in de wintervoedering uwer grasbeesten. Het is grootelijks aan hun hoogen inhoud eiwit, dat de boonen hun voortreffelijk voedereit- werksel te danken hebben. Boonen maken meer vleesch en min vet dan roggemeel en de eeuwenoude ondervinding bevestigt zulks ten volle. Ge kunt dus voordeelig een deel uwer peerdeboonen aanwenden tot het win teren uwer grasbeesten b.v. een maaltijd boonen en een maaltijd koeken. Is de boonenoogst half mislukt, dan kan de voe dering met koeken alléén zeer voortreffelijke uitslagen opleveren, zooals blijkt uit verge lijkende proeven. Wat het roggemeel betreft, dat wordt duurst betaald door de zwijns. En aangezien de rogge als voornaamste graangewas in de zandstreek wordt genomen, zoo is ze ook het best op hare plaats, wanneer in uwe streek het sucrioen en de erwten wel gelukt zijn en goedkoop, is het noch noodig, noch nuttig rogge en nog veel min roggemeel aan te koopen. Geloof mij vrij, de oordeelkundige voe dering, 't is te zeggen goed en profijtig voederen, is grootendeels in het aanwenden En niet zonder reden. De huiselijkheid is de grondslag van 't stoffelijk, 'tzedelijk en 't godsdienstig welvaren der huisge zinnen en diensvolgens der maatschap pij. De Katholieken van Frankrijkstellen ze niet een deel hunner hoop tot herwording in de bewaarnis der chri- stene huisgezinnen Is 'tniet uit welge richte en gaande huisgezinnen dat nut tige leden voor de maatschappij, goede huisvaders en moeders opdagen De opvoeding in den huiskring gedaan is de grondigste de school kan en moet ze helpen, maar kan ze niet teenemaal vervangen. De opvoeding in den huis kring opgewerkt legt eene grondlaag in ;ansch het leven 't is zij die 't diepst iinnendringt, die 't meest indrukken laat, die altijd en overal den enkeling vergezelt. Welnu 'tis juist die huisigheid noodig om den familiegeest en de op voeding om te werken welke nog 't best bewaard wordt bij onze landarbeiders. De werkman geitenkweeker heeft meer eenen 't huis dan de nijverheids werker der stad. Benevens zijne huisvesting die grooter en gezonder is dan in stad heeft hij daar iets dat hem aan zijnen 't huis vastekleeft, dat bezigheid geeft, verve ling en ledigen tijd afweert, te weten, zijne stallingen en dieren, zijn land en vruchten. De huisvrouw is alsan 't huis, zeis er noodig om hare bezigheden, ze kan geen halven dag uit. De man op de winstgpvendste wijze der voeders, welke gij op uwe boerderij hebt opgedaan. En ontbreekt et nu iets, gaat en koopt wat best past en bestkoopst komt om aldus uw eigen voorraad te bevoordeeligen. Wat mij betreft, kan ik geenszins begrij pen waarom sommige Polderboeren er. Veurne-Ambachlenaars zoo betinteld zijn om roggemeel aan te koopen Ik beweer niet dat ze daarmee slechte uitslagen be komen, maar zij voederen gewoonlijk te duur en te ondoelmatig enkel in uitzonder lijke gevallen b-v- bij duurte van erwien en sucrioen, zal een Noordeling rogge aan- koopen en dit nog enkel tot vetten der zwijns Ge ziet. watjrde Vriend, dat men in zaak van voedingsleer, eerst moet rekening hou den van de geschiktheid of de aanpassing der krachtvoeders, en ten tweede van den inkoopprijs van eiwit en vet. Daarover zouden we nog lang kunnen praten, maar per brieve moet men het wat korter maken C. M. Het striewelen der dieren. (Vervolg) 4/ Volgens den ouderdom £n bestenjming van het dier. Door het voedsel vormt het dier vleesch, beenderen, melk, werkkrachten, enz. enz. De bestanddeelen van het voeder welke tot deze doeleinden niet gebruikt worden, worden in mest omgezet. Een JONG DIEB heeft veel eiwitverbindingen noodig om vleesch te maken en veel phosphoorzuur- kalk om zijn geraamte te volvormen Al deze stikstof, al dit phosphoorzuurkalk zal dus in de mest niet te vinden zijn. Een VOLWASSEN DIER DAT MEN VET, be hoeft geen phosphoorzuur ineer tot het vormen zijner beenderen noch stikstofver bindingen tot het maken van vleesch, want in 't vetten komt er maar weinig mager vleesch bij en alleenlijk bet mager vleesch bevat stikstof. Het vet bevat er geen. Zulk dier ontneemt dus weinig plantenvoedsel aan de spijzen en met gelijk voeder zal het nog een krachtiger mest voortbrengen dan een jong dier. Eene MELKKOE put de grondstof hare melk uit haar voedsel. Dus met gelijk voedsel zal hare mest armer zijn dan deze eener gevette. Hoe meer en hoe heter melk zij geeft hoe meer voederstoffen zij hiertoe verbruikt uit hare spijzen en hoe meer hare mest verarmt in plantenvoedsel. 5Volgens de voeding van het dier. Hoe waterachtiger en hoe flauwer voed sel de dieren nemen, hoe waterrijker en hoe armer hunne mest zal zijn. De peerden wprden doorgaans krachtiger gevoederd dan de koeien en zij gebruiken min water in spijs en drank, ook is de samenstelling hunner mest zooals wij hooger zagen, geheel verschillend Wij kunnen dus zonder moeite begrijpen dat het voedsel veel voedende bestanddeelen op^n^i^ÉUtfJjet jich^m verliest. 6/ Volgensae manier waarop de mest bewaard wordt. Zelden of nooit wordt de mest van uit den stal naar het land gevoerd om onderge- ploegd te worden. De mest wordt eenigen tijd in den messing bewaard waar hij aan 't vervliegen en aan 't uitspoelen der drie hoofd bestanddeelen van het plantenvoedsel blootgesteld is. Ten einde het VERVLIEGEN van ammo niak. wier bijtende reuk men vooral in de peerdenstallen gewaarwordt, en van stikstof te beletten zal men de messing goed toe sluiten, hem dus door de dieren laten be- trappelen, hem goed vochtig houden en hem tegen de hevige zonnestralen bevrijden. Dit laatste kan men gemakkelijk met den zonnekant te bezetten met populieien en wilgen Stikstof- en potaschverbindingen SPOE LEN gemakkelijk uit. Ieder druppeltje water dat door den mesthoop loopt, sleept een deeltje dezer stoffen mede ofwel in den ondergrond ofwel in den mestput en van daar verder weg, 't Is dus gemakkelijk te verstaan dat deze mesthoopen waar veel water doorspoelt, waar het water der daken en hooge kanten der hofstede langs daar niet doorspoele. Overdekte mesthoopen zijn daarom zeer aan te prijzen, zij geven daarbij nog een dak voor zwijnen, jong vee en hennen. Renê Opsomer Leergangen en voordrachten over Tuinbouwkunde. Het departement van Landbouw en Open bare Werken richt telken jare op zijne kosten leergangen en voordrachten in over tuinbouw- kunst, leergangen over boomgaardenteelt, alsmede leergangen over het benuttigen van uren en gevels der landelijke gebouwen bij iddel van planting van fruitboomen. De vragen betreffende dit onderwijs te geven in 1914-1915 moeten ingediend wor den aan den heer minister van Landbouw en Openbare Werken vóór i5 Mei aanstaande. Er wordt ter dezer gelegenheid herinnerd dat de gemeentebesturen of maatschappijen die het geven verlangen van leergangen of voordrachten, gehouden zijn kosteloos ter be schikking der voordrachtgevers een tamelijk groote zaal te stellen, alsmede een behoorlijk iangelegden en met boomen beplanten tuin. Zaal en tuin mogen geen deel uitmaken van :ene drankslijterij (Min. Omzendbrief van 28 Februari i865). De belanghebbenden worden verzocht hunne vraag rechtstreeks in te dienen bij het departement van Landbouw en Openbare Werken. komt herhaaldemaal 't huis, bij vele getiën, des avonds, den zon- en feestda gen, zelfs menigen werkedag besteedt bij er aan eigen bedrijf. De kinders vinden plaats in de ruime huisvesting de kleinere spelen binnen of rond den huize, de meerdere spellewerken of doen andere bezigheden onder 't oog van Moeder of Vader. Ze zijn niet be kend met de velerlei en zoozeer verlei dende straatsgevaren der stadskinderen. Die gezegende huisigheid welke heilzame vruchten brengt ze al niet te weeg Vooreerst ze verwerkt eene echte on derlinge verkleefdheid onder al de leden van 't huisgezin. Alles wordt in inner lijk gemeenschap gedeeld leed en last, vreugd en genot, zorgen, moeiten en bezwaren, voor- en tegenspoedwat het eene voelt, het ander voelt het meê wat het eene verdraagt hel andere draagt het meê, zoodat elk lid als een stuk van 't leven leeft van al de andere. Ze maken als een lichaam waarvan Ouders en Kinders de ledematen zijn. Het afsterven of weggaan van een lid is eene leemte die de andere nadenken doen, en zelf achterlaat geheel 't leven door gevoelen. Die huisigheid verwerkt nog deugd zaamheid, genoegens en rust. Deugdzaamheid. Aan den eenen kant worden de fouten en gebreken beter gemerkt, vermaant, gebeterd aan den anderen kant wordt der deugd gedurig Kampstrijd voor hengsteveuleDS van inlandsch ras Van twee jaar oud gehouden te Yper den 3n Maart 4914. (8 mededingers) 1"" premie van 200 fr. met zilveren eermetaal, aa Verraes Karei W te Wytschaete, voor Ferdinand. 2* premie van 150 fr. met bronzen eermetaal, aa Vandecandelaere Ernest te Wervick, voor Coco. 3* premiën van 75 fr. met bronzen eermetaal, aan Vandecandelaere voornoemd, voor Figaro aan Botel- gier Victor te Komen, voor Vangeur aan Verbeke Constant te Elverdinghe, voor Gamin Het werk op het land, hinst de Lente. De spade genomen en weg naar het land, Den akker gespit..., dan patatten geplant, Het paard ingespannen, de kar is gesmeerd, De haver gemest en den vlasbaard geheerd, Dan zal alles goed kunnen groeien. En als met den ploeg 't mest is ondergedaan, Dan seffens ook maar aan 't zaaien gegaan, Het zaad dat nu weeldruig zal bloeien. Na eenige dagen is 't een groene spriet, Nu d'haver gekrabd en het vlakken gewied, Patatten u ook niet vergeten. Hen ook wat gekuischt1 Ze danaangea-"1 beetje gestroofd, besprooid, Dat zij van geen plagen -n weten. Een woordje nog over de beeten voor 't lest, Den bodem terdege geploegd en bemest, Ze dan onderhanden genomen. Men plant hen op rijen voor 't meeste gemak, Kr wordt aan gewerkt met de handen en hak, Om een sehoonen oogst te bekomen. En als mei n mag r dat almaal in regel komt te doen, 1 in of d'anderen noen. tchten gaan werpen. En vraagt men Jen zegen aan Dezen die 't al Moet geven, en tevens bel Notas over de aanmoedigingen voor het planten van fruitboomen tegen muren en gevels van landelijke gebouwen. Er kunnen toelagen verleend worden door het Departement van Landbouw, voor het planten van fruitboomen langs muren van landelijke gebouwen, mits de volgende voor waarden Zij die verlangen gebruik te maken van deze gunst, moeten zich laten inschrijven om den volledigen betreffenden leergang van twee jaren te volgen. Na de eerste les, richten zij eene aanvraag tot den lesgever ter bekoming van de boomen die zij verlangen te planten. Deze zal voor stellen doen aan den tuinbouwconsulent der omschrijving zooals verder is aangeduid. De voordrachtgever zal aan de belangheb benden juiste onderrichtingen geven voor wat betreft de keus der te planten vruchtsoorten verscheidenheden, de vormen der boomen de bereiding van den grond en de planting. Deze laatste werkingen mogen slechts uitge voerd worden na de bewijsles, te geven door den voordrachthouder. Op 't einde der lessen van 't eerste jaar, zal deze laatste aan den tuinbouwconsulent het form. 38 laten geworden, opgemaakt in drie dubbel voor eiken leergang. Om formulen nr 38 te bekomen wende men zich tot den tuin bouwconsulent. Met behulp der aangegeven aanwijzingen, zal de consulent aan den tuin- bouwdienst voorstellen doen voor de uitkee- ring der toelagen. Deze zullen 5o p. c. beloopen van de waar de der aangeworven boomen, met een maxi- i van to frank per persoon en van 2oo fr. per leergang, en zullen aan de belanghebben den door den titelvoerder overhandigd worden bij de laatste les van den eersten jaargang. Ze zullen geweigerd worden aan de per sonen die niet al de lessen en bewijsproeven oan den voordrachtgever bijgewoond hebben of aan hen die zich niet stipt naar zijne onder richtingen gedragen hebben. Met genoegen zal eenieder vernemen dat er te Antwerpen eene eiermijn geslicht wordt. Hetgeen hier tot stand zal komen, is geene nieuwigheid, maar enkel eene na volging van hetgeen reeds in andere landen bestaat, voornamelijk in Holland, waar er sedert een tiental jaren twaalf eiermijnen zijn gestichten de beste uitslagen opleveren, zoo voor de hoenderkweekers als voor de verbruikers van het ei. Maar het is noodig dat er vooral op den buiten vereenigingen van hoenderteelers gesticht worden, waarvan de leden eens per week op een bepaalden dag, hunne beschik bare eieren in een lokaal zullen bijeenbren- in. Al de eieren zullen dan gekeurd, gestem peld en daarna in kisten ingepakt worden om ze te Antwerpen naar de eiermijn te sturen, waar ze openbaar en per opbod zullen verkocht worden. Het doel dezer vereenigingen is ook de leden de kennissen te verschaffen, opdat het ei goedkoop zou instaan, door gezamenlijk het voeder aan te koopen en hun de middelen aan te duiden om goede leghennen te bekomen. Het stichten zulker eiermijn is uitsluite- lijk om den boer, den werkman, den be- roepskweeker en al wie eieren te veel heeft te bevoordeelen. 't Zijn zij alleen die de eieren zuilen leveren, dus de voortbrengers die er alle profijt zullen uit trekken. Eene eerste vereeniging is reeds gesticht te Capellen. Een zestigtal leden maken er deel van. Het lidmaatschap is 1 fr. per jaar. Twee besiellingen van voeder zijn reeds gebeurd, de eerste maal meer dan 30<»0 kilos en de twee maal over 4''DO kilos. Door het goedkoop aankoopen heeft ieder lid reeds rijkelijk zijne bijdrage ingewonnen Voor het oprichten zulker eiermijn is er geen geld noodig, het initiatief alleen is er de goede daad van. Voor alle inlichtingen schrijve men aan den heer Cam. Bogaert, Meir, 105, Ant werpen. Voor de Paarden. Er zijn nog altijd menschen die den staart van de paarden of liever van de veulens, afkappen. Dat is in zich zelf eene wreedheid. Behalve dat is 't schadelijk voor de dieren. Het paard met afgekapten staart kan zich niet verweren tegen de vliegen en andere insekten, welke hem vooral des zomers plagen, en het kan gebeuren dat het paard, aldus geplaagd, ongerust en ongewillig is en zelfs dat het op hol slaat en ongeluk ken veroorzaakt. Eene andere plagerij voor de paarden zijt» de ooglappen, die het paaid beletten op zijde te zien .- Vroeger meende men dat de ooglappen zouden voorkomen dat 't paard verschrikke het is bewezen dat het juist het tegendeel is. Het paard dat niet op zijde ziet is mis trouwig als het nevens hem iets hoort. In dien het kon zien wat er gaande is, het zou niet benauwd zijn nu dat he' de oprzaak niet kan kennen, verschrikt het -licht. De paarden die onder den man bereden worden hebben geene ooglappen die welke in heerenrijtuigen gespannen zijn, ook niet. Waaróm moeten de voermans en landbouwpaarden daarmede gekwollen wor den «De Dierenbeschermer bijgezet door onderlinge opvoerende voorbeelden woorden wekken, voor beelden trekkenIeder gebeurtenis, ieder bijzondere daad, soms een woord van 't eene lid des huisgezins heeft zij nen indruk op 't gemoed van de andere leden er doet zich als een weldoende naijver op om elkander in 't goede te evenaren, te overtreffen, hetgeen de wederzijdsche verwekking der deugd strengelt tot vaste duren, tot niet licht begeven, omdat de deugd er om zoo zeggens gedurig of alle dagen gevoed wordt. Plato, hoewel een heiden, heeft eens gezegd zoo dikwijls ik onder de menschen verkeerde, kwam ik minder mensch (min goed) terug. Dat aange past op christene menschen, indien iemand reke-aan het huis uitloopt naar schouwburgen, vermakelijkheden, her bergen enz. wat zal zijne ziel er bij win nen? men hoort stellingen verkonden die strijden met 't geloof, men ontmoet menschen die al te licht omspringen met deugd en godsdienst, men hoort, men ziet reinheid en vroomheid des herten ondermijnen, men sluit vriend schappen aan die meer kwaad dan goed doen. Hoeveel mannen, te vooren goed, werden door dat altijd reke voort de deur uitloopen onverschillig, ongetrouw aan de huiselijke plichten van echtge noot, van vader? Hoeveel vrouwen kwamen tot lichtzinnigheid, 'tot onbe kwaamheid van hunne verhevene taak Ons Volk ontwaakt. 7 Maart 1944. D' Eugeen Van Steenkiste. Op reis in Peru. Lachedingen. Herman Brouckaert. Plichtge voel. Sport in woord en beeld. Wetensweer- digheden. Mysterium Crucis. Mengelmaren in woord en beeld. N. B. Abonnementen te bekomen ten onzen bureele aan 5,75 fr. per jaar, te huis gezonden. Proefnummers worden gratis op aanvraag gezonden. De jaargangen dezer uitgaven vormen de schoonste boekdeeien welke na menschensleven nog nuttig zijn. De verschenen nummers van 1914 zijn verkrijgbaar. Die huisigheid verwerkt genoegens van die reine gezonde vreugd die alleen gesmaakt wordt aan den huiselijken heerd. Die genoegens smaakt hij in zijn dagelijks 't huis zijn met vrouw en kin ders, des morgens bij 't naar 't werk gaan als de kinders hem een God be waar u meêzenden, des avonds dezelf de lachende kinderkopjes hem te gemoet komen die genoegens smaakt hij in menigvuldige omstandigheid, b. y. b. wanneer bij 't uitkomen de lente nieuw leven brengt, zijne vruchten ontwaken, opengroeien en bloeien, en na volbrach ten paaschplicht het zieleleven gelaafd verkwikt, gevoed is, 't vet gemeste gei- tenlam geslacht als Paaschlam feestelijk op tafel springtwanneer met Bamisse den graanoogst, de aardappels binnen gebracht het vet konijn verkermist wordtwanneer op den naamdag de kinders vader besteken met en lange pijp, moeder met eenen nest versch ge kipte hennenkiekensop Sint-Nikolaas- avond dewijl hij wortels en hooi bereid voor het peerd van den heiligen man, moeder der kleinen kous opsteekt met suikerballen en peerden of poppen wanneer hij eerste communiefeest houdt van een kind, of bloedverwanten over komen enz... al zooveel heugelijke en deugende genoegens door geene uithui zige vermaken te evenaren. Vervolgt.)

De Boterkooper (1849-1914) | 1914 | | pagina 2