Iets over Belgie s toestand. Benoemingen yan Burgemeesters en Schepenen. Stadskronijk. Burgerstand Yan Dixmude m broeder overleden hij heeft mij baBtaard gemaakt van gansch zijne erfenis, door een testament eenige dagen te voren verleden, en dat als eenigen erfgenaam den pastoor van Maria Lierde, M. Teerlynck, die on«e bloedverwant niet is, heeft aangesteld. Dat zijn nog maar flauwe staaltjes, lezer, van de wraaklust en de vervolgingswoede van lieden, die zieh de discipelen van Christus heeten. En dan komen zij de libe ralen beschuldigen van kwaad te doen aan den godsdienst. Wij leven nog altijd in de verkeerde wereld. De kdnnis van zijn eigen land is altijd nuttig, ja onmisbaar. Thans ontvangen wij de belangrijke statistieken rakende de be volking en den rijkdom der verschillige Staten van Europa. Wij zullen er eenige cijfers uitmededeelen, nuttig om raadplegen voor wat Belgie betreft. Men weet dat ons klein landeken het meest bevolkte van Europa is. Het verschil is groot. Ons grondgebied bevat niet mindef dan 188 bewoners per vierkante kilometer, terwijl de Nederlanden, die ons nabij vol gen, er maar 123 bezitten Groot-Brittanje, 112; Duitschland, 84; Frankrijk 70, en zoo vervolgens tot aan Rusland, 14; Zweden, 10 en Noordwegen, 5 inwoners per vier kante kilometer. Voor het cijfer der bevolking behouden wij den negensten rang; wij volgen op Spanje(lömiljoen). NaonskomenRumenië, Zweden, Portugaal, Holland (4 miljoen), Denemarken, Zwitserland, Griekenland enz. Integendeel, wij bezitten als uitgestrekt heid maar den twintigsten rang. Wij hebben maar eene grootte van 29,455 vierkante kilometers, tegen 41,390 voor Zwitserland, 38,302 voor Denemarken, 33,000 voor de Nederlanden. Onmiddelijk na ons volgt Montenegro met ■9,030 vierkante kilometers, welke maar 236,000 inwoners te voeden hebben. Dat is slechts vijfmaal de bevolking van het arron dissement Dixmude. Belgie is niet alleen zeer volkrijk. Ons land stapt aan het hoofd van al de natiën der wereld opzichtens de uitgebreidheid der ijzeren wegen. Op het einde van 1880 be zaten wij 4,112 kilometers spoorbanen, of 1,398 kilometers per 10,000 vierkante kilo meters. Het groothertogdom Luxemburg volgt op ons met 820 kilometers. Maar het behoort gezegd te worden dat het belgisch geld voor iet3 tusschen is in de linien Gnillaume-Lu- xemburg en Prins-Hendrik. Groot-Brittanje komt dan met 811 kilometers per 10,000 vierkante kilometers; vervolgens Zwitser land met 637 Duitschland met 632; Frank rijk met 495. Men ziet het, dit zij ter loops gezegd, de nijverheid der ijzeren wegen neeft bjj onze naburen van over Meenen nog veel te doen vooraleer Belgie in vooruitgang te bereiken, en zelve Groot-Brittanje. Wij zyn zoowel niet begiftigd voor den postdienst, want wij bezitten maar een postbureel per 39 vierkante kilometers, tegen 25 voor de Nederlanden en 22 voor Groot-Brittanje. Wij overtreffen de andere landen. Het cijfer is voor Zwitserland 52 voor Duitschland 57voor Frankrijk en Italië 91;- Japon bezit een postbureel per 87 vierkante kilometersRusland heeft er maar 1 per 1,154, en het klerikale Venezula een op 8,489 vierkante kilometers. Wij schrijven min brieven dan Groot-Brittanje (33 brieven per hoofd), dan Australië, Zwitserland (26 brieven), de Vereenigde Staten (18). Maar ons cijfer van 15 brieven per hoofd is grooter dan dit van Frankrijk en Duitschland (14), der Nederlanden (13), Oostenrijk (8), Spanje (5), Rusland (1 i/i). Voor den telegraaf, hernemen wij den eersten rang met 1,887 kilometers draad per vierkante kilometer, tegen 1,586 in Zwitser land; 1,312 in Groot-Brittanje; 1,311 in Duitschland; 1,247 in Frankrijk; 1,158 in Nederland; 969 in Denemarken; 140 in Rusland. Echter verzenden wij per honderd personen maar 46 depechen tegen 174 in Australië, 100 in Zwitserland (om reden van het groot getal touristen), 85 en 76 in Groot-Brittanje en Holland, die uitstekende handelsvolkeren zijn. Frankrijk volgt ons met 45 depechen, Noordwegen met 43, Duitschland met 38, Oostenrijk met 23, Italië met 19, Rusland met 8, enz. Uit al deze cijfers volgt dat ons kleine land op eene wonderbare wijze gebruik maakt van zijne hulpbronnen en van lang3 om meer betracht zijne nijverheidsinrichtin gen te volledigen. Afgeluisterd achter il'hage, SAMENSPRAAK TE KEYEM. Verschillige Nieuwslij dingen. Comba Com Gro< Luiste Karei des alweter. Hewel hebt gij het in de Gazette van Dixmude gelezen, van zondag achter nieuwjaar, nonkel krijgt daar 'nen fermen wensch, en hij verdjent het ook, als ik aan 't be stuur was, (nen schreeuwde en riep de straten zijn modderpoelen, en men wiste altijd wat te babbelen, maar nu 't is wat anders, gaat en ziet. Jan. Ja, die nieuwjaarwensch zal hem maar koele op 't herte vallen, maar ik late dat gelijk het is. Sedert lange jaren is 't altijd 't zelfde liedje de straten zijn slecht, en zoo gij zelve zegt, wan neer gij aan 't bestuur waart ze waren toen niet beter. Karei den alweter. Sacramenten, ze doen, ze waren beter, hebt gij ooit gezien dat er een putje was in den zandweg die naar de Molenbrug loopt Jan. Ha, .ha, ha, maar de Rambout-, Doode- Paarden- en Wittepoortstraten waren toen zoo slecht als nu en om de waarheid te zeggen, de wegen zijn nu al slecht. Karei den alweter. Non de.... 't ware of wildet gij partie trekken, en zoudet gij doen verstaan, dat de gazette en ik weêrom mis zijn; gij moet anders klappen, roepen en schreeuwen dat alles niet en deugt, alzoo zal bij toch misprezen worden en de mensehen zullen 't geloven. Jan. Dat gaat boven mijn oordeel, en 'k wil ik juist zijn nevens iedereen, 'k Zegge ik rechtuit de straten zijn gelijk vroeger en de herstellingen hebben gedaan geweest. Karei den alweter. -Gadomme, ze doen niet,'kweet ik het beter of gij. Maar't verwonderd mij dat gij alzoo klapt, gij stelt u bloot te doen geloven dat gij met hem zijt, en meê doet met de liberalen ten is hier geen kwestie van liberalen. Jan. Jandorie met de liberalen, ten is hier geen kwestie van liberalendat is hier niet anders of partij, en 'k zie ik het contrarie, want wanneer gij aan 't bestuur waart (1870 tot 1879) uwe afwezigheid aan Te Deum en andere kerk plechtigheden blonken helder, 't was dan geheel anders. Wie waart gii toen Waarom al die spot namen Waarom al die onverschilligheid Karei den alweter, wordt kwaad, hij is rood tot achter de ooren, zijne oogen blekken door dit opge. blazen wezen, en niet wetende wat antwoorden, hij begint te schuifelen, of speelt met zijn zweepje. Karei den toekomende. Tut, tut, tut, niet twisten en laat ons tikken en gedronken op onze gezond heid maar Karei den alweter, a propos van dien openbaren weg, en van die zes meters breedte, enz. Wat wil dit ai te maal beduiden gij moet dit kennen Karei den alweter. Dat is van dien weg dien leidt naar de plaats waar wij gewoonlijk vergade ren, maar 't is waar, 't is altijd in den avond, wan neer alle katjes grauw zijn, dat wij aldaar passee- ren, nu bij d'eerste keer en als wij bij klaren dage aldaar zullen voorbijgaan, zal ik u alles zeggen, en uitleggen. Karei den toekomenden. Dank u wel dank u voorafgaandelijk over uw gegeven woord, en ik blijf in afwachting dit alles te weten en uw groot verstand te zien ontlooken. Vroeger gingt gij ook zoo dikwijls bij Karei den alweter, is weêrom gekitteld, hij wordt rood, zoo rood dat hij gapte, en geen woord meer sprekende, hij schuifelt, schuifelt, en schuifelt zonder ophouden. Zij scheiden uiteen. Tot later. Gij koninklijke besluiten van 15 en 16 januari zijn benoemd in de volgende gemeenten van hel arron dissement Veurne-Dixmude Dixmude schepen, Feys-Kesteloot. Bove- kerke burgemeester 0. Vandewalle sche penen, H.Hoetenl. Dewaeie.-Caaskerke schepen, I,. Vanstechelman. Clercken schepen, A. Ver- niander. Cortemarck schepen, J. Vierstraete. Couckelare schepen, D Vanroose. Eessen schepen, L. Vanparys.Keiem schepen, C.Van- decasteele. Lampernisse schepenen, C. Bauden en P. Fornet. Leke schepen, I. Seurynek. Loo schepen, C. Debaenst. Merckem sche pen, J. Warlop Noordschote burgemeester, F. Butaye; schepenen, H. Louwaege en A. Van- devoorde. Oostkerke, schepen, D. Haelewyck. Oudekapelle burgemeester, E. Opsotner schepen, R. Schipman. Pollinchove schepen, E. Rosseel. Reninglie schepen, V. Bossaert. St Jakobskapelle: schepen, P Opsomor.—Vladslöo schepen, R. Decenninck. Wercken burge meester, C. Vanclooster schepenen, L. Ampe en C. Hoet. Woumen schepen, P. Vileyn. Zarren, schepen, P. Sonneville. Adinkerke burgemeester. L. Luyssen sche penen, P. Schipman en D. Vanhoutte. Alve- ringem schepenen, A.-L. De Ruysseher en F. Leuridan. Avekapelle schepen. P. Zwaene- poel. - Beveren. Schepen, P. Desmyttere. Boitshoucke schepen, B.Verougstraete. Coxijde; D. Declercq.Eggewaartskapelle burgemeester, H. Moenaert; schepen. F. Degraeve. Gijverinc- hove schepen, F. Torrelle. Hoogstads schepen, A. Decroos. Houthem schepenen, C. Ver- meersch en H. Vanhee. Isenberge burge meester, P. Huyghe schepenen, C. Couwet en P. Moeneclaey. Leisele schepen, A. Deschodt. Moeres burgemeester, E. Cortier schepen, P. Fynnaert. Oeren schepenen, J.-B. Timmer man en C. L. Balloey. Oostduinkerke burge meester, C. Declercq schepen, N. Depotter. Pervijse schepen, C. Verschave Ramskapelle burgemeester, L. Houtsaeger schepen, B. Pau wels. St Jooris schepen, H. Vannecke. St Rickiers schepen, C.-L. Laleman. Stavele schepen, A. Butaye. Steenkerke schepenen, C. Battel en P. Tahon. Vinchem schepen, C. Roily. Wulpen C. Florizoone en C. Jonc- heere. Wulveringem schepenen, A. Dequidt en V. Cambier. Zoutenaai schepen, F. David. De milicieraad zetell te Dixmude van den 28 fe bruari lot den 3 maart, den 14 maart en den 21 maarten te Veurne van den 23 lot den 23 fe bruari, den 13 en 21 maart, Burgerlijke militieraden. Zijn benoemd bij de inilicieraden van het arrondissement Veurne- Dixmude Werkend voorzitter, M. L. Depuydt, provinciaal raadslid te Nieuportbijgevoegden van den voorzitter, MM. B. Syoen, id. te Loo en R. De Groote id, te Dixmude: werkend lid, M. L. Olie- vier, burgemeester te Veurne; bijgevoegde wer kende leden, MM. E. Van Dromme, id, te Eessen, en P. Gheerbrant, schepen te Nieuport. Wij vernemen met genoegen dat onze stadgenoot, M. Maes-Wyllie. landmeter van het kadaster te Dix mude, benoemd is tot ontvanger der rechtstreeksche belastingen te Pervyse. Bi) ministeriëe! besluit van 30 dec. is M. Thcod' Goeykens-Vande Caslecle, ontvanger van den brief post van 4* klas, benoemd tot commis van 1' klas (met de hoogste jaarwedde)en gelast met de be diening van verificateur bij het middenbestuur te Brussel. Keuring der hengsten. De hengstenkeuringen zullen dezen jare plaats hebben als volgt Te Korl- rijk. maandag 6 februari; te Dixmude, maandag 13 februarite Ghislei, maandag 20 februarite IJpcren, woensdag 22 februari; te Brugge, dinsdag 28"fcbruari. De provinciale prijskamp zal plaats hebben te Tliourout, dinsdag 6 maart.. IJzeren wegen. De Kamer der Volksvertegen woordigers heeft verzoekschriften ontvangen Inwoners van Woumen vragen dal de ontworpene ijzeren weg van Dixmude op Langemark, langs Woumen en Clercken zou loopen. 7jelfde vraag van inwoners van Dixmude. Sieur Maelslaf vraagt hel maken eener ijzeren spoorbaan van Nieuport naar ljperen,doorloopende Veurne, Alveringem, Pollinchove Loo, Oostvle- leren en Wocslen. Vlaamsche belangen. De taalminnende maat schappij I)e Ware Van Duyse's Vrienden, onzer stad heeft een verzoekschrift bekleed met vele hand- teekens naar de Kamer gezonden, vragende dat in de leemten der wel van 17 augusli 1873 zou voorzien worden, waarbij hel gebruik der vlaamsche taal voor de rechtbanken geregeld wordt, en zulks in den zin aangewezen door de vlaamsche conferencie der balie van Gent. Fondatie. Een koninklijk besluit van 9 jan. bemachtigt het Bestuur der Burgerlijke Godshui zen van Dixmude te verkoopen aan den hoogsten koers van den dag 1» Een nominaal kapitaal van 13,300 frs, inge schreven op het grootboek der openbare schuld, 1 p, h. n° 7710 2" Een nominaal kapitaal van 3,000 frs af te kor ten op een nominaal kapitaal van 94,000 frs, inge schreven op genoemd grootboek. 4 p. h. n° 375. Dit om aan de bestuurlijke commissie derstudie- beurzen van Westviaanderen, aan het Gemeente bestuur en het Bureel van Weldaad van Dixmude, de overgifte te doen van de goederen afhangende van de fondatien. Wyts, Bricx en De Coster bevolen bij koninklijk besluit van 30 novem, 1880. Het lokaal der meisjesweezeschool is, door deze schikking, den eigendom der burgerlijke Godshui zen geworden. Het bestuur der Maatschappij Spaarzaamheid en Vooruitzicht bericht de 130 leden, dal inet de gel den der 8e storting, aangekocht zijn 7 obligatien, Antwerpen 1867, dragende de n™ 13,743, 19,911, 22,317, 54,263, 84,380,107,730, 113,700. Rechterlijke kronijk. Onder de gezwoornen, die door bet lot aangednid zijn om te zetelen bij iiet assisenhof onzer provincie, dat den 6 februari naast te Brugge geopend wordt, bevinden zieh MM. A. Vermander, schepen te Clercken; B. Manlez, gemeenteontvanger te Veurne; H. Meynne, nego- ciant te Nieuport; D. Darras, burgemeester en Van- dcrheyde-De Blauw, negociant te Eernegem. Het is een wonder. Een ongeval welke vrees lijke gevolgen kon hebbenheeft zich verleden maandag ua middag in onze stad voorgedaan. Een jopgeling, de genaamde Emiel Vanhoucke, bevond zich met paard en wagen in de statieeensklaps verschrikte het dier van eenen stootwagen welk daar kwam aangereden, hel paard steigerde waar door de lijnde brak en het dier losgeraakte. Emiei sprong naar het paard en kon het bij den tengel grijpen, doch door een zonderling toeval verwarde hij met den rechter voet in den kelen van den zwin kei, viel op den grond, moest het paard loslaten, dat aanstonds de vlucht nam, zijn slachtoffer mede slepende door de geheele lengte der statie, over de rails, de platform, hel voetpad enz., tot dat het eindelijk tegengehouden werd aan den berg dienende voor (ospiaats der zware goederen. Terstond deed, men den keten los, waarin de ongelukkige vast zat. Wonderlijk hij kon nog met de hulp van eenen man zich naar de naaste herberg begeven, waar men hem op een bed moest leggen. Hij viel er in bezwijming, doch na drij uren rustens kwam hij tot zichzclven, en kon naar zijne woning gedragen worden. De lieer statieoverste heeft met eene iofbare spoed en ijver onmiddelijk den heer Vander Heyde, doctor van den staatsspoorweg, doen waarschuwen. 't Is een waar wonder dal hij geen letsel bekomen heeft, tenzij eenige onbeduidende vlceschwonden aan de rechter bil en voet. Na eene rust van 14 da gen zal hij geheel hersteld zijn. Komeerekot. Men vertelt ons, wij verzekeren er échter de waarheid niet van, dal hel komjteil van den klerikaleu, alias tjeefkenskring, eene veran dering ondergaan heeft; er zouden twee haantjes- vooruit vervangen (weggeschopt?) geweest zijn, wij weten niet waarom. Hunne plaatsen zouden inge nomen zijn door de heeren Brabant, onderpastoor, (de geestelijkheid bemoeit zich met geene politiek, noch kiezingen, 't is 'l katje!en Basiel Baert. Als nu maar al de geheimen der sacristie aan de bel niet gehangen worden, zonder den klinker. Ziedaar het nieuws. Wij hebben zaterdag avond, in onze stad, ter zaal van het Groot St Jorishof, een liefdadig feest ge had, gegeven door eenige arlisten van Parijs. Wij mochten er schoon muziek en heerlijken zang hoo- ren, zeldzaam, ja misschien nooit mochten wij zoo iets genieten in ons klein sleedje. Echter was et- weinig volk, misschien welleoorzaak vande weinige publiciteit aan het feest gegeven; zij die er niet ge weest zijn hebben een prachligen avondstond ver loren. Het zou mij te verre leiden moest ik een verslag geven; bovendien onmogelijk zou ik woorden vin den om mijne verrukking weer te geven. Het ver raste mij aangenaam dat eene der zangsters de romance la Branche d'Amandier, getoondicht door onzen stadgenoot den heer Haemers-VanAckere voordroeg met eene slem eri gevoel, o zoo heerlijk, zoo krachtig, dat de zaal donderend weérgalmde van toejuichingen voor de zangster en den componist die nooit zoo treffend zijn werk heeft zien weer geven; ook wellicht wordt de romance nu gezongen te Parijs. Het Concert, verzekert men, heeft rond de 200 frs opgebracht, wat te weinig is. Het schijnt dat onze tegenstrevers zich afzonderen; niet een was daar, outhoudiDg op de geheele linie, echter zouden de behoefligen er bun deel van gehad hebben. Inderdaad hel klerikaal leger is vol tucht, dal zoo niet een hel hoofd buiten de schaapkooi steekt, zelfs voor zoo een prachtig feest. X Wij lezen in de Stad Nieuport Onze wakkere afdeeling van 't Wtllems-Fonds, waarvan de faam niet te maken is, geeft heden zondag' 22 Januari, nogmaals een Concert-Voor dracht in de bovenzaal van Stadsteekenschool. Als spreker zal optreden M. Ringoot, regent bij onze Staats-Middelbareschool. Wie vroeger gemelden heer gehoord heeft, zal zich verhaasten ditmaal ook zijn krachtig woord, dat steeds vol overtuiging is, te komen aanhooren. Wat dit Concert-Voordracht buitengewoon maken zal, is het puik programma dat wij bij het ter pers leggen in handen krijgen. De vrienden van Dixmude hebben zich, om zoo te zeggen met den ganschen samenstel er van gelast puik muziek door de heeren Gustaaf Vermeersch, Constant Gelaude en Adolf Feys eene lieve romance door den gunstig gekenden zanger Karei Dorny en twee kluchtliederen door Leon Weyne, wiens faam al om gekend is, zegt genoeg opdat de zaal, zooals altijd, proppensvol wezen zou. Aan de vrienden van Dixmude onzen vooraf- gaanden dank Bericht. Voorlaan zullen er geene affichen aanwijzende de vertrekuren der konvooien meer gratis uitgedeeld worden. De personen die affichen of officiëele gidsen begeeren, kunnen er bekomen op de postkantooren, de verkoopprijzen zijn als volgt vastgesteld Voor een jaarlijkse!) abonnement op den gids in 't fransch of in 'l vlaamsch, met kaart frs 3. ld. id., zonder kaart 2. Voor de tabel-affiche der vertrekuren 4-50 Afzonderlijk per exemplaar kost de officiëele gids met kaart 30 cenlimen zonder kaart 20 centimen. In de statie te Dixmude zijn afdruksels te verkrij gen bij den bewaker der wachtzaal. De korreclionneele rechtbank van Veurne beeft den 12 en 13 januari veroordeeld Deschrcvel Désiré, kleermaker te ProvenVande- velde Pieter, herbergier te Westende; en Ramoudt Hendrik, dienstbode te Lombarlzyde, elk tol 100 frs boel, voor jachldelikt. Vandepoeie Robert, werkman te Vladsloo, lot 25 frs boet en de herstelling van eenen beuriweg, dien hij gedempt en ingepalmd had. (Bekrachtiging van een vonnis van enkele policie). Seys Pieter, werkman te Woumen, tot 8 dagen gevang voor slagen. Sohier Julius', landbouwer ;e Westvleteren, tot 1 maand gevang en 26 frs boet voor slagen. lleindryckx Aloïs, rondleurder te Adinkerke, en zijne huisvrouw Hyssen Louisa, elk lol 6 maanden gevang en 26 frs boet, voor bedriegelijke ontvreem ding. Bij koninklijk besluit van 14 januari, is de heer B. Bernolet, prokureur des konings te Veurne, in dezelfde hoedanigheid te Dendermonde benoemd. Hij wordt te Veurne vervangen door den heer R. De Clercq, substitul van den prokureur des konings te Dendermonde. Zondag avond, omtrent 7 ure, is te Handzame brand uitgeborsten op de liefstede van Karei Boone, gelegen op het gehuchte Amersvelde tusschen Zarren en Handzame. Het vuur is onstaan in den koeislal, die dan ook benevens het woonhuis, gansch in asch gelegd is4 koeien kwamen om in den brand. Men kent de oorzaak der ramp niet. Alles was verzekerd. Den 12 dezer, rond 6 ure 's morgens, zijn Romain Callewaert, oud 60 jaren, landbouwer te Ardooi, en zijne echtgenote Ludovtka Termote, oud 50 jaren, in hunne slaapkamer versmacht gevonden. Deze personen hadden 's avonds te voren in deze kamer in een komfoor vuur gemaakt voor het koken van het eten voor de beesten, en hadden verwaar loosd het vuur uit te dooven alvorens zieh ter ruste te begeven. Zij laten 6 kinderen achter, waarvan het oudste 10 jaar is-; De Kursaal van Blankenberge is aangekocht door M. Deswert, van Brussel, die ze dit jaar zal exploiteefen. Verleden week is in de vischmijn te Oostende voor fr. 60,962-60 c. visch verkocht. Geheimzinnige misdaad. Een geacht advokaat M. Bernavs, van Antwerpen, was sedert 7 januari verdwenenmen wist dat hij naar Brussel gegaan was, maar men vond geen spoor meer van hem. De dagbladen bevallen geheele kolommen over die ge heimzinnige gebeurtenis. Een engelsche brief uit Bale (Zwitserland) heeft de prokureur des Konings te Antwerpen onderricht dat het lijk van M. Bernavs zich in een huis, n» 159, Wetstraat, te Brussel be vond de brief voegde er bij dat de advokaat bij ongeluk door een pistoolschot getroffen was, loen de bewoner van bel buis hem liet mecanism van een revolver loonde. De schrijver teekende Henry Vaughan, was inder daad bewoner van bet buis te Brussel en sedert den 8 januari spoorloos verdwenen. Bij den advokaat te Antwerpen beeft men andere brieven van den onbe kenden vreemdeling gevonden, die stellig een op lichter moet zijn. De hevigste ontroering heerscht te Brussel en te Antwerpen ten gevolge dier geheimzinnige gebeur tenis. De man die zich voor Henry Vaughan uitgaf, maakte veel vertoon te Brussel, bewoonde een prachtig huis, en vroeger een groot hotel. Maar het schijnt dat hij wantrouwen verwekte, bij veranderde er dikwijls van bril, knevels en hair Het gerecht is ijverig aan het werk. De laatste tijdingen laten geloven dal men op hel spoor is van den geheimzinuigen vreemdeling. Te Brussel zullen de bedienden van den bur gerlijken stand, die tegenwoordig moeten zijn bij het sluiten der huwelijken, telkens in ceremonie toilet moeten zijn, om aan de huwelijksplechtighe den meer luister bij te zetten. Zij zullen eene scha deloosstelling daarvoor bekomen. De heer Buis, burgemeester van Brussel, heeft aangekondigd, dat hij, om recht te laten wedervaren aan de reklamalie der Vlamingen, voortaan de akten van den burgerlijken stand in de twee talen zal doen afkondigen. Een vrij aanzienlijke diefstal is zaterdag ten half negen 's avonds gepleegd ten nadeele van den helgischen postdienst. Een behendige dief is er in gelukt, bij middel van valsche sleutels de geld- koffer te openen van eenen postwagen, die voor liet bureel stond in de Fonsnystraal, te Elzene. De dief stal bedraagt 3000 A 4000 fr. Volgens de dagbladen melden zullen de koning der Belgen en de koning der Nederlanden, elkander ontmoeten bij het huwelijk van prins Leopold van Engeland, met de zuster van de koningin der Neder landen. De dagbladen voegen er bij dat de twee koninklijke famiiien zich ook zullen ontmoeten, op het hollandsch eskader te Vlissingen. Apothekers-vertalingEen apotheker te Brussel, heeft eene adreskaart doen drukken in het franse!) en in het vlaamsch. Hij verkoopt genees middelen aan verminderden prijs. In het fransch staat er op zijne kaart Medicaments h prix reduits en hij heeft dit vertaald door Medicamenten aan schuilplaats prijs Voor het assiseuhof van Brabant moest vrij dag de zaak ecner vrouw gevonnist worden, welke beschuldigd wordt, den 21 februari laatstleden, te Schepdaal, haren eigendom in brand gestoken te hebben incl hel doel de verzekeringspremie op te strijken. Op het oogenblik dat de voorzitter overging lot hare ondervraging, werl de vrouw door eenen aan val van vallende ziekte aangetast, ten gevolge waar van de zaak verzondej werd naar de tweede reeks van den tegenwoordigen zittijd. Eenige studenten der kathoiijke Hoogeschool van Leuven hadden zaterdag paarden in huur ge nomen om eene wandeling op de boulevards af te leggen, in den na middag. Eensklaps ging een der paarden op hol, wierp een ruiter uit den zadel en liep in zijne volle vaart eene vrouw omverre, welke op den slag dood bleef. Geestelijke vrijmoedigheid. In het school- enkwest van Perwez, heelt de pastoor van Tourin- nes een verklaring afgelegd, die eene groote bo- teekenis heeft en verdient bekend gemaakt te wor den. a Mij niet willende blootstellen, zegde de pastoor aan zekere onaangenaamheden, heb ik van huis lot huis geweest zeggen, wat ik op den preekstoel niet durfde afkondigen. Dat zijn dienaars Gods, die de broederliefde zou den moeten aanbevelen. Wij vernemen dal het detachement gendarmen dat naar Villers-Perwin was gezonden, om Mgr Du- mont te bewaken tegen de aanvallen waarmede hij bedreigd werd, bevel heeft ontvangen naar Charleroi terug le keeren. M. Mercadier, een uitstekend fraiisch geleerde heeft den telefoon var. M. Bell toegepast op den tele graaf, Hij heeft daardoor verkregen dal langs beide zijden levens over eenen enkelen draad verscheidene telegrams kunnen worden verzonden, zonder dat daaruit eenige verwarring ontstaat en zonder dal het spreekvermogeu van den telefoon en door vermin derd is. Dat toestel heeft hij gedoopt teleradiophone. Vrijdag is een stoutmoedige diefstal gepleegd bij eenen der voornaamste juweliers van Parijs. Een man, die zielt uitgaf voor Amerikaan, kolonel in dienst, met naam Gaston, kwam in den juweel winkel en koos daar onder de prachtvoorwerpen een lot uil voor een bedrag van 246,000 frank. Hij liet dit alles dooi dei) juwelier in een lederen reiszakje pakken en haalde toen uit zijne brieven- tesch eenen wissel op zicht der Bank le voorschijn, voor de betaling. Dewijl de juwelier met zulke betaling geene vrede had, besloot de kooper zelve naar de Bank le gaan, om zijne fpapieren legen geld in te ruilen. Hij ver liet den winkel en verzocht den eigenaar zorg te dragen voor zijn valies met de juvveelen. Wie niet terugkwam was de kooper, zoodat de juwelier ongerust werd en overging lot de opening van het valies. Daarin vond hij niets dan waarde- loozc artikels. Men veronderstelt dat de kooper of de bedrieger, om zich duidelijker uitte drukken, een handlanger had in eenen persoon die in den winkel kwam óm hemdsknoppen te koopen. Deze zou eene tweede valies hebben medegebracht in alles gelijk aan het eerste. Hij moet de aandacht Van den juwelier hebben afgetrokken om den groo- len dief lijd te gunnen Lol de verwisseling. Het slachtoffer van den belangrijken diefstal van juweelen, lol een beloop van 246,000 fr. is gepleegd ten nadeele van Madame Chavet, uit de rue des Capucines, 20. De paters jesuken, die sedert twee jaren te Bergen op Zoom gevestigd waren, hebben die ge meente thans verlaten. Het uitgestrekte landgoed Gocrée, dal zij bewoonden, wordt vooreerst niet betrokken. Op een onbewoond en onafgewerkt huis in een der nieuwe stralen te 's Hage leest men Be smettelijke ziekte. Geldgebrek. De menigvuldige aardafzakkingen die in den laalsten lijd plaats hadden doorheen geheel Zwitser land, worden min of neer toegeschreven aan de laatste aardbevingen. In de maand december alleen werden niet minder daa 20 aardbevingen gevoeld in verschillende streken van hel land. In geheel Zwitserland gaan tegenwoordig hevige klachten op overhel toenemende spelen in buitenlandsche loterijen. Van verschillende zijden wordt voorgerekend wtlke verbazende sommen daardoor worden verspeld, en wel juist door die volksklassen, welke bet ninst eenig verlies kunnen verdragen. De een dringt aan op sfafrechterlijke bepalingen een ander vindt het rardzamer, door oprichting eener zwilsersche loterij ie onweerstaanbare speel woedevoor het land zef productief le maken, en zoo worden er nogmeer denkbeelden aange geven. Inlusschen heeft ook voral het lottospel zulk een schrikwekkende uitbreidng verkregen, dat de na- deelige gevolgen zich bij Ie geringere volksklassen in voldoende mate doen gvoelen om op maatregels bedacht le zijn. Weinige zaken hebbn in korten tijd zulk een opgang gemaakt, als d<briefkaarten. Alleen in Duitschland zijn er in 188, 123 miljoen verzonden. In het Rijkspost-museumle Berlijn zijn reeds 418 soorten briefkaarten uiwerscbillende landen. De kleinste zijn die van New-bundlaiid. Tal van brief kaarten vindt men in datnuseum, die in het licht stellen hoeveel wel op eewrief kaart kan geschreven worden. Er is een Engeche briefkaart, waarop 33363 woorden geschrevezijn door een engelschen stenograaf. Door MM. gebroeder Rogers van Watford is eene nieuwe gaz ontdekt die het gevaar van ont ploften mist en hel voorèl bezit van geen nadeel le doen aan planten, sclderijen, boeken en ver guldsel, terwijl het licht vl helderder is dan van de gewone koolgaz en bcadend veel goedkooper levens. Ook de vcrlichtingder electricileil brengt brandgevaar mee. Te pfadelphia onlangs een geleidingsdraad voor lectrisch hClJ in aanra king met een Iclephoondrid. Hel gevolfe hiervan was, dat de telefoondraa aan de beide un.;n(jen hoewel een half uur gaans an elkander verwijc rc^ witgloeiend werd en bran veroorzaakte, dieeclu„ tijdig ontdekt en gebluscb werd. GEBOOHTKN. 15 Janri. Artur August Vandcvelde, zoon van August en van Romania Dewulf. (Kleinendijk.) 19 id. Romania Maria Leuiidon, dochter van Eduard en van Irmina Vandewalle. (Kleinendijk.) jan., herl 29 Januai Ch. Catta ter herbi tannsstra op Zonda Justina 1 Een voori toeren uit gevolgd 1 eenige ko 29 Januai ■August L

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1882 | | pagina 2