Iels voor de landbouwers. Eindelijk de rechte. ;eestelijk schandaal. NoodkreetGeldgeldgeld Zij zijn geen pastoorsmannen Stadskronijk. Frankrijk en faa. liüTTKBEtWI HU WS. Versclitaii^c licuwstljdinsen. ...„JL_LU - moet laton, moet men verhinderen dat hij er misbruik van maakt. Ondersteld dat een klooster in een klem dorp meer paters-kiezers bevat dan ei for gers-kiezers in de gemeente zijn en die gevallen bestaan bier te lande, zoo het schijnt dan zal de geestelijke macht er feitelijk van het bestuur meester worden. De paters kunnen gevolgenlijk zich mees ter maken om 't even van welke gemeente, waar zij baas zouden willen spelen, door zich op dat punt bij groot getal in een kloos ter te vereenigen. En dat is geen ingebeeld ietsmiljoenen hebben zij immers genoeg voor de bouw- werken, en de manschappen moet men bij de hand hebben in dat duizenden tellende leger. De voorgestelde wijzigingen verijdelen zulke bedoelingenen natuurlijk is dit. eene nieuwe bron van verwijten over de onrecht vaardigheid van het liberaal bestuur. De groenselkweek. "Wij roepen de aandacht onzer landbou wers op de volgende ernstige woorden èn raadgevingen door den achtbaren beer Olm, minister van openbare werken, de verledene week uitgesproken in'zijne redevoering bij de discussie van het budget. M. Oliriminister. M. De Bruyn heeft belangrijke bemerkingen gemaakt over onzen handel van fruiten en groensels met Engeland. D e Great Eastern beeft inderdaad, eene vrije lialle geopend op de markt van Londen. Maar ik betreur te moeten zeggen dat, inweêrwil alle gegeven gemak aan onze landbouwers, dezen nog afkeer aan den dag leggen er liunne waren heen te zenden. M. De Bruyn heeft als een der bijzonderste oorzaken van den weinigen bijval aangewe zen dat de afzenders in betaling een wissel brief in engelsch geld ontvangen, papier aan welke onze landelijke bevolking nog niet gewoon is. Misschien zou men zich met de Great Eastern kunnen verstaan, en die wis selbrieven vervangen worden door interna tionale postmandaten. Zekerlijk zullen wij ons best doen uit dit gedacht al het mogelijke praktisch nutte trekken, want het bestuur tracht altoos den uitvoer onzer landbouw- voortbrengselen naar Engeland te bevoor- deeligen. Men herinnert zich de wijze maat regelen die door den achtbaren heerSaincte- lette genomen geweest zijn. Om zoo te zeg gen bezitten wij aan onze deur, in de stad Londen, de grootste verbruikingsmarkt der geheele wereld, eene plaats van nabij de vijf miljoen zielen, bijna gelijk aan de be- 'volking van geheel Belgie. M. Jottmnd.— En 't is eene rijkere markt dan de belgiscke markt. M. Olmminister. Dat is volstrekt zeker. Thans dat de kweek der gra nen zoo weinig winstgevend wordt in het oude Europa, welke hulpbronnen zou onze landbouw niet kunnen vinden door naar de markt van Londen fruiten, groensels, eieren^ pluimgedierte en zelfs vee te zenden Dat is eene kwestie die de ernstigste belangen des lands aanbelangt, en het bestuur zal ge lukkig zijn mede te werken aan hare oplos sing zoozeer door iedereen gewenscht. Goedkeuring onafliankelijken of als vrije burgers en patatta patitti. En waarom durven zij niet met open ge laat te voorschijn komen. Omdat zij weten dat het klerikalism door geheel het land ge haat wordt, omdat zij weten dat zij maar bet buitenvolk tot zich kunnen trekken, die zij in domheid en fanatism houden omdat zij weten dat het priesterjuk, dat zij ons willen opleggen, erger is dan de grootste tyrannie die ooit bestaan heeft. De klerikalen zijn beschaamd als pastoor- mannen den strijd aan te gaan. Wanneer zullen zij beschaamd worden eene oproerige partij nóg langer de hand te leenen die het vaderland in twist en tweedracht houdt Wij lezen in de Denier van Hasselt 2£ij bedaren. Ziehier eenen brief door eenen herder van het kanton Achel aan een zijner schapen geschreven Madame Ik heb de eer en het genoegen bij dezen ii te laten weten dat uwe dochter toegelaten ii is tot de eerste communie, ik ben er ta il melijk to vreden over, nochtans moet er bijgevoegd worden dat ten gevolge van ii de bisschoppelijke voorschriften, die in ge- ii heel Belgie in voege zijn en blijven, de ii heilige paaschcommunie moet ontzegd worden aan ouders, die zonder dreigende en ii groots reden hunne kinderen naar de on- ii tijdige of neutrale scholen van het Staats- I! bestuur zenden, bijgevolg hoop ik dat gij ii mij de onaangenaamheid zult sparen Ued. 11 op de communiebank te moeten overslaan, ii Ik meen u plezier te doen met u te ver- b wittigen. Uw toegenegen pastoor, ,i J.-J. V. I. Eens zeiden de Schythische afgezanten tot Alexan der "ware uwe persoon zoo groot als uwe eerzucht, dan zou de wereld u niet hunnen bevattenW O hebben nu in ons midden een veroveraar, wiens eer zucht even grenzeloos is als die van Alexander. te hebben het oog op Professor Holloway, wiens begeerte om den mensch nel te doen, onverzadigd door de iattoozc genezingen, welke zijne geneesmiddelen ten gevolge hebben gehad, nu bezig is, om aan de behande ling 'der ziekten in dit land eene andere mending te geven. Hij stelt zich ten doel om de verschillende 'kwalen, waarmede de mensch te worstelen heeft, te overwinnen, te onderdrukkenOveral hunnen de zegeteekens van zijne bekwaamheid gevonden morden, want zijne middelen vermogen alles, en maar zij door drongen, zijn alle kwalen verdwenen voor hunnen in vloed op de gezondheid. Hoogst waarschijnelijk bestaan er geen zestal nieuwsbladen, welke niet vrijwillig getuigenis afgelegd hebben van de wonderlijke heilzaamheid van de Pillen en Zalf van Holloway. Tot nu toe is de bijna alge meens klacht, zelfs tegen de meest populaire genees middelen geweest, dat, zij niets meer dan de verzach tende middelen, die misschien tijdelijk de pijn ver drijven maar die nimmer de bestanddeelen der ongesteldheden in liet bloed {materies morbi), bereiken. De Pillen van Holloway daarentegen merken in het bijzonder op de voornaamste aanleiding tot de ziekten, en de vochten van het lichaam waaruit zij voortkomen. Bij uitwendige kwalen wordt de Zalf aan de Pillen toegevoegd, en de heilzame uitwerkselen daarvan zijn zeker niet minder te bewonderen. Wij geven deze verzekeringen hoe stout zij gok schijnen mogen officer vaste gronden, Wij hebben de waarborgen er vin in de toelating der faculteit, in de berichten van de beste geneeskundige tijdschriften aan weerzijden van den Atlantische» Oceaan, in de openbaar gemaakte verklaringen van (luizende dankbare herstelden, en eindelijk naar onze inzichten voorzeker niet de ge ringste). in onze eigene ondervinding en opmerkingen. Aan hem, door wiens grondig onderzoek enpracti- schc bèkrvaamheid, op het gebied der genees-of heelkun dige wetenschappen zulke onvergelijkelijke geneesmid delen zijn voortgebracht, en door wiens bemoeiing, doortasUng en 'onderneming zij in elke bewoonde streek tussphen den Evenaar en de Polen zijn ver spreid, komt de hulde der wereld toe. Deze is hem ten deele gevallen. Overal schenen zijne reizen eene soort van triomftochten te zijn en de hoogst Europeesche aristocratie was er trotsch op om bij zijne vergade ringen tegenwoordig te zijn. Sunday Courier. De klerikale drukpers schreeuwt zonder ophouden dat de katholieke scholen opge propt zijn van leerlingen en het toppunt van voorspoed bereikt hebben. Maar ziehier nu eene noodkreet aangeheven door den Jour nal de Bruxelles Men verzoekt ons, zegt het klerikaal blad, op eene bijzondere wijze de katholieke scholen van Luxemburg aan de edelmoedig heid onzer lezers aan te bevelen. ii De hulpbronnen dier provincie zijn niet aanzienlijk, dat weet men, en de bevolking diep beproefd door de huidige krisis moet zich te zware opofferingen opleggen. ii De katholieken mogen bij gebrek aan hulpmiddeleu de scholen niet laten sluiten die door bijna al de kinders bijgewoond worden Ge ziet het, 't is altijd geld, veelgeld, nog geld! dat de klok slaat bij de geestelijke partij. Ook twijfelen wij er niet aan of de rijke kwezels van Vlaanderen zullen haastig naar hunne kas loopen. Ja maar, men wordt beu van geven. Maskert u, mijn vriend, dat is altijd het ordewoord bij de klerikale partij als er eene kiezing op handen is. Dan is duikertje spe len troef. Laatst op eene vergadering van tjeefkens te Gent heeft een klerikaal rede naar met droefheid in de stem gezegd Ook in zake van kiezingen hebben onze n vrienden nooit achteruit gestaan, maar ii als het er op aankomt onzeu invloed rechtstreeks te doen gevoelen, dan gaat it het geheel anders en men zou zeggen dat er geene katholieken meer zijn. Inderdaad 't is zoo, niemand wil de kle rikale branders volgen, wel wetende dat de geestelijke partij met open vaandel in den strëd stellig den neerlaag zou lijden en in de kiezingen geklopt worden. Daarom maskeren de klerikalen zich als De pastoor van Ménesplet, departement Dordogne, was onlangs door de rechtbank veroordeeld toteenige dagen gevang wegens het beloedigen van den meier, den onder wijzer en den inspecteur der academie van den kansel. Toen de pastoor, Audonnet ge naamd, na zijne straf ondergaan te hebben, in zijne gemeente terugkeerde, wachtte de deken der geestelijken van liet kanton hem in het dorp op en overhandigde hem uit naam van den bisschop van Périgueux een bewijs van geestelijke onderscheiding. De kerkklok werd voorts geluid om de terug komst van den martelaar plechtig te vieren. De meier vond dit niet zooals het behoorde en maakte proces-verbaal op tegen de klok luiders. Hierbij is de zaak niet gebleven. De bis schop, clie den pastoor, welke zich vergre pen had aan 's lands wet en deswege gestraft was, reeds een bewijs van onderscheiding had gegeven, zag in de handelwijze van den meier heiligschennis, die geboet moest wor den. Mitsdien heeft hij bevolen de kerk veertien dagen lang te sluiten. De geeste lijke, die van den kansel dit besluit van den bisschop aan de ontstelde gemeentenaren bekend maakte, deelde hun mede welke gevolgen daaraan verbonden waren. Het Heilig Sakrament moest namelijk uit de kerk genomen, het altaar van zijne sieraden ontdaan worden, de deuren der kerk geslo ten blijven, de kerkklok verstommen en andere teekenen van boete ol van een inter dict in acht worden genomen. Indien er ge durende de veertien dagen een kind geboren wordt, dan moet het ten doop worden ge bracht naar de kerk van liet naaste dorp. Sterft iemand in de plaats, dan moet de doode naar de begraafplaats vervoerd wor den, zonder bijstand van een priester, tenzij de familie het goedvindt den doode in eene andere plaats ter aarde te doen bestellen. Ziedaar de gemeente Ménesplet veertien dagen in interdict gesteld, schrijft Charles Bigot in le XIX" Siècleomdat een meier de wet en de rechten van het burgerlijk gezag verdedigd heeft, gelijk zijn plicht was. Zoo veel te erger voor de zieken en dooden. De eersten zullen nu de genademiddelen dei- Kerk niet ontvangen en de laatsten zonder hjjstand van een geestelijke begraven wor den. Leopoldsorde. De Monileur van vrijdag bev.al een gi ooi getal benoemingen lol ridders der Leopoldsorde van magistraten uit do rechterlijke orde. Door koninklijke besluiten van 18 maart zijn tot ridders der Leopoldsorde benoemd 'M. Van Sielegbem, vrederechter van hel kanton Dixmude, gewézen bijgevoegde rechter bij hel vrede gerecht van hel derde kanton van Brugge. M. de baron Van Grave, voorzitter der rechtbank van eersten aanleg teVeurne, gewezen commis- greffier bij de rechtbank van Uperen. oud-vrede rechter van bel kanton Meesen, gewezen rechter en onderzoeksrechter te IJpercn. M. de Borman, prokureur des konings bij de rechtbank van eersten aanleg te IJperen, gewezen vrederechter van het kanton Achel en gewezen krijgsauditor van Westvlaanderen. Vergrooting der statie van Dixmude. In de Kamerzitting van vrijdag, 44 maart, heeft do heer Olin, minister van openbare werken, gezegd dat er dit jaar de hand aan het werk zal geslagen wórden voor de vergrooting der spoorbaanslalien van Dixmude en Cortemark. Dit nieuws zal met voldoening in onze streek onthaald worden. De lente. Wij hebben eenen verrassenden wimervan zacht wedergehad.En de lente die vrijdag 21 maart begonnen is, heeft zich dolzinnig gedra gen gelijk eene wispelturige vrouw die zij is. Zie de lente.heeft zich dit jaar met bliksem, donder, hagel en regen aangekondigd.Is het met een goed in zicht dat de lente, die lieve deern, zoo op tafel slaat om te zeggen dat zij er is. Als wij u bidden mogen, zoele lente, speelt niet al te veel met uw hoofdje. Als de lente liet nu niet te koud maakt heden zondag, zijnde 't feest van 't zomerlief te Clercken Maar let wel op uwe keuze, Jonkhedn lief, bedriegt u niet. Want van 'tgoed of kwalijk kiezen, Koomt. u blijdschap of verdriet. Gij kunt ook niet, als de vlinder, Henen vliegen metter spoed, Want wordt gij in 't hart getroffen Ach' gij zijt er aan voorgoed. Meisken-sjweest vooral voorzichtig, Waar g' uw lachende oogen wendt. En bepeist u eer g' uw min geeft de raad van een braven vent. Dat De Fransclien hebben Bac-Ninh veroverd, maar zij schijnen bij die overwining niet hunne rekening gevonden te hebben. Wij zeggen rekening, omdat liet schijnt dat de oorlog in China voor hen wel in den grond eene geld-speculatie is. Het plan der frahsche veldheeren was Bac-Ninh te omsingelen en de lieele chineesche bezitting krijgsgevangen te nemen. Dat de Chineezen zich niet hebben laten vangen, is voor do Franschen eene teleurstelling. Zij dachten de gevangen Chineezen als gijzelaars te doen dienen, om aan het Hemelseh Rijk voor hunne loskooping karrevrachten miljoenen af te persen. De fransche staatskas, die vreeselijk leeg is, zou door de Chineezen aangevuld worden. Dit is de moraal van den Chitieesclien oorlog. Men zoekt twist met eene natie, die onder -t op- zioht van de krijgsmacht, zeker het onderspit moet delven, en men loert op hare zwakheid om haar henr geld te ontrooven; de Chineezen zijn dus de slachtoffers, die voor de wispelteurigheden en de praalzucht der Franschen moeten boeten Zedelijkheid der tijden zedelijkheid der oor logen 1 Het «beschaafden Frankrijk vooral blijft de kunst oefenen om 't geweld hoven t recht te stellen. Engelbrecht Hendrik, werkman te Oostduinkerke, lol 9 maanden gevang, voor gekwalifiecrdc dieften, tot tweemaal eene maand gevang en 26 frs boel, voor enkele dieften, r-n tot 8 dagen gevang, voor dragen van eenen valschen naam. Coopman Karei, Ureel Emicl en Vandovoorde Emiel, werklieden te Lomhartzijde, de eerste tot twee maal 100 frs boet. en de andere elk tol 100 frs boet, voor jacht met stroppen. Verhaeghe Aloïs en Loncke David, visschers te Coxyde, elk tot 100 frs boet, voor jacht met stroppen, Breus Antoon, apotheker en kunstschilder te Mariakerke, tol 50 frs boel, voor jacht zonder toe- latins. Be'noot Karei, werkman te Oudenburg, tot eene maand gevang en 26 frs boet, voor bednegelijke ontvreemding, en tot 8 dagen gevang voor dragen van eenen valschen naam. Vaneegro Karei, dienstbode te Moerkerke (Frank rijk), tot'twee maal 3 maanden gevang, voor dietic bij middel van braak. Demunck Karei en Laplasse Karei, visschers te Coxvdo, elk tot 100 frs boel, voor jacht met stroppen, Waeyenburg Hendrik, slachter teStavele, lol 8 frs boet, voor overtreding van het policiercglement van Loo op de laks te betalen voor een kraam aldaar. Eiendrik Conscience, volledige werken is verschenen boekdeel, in twee kolommen Hot eerste deel der Het is een prachtig gedrukt en dal als druk en papier alle aanbeveling verdient. Het eerste boekdeel beval een aantal perels uil den rijken letterschat van Conscience, en wel :de Leeuw van Vlaanderen, de Arme Edelman, Hoe men Schilder wordt, de Plaag der Dorpen, de Crie- riqaard, de Omwenteling van 1830, Moeder Job, Blinde Rosa, Houten Clara, de Jonge Doktor, Moederliefde, Rikke-likke-tak en Siskamn Roose- maal 13 verhalen, die men vroeger 28 Ir. ol) C. betaalde en die nu slechts 5 i'rank kosten. Zegt dal verschil van prijs niet alles? In "zes deelen zullen alle de verhalen van den oe- roemden schrijver opgenomen worden en in de gepreste linnenbanden, goud en rood, die zullen te koop gesteld worden, zullen zij een sieraad zijn in ieder bibliotheek. De verschillende verhalen dragen ook verschil lende paginaties; zij kunnen dus, als zoo iets zou noodig zi'jn, van elkander gescheiden worden en in afzonderlijke deeltjes worden gebrocheerd, t geen zeer gemakkelijk is op reis, in scholen ut anderzins. Bij'de eerste aflevering van hel tweede deel wordt het portret van Conscience gevoegd, niet het portret van den stokouden man, maar van den man die den middelbaren leeftijd heeft bereikt, ot beter gezegd zooals hij was toen Brussel ter zijner eere feest vierde. Wat de uitgaaf betreft, deze heeft alle verwachting overtroffen; de uitgaaf die op 10,000 exemplaren gedrukt was, is zoo goed als uitgeput en men durft in zekere gazetten van Brussel beweeren dal er geene vlaamsche beweging meer is, dus gccne vlaamsche lezers meer heslaan. Men schrijft in bij Van Cuvck-Gyole, Noordslraal te Dixmude. Exaam. In den algemcenen wedstrijd van 1883, heeft de heer Paul Decloedt, hoofdbediende der acnnsen binnen onze stad, met onderscheiding zijn exaam afgelegd voor het bestuur der recht- streek-che belastingen, douanen en accinsen. MilScic. Hel contingent dor lichting van 1.884, is bepaald op 13,300 man, waai van West vlaanderen er 1,745 moet leveren. liet klesexaam Voor de kiesexaams der- maand april zal het vraagboek, onlangs verschenen, niet gebruikt worden. Men zal denzelfden regel volgen als in de maand October 1883. Er zal voor elk vak eene reeks van drij vragen gesteld worden, waarvan bij lot trekking eene kwestie door den voorzitter, den dag van liet exaam, zal getrokken worden. Alzoo is eene moeilijkheid vereffend die bijna den val van het ministerie heeft gekost,. Nogmaals een bewijs hoe menigmaal kleine oorzaken groote gevolgen kunnen liebben. Dinsdag 1 april naasl, ten 2 ure na middag, openbare verkooping, in den Engel le Ilocselarc, van 6 jonge slieren van Durhamsch ras, kortelings door hel gouvernement in Engeland aangekocht voor de verbetering van het runderras in onze pro vincie. De korrcctionnecle rechtbank van Veurne heeft den 6 en 7 maart veroordeeld Verslraete Leopold, herbergier te Poperinghe, tot 50 frs boetBremeersch lsidoor, werkman te Poperinghe, tol 26 frs boel, en Vandacle Jozef, werkman te Clercken, lol eene maand gevang, allen voor slagen en wonden. Üecroos Virginia, werkster te Pollinchove, lot 26 frs boel, voor eerroof. Bezoek van den koning en de ko ningin van Holland. De ofliciëelo datuut van hel bezoek van den koning en de koningin van Holland in Belgie is eindelijk gekend. De neder- landsche vorsten zullen den 12 mei le Brussel aan komen en lol den 15 mei 's avonds in ons land verblijven. Naar alle waarschijnlijkheid zullen koning Willem en koningin Emma, vergezeld van onze vorsten, een bezoek in de stad Antwerpen afleggen. Zondag is M. De Cock, notaris le Avelgcm, aldaar overleden. Ilaven van H'ieuport. Ingekomen 9 Maart. Engelsch stoomboot met zout 18 Maart. Engelsche stoomboot met kolen beide stoombooten aan Meinesz. Maart moet volgens oude overlevering ne gen zomersche dagen brengen, gelijk er van februari drij verwacht worden. Februari bleef dit jaar niet achter en gaf er zelfs nog over. Van maart zijn spoedig de negen dagen bereikt, als het mooie weer nog maar eene korte poos aanhoudt. Met eene blanke lucht, een zacht koeltje uit bet zuiden en eene warmtegraad op den middag van 65 Fahr. stelt maart zomer'voor bij het nog bladerloos geboomte. Dal maart, zooals het vorige jaar, niet een zomer- schen dag geeft, is hij zijne welbekende luimigheid begrijpelijk. Dat hij er enkele geeft, die voor zo- mersch kunnen doorgaan, is aannemelijk, maar zelden ol nooit viel hij zoo in uitersten als dezer dagen. De bloeiende crorussen staan dan ook wijd open in den warmen zonneschijn en de bloesems van den pruim zijn met die van den perzik ook open gesprongen de pruimenboom is wil van bloesems, terwijl de knoppen van den kastanje hunne schubben loslaten. Appelen en peeren werden er in het vorige jaar overvloedig geplukt thans slaan de talrijke bloesemknoppen van de peeren alweer op hel open gaan. Het is vroeg lente in den boomgaard en op hot veld, en onder de vogels die zingen en nesten bouwen. Men schrijft nil Brussel Uit de diskussie van verleden dinsdag in de Ka mer blijkt, dat de toestand der liberale partij van dag- tot dag ergevwordt; de verdeeldheden groeien dagelijks toe eene scheuring schijnt dus onver mijdelijk te Brussel. Zij zullen er vair krijgen van de profes- sorkes. De professors zullen woedend zijn. Ditmaal zullen het de liberalen niet zijn die er van krijgen zij zullen roefelen op twee klerikalen van het zui verste water, op prins de Caraman en M. Vanden Peereboom, die door liunne onthouding in de Ka mer-zitting van dinsdag oorzaak waren dat liet ministerie geene nederlaag onderging. mm De liclgische Nationale Bank heeft, bij eene verzending van haren agent te IJperen, de aanwezigheid bemerkt van een zeker getal stukken van 20 frs in verguld platien. Twee dezer stukken dragen het jaarla'l 1858 met de bceldtenis van Na poleon III; de andere hebben het jaartal 1878 met de bceldtenis der fransche republiek. Er is een on derzoek geopend. Maandag, ten 3 i|s ure 's morgens, is Hendrik Maeckelberghe, aardewerker bij den ijzeren weg van den Staal le Oostende, geboren te Zand voorde, wonende le Stcene, beschonken zijnde en de spoorbaan willendeoverstappen, bij zijne woonst door den reizigerstrein aan het hoofd getroffen ge worden en op den slag gedood. Den 13 dezer is in de bleekerij van den heer Vandcwynckele, te Mcenen, een droevig onge luk gebeurd. De genaamde Hendrik Fauvarque, eenen steen op de poraplu van eenen kokenden polasketcl willende leggen, is weggeslibberd en er in gevallen. Als men 'hem er uittrok was hij afgrijs lijk om zien, vel en vlcesch hielden aan zijne klce- deren. Men heeft hem naar hel hospitaal gedragen, alwaar hij om 3 ure 's nüchls gestorven is. Den 11 juli 1881, is zijne vrouw, naar boven gaande met een petroollamp van den trap. gevallen; de lamp brak, de pelrool besproeide hare klccderen en weldra stond zij in vuur cn vlam. Drij dagen nadien is zij overleden. Een wondersehaap. Marcelin Windels, van Vichle, kocht over zes weken een belammerd melkschaap van groot ras, dal hem den 10 maart twee rammen en den 17 dezer nog 3 Jammers gaf, waaronder weer twee rammen zijn. De vijf jonge schaapjes zijn allo gezonde en kloeke dicrljcs. Het munitiebrood der soldaten, waarover herhaaldelijk klachten ontslaan zijn. gaat verbeterd worden. Het meel zal voortaan opl2°/0 gebuideld en het brood metgoeda gist gebakken worden, zoo dal het bijna wit zal wezen. Op de halfvnstcninnrkt, dinsdag te Gent gehouden, waren 1335 paarden, 188 veulens, 36 ezels en 560 wagens en rijtuigen le koop gesteld. De verkoop ging langzaam, uitgenomen voor onze kloeke vlaamsche trekpaarden, die vele liefhebbers vonden en aan den middenprijs van 14 tot 1800 Irs verkocht werden. Het .buitengewoon goed weder had een talrijk publiek ftaar de markt gelokt. mm Iets wonderbaars. Maandag na middag waren jongens, huilen de Dampoort te Gent, in den Rielgrachl aan T zwemmen, wat zeker in vele jaren Op den 17 maart niet gebeurd is. Zaterdag werd voor het assisenhof van Ooslvlaanderen dc zaak opgeroepen ten laste van Jan Frans Leirens, gewezen notaris le Wctleren, voortvluchtig, beschuldigd van schriftvervalsching. Hij werd verwezen tot 15 jaar opsluiting, 1000 frs boet en de kosten. Afstelling van al zijne bedienin gen on gedurende 10 jaren berooving van al zijne burgerlijke rechten. Onze scholen I Ons geld De Be stuurster eenev Staatsnormale schoot onder de wet van 1842, gaf toe aan de geestelijkheid in 1879, en opent eene katholieke normale school. In den be ginne weid zij ondersteund, doch men begon het geven al spoedig moede te worden, van de 14 leer lingen die te nieuwjaar in de normale school waren bleven er nog de verledene week 2 of 3 over. Mevrouw reklameerde en herinnerde al de be loften die men haar gedaan had. Zij klopte aau al de deuren allen bleven gesloten zij trachtte het hart der priesters te vermurwen, die haar bedro gen hadden maar dat waren ateenen harten, die niette ontroeren waren. Wanhopend, zegt men, richtte zij hare klachten aan den bisschop. Niets te doen men bleef doof. Men celebreerde over vijf dagen de mis in de pa rochiale kerk. Mevrouw de bestuuurster woonde die hij, met hare leerlingen zij bad zeer god vruchtig. Eensklaps staat zij recht, nadert het altaar, steekt de armen uit naar den hemel, keert zich om en grimlacht op eene zoo Ijselijke wijze, dat het volk erover verwonderd was. Men leidt de ongelukkige naar huis... zij was schielijk krankzinnig gewor den. Men heeft ze naar Duitschland gevoerd. Oh! Caïn wat hebt gij met uwe broeders en zusters gedaan 1 De man met djnamicl op den-spoor weg. Het volgende is de verledene week op de lijn van Mechnlen naai' Gent voorgevallen en heeft eene groote Opschudding teweeg gebracht. Men heeft in de laatste lijden zooveel van dynamiet ge sproken, dal vele lieden bij het zien van een man, die iets verbergt of er zonderling uitziet, denken dat hel een anarchist is, die bij middel van de dynamiet alles in de lucht wil doen springen. Te Mechelen komt er een persoon in den trein, die er een vreemdeling uitziet en iels onder zijne klecderen verborgen houdt. Op hel oogenblik zich neder te zetten, valt er iets uit zijnen zak; de nieuwsgierigen kijken en God Almachtig! l zijn twee kardoezen... met dynamiet De personen die in dat compartiment aanwezig waren, bezien elkander en men is algemeen van j gevoelen dal men zich in de tegenwoordigheid van 1 een anarchist bevindt, die op weg is met eene provisie dynamiet om hét een of ander gebouw te doen springen. Bij de eerste statie verlaten al de personen den wagon, om zich elders le plaatsen eti men verwit tigt den statie-overste, dal cr zich in dien wagon een persoon bevindt, die drager is van een heelen hoop dynamiet-kardoezen. De statie-overste, al die blceke aangezichten van de reizigers ziende, verhaast zich om naar Gent te telcgrafiören en hel signalement over te maken van den gevaarlijken kerel, die zich in den waggon nummer zooveel bevindt, drager van dynamiet- kardoezen. De static-overste dat telegram ontvangende, zond terstond om den policie-kommissaris, die naar de statie komt en zich gereed maakt om eenen belang rijken slag te doen, waarover weldra geheel Europa zal sprekcu. De trein komt te Gent in de statie en de policie- kommissai'is ziet den man, wiens signalement hij heeft, uil den trein slappen, een pak onder zijne kleederon verbergende. Hij spreekt hem aan, maar de man verstaat hem niethel is een Engelschman. Een Engelschman daar hebben wij het, denkt de policiema'neen van die mannen die met helsche machienen in hunne zakkenloopen. De kommissaris vraagt of hij geen andere taal kent; ja, zegt hij, ik kan duilsch. Alsdan vraagt de policie-kommissaris hem naar zijne papieren/waarop de vreemdeling zegt, dat hij geene papieren bij zich heeft. Geene papieren en met dynamiet reizen, dat is loensch. De kommissaris doet aan den man leekens hem te volgen in het kabinet van den statie-overste, waar iedereen al zijn duitsch uithaalt om den kerel te doen begrijpen, dat men hem'beschuldigt zich in der. trein te hebben bevonden met zijne zakken vol dynamiet. De Engelschman beziet de omstaanders met groote verwondering, brengt eenen grooten zak le voor schijn en haalt er eenige kardoezen uit met... klui ten De personen, die met hem in don trein gezeten hadden en den uitslag van het onderzoek afwacht ten, haastten zich om zich uil de voelen te maken, toen zij hoorden wat werk zij aan de polieie en statie-overste hadden geleverd, door hunne dwaze en ongegronde verdenkingen. Er is eene werkstaking uitgebarsten lusscben de glasblazers van Charleroi. De arbeiders verlaten opvolgcns de gestichten waar men hot dagloon verminderd heeft cn waar men twee voor

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1884 | | pagina 2