ZONDAGSBLAD Zondag 18 Januari 1891. 10 cent, per nummer, 47e Jaar. N. 3. voor de Stad en het Arrondissement. Van MONTEVIDEO (Uruguay) tot RIO DE JANEIRO (Brazlliën). D00B EEN UITWIJKELING VAN DlXMUDE De partij aanslag. Politiek Overzicht. Het Land van Belaften. De herziening. DIXMUDE, den 17 JANUARI 1891. zondag op krijg zallosbarrten en de kwestie van Elzas- I I het algemeen ,p te hemelen Kwakzalvers- jongste keer oi echter gelooft hij dat eens een europeeschen Daar er geen werk in deze hoeve was, gingen wij twee uren 1 bezigheid was in den ijzerenweg die men aan ’t maken is, van Tolede naar Nicperez, nabij Montevideo. Rond den noen, kwamen wij in het kampement van den engelschen ingenieur, die afwezig was, maar wiens secretaris toeliet te wachten tot ’s anderen daags tot dat hij terug van Samon kwam, en ons seffens te eten deed geven. Dit af wachten en zien hoe de kwestie zal af- loopen. De klerikale partij heeft goesting genoeg het algemeen stemrecht aan de gemeente- kiezing te geven, doch dit zou eene groote fopperij zijn en anders niet. Vele liberalen zijn van gevoelen dat elke kieshervorming moet vergezeld zijn van de vertegenwoordiging der minderheid. Kortom, het blijft een toren van Babel. Vernietiging’ der gemeentekiezing van IJperen. Enkel woensdag jongstleden heeft de heer burgemeester van IJperen kennis ont vangen van bet besluit der Bestendige Deputatie onzer provincie, waarbij de ge meentekiezing van 19 october der stad IJperen verbroken wordt. Minister Melot is niet tusschen gekomen. Slechts uit komedie heeft hij het stuk uit Brugge doen toekomen en na het partij- besluit gelezen te hebben, hetzelve ter zijde gelegd, zijne handen wasschende evenals Pilatus. Alzoo wordt eene der bijzonderste steden Engeland Te Londen is het getal sterfgevallen de verledene week geklommen tot 29,7 per 1000 inwoners, ’t is te zeggen dat in die acht dagen, 601 personen meer overleden zijn dan in de eerste week van januari 1890. ’t Is aan de luchtgesteltenis dat dit droevig wonder toegeweten wordt. Vatikaan. Een kardinaal af gekeurd. Parocchi uitgesproken ter gelegenheid van het monument ter nagedachtenis kardinaal had gezegi. angst en de droefheid i smeekende blikken op de Maagd wierp, wel wetende dat erenkei hoop in den grJ*J' bestond en dat de Paus nooit de slaaf zou vergeten. Leo XIII vindt dat die woorden zeer onvoorzichtig zijn, want de Paus houdt er aan dat de Heilige Stoel goede,' betrekkingen met Rusland blijve be waren. - bestond hierin. Men kwam met een kudde beesten en onderwierp dezelve aan de keus van deze die er mede belast was versch vleesch te doen leveren men zonderde het gekozen dier af van de kudde, dat men de weide weêr injoegtwee of drij mannen te De toestand van Europa. Een dagbladschrijver heeft den engelschen staatskundige sir Charles Dilke ondervraagd en deze verklaarde overtuigd te zijn dat geene ontwapening zal komen omdat Rusland zou weigeren, dat gedwongen is in vredestijds een overgroot leger onder de wapens te houden om te verhelpen aan de traagheid met welke zijn leger kan opge roepen worden ten gevolge van het gebrek aan ijzeren wegen. Hij denkt dat de oorlog voor het oogenblik niet waarschijnlijk is. Niemand in Europa zal eerst beginnen, afstand den zijnen om den hals van ’t beest, en deed zijn paard galoperen, het te slachten dier medesleurende tot dat het bijna ver- Wat gaat dan het algemeen stemrecht zonder onderwijs aan Belgie geven?...Nieuw bloed?... Ongetwijfeld nieuw papenbloed, want hoe lager men tot het volk afdaalt hoe grooter gezag en er over uitoefent. De heer Frère-Orban met negen andere afgevaardigden en senators van Luik, hebben gezamentlijk eenen brief uitgegeven tegen het algemeen stemrecht. Ditmanifest maakt veel gerucht en wordt hevig bediseuteerd en betwist door de partijgangers van het algemeen stemrecht. De klerikale partij scheen eerst de her ziening der Grondwet genegen, maar de Lb weken is er een geheelen omme- ontstaan en Woeste en Cie zijn vol strekt vijandig geworden aan de herziening. Wij zullen nu de Kamer aan het werk wurgd door den strop neervieldan steeg een der ruiters af, gewapend met een groot en snijdend mes en miek het af. Gebeurt het dat de lazzo om de hoornen terecht komt en het onmogelijk is het dier half te verwurgen, dan slingert een ander, terwijl het loopt, zijn strop om eenen der achter- pooten en loopt met zijn paard in eene tegenovergestelde richting tot dat het dier door die beide tegenstrijdige trekkingen het evenwicht verliest en valt. Dan stijgt een derde zijn paard af en doodt het slachtdier. Gebeurt het dat de tweede niet gelukt zijn lazzo goed te doen treffen, dan springt hij van zijn paard en de derde ook, en gaan achter het gevangen beest langs elke zijde de pezen der achterpootten, boven de elleboog afsnijden. Wij waren ’s anderendaags weêr op weg naar de engelsche hoeve Jackson, nadatwij van den in den nacht aangekomen ingenieur eene weigering tot aanvaarding gekregen hadden. Wij werden er nog eens goed ontvangen en bekwamen den oorlof daar te blijven tot den maandag. Wij gebruikten onzen tijd om wat hout te splijten en bijzonderlijk ons te zuiveren van de vuilig heid die wij opnieuw hadden gekweekt ten koste van ons bloed. Dat ongediert noemt mijnen makker Cosmopolitans (wereld burgers). Den maandag, 28 april, maakten wij ons reisvaardig namen een tweede maal af scheid en vertrokken langs den aangeduiden Lotharingen nieuwe veldslagen uitlokken, in welk geval Engeland eene verstandige on zijdigheid zal bewaren, terwijl de duitsche en italiaansche vloten zich tegen Frankrijk zouden vereenigen. Betreffende de kwestie der zeemacht, denkt Charles Dilke dat de fransche vloot zegepralend zou kunnen strijden tegen de italiaansche en duitsche, doch de schepen van Duitschland en Italië zijner sneller loopers van Vlaanderen in het wezen geslagen, omdat zij liberaal is en liberaal blijven wil. Die hoon zal en moet gewroken worden op de schitterendste wijze. De minister van 't inwendig heeft het b.iLelök besluit der Deputatie aan den Koning niet durven voorleggen, en jesuitiek den gestelden tijd laten voorbijgaan om de beslissing te verbreken. Doch daarmee is het niet genoeg; neen! de waarheid en het recht mogen niet onder den domper gehouden blijven, het land moet ingelicht worden. Minister Melot en de Bestendige Deputatie moeten voor de vierschaar in de Kamer zitten, die dinsdag aanstaande hare zittingen herneemt. Dan zal het land te weet komen om welke reden minister Melot het willekeurig besluit der Deputatie niet verbroken heeft. Ja, wij zijn kurieus te vernemen waarom het in Vlaanderen verboden is nog liberale kie- zingen te hebben. Zulks is een ongehoord schandaal. Wij vernemen uit IJperen dat de grootste verontwaardiging in de stad heerscht bij de rechtzinnige burgers van gelijk welke partij. Er bestaat geen den minsten twijfel of de nieuwe kiezingen zullen nog liberaler uit vallen dan deze van over drij maanden. Die stad is sedert zestig jaren liberaal en zal het liberaal vaandel in eere houden, gewis en zeker. Neende liberale drijhoek te midden van Vlaanderen Oostende-Dixmude-IJperen zal niet verbrokkeld worden. Datzweeren wij en, liberalen van IJperen, Frankrijk. Het fransch ministerie had eene leening uitgeschreven 869 miljoen werden gevraagd en de leening is 16 maal ingeschreven men bood de Republiek omstreeks vijftien miljards aan. Natuurlijk maakt de fransche drukpers een buitenge woon lawyt over het krediet dat Frankrijk geniet. Over twintig jarèn, roept een parijzer dagblad uit, dag op dag, stond de fransche rent 3 p. h. op 50 frs 53 c. en een jaar nadien was Frankrijk verplicht nog zijn krediet te betalen aan 6 frs 55 c. Wat zullen de klerikalen nuzeggen,die de Repu bliek zoo dikwijls beschuldigen de oorzaak van ondergang te zijn. Dezelve heeft de rampen, veroorzaakt door de monarchien, hersteld en het nationaal krediet herop ge holpen. Kan een gouvernement, bekommerd met de belangen des vaderlands, op een grootscher zegepraal verhopen? Het is de aanstaande maand dat Frankrijk de handelstraktaten moet opzeggen. Met belangstelling wordt deze gebeur tenis afgewmcht om te zien of dat land met eenen muur zal omringd worden. Duitschland. De verduitsching van Lotharingen wordt voortgezet door den aankoop der groote eigendommen door de Duitschers. Het schoono domein van Landonviller is ten prijze van 300,000 mark verkocht ge worden aan den doctor John Haniel, be stuurder van het arrondissement Moers, in de Rhijnprovincie, en lid der pruisische Kamer van Afgevaardigden. Deze eigendom bezit eene uitgestrekt heid van 262 hectaren en is enkel eenige kilometers afgelegen van het kasteel van Urville, dat door den Keizer van Duitschland onlangs aangekocht werd. Dezelve behoorde aan mevr, de Bouteiller, weduwe van een oud-afgevaardigde bij het fransch wetge vend lichaam. weg naar Nicoperez. Rond den middag kwamen wij aan eene woonst te midden van heuvelen, bezaaid met steenbrokken. Wij vonden er eene uitnoodiging tot rusten, en kregen er te eten. Een talrijk gezin, meestal meisjes en jonge dochters, bewoonde dat huis. De moeder en de dochters onder vroegen mij lang, onder ’t nemen van de mate. Van welke nhtie zijt gij Yo son Belgicano y mio companiero es Ingles. (Ik ben Belg en mijn makker Engelschman). Hoe komt het dat gij onze taal spreekt en uw makker niet Porqué hay once meses qtte io eslo in suyo pais, ?y ello no esla mae que tres mesesy porqué io hallo la lingua francesa lo quie darme mas facllidad para compreudede la castille, quia liene muchas palabras latiuas, asi como el frances. (Omdat het elf maanden is dat ik in uw vaderland ben, en hij nog niet meer dan drij maanden en omdat ik de fransche taal spreek hetgeen mij meer gemak geeft; om de castiljaansche taal te verstaan, die vele latijnsche woorden bezit, zooals ’t fransch). Wij vertrokken en gebruikten den namid dag in eenen marsch zonder goede richting te weten. (Wordt r oor!gezet). Mengelwerk van de Dixmudenaar. 8. doe uwe plicht, bij de kiezing van - 25 januari aanstaande. -- -- Belgie zal nu gaan overloopen van melk en honing. Dat kau niet missen, wij treden een nieuw tijdperk van beloften in. Over zeven jaren beloofden de klerikalen om toch aan 't schotelken te kunnen ge raken, dat zij de groote kunst kenden de gebradene kiekens bij elke schudding van de boomen te doen rollen. En gij weet het, beste lezers, hoezeer de bevolking toege beten heeft, doch De fabel legt dit bondig uit, Voor wie het wil bevatten, Hoe eens een saam gevonden buit, Betwist werd door twee katten. De aap gaf zich als rechter voor, Maar wist zooveel te praten, Dat ieder kat haar deel verloor En hem den buit moest laten. In 1884 schreeuwden de klerikalen op daken en toren dat zij het land rijke zouden maken en een nooitgekenden voorspoed ver schaffen. En spottend zeggen de boerehdat zij nooit geen magerder zeven jaren gekend hebben. Thans gaan socialisten en radikalen met trompet en klaroen uit om het algemeen stemrecht tot aan de wolken op te hemel»" dau eeu a.nes genezend Kwakzalvers middel voor alle kwalen. Het algemeen stemrecht... kan dit wel den toestand van den werkman verbeteren in zedelijk en stoffelijk bestaan, en een einde stellen aan alle onrechtvaardigheid en uitzuiging Wij verstaan goed dat het volk zijnen toestand zou willen zien verbeteren. Het is den wensch van eiken man met hart dat de werklieden goed kunnen bestaan en hunne familien onderhouden. Wat kunnen de declamation der socialis ten daarvoor doen. In Duitschland bestaat het algemeen stemrecht en bovendien doet het gouvernement vele pogingen om wetten te maken gunstig voor den werkman en zijnen ouden dag. En nergens gaan de vervloekingen der socialisten luider op dan in Duitschland. Wij geloven niet dat in ons land de werk lieden hun lot met deze der werkers van Duitschland zouden willen verwisselen. De predikanten voor het algemeen stem recht hebben, met allerhande droombeelden in de hersens der werklieden te blazen, enkel voor doel hunne eigene heerschzucht en ambitie te voldoen. Wordt het algemeen stemrecht ten onzen lande ingevoerd dan zullen de werklieden maar al te vroeg begrijpen dat zij met kale beloften gefopt en om den tuin geleid ge weest zijn. dat wij geld genoeg bezaten een opgetuigd paard te kunnen koopen om gemakkelijker onze reis naar Braziliën voort te zetten. Bij het ondervragen van eenige peones kwam ik te weten dat men per stuk werkte en slechts betaald werd na het voltooien van het stuk. Dat nieuws deed ons van inzicht veranderen, en wij besloten ’s anderendaags j I terug te keeren naar de hoeve en van daar naar Nicoperez, onze richting. Daarbij, de verder gaan zien of er j secretaris had aan mijn gezel gezegd dat hij i twijfelde op de toestemming zijns oversten ons aan den ijzerenweg te laten werken, daar hij voor plicht had geene Engelschen en nog min Belgen te aanvaarden, en niets dan Italianen te laten werken, in Amerika zeer gekend als goede arbeiders in de ijzerenwegen. kampement bestond uit twee reien witte i tenten, wat barakken dienende tot werk- j huizen en stapelplaatsen van de werklieden j die er waren en van de materialen en noodigheden voor de werkzaamheden, en j eenen wagen dienende tot verblijf aan den ingenieur en zijnen geheimschrijver. Gedurende dé 10 a 12 kilometers die wij hadden afgelegd om er te komen, hadden i wij op elk 100 meters afstand eene witte i tent gezien, dienstig tot verblijf aan elk j paard met lazzos~i'n de hand, mieken er op een der ploegen werkers die in de nabijheid jacht; een hunner slingerde op 20 meters van het gansche deel ondernomen werk j 1 arbeidden. Wij hadden gedacht dat men er in daguur werkte, en besloten te werken tot De Paus heeft de aanspraak van kardinaal Parocchi uitgesproken ter gelegenheid van de inhuldiging in de kerk van Pudenziana van het monument ter nagedachtenis van kardinaal Czacki, oud-nuncius te Parijs. De kardinaal ha.d gezegd dat Polen in den die het afmartelen, wetende dat erenkei hoop in den godsdienst ’.__2 2..1 2. Pij den armen Duizende artikelen verschijnen in de dag bladen over de herziening der Grondwet. Zelfs gaat het zooverre dat de belang rijkste kwestien uit het oog verloren worden en de klerikale partij de volle vrijheid geniet op haar gemak het land te verkwezelen en tot de laatste officiëele school te verworgen en omverre te werpen. zonder onderwijs aan Belgie geven?...Nieuw na nieuw papt want hoe lager men tot het volk afd; invloed de geestelijkheid secretaris had aan mijn gezel gezegd dat hij ons aan den ijzerenweg te laten werken en nog min Belgen te aanvaarden gekend als goede arbeiders i In den namiddag hadden wij ’t schouwspel gegeven door slachters, die er eiken dag éen of meer ossen en koeien moesten slachten tot onderhoud der werkers van gansch de linie. Die wijze van slachten ULWWWW V WW* WW. 1 1 11 wagen dienende tot verblijf aan den 1- Gedurende de 10 a '12 kilometers die wij ICT ueraxo DE IIIXMUDEN 1 i- Abonnement ten allen tijde voorop betaalbaar Allé dc abonnenten genieten het recht jaar lijks een bericht van 10 drukregelshunne neer.ng of beroep betreffende, drij maal koste loos in ons blad te lijven. Alle ajfichen bij den drukker van dit blad gedrukt, morden eens onvergeld in hetzelve geplaatst. Men wordt aanzocht alle hoegenaamds arti kels uiterlijk tegen Vrijdag-avond vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. De bekendmakingen betalen 20 eer. timen den drukregel. Rechterlijke vonnissen 30 c. De groote letters volgens de plaatsruimte. Er worden wekelijks exemplaren van dit blad gratis gezonden in de vooruaamste herbergen onzer omstreken, teu einde aan de annoncen. welke m ons blad gelijjd morden, meerdere ruchtbaarheid te geven Men schrijft in bij den drukker van dit blad alsook bij alle postdirecteurs. Brieven, geld vrachtvrij toe tc tended. - i tBJuiiiBSSMBXB?*' 1 -

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1891 | | pagina 1