Z O N D A met de Burgerij. Iteod van N. FEYS KESTELMT. 1 AJ-- i Het Volk C SBLAD 1 Zondag 20 10 cent, per nummer 58e jaar N- 29. I x. W it Juli 1902 Staatkunde en onbaatzuchtigheid Het Guldensporenfeest. Den 11 Juli. voor de Stad en liet Arrondissement. B Pil Werkmanspensioen I ZET1R. daags aan 65 jaar. Wordt voor!gezet. aarden en cartels. De stoet is twee kilo- Evenredige Vertegenwoordiging in alles en voor alles. Si voorgestellen heer te cl >en stemmen !<i k:in<!:4.iat wordt gek >zen. o vergaderingen heeft de kandidaat hemel aarde beloofd om de g> voor hem te winnen of Zondag was de mislukte liberale drukker van de Liberale Stad Nieuport kolerig over de schitterende en grootsche betooging. ook niet zonder reden. Hoort, mislukten liberalen drukker, ge doet zoo dom met H. N. te laten in uwe gazette prutsen, baas broodbakker kan goed bakken, maar gazetschrijver... dat nooit,.,,, dal zeggen zijne intieme vrienden. Een man, éére stem. Toen die duizenden in dichte massa rond de kiosk wamt geschaard, sprak de heer senator de Ridder den welkomgroet uit. Daarna hield de heer .Max Rooses eene bezielende en geestdriftige rede. De beer Paul Fredericq, hoogleeraar te Gent kwam aan ’t woord en begeesterde met zijne sluit rede die IS duizend Klauwaarts Laat ons hier allen hel plechtig wachtwoord herhalen, dat in 1887 door onzen Roning te Brugge werd verkondigd aan den voet van het bronzen beeld van Breidel en de Coninc De Leeuw van Vlaanderen mag niet slapen Nu was de massa in de juiste stemming om de vaderlandsche liederen aan te heffen, en uit duizenden monden steeg het dan ook in het hooge ruischende bladerengewelf als een psalm hemelwaarts. De harmonie van Rijsel speelt de Bra- banconne en de Marseillaise. toen werden al de vlaggen en banieren in een groep bijeengebracht en trok de stoet in de grootste geestdrift naar de Groote Markt terug. Een ware triomftocht. De Dixmudelingen hebben verheugd Kortrijk verlaten, de verheerlijking der helden van 1302 was indrukwekkend. Het feest werd gesloten door een prach tig concert ten voordeele der slachtoffers van de ramp La Martinique, in het liberaal park St Joris. en... In «enige kies A 1 en de goedgelo vige kiezers -J of er den schijn van te Ij hebben want voor hem kiezen moeten ze maar van al die beloften komt, niets. Mr de Graaf, Baron, Jonker, Forestier of welke nog met eenen edelen uaam wordt naar Brussel gezonden, waar hij in al zijne heer lijkheid prijkt, maar er haast den mond niet opent om ’s lands belangen te bespreken. Dat zullen de haantjes vooruit der partij wel doen. Deze zijn wel twintig man sterk, praten veel, gebruiken adrokatenstreken en droogredens om de knoeiwetsvoorstellea schijn van waarheid, nut en noodzakelijk- heid te geven en houden intusschen de koor- jj dekens der zestig anderen, die op een ge geven oogenblik ja knikken of neen schud den volgens het hun opgelegd is. S Zoo’n vertegenwoordiging is niet ernstig 3 en 's lands toekomst kan er slechts door I lijden, zooals het overigens het geval is. Anders is het met devrijgezinden gelegen. Elke antiklerikale kandidaat moet een spreker of door zijne wetenschap en kunde 5 een belangrijk man zijn. Hij moet te Brussel ernstig de belangen zijner kiezer en van heel het laud verdedigen, zooniet wordt hij op den achtergrond geschoven en niet meer voorgedragen. Dat zou moeten algemeen het geval zijn. D.it men nu niet zegge dat mijn epistel een partijstuk is. Het behelst de zuivere waarheid maar die waarheid is voor som mige menschel) hard en pijnlijk om hooren. Ik kan het niet helpen. Wie de roede ver dient moet er maar van hebben. E»ne partij, wier afgevaardigden voor de 3d* Artikel. De geldelijke of liever stoffelijke belangen zijn van zeer kittelachtigen aard in bestuur lijke zaken. Het is daarom dat de wet van 25 Mei 1848 bepaalt dat ambtenaren en betaalde bedien den van den staatministers van eeredien- sten, door den Staat bezoldigd, getitelde advokaten in openbare besturen, agenten van den staatskassier commissarissen van het staatsbestuur bij naamlooze maatschap pijen en de leden van de provinciale raden geen deel mogen maken van de kamers (se- naatenkamer van volksvertegenwoordigers. Het is daarom ook dat volgens de wet van 30 April 1836, de leden der beide ka mers, de goeverneurs der provincie, de pro vinciale greffier, de bedienden van het pro vinciaal bestuur en van de arrondissementen de ontvangers van staat of provincie, de le den van de gerechtshoven en de rekenplich- tigen van staat of provincie, geen leden mogen zijn van den provincialen raad. Evenmin en om dezelfde reden kunnen de volgende personen niet deel maken van ge meenteraden 1. De bloedverwanten van raadsleden tot den 3 graad van maagschap medehegrepen. 2. Deze wier vrouwen tot en met den 2 graad verwant zijn. 3. De provinciale goeverneurs. 4. De leden der bestendige deputatie of afvaardiging. 5. De griffiers der provincie. 6. De arrondissement- en miliciecommis- sarissen en hunne bedienden. 7. Al de bedienden die eene jaarwedde of eene toelage van de gemeente trekken. 8. De commissarissen en politieagenten. Zoo kunnen ook noch burgemeester, noch schepen worden de volgende personen. 1 De leden der hoogere gerechtshoven, der burgerlijke rechtbanken en vredege rechten. 2 De leden van het parket, de griffiers en geheel belangloos en onafhankelijk zijnen mag niets beoogen dan het algemeen wel zijn. Wie dus van zijn mandaat onrechtstreeks eer of voordeel wil halen is wel niet bereik baar door de wet, maar hij ontduikt de wet ea is dus dubbel laakbaar in de openbare meaning. Niemand wordt meer door gunsten- of postjesjagers bestormd dan de leden van Kamer en Senaat. Dat spruit voort uit de vele kiesbeloften, die gedaan worden en waarvan men nog het honderdste gedeelte niet kan nakomen. Volgens mij zou een kandidaat voor de wetgeving, in kiezingstijd geene beloften moeten doen. Zijn verleden zou moeten eene waarborg zijn voor de toekomst en eens ge kozen, zou hij dan de hand«n vrij hebben en toch goed kunnen doen aan zijne kiezers. Hoeveel zijn er onder de mannen, die naar eene plaats van kamerlid trachten, die ernstig al het gewicht van hun ambt over wegen Ik geloof dat er aan de rechterzijde bitter weinig zijn. Zij worden op rang gesteld door de leiders der partij betalen eenige duizende franken om de kosten der kiezing te dekken. Met die gestorte gelden worden de kiesdravers betaald, eenige tonnen bier, eenige vaatjes genever, tot worsten toe be taald (zooals te Aalst) de zielenherders en andere invloedrijke personen gebruiken dwang om hunne onderlioorigen voor den j Het eeuwenoud gild Heden Yet, Morgheu Vyi’Z.de Liberale Jonge ‘Vacht, de LJserzonen m den Rond d,er Liberale Werklieden, met een lOtai hunner leden, slapten zondag de stad vorlrijk binnen. Weinig vaandels omdat het i nagistraat de bewoners uitgenoodigd had I liet te vlaggen, omdat het eene. liberale O letooging was. Het cariljon speelt, en de triomfklok laat ij ue boutns 1 boums boums weergal- aen 1 Het kanon buldert 1 400 Antwerpenaars, 300 Gentenaars, 200 Irusselaars, 400 Yperlingen, Meenen, enz., irugge met zijne volksmaatschappij Het 'an Ghelluws's Genootschap, Rouselare met e Harmonie, den Liberalen Volksbond, de J W., de Leopoldisten, Turn-Club, en de rinselijke Rethorica, de nieuwe Fanfare an Iseghem, Veurne met den Liberalen olksbond, Oostende met Help u Zelf, enz., 51 iziekeu en nog muzieken, clairons en Ons antwoord aan de Gazette van Dixmude. Zoo beweren deze, en de Gazette van !>ix- made is weêral van ’t getal, dat onze heldeu van 1302 streden voor godsdienst en altaar, en alles wat daarvan afhangt En dit is eene grove leugen De Vlamingen vochten op den Groeninger- kouter voor hunne vrijheid en hunne rech ten als mensch, tegen hunne uitbuiters, hun ne verdrukkers, die ten dien tijde de zelfden waren als thans den klerikalen edeldom, ondersteund door de heerschzuchtige geeste lijkheid. Er stonden daar, op den oever der Leie, geene Vlamingen tegen Franschen, maar een nijverig en werkzaam volk, tegenover ridders en benden huurlingen, aangeworven door de klerikalen van dien tijd, om onzen volksstam voor eeuwig aan ketens te klui steren daar waren de ambachten en nerin gen, daar stond het volk, dat de toekomst verbeeldde, tegenover de bloeddorstige en volksverachtende edelen, die. te zamen met de schatrijke geestelijkheid en de alles op slorpende kloosters, het volk voor hen wil den doen kruipen en de onbeperkte vrijheid bezitten om de vruchten van 's volks lijden en zwoegen altijd voort in hunne nooit ver zadigde schatkisten te doen vloeien Alles voor hen, niets voor den volksman die mocht het verwachten, hiernamaals En wat het vlaamsche volk tegen den uitheemschen vorst verbitterd had, was niet zijnen titel van koning van Frankrijk, maar wel zijn samenspannen met dezen die de am bachten en neringen aan ketens wilden leg gen en zij die dat wilden, waren de kle rikalen van dien tijd Daarom hebben de klerikalen minst van S al het recht den heldenstrijd van 1302 te I vieren En toch drijven zij de verwaandheid zoo verre, dat, overal waar hun zulks nmgelijk I is, de andersdenkenden.’t is te zeggen zij die geen volbloed klerikalen zijn, stelsel matig buitengesloten werden Zij alleen wildenden 11 Juli 1302 herdenken, en dit is hun zooveel te gemakkelijker, daar zij, bier en elders nog, slechts uit de gemeene kas te putten hebben I Wat niet belet, dat die pretentie van alles alleen te willen doen, weleens onaangename gevolgen voor hen zou kunnen hebben. Wij zullen ’t nu denkelijk wel zien. hulpgriffiers bij de burgerlijke rechtbanken en de griffiers bij de handelsrechtbanken en de vredegerechten. 3 De bedienaars der eerediensten. 4 De ingenieurs en conducteurs van brug gen, wegen en mijnen in werkdadigen dienst. 5 De ontvangers van bureelen van wel dadigheid en hospicien, 6 De onderwijzers die eene jaarwedde of eene toelage krijgen van staat of provincie. 7. De postbeambten en andere bedienden van dat bestuur. Zooals men ziet wil de wetgever dat noch in kamers, noch in provincie-, noch in ge meenteraden, de leden hunne rechtstreek- sche belangen in de besprekingen beoogen of bevorderen. s Wie van deze korpsen wil deeltnaken moet 'u-"i 1- Og ciair0llSi leeuwenvaandels en nog stan- ij telers lang. 1 Gezien een oud vaandel van 1463 behoo- 1 ende een handbooggild. Toen de trein van 2 1/2 ure de spoorhalle y innenstoomde werd jiij verwellekomd met I en Vlaamschen Leeuw, krachtig geblazen 1 oor de Harmonie van Kortrijk. Groote bijval viel te beurt aan de Harmonie an Rijsel die met een vlaamsche banderol ooraf ging. Otn3 ure stond de stoet gereed om te ver- ’ekken.Zoowal rond de 200 maatschappijen n 30 Harmonie- en Fanfaren. Heel Kortrijk was te been om den stoel te ien. En dat was ook de moeite waard Drie g I warts uurs had hij noodig om voorbij te rekken Zoowat 15,000 man. Rond vier 3 ire bereikte die menschen massa den Groe- jinghe kouter, waar men nog slechts een fgesloten park met kiosk van ontwaart, an hel bloed onzer vaderen geheiligden rond. Van het monument is nergens iets te ont varen. Nooit zag ik betere plaats om eene plech- igheid te houden. Na een langen tocht door e gloeiende Juli-zon, vonden de bezvveèle n bestoven betoogers onder de eeuwenoude toornen een geurig en verkwikkend lommer. Bemerkt MM. de Ridder, Vande Venue, luyl. Prayon van Zuylen, Sabbe, Rooses, Jrunfaut, enz. 4 nietsdoeners zijn,is niet in staat een land 1 t/js.'.Aji vu het VCIW'JU- ffirt mij niet dat de werkdadige mannen, a de de tegenpartijen in het parlement ver- I tgenwoordigen, soms de kamer overhoop I zitten. Het stoot den werkers tegen de borst ene meerderheid van automaten te zien ztten, voor wier ja of neen vier duizend tank uit de staatskas betaald wordt Dixmude heeft zijn oudste, geëerdste, braafste burger verlo ren. Na eene ziekte van weinige dagen, is woensdag morgen in onze stad overleden de heer Feys-Kesteloot, in den hoogen ouder dom van 95 jaren. De overledene was Ridder der Leopoldsorde hij maakte gedu rende 42 jaren deel van den Gemeenteraad, was van 1870 tot einde 1895 Schepen en dienstdoende Burgemeester zijner geboortestad ook is hij van 1839 tot 4854 Lid en Voorzitter van het Bureel van Weldaad geweest. De heer Feys-Kesteloot heelt gedurende zijne lange bestuurlijke loopbaan aan de stad en zijne medeburgers vele diensten bewezen Hij was altijd de liberale partij verkleefd en telde onder hare kloekste maar bedaardste strijders. Met hart en ziel was hij het volksonderwijs genegen en ’t was onder zijn bestuur dat 'onze Gemeentescholen een hoogen trap van voorspoed mochten berei ken nu nog is zijn aandenken in de scholen niet verdwenen. De overledene was een wakker en dapper vriend van het Vaderlandsch Tooneel, dat hij lange jaren beoefende als verdienste lijk tooneelist, hij is gedurende meer dan eene halve eeuw Tooneel- bestuurder van Nu, Morgen Niet geweest; nimmer liet hij eene tooneelvertooning van zijne geliefde Gilde voorbijgaan en was altijd de eerste en de laatste om onze rederijkers met raad en daad bij te staan, en aan te moedigen in de liefde voor den Vlaamschen Schouwburg. Het is hij die aan het vaderlandsch tooneel eene lange reeks verdienstelijke beoefenaars verschaft heeft. De dood van den heer Feys zal eene groote leemte in onze stad verwekken. Hoe bejaard hij ook mocht geworden zijn, was hij nog vol vuur en geestdrift voor de liberale partij en zijne geboortestad, want tot over een tiental dagen was hij nog kloek en gezxnid naar geest en lichaam en zijne vrienden verhoopten hem nog een aantal jaren de hand te drukken en zijn gezelligen omgang te mogen genieten. En dien braven burger is niet meer. Ook wordt zijn overlijden door iedereen betreurd. De plechtige begraving van den heer Feys-Kesteloot zal Dinsdag 22 Juli, om 9 344 ure plaats hebben Dezelve belooft grootsch en en indrukwekkend te zijn, waardig van den man dien wij betreuren De talrijke Maatschappijen van welke hij deelmaakte en zijne ontelbare vrienden zullen er aan houden den achtbaren Medeburger de laatste eer te bewijzen. T De bekendmakingen betalen 20 centxmtn 2 B -A f ’’■■■I -mum. .111 per dtuk vonnissen W Abmnement ten allen tijd voorop betaalbaar Al de lbonnenten genieten hel recht jct>- lijks een bericht van 10 drukregels, hunne veeris g of ie roep betredende, drij maal kosteloos in tss ^Ud te lijven. Alle afichen bij den drukker van dit blad ge- druk, oorden eens invergeld inhetzeleegeplaatst Mn vordt aanzocht alle hoegenaamd t artikels uiterlijk tegen Vrijdagavond vrachtvrij en ondet- teeiend toe te zenden. regrechterlijke eerhersteHn.gen 1 fr. 30 c. Er voorden wekelijks exemplaren van dit biod gratis gezonden in de voornaamste hrrbrrgen t.nzir cwslre- ken, ten einde aan de annonc welke in <.ns blad getijfd worden, meerdere ruchtbaarheid te germ. Men schrijft in bij den drukker ran dit blad, ook in de Postbureelen of bij de facteurs, Zij die alleen rle klofjUnJ? Maden lesai. eu slechts oppervlakkig bekend zijn met de va derlandsche geschiedenis, iets wat het geval blijkt te zijn met de overgroote meer derheid onzer bevolking, worden door bedoelde bladen goed ingelicht, voorwaar 1 i I I»

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1902 | | pagina 1