XX XX ZONDAGSBLAD Het Volk i met de Burgerij. Begravenis van M. N.-J. Feys, 1 10 cent, per nummer 58e jaar voor de Stad en het Arrondissement. Zondag 27 Juli 1902. Nr 30. bestuurder en werd dan ook ais Eere-Tooneelbestuur- i- k Talrijke kinderen onzer stadsscholen in rang. gebracht werd schallen de Mekten zich voor den braaf- Lijkrede uitgesproken door M. A. Woets, Voorzitter der Liberale Vereeniging. Mijne Heeren. De Liberale Vereeniging van Dixmude heeft mij de droevige taak opgelegd een laatste hulde te brengen aan eenen harer stichters en getrouwste leden. M. Napoleon Feys, was gedurende zijn ganseb leven een trouwe werker der liberale partij, een voorstander onzer beginselen, en een verdediger van de onafhanke lijkheid der burgerlijke macht. M. Feys behoorde tot eene begoede burgersfamilie, en was van het geslacht der mannen die niet aarzelden zich in den politieken strijd te werpen, zonder zich te bekommeren voor baatzucht en eigenbelang. Ook wanneer een oproep was gedaan aan zijne ver kleefdheid voor zijne geboortestad, aan zijne getrouw heid voor de vrijzinnige beginselen, was hij immer bereid op de bres te springen, en het zijne bij te brengen voor den zegepraal. Alhoewel in belangrijke handelstaken betrokken, met last van een talrijk huisgezin, wijdde hij zijnen kostbaren tijd aan de bestuurzaken ten voordeele zijner medeburgers. In dien zin aanvaardde hij een mandaat van lid van hel Bureel van Weldaad, en later nog was hij de voorzitter van dit Bestuur. Eenieder weet hoe ondank baar de taak van armmeester is, en nochtans vervulde F Ridder der Leopoldsorde, Oud Schepen en dd. Burgemeester onzer stad, oud Voorzitter van het Bureel van Weldaad, 78jarig Jubilaris en Eere- Tooneelbestuurder van de aloude Rhetoricamaatschappij Nu, Morgen Niet, geboren te Dixmude 30 September 1807 en er overleden den 16 Juli 1902. der uitgeroepen. Nu, Morgen niet herdacht in 1849 zijn Sujarig, in 1874 zijn SOjarig en in 1899 zijn 75jarig lidmaatschap. Slechts van gisteren schijnt het mij tce den eerbiedwaardigen grijsaard, ter gelegenheid van zijn ïajarig jubelfeest, het tooneel te zien beklimmen en meteene wilskrachthemalleeneigen, met kloeke stem en pissende gebaren, de alleenrede De Luchtkasteelen te zien voordragen, waarmede hij zeventig jaren geleden zijn eerste gouden eermetaal behaalde. Menigvuldig en groolsch waren de betoogingen welke de verschillige tijdperken van den betreurden afgestor vene als Gildebroeder kenmerkten. Wij, zijne medeleden in ’t algemeen, waren fier hem onzen Jan, onzen Feys te mogen noemen en roemen er op, zijn edel karakter naar verdienste te mogen war- deeren. Wij tooneelbeoefenaars, wij kinderen zijner school, in het bijzonder konden getuigen van zijnen goeden inborst en van den geest van verdraagzaamheid hem eigen. Onder zijn toedoen werd Nu, Morgen niets tooneel herschapen ronkende woorden en geweldige gebaren maakten plaats voor welsprekendheid en natuurlijke vertolking. Altijd en in alles was hij onzen raadsman en toen de jaren hem beletten ons met der daad te besturen, toen nog was hij op de bres om de jongeren aan te moedigen en de ouderen te sterken. Nooit bekleedde hij in onze vertooningen de eere- plaats welke hem in de zaal toekwam, maar hij achtte zich overgelukkig tusschen de schermen, in volle too neel leven, onze werkingen na te gaan en beurtelings volgens de omstandigheden lucht te geven aan innige aandoening of genolvol vermaak. Groot en onberekenbaar waren de diensten door hem bewezen en zijne nederigheid was grooter naarmate zijne verdiensten in aanzien wonnen. Hij was in alle omstandigheden deze waarvan men terecht zeggen kan De ware man op de ware plaats. Nu, Morgen niet kweet omtrent hem de heiligste harer plichten. Ons gild kende steeds eere toe wie eere toekwam. Daarb.j mag het niet blijven. Rond dit koude graf geschaard zweren wij, hr Feys uw aandenken heilig te bewaren. Uw geest zal steeds boven ons gild zweven en met uw vuur bezield, zullen wij met meer kracht dan ooit uw ontgonnen werk voortzetter en met de Dichteres roepen wij u met be klemd gemoed en weenend hart Waakt Eedle ziel in d’hoogf gezeten Op ons vereend in moed en wil. Wil sluiten om ons gild een keten Onwrikbaar als de wereldspil. Slaat om ons gild beschermings vlerken Wier kracht vernielingslust ontziet. Wij zweren hier de kunst te sterken U ter eer in Nu, Morgen niet. Vaarwel, hooggeachte heer Feys. Vaarwel diepbe- treurde Eere-Tooneelbestuurder. Broeder in Nu, Morgen niet, eeuwig vaarwel. hij die op onberispelijke manier, want de kiezers onzer stad zonden hem naar het stadhuis om in den gemeen teraad te zetelen. Lang, zeer lang, wr. ..ij ;.A ambt van schepen. Bijzonderlijk gelast met den burgerstand en ’t openbaar onderwijs, wijdde hij zich voortdurend aan die taak. Talrijk zijn dezen die M. Feys hebben bewonderd wanneer hij tot het sluiten van een huwelijk over ging. Hij wist de burgerlijke plechtigheid te verheffen en ze indrukwekkend te maken. Maar de hoofdzaak van zijn bestuur was hel onder wijs, het volksonderwijs. Hij wist dat het onderwijs de steunpilaar is van allen vooruitgang, en niets verwaar loosde bij om hetzelve te verbeteren. Wij herinneren ons den schoolstrijd van 1879. M. Feys, alreeds een ouderling van zeventig jaren, niettegenstaande zijne godsdienstige opvoeding, deed de wet door het liberaal bestuur gestemd uitvoeren, en de gemeentescholen onzer stad werden op onbe rispelijke wijze ingerichi. Noch de eerlooze aanvallen, noch de laffe aantijging» van tegenstrevers weerhiel den hem, hij deed zijr plicht, hij wilde dal de macht bleef aan de wel, en da. deze werd geëerbiedigd. Populair was hij ondir de schoolknapen. Een bezoek van hem was een feest voor die jonge gasten, eene prijsuitdeeling een triomf voor den grijzen schepen. Veertig jaren van zijl leven was M. Feys werkzaam in openbare besturetveertig jaren besteedde hij I zijnen tijd voor hel welzijn zijner medeburgers, en met voldoening en trots todden wij willen eene officiëele en openbare hulde zün brengen aan den overledene voor de bewezen diensen aan zijn geboortestad. Maar helaas dat is ni3t, dat kan niet. De kleingeestige parlijnijd overheersclt alle strekkingen, en eenen politieken tegenstreveihulde bieden is verboden. Waarde heer Feys, gj zijl gestorven in hooggevor- derden ouderdom, en wchtans zijl gij nog te vroeg overleden. Uwe medebirgers, uwe kinderen bereidden zich alreeds liet eeuwfeist uwer geboorte te vieren, zij bereidden zich u hunne Kijken van eerbied, genegenheid en liefde aan te bieden uwe liberale vrienden hadden willen den grijsaard hulls brengen voor zijne onwan kelbare verkleefd'-aid auhr.org vrijzinnige beginselen. Zulks werd hun niet toegeslaan, maar een troost blijft hun over, ’t is dat uwe gedachtenis nimmer uit hel geheugen van alle weldenkende medeburgers zal verdwijnen dal uwe gedachtenis altijd zal leven in de liberale partij. Dat zij ook de troost uwer bedrukte familie. De overgroote volkstoeloop bij de begravenisplechtigheid bewijst het aanzien en de genegenheid welke de overledene hier genoot. In naam der Liberale Vereeniging, in naam van alle liberalen van stad, stuur ik u, geachte heer Feys, een eeuwig vaarwel. Lijkrede uitgesproken door M. De Jaegher, van Nieuport. Mijne Heeren. De Koninklijke Maatschappij fthetorica van Nieuport, alsook de Nieuportsche Afdeeling van’t Willems-Fonds, houden er aan eene laatste eer te bewijzen aan den verdienstvollen heer Feys-Kesteloot, Eere-Tooneel bestuurder der zustermaatschappij Nu, Morgen niet. Bevoegder personen hebben de diensten opgesorad door den betreurden afgestorvene bewezen aan alle instellingen wier doel is de opbeuring en het ver edelen van het vlaamsche volk bij middel zijner moe dertaal. Alleen blijft over, ons aan te sluiten bij de loftuitingen den eerbiedwaardigen vlaamschen strijder gewijd. Mannen als Mijnheer Feys-Kesteloot, die niettegen staande hunnen hoogen ouderdom, altijd moedig, immer jong, steeds werkzaam zijn, zulke mannen Draagt met U, dierbare afgestorvene, voor Uw edel streven, den dank en diepe erkentenis mede, met alleen van de vrienden uwer geboortestad, maar ook van Uwe vereerders uit den vreemde. Rust zacht Tekst van den oproep aan de Ouders der leerlingen onzer Stadsscholen Het Bestuur der Maatschappij Nu, Morgen niet heelt de eer U te verzoeken wel te willen uwe kinders toe laten, de begravenisplechtigheden van den diepbelreur- den heer Feys-Kesteloot bij te wonen. Wij durven denken dat gij onze vraag welwillend zult beantwoorden, des te meer dal de heer Feys, die gedurende 26 volle jaren Schepen van onderwijs is geweest, als laatste wensch heelt uitgebracht, dal de kinderen der Gemeentescholen in zijne begraving zouden tegenwoordig zijn. Bij Ue is eene zoete en dankbare herinnering bijge bleven van den aflijvige en menigen van uitebben op de schoolbanken zijne vaderlijke lessen ontvangen en getuige geweest van zijne onuitputbare liefde voor hel volksonderwijs. Gelieft uwe Kinderen, om 9 ure, naar hel lokaal der Liberale Vereeniging te sturen en intusseben onze groetenissen te aanvaarden. Het Bestuur van Nu, Morgen JNiet. Lijkrede uitgesproken door M. Leon Cracco, Tooneelbestuurder van Nu, Morgen niet. Mijne Hieten, De onverbiddelijke doed trof eenige dagen geleden den oudsten burger van Dixmudeen tevens den ver dienstelijkste onder zijne ngezetenen. Rond het graf waar de kr Feys-Kesteloot rusten zal, zijn heden allen gescluard welke eens den eerbied weerdigen grijsaard liefdi en genegenheid toedroegen. Namens ons rederijkersgild Heden Vet Morghen Niet is mij de droevige taak ei heilige plicht opgedragen aan hem wien wij lot hier vergezeld hebben, een laatste vaarwel te zeggen Een laatste vaarwel cat ook een geschiedkundig overzicht moet zijn van hetgeen de betreurde afgestor vene voor Nu, Morgen Niels roem was en wat hij lot dit bereiken doel eens daarstelde. In 1807 alhier geboren was hij van zijne jeugd af een ijverig tooneelbeoefenaardit bewijst zijn eerste optreden in de Dankbare Schuldenaar, op vijftienjarigen ouderdom. In 1824 als gildebroeder aanvaard, volgde hij reeds in 1837 den heer Van Roqbp als tooneelbestuurder. Gedurende 58 jarëfi dus was~tïtj oe ziét van nei tooneel. Hij was hel die in alle cmstandigheden het vuur der kunst wist op te wekken m met eigene opoffering den vooruitgang van het tooneel betrachtte, zelfs wanneer de tijd was aangebroken waarop hij vooral op welver diende rust kon aanspraak maken. Herinneren wij slechts zijn optreden in 1863 (op 56jarigen leeftijd) in het drama de Kraankinders. Oog getuigen bevestigen zijn meesterlijk talent en de ge vierde vlaamsche dichteres, de nooit vergelen Maria Doolaeghe, zong ten dien tijde zijn lof in dezer voege Hoe grootsch, aandoénlijk, hoe verheven, Waart ge in de rol, vol vuur en kracht, Die d’ouden deken deed herleven, Door Sleeckx in schiltrend licht gebracht. O zoo dit moet een afscheid heeten, ’t Was als een zonlicht ondergang, Wiens pracht men nimmer zal vergelen Bekoorlijk als Sirenenzang. Vol schittring was zulk heerlijk scheiden Dat voorbeeld treftdie kunst gebiedt, Zij zal naar hooger toppunt leiden Het gild, op ’t welk ge uw geestlicht schiet. In 1895 nam de heer Feys zijn ontslag als Tooneel Dinsdag heeft de plechtige teraardbestelling plaats gehad van den sympathieken hr Feys-Kesteloot. De rouwstoet was prinselijk, indrukwekkend en grootsch. Bijna nooit zag men zulke ontzaggelijke menigte de laatste eer, een blijk van genegenheid en hoogachting aan een overleden medeburger bewijzen. Men mag zeggen dat heel de liberale bevolking van stad er deel aannam. Het werkkabinet van M. Feys was in rouwkamer herschapen. Hoofd des stoets ging de Muzikale Kring rouwmar- chen uitvoerende, dan volgden al de Liberale Gilden van stad met de vaandels en standaarden in rouwfloers gehuld. Ziehier de volgorde der Maatschappijen Muzikale Kring, fanfare. De Duivenkring. De Ring van Vrede. Ware Vloerbolders. Grauwe Broeders. Vrije Bardschutters. Dappere Ring Liberale Jonge Wacht. Bond der Liberale Werk lieden. De Liberale Vereeniging van Dixmude. Maria Doolaeghe’s en Ware Van Duyse’s Vrienden. Het Engelsch Hof. Ware Vrienden Herneming. Vereenigde Stielen St Eloi. De Carabiuiers. Do IJzerzonen. Vereenigde Hoveniers. Willem Teil. De rederijkers van Nu, Morgen niet. De Koninklijke Rhetorica en het Willems Fonds van Nieuport. Negen prachtige rouwkroonen werden in den stoet gedragen. Toen het lijk buiten clairons, alle hoofden ontdekten zich voor den braaf- sten onzer Medeburgers. Dit oogenblik is aandoénlijk. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door de heeren DeBreyne-DuBois, Castelein-Van Hille, A. Woets en Jules Van Hille. De Noordstraat, Groote Markt en Kiekenstraat waren bezet met eene driedubbele haag Dixmude - lingen die een laatsten eerbiedigen groet brachten aan den volksvriend bij uitmuntendheid. De rouw werd geleid door M. PaulCanler, advokaat, M. De Smet-Canler, Ontvanger der Registratie en Domeinen, M. Adhemar Feys, alle drij kleinzonen van den overledene. Daarna de familie, en eene eindelooze schaar vrienden en kennissen. M. Buyl had het zich tot plicht gerekend eene laatste hulde aan den werk- zamen ouderling te brengen, die een heel leven aan zijne geboortestad opofferde. De offerande ter kerk duurde meer dan een halve uur, terwijl de Muzikale Kring treurmarchen uit voerde. Drie redevoeringen werden op het graf uitgesproken, waarin het leven en streven van den betreurden man in welsprekende en ware bewoordingen werd geken schetst. De dag van 22 Juli zal lang in ieders geheugen geprint blijven, als eene duurbare herinnering aan den betreurden doode, en de laatste eer door de liberale bevolking gebracht aan den oudsten burger en den verdienstelijksten stadgenoot. eene lingen die een laatsten eerbiedigi den volksvriend bij uitmuntendhi DE DIXMUDEN lil IUl'U LI tl LIJ UO LIOÜI l'OJO vubcuu-, *-**‘-’ - -- BW Ab>nnemsnt ten allen tijd voorop betaalbaar Aide abonnenten genieten het Techt jaar lijks een bericht van 10drukregelshunne neerirg of beroep betredende, drij maal kosteloos in ors i'ad te lijven. Alle afichen bij den drukker van dit blad ge- drukt,'Borden eens snvergeld inketzelve geplaatst. Men wordt aanvocht alle hoegenaamds artikels uiterlijktegen Vrijdagavond vrachtvrij en onder- teeiend toe te zenden. De bekendmakingen betalen 20 centiemen per d>ik regelrechterlijke eerherstellingen 1 fr. vonnissen 30 c. Er worden wekelijks exemplaren van dit blad grali* gevonden in de voornaamste herbergen oneer omstre ken, ten ein'de aan de annonc' n, welke in ons blad gelijfd worden, meerdere ruchtbaarheid te geven Men schrijft in bij den drukker van dit blad, tok in de Postbureelen of bij de facteurs. rn 1

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1902 | | pagina 1