t de Burgerij. Het Volk ne ZONDAGSBLAD WT is H 'S ft Augusti 1902 10 cent, per 58* jaar nummer Nr 31. I ONTROUW EN WRAAK. Zondag 3 Erge schoolstrijd in Frankrijk. Oog om oog. voor de Stad en het Arrondissement. Aanwerving van een leger Soldeniers Mengelwerk van den Dixmudenaar. 1 I I I iW te '5 1 Werkmanspensioen 1 ZF'IR. daags aan 65 jaar. 5 zij is murmelde zij Wordt voortgetct. 8 ten te beloven. Zij hebben gezegevierdjen de lasten hebben zij verhoogd in plaats van ze te verminderen. Zij hebben ze verhoogd, Een man, één* stem. ®3 weder ik ben van den huize ze te verminderen. Zij hebben ze verhoogd, 1 J'.ijt mtUJiifc-, bedekte,JKV’VboEdï.tr»; - L o„ j 1 Oostende kan die treurige waarheid niet zekere gejaagdheid maakte zich van hem meester en nauwelijks was de kuil gevuld of hij verliet met haastige treden het dooden- vcld'. Als een pijl uit den boog, vloog hij naar het station, vroeg kort en eenigzins barsch eene reiskaart voor Brussel en verdween dan in de wachtzaal der tweede klas. Een uur later, belde hij aan een tamelijk groot huis in de Koninklijke straat. De meid, die de deur opende, bezag hem van het hoofd tot de voeten en sprak dan aarzelend Mevrouw ontvangt niemand onpasselijk. Dat bevel geldt niet voor mij voer de bezoeker zij verwacht mij. En zonder zich verder om de dienstbode te bekreunen, stapte hij recht door den corridor en opende op het einde eene deur, die tot een klein maar keurig gemeubileerd vertrek, toegang gaf. Eene vrouw, van ruim dertig jaren, zat er in eene sofa te borduren. De zware gor dijnen welke het daglicht in het vertrek matigden, beletteden den binnentredende oogenblikkelijk de dame te ontwaren. Ook zegde hij op eenigzins spottenden toon Hoe! de schoone Dorinda is niet hier De vrouw, welke met den rug naar de deur gekeerd was,had tot dan niet opgezien de stem van den vreemdeling deed haar als eene veer rechtspringen en het gelaat naar Ha Mevrouw, gij herinnert u thans mijnen naam spotte de vreemdeling. Gij hadt nochtans gezworen te vergelen dat er een Roland Seynaeve pp de wereld bestond en dat diens broeder uw man was Maar ik begrijp, toen begrimde de dood u niet uit den loop van eenen revolver I Wat verandering toch zulk een nietig werktuig in het hart eener schoone kan te weeg brengen Hou op met die verachtelijke spotternij, of ik roep de dienstboden om u op straal le doen werpen schuimbekte de dame op haren bezoeker toevliegend. Gansch wel handel naar beliefte Mevrouw bemerkte uiterst kalm de man die zich Roland Seynaeve genoemd had en richtte bedaard zijnen revolver op de borst der vrouw. Die beweging deed de dame het bloed van ontzetting rond het hart stollen. Zij bracht de handen voor het aangezicht en snikte Welaan, onmensch, ga voortik luister en zal den mond niet openen hoe bloedig gij mij ook mochtet hoonen... heden voortduurt. Je E'ranschen zullen gauwer met dat kle rikaal geharrewar gedaan hebben dan de Belgen omdat zij zich a'oor de Jezuieten niet zoozeer laten paloeteren gelijk de Belgen. Ons volk ziet nog niet klaar genoeg in hun spel, in weerwil van al de ongehoorde dwang- en knoeiwetten, die onze bazen ge stemd en uitgevoerd hebben. Hun programma Afschaffing van het vrij, onzijdig onderwijs hebben de kleri- kaïen van 1879 niet durven doordrijven. Zij hebben de hebzucht, het eigenbelang van ons volk gestreeld door moord en brand te roepen over de 12,000,000 frs verzwaring van lasten, die het ministerie Graux ge stemd had en door vermindering van las- Het Jezuietenkamp staat in rep en roer omdat het kabinet Waldeck-Rousseau ver leden jaar eene wet beeft doen stemmen om de kloosterscholen onder het wettelijk ge zag van den staat te brengen en omdat liet kabinet-Combes die wet thans in uitvoering brengt en al de kloosterscholen doet sluiten die zich aan het wettelijk gezag niet willen onderwerpen. Dat getal scholen is machtig groot en het sluiten ervan gaat met moei lijkheden gepaard, die in sommige gedeel ten van Frankrijk zeer groot zijn. In het Noorderdepartement, vooral te Rijsel, Roubaais, Tourkonje en omstreken is een deel der bevolking, opgehitst door de klerikale kopstukken, in opstand gekomen en heeft de wetsdienaren eenigen tijd belet de schoollokalen te naderen, maar de macht is aan de wet gebleven. In andere gedeelten des lands ging het evenzoo met denzelfden afloop. In Bretagne gaat het erger omdat daar heel de bevolking katholiek is tot dweepzucht toe en dat de opruiers tegen de wet gemakkelijk spel hebben, maar daar ook zal de wet zegevieren. Evenals hier, zijn daar de klerikalen geene katten om zonder handschoenen aan te pakken, maai de groote meerderheid der natie is van die katten en katers niet bang. De klerikalen hadden in Frankrijk gehoopt dat in de laat ste kiezingen de koningsgezinden, de natio nalisten en andere tisten van hetzelfde deeg in groot getal naar de kamers zouden ge zonden worden, maar het tegendeel js waar geweest en de lepuólïkefffïm zijn inachtiger dan ooit uit den strijd gekomen ofschoon het klerikaal programma was Afschaf fing der wet Waldeck-Rousseau. De kle rikalen hebben mis gerekend en het ant woord van het kiezerskorps is geweest afschaffing der kloosterscholen De wet wordt nu toegepast en thans schreeuwen de Jezuieten allen tegelijk Vrijheid, vrijheid I Die kreet klinkt wel aardig, niet waar, in den mond van mannen, die maar heerschen door dwang en wier gansch verleden eene aaneenschakeling is van dwang en dwinge landij Ja, hij klinkt aardig in den rnend van mannen, wier geestverwanten in Pelgie den schooloorlog van 1879 verwekt dabben, die ”°gD. den ingang wenden. Wat? gij hier? Gij, dien ik mijne deur deed verbieden? gilde zij. En in eene i opwelling van toorn wilde zij maar de belkoord snellen. Onnoodig, Mevrouw, sprak de be zoeker bedaar; het minste gerucht zou de stem in uwen gorgel versmachten. Gij zult mij aanhooren of sterven voltrok hij beslissend, terwijl hij eenen revolver onder de oogen der dame bracht. Overwonnen en onderjukt door den vasten toon dier stemme en door den dreigenden blik die haar tegenstraalde, liet zij zich moedeloos in de sofa vallen. Welaan, wat wilt gij gelaten. De vreemdeling nam een stoel en zette zich recht voor de dame nederdeze hield het oog angstig op hem gevestigd. Die vrouw moest uitnemend schoon ge- I weest zijn, want alhoewel de rozen thans van hare wangen gevaagd waren en de jaren reeds eenige nauw vatbaren rimpelen in haar voorhoofd gegroefd hadden, mocht zij nog bekoorlijk genoemd worden. Dit scheen ook de overtuiging van den bezoeker, want bij bleef eene wijl sprakeloos en peinzend de dame aanschouwen. Dat stilzwijgen moest haar lastig vallen, trouwens, na eenige oogenblikken, smeekte zij In ’s Hemels naam, Roland, spreek Wat verlangt gij gansche ingewikkelde instellingen van katholieken en klerikalen een enkel oorlogs- tuig zl.jn, gericht tegen onze gedachten, be ogen en mannen. bewind overmeesterd door lage, politieke handelingen, zij behouden het door linksche middelen, zij beleedigen ons en stellen ons buiten de wetzoo zij ons alles ontrooven, dat wij dan ten minste onze verstandelijke vermogens en onze menschenwaarde be houden. Hoe harder de beproeving hoe meer moed en standvastigheid er wordt gevergd. Waarom zouden wij den moed verliezen als de klerikalen, die zooveel nederlagen hebben gekend immer voortstreden. Nemen wij aan hen het enkel voorbeeld van hun bewonderenswaardig vertrouwen en hunner praktische propaganda. Hunne zedelijke en stoffelijke macht mo gen ons niet ter neer slaan, noch lafhartig maken, zij moeten een spoorslag zijn voor onze wilskrachten, ons werk. De vlottende kiezers die zich om den pastoor bekreunen als een karpel om een appel zullen niet altijd om economische spoken de zegepraal aan de klerikalen ge ven lichten wij hen in over de vaderland- sche rol, die de liberale partij wenscht te vervullen, en eens zullen zij aan onze partij het vertrouwen terugschenken, dat zij zoo onbezonnen den klerikalen toegeworpen hebben. Bereiden wij ons om de taak te vervullen, die wij eens zullen te dragen hebben. Maar geene flauwhartigheid. Onder de breede plooien van ’t heerlijk blauw vaandel zullen wij overwinnen als'de tijd zal gekomen zijn. Zoo het liberalismus de partij is der ver draagzaamheid is zij ook die der eerlijkheid der openhartigheid en des moeds. den wapen in hunne handen de godsdienst heeft met de politiek niets gemeens. Oog voor oog 1 Tand voor tand Evenredige Vertegenwoordiging in alles en voor alles. Da.t we in de Jaatste kiezingen verslagen le wakkere lifoère Ie tJostnieifdifr'. J De schitterende uitslag der worsteling te tot leugen maken. Maar die nederlaag legt ons meer hard- '’nksche middelen zou behaald zijn. .«e moeten den vijand aantasten langs zijne zwakke zijde; hij wapent zich met verstomming en bijgeloof, wij moeten hem bevechten met redeneering en verlichting. Geen dwang, maar overtuiging, overre- jding, zooniet zal welhaast de lucht ont- breken aan wie in ons ongelukkig land vrij F; ademen wil. I Welk onzer werken kan nog ziekelijk voortsukkelen, onder den reusachtigen zwarten mantel, die dreigt voor immer hot j muur ónzer hoop aan ons oog te onttrek- I ken Want terwijl sommige goedzakkige 'iberalen voornemens schijnen te ontwa penen voor de politieke aanmatigingen der Iprk, verdubbeld zij haren ijver, aangemoe- dgd door de uitslagen, en trekt zij meer en deer voordeel uit de beroerde omstandig- ffiden, waaronder wij meest lijden. Wij zijn overtuigd dat tusschen katho lieken en klerikalen geen onderscheid meer tl> maken is. O, zoo er verschil ware in de politieke ■werking zou de toestand zoo gevaarlijk niet zijn, maar klerikalen en katholieken vor men een vast samenhangend geheel, dat maar een hoofd kent. Is bet om hun bestaan voor goed te bewij zen of de zedeleer van Christus te verkon digen dat de klerikalen sedert een kwaart eeuw hunne scholen en patronagen verme- -7vubJi<i^n. zich groote geldelijke opoffe ringen getroostend t weed ,lne dit plan van propagande uitgaat van Woeste, den politieker bij uitmuntendheid De man is de uitbater van het geloof en de dweepzucht, hij bindt zijne bonden met geene worsten. De inrichter der laatste zegepaal, schan delijk voor het land, moet wel lachen in de vuist om de lamlendige houding sommiger liberalen en om hunne begoochelingen. Er zijn er immers waarlijk, die zeggen Verlaten wij onze partijpolitiek opdat de klerikalen handelen op dezelfde wijze I Stellen ze zich werkelijk voor, dat de geestelijkheid laten zal rechtstreeks deel te nemen aan onze politieke worstelingen Maar om hare zeden te veranderen zou België gedurende vijf en twintig jaren een krachtdadig ministerie behoeven met een Waldeck of een Combes aan het hoofd, en de tegenwoordige priesters zouden moeten verdwenen zijn gedurende dit tijdperk van zuivering. Sommige liberalen denken dat er moge lijkheid wezen zou De Smet De Naeyer te doen besturen alsof hij het uitvloeisel ware aller partijen. De man kan het goed meenen, maar hij is niet vrij, hij zou door zijn eigen vrienden welhaast verloochend worden en gebroken. Ouze meesters zijn de knechten hunner partij en ze moeten draven op hunne wenken. We moeten dus overtuigd blijven dat de vuist geweest, zelfs niet in het toepassen van hunne onderwijswet van 1884. Zij heb ben zich verscholen achter de autonomie communale en de lage, laffe gemeenteraden der klerikale nesten laten begaan en onder steund. Deze hebben het vernielingswerk verricht meer dan 2500 scholen afge schaft, meer dan 5000 onderwijzers en on derwijzeressen gebroodroofd. Dat was ge makkelijk. De vernielers stonden tegen over alleenstaande, vredelievende, weer- looze mannen en vrouwen. Bij hen konden zij het gedaan krijgen, de laffe klerikale ge meenteraadsleden, en hunne nog laffer kal- legevaars in Kamer en Senaat lieten hen maar begaan en Woeste riep triomfantelijk: Qu’ils s’en aillent I En de arme vervolg den gingen heen, in armoede met hunne huisgezinnen. Nog duurt die hatelijke druk king, die dwingelandij voort tot eeuwige schande der partij die ze uitoefent en hier, dank aan haar bedrog en de kleingeestige politiek der meeste Belgen, nog aan ’t roer blijft. Maar loontje komt om zijn boontje. Hier sloten de Jezuieten de scholen omdat de be stuurders zich aan de wet gedroegen. In Frankrijk worden nu hunne scholen ge sloten omdat hunne paters en nonnekens zich naar de wet niet willen gedragen Met dat verschil evenwel dat ze in Frankrijk staan tegenover eenegroote partij,die strijdt met open vizier en dat hier de vervolgers gehandeld hebben in ’t geniept, dat hier de vervolgden armoede en martelingen gele den hebben, terwijl ginder de nonnekens en paters naar hunne moederhuizen zullen te- rngkeeren en geen,a bete broods vrni.n'k.-- hebben. Maar ginder is het gezag der Jezuieten geknakt, zij hebben daar hunne meesters ge vonden dat is voor hen erger. Al hunne kreten van «Vrijheid! Vrijheid! zijn maar leugeus om hunne razernij lucht te geven. Zij meenen het niet. Zij hebben de republiek willen ondermij nen en verkankeren om op hare puinhoopen te heerschen maar het Boulangism, het nationalism en het anti-semitisme hebben aan het echte Franscha volk de oogen geopend. Vooral de Dreyfus-zaak heeft doen zien hoezeer geloofsdwang en geloofshaat zelfs het leger hadden aangetast en dat volk is recht door zee gegaan en heeft gezegd: Aua> grands maux les grands remèdes, (aan de groote kwalen de groote geneesmiddelen). Dat volk heeft gelijk gehad. Eerbied voor iedereen, maar iedereen moet ook voor anderen eerbied hebben en niemand vervol gen, noch in ’t openbaar, noch in ’t geheim. De Jezuieten hebben in Frankrijk dien eerbied geschonden, maar de Fransche natie heeft ze tot den eerbied teruggeroepen. Hier ook schenden zij gedurig den eerbied voor andersdenkenden. Wanneer zullen de Belgen, die anders de Franschen zoo gaarne nadoen, ook eens de dwingelanden tot den eerbied terug roepen Of zijn we nog niet genoeg in de doeken gedraaid. X. i. Traag en log rolde de doodswagen uit de gevangenis van Leuven naar het kerkhof dier stad. Een enkele persoon volgde het nare rijtuig. Blijkbaar behoorde hij tot den hoogeren stand zijn zwart lakensche frak sloot nauw passend om zijne leden, en zijne fijne verlakte schoenen kraakten eentonig op de straatsteenen. Hel ware lastig geweest te zeggen wal in het gemoed van dien man omging, want het hoofd hing hem op de borst, en zijn gelaat was schier teenemaal door de breede boor den van zijn vilten hoed overschaduwd. Slechts'wanneer de aardkluiten op de doodskist bonsden, verhief hij het gelaat en kon men aan den donkeren, verwilderden blik dien hij op den grafmaker wierp, bemerken, dat gramschap of eindelooze smart hem den boezem doorgriefden. Vaarwel, Adolfsnikte hij. En dan zich inhoudende, murmelde hij met verdoof de stemme Gij zult gewroken worden... dat zweer ik u bij God... Het moest zijn dat deze overweging eene gansche wereld van gedachten in zijnen geest deed dooreenwarrelen, want eene j ■nekkigheid op dan eene zegepraal, die met 'trikönho rr» i rl rln 1 n n '/nu n 1 Iedere pastorij is nu een bureel tot aan- werwing van soldaten Het schoon beroep van koopman in menschen wordt nu uilge- oefend door al de kerkbedienden zij ver vangen de zoogenoemde zielenkoopers van vroeger. Hop meer vrijwilligers, hoe meer de z< nen der Kruisvaders kans hebben aan den sol datendienst te ontsnappen. Met misbruik van den invloed die men bezit, een handvol vrijwilligers werven ten einde te geraken tot de afschaffing der loting, voor zijne eigene kinderen, dat kost zooveel niet dan 1600 of 1800 frs te moeten betalen om een plaatsvervanger tekoopen. In alle geval zal men moeten rekening houden van de krachtdadigheid der militaire overheden die zoo gemakkelijk en vertrou- welijk een samenraapsel van aldus aange- worveu vrijwilligers niet zullen aanoemen. S r. D SAAR I F- Abonnement ten allen tijd voorop betaalbaar Aide abonnenten genieten het recht jaar- lijks een bericht van lödrukregelshunne neering of beroep betrefende, drij maal kosteloos in ce.s b'ad te lijven Alle afichen bij den drukker van dit blad ge drukt, 'oorden eens onvergeld inhetzelvegeplaatst Men wordt aanvocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdagavond vrachtvrij en onder- teelend toe te zenden. 3 V/ Het is er bovenarm» -r i- riauarijk. De schooloorlog woedt erin al zijne hevigheid, zooals van af 1879 tot 1884 bij ons het ge val was. h ivf—wibi De bekendmakingen betalen 20 centiemen per druk regelrechterlijke eerherstellingen 1 fr. vonnissen ov C* Er worden wekelijks exemplaren van dit blad gratis gezonden in de voornaamste herberg< n onzer omstre ken, ten einde aan de annonc nwelke in ons blad gelijfd worden, meerdere ruchtbaarheid te geven. Men schrijft in bij den drukker van dit blad. c,,k in de Postbureelen of bij de facteurs

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1902 | | pagina 1