ZONDAGSBLAD Het Volk IKiai met de Burgerij. I 62e jaar 10 oent. per nummer Zondag 7 Januari 1906 Nr 1. voor de Stad en het Arrondissement. Praatje met sire Pol de Polemieker. TOtVIBOIlA Van 3 Jan. tot 30 April 1906 Kieskronijk. Toujours content Jamais faché Bond van Oud-Leerlingen en YoorstaaMers der Gemeentescholen Het COHCERT Het Boerenbedrog. Het jaar van rampen. Peper en zout. Het wetsontwerp op het Vergunningsrecht. Stó3wmm* - M. Adolf Buyl. I Evenredige Vertegenwoordiging in alles en voor alles. Een manééne stem. Werkmanspensioen 1 jF'T?daags aan 65 jaar. 1 van Zondag 31 December 1905. F r ft WMS SM» De Bond verdient allen lof voor dit nieuw familiefeestje, dat zeker lang in ieders geheugen zal blijven. De Oud-Leerlingen Bond der Stadsscholen sedert twee jaren alhier gesticht, gaat met groote stappen vooruit. Het doel der ver- eeniging is ook te edel om niet door ieder een ondersteund te worden. Schoon en edel is hel doel van allen die de ontwikkeling Nu plukte men den Kerstboom voor de jonge dochters die aan het vierde Kinder feest hunne medewerking verleenden. Ook verwekte dit het grootste genoegen bij de beloonden. weken van strijd ons 1 W’ Vertrek uit Dixmude naar Gent en Brussel 4.59 7.18 8.34 10.22 12.26 2 13 4.20 6.31 Vertrek uit Dixmude naar Veurne en Duinkerke 7.15 9.21 11.40 2.11 5.39 7.55 8.06 9.43 Vertrek uit Dixmude nr Nieuport en baden 7.27 9.29 12.27 2.17 5.46 7.45 8 12 Abonnementen voorop betaalbaar. De abonnenten genieten het recht van kosteloos drie annoncen. De affichen worden eens gratis ingelijfd I Annoncen 20 c. per regel Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel en vonnissen 30 c. I Men schrijft in bij den drukker-uitgever en in de Postbureelen ofbij de facteurs. Annoncen en artikels franco toe te zenden tegen den Vrijdag-avond. Men schrijft uit Brussel Er komt ons een nieuwjaarbericht toe dat denkelijk, allerwege, groote verslagenheid zal verwekken. Inderdaad M. De Brabandere van Thourout heeft het vast voornemen op gevat met de aanstaande verkiezingen, vaarwel toe te roepen aan al de bekoorlijk heden van de Kamer 1 Wie is die Thoeroutiiaar? hoor ik vragen. Zoo, zoo, kent gij dan niet de groote mannen van uw eigen land... Verneemt dus dat dit heerschap sedert acht jaren zijne geboorteplaats in de Kamer vertegenwoordigt. De brave man vond middel gedurende dien tijd onopgemerkt te zetelen. Men kent in den Statenkamer niet eens den klank van zijne stem, en hij zou in een parlement van doofstommen evengoed zijne (aak vervuld hebben. heeren en der politieke geestelijken, te lang zijn deze geholpen door de klerikale regee ring. Tot nu toe hebben de grooten de klei nen geëeten de kleinen op den buiten wil len zich niet langer laten opeten, maar zich met hand en tand velzetten tegen alle pla gerijen, tegen alle miskenning hunner rech ten, zij zullen opstaan tegen alle dwinge landij van waar zij ook korae, van pastoor of kasteel, zij eischen hunne rechten en zij zullen ze bekomen. De landbouwer en de neringdoener mis leid door de valsche klerikale beloften, hebben in 1884 de liberale partij doen vallen, zij zullen haar in 1906 doen zegepralen, om dat zij nu overtuigd zijn dat de liberale partij onverdiend was belasterd geworden en dat de katholieke beloften niet anders zijn dan boerenbedrog. Journal de Bruxelles, een klerikaal dag blad van Brussel, dat somtijds nog een aan val krijgt van rechtzinnigheid, schrijft dat da fransche katholieken grootendeels de schuld zijn der stemming van de wet op de Danken wij intusschen God die ons ge liefd Beigia zijnen weg in rust en vrede liet voortzetten, trots de houding van Woeste en consoorten, die het land ten ondergang zullen leideu als de kiezers er, met aan staanden Mei, geen einde aan stellen. Maar dat zullen ze, wij hebben er de vaste overtuiging van. ---- Wij meldden eeno maand geleden dat de Engelsche kalolen hun pakje gekregen had den en dat Koniug Edward aan het bewind een liberaal ministerie had geroepen met Sir Campbell, hoofd der Engelsche liberalen Eu weet gij wat de klerikale gazetten erop weten te antwoorden Gij moogt niet ver schieten of niet lachen, want ’t is heel serieus. De kalotjes zeggen dat de aankomst aan het bewind in Engeland van de liberalen eene victorie is voor de kat.oolijke partij Als wij dat lazen, hebben wij onze oogeu niet kunnen geloven. Maar ’t was maar al te wel alzoo. En weet gij waarom Omdat Markgraaf Ripon, gewezen Ondcr- Koning van Indië, een der beroemdste he- dendaagscheStaatsmannen,een goed kristen (Anglikaan) is en vele goede werken doet Wel, wel dat zijn dingen ’t Is nu te zien of de kalotjes ook zoo te vreden zullen zijn bij de overwinning der liberalen in Mei aanstaande in België, of zij ook zooveel leute zullen hebben T Zou wel groene leute kunnen zijn I Het nieuwe Avondfeest dat de Bond zijne Kers - en Beschermende Leden aanbood in de schouwburgzaal van de Schild werd nog maals met een volledig succës bekroond. Wij hebben zelden een feest bijgewoond waar zooveel genoegen en levendigheid beerschle De afwezigen hebben altijd onge lijk, zegt een spreekwoord, en dit is nog eens waar, niettegenstaande het Zondag avond ijskoud weder was. Beginnen wij maar onmiddellijk met een kort verslag Bondsmarsch uit de pen gevloeid van den Feeslbestuurder en door hem ge toonzet bekwam nogmaals een volledigen bijval, nu was de maatstok toevertrouwd aan M. Pol Wyllie ten einde den toondichter toe te laten zijn werk te beöordeelen. De hr Comein onivange onze gelukwenschen. Het Vaderland. Mej. Alix Comein beeft die moeilijke uitgalming perfect gege ven. De kluchtige noot was voorbehouden aan Mijne andre broek, door William Geldof, en Ik kom van de Maan, door Valeer Geldof. Beide stukjes werden goed onthaald, de knapen zijn op hun ge mak en de planken gewoon.Willem enValeer beloven veel voor de toekomende feesten van dpi! Bond Ook hakhan fppm druan hi/vhni) vvij nauuen iiet genot een tweede maal te hooren II baeio, valse chantée door Bertha Vandevelde, en Weverslied, door Marie Degraeve. Beide stukjes werden onberispelijk gezongen en de toejuichingen eener geestdriftige zaal hebben deu bijval bevestigd. Augusta Rybens speelde correct een stuk voor piano Razzia. Wij mogen niet vergeten Mej. Rybens te bedanken over hare kostbare medewerking. Zij was immers onvermoeibaar in het beleiden der romancen op het klavier.Voorwaar eene moeilijke laak. Eone schets uit het leven, def tige tweespraak door Clémence Comein en Adrienne Geldof. Mej. Clémence heeft zich bijzonderlijk onderscheiden en de terugroe pingen hebben bewezen dat het publiek haar aangeboren talent weet te wardeeren. Waart gijlied in koor gezongen door do Meisjes. Groote moeilijkheden aan loeren, dat is wel, maar ze met gemak over winnen, dat heeft den toehoorder kunnen beslaligen. Jocelyn, berceuse, ging evengoed van de hand. Bravo Slaap zachtjens, uitgalming door Gabrielle Geldof, liep tot ieders voldoening goed van stapel. De Vondeling, lied door Mej. Marie Tratsaert, en Ik ken, lied door Mej Marie Vanbavinckhove. Wij mogen zeggen dat beide romancen zoo wel gezongen weiden als zij goed geschreven zijn. Hondentrouw, uitgalming door Mej. Irma Weyne, waarmede zij den eersten prijs bekwam in denTooiieelprijskamp vanDeinze Dat zegt genoeg M. Arthur Rabaut bracht ons eene ver rassing Eene deftige alleenspraak. Nutte loos den lof te maken van dien hooggewar- deerden tooneelist. En tot slot Mimi, t’en souvient- il? valse gezongen door 26 Meisjes, ver diende ruimschoots de luidruchtige toejui chingen. In de boerenbonden door de geestelijken ingericht onder voorwendsel van voordoe- lige aankoopeu van landbouwtoestellen, voedingsmiddelen, meststoffen, enz., in den echten zin des woords dat hij daar het aardsparadijs zal vinden, begint de boer te I gevoelen, dat op zijnen rug geld geklopt wordt om den politieleen winkel te doen I draaien dat hij ingelijfd is om hem zooveel te getnakkelijker in den toom te houden en I uit te baten, ten einde de klerikale naacht I te versterken en eeuwig aan het bewind te 8 houden. De landbouw zou de bron van rijkdom moeten zijn en de klerikale regeering heeft er een arme-menschenstiel van gemaakt. I Moet men zich dan verwonderen dat boerke van Brussel aan zijnen politieken vriend minister Van der Bruggen, verwijt den on dergang van den landbouw te bewerken. En zijn het de landbouwers alleen welke heden zoo bitter hunne klachten laten hoo ren Ondervraag in alle dorpen de hande laars en andere stiel- en neringdoeners. De boerenbonden doen hun eene konkurrencie welke alle gedacht te boven gaat. De toe stand der neringdoeners wordt noodlottig op den buiten en duizenden zijn er, welke van de eerste gelegenheid zullen gebruik maken om zich te wreken op de klerikale dwinge landen en broodroovers, oorzaak der groote ellende in welke zij heden verkeeren. Het rijk van het klerikalisia is op zijn einde, de misnoegden zijn talrijk de klach ten zijn algemeen de zwarte en de vergulde machten op den buiten slorpen alles op het geduld is ten einde en het jaar 1906 zal in onze politieke geschiedenis gemerkt wor den als de verplettering van de klerikale uitbuitery. De boer ia het oude liedje De boer zal h-t al betalen moede hij is moede den speelman van onze 'politieke klerikale dan sers te betalenaan woorden laat hij zich niet meer vangen want hij heeft te goed ondervonden dat woorden geen oorden zijn, te lang is hij de speelbal der kasteel- Een vrijzinnige wind waait over gansch Europa. Overal moeten de klerikos de vlag strijken voor de fiere liberale partij. In Holland werd het klerikaal gouvernement in duigen geslagen en vervangen door een vrijzinnig. Zoo ook in Spanje en ook in Engeland. Dat is, beste Pol, een verheugend feit, welke de beste waarborgen biedt voor de kiezingen van Mei in ons landeken. Hier ook waait er sedert verschillende maanden een liberale wind, die de ultramontanen als stof zal wegvangen. van T officieel onderwijs betrachten. Wij moeten de inrichters gelukwenschen. Ook mogen zij op onze medewerking rekenen. Deze Bond zal een der schoonste maat schappijen van stad worden. --- 1905 is voorbij. Zijn verdwijnen zal door niemand be treurd worden, want ’t was een jaar van verschrikking. De duivel des oorlogs heeft getoond wat hij kan. als de menschen dwaas genoeg zijn naar zijne stem te luisteren. De zwaarden hebben gebliksemd, de ka nonnen hebben gebulderd, dood eu vernie ling rond zich zaaiende. Japans velden hebben ’t bloed gedronken van landzaat en van vreemden, - zijn zeeën waren rood gekleurd vau menschen- bloed. De Rus werd terug gezweept naar het land dat hij beter zou gedaan hebben nooit te verlaten. Dan kende de woede van het volk daar geene palen meer het wierp zijnen vloek in het aangezicht zijns keizers, dien het, te rechte of te onrechteffieschuldigde de schuld te zijn van al het gebeurde. De Keizer gaf bevel den oproer met ge weld te onderdrukken. Het volk werd on- meêdongend neêrgesabeld, neêrgeschoten. Do fabrieken en andere werkhuizen wer den gesloten. Geen werk rneer, dus ook. geen brood.. Dan begon de bevolking te stelen en te plunderen. Nieuwe maatregels tot beteuge ling. nieuwe gevechten, nieuwe slachtof- Op hei oogent».. j.., schrijven, staan gansche steden in vuur en vlam. Men spreekt van duizenden doeden. En dat de opstand in bloed en dood ge smoord is. Vermits nu het tijdstip is van te wen- schen, wenschen wij dus aan hef gansche land, dat het jaar, dat begonnen is, dit zij der verlossing. In de helft van het land zijn er kiezingen en de gelegenheid is ons dus gegeven ons te ontmaken van een klerikaal bestuur dat se dert 21 jaar het bloed van de gansche natie heeft vergiftigd Wij wenschen uit ganscher harte dat deze kuisching moge gebeuren. Op die wijze zullen wij eindelijk verlost worden van een onrechtvaardig kiesstelsel dat aan de rijken vier stemmen toekent, ter wijl aan den nederigen werkman slechts eene stem wordt gegund. Zoo zullen wij, Dixmudenaren, dan ook aan onze rechtvaardige vertegenwoordiging in den gemeenteraad geraken die ons hals- starig geweigerd wordt. Wenschen wij dus dat er een einde koine aan de 12jarige wille keurige alleenheerschappij die van Dixmude een echt kerkhof heeft gemaakt. Wenschen wij dat er wat meer recht vaardigheid in het gemeentebestuur kome, en dat iedereen op denzelfden voet behan deld worde. ’t Is aan onze medeburgers te zorgen dat onze wenschen zich verwezentlijken tot den welstand en de opbeuring onzer stad. En hiermede trekken wij het nieuwjaar in, vol moed en vastbaradenheid, want de verlossing is nabij. De pastoorsmannen kunnen maar niet ver kroppen dat zoo machtig veel volk tegen woordig was op het Kerstfeest van den Bond. Er was integendeel weinig volk bij de kalotjes. De Groote zelf stond ais van de hand Gods geslagen hij zegde aan schepen Ghyssaert Maar hoe komt het dan toch dat gij gewonnen hebt in de gémeentekie- zi tig En ’t antwoord was Dat is ons geheim Overal worden de liberale woordvoerders met geestdrift ontvangen en aanhoord tot zelfs in de klerikaalste gemeenten van U Ons Arm Vlaanderen. is den klenkalen dwang en brood roof, de vervolgingen en rechtmiskinningen van allen aard zoo beu als koude pap en welhaast breekt de dag aan waarop het ver bitterde en miskende volk zich zal wreken en geheel den klerikalen boel in den modder nedersm'jten. Hoog de harten liberale vrienden, met onverschrokkenheid en stalen wil voortge streden overal het goede zaad, met woord en pen kwistig rondgestrooid en de zaadje» zullen weelderige planten worden. Nog eenige maanden geduld, nog eenige weken van strijd en de zegepraal is aan Het Herberfflersblad, orgaan van het Ver- boiid dér koffiehuishouders, herbergiers en drankslijters van Antwerpen, deelt in de twee talen den tekst meê van het nieuw wetsontwerp op het vergunningsrecht, door minister de Smet de Naeyer aangeboden, en schrijft daarover een welberedeneerd artikel dat aldus besluit Vakgeuooten, zult gij nog langer dul den door de Regeering (dis het wetsvoorstel neerlegt) uitgezogen te worden, door hooge uitzonderingspatenteii, vergunningsrecht en openingtaksen Laat ons handelen gelijk in Nederland, waar onze Noorderbroeders van alle ver- sc'nillige godsdiensten en denkwijzen zich vereeuigd hebben, en het ininisterie-Kuyper (den vader van de drankwet) omver hebben geworpen, en zelfs wel in zooverre, dat de Kamers verplicht zijn deze drankwet te herzien, welke herziening reeds met het handteeken der koningin geteekend is. Laat ons dit voorbeeld volgen en toonen dat de onpartijdige Herbergiersbond (want jaren lang hebben wij bewezen on partijdig te zijn), als het noodig is, politiek kan maken, voor het welzijn zijner leden en vakgenooten. Zooals men ziet beginnen de herbergiers kwaad te worden, en niet zonder reden. Maar ’t ministerie zal zich wal wachten zijn Ontwerp door te drijven eerst zal het de kiezingen laten voorbij gaan, en behaalt het de zegepraal, dan is ’t schaap in huis en gaat de wet er door als een brief in den post. j in de Kam I utol Gr woro gestemd over een voor- Da klerikale meerderheid stemde tegen en het voorste! werd verworpen met 76 stemmen togen 64 eu 4 onthou- i dingen. Onthoudt goed deze namen, die voor het behoud van het vergunningsrecht hebben gestemd M Vandsrheyde. M. Degroote. M. Pil. In Mei zult gij hun dit betaald zetten I Stemde voor de afschaffing O?' 11T

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1906 | | pagina 1