met de Burgerij. I I 62e jaar Nr 31. Zondag 5 Augusti 1906 10 cent, per nummer voor de Stad en het Arrondissement. Dat Flour dat leest en dan oordeele Leeuw van Vlaanderen Treinen tot 30 Sept. 1906 Met de djakke De Zondagrust. Nu alle Zondagen. Verplichtend onderwijs. Neemt, leest en oordeelt. Een tweede proces. De Geestelijkheid en de Politiek. Kursaal van Oostende. Praatje met sire Pol de Polemieker. Een en ander Evenredige Vertegenwoordiging in alles e» voor alles. Werkmanspensioen 1 ZFIR,. daags aan 65 jaar. Een man, éénestem. Nooit genoeg kan dit onder den neus ge- Vertrek uit Dixmude naar Gent en Brussel 4.59 6.46 7.18 10.17 10.22 12.26 4.20 6.31 8. 5 Vertrek uit Dixmude naar Veurne en Duinkerke 7.15 9.21 10.26 2.11 5.39 7.55 8.06 9.15 9.43 Vertrek uit Dixmude nr Nieuport en baden 7.27 9.43 10.20 11.49 12.27 2.17 5.46 7.45 8.12 Dreyffus is onschuldig, dat zweer ik Ik geef er mijn leven voor in pand, ik geef er mijne eer voor in pand. Op dit plechtig uur, voor dezen Recht bank, die het menschelijk gerecht verbeeldt, voor u heeren Gezwooruen, die de verper soonlijking zijt van het land zelf, voor heel Frankrijk, voor gansch de wereld zweer ik dat Dreyffus onschuldig is Voor mij heb ik slechts het gedacht, een ideaal van waarheid en rechtvaardigheid. En ik ben gansch gerust, ik zal overwinnen. Ik heb niet gewild, dat mijn land in den logen en de onrechtvaardigheid bleef. Men mag hier bestraffen. Een dag zal komen, dat Frankrijk mij zal bedanken, zijne eer ge staafd te hebben. Dit waren de plechtige woorden welke Zola uitsprak voor het Assisenhof der Seine (Parijs) den 21 februari 1898. En zijne voorzegging is waarheid gewor den Zola was een vrijdenker Zola was een man van waarheid en rechtvaardigheid En niettegenstaande al wat de klooster- en andere gazetten uitgevonden hebben om hem te bevuilen, is de waarheid toch aan den dag gekomen. Meditatie voor deze week. zijn verslag over den veldslag van Gliistel. Dat zijn Dixmudsche Leeuwen 1 ------- Ons Gazetje had een artikeltje medege deeld dat geteekend was Eendietweel over liberale maatschappijen die overal waar zij kunnen melkerijen, afroo- merijen, enz. stichten. De Vlaamsche Verbondsmelkerijen van Kortrijk, Naamlooze Maatschappij, die zich persoonlijk aangerand zag in dit artikel nam de pen op en heeftZondag eene klinkend ant woord gegeven aan Eendietweel. Elke zin snede is eene striemende logenstraffing aan het kristelijk orgaan Ook Ons Gazel je heeft zich wel gewacht een woord te antwoorden, zoo diep was hare vernedering. Wel bekome u die muilpeerGazelje De erfgenamen arme menschen, die h ei hebben van vrouw en kinderen lieten z. .11 niet paaien en kwamen in verzet. Zij hebben toch bekomen dat de helft van bet fortuintje hun werd teruggekeerd en dat de gift van 400 frs voor missen niet werd goedgekeurd. ’tKan niet genoeg aan de bastaard gemaakte wettige erfgenamen gezegd worden Tel kens dat er op die wijze eene fortuin door de Kerk wordt opgeslokt, moeten zij zich tot het uiterste tegen verzetten. Alteveel familien reeds werden het slacht offer van den onverzadelijken gelddorst der Kerk. Laat de pastoors dan maar weenen en knarzetanden en prediken dat zij zoo ver volgd worden menschen die hard werken voor hun brood verdienen meer belang stelling dan zij die liever’t werk aan anderen overlaten om zich eenen goeden wijnkelder te vormen. Maar wie controleert er het lezen van al die honderden en duizenden gestichte mis sen en wal blijft er van in de kas, als er herstellingen aan de kerk moeten gedaan worden De pastoors hebben de policie Die wet is een mengelmoes van tegenstrij digheden, van uitzonderingen, van excepties op uitzonderingen, van geven en terugne men en van willekeur. Die wel kan nooit toegepast worden, of indien men ze toch op dringt dan wordt ze gewis onder den ou- weerstaanbaren tegendrang versmacht. De pastoors hebben niet eens nagedacht aan de belangen der neeringdoeners, die reeds zoo erg gekrenkt worden door Boere- en andere Bonden. Als hun boetiekje maar draait, dan vagen zij hun botten aan de rest. Zij hebben ten anderen zelf ingezien dat die klerikale nieuwigheid de intresten van veel burgers zou benadeeligen. Daarom voorziet de wet dat de Koning dat wil zeggen dal de klerikale minister zulke uit zonderingen aan den verplichten Zondag rust mag bekrachtigen, zal aanduiden. Zeer elastiek en bijzonder geschikt om de vriendjes te bevooordeeligen en politieke vijanden in den nek 'te schoppen. De pastoors, onderpastoors en andere geestelijke personen mogen zich doen be talen voor hunne zingende en lezende mis sen, sermoenen enz. De Zondagrust voor anderen, maar voor de zwarten niet. Als men wekelijks onze twee pastors- gazetjes leest, vindt men in de nieuwstijdin gen dat er in ons arm Vlaanderen schrikke lijk veel gemoord, gebrand en gestolen wordt. Die dompersbladen willen echter van geen leer- en opvoedingsplicht hooren, maar van gendarmen, overal gendarmen, voor ieder huis een gendarm op schildwacht is hel beste, zoo niet hel eenige behoedmiddel. Als antwoord op de polimiek die onzen confrater Flour werpt in zijn verslag nopens den Lichtstoet der Postfanfare, vraagt men ons de inlijving van het volgende artikel Een voorbeeld van de uiterst zinnige wijze waarop de kleine en bij uitnemendheid nuttige beambten behandeld worden, wordt ons geleverd door de brievenbestellers Wij hebben de brievenbestellers der steden en deze der dorpen. Beide klassen worden in drie reeksen verdeeld en wel over 1904 als volgt Er zijn voor de steden 221 brievenbe stellers met 1500 fr. jaarwedde 364 met 1400 fr. 632 met 1300 fr. 480 met 1200 fr.573 met 1100 fr. en 97 met lOOOfr. Er zijn voor de dorpen 123 brievenbe stellers met 1100 fr. jaarwedde 787 met 1000 fr.649 met 950 fr. en 288 met 900 fr. Er zijn alzoo 2367 stedelijke en 1947 lan delijke, of 4314 brievenbestellers in België. Van die al te karige jaarwedde wordt nog afgehouden 120 fr. omtrent voor de stede lijke, en zoo wat 90 fr. voor de landelijke bestellers. Die afhoudingen geschieden 1. voor de kleedingmassa, 2. voor de kas van weduwen en weezen, 3. voor den krijgs dienst der bestellers, welke in ’t leger zijn geweest. Alzoo heeft een Brusselsch facteur der 1’categorie, met 1100 fr. jaarwedde, we zenlijk een inkomen van 81 fr. per maand. Een landelijk besteller met 900 fr. beschikt over 68 fr. in de maand of nagenoeg 2,25 fr. daags Dat is het loon van een hoeveknecht, van een schuurdorscher, van een veldarbeider. Het is lager dan dit van een zakdrager, van een leurder, van een fabriekarbeider, van een koolmijner. Buiten den gewonen dienst der briefwis seling, dagbladen, omzend- en oproepbrieven prentenkaarten en veel meer, heeft de brievenbesteller nog last met den dienst der inning'van de kwijtbrieven, handelswissels en postwissels betaalbaar aan huis of ver zonden door de bijzonderen, van de ouder domspensioenen, van de boekjes der spaarkas en veel meer. Hij verkoopt postzegels en kaarten en draagt voor al die geld- en waardewisselingen de volledige vsrant- woordelijkheid tegenover zijn overheden en tegenover de openbare kas. Vergelijken wij het loon dezer ^nuttige, dezer onontbeerlijke postbeambten met dit bv. van de toezichters van de koninklijke bibliotheken en van het ministerie, dan vinden wij dat deze beambten tot 2100 fr. Na de erfgenamen van den pastoor van Coxyde die hunne rechten doen gelden, is nu een nieuw proces ingespannen. Ziehier de zaak Mathilde Gauderlier had bij testament aan de kerk van Ooleghem al hare onroerende goederen bezet, geschat op eene waarde van 8000 frs met last alle jare een jaargetijde en eene mis te vieren. Daarbij gaf zij nog 400 frs voor missen. De kerk met toestemming van den bis- schop van Brugge, was seffens bereid het fortuintje op te strijken. Maar zij hadden zonder den waard gerekend. Pastoor Daens gaat in zijn orgaan De Volks eeuw voort met de politieke priesters, die zoo zeer van zich hebben doen spre ken tijdens den laatsten kiesstrijd, aan den schandpaal te spijkeren. Heden herinnert hij deze beteekenisvolle woorden, welke minister de Trooz zekeren dag te Blmkenberghe tot hem richtte De zu'na C..3 g-.ld er.-kel -m, -n voorwaarde dat zij onze politiek steunen. Dit wist men wel omtrent. Maar als meu het moet hooren zeggen door eenen der kopstukken van de klerikale partij, gaat zulks ten minste over zijn hout. -,-ta (Baoaoxa r~ i m Heden Zondag heeft in de Kursaal een buitengewoon prachtig Liefdadigheidsfeest plaats, ten voordeele der behoeftige kinde ren. Voor het concert van 2 i/2 uur verleent de schoonste der zangeressen, Lina Cavalieri hare medewerking. In het concert van 8 1/2 uur zal de wereld beroemde tenor Eurico Caruso optreden. Te 11 uur ’s nachts gemaskerd bal en galafeest. Heeren en damen met andere dan zijden en satijnen kostumen worden in de balzaal niet toegelaten. Donderdag waren reeds 9000 ingangkaarten vijf frank ieder verkocht, en, ofschoon de inrich tingskosten niet minder dan vijftig duizend frank bedragen, staat de Maatschappij der Zeebaden de gansche opbrengst zuiver af ten voordeele der arme kinderen. Zulke feesten bewijzen dat M. Marquet de zaken zoodanig weet te beredderen, dat de handel en de noodlijdenden beiden in de vermaken der hooge wereld hun voordeel vinden. ------ Ineenpas verschenen boek, geschreven en uitgegeven door monseigneur Fuget, Roomsch katholieke bisschop van Rennes, in Frankrijk, treffen wij het volgende aan De lessen van gematigheid, ons door den Paus Leo XIII gegeven, en die ons voor schreven den godsdienst heel en al te ont hechten van de politiek, zijn door de Fran- sche klerikalen bestreden geweest, slecht uitgelegd, nog slechter gevolgd, en nogthans zij waren voor ons keil en verlossing Te midden der puinen die ons, door onze eigene schuld, omringen, zal het noodig zijn de politiek van den grooten Paus te hernemen, om onze verwoeste inrichtingen herop te beuren ’t Is het eenig vast terrein waarop wij ons kunnen staande houden, en wij weten wel dat Paus Pius X geen enkel voorschrift van zijn voorzaat heejï ingetrokken. De Heilige Stoel verstaat 'zeer wel, dat indien wij willen dat het landsbestuur met gematigheid en vrijzinnigheid de nieuwe gestemde wetten toepast, wij ons volstrekt moeten onthouden ons met politiek te bemoeien, en ons, heel en al, opsluiten in ons geestelijk ambt. Wij moeten een eproep doen aan alle rechtzinnige liberalen, aan de treffelijke lieden van alle partijen, en geen ander politiek vaandel voeren, dan het vaandel van het vaderland. Wij zullen einde lijk moeten bereid zijn om alles op te offeren, voor zooveel die opofferingen overeenkomen met de stipte plichten van ons geweten en een minder goed, dat wij terstond kunnen verkrijgen, niet misprijzen, in de onverstan dige hoop van een grooter goed, dat hoogst twijfelachtig is. “Wij zullen voorzeker het oude Koukor- daat niet meer terug zien, en ik begeer zulks ook niet, want de Kerk zou erbij, nogmaals, die kostelijke vrijheid verliezen, die zij nu bezit in de priesterlijke benoemingen. Maar ik hoop dat er tusschen Kerk en Staat, middel zal zijn tot eene verstandhouding te geraken, die hoogst voordeelig zou zijn aan de belan gen van beiden. Wij zullen alzoo in de vriendelijke be trekkingen, tusschen beide machten, het wereldsche standpunt vinden dat wij noodig hebben voor onze goddelijke zending en ’t gene wij verloren hebben met de stoffelijke schikkingen, van het Konkordaat, zullen wij door onze manier van handelen, terug vinden in de liefde van het volk Dat is de verstandige, bezadigde, wijze taal van een prins der Kerk die de belangen van den godsdienst boven partijdriften stelt. Vergelijkt die nu bij de nijdige, logenach tige en gemeene ophitsingen onzer klerikale gazetjes, bij de opruiende predikatiën onzer pastoors, bij de kiesmanifesten en gekleurde printen die in onze gewesten op de kosten der diocesane kassen werden uitgedeeld voor de verkiezingen van 27 Mei. De voorzitter van het verbond der Koop- hando'-kamer van Engeland, „^„William verklaart *-at in “•'U,Ö8Q uet ontwerp van eer tunei onae. al, be stemd om Engeland met Frankrijk te ver binden, zal worden neergelegd en hij drukt de hoop uit dat het parlement de desbetref fende wet zal stemmen in 1907. Het noodige kapitaal zal daarna dadelijk in Engeland en Frankrijk ingezameld wor den. De tunnel zal eene lengte van 30 mijlen hebben en de electriciteit zal er aangewend worden voor de beweegkracht der treinea en de verlichting. Thans is het groot argument, als zoude de tunnel eene overrompeling van Engeland mogelijk maken, gevallen. Een vijftigtal manschappen kunnen den tunnel tegen elke bestorming verdedigen. Met de springstoffen, waarover men op de zen oogenblik beschikt, kan de tunnel op vijf minuten tijds onder water worden gezet en allen verdrinken die er zich in waagden. Anderzijds verwacht men veel goa ls in Engeland van dezen onderzeeschen verbin dingsweg, zoo voor den invoer als voor den uitvoer van koopwaren. Dover zal eene groote haven worden die veel schade kan berokkenen aan Antwerpen en Hamburg, mits passagiers liefst aldaar zullen afstap pen om rechtstreeks Parijs, Brussel, Berlijn enz., te bereiken. Alles doet voorzien dat ditmaal het ont werp zal doorgaan, Middels om zich des nachts te bevrijden tegen beten van muggen en andere insekten zullen thans welkom zijn. Ziehier Doe eenige druppels kaneelolie op uwe nachttafel en de muggen trekken er uit Of wel, koop eene flesch creoline. eene bruine zelfstandigheid welke een zeer sterke geur uitwerpt en een uittreksel is van teer. Giet bij het naar bed gaan, eenige druppels in den palm uwer handen, en wrijft er uwe handen, wangen en voorhoofd mee in en ga in volle gerustheid naar bed. De klerikale papiertjes zijn zoodanig over tuigd dat de groote klerikale party tijdens de laatste verkiezingen een schitterende zege praal behaald heeft, dat ze het noodig oor- deelen dit nu en dau eens te herhalen, opdat hunne lezers het goed zouden verstaan en onthouden. Anders mochten die verstandige lezers zich nog gaan inbeelden dat bet geen schitterende zegepraal was. Die hardnekkigheid in ’t liegen is waarlijk opmerkwaardig. De meerderheid in de Kamer is van 20 op 12 gedaald Groote triomf Indien in 1908 die meerderheid op niets zal gekomen zijn, dan zal men overal in de kerken het Te Deum zingen en de schitte rende zegepraal zal volkomen zijn 1 De beslissing van den paus aangaande de zaken in Frankrijk is genomen zij zal eerstdaags verschijnen. Het slaat voortaan vast dat de scheiding- wet zal aangenomen wórden door het Vati* winnen na 25 dienstjaren en 50 jaav-ottdvr- dom en dat daarenboven nog in de kon. bibliotheek 300 fr. voor avondwerk wordt betaald. De huissiers van het ministerie komen tot 2500 fr. met een rustigen en lichten dienst, terwijl de brievenbestellers arbeiden van 5 uur 's morgens tot 6 en 7 ure 's avonds, met hoogstens 3 uren rust over den geheelen dag en enkel na 30 tot 35 dinnstjaren hun karige maximumjaar- wedde bereiken. Verleden jaar schreef een plattelandsbe- stellar aan een blad het volgende Ik trek maandelijks 67,35 fr. op. Ik betaal 15 fr. voor huishuur. Er blijft me alzoo over 1,70 fr. per dag om twee volwas sen personen en een kind te onderhouden. Ik leg dagelijks zeven mijlen af en doe twee uren bureelwerk. Mijn lot is hetzelfde als die van mijn ambtgenooten, hebben deze meer kinderen, dan zijn ze nog ongelukkiger dan ik. vreven worden der Vlaamsche Leeuwen Maar waarover ik niet kan en ’t is niet schoone voor de gendarmen van verschil- lige groene piotten in den bak te draaien en te Ghistel te laten vernachten, want die fiere gasten moesten hun ginder kortweg keeren van al die vrijzinnige Jans. En ’t is ’t Gazetje dat dit zelf schrijft in Abonnementen voorop betaalbaar. De jm /"X TT-V m abonnenlen genieten het recht van kosteloos g a I I 1 g 2 I I 1 drie annoncen. De affichen worden eens J J I vk B JS kjj 1 g J ik 1 JJ gratis ingelijfd I Annoncen 20 c. per regel Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel en vonnissen 30 c. Men schrijft in bij den drukker-uitgever en in de Postbureelen ofbij de facteurs. Annoncen en artikels franco yy j XT "11 toe te zenden legen den Vrijdag-avond aan rï PT V (j I IC de Uitgever Eug. VanCuyck, Dixmude. DE DIXMIIDEN A S --

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1906 | | pagina 1