FRONTERS-CYNISME s X M X X Voor Stad Van Alles Wat De Moederoverste van een Klooster aangehouden. Fransche week te Amsterdam. WEEKBLAD Arrondissement^^ AmbtHijk Bericht. a X W X X X X ZONDAG 15 FEBRUARI 1931. 125e JAARGANG. Nr. 7. BESCHULDIGD VAN AFTRUGGELARIJEN. ge- juridische vraag, van Ant- ’’Wit. L T en den en btete voor de vliegers is: dat de uitge- worpen strooibiljetten voor hen... bclsedr gend vraten. die niets van dat hij. alleen SPREEKUREN VAN ONZE LIBERALE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS sen gewaagd, dus nog wel Uitgever R. DAENENS, Dixmude. gXXJgXXXMMXXMXXMXXMXMXMXMXaCMMMXXMXXOamXMX Alles wat den opstel betreft moet tegen den Woensdag avond, vrachtvrij X en onderteekend aan den uitgever besteld worden. X Herbergkermissen, combats, enz. worden voor de geabonneerde» kes- X steloos opgenomen. M X zich dié alleen aan sommen zou ACTIVISTEN-WERK. Velthem (Brabant). A. Vertenten, die hier het vrijheidsboompje vernielde, werd veroordeeld tot 3 maanden gevang. XXXXMMMXMMXXXXXXXXXMXMXMXXXMXMMXXMMXKMMXX Maandag ondervra- deze jiele- wereld sch Ichteghem Tweede Zondag. Lokaal Be Dörpplaats bij wed. De Cock, van !•- oud, en VOOR ONWETTIGE KINDEREN Een wetsontwerp, voorbereid door het Comiteit van Wetgeving, en tot regeling van het Voogdijschap over onwettige kin deren, zal door Minister Janson ingediend Wórden bij den Ministerraad. Zeer wel! De ongehuwde moeder en het natuurlijk kind zijn nog altijd slachtof fers van veel onzin en verkeerde maat schappelijke opvattingen en staan nog al tijd bloot aan veel onverdiende vernede ring en onrechtveerdigheden. DE u: Mti DEN AAR XSüKXXXMXXTOXX MXXMMMXXMMXXMXXXMXMMXXXXXXXX' Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars, voorop betaalbaar. Men kali S abonneeren in alle postkantoren van Belgie of. op het Bureel van blad. Voor Buitenland 28 fr. Alle aankondigingen mogen vrij H' aanveerd worden. Prijs volgens overeenkomst. X eewaaed. - Vervuur nvv». *v >.1U3ayi aw* Nationale Vereeniging van de Officieren- Öorlogsinvalieden een beligrijke verga dering gehouden. De voorzitter Castiaux legde het doel van de vergadering uit. Dit is namelijk, om door middel van feiten en getallen, steunende op onwederlegbae documen ten, te antwoorden op de aiyalten, die te gen de oorlogsinvalieden gfficht worden. Achtereenvolgens namen lah majoor Hanus, kapitein Temmermai en majoor Mersch het woord, om aan ie toonen, dat die aanvallen van allen 'grond ontbloot zijn. .Majoor Colin zegde daar» nog enkele woorden over het cumuleer® van een in validiteitspensioen met eengewoon sala ris. De volgende dagorde weri dan door de talrijke aanwezigen aangenomen «De Nationale Vereeningiig der Offi- cieren-oorlogsinvalieden veeenigd op 6 Februari, Na de onpartijdige betoofen van ver schillende sprekers, steunend op documen ten, gehoord te hebben, Vaststellen de, dat er niets ^verblijft van de afbrekingscampagne geriht tegen de invalieden, betreffende de oikósten Ver oorzaakt door de pensioenen, het aantal titularissen en de zoogezegd misbruiken. Dat namelijk de mogelijkheid om het in- valiediteitspensioen te cumulieren roet het loon van een bediende bevolen wordt dooi de eerlijkheid, vermits men ht pensioen niet kan afnemen van een adveaat, inge nieur, handelaar én landbouwr. Drukt haar groote verwondring uit te veten, dat voor de eerste maal dnds: 12 ja- ren een commissie, waarvan samenstel ling onbekend is aan het pwliek, waar van de werking geheim is, geoepen werd om beslissingen te nemen in ake de pen sioenen, zonder de afgevaardi den van de Nationale Federatie der Itralieden ge haard te hebben, tróts den doe hen uitge- drukten wensch. Betuigt haar levendige otroering te vernemen, dat deze commissi voorstel len zou aan den Eersten Mineer om het invaliditeitspensioen van de faatsbedien- den af te schaffen. Verzoekt den Eersten Minister en gansch de regeering .zich hu plechtige beloften, die zij eens aflegden té herin neren, en niet de misdaad te egaan hun beste dienaars de heilige vergeding voor dé phvsieke schade, de pijtni voortij digen dood te ontnemen Beslui*, dat. in dien hét bevestigd wordt, dat die maatregel va: afiremini? zou voorgésteld worden, de Feerate Raad van de Federatie der oorlogsinviieden ver plicht is bii hoogdringendheid d-schikkin- gen te treffen, die de toestand «ereischt. En gaat over tot de dagorde. Te Amsterdam heeft een «Fransche week» plaats gehad,. Ziehier de redevoe ring, welke bij de receptie der Franscheh ten stadhuize door burgemeester dé Vlugt werd uitgesproken: De gebeurtenis, welke ons hier ver- vereenigt, beteekent voor ons een voor recht. Immers wij worden in de gele genheid gesteld op een voortreffelijke wijze onze kennis omtrent de veelzijdi ge uitingen van den Franschenn geest te verrijken. Corypbeeën' van Fransche wetenschap én kunst hebben op welsprekende wijze getuigd van het leven en streven van het tegenwoordige Frankrijk. Wij hebben opnieuw het heerlijke Fransche élan kunnen bewonderen, dat voor geen moeilijkheden versaagt, Vertegenwoordigers van Frankrijk, gij hebt weder getoond,welk een invloed er van uw. land uitgaat, hoe dit als het ware de wereld met zijn essence door dringt. In schoone taal, die ons Nederlan ders als muziek in de ooren klonk, hebt gij gesproken over de ideeële roeping -van Frankrijk, over de zending, die het te vervullen heeft. De klare heldere Fransche geest heeft ons in de afgeloo- pen dagen met bewondering vervuld en in de komende dagen zullen wij zeer ze ker opnieuw daarvan genieten.. Ons begrip van de tegenwoordig Fransche literatuur is verhelderd. Beleedigend - op welke manier? Er werd in deze strooibiljetten gezegd, dat de manifestatie rond het gedenkteeken te Dix- mude anti-Belgisch was. Maar... is dat een beleediging voor de inrichtersen de deelnemers aan deze manifestatie? We zouden ervan denken: Juist inte gendeel! Grooter compliment kan men toch den «Vlaamschen nationalisten» niet maken, en... de klagers voor de rechtbank, te Veurne zullen zich toch niet desolidari- seeren van de «Vlaamsch nationalisten» zeker? - Om zich met eenige reden en recht als beleedigde en benadeelde partij in dit ge ding te kunnen voordoen, zouden de ei- schers moeten kunnen zeggen. ..«Wij zijn goede Belgen en we leggen er eer in, voor goede Belgen te worden aan zien. AVij laten niemand toe, te zeggen, dat wij legen Belgie zouden hebben be toogd;daardoor achten wij ons bena deeld in onze eer en in onze stoffelijke be langen.» Maar... wélke der eischers voert voor het tribunaal te Veurne deze taal? Het zou hun ook wel zeer lastig vallen, alswanneer de tegenpartij hun zooals ze trouwens reeds gedaan hééft- de‘bij deze «plechtigheid» uitgesproken rede voeringen onder den neus wrijven kan, die uit al haar woorden den haat tégen België zweetenZooals de toespraak van den fameuzen Daels, die hierop neerkwam dat dit gedenkteeken vooral is opgericht tot verheerlijking... niet van dé gesneu velde Vlaamsche soldaten, maar van de ex-gévangenen in de strafkampen van de Orne en Auvours, dus van de wecr- spanningen, van de muiters en van de de- het Belgische vaderland hel en van wie het meeren deel frisch en gezond, geschaard gestaan zul- len hebben rond dit... doodenmonument De president van de Rechtbank te Veur ne zou gevoeglijk den klagers a priori kunnen vragen: Verloochent gij bét Vlaamsche nati- ónalisme? En, als ze op deze vraag dan natuur lijk niet neen zouden kunnen ant woorden, dan zou cle president hun kun nen zeggen: Over wat beklaagt ge u dan? Dan '■eggen die strooibriefjes van de vliegers slechts, de waarheid en zijn ze feitef jk een compliment voor u Maar dat is nog een van de vele zothe den in het Vlaamsch activisme; dat zijn aanhangers al hun eigen woorden en da den beschouwen als beleedigingen en las terlijk voor hen, zoodra hun deze woor den door anderen worden toegeschrevén en deze daden hun dóór anderen verwe ten FONDS VAN DE MEESTRBEGAAFDEN De belanghebbenden die een studiebeurs van het fonds van de meestbegaafden wenschen te. bekomen, moeten hun aan vraag overmaken vóór 15 Maart. De be langhebbenden uit Brugge, Kortrijk, Moeskroen, Oostende en Roeselaere die nen de aan vraag bij het schepencollege van hun stad in te dienen. De ingezetenen van al de andere gemeenten van de pro vincie moeten hun aanvraag aan den pro- vincie-gouverneur zenden. De vragen die na 15 Maart ingezonden worden, zullen zonder gevolg blijven. DE BLAUWE VOGEL. Noord-Amerika. Te Dayton Beack heeft Kapitein Campbell 5 Februari met zijn ren-auto «Blue Bird» eene snelheid bereikt van 395 Kilometer per uur. Hij heeft alzoo het wereld-snelheids record ver beterd, dat met 372 Km. op naam stond van Sir Henry Segrave. The blue BirdHoog op, banier Venrne: Eerste Zondag der maand lokaal Ons Huis 10-19 uur. Sinds eenigen tijd werd te Mechelen om zoo te zeggen over niets anders gespro ken, dan over de handelingen van een geestelijke van een klooster der Stad. Men sprak van aftruggelarijen, die teza men weï tien millioen frank beloopen zou den,. De -geestelijke staat schrikkelijk hoog in de schuld. Meer dan honderd menschen vragen terugbetaling van de sommen, die zij haar leenden, en waarvan er som mige op zichzelf reeds een klein fortuin uitmaken. ;Men zegde, dat verschillende kloostergemeenschappen den toestand r, zouden onderzoeken en hem regelen. Het is echter aan te nemen, dat men de noo’di- ge middelen niet gevonden heeft; het te dekken passief bedraagt namelijk tien -nillioe-n frank tegenover een klein actief. Zeker is in ieder geval, dat de geeste- b'i-ke, over wie er kwestie is, mevrouw Ma- rie Van Nylén,, die acht iaren lang moe der-overste van het klooster der Carme- Lefén was, onder aanhoudingsmandaat ge- plaatst werd door onderzoeksrechter Kem- ’-ieneer, die haar beschuldigt van aftrug gelarij. De vrouw is 40 jaaf vervsehe afkomst. Zuster Madeleine de godsdienstnaam x oor mevrouw Van Nylen werd reeds vrói.ger door den onderzoeksrechter in het klooster ondervraagd. Thans werd zij van daar naar de gevangenis van Mechelen pverge bracht, waar men haar kwam halen voor een nieuwe ;Gerechtsböv£. Vpor. genheid Trarr-ae u-j-vs-teliiLe; Flëêderen afgelegd en een 7wart kleed aangetrokkén. Men weet van de bestemming der gel den tot hiertoe niets anders, dan dat de geestelijke het goed -«Derip» te Battel-bij- Mechelen gekocht heeft. Dit goed is ech ter zwaar gehypothekeerd, zoodanig dat ook daarin niet het groote deel van de som kan verdwenen zijn. NADERE BIJZONDERHEDEN Dè eerste vraag,die iedereen zich dade lijk stellen moet, wanneer hij verneemt dat een geestlijke verschillende millioen- r.en frank aftruggelt is natuurlijk: «Wat doet die vrouw met zooveel geld?» Men begrijpt niet wat een kloosterlinge, zelfs de overste, aan persoonlijke uitgaven k,._. besteden. Bovendien levert het feit, dat de vrouw gedurende meer dan acht jaren aan het hoofd bleef van de kloosterge meenschap, het bewijs, dat haar Openbaar leven althans niet in tegenspraak was met den rege 1 en de belofte van armoede, vermits de zusters béur haar vertrouwen bleven toekennen. Een Brusselsch confrater spreekt van de mógelijkheid, dat «zij bezweek aan de zon de der gulzigheid» maar men kan toch niemand voorstellen, snoeperij zulke ontzaglijke uitgeveii De schuldeischers van zuster Madeleine zijn doorheen de gansche provincie. Ant werpen verspreid. Mechelen, Antwerpen en Thurnhout werden vooral door haar Bezocht, en het waren notarissen, pries ters, renteniers, die haar de belangrijk ste sommen leenden. Zuster Madeleine moet reeds lang geleden haar leeningen begonnen zijn, namelijk op het oogenblik, dat zij aan het hoofd van het klooster ge plaatst werd en daardoor de vrijheid en soms de verplichting had, de verbinden- gen tusschen het klooster en de wereld te regelen. Het koopen van het kasteel «Derip» zou heel goed een maneuver der geestelijke kunnen geweest zijn, om een schijnbaar doel aan haar geld ontleenen te geven. Het kasteel is nog steeds onbewoond en de verauderingswerken om er een klooster van te maken zijn nog niet begonnen. Nochtans kon ieder der schuldeischers, de anderen wist, denken, de kloostergemeenschap hielp om een nieuwen bouw te zetten. Er wordt ook druk gesproken van een longen muzikant, die in het klooster als kapelmeester kwam, en’ die door de zor gen van de moeder-overste talrijke con certen kon geven. Maar zelfs, als de moe der-overste, die concerten cornman differ- •de, dan verteert men daarmede toch nog geen millioenen De jonge Kapelmeester. Gaston F. ge naamd, een hevige activist die onlangs nog betrokken was iri een :genieene ruiten- brekerij in de Bruelstra'at, tijdens dewel ke éenaffiche van de Oud-Strijders en he‘ portret van den Koning aan stukken. scheurd werd, leidde een heel losbandig leven en verteerde, de laatste tijden on gehoord veel geld, totaal buiten verhou ding tot zijn persoonlijke middelen. Al zoo kocht hij een merkwaardige piauo-A- queue van groote waarde, kwam in bezit van een luxe-auto, ging naar de Azuren kusten, deed buitengewoon verteer, enz. En als de ouders hem vroegen waar hi bet geld vandaan haalde, antwoordde on ze activist-virtuoos Bekommert u daar niet meê; geld krijg ik zooveel ik wil van het propagandafonds der frouters...... Nu is het reeds bewezen dat. dit spelle tje verscheidene honderd duizend frank .gekost heeft. Oh, Carmelietenliefde Het slechtste van al. is dat verscheidene kleine burgers, die zelfs geld in hypotheek óp hun eigendommen ophaalden om Moe der-Overste aangenaam te zijn en tezelver- tijdaflaten te verdienen, er totaal door -geruineerd zijn Moeder Madeleine is thans opgesloten onder voorafgaandelijk arrest en zal aan een geestesonderzoek onderworpen wor den. Zou ze somwijlen ook niet krank van .....harte, pardon! van.... geest zijn? Wat de Fransche wetenschapin de laatste jaren heeft bereikt, dwingt onze bewondering af;? wij hebben gehoord, hoe het Fransche genie stjp voor stap aan de natuur haar geheuien ontwor stelt. Tot welke schepping-vr Fransche kunstenaars in staat zijn, wij ervaren het opnieuw. Wat Frankrijk als. kóloriale mogend heid vermag, hoe het em oplossing zoekt voor het moeilijk irobleem van de teere betrekking tusschet moederland en koloniën -een vraagstukdat óns Nederlanders zoo bij uii’tek interes seert daarover worden yij ingelicht.. Aldus leeren wij in één veek iets be grijpen van Frankrijk’s veelzijdigheid. Daarom zijn wij Nedélanders met eerbeid voor het Fransche 'olk vervuld; met eerbied voor ?ijn omitbluschbare vitaliteit, die door geen zxare tijden of rampen te blusschen is. Het is bekend, dat Fraskrijk in Ne derland vele vrienden telIk ben er van overtuigd dat deze Fraischë week er het hare zal bijdragen, on dat aantal vrienden te vergrooten. De eerste Fransche weel wordt thans te Amsterdam gehouden. Van harte hoop ik, dat deze zal breigen, wat de organisatoren daarvan ve wacht en, en dat de eerste Fransche wjek nog door vete zal worden gevolgd.» Men durft het zich bijna liet indenken. w-elk een kreet van afgrijzn er in het kamp der Fronters en Vlaansche Natio nalisten zou opstijgen, moes bijvoorbeeld de burgemeester van Antwcpen eens ’n dergelijke redevoering uitspeken En... bij hun katholieke bondgenooten te Gent dan Het oorïogsinvaEedr tKiLLsioen Verleden week werd te Brussel door dè Hert 11 nnr. CouckelaereTweede Dinsdag. Lokaal hais” bij de wed. Bossuyt, van IQ tot 11 nar. Oostende: Derde Zondag. Lokaal St Sêtao stiaan, van 10 tot 12 nur. Nieuwpoort Laatste Zondag. Lokaal ”Duy- aenhuis’’ van 10 tot 11 uur. Ook te Oudenburg lokaal bij M, Van Loo. Gemeenteraadslid es, herbergier, marktplaats te Oudenburg, telkens van 10 tot 12 uur. Voor alle zaken in onderhandeling met Mr Marqnet, is de plaatsvervanger M Jér. Be Cock, te zijnen huize sprekelijk den eersten en den derden Donderdag van elke maand, van 9 tot 11 nur. Ypefstraat, 27, te Oostende. Tét. 1787. Door de lafheid van politieke partijen en zelfs van de openbare macnten tegen over de chantage en, oer alareigmgen‘van de irontisten, zijn deze laatste ertoe ge komen om letterlijk aan niets meer te twijielen. Hun nieuwste aardigheid is thansdat ze door het zoogenaamd «Bedevaartco- miteit» voor de rechtbank te Veurne aan de vliegers, die hun comedie te. Dixmude gestoord hebben, een schadeloosstelling van 125.000 frank doen eischen! En die som rechtvaardigen ze dan zoo: dat tengevolge van de verorzaakte stoor nis het comiteit geen inzameling kon hou den en dat er minder boekjes werden ver kocht. De eerste juridische vraag, die zich hier stelt, is of de vraag van dit Bede vaar tcomiteit wel ontvankelijk is. Over deze kwestie zal de Veurnsché rechtbank dinsdag-a.s. uitspraak doen. Maar intusschen kunnen we wel de ge grondheid van dezen éiscli op schadeloos stelling ééns van wat dichterbij onderzoe ken: Wegens de stoornis, door de vliegers verwekt, heeft het Comiteit geen inzame lingen kunnen doen en zijn er minder boekjes wélke boekjes?: activis tische en anti-Belgische pamfletten na tuurlijk! verkocht kunnen worden. Dat beteekent: de deelnemers aan dez.e betooging hebben de centen, die ze anders aan de «goede zaak» besteed zouden heb ben, die ze voor de «góede zaak» mee naar Dixmude hadden gebracht,in hunnen zak kunnen houden. En heeft dus het .Comiteit, dat hen al len vertegenwooi digde schade geleden -- 1 w—-w heeft elk hunner ‘afzonderlijk bii dit or;- treden'eigenlijk geprofiteerd; Waaruit volgt, dat, bij *t stellen van zijn eisch tot schadeloosstelling, het «Be- devaartcomiteit» niet optreden kan hit naam van deze bedevaarders en, als ’t niet uit naani‘van deze bedevaarders optreden kan, wat is het dan tenslotte nog? Het ware voor deze bedevaarders toch heel simpel geweest om de schade voor het «Comiteit» tot nul te herleiden: Ze hadden de centen, die ze voor de omhaling hadden meegebracht, naderhand maar aan het «Comiteit» moeten zepden, en wat die ongelukkige boekjes betreft, die zul len toch ook wel in de frontische lokalen vaii overal te krijgen zijn. Maar dat alles is reeds «te gronde plei ten», en we doen ’t alleen maar voor de aardigheid, óm te laten zien, tot wéér ge zooal geraken kunt, als ge de eischers voor het tribunaal van Veürne op de kronkel paden van het Recht zoudt willen volgen. Maar de heele zaak, de heele eisch van dit «Bedevaartcomiteit» is eigenlijk te zot óm een meter vêr .los te loopen. Het eenige wat er'zich in aannemen laat, isdat de beklaagde vliegers geen oorlof hadden om van hun machines ge bruik te .maken; en dat ze, in hun hoeda- nigheid.van officieren, (gestraft kunnen v,Torden; maar dat gaat hun directe over sten, en desnoods den krijgsraad aan. Ge moet gewapend zijn met al de on beschaamdheid van een activist om van een Belgische rechtbank te kunnen ei schen, dat zij medeburgers straffen zou alléén maar omdat dezen, tegen een zuiver politieke betooging, een andere politieke betooging hebben gesteld! En vooral dan, wanneer deze antimani- festatie gebeurde zonder geweld, zonder bedreiging zelfs, uitsluitend door het ge drukte woor d. En dan wél juist op dezelfde manier als rateór de aanklagende partij zelve in zoo menige omstandigheden gedaan is gewor den. Hebben de Vlaamsche nationalisten» zdfs niet naar den Koning, bij dezes of- fiïieele bezoeken aan Antwerpen, met st'ooibiljetten geworpen? En welk ver- sail-kan er wel inzitten: of een strooibil jet naar beneden dwarrelt uit een vlieg- mgïhine of uit een raam van Malpertuis of Uilenspiegel? Cf... wenschen de. Vlaamsche National- istéi in ’t algemeen en het «Bedevaartco- mitdt» in ’t bijzonder, voor zi'chzelven /de verbintenis aan te gaan, dat zij nim mer voor hun propaganda van vliegma- chims gebruik zulten maken Mijar de grond voor hun eisch tot straf en béete voor de vliegers is: dat de uitere- I

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1931 | | pagina 1