DE ONDERGANG DER KATHOLIEKE PARTIJ. SIC TRANSIT GLORIA MUND1 Bel 8Ss Goalies flor Liöeralo Jsnge Wassioa. WEEKBLAD 9 Sociale V erzekeri ogen A Voor Stad Arrondissement DE LES DER INMENGING VAN DE KERK IN DE POLITIEK. X X X X X t; Uitgever R. DAENENS, Dixmude. De eens zoo almachtige katholieke par tij staat op invallen. Door het gebouw loopen een scheur an links naar rechts en eene van boven naar onder. ZONDAG 15 MAART 1931. hunne echtgenoote en wettige kinders, f, G. V. 4 3 mil- zoo Wij lokaal I.a 10- en NIEUWE BURGEMEESTER. Bij Koninklijk Besluit is de h. H. Le- bleu benoemd tot burgemeester van Egge- waertskapelle, ter vervanging van den h. O. David, ontslaggever. 2.50 3.50 5.00 6.50 8.00 9.50 3.50 5,00 6.50 8öb 9,50 I. MAANDAG, 6 APRIL 1931. Talassa» was kreet der .Grieken. «De nezulten ook vete jonge Wachters den IVxaanuag morgen mtroepen. Inderuaad, .net innen migsbestuurheeft Fransclie en Vlaamsche afdeelingen afzon derlijk; te 16 uur wordt de openbare verga- deimg hernomen. Daarna wordt overge gaan tot de stemmingen en sluiting van het kongres. Het vcrmakchjk deel neemt nu pas aan vang. Te 19 uur grijpt een dciüokratisch ban ket plaats én daarna, te 21 uur, wonen de jonge Wachten in de kursaal het groot kunstkoncert bij dat gevolgd wordt door bal- - l ”Wit- 10 tot 11 uur. Lokaal St Seba- De vrijwillig verzekerden kunnen echter maar van de Rijksbij dragen gemeten op vporwaarde dat zij, te beginnen van Ja nuari 1931 ononderbroken jaarlijks 24 fr. storten als zij minder zijn dan 18 jaar 60 frank als zij vfouwelijke verzekerde of mannelijke'tusschen de 18 en 21 jaar en 120 frank voor alle mannelijke verzekerden bo- ven de 21 jaar. bigenotljediiig der rente. 1 Van rechtswege gajit de oppensioenstel- I ling in óp het óogènblik dat mén den. leef- tiju van 65 jaar bereikt heeft. Doch de mannelijke verzekerden mogen de ingenottreding doen vaststellen tusschen hun 60 en 65 jaar, terwijl de vrouwen het reent hebben dit te doen tusschen de 55 en 65 jaar. Mén dient in aanmerking te ne- men dat men voor eene vroegere ingenet- treding zijne aanvraag 12 maanden op voor hand dient in te zenden De gerechtigden op het ouderdomspen sioen, verleend bij de Wet van 20 Oogst 1920 op het kosteloos ouderdomspensioen, alsook op de aanvulling ervan, zullen in ver vanging daarvan,, de ouderdomsrentetoeslag genieten volgens de nieuwe tarieven. De maxima-toeslag zal 3,200 fr. bedragen wan neer het gaat om beide verzekerden (man en vrouw) en 2,100 fr, voor ongehuwden weduwnaars of gedivorceerden. Aan al onze leden doen wij dan ook hier een oproep om regelmatig hunne pensioen- kaart in te brengen; aarzel niet die te vra- gn in uwe 'fabriek, de patroon heeft het recht niet uwe kaart te weigeren,. Het is van allergrootst belang dat alle pensioen- kaarten regelmat^ maandelijks opgestuurd worden door onze ziekenbonden G. V. STORM EN NOODWEER. In de laatste dagen heeft het geweldig ge spookt over de geheele Aarde: het Duivelsei land bijna verzwolgen; woeste storm aan de kusten van Engeland; vele menschen omge komen op de Maskareenen; aardschokken in Italië; sneeuw en overstroomingen in Zwitserland en Elzas Zuid-Slavie en Bulgarie erg getroffen door aardbeving en oen man te peerde in den opengespleten grond Verdwenen; revolutie in Peru; water snood in Frankrijk; meer dan 2m. sneeuw in de Dolmieten (Italië); verwoestingen in Albanië en Macedonië; aardschokken in Ja pan; oude kerk ingestort te Villeneuve; de Infante hristina van Spanje aan den blind- darm geopereerd; bloedbad te Morlanwelz; moorden en branden en faillieten alhier, al daar; een vierling geboren te En dat alles, omdat Adam en Eva over 6000 jaar in den appel gebeten hebben Deze van boven naar onder scheidt al verder en verder de oprechte vaderlan ders van de halve ot heel katholieke iron- ters. iviaar dat is nog niet de ergste van de twee. Veel bedenken; xer ziet er de scheur uit die van links en naar rechts de hoogerc van de lagere standen scheidt: de conserva tieven van de democraten. ’t Gekraak van deze scheur liet zich al lang hooren, maar in de jongste dagen da vert het neeie land ervan, tiet is namelijk tot een formeele oorlogsverklaring gekomen tusschen de conservatieve «Federatie van de Katholieke Kringen en Vereenigingen» en de leiders van het «Verbond der Katho lieke Werklieden». Dit naam dezer laatsten heeft zekere heer Bodart geschreven, dat zij er wel zullen moeten toe overgaan om zich uit het alge meen katholiek verbandlos te scheuren, wanneer de Federatie hun niet het monopo- lium laat van de maatschappelijke werken en den conservatieven katholieken laat -.-oortgnon om tegen de jnvtna’itpiten en coöperatieven van de christen-democraten zelven soortgelijke inrichtingen in ’t leven te houden. Want daar gaat alles om: Tegenover de so ciale instellingen, mutualiteiten, jeugdver- bonden en dergelijke van de christen-demo craten, die zich al méér en méér aan hun voogdijschap onttrekken, richten sommige rijke katholieke industrieelen andere mutu aliteiten en jeugdver bonden op, die hun le den méér voordeelen bieden dan deze van de christen-democraten en nu willen deze laatsten zich ten alle prijze deze doodende concurrentie van den hals schudden. Zij nemen nog wel aan, dat de rijke kat holiek voor hun sociale en propagandische werken betale, maar dulden niet, dat hij voor zijn geld ook nog controol of mede- zeggingschap erover opeischt. Maar bij de conservatieven schijnt nog niet zooveel liefhebberij te bestaan om zich tot de functie van. melkkoe te laten degra- deeren. Op de jongste vergadering van de Federatie heeft senator Paul Crockaert pries ter Colens van Brugge die den eisch betref fende het monopolium van de maatschappe lijke werken voor de christen-democraten formeel in den vorm van een ultimatum ge goten heeft, toegeroepen: Kom ons maar eens uitdagen, zullen de degens kruisen Over deze fiere taal heeft de democra tische heer Rubbens zich al heel bijzonder ongerust gemaakt. In een persgesprek pro beert hij nog den conservatieven katholie ken goede redenen te doen verstaan, en houdt hij hun een preek die hierop neer komt, dat al het goede wat sommige katho lieke nijveraars, vooral in het land van Charleroi, door hun mutualiteiten, coöpe ratieven en dergelijke kunnen stichten ten bate van hun eigen personeel, toch nimmer kan opwegen tegen het enorme kwaad dat ze door deze concurrentie doen aan de chris- ten-maatschappelijke werking in het alge meen, deze zoo groote macht welke toch ten dienste van het katholieke levén staat. De heer Rubbens is dus nog altijd van ge dacht, dat de christen-democraten, welke de katholieken en hun Kerk dertig jaar ge leden nog met zulke kanibaalsche verwoed heid als in de hel zelve uitgebroed bevoch ten, thans een der absoluut onmisbare ele menten .van het katholieke leven is, en dat de sociale instellingen van de katholieke werklieden feitelijk aan de basis liggen van het heele gebouw der katholieke partij. De oorlogsverklaring van den heer Bo dart in de «Revue Beige» blijkt echter in de conservatieve kringen niet zooveel ont steltenis te verwekken als waarop de chris ten-democraten wel gerekend zullen heb ben. Het trotsche antwoord van den heer Crockaert moet hun reeds als een steen Ichteghem Hert 1 11 uur. CouckelaereTweede Dinsdag. Lokaal liius” bij de wed. Bossuyt, van 1C W U Oostende: Derde Zondag, stiaan, van 10 tot 12 uur. Nieuwpoort Laatste Zondag. Lokaal ”D«y- nenliuis’’ van 10 tot 11 uur. Ook te Oudenburg lokaal bij M. Van Loo Gemeenteraadslid herbergier, marktplaats' te Oudenburg, telkens van 10 tot 12 uur. Voor alle zaken in onderhandelitig met Mr Marquet, is de plaatsvervanger M. Jér. De Cock, te zijnen huize sprekelijk den eersten en den derden Donderdag van elke maand, van 9 tot 11 uur, Yperstraat, 27, te Oostende. Tel 1787. op den kop zijn gevallen, maar nu zegt de «Rappebr van Charleroi, het hun nog wat duidelijker: -- «De heer Bodart, aldus dit groote kat holieke blad, bedreigt ons met een geesel die reeds bestaat. Zijn christen volkspartij moet niet meer gesticht worden. Zij is er. Het is de Christelijke Werkliedenbond zelf. Want, ja of neen, heeft déze een eigen leer? Stelt hij aan de andere groepen zijn eigen programma voor? Heeft hij zijn vertegen woordigers; door hemzelven gekozen? In één woord, geniet hij reeds van de autono mie, welke hij thans nog opeischt? Voor zeker ja Maar, zoo gaat de «Rappel» voort, zullen de„ goeie zieken zeggen tot hiertoe en door de genade Gods, hebben de katho- liken nog steeds gemeenschappelijke lijsten voor de verkiezingen 'ingediend. (Helaas, dat is niet zoo waar, als deze goeie zielen denken en het is wel eens voorgekomen, dat de christcn-werklieden weigerden, met de andere katholieken één lijst te vormen). Wat zal er gebeuren wanneer deze Bond zichzelven «een partij» zal noemen? Wel nu, in dien de katholieken meen en dat. zij nog zich met deze partij zouden kunnen ycrbimlon, dan zullen ze eenvoudig dat aangaan. \dat .men een kartel pleegt te hee- ten.» En de «Rappel» besluit: «Erin toestemmen dat aan de christen volkspartij liet monopolium van de maat- schapplijke werken wordt gelaten, zou toe stemmen zijn in onze eigen verdwijning. Het zou van onzentwege zelfmoord plegen zijn.» In zijn uitdagend antwoord op het ulti matum van de christen-democraten had de heer Crockaert een uiterst doeltreffend woord voor heel de tegenwoordige situatie in de katholieke partij In onzen ijver om het socialisme te be vechten, hebben.wij, katholieken, tegenover een 1_..._ gericht, slaafs gecopiëerd op deze andere, op net piogiamma een reis op zee gebracnt, een reis met een prachtige maalouot naar Dumkérke, langsneen cle Belgiscne kust, voorbij Middelkerke, Westende, Nieuwp., De Y zermoncimg met tiet uitzicnt op lachende villa's aan de duintoppen van De Panné, tot aan de FranscHe Haven van Duiiikerke. Voeg daarbij het genot zich op den wijden waterplas te bevinden en vrij de gezonde zeelucht in te ademen. Er is geen twijiel oi deze prachtige reis zal den grootsten bijval genieten bij de Jonge Wachters. De boot vertrekt, uit Oostende den Maandag morgen te 9 uur, en, om aan de Jonge Wachten van het binnenland toe te laten nog denzeltden avond de stad te verlaten, wordt de terugkeer, te Oosten de, vastgesteld op 16 uur. Het inrichtings- bestuur heett besloten dat al de leden van de liberale vereenigingen (voor zooveel er plaatsen beschikbaar zijn) aan de reis mo gen deelnemen. Het puike programma dat w« komen me de te deelen laat het beste voorspellen van het XXVe Jaarnjksch kongres der Libera le Jonge Wachten van Belgie dat, dit jaar, een prachtig sukses te gemoet ziet. VOOR NICHTJES EN KOZIJNTJES. De Engelsche bladen deelen mede, dat een Indische Prins, de (afhouding van het loon), de maandelijk- sche storting vaststellen. Wat de stortingen betreft der buiten dienststaande handarbeiders, bij ons ge kend als vrijfe verzekerden, het bedrag hunner storting wordt berekend op 1.50 t.h. hunner bedrijf sinkomsten tot beloop van een jaarlijksch inkomen van 12,000 fr., zon der dat. de te storten som minder mag zijn dan 120 fr.-voor den man en 60 fr. voor de vrouwelijke verzekerde. Wannéér nu een arbeider (ster) slachtof fer is van een werkongeval, en tijdelijk zijn werk moet staken, dan wordt het bedrag zijner storting (persoonlijke) gedaan krach tens de Wetten op de schadeloosstelling te gen werkongevallen. Gedurende gansch de zen tijd is de patronale storting verplich tend. Bij het ingaan der ouderdomsrente komt de Staat nog tusschen voor 50 t. h. van het bedrag dezer rente. Eaat ons een voor beeld aannemen. Door zijne storting en deze van zijnen patroon, zou een rechthebbende eene rente gevormd hebben van 2,400 fr. op 65 jarigen ouderdom; de Staat zal er voor zijn deel nog 50 t. h. bij voegen of 1,200 frank, zoodat de rente dan op 3,600 fr. gebracht wordt. Een overgangsmaatregel wordt toegepast voor sommige categories en wel als volgt De Staat zal uitkeeren voor degenen geboren tusschen de jaren 1867-1874, 100-% als toelage 1875-1879, 75 als toelage 1880-1884, 60 als toelage, Het zal hierdoor aan deze verzekerden nog mogelijk zijn, binst een beperkt aantal jaren de rente van 1,200. fr. per jaar als Staatstoelage te verwerven. De hooger vermelde rijksbijdrage wordt toegekend aan alleverzekeringsplichtigen, hunne echtgenoote en hunne wettige kin ders. Aan alle personen wier globaal inkomen de 24.000 fr. niet overtreft evenals aan 4 5 2.50 5.00 150 3.50 7.00 5)00 5.00 lo.oo 6,50 6,50 13.00 8.00 8.00 16,oo 9.50 9,5o 19,oo ll.oo 'll.oo 22.00 12.50 12,50 25.00 8. ineer dan 280 frank 12‘0 12.5Q 25.00 ]]i)Voor di wirktlciien. ke utkeltjkV betaald worden. I 2 1minder dan 50 frank 2. van 50.01 tot 75 fr. 3. van 75.01 tot 100 fr. 4. van 100.01 tot 125 fr. 5. van 125.01 tot 150 fr. 6. van 150.01 tot 175 fr. 7. van 175.01 tot 200 fr. 8. meer dan 2oo frank 5 2.50 5.00 3.50 7.00 5.00 lO.oo 6.50 13.00 8.00 16.00 9.50 19.00 11.00 11.00 22.0o 12.5o 12.5o 25.00 Zooals men ziet zijn de werklieden, vrouwen als manhen, verdeeld in acht ca- tegoriën. Het is dus heel gemakkelijk voor iedereen te berekenen hoe hoog zijn maan- delijksche persoonlijke storting zal bedra gen. Er dient goed in acht genomen te wor den dat de sommen, vermeld in rubriek 3, V - ’V' -■Z Het XXVe kongres der Liberale Jonge Wachten van Belgie wordt dit jaar, met Paschen, te Oostende ingericht. Dit kongres wordt den Zaterdag avond voor Paschen geopend met een ontvangst der reeds aanwezige afgevaardigden en ein digt den Maandag avond. De keus van Oostende, tot zetel van het XXVe kongres naar de beslissing genomen in het voor gaand kongres te Luik zal stellig een voorname faktor zijn die talrijke jonge wachten bewegen zal aan het XXVe kongres deel te nemen. Het is voor niemand een geheim dat, met Paschen, het seizoen te Oostende aanvang neemt: de hotels ontdoen zich van hunne winterlui- ken, de kursaal opent haar deuren en prach tige concerten worden er ingericht, de zee dijk heeft zijn zomeruitzicht teruggevonden de vreemdelingen stroomen toe, en, als de opwekkende zonnestralen maar aan de al- gemeene herleving willen meehelpen, dan moet de aanblik van den druk bevolkten zeedijk, het oneindige van den onafzienba- ren waterplas en het helder blauwe uitspan sel daarboven, iedereen in de heerlijkste ge moedsstemming brengen. Anderszijds heeft het inrichtingsbestu.ur onder het Eere-Voor zitterschap van MM. Marquet en Vroome, volksvertegenv/en van M. Moreaux, bur gemeester der stad Oostende niet één gele genheid verwaarloosd om de Paaschdageri voor de deelnemende kongressisten zoo aan- trekkeliik en aangenaam mogelijk te ma ken. Dit zal blijken uit het programma dat we hierna op geven. De twee vermakelijk heden, die, voor den bezoeker, te Oosten de, het meest aantrekkelijkheid bieden, worden denafgevaardigden aangeboden: de kursaal en de zee. De lezer gelieve ten an der zelf te oordeelen uit het overzicht der ontworpen betoogingen ZATERDAG 4 APRIL 1931. Te 18 u.: Ontvangst der reeds aanwezi ge afvevaardigden. Te 21 u.kunstkoncert in de kursaal. Na het koncert, ba! in de zaal der «Ambassa deurs» ZONDAG, 5 APRIL 1931 (Paschen) Te 10 u.: ontvangst der afgevaardigden aan de Midden-Statie en aan de kaaistatie. Vorming van den stoet. Te 10 u. 15: Optocht met muziek. Neer leggen van bloemen aan het gedenkteeken der militaire en burgerlijke gesneuvelden. Te 10 u. 30: Aankomst aan het Liberaal Huis, hotel St. Sebastiaan, St. Sebastiaan- straat. 26. Daar griipen de zittingen plaats van het XXVe kongres van het Verbond der Libe rale Jojige Wachten van Belgie. De ooeninvszitting vangt te 10,45 u. aan. ’s Namiddags, te 14 u., vergaderen de SPREEKUREN VAN ONZE LIBERALE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS VeurneEerste Zondag der maand lokaal Ons Huis 10-12 uur. Dixraude Eerste Maandag, Brasserie bij M. Cappocn, 10-12 uur, .Lj Tweede Zondag. Lokaal De Dorpplaats bij wed. De Cock, van AJUs. wat den opstel betreft moet tegen dei» rVoensdag avond, vrachtvrij en onderteekend aan den uitgever besteld worden. M Herbergkermissen. combats, enz. worden voor de geabonneerden kos X steioos opgenomen. M - XXXXXXMXXXMKKXbS'CKMXMXMMXMMHKMXMXMMMWy'MMM 125e JAAR. Nr 11. DE DEUlim MXXMXXMXMXXXXXXMXXXXXXXXXXXXXXMXXXXXXXXXX X Abonnementsprijs 12 fr. ’s jaars, voorop betaalbaar. Men kan -Jg X zich abonneeren in alle postkantoren van Belgie of op het Bureel van X X 't blad. Voor Buitenland 28 fr. Alle aankondigingen mogen vrij Jg 21 aanveerd worden. Prijs volgens overeenkomst. X X X XXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX klasse-partij een andere klassepartij op- j - i in haar organisatie in haar methodes en in haar geest. Dat is het inderdaad heélemaal. De chris ten-democratie onderscheidt zich van het so cialisme alleen nog maar door de kleur van haar vlag, en de, politieke en economische opvattingen vormen veel sterkere banden yan sympathie en samenhoorigheid tus schen de roode en de gele socialisten dan t gezag der Roomsche Kerk er nog kan leg gen tuschen deze laatste en hun geloofsge noten van de andere klassen. Wat zal het einde van deze historie zijn? Wel eenvoudig dat de katholieken er zullen moeten van afzien, een politieke par tij in Belgie te vormen, zooals ze dat in de nieeste andere landen van Europa sedeit lang reeds hebben moeten doen en het ge loof tot een vrije kwestie maken, los yan de staatkundige en economische opvattm- ffen- En wie zou durven zeggen, dat zulks vcor ons land zoo'n kwaad zal zijn (Vervolg) VERPLICHTE STORTINGEN - VANWEGE HANDARBEIDERS EN WERKGEVERS Het bedrag der maandélij1;che storting, zoo voor.werkman als voor werkgever, ge--, schiedt volgens een barema éi." wordt be taald op den grondslag van h,9 loon dat aan den werkman uitbetaald word i'bij de eerste betaling welke in den loop vdii elke maand geschiedt. r: Voor de drie volgende batua.’s geeft.de eerste kolom de categorie, de tweede het ontvangen loon,, de derde 1-- afhouding van het loon, de vierdë d- bijgevóegde storting door den patroon, de vijfde het-to taal der te doene stortingen. 1). Voor degenen welke kun loon ont vangen per veertien dagen: 1 2 3 1. minder dan 100 fr. 2.50 2. van 100.01 tot 150 fr. 3. van 150.01 tot 200 fr. 4. van 2oo,ol tot 250 fr. 5. van 250.01 tot 300 fr. 6. van 3oo,ol tot 35o fr. 7. van 35o.ol tot 4oo fr. 8. meer dan 400 frank Voor degenen betaald. Ver tien dagen 1 2 3 1. minder dan 70 frank. 2. van 70.01 tot 105 fr. 3. van 105.01 tot 140 fr. 4. van 140.01 tot 175 fr. 5. van 175.01 tot 210 fr. 6. van 200,01 tot 245 fr. 7.. van 245.01 tot 280 fr. LIJKVERBRANDING In de Kamers werd doof Socialisten en Li beralen tegen Katholieken en Fronters de kwestie aan de dagorde gebracht van de facultative lijkverbranding. Er zijn beweegredens voor en tegen. Van actualiteit is nu het feit, dat in het dorpje Boladilla (Spanje) een herder, die aan vallende ziekte leed, dezer dagen levend begraven werd: de doctor, die den dood moest vaststellen, had zich vergist Werklieden hoorden gerucht komen uit het reeds toegeworpen graf en liepen de politie waarschuwen; het graf werd opge dolven en de kist geopend: eilaas, de begra- vene was nu dood, verstikt en de kist én het lijk droegen de sporen van den af- grijselijken doodstrijd. Ware de rampzalige door een lijkoven gepasseerd, hij ware dood als nu; maar de verschrikkelijke ontwaking en de onbe schrijfelijke laatste doods-angst waren hem gespaard gebleven. Maharadja van Patiala, en die een paar maanden in En geland verbleven heett, daar voor 6 lioen fr. hemden en ondergoed heeft aan gekocht en geweven pantoffels van 35.000 fr. het paar 4 5 2.50 2.50 5.00 3.50 7.00 5.00 lO.oo 6.50 13.00 8.00 16.00 9.50 19.00 11,00 11.00 22.00 12:50 12.50 25.00

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1931 | | pagina 1