Vlaamsch Romantisme. B WEEKBLAD Voor Stad Arrondissement OUDEN TIJD. Uil’ DEN HET CONGRES DEB L BERALE JONGE WACHTEN Van Alles Wat ONDER HET PATROONSCHAP VAN MAX ROOSES X X V. X i X X X X X X ^XX^X^XMXMXXXXMXXXXXXXXXXXXXXXMXXXX^XXX F XXXXXXXXMXXXXMXXXXXXXXXXXXMXXXXXXXXXM^XM^ 125e JAAR Nr 15. ZONDAG 12 APRIL 1931. Uitgever R. DAENENS, Dixmude. zet, daar 1 van ”Wit- de Jonge begroet door de «Brabanjon- Marseillaise», en dan naar gebracht, waar volksverté- werden uit uitgevoerd .1 ayoE uur ’s nachts ONZE PAARDENHANDEL. Gedurende Januari werden uit ons Land 1202 paarden uitgevoerd voor 6,817.000 fr. (De ezel uit de «Yzerbode niet medegerekend)’t Is nog altijd Frankrijk, dat onze beste kooper is,. X X s V. w. nicipalitiet. Het weder was er sedert Zondag heel- wat op vooruitgegaan, en was het ’s mor gens nog niet warm, de regen, die zulke uitstapjes heelemaal kan doen mislukken, -bleef dan toch achterwege. In den loop van den dag klaarde het heelemaal op, en het werd een mooie uitstap. Te Duinkerken werden Wachten ne» en de de «mairie» genwoordiger Vroome het woord tot den municipalen raad voerde. Na hem sprak de heer Weymeels, on dervoorzitter van het Nationaal Verbond. De maire Valentin sprak zijn vreugde uit een zoo talrijke afvaardiging te mogen begroeten. Hij wenschte de leiders van bet Verbond geluk, bedankte den heer Vroome voor zijn hartelijke woorden, die hij Frankrijk en Duinkerken toestuurde. Stoetsgewijze .gifng het dan naar het monument der Gesneuvelden, waar bloe men werden neergelegd. Na het dejeuner een kort bezoek aan ha ven en stad, gingen de excursionisten weer aan boord, om langs denzelfden weg weer Oostende - te bereiken, van waaruit de meesten nog denzelfden avond huis waarts keerden. Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars, voorop betaalbaar. Men kan ïicii abonneeren in alle postkantoren van Belgie of op het Bureel van 't blad. Voor Buitenland 28 fr. Alle aankondigingen mogen vrij aanveerd «orden. Prijs volgens overeenkomst. misch rentenier was die zooveel den werk man der nijverheid als de hanengevechten kende en... onze Vandervelde. De verdee- ling van Congo zou deze van België verge makkelijkt hebben.' Géén België, geen 'Vlaanderen. Indien alle Vlamingen dus de werkelijk heid inzagen en overwogen, zou het snel uit zijn met het romantisme dat onder hen revolutionnaire öpwélMrigen verwekt eri onstuimigheid die van zelfs verkoelt. Wij wenschen voor het geluk van de Vlaamsché studeerendé jeugd een tweeden Mac Leod, die den. weg toont en de univer- sitairen aanzet te studeeren en wetenschap pelijk werk voort te brengen zooals onze Vlaamsché kunstenaars, die nooit stil za ten. Zij ook hadden kunnen briesclien, want zij volgden ook scholen. Maar de Vlaamsché artisten hebben gewroet en al dus hebben zij en zij alleen.er voor gezorgd dat de naam van- Vlaanderen niet ver dween. Van hand tot hand hebben zij den lichtenden fakkel voortgedragen. Zij zijn dus het voorbeeld vooT’all’e Vlamingen. De Vlamingen zullen nooit ergens komen als zij niet ééns en voor altijd den mantel van het romantisme van zich afschudden. Wees man van uwen tijd, zei dé denker en handel er naar. i L. DU CASTILLON. als een pas geboren lam. Wij hebben even eens gehoord dat de gestrafte soldaten te Gent vergiffenis aan den minister gevraagd of hem bedankt hadden. Natuurlijk wor den die studenten eens ambtenaar, advo caat, notaris, enz., steunpilaren van het land en de maatschappij en een veroordeé- ling is geen aanbeveling. Eens de vlegel jaren voorbij wórden die lui dj es zoo frans kiljon en conservatief als hun heer vader of grootvader. Laat ze dan maar liever den reeds ouden Vlaamsclien Leeuw zonder manen, tanden of klauwen brullen. Het kan geen kwaad. Het is de geopende veiligheidsklep van een stoomtuig. Wij kennen een universiteit waar de overheid liever heeft dat de stu denten bier drinken tot zij onder de tafel rollen. Alsdan loopen zij achter geen vrou wen, meent die overheid. Men moet dus die manifestaties van stu denten niet tragisch opnemen. Overigens ligt het in de traditie van de Vlaamsché be weging nat van bier en jenever te’zijn. Het is waarlijk potsierlijk dat men nog in onzen positieven tijd hoort spreken van Breydel en de Coninck en den ganschen romantischen winkel ziet uitstallen. Wij dedeir dit ook in onzen jongen tijd, in de jaren 1880, 1890. Toen was iedereen nog ^romantisch in het Vlaamsché land. Maar dit begon te veranderen toen Julius Mac Leod flamingant werd. Die geleerde was we romantUu wetenschap had bemerkt wat de zwakheid van de Vlaamsché beweging was. Niet drinken en klinken, niet zingen en sprin gen, zei Mac Leod,doch'werken. Hij bracht inderdaad de Vlamingen, de ontwikkelde Vlamingen, naar Nieuwe Wegen, naar wetenschappelijke Congressen en de toe komst lachte, toen de vervloekte oorlog op nieuw de Vlamingen' een halve eeuw ach teruit sloeg. Duitschland zou als overwin naar, hier dé kleine Vlaamsché taal, waar voor het de grootste minachting had, spoe dig doen verdwijnen hebben. Het land, dat de .wieg was van het ro mantisme, heeft he tgansch vergeten. Het Recht van den Sterkste is voor de Duit- schers de stalen wet óp elk gebied. Onze romantieke flaminganten, die nu reeds too- nen hoe zwak zij staan tegenover het gezag van hun eigen land, zouden door den Duit- schen kolos vermorzeld geweest zijn. De jonge Vlamingen gaan dus een ver keerden weg op. Zij keeren op de stappen van de ouderen terug als de weg vooruit wijst. Wat is het bedrieglijk verleden als het heden zoo wonderbaar interesant is De strijd van het leven, de zorg voor de toe komst van een eenling, de familie, de ge meenschap, de natie, is een beetje, belang- rijker dan Artevelde of Pieter de Eremijt. Als onze jeugd eens ons begrijpt en ons verstaan heeft, moet zij begrijpen dat Vlaanderen zonder België niet kan bestaan en dat België bestaat dank aan de schran derheid van onze Kóningen. Zónder hen zouden wij onderdanen zijn van een der groote mogendheden die ons omringen en ons landje kunnen verdéelen om den vrede van Europa te verzekeren en op België’s ondergang de Vereenigde Staten van Eu ropa te vestigen. Gelukkig had België kóningen die geen romantiekers waren. Men heeft kunnen lezen in de Gedenkschriften van von Bulow hoe Leopold II in 1904 ’s keizers aanbod van Artézië en het Noor der departement, den parel van Frankrijk, afwees. Koning Albert weigerde eveneeens in 1913 in te gaan op eenzelfde aanbod gedaan door den zelfden keizer, die in 1905 op het punt was het niets kwaad vermoedend kleine België het. neutraal België, te overrompelen en te annexeeren. Romantiekers zouden naar den bekoorder geluisterd hebben, op. gevaar af bedrogen te worden en op den hoop toe zich te onteeren zooals dit het geval was met de romantieke activisten. Het jong geslacht is vergeten of weet nog niet dat twee jaar voor den oorlog het plan bestond onze kolonie'te verdeden on der Duitschland, Engeland en Frankrijk. Dit roofplan was voorafgegaan door een lastercampagne waaraan deel narnen Case ment, die later als verrader in den Toren van Londen werd opgeknoopt. Morel, waarvan Wells schreef dat hij een a cade- XXXXXXXXXXMXXMXMXXXXXXXXXXMMMMSOöaM^XMïïKJC^ M Alles wat den opstel betreft moet tegen den Woensdag avond, vrachtvrij i* en onderteekend aan den uitgever besteld worden. St Herbergkermissen, combats, enz. worden voor de geabonneerd en kos- K steloos opgenomen. M huis” bij de wed. Bossuyt, Oostende: Derde Zondag, stiaan, van 10 tot 12 ünr. Nieuwpoort Laats Zondag. Lokaal ”Düy- nenliuis’ van 10 tot 11 uur. Ook te Oudenburg lokaal bij M. Van Low Gemeenteraadslid en herbergier, marktplaats te Oudenburg, telkens van 1Ö tot 12 uur. Voor alle zaken in onderhandeling met Mr Marquet, is de plaatsvervanger M. Jér. De Cock, te zijnen huize sprekelijk den eersten en den derden Donderdag van elke maand, van 9 tot 11 uur, Yperstraat, 27, te Oostende. Tel. 1787. SPREEKUREN VAN ONZE LIBERALE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS VeurneEerste Zondag der maand lokaal Ons Huis 10-12 uur. Dixmude Eerste Maandag, lokaal La Brasserie bij M. Cappoen, 10-12 uur. Ichteghem Twee(le Zondag. Lokaal De Hert Dorpplaats bij wed. De Cock, van 10- 11 uur. Couckelaere: Tweede Dinsdag. Lokaal van 10 tot 11 uur. Lokaal St Seba- lu andere landen heeft het romantisme reeds lang afgedaan. Wel is waar heeft Frankrijk- het eeuwfeest van het roman tisme herdacht, maar die historische her cienkmg was grauw en koud. Stellig is het romantisme ciood en begraven. Zelfs is er geen spraak van nietlwe en jonge scheu ten. Het neoroniantisme zelf is in den oorlog tenonder gegaan. In Belgie leefde nog het romantisme toen het reeds geruimen tijd elders ver dwenen was. Het leefde hier vooral in de ..■llcrkuude, minder in de Kunst, want onze schilders en beeldhouwers hebben het veel eerder vaarwel gezegd, grootendeels onder den invloed van de Fransche reac tie tegen die strekking. Onze schrijvers hebben ’t langst aan het romantisme vast- gehouden. Dat is ook het geval van onze parlementairen en bewindvoerders. Het romantisme werd reeds in 1830 als een ziekte beschouwd. En toch had het publiek het van 1830 tot 1850 algemeen aangekleefd. Romantisme is gemakkelijkheid. Die gemakkelijkheid ontwaart men in de re- geeimg, het parlement, tde politiek, de lettéren, den geest, tot zelfs in de liefde. Alles wordt week, alles verslapt, ontze nuwt, verwijft. Die gemakkelijkheid ver mindert den tegenstand, de kracht der reactie, de waakzaamheid, den moed als ue mc'iisclilieid bedreigd wordt door dood WrtdUr;10wnii 1 iie is vróüw. Bovendien is het romantisme cte bron van de wanorde en revolutie en daardoor de tegenstrever van het classisme, de maat, den regel, het gezag en de orde. Wie heeft niet aan romantisme geof ferd Het romantisme van 1830, de Par- nasse en het Symbolisme waren drie staten van het Romantisme. Het romantisme, zegt Charles Maur- ras, ontstaat daar waar de gevoeligheid de verrichting overweldigt Waaraan zij vreemd is. Niet tevreden te voelen of aan de ziel dien gloed van het leven te verlee- nen, die zij noodig heeft bemoeit zij zich hem hare richting op.te leggen Het romantisme vormt menschen leem, zegt Maurras nog. Zoo iets bespeurt men in de Vlaamsché beweging. Om eene taal te doen gelijk stellen heeft men aan romantisme gedaan, hoewel eene taal in zich alleen een middel is van uit drukking en een bindlid tusschen men schen. De eene taal is Schooner of leelij- ker, moeilijker of gemakkelijker, - rijker of armer, maar aan welke taal ook, al zij het de taal van den Bijbel of het Evange lie, is geen mysticisme verbonden, zooals aan een godsdienst? Het is juist het roman tisme dat een mystieke bëfeekenis aan het Vlaamsch heeft gehecht wanneer de iTuch- tere Hollander niéts daarvan gevoelt, hoe- Vlaamsch ook Nederlandsch is. Gok be grijpt hij den gevoeligeren Vlaming niet wanneef- hij d-Wfeépt met .zijn taal en nog minder wannéér de opgewonden Vlaming dreigt om een min of meer België te ver- nietigen of ontrouw te Worden. Hoe meer talen men kent, hoe meer man men is, zegt men benoorden den Moerdijk. Practisch zooals hij is, tracht de Hollander zooveel talen te leeren als hij kan of noo dig; heeft. Wetend dat zijn taal, geen we reldtaal is, zal hij, hóe het gaat, de taal van het land spreken waar hij zich be vindt. Aan de realistische opvatting is het misschien te wijten dat de Hollander de grootste en nieuwsgierigste boekworm der wéreld is en ook best op de hoogte van dé algemeene cultuur is. In Vlaamsch-België is de toon lyriek wanneer het pyer de taal gaat. Men is ook vechtens gereed. Nochtans blijft de strijd lust bij woorden alsof we een Zuidervolk waren, een volk van leeem, om als Maur ras te spreken. Mén spreekt altijd van de daad. Maai de daad blijft uit. Zelfs beeft men voor den vrederechter. Nog onlangs heeft men te Gent gezien hoe niemand van honderden studenten die moedig tegen een enkelen bejaarden professor hun bonten Pier had den'ontbonden, de kranigheid had een ver antwoordelijkheid op zich te nemen. Een student, die aangeduid was het haantje vooruit te zijn, was de eerste om aan de bladen te schrijven dat hij onschuldig was Wij ontvangen het prospectus van een nieuw boek over de bedrijvigheid op al le gebied wan «Vlaanderen», dat, met zijn portret erbij, onder het patroonschap ge steld wordt van wijlen Max Rooses Maar op dit prospectus prijkt ook, als womaamste etiket, een afbeelding van den toren op het slagveld te Dixmude, met het beruchte kabalistieke opschrift A.V. V.V.V.C.» in een kruisken. Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Christus».... met Max Rooses, die z’n heele leven tegen de clericaliseering van het Vlaamsch volk gevochten heeft men moet hem ons juist leeren kennen die Klauwaert geweest kan zijn, maar boven alles Geus We stellen ons levendig voor, in welk ljvn;€v| 'dergelijlpi exploitatie van zijn naam voor clericale doeleinden hem ge bracht zou hebben, te meer als ze, gelijk hief, gepleegd werd door lieden van wie hij den meesten wel alle bevoegdheid en allp gezag zou hebben ontkend om te schrijven over welken tak ook van de be drijvigheid in «Vlaanderen». Elk jaar houdt het Verbond der Libera le Jonge ^ffihten van Belgie te Oostende een congres van zijn Vlaamsché. en Waal- scWajWel n 1(1 afvaardigingen in de stad aan. Het inrichtingscomitëit wachtte de le den van het congres aan de treinen af, en bracht hen naar het libéraal lokaal, waar 'de Belgische en Libérale Vlaggen naast elkaar aan den gevel wapperden. De werkzaamheden; begonnen no’g niet ’s avonds, en op het programma stond enkel een groot concert tér eere van de congressisten ingericht, en dat gegeven wérd onder de leiding van den heer Tous saint Dé. Sutter, met de medewerking van mej. Norèna, van de jiOpéra» van Parijs en van de Covent Garden van Lon den. Dit concert rvefd met een gezellige dans partij besloten. Zondag zou dan de voorname dag zijn, voor wat betreft dé. werkzaamheden van het congres'— het 25e 'van een imposante reeks. - Ongelukkig was hej weder niet van de ‘partij. De-zon bleef heelemaal weg eji ’t zou nog erger worden. Dit belette niet, dat allen, die hun toe-, treding hadden ingezonden en die Zater dag nog niet niet aangekomen waren, Zon dag voormiddag, reeds vroeg te Oostende aangebracht werden, met de verschillende treinen. .Een groote. stoet,' waaraan méér dan twee duizend man deelnamen, waaronder men Ook vele studenten zag, werd dan ge vormd, gn, doorkruiste weldra de §trjaten der Stad. D.é stoet 'begaf zich naar het-■monument aan de gesneuvelde, waar bloemen wer den neergelegd, waarna then zich naar het Liberaal Huis, (Hotel St Sebastiaan) begaf, waar de, zittingen plaats hebben. De. ruime zaal, die mooi versierd was, liep weldra vol. Onder de aanwezige, personaliteiten waren daar de heer en Moreaux, burge- megster van Oöstende, Vroome en Foucarf volksvertegenwoordigers Dierckx, en Demets, senators en Blum, schepen van Schaerbeek. De lieer VROOME sprak de welkomst- rede uit in het Vlaamsch. Hij begroette de liberaS jeugd, die de toekomst der par tij is. Het. zijn de liberalen, die Belgie gro,Qt hebben gemïiakt, en de spreker deed de namen toe juichen van Rogier, Devaux, Frère-Orban en Janson. Hij drukte er dan ook op, dat de jonge re liberale propagandisten de.stappen van hun voorvaderen in de partij zouden na volgen en dat zij aldus zouden medewer ken tot het groot-maken van hun vader land. De heer VROOME. besloot met een woord over de economische crisis en over de kwestie der toelagen aan de werkloozen. Burgemeester MOREAUX sprak dan in het Fransch en het leidmotief van zijn merkwaardige welkomstspreekbeurt was, dat de liberale partij een onsterfelijke par tij is, met een groot verleden, een groote toekomst en een heerlijk leven. De heer BLUM, Voorzitter van het Ver bond .der Liberale Jonge Wachten, han delde dan méér breedvoerig over de actie van de partij in het verleden, en haalde er de lessen uit voor de actie in de toe komst. De heer DAVID algemeen schrijver van het Verbond, gaf lezing van het jaarver slag en raakte hierin verschillende vraag stukken van algmeen belang aan, n.l. de taalkwestie, die der burgerlijke lijk- plechtigheden en besloot met een oproep tot enkele Jonge Wachten, waarvan de vi taliteit eens aan ’t wankéleïi geraakte. Daarna vervolgde het verslag van den algemeenen schatbewaarder, alsook dit van den heer MOTZ. BESTUURSVERKIEZING. van het bureel voor het jaar. 1931-32. Werden herkozen de heeren Blum, Da vid, en Destenay. Verder ‘werd besloten dat het volgend congres gehouden zal worden te Nijvel. Ten slotte werd een huldemotie aan den Voorzitter voorgesteld door den heer Destenay, aangenomen. ’s Namiddags kwamen de. Vlaamsché en Waalsche afdeelingen afzonderlijk bijeen, om, elk in haar taal, haar besprekingen voort te zetten. Over deze zitting, die tot 6 ure des avonds duurde, kunnen we eenigé interes sante bijzonderheden geven. Zooals het op een Jonge-Wachten-con- gres past, waren de discussies talrijk en nj.moërig, vooraleer men het in de afdee lingen eens geraakte over de verschillen de verslagen, die voorgebracht werden. Oyer de deelneming der liberale jeugd vrede, bracht de 'héér MÖtz vefsiag uït. Dan volgde een uiteenzetting van den heer Maréchal over het statuut der on wettige kinderen. De economische crisis, haar oorzaken en gevolgen, werden ontwikkeld door de heeren Cnudde en De Stobbeleire betref fende de daden, die ingericht zijn tegen ’s Lands eenheid. Wat dit betreft hadden de Luikenaren een motie voorgesteld, waarbij aan het congres werd gevraagd het federalisme niet te veroordeelen. Een hevige discussie! ontstond tusschen de heeren Destenay (Luik) en Pickery (Willébroeck)Deze laatste vroeg, dat de liberalen niet enkel de frontërs zouden ver oordeelen, doch ook alle separatisme. De heer M. H. Jaspar sprak een rede over deze kwestie uit, en een Henegouw- 'Sche afgevaardigde vroeg, in dit debat het woord van federalisme niet uit te spreken. Een liberaal is, vóór alles, een goed Belg en een vaderlander. Alhoewel de Luikenaars plechtig had den verklaard slechts voor federalisme te ijveren, toch gekant te zijn tegen het se paratisme, ontmoette hun motie vanwege de .Vlaamsché afgevaardigden een hard nekkige tegenkanting. Dezen verklaarden zich tegen elke administratieve of andere -scheiding. Ten slotte werd hét verslag over de kwestie aangenomen, nadat de Luike naren, gezien het_ tumult, dat was ont staan, en om de liberale partij niet te schaden, hun motie hadden teruggetrok ken. Het congres teekende dan verzet aan te gen de samenspanning van katholieken en frontërs en deed een beroep op de liberale bladen om de beweging der liberale jonge wachten te steunen. Het congres vroeg daarna de stemming van het onty-erp Janson, aangaande de beleedigingen aan het vaandel. Verschillende dagorden werden nog ge stemd betreffende het aanplakken der prijken, dé oplossing,^ van de landbouw crisis, de afschaffing van de toelagen aan de vrije scholen en de verdediging van het Land .aan de grens zélf. 'Om 19 uur, werd deze welgevulde dag dan, zooals reeds gezegd, besloten met keen democratisch banket, waar het op récht gezellig toeging, te meer daar het om 21 uur gevolgd, werd van een groot kunstconcert in deKursaal en van 'een ge animeerde danspartij. DE UITSTAP VAN MAANDAG NAAR DUINKERKEN. Een duizendtal congressisten stonden Maandag morgen klaar aan de kade, om in te schepen aan boord’van de «Stad Ant- i ’werpen», om zich langsheen de heele Bel- gische Kust te begeven, naar Duinkerken, waar zij de gasten zouden zijn van de mu- HET ZOMERUUR. In den nacht van 18 op 19 dezer zal het Zomeruur worden ingevoerd in ons Land, alsook in verschillende landen van Westelijk Europa, namelijk Frankrijk, Engeland, Nederland en het Groot-Her- togdom Luxemburg. De uurwerken zullen dgn liet Zomeruur officieel om T zijn intrede doet. De treinen zullen worden beschouwd als hebbende een uur vertraging en er zal ge tracht worden om zoo spoedig rnogelijk in regel te zijn met de nieuwe uurrege ling.

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1931 | | pagina 1