Stadsnieuws. r Herinneringen I - - 1 me»! 11 aw 6KK3B Het Bestuur. (’t Vervolgt) Ach. Zémir. EEN JOOD IN T VATICAAN. roept U UIT DE YZERBODE. ZONDERLINGE VRIENDSCHAP Het is van bekendheid, dat er altijd veel gevallen zijn van zinneloosheid in de Len- DE KEIZER VAN ETHIOPIË er aan uw ver- weder- UIT EEN BEWOGEN LEVEN. Ghetto en te erg meevalt Jeanne alleen genOf ware dat M-. Gheeraert zich op dat stuk even kranig toonde als zijn voorgan ger.... Verder op de dagorde Allerlei, En dat wil veel zeggen, njet waar, Camille? van Dr. Vandemoortelë in de Gemeenteraadszitting den. toegang te verbi c- te bij het spruiten van het blad; dan ook kul ver- worden meest onzin en flauwen kocht. Vandaar wellicht het voorstel zich als doorgaan, alles wat SNOTTERSPRETENTIE. Omdat we het domme voorstel van de Nasjonalisten, dat Belgie verscheuren ZUSTER MAGDALENA. De gewezen Moeder-overste van ’t Carmi- litessenklooster is nu uit Leuven terug in het gevang te Mechelen. Het onderzoek duurt voort. Men weet nog altijd niet, waarom Zuster Magdalena zoo groote som men (12.184.00 fr) ontleende en waar de helft van die milliocnen naartoe zijn. ACTIVISTENWERK. In den nacht van zaterdag op Zondag-Pa- schen werd te Schopten (Antwerpen) het Vrijheidsboompje omver gekapt. De schur kenstreken duren voort: Alles voor Vlaan deren en Vlaanderen voor Kristus AANBESTEDING. Feestzaal van het «Burgondisch Schild» .wordt vergroot van ten minste 1800 meter lengte, welke dienen moet tot het inrich ten van een zeer MODERNE CINEMA en dewelke zal verwarmd worden door Chauffage Central. Deze die hunne prijzen willen indienen kunnen zich wenden tot den heer Caste- leyn, fabrikant, Dixmude. wou, een frontersgekkernijnoemen wil Siska ons in de kategorie plaatsen van de Vlaamschhaters Dit is nu eenmaal een Yzer...bodige gekkernij. Wat hebben de snotters, die Vlaamsch-Nationalisten doen en zich zoo maar schaamteloos Vlaamsch is of lijkt toeeigenen, toch pre tentie Hun verwaandheid, domheid, of... onwetendheid is zoo groot dat ze nu een maal de grootste stommiteiten als dogma’s durven voor te houden en wat wit op zwart door de historie is geboekt een been tje te zetten, en onwillekeurig komt ons de spreuk op de lippen van den Hollan der, welke, zonder twijfel, in dergelijk geval den pretentieuzen flamingant be groeten zou: Bent je nu eenmaal totaal gek» Ah, ah, de liberalen zijn vlaamschhaters! Zou Siska ons niet kunnen wat historie op- 'isschen en ons het antwoord een ob jectief, eerlijk, echtVlaamsch ant woord - verschaffen op de volgende éen- .oudige vraag: Wie waren of zijn Julius Mac Leod, Paul Fredericq, Dr Persoons, Pol De Mont, Lodewijk De Raet, Julius Vuylsteke, J. Vercouillie, Herman Teir- linck, Max Rooses (die de Nasjonalisten. zouden durven op te eischen) Cyrille Buysse, Louis Franck en, zooveel anderen? Dat zijn nu juist geen snotters, niet waar? Ook hebben ze nooit de pretentie gehad van den eersten ongeletterden Nasjonalist den gereedste., en dat zegt al les. (34e Vervolg.) Wij lieten die komedie, met Afrikaansch gemengd, haren gang doen, en wandelden verder en in andere richtingen. Ons ge sprek ging over de zaken van *t werk. Nu en dan traden wij een café binnen; en juist, toen we aan tafel zaten recht over de Kerk en dat de Chef door ’t venster keek, zei hij Men komt terug; ’t feest loopt op zijn einde. Kijk van achter deze gordijn. De stoet trad weêr de Kerk in, deed er den toer. trad yycci wen toer bleef stil voor de deur, binst dat de mastdragers voor den put kwamen om er den mast in te planten. Zij gleden hem an hunne schouders met zijn onderste punt naar den grond en den heilige in de lucht, hemelwaarts. Binst dat men hem loodrecht aan ’t planten was, schaarde al ’t volk zich er rond; ’t muziek speelde lui der en geweldiger als om een triomf 't cwierooken yan onder tot boven smeet ko- ommen welriekgnden rook; en dansers en danseressen,-handen in handen, vormden een draaienden kring, Men hoorde .maar weinig 't latijn der geestelijken, die einde lijk ’t signaal tot stillen gaven. Een ser moen begon, elk jaar ’t zelfde, voor die omstandigheid, ’t Volk ging daarna uiteen naar huis. ’t Is w’éêr vernieuwd, zei de Chef. Gaan we ook huiswaarts? ’t Is al over den vijven. -Over wat handelt die preek, Chef? Over den heilige daar boven; over zijn leven hier beneden op aarde; over deugden naar ziel en lichaam. Eene soort van oud romeinsche vergoding met andere woorden. Rond 7 uren, na avondmaal, mijn paard paard gezadeld voor de deur gebracht, nam ik afscheid. Ik ging wegvliegen naar ons Kampement, toen opeens hij riep: Wacht een oogenblik Er is iets OORLOGS-INVALIEDEN. Tijdens den grooten Oorlog werden on geveer 395.000 Belgen gemobiliseerd er waren omtrent 45.000 dooden dus uit den oorlog zijn ongeveer 350.000 strijders teruggekeerd, onder welke, einde 1930 nog 88,901 gepensionneerde invalieden overbleven, ’t zij iets meer dan een vier de. Voor zijne oorlogsinvalieden per jaar en per inwoner, gerekend in Belgisch geld, betaalt Engeland 105 fr. Frankrijk 10 fr. Duitschland 85 fr. Belgie 54 fr. En dan zijn Cr Frontersbladen, die schaamteloos genoeg zijn om te beweren, dat Belgie zich aan zijn oorlogsinvalieden ruïneert!.'->■' liet wprdt avond, en wij staan hier nog zon der gevorderd te zijn. Wij mogen onzen tijd niet verliezen in uuttelooze redenee- ringen. Laat ons zoeken. Ja, men zoch inderdaad nog meer dan een uur en men vond niets. Geen enkel plekje van den hof bleef on onderzocht en in het loover riep men gedu rig: Willempje waar zijt gij Kom Nochtans bleef de meeste aandacht ge vestigd op het water. Voorbij den zooge zegden waterval werd de vloeistof weder bijeengebracht en stroomde langzaam ver der, maar aangezien er nabij de plaats, waar de beek den hof verliet, eene soort van afdamming gemaakt was om den loop des waters te regelen, kon het geringste li chaam daar niet voorbijkomen. Op een oogenblik dat de knechten zich verwijderd hadden vroeg Arthur: Wat zegt ge nu daarvan? ’t is tooverij Zoudt gij nu beginnen geloof te ge ven aan mijnen zonderlingen droom? Nog niet. Zooals gij wilt, maar gij weet als het lijkje niet ontdekt wordt zijn wij niet ge vorderd, integendeel. Wij moeten het vinden. Dat is gauw gezegd. VRIJZINNIGE MUTUALITEIT BROEDERLIJKE VOORZORG Ziekenbond). Wij maken onze leden bekend dat zij 'ich voor alle inlichtingen kunnen wen-- den bij Franz Cappoen, Café de la Bras serie» Groote Markt, den Zaterdag van 3 tot 4 u. LACHKRUID. Fielke Tjieper komt Lowie Scheeveling tegen, dien hij sedert lang niet meer gezien heeft; hij vindt hem zeer verouderd en be merkt zelfs dat zijn linker been niet goed meer mee wilt. -Maar Lowie, wat hapert been? O, niet, zei Lowie, stuikt. Zeg maar rechtuit dat het den ouder dom is. Al prullen, zei Lowie, mijn rechter been is zoo oud als mijn linker en er scheelt nog niets aan. Men keerde dus naar het kasteel terug. De meid had de kinders toch eindelijk te bed kunnen brehgen, daar de vaak hen overmeesterd had. Er werden bevelen gegeven om des an derendaags in den vroegen morgen de op zoekingen te hernemen, en daarna begaf iedereen zich ter ruste. Van zoohaast Arthur en waren begonnen zij natuurlijk hunne ge dachten te wisselen. De eerste zag er bijzonder grammoedig en teleurgesteld uit. Zijne vrouw, integendeel, scheen de zaak maar langs den goéden kant te beschou wen, en had zooals zij zegde goede hoop in de toekomst. Ik weet waarlijk niet goed, sprak zij, waarom gij er zoo ontdaan uitziet. Is de toestand nu slechter dan te voren? Neen, niet waar? Duizendmaal slechter, integendeel. -Hoe dat? Hoe kunt ge zulks vragen? Alles be dreigt ons. Gij wordt krankzinnig 1 Hodie vrouwen die haastige vrou wen 1 Hoe dikwijls heb ik u niet gezegd. Ik vreesde inderdaad sedert lang, dat gij alles gingt verbrodden, en ’t is dan toch gebeurd, Niemand zal wellicht aan de mogelijk heid gedacht hebben dat Joodsche gods dienstoefeningen zouden uit gevoerd wor den in het Vaticaan. Zoo wij een berichtje van de Pester Lloyd, van Budapest, geloo- ven mogen, dan is zulks wel en zelfs heel regelmatig het geval. De Joodsche geleerde. Naftali Fried, ge boren in Poljane, een Hongaarsche gemeen te in de Woudkarpaten, zou onlangs be noemd zijn tot afdeelingsoverste voor He- breeuwsche taal- en letterkunde in de bibli otheek van het Vaticaan. Het bestuur de zer Instellinv zou. liet hem zelf» mogcli jk ■gemaakt hébben, zijn maaltijden volgens ritueele voorschriften te verkrijgen en da gelijks Joodsche godsdienstoefeningen in het Vaticaan bij te wonen. Fried is een meester inzake Talmoedi- sche letterkunde, en schreef opzienbarende artikels over de Hebreeuwsche taal in we tenschappelijke tijdschriften. Hij komt uit het midden van het Chas sidim voort en i der Joodsche autodidact. Of zijn leven ver van het midden der Monsignori hem meldt het berichtje niet. Van 5 April - West-Vlaanderen heeft nog 2 liberale Volksvertegenwoordigers.... Oost-Vlaanderen, drie, Antwerpen ook drie en in Luxemburg vindt ge er geen een meer. Dat maakt dus 8 liberale mandataris sen voor het heele Vlaamsche Land, De Yzerbode rekent nu Luxemburg bij het Vlaamsche Land 1 Och, ’t zal Wel van haren Ezel of van haren Pater zijn! OPENBARE BALS DE KATHOLIEKE KIESVEREENIGING HERBOREN. Heden wordt in den «Tap», het lokaal van! De Dekenale werken» de priesters mogen aan geen politiek doen, gebood wijlen Monseigneur Mercierde gvrrrrroote kaiteïijke Kiesvereeniging, die tijdelijk in ”t vagevuur de zonden moet uitboeten van Asilius, Hipjxxh'ornus en andere quibussen, terug in "t leven geroe pen. ’t Was jnégr dan tijd, want het ka tholiek bpeltje staat er inaar aardig voor. Het eerste punt, dat op de dagorde voor komt, is, naar het schijnt, het aankoopen w 1 'w iL’btx1 ons hier verleden jaar zoo geheimzinnig ontvlogen is. Wellicht komt er hier meer klaarte dan in den gemeenteraad en in de, om reden, onwillekeurig ontbonden feest commissie 1 Het tweede punt schijnt te zijn: het middel te vinden om, kost wat kost, de Broerkens, die het hier gingen afstappen maar tot nog toe en ’t is begrijpelijk nog geen lekkerder oorden gevpnden hebben, hier te houden. En als dgf middel niet onder dp handen valt daq zal er op- niettw een,... kplpssalen proteststoet inge richt worden met den aanstaanden Be- devaartdag. Kwestie van wat volk mee te krijgen Ondertusschen zal er een no veen opgelegd worden, tot bekeering van den ketterlijken Nationalist van den ge meenteraad, die naar alle waarschijnlijk heid wel zal eindigen met het af te leg- Italiaansche dagbladen hebben bericht, dat de Keizer van Ethiopië een wonder- schoon Poolsch meisje, 'een hartediefje in huis genomen heeft. De Ethiopische Ge zant protesteert: ’t Kan niet zijn, zegt hij, want de Keizer en het Volk, ’t zijn al brave, christene menschen. In alle geval, wij kennen hier onze ei gene brave katholieke menschen, én wij we ten wel, dat zij bijlange niet van hout, van steen of van koudijzer zijn HET GEHEIM VAN DEN HERDER door C. Vervarcke. In ’t water niet waar? Ik heb het u immers gezegd, ma Maar zwijg, stoute jongenweder voer de moeder, die moeilijk hare gram schap kon bedwingen, en laat de groote menschen spreken. Onbeschaamd schudde de knaap liet, hoofd als om aan te duiden dat hij zich geenszins af.n de zaak verstond. Hoe kan ma daar nu naar vragen, fluisterde hij Anna in ’t oor. Intusschen antwoordde, de meid: Inderdaad, madame, ik heb de muts daar gevonden niet verre van den water val zooals gij zegt. Jeanne trachtte zich dan heel verschrikt en aangedaan te toonen en riep uit. Maar Irmadan zou er wel kun nen een ongeluk gebeurd zijn.. Mijnheer vreest zulks ook, madame AchGodik moet gaan zien. Zorg voor de kinderen. Daarmede stoof zij naar buiten en voel de zich gansch ontlast. In huis was zij inderdaad in ’t geheel niet op haar gemak. Dan begon zij aanstonds na te denken en zegde tot zich zelve Zij liep tot bij den vijver en bemerkte gewoonlijk met verouderde gedachten. En dan, het voorstel tot dansverbod zal wel uit het Kerkestraatje zijn Maar, dat al de andere katholieke Raads* leden zoo’n onzinnnig en belachelijk voor- stel gestemd hebben, dat zegt genoeg waar onze Clericalen naartoe Willen: het voorstel was een eerste stap naar de afschaffing van de openbare Bals, van dat volksgeliefde, aanstonds da thaar man nog bezig was met zoeken, in gezelschap met de .twee knechten, die'eenen grooten lanteern aan gestoken hadden. Bij. hen komende vroeg zij: Welnu, waar is de knaap? Ónmogelijk hem te vinden, voer de baron. Irma brengt daar zooeveh zijne klak binnen. Ja, ’t is daarom dat wij hier meest zoeken, zij lag daar langs den waterkant. Wat mag da tnu beduiden. Ons neef-., je schijnt waarlijk onder eene slechte ster geboren te zijn. Het komt altijd iets tegen. - Dat gebeurt nog al meer, madame, met kinderen die een groot fortuin moeten erven, zegde de kamerknecht. Indien Jeanne en haar echtgenoot zulks wilden begrijpen, konden zij die woorden als eene schrikkelijke beschuldiging opne men, maar de toon van den knecht was zoo rustig en kalm, dat hij geenszins scheen het gedacht te hebben iemand te willen kwetsen. Jeanne zegde: Het is nochtans zeker dat wij er goed op passen, maar de leermeester is heden ziek, en zoo zijn de kinderen eene wijl aan zich zeiven overgelaten geweest. Komkommeende Arthur haastig, ge ten. Hij kwam buiten met papier en pen, wel ke. hij me gaf. Ziehier op die onderste lijn een punt met potlood om uw handteeken te zetten. Ik zal de lijst, welke ge mij gegeven hebt op dit bestuurlijk papier overschrijven ge lijk ’t moet. En ik teekende, op den zadel als pupie- ter, en, van toen af, kort weg: Ach. Zémir, mijne voornamen. Ik had daarbij geen erg. Mijn inzicht was deze naamverandering aan te vragen met mijne naturalisatie, om ze kerder te zijn een ambt in den telegraaf te bekomen. Ik had ook een ander reden. Ik weet niet hoe zulks gebeurd is, maar er zijn in de papieren van onzen familiestam, twee manieren van schrijven: Decuyper en Decupere, en zelfs bezit ik nog een geboor te akt van over 32 jaren waar ik De Cupere genaamd ben. Toen ik kortelings daarover sprak iu een brief aan zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, werd er mij geantwoord dat de regeling van zul ke zaak voor een burgerlijke rechtbank moest komen. Tijdens den oorlog werd er mij eejis voorgesteld mijn naam De Cupe re te verköopen voor een anderen met geld In ’t adresboek van den franschen Adel, zonder de vroegpre voorrechten, is die naam te vinden. En ziedaar waarom dat voorstel met geld. Ik vertrok dus langs den aarden weg; te vreden over dien dag buiten de wildernis, met haar natuurschoon maar vol gevaren: een dag te midden van beschaafde men schen in feest. Mijn gedachten doolden in overwegingen van kontrasten. Bij mijne aankomst in de hofstede vond ik mij vooraf gegaan door een deel van de pleeg, die volledig was voor den nacht. Er werd wel gesproken van ’t Feest van den Mast, en gelachen met die dansen in weer lichten van w'it en zwart, kleeren en ge zichten een beetje ver- I van 27 Maart 11. om den tot de Openbare Bals aan de personen beneden de 18 jaar n Doctor. Vandemoortele, Schepene van Onderwijs waar hij niets van- kent, naar V - - --- --- zijne eigene bekentenis gaat zich nu be- I moeien met eene kwestie van opvoeding, waar hij waarschijnlijk al evenmin van weet. Men moet het den heer Voorzitter van den H, Hertebond eigenlijk al niet zoo kwalijk nemen: de man wordt oud van ja ren, en oudere menschen staan daar dan ALS - JE - BELIEFT Dezer dagen kwam aan liet licht, dat de pastoor van Casale d’Elsa .(Italië*.) gen prachtig rozetvormig kerkraam uit de ja ren 12C0 verkocht heeft, twee jaar gele-, den, aan een oudheidkenner uit Florence.’ Het kerkraam is thans in Amerika. Meneer pastoor had waarschijnlijk drinkgeld noodig Het gerecht onder zoekt. Eenige jaren geleden was hét in Frank rijk zoo erg gesteld met den verkoop dooi de pastoors van allerlei kunstschatten uit de kerken, dat het Ministerie Combes zich wel gedwongen zag in alle kerken een in ventaris te laten opmaken. Als er centen in ’t zicht zijn, dan is d’helle vergeten eerlijk en deftig verzet. Ei, het clericale volkje- danst jaar-in, jaar-uit, naar ’t liedje van den Loozen Man, en dan kan datzelfde volkje nog niet lijden, dat, hu en dan, bij feest en vreug- de, burger en werkman in een openbaar Bal voor eenige ogenblikken de beslomme ringen van het lastig leven gaan vergeten ’t Verbod geldt alleen, zegt Doctor Van demoortele, voor personen beneden de 18 jaar Maar, Doctor, gij zijt van uwen tijd niet meerHeeft de H. Kerk zelf den ouderdom van discretie of verstand niet teruggebracht van 12 op 6 jaar? En zie, een jonge meisje mag huwen, als het 15 jaar oud is; en dan is dat jong meisje bekwaam vrouw en moe der te zijn, een huisgezin te besturen en kinderen tot Gods Glorie op te brengen En ter wille der goede zeden zou het aan dat meisje dan moeten verboden worden, in gezelschap van hare Ouders, of van ha- ren man, een openbaar Bal bij te wonen O, cicricale schijnheiligheid! Och, wij kennen zooveel kwezelaars, die nooit te zien zin op een openbaar Bal in voilé licht; maar dip zoeken waar het een zaam <*n donker is, of ginder 20 uren ver der in de Groote Stad, ’t Gevaar voor jonge lieden en kinders is niet Op een openbaar Bal; ’t is elders (1927). Voor de katholieken is het eigenlijk te te doen tegen de werkende klas se, tegen teer en nering, tegen feest en 5 reugde, tegen welvaart en volksgeluk 1 Mussolini en de Paus hebben het ak koord van I atranen gesloten: de Dictator verplichtend gemaakt en geheel het Oh- derwijs. in de handen der Kerk overge leverd; in vergelding heeft de Paus aan Mussolini voor zijne didacture den steun der kerk en der Geestelijkheid beloofd. Maar Mussolini eischt onderdanigheid en ’t is van koest te zijn! Dit ondervond de Servische Bisschojj Jeglitch, op weg naar Rome, en die aan de Italisansche grens geweigerd en terug gezonden werd 1 Omdat hij met Bisschop Bauer had durven protesteeren tegen het onrecht, dat de Croaten in het door Ita lië aangehecht Istrie wordt aangedaan ’t Zal er eerst geheel en al lief uitzien, wanneer Mussolini den Paus en de Kerk niet meer zal noodig hebben. UIT DE ARBEIDSWERELD. Op 693.191 leden van de 172 kassen van verzekering tegen werkloosheid waren er op 28 Februari 80.609 volledig werkloqze en 111,779 bij tusschenpoos werklooze arbeiders. Gedurende Februari gingen 2.717.968 werkdagen verlorenmeer dan 100 millioen aan dagloonen 1 En dan geeft het Vaticaan nog altijd encyclieken uit, en dan gaan onze pastoors en paters nog altijd prediken en propagan da maken voor talrijke kinders in de werk manshuisgezinnen Is er dan nog. geen miserie genoeg in de wereld Eilaas, armoede en onwetend heid bij het Volk zijn altijd een paar flin ke troeven geweest in'' de kaart der ka tholieke Partij. Het kan niet anders. Zijt gij verzekerd dat de knaap er in gevallen is. Hoe kunt gij dat vragen? wedervoer Jeanne grammoedig, ik heb er hem met ei gen hand ingestooten, Zwijg 1 Maak mij dan niet kwaad. Wederom kwamen de knechten bij na eene ronde gedaan te hebben, en zegden dat er niets te vinden was. Wat nu aangevangen? vroeg Arthur. Mij dunkt, meende een knecht, dat de opzoekingen nu niet kunnen voortgezet worden, zoo in het donker. Morgen is het xroeg dag, dan kunnen wij visschers bij roepen die den vijver oderzoèken en wij gaan verder in het omliggende zien. En nu zouden wij de opzoekingen- sta ken? vroeg Jeanne. Waarom niet, madame, wij kunnen niet vorderen. Ik za Igeen oog sluiten van den ge- heelen nacht. De zaken kunnen nu toch niet veran deren, madame; indien het knaapje leefde zouden wij eenig antwoord bekomen, niet waar? Inderdaad. Het kan waarlijk niet anders, meende Arthur en uw raad is goed, dunkt mij. is, zooals het meerendeel geleerden, voornamelijk BURGERSTAND. Overlijden 3-4-31. Thery Clementine 85 j. 4 m. wed. van Desiré Van Blare. Geboorte 4-4-31. -— Maria Léona Alida Cornelia Laridon d. v. Maurice én Alida Busyne. 8-4-31. Marie Élodië Simpnne - Staèlëri d. v. Eduard en Paula Devriendt. YZERZONEN Op Zondag 19 April, jaarlijksche prijs- 'vissching. Inschrijving in ’t Lokaal.om 1 1/2 ure. Ongeveer 250 fr prijzen uit de .j.onst van den h. Marquet. Ie serie, meest getal; 2g serie, zwaarste pak visch. 15 prij zen in elke serie. Met prijskamp voor de jonge visscliers. Jonst van den hHoofdmaneen eere- prijs voor den zwaarsten visch in de twee de serie; en een eere-prijs voor de jonge visschers. Elke visscher kan maar een en kel prijs genieten. De prijsvissching zal gehouden worden, tenzij onvoorziene omstandigheden, in den Yzer ter plaatse Rust Wat.» en vele ken nissen zulen van de gelegenheid gebruik maken om bij vriend Crevits een lekker glaasje te gaan proeven. Er worden geen uitnoodigingskaarten gezonden Yzerzónen, uw Koning Odile naar den kamp

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1931 | | pagina 2