HM I BRUSSEL BRABANT, DE SPIL VAN HET LAND g I J WEEKBLAD Voor Stad Arrondissement Een gewezen verrader door een vreemden Diplomaat geoordeeld. S Van Alles Wat. X 1 125e JAAR. Nr 18. mMWfiMiiwiiiiy 'w iiraiii7iMirh'iiimpriFTiiiiiih Diniwiinim MXXXXXXXXXXXM XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX X MXXXMXXMXMXMMXXXXMXXXXMXXMMMXMXMMXMMMMMMW a'ctivistenwerk, In den nacht van. Zaterdag. 2E-' April wérd te Moere (bij Ghistel) het Vrijheids- boompje afgezaagd. De Vlaamsch-katho- lieke Nationalisten mogen fier zijn oj htinne lafaards, nachtelijke straatschen ders en andere voyous 1 Maar deftige men- s.*%n walgen ervan. XXMMXXXXXXXXX XXXMMXXXXXXXXXMMXXXXXXXXXXXX I; ZONDAG 3 MEI 1931 Uitgever R. DAHNEN 3, Dixmude. 5 MAUR1TS SABBE BEKROOND “irstuk ge kende maar De verplichtende lokaal La ”Wit- - V I Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen. hunne Mevr. De Koninklijke Academie van België heeft den prijs Baron de-St-Genois toege kend aan den heer Maurits Sabbe, voor zijn uitstekend werk, dat verleden jaar ver scheen. Onze hartelijke gelukwenschen EEN MONUMENT LEOPOLD II. We hebben reeds medegedeeld, dat te Oostende een standbeeld zal opgericht wor den aan Koning Leopold II. Naar we vernemen zal de plechtige in huldiging plaats hebben den 10 Juli as, en zal onze Koninklijke Familie te dier gele genheid naar Oostende reizen, waar zij de de Verschillende ceremoniën zal bij won en. waren om warme hulde en. dank te bieden aan hunne weldoeners en aan gansch bijzondere beschermster, Demoulière. Aan allen roepen wij hartelijk toe: Goed Heil! DIENST DER KLEINE PAKKEN VAN 5 KILO ÈN MIN. Vanaf 1 Mei zal een nieuwe dienst voor kleine pakken worden ingericht aan de hier- navermelde uiterst vooMeelige voorwaar den Zeer geringe vervoerprijs Tot 3 kilo 4 fr. Boven qe 3 en tot 5 kilo 5 fr. Zelfde eenvormige prijs voor gelijk wel ke«bestemming binnen België. Versnelde bevordering De zendingen worden afgeleverd daags na hun aanvaar ding vóór 13 uur. Geenc formaliteiten Het volstaat den naam van den verzender en die van den be stemmeling op pak en verzendingsbullc- tijn te zetten. Aanvaarding ten vervoer De kleine pak ken wórden aanvaard In alle statiën, halten en binnensteedsche kantoren van den spoorweg, bij alle stopplaatsen van de buurtspoorwegen, in de postkantoren der lokaliteit van den spoorweg afgelegen. Afneming ten huize De kleine pakken worden ten huize afgenomen in alle plaat sen waar de spoorweg den besteldienst heeft ingericht: Prijs 1 fr. per collo. Prijsvermindering bij afhaling van meer dan 5 pakken. De kleine pakken kunnen ook, zonder bijkomende taks wórden afgegeven aan de op bestelling zijnde voerlui. De kleine pak ken worden aan huis besteld zonder kos ten. Zij kunnen worden af gehaald bij alle stopplaatsen van den buurtspoorweg. Alle inlichtingen worden kosteloos ver schaft door het Handelsagentschap der Na tionale Maatschappij van Spoorwegen te Gent Sint-Pieters. Telefoon Gent Nr. 17265. M Abonnementsprijs 12 fr. ’s jaars, voorop betaalbaar. Men kan X 't blad. Voor Buitenland 28 fr. Alle aankondigingen mogen vrij X - K De Dorpplaats bij wed. De Cock, van 10- SPANJE-REPULIEK. De stichting der Republiek is opgegaan over het gansche Land in een volksfeest van onbeschrijfelijke geestdrift om de her wonnen Vrijiic-ia. Nu overal rust, orde, werk, en het gansche Volk is blijde ver wachting van betere tijden, van welvaart en volksgeluk. Snel richt de Republiek zich in. Uit haar programma halen wij aan: Alle macht uit liet Volk iedereen gelijk voor de Wet en afschaffing van alle voorrechten en misbruiken de Wét gesteund op Rechten van den Mensch de meest mo gelijke Vrijheid de Voorrang der Bur gerlijke verheid - scheiding van Staat en Ketken Gewetensvrijheid Ver plichtend, wereldlijk, onzijdig onderwijs (in Spanje, het kloósterland, zijn nog 70 ten honderd inwoners, die noch lezen, noch schrijven kunen!) bescherming van landbouw’, handel en nijvérheid sociale wetgeving, uitbreiding van het Hooger Onderwijs, en. gezondmaking van geheel het Landsbestuur DE STAATSPENSIOENEN. De gepeiïsionneerden weten allen, dat men hun reeds de vermindering heeft afge trokken, die de regeering zinnens is zoowel van de pensioenen als van de staatswedden af te houden, Het besluit, dat hier reeds in voege werd gesteld, is ongeldig, en de regeering zal den maatregel door een wet moeten doen be krachtigen. Het. i> dan ook waarschijnlijk, dat hun de geldgn, afgetrokken op de reeds verloo- pen maanden zullen terugbetaald worden. Er kan niet gezegd worden dat België den te ’s Gravennage overleden Flor. Heu velmans ais een stiefzoon heeft behandeld, Héuveinians was eerst gemeenteraadslid van Antwerpen en vomsv ei tegen woordiger van de Meeting. Hij tied at ten voordeele van den heer Delbeke. De oudere Antwer penaren, die zich met politiek bemoeien of bemoeid hebben, weten tegen w’eïke voor waarden dit ontslag gebeurd is. De heer Delbeke ging te recnte of ten onrechte door voor een «franskiljon» Heuvelmans, die ad- vokaat was, nam een plaats aan van verta ler aan dezelfde Kamer, waar hij jaren ge zeteld had. Die flamingant had in 1894 den «franskiljon» Woeste tegen den flamingant Daens te Aalst en te Ninove verdedigd sa men met Coremans. Na een tijd vertaler te zijn geweest, werd Heuvelmans door den «franskiljon» Carton de Wiart rechter te Antwerpen benoemd, een prebende. Zoodra de Duitscher hier het activisme uitgebroeid had, was Heuvelmans een der eersten om Belgie, dat hem en zijn fami lie met weldaden, had overladen, te verra den. Hij was een der eersten die den smeekbrief aan den Duitschen landvoogd stuurden, om de Universiteit van Gent te vervlaamscljen. Hij maakte ook deel uit van den eersten en tweeden Raad van Vlaanderen of Verraad van Vlaanderen, Secretaris-Géneraal van het Vlaamsch mi nisterie van Justitie (12.000 fr. goud) en gevolmachtigde (7000 fr. goud)In den jx.ac£U Van vxaaiiutauii öuijwUc zica oud Belgisch Rechter, die dus een eed van trouw’ aan Belgie had afgelpgd, voor de ver dwijning van den naam van Belgie. De glorie duurde niet lang. Door de Duit- schers, die nochtans niet vies gevallen wa ren werd Heuvelmans afgesteld voor z.e- kere feiten die niets te zien hadden met de politiek, noch met het activisme, maar wel met de uitoefening van zijn Duitsch ambt. Dé Raad van Vlaanderen Heuvelmans een pensioen toe van tien duizend fr. goud, maar de Duitsche over heid verbood Heuvelmans den eeretitel van gevolmachtigde van Vlaanderen te dragen. Uit vrees van loon naar werken te bekomen koos Heuvelmans als de andere activistische helden het hazenpad naar Holland. Bij verstek werd hij door de Bel gische justitie tot de zwaarste straffen ver wezen. In datum van 3 Maart 1917 schreef hij aan von Bissing uit naam van den Raad van Vlaanderen, en als president van de Commissie van Justitie om hem te bedan ken voor de «grootsche» daden de ver- vlaamsching van de Universiteit van Gent en de scheiding van het departement van Wetenschappen en Kunsten. Hij drong «eerbiedig» aan opdat de bestuurlijke scheiding van alle ministerieele departe menten, ten uitvoer zou gebracht worden. Voor de benoemingen in de rechterlijke or de beval Heuvelmans zich zelf aan als ad viseur bij de vijanuciijl e overheid. Heuvelmans was voorzitter van de Com missie van Justitie die in December 1917 van meenig was dat de troonsbestijging van koning Albert onwettig was. Heuvelmans was ook nog voorzitter van de Commissie der Grondwet voor Vlaande ren. Den 30 Juni 1917 verklaarde de Commis sie zich tot accoord over de volgende pun ten. 1. De bent van den «koning van Vlaande ren» heeft op dezes bevel besloten Brus sel te veroveren en de vlag van het graaf schap Vlaanderen op de torens der hoofd stad te planten. Voor de Brusselaars en de Brabanders was die vlag steeds een vreem de, zooniet een vijandige in den loop der eeuwen. Dicht bij het stadhuis herinnert het gedenkteeken van Evraard T’serclaes aan de talrijke oorlogen tusschen Brabant en Vlaanderen. Brabant heeft zijn eigen vlag met den gouden leeuw op het zwarte veld. Het is de vlag van het hertogdom, een der rijkste en schoonste der Christen heid. Het strekte zich uit van ’s Herto- genbosch tot Gembloers en. van den Den der tot bij Aken vermits het hertogdom Limburg met Eupen aan Brabant toebe hoorde. Het is dus altijd de ruggegraat van Bel gie geweest en het zal er .de ruggegraat van blijven, dank aan zijn centrale lig ging en dichte bevolking die jaarlijks nog toeneemt. Brussel wordt immers een stad van een millioen. Het spreekt als vanzelf dat dergclijk centrum kan opwegen tegen gansche pro vinciën, met verspreide bevolking. Veertig jaar geleden was Brussel nog een provinciestad. Dit is nu niet meer het ge val Brussel is immers een wereldstad ge worden. Hare bevolking is, buiten de kern van oude Brusselaars, samengesteld uit Vla mingen en Walen, uitlanders van alle we- relddeelen. Wie meer, dan vijf en dertig jaar Groot-Brussel Bewoont, kan van ondervin ding spreken. Hij heeft die omwenteling beleefd, omwenteling in het uitzicht der stad, omwenteling in de gemoederen en ge dachten. Menigeen heeft ook geleden aan dezelfde illusies van de flaminganten van heden en gemeend dat Brussel Vlaamsch Was geble ven als Antwerpen en nog Vlaamsch kon worden. Maar bij nader inzicht, en diéper kennis van de bevolking komt men tot het besluit dat het Vlaamsch kenteeken Bra- bantsch is. Verschil van gewesttaal, ver schil van aard, verschil van zeden en ge woonten, dit alles teekent den Brabander af tegenover den Vlaming. De Brabanders zijn reeds op zichzelf een oorspronkelijke stam. Daarover moeten wij niet uitweiden, noch de ethnographic noch ethnologic ter hulp roepen. Brussel is, zooals we gezegd hebben, meer da neen Brabantsche stad en het cen trum van België. Die stad is cosmopoliet geworden als Parijs, Berlijn en Londen. Dit kan men zienderoogen bemerken in sommi ge groote koffiehuizen rond de statiën, den middenboulevard, aan den Namensche- en Louisapoort, ofwel in cinemas, schouwbur gen en tentoonstellingen, zonder te spreken van de koerspleinen... De algemeene omgangstaal van Brussel is Fransch, Dit belet niet dat men ér Bra- bantsch dialect spreekt als vroeger, en de vreemdelingen onder elkander hun nationa le taal gebruiken, De Hollander, die net als ,1e Zwitser naar Brussel afgezakt is om Fransch te leeren, drukt zich het liefst uit in het Fransch, deels uit een gevoel van utilitarisme en deels uit trots. Niemand is zoo fier Fransch te kennen als de Nederlan der. Meermaals komt het voor een Hollan der te ontmoeten die zich verwonderd toont om het taalgekibbel in België <|i zeggende dat het maar jammer is dat de Hollanders ons land niet bewonen óm aldus des te ge makkelijker Fransch te leeren en het goed te spreken. Waarlijk, de Hollanders begrij pen, in hun nuchterheid, geen taalmysti- cisme. -. Zij begrijpen nog minder dat Belgen el kander bevechten als Hoekschen en Kabel- jauwschen.of tegen malkander roepen: Hie Welfen; hie Weibelingen Het toenemende cosniopoliti§me van Brussel maakt dus de vervlaamsching dier stad onmogelijk. Wie zich daarvoor in spant, verliest .een kostbaren tijd. Hoog stens zal men in zekere gedeelten der stad kunnen verkrijgen dat het Vlaamsch beter zon onderwezen worden, Daar de inwijke lingen opgeslorpt worden, en we bedoe len de menschen van het binnenland voor al, zal het niet veel geven dat er Vlaamsch aangeleerd wordt, vermits de kinderen door de omgeving Fransch spre ken. Dit is het geval van alle uitwijkelin gen, die zich in een vreemd land vestigen. Wij kennen aldus typische gevallen van Vlaamsche kinderen die zich in Engeland en Amerika vestigden en na korten tijd er hun moedertaal vergaten, hoewel zij bij hun moeder gebleven zijn. Niets vergeet men rapper dan ëen taal en een weldaad, Als nu het taalvraagstuk gesteld wordt, is het potsierlijk haar te willen oplossen op een simphcïstische manier, zooals de socia listen en hun naapers, de neo-Cliristelijke democraten willen doen. Beide democrati sche groepen zondigen trouwens tegen de democratie daar zij, in Belgie. feitelijk den' kléinen der Vlaamschegewesten het Fransch leeren onmogelijk willen maken-, hoewel die taal voor denkleinen én den grooten manhier een outontbeerlijke kennis blijkt om hooger te geraken. Sociaal en Christelijke democraten willen dus, mis schien zonder het te weten, een caste schep-, pen die, als bevoorrechte kleine kapel, b ransch mag leeren en aldus doordie keni nis zelf de meerdere onzer werklieden en landbouwers zal zijn, omdat die menschen verstoken zullen worden van de kennis van.. de kennis van de Fransche taal die hier voor het grijpen ligt, Het is dus het yolk I dat benadeeld is en schade lijdt. De Brusselaars, die aan de. taalkwestie geen zweem van mystiek hechten,, zijn be- ter bekend, meenen wij, met de plaatselijke noodwendigheden dan de Limburgers,de West-Vlamingen of de Kempenaren, .die liun wetten willen stellen. Men neme hét dus niet euvel dat de Kiekenfretters hun. huishouden zelve beredderen. die at.niosfec’’ dient het ””°“u:stuk ge plaatst. Daii zal meiï' beginnen tel begrij-' pen dat de liberale Federatievan Brussel die ter plaats is, beter den Brusselschen toestand begrijpt dan liberalen, katholie ken of sociaal-democraten van-buiten Brus: sel. Veel meer ingewikkeld i|> de zaak in een agglomeratie- van circa een millioen zielen met een meer en meer uitgesproken cosmopólitisch karakter dan in een dorp of een stad van Vlaamsch-Belgie. Wie dit niet wil begrijpen, doet aan versleten ro mantiek, is een halve eeuw achteruit, of Jaagt verdachte plannen na. I Voor den oorlog was de Vlaamsche zaak weinig ingewikkeld. Na den oorlog is zij een puzzle geworden omdat men haar niet opzet verpolitiekt heeft. Waar is de tijd dat liberalen aan het" hoofd der Vlaamsche beweging stapten en de yerfranschings- politiek van de rechterzijde moesten be vechten? Het is waa rdat die beweging de nationale grenzen niet overschreed. Waar is de tijd der samenwerking? Wij hebben toen geloovige en ongeloovige Vla mingen bijeengezien daarin geholpen door breede geesten onder de Vlamingen op de groote Landdagen van eertijds. Dank- aaii die samenwerking kón de eerste commis sie van de Vlaamsche en niet Nederland- sché, universiteit tot stand komen.Daaraan hebben de Brusselsche Vlamingen flink en doelmatig medegewerkt. Nu, eilaasis de Vlaamsche beweging onder den invloed van haré vroegere vijanden geraakt, en mede onder den invloed van Duitschers en Hollandsche pangermanen, al trekken zij een masker van panneerlandisme aan. Is het dan te, vér won déren dat' tegen strevers en buitenstanders wantrouwen en vijandschap koesteren als de traditioneele flaminganten, door ondervinding geleerd, even achterdochtig zijn? Quo vadis? vragen zij terecht en zij be treuren het dat de oogen niet open gaan in I midden’s die niets te stellen zouden mogen hebben met anti-nationale Vlaamsche nati onalisten of met knoeiers van de uiterste rechterzijde, die uit noodzakelijkheid des middels flamingant geworden zijn, zoo als zekere sociaal-democraten,. óch arme Er is geen nood dat. men van Brussel een bijhuis van ’s Gravenshage of Berlijn zal. maken. Daarvoor zullen de Brusselaars wel zelf zorgen. Zij zijn te bewust van de va- derlandsche rol, die Brabant en hun stad in de geschiedenis hebben vervuld, om niet de spil van de Zuiderlijke Nederlanden, dit is België, te blijven. Zonder Brussel zou er geen Belgische Staat geboren gew'eest zijn in het bloed en de puinen van September .1830. Desnoods zal Brussel zich nog dezelfde offers opleg gen om den Belgischen Staat te bewaren in een één en overdeeld Belgenland. SPREEKUREN VAN ONZE LIBERALE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS VeurneEerste Zondag der maand lokaal Ons Huis 10-12 uur. Dixmude Eerste Maandag, Brasserie bij M. Cappoen, 10-12 uur. Ichteghem Tweede Zondag. Lokaal Hert 11 uur. CouckelaereTweede Dinsdag. Lokaal huis” bij de wed. Bossuyt, van 10 tot 11 uur. OostendeDerde Zondag. Lokaal St Seba- stiaan, van 10 tot 12 uur. Nieuwpoort Laatste Zondag. Lokaal ”Duy- nenhuis’’ van 10 tot 11 uur. Ook te Oudenburg lokaal bij M. Van Loo, Gemeenteraadslid en herbergier, marktplaats te Oudenburg, telkens van 10 tot 12 uur. Voor alle zaken in onderhandeling met Mr Marquet, is de plaatsvervanger M. Jér. De Cock, te zijnen huize sprekelij.k den eersten en den derden Donderdag van elke maand, van 9 tot 11 uur, Yperstraat, 27, te Oostende. Tel. 1787. M Alles wat den opstel betfett moet tegen den Woensdag avond, Vrachtvrij en onderteekend aan den uitgever besteld worden. M Herbergkermissen, combats, enz. worden voor de geabonneerde!! kos- steloos opgenomen. M toetreding van p i* HET INDEX-CWFER; g |:Het is wederom met drie punten ge daald: van 811 in Maart ,**ot 808 in April. Vpor West-Vlaanderen ga,st de daling van 799 tot 797. i’ - MOND- EN KLAUWZEER. In 1930 zijn over geheel Belgie weinig streken door de verschrikkelijke veeziek te gespaard gebleven. Men telde 1071 besmette plaatsen: 17769 hoornbeesten, 11950 zwijnen, 1929 schapen en 34 geiten. ..werden door de ziek te aangetast. Voor W est-Vlaanderen- alleen waren 7.22 besmette hofsteden: 11842 koppen vee, 1372 schapen en 9617 zwijnen hebben aan inttil- en pootplaag geleden. I, De .uitbreiding der ziekte wordt wei ééns begunstigd door het feit, dat nog me nige landbouwers te lang wachten met het doen van aangifte, wanneer op hun hof de ziekte uitgebroken is. De Ezel is niet aan mond- en klauwzeer onderhevig: in De Yzerbode te Dix mude mogen ze van geluk spreken. ZUSTER MAGDALENA Dc nor w-'in i r\’ 1 I iO-’rerp-iQ-.. te Brussel, oordéelende in Beroep, heeft beslist, dat Zuster Magdalena van ’t Car- meiietenklposter te Mechelen niet langer in observatie zal gesteld worden om tot een besluit tekomen omtrent hare vèrant- woordelijkheid. Zuster is zeer gezond van hert .en geest terug in ’t gevang te Me chelen, en daar geeen bijzondere redens (geweld, bedrog, ve.rvalsching, enz.) hare gevangenhouding .schijnen te wettigen, zullen de advokaten waarschijnlijk al spoe dig bekomen, dat Zuster Magdalena voor- loopig' in vrijheid gesteld wordt. Er is 12,184.000 fr. schuld ja, Zuster heeft toch eigenlijk maar eenvou dig geld ontleend dat snullen haar gewillig hebben voorgeschotenHet is voor al die brave katholieke menschen zeer ongeluk kig, dat dé centen aan de knoppen zijn, fnaar met het geld heeft zij toch veel goê werken gedaan Er zijn wel eenige mil- jioenen, waarvan het Gerecht nog altijd niet weet, waar zij naartoe zijn; maar heeft Zuster zelf niet verklaard, dat men het la ter Wel zóu Weten En als Zuster Magda lena nu in voorloopigé vrijheid komt, kan zij dan zelf niet helpen zoeken? Wie weet of de lantaarns niet reeds gereed staan? AMERIKAANSCH Vere.enigde Staten, De Gouverneur van den.Staat Oklahoma (2.028.000 inwo ners) heeft 25 April de Wet goedgekeurd én uitgevaardigd, waarbij toelating voor zien w’ordt tot bewerking der teelt-órganen bij krankzinnigen in de Staatsgestichten opgesloten, en bij boosdoeners, die ten derden male wegens misdaad veroordeeld \\’ordén. Vooraf zal in ieder geval door eene geneeskundige Commissie een be sluit getroffen worden, waartegen zal mo Igen worden in beroep gegaan. Naar Le Soir opmerkt, is zulke be handeling reeds in voege in sommige can tons van Zwitserland. Indien ooit dergelijke Wet in onze stre ken mocht uitgevaardigd worden, dan zouden wij vragen, dat ze ook toegepast "worde op de ellendelingen, de Loeders, die in zekere scholen de kleine kinders bezoe deld hebbén. Voorkomen ware nog be- ter dan bestraffen BIJ DE OUD STRIJDERS N S B. Oostende bezit feene zeer bloeiende Af- dceling van N. S. B. en die haar werking vooral richt op ondersteuning van Wedu wen cn Wéezen, die in nood zijn. Verleden Zondag had daar een zeer ge- moedelijk feest'plaats bij gelegenhèid der inhuldiging van den h. Volksvertegeii- I wpordiger Marquet tot Eere-Voorzitter en den heer Demoulière tot Eére-OnderVoor- zitter. De 11. Volksvertegenwoordiger ’Vroome was mede aanwezig. De groote feestzaal was volgeloopen met Weduwen en Weezen van den N.S.B., die gekomen X *>ch abonneeren in alle postkantoren van Belgie of op het Bureel van X aanveerd worden. Prijs volgens overeenkomst.

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1931 | | pagina 1